PDA

Zobacz pełną wersję : adapter m42 + canon 7d - nie działa albo.. jak uruchomić



polon
03-09-2010, 11:24
Witam,

mam zwykły adapter m42, bez potwierdzenia. Podłaczyłem go do mojego 7d i nie działa, obraz czarny na live view, w wizjerze też nie ma obrazu z obiektywu.
Działanie takiego mechanizmu trzeba włączyć gdzieś w menu? jak to uruchomić?

z góry dzięki za pomoc

dinderi
03-09-2010, 11:30
Moze trzeba zdjąc dekielek z obiektywu?

polon
03-09-2010, 11:36
nie wiem czemu ale włączyłem pare razy aparat i teraz jest ok
a dekielek miałem zdjęty :D ;)
cheers

rsuhy
03-09-2010, 11:41
moze pierścien przysłony był ustawiony na duże f

polon
03-09-2010, 14:34
mm, też nie, przesłone mialem otwartą, sprawdzałem to za pierwszym razem.. no nieważne

ale jest inny problem - ekspozycja 0 jest bardzo ciemna, dopiero +3 jest właściwą ekspozycją, wiecie jak to naprawić? - strzelam co prawda w trybie manualnym , ale autoiso bym nie pogardził

dinderi
03-09-2010, 14:38
Czarny wizjer, jesli zdjęty dekielek, to moze być tylko podniesione lustro. Jeśli próbowałes w LiveView i nie było obrazu w wizjerze, to normalne. jesli nie było obrazu LiveView, to może był właczony jakis tryb w CN.F o ktrym nam nie napisales.
Kłopoty z pomiarem swiatła przy szkłach na m42 to rzecz naturalna. Ja mam zazwyczaj +2 na Heliosie 44m, a na Zenitarze 16mm korekcja zwykle około +2/3EV

Janeq_2010
10-09-2010, 17:14
Witam,
Ja mam zbliżony problem z adapterem M42 i body 40D. Po założeniu adaptera i dowolnego obiektywu M42 światlomierz wskazuje mi stale przysłonę 00 w każdej pozycji kółka nastaw. Rozumiem, że body chce mieć obiektyw z elektrycznym sterowaniem przesłony.
Pewnie można jakoś ten światłomierz uruchomić, ale jak? Prosze o pomoc.
Pozdr, JK

iso
10-09-2010, 17:19
tak, adapterem ze stykami. bez styków zawsze będzie 00, ale światłomierz jako urządzenie działa, i to całkiem nie najgorzej, czasem korektę przy większych f/ trzeba zastosować.

Janeq_2010
10-09-2010, 17:27
Sorry iso, ale dotychczas rozumialem, ze swiatlomierz 'grzecznie' poinformuje mnie iz przy ustawionej migawce na 1/125 mam nastawic przeslone na np. 5,6 - a tu 00. To niby jak to ma byc, mam uzywac swiatlomierz zewnetrzny? To bedzie malo smieszne, ha, ha.

korona-pl
10-09-2010, 17:29
Sorry iso, ale dotychczas rozumialem, ze swiatlomierz 'grzecznie' poinformuje mnie iz przy ustawionej migawce na 1/125 mam nastawic przeslone na np. 5,6 - a tu 00. To niby jak to ma byc, mam uzywac swiatlomierz zewnetrzny? To bedzie malo smieszne, ha, ha.

Jeśli chcesz mieć taką informację to tylko światłomierz zew. Zarówno przy obiektywie M42 jaki i EF(-S)...

iso
10-09-2010, 17:37
fakt. bo jesli mowimy o trybie manualnym to i przy normalnych obiektywach swiatlomierz pokazuje tylko czy jest jasno czy ciemno.

Janeq_2010
10-09-2010, 17:49
Czarny wizjer, jesli zdjęty dekielek, to moze być tylko podniesione lustro. Jeśli próbowałes w LiveView i nie było obrazu w wizjerze, to normalne. jesli nie było obrazu LiveView, to może był właczony jakis tryb w CN.F o ktrym nam nie napisales.
Kłopoty z pomiarem swiatła przy szkłach na m42 to rzecz naturalna. Ja mam zazwyczaj +2 na Heliosie 44m, a na Zenitarze 16mm korekcja zwykle około +2/3EV
Sorry Dinderi, nie zrozumialem.
W stosunku do jakiego pomiaru stosujesz te korekty (+2EV i +2/3EV). Jak pisze ponizej swiatlomierz wbudowany pokazuje przeslone 00 (bo nie widzi obiektywu EF lub EF-S. Czy mierzysz zewnetrznym swiatlomierzem i to do tego dalej robisz korekte?
Pozdr, JK

korona-pl
10-09-2010, 18:02
Sorry Dinderi, nie zrozumialem.
W stosunku do jakiego pomiaru stosujesz te korekty (+2EV i +2/3EV). Jak pisze ponizej swiatlomierz wbudowany pokazuje przeslone 00 (bo nie widzi obiektywu EF lub EF-S. Czy mierzysz zewnetrznym swiatlomierzem i to do tego dalej robisz korekte?
Pozdr, JK

Czytałeś instrukcję? Jak wg. Ciebie działa światłomierz w body?
:confused:

Janeq_2010
10-09-2010, 18:08
Sorrki forumowicze, dzieki za podpowiedzi; Juz zrozumialem jak to dziala.
Tryb na M, migawka na 1/125s i nastawa przysłony, aż światłomierz pokaze "0". I strzał!
Dinderi dodatkowo koryguje, bo wbudowany światłomierz zakłada obiektywy EF/EF-S.
Dzieki za pomoc w zrozumieniu tego banalnego przeciez tematu.
Pozdrawiam, Janek

dinderi
10-09-2010, 18:14
Sorry Dinderi, nie zrozumialem.
W stosunku do jakiego pomiaru stosujesz te korekty (+2EV i +2/3EV). Jak pisze ponizej swiatlomierz wbudowany pokazuje przeslone 00 (bo nie widzi obiektywu EF lub EF-S. Czy mierzysz zewnetrznym swiatlomierzem i to do tego dalej robisz korekte?
Pozdr, JK
W aparacie jest taka funkcja jak 'korekt ekspozycji'. Pozwala ona na podniesienie albo obnizenie ekspozycji w stosunku do automatycznych wskazań światlomierza. Jeśli ustawimy sobie + 1 EV, to aparat ustawi ekspozycje na to co mówi swiatłomierz +1 EV. Czyli np. zmierzy, ze przy ISO 200 trzeba ustawić 1/125s f/5,6 wiec z ustawioną korektą +1EV naswietli matryce z ekspozycja np. ISO200 1/125s f/4.
Pomiar swiatła w aparacie następuje poprzez obiektyw. Dlatego fotografując z obiektywami m42 mamy de-facto do wyboru, albo tryb połautomatyczny z priorytetem przyslony (Av) - nastawiamy przyslone w obiektywie, a aparat na podstawie pomiaru ilosci swiatla wpadajacego przez obiektyw dobierze czas naświetlenia, albo w trybie wpełni manualnym (M), kiedy to my okreslamy czas w body i przysłone na obiektywie.
Czasami ze szkłami na m42 bywa tak, że swiatlomierz wskazuje inne niz prawidłowe parametry naswietlenia. Dlatego trzeba wprowadzac korektę. Dla w/w Heliosa to bywa nawet 2 EV. Po prostu, trzeba nauczyc się, ze z takimi szklami trzeba bardziej myslec przy robieniu zdjeć.

I ostatnie. Światłomierz w aparacie nie potrzebuje nastaw przysłony lub czasu otwarcia migawki, żeby zmierzyc ilośc światła. Dlatego moze być wyswietlane 00 a i tak pomiar bedzie prawidłowy.

Janeq_2010
10-09-2010, 19:50
Witam, jeszcze raz wraca temat M42,

Jak pisałem wszystko wyjaśniło się i obiektywy M42+adapterM42/EF działają OK z moim Canonem 40D. Tu jest super i już,

...ale z tymi samymi obiektywami M42+adapterM42/EF nie chce współpracować Canon EOS 5 (analogowy) :roll: aż nie mogę uwierzyć?!

Czy w "5"ce jest coś co przeoczyłem? Może to znowu moja "wpadka"?

Pozdr, Janek

iso
10-09-2010, 20:01
jeśli dobrze pamiętam to z niektórymi analogami był problem i coś trzeba było piłować tudzież doklejać.

dinderi
10-09-2010, 20:01
...ale z tymi samymi obiektywami M42+adapterM42/EF nie chce współpracować Canon EOS 5 (analogowy) :roll: aż nie mogę uwierzyć?!
Jeśli chcesz, by ktos poswięcił swój czas na pomoc w rozwiązaniu Twojego problemu, opisz go najdokładniej jak potrafisz. Mi się osobiście nie bardzo chce zadawać pojedyncze pytania, zeby po 10 godzinach wymiany zdań, wreszcie dowiedzieć się o co chodziło...
Nie chce współpracować, to znaczy co, dokładnie?

iso
10-09-2010, 20:04
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=58145
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=63172

Janeq_2010
10-09-2010, 20:45
Dzięki ISO,
Podane linki załatwiły temat. Chodzi o adapter, który działa z korpusami cyfrowymi, ale nie jest 'rozumiany' przez analogowe. Nie przesuwa w korpusie analogowym pinu, dzieki któremu korpus rozpoznaje obiektyw EF.
Ciekawe czy są adaptery M42/EF do korpusów analogowych Canona?
Jeszcze raz dzieki wszystkim za efektywna pomoc.
Janek