PDA

Zobacz pełną wersję : Przegrzanie matrycy EOS - Tryb filmowania



Vinylos
01-09-2010, 22:40
Witam, to bodajże mój pierwszy post na forum, do napisania skłoniła mnie wypowiedź 'Pana sprzedawcy' ze sklepu FotoJoker na temat lustrzanek Canona.

Kolega usłyszał od tegóż Pana iż matryce trzymają bardzo krótko (fizycznie) w trybie nagrywania i się po jakimś czasie 'przepalają', po usłyszeniu tego stwierdzenia zawrzała we mnie krew, z tym sklepem nie lubię się od czasu gdy weszła na półki lustrzanka stajni sony, od tamtej pory po dziś dzień sprzęt zarówno Canon jak i Nikon jest w prymitywny sposób wyśmiewany na rzecz sony : że lepsze, ładniejsze... nie chcę się wdawać w szczegóły.

Proszę tylko o potwierdzenie czy komukolwiek zdarzyło się zabić matrycę poprzez nagrywanie filmów, osobiście szukałem po forach, polskich i zagranicznych, doszukać się nie mogłem.

Z chęcią wysłucham też osobistych doświadczeń z wyżej wymienionym 'sklepem' z bardzo miłą i obiektywną obsługą.

iAdam
01-09-2010, 23:00
kręcę trochę filmów (550D) z reguły max 10-15 minut i żadnych problemów.
Co do tego sklepu to podzielam Twoją opinię - najczęściej polecane tam aparaty to ... Sony Alfa.. :D

streaker
02-09-2010, 00:53
Temat psucia i wypalania się kolorów na forach video dslr (polskich i zagranicznych) został już wielokrotnie wyśmiany :) Zresztą na rynku jest od groma kamer bazujących na matrycach cmos i jakoś się nie wypalają.

Następnym razem możesz spokojnie kolesia wyśmiać i wyznać od pierdoł ;)

oskardj92
03-09-2010, 18:17
No dziwicie się jak np Sony da w łape kilka groszy to nie powiedzą wszystkich ochów i achów w sklepie? Powiedzą.

ArekLodzPl
09-02-2011, 12:02
Temat psucia i wypalania się kolorów na forach video dslr (polskich i zagranicznych) został już wielokrotnie wyśmiany :) Zresztą na rynku jest od groma kamer bazujących na matrycach cmos i jakoś się nie wypalają.

Następnym razem możesz spokojnie kolesia wyśmiać i wyznać od pierdoł ;)

Po pierwsze-lustrzanka z trybem filmowania to nie kamera, więc porównywanie trwałości jednego do drugiego mija się z celem.
Po drugie-kamera ma potrójny przetwornik o przekątnej 1/2" lub 1/3" więc jego wielkość to paproch w porównaniu z pełnoklatkową matrycą.
Jeśli chodzi o temat, który został wielokrotnie wyśmiany, to na pewno wyśmiali go ludzie którzy kręcą krótkie filmiki dla zabawy. Faktem jest że max czas kręcenia bez przerwy to 30min i producent to przewidział ograniczając czas ciągłego kręcenia. Ostatnio spotkałem się ze znajomym, który pracuje w firmie kręcącej klipy i spoty reklamowe i mówi że średnio 2-3 matryce na rok im lecą w 5d jak za długo jest kręcone i matryca nie zdąży do końca ostygnąć

irekaro
09-02-2011, 15:45
http://www.wyobrazsobie.pl/foto/sprzet-foto/2010/10/przegrzewajace-sie-sensory-sony---jeszcze-krotsze-wideo.aspx
o canonie nie słyszałem

jot
09-02-2011, 19:13
ArekLodzPl ograniczenie czasowe długości klipu wynika z zupełnie czego innego, nie mieszaj..

ArekLodzPl
09-02-2011, 19:37
ArekLodzPl ograniczenie czasowe długości klipu wynika z zupełnie czego innego, nie mieszaj..

Swoją drogą masz rację że chodzi o fakt by aparaty nie były klasyfikowane jako kamery i obłożone innymi podatkami itp podobnymi haraczami, ale faktem jest że te matryce muszą ochłonąć po półgodzinnej ciągłej pracy

Tezet-gdynia
10-02-2011, 15:48
Bardziej chodzi o system plikow i ograniczenie wielkosci pojedynczego pliku. Ludzie naswietlaja zdjecia w bulbie czasami po pare godzin i matryca nie leci. Tryb wideo raczej wiele nie rozni sie od tego pod wzgledem nagrzewania.

quail
10-02-2011, 17:31
Bardziej chodzi o system plikow i ograniczenie wielkosci pojedynczego pliku.

Też nie. Film można przecież zapisać w kilku plikach. Robią tak z resztą kamery z dyskami twardymi -- dłuższe ujęcia są dzielone na osobne pliki.

Smiter
10-02-2011, 19:08
z tym sklepem nie lubię się od czasu gdy weszła na półki lustrzanka stajni sony, od tamtej pory po dziś dzień sprzęt zarówno Canon jak i Nikon jest w prymitywny sposób wyśmiewany na rzecz sony : że lepsze, ładniejsze...


Już Cię lubię :mrgreen:
Ale to fakt... Wstąpiłem ostatnio z ciekawości do Jokera i po dwie, trzy lustra Canona i Nikona i cała gablota Sony Alpha + uśmiechnięty sprzedawca stojący przy niej...
A potem mi jeden z drugim znajomy laik wmawia, że Sony jest lepszy od Canona czy Nikona ... -.-

Sorry za dygresje, ale nie mogłem się oprzeć... :P

streaker
10-02-2011, 21:32
Ostatnio spotkałem się ze znajomym, który pracuje w firmie kręcącej klipy i spoty reklamowe i mówi że średnio 2-3 matryce na rok im lecą w 5d jak za długo jest kręcone i matryca nie zdąży do końca ostygnąć
To poradź mu, żeby zmienił źródło zaopatrzenia ;)

Ja ostatnio gadałem z dwójką, która kręci śluby (i inne pomniejsze pierdoły, jakieś relacje, spoty etc.) dwoma 5d2 jako główne body - jak kupili 2-3 miesiące po premierze, tak do dzisiaj oba aparaty działają.

A co do przegrzewania - jest czujnik temp, który może ci wyłączyć aparat, no i nie zawadzi trochę oleju w głowie, żeby wiedzieć, że jak body parzy w łapy, to trzeba dać mu odpocząć ;)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Btw. musiałbym się kiedyś przejść do FJ, w którym mnie nie znają i poudawać laika szukającego pierwszej lustrzanki, ale ripostować przy każdej *******e, którą by mi chcieli wcisnąć - może być fajna zabawa :D
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
LOL... utworzyłem narzędnik od słowa 'pierdoła' i mnie wykropkowało xD

ArekLodzPl
10-02-2011, 22:03
ciekawe, powiedz mi czy kręcą na 2 puchy jednocześnie non-stop, czy naprzemiennie

Vitez
10-02-2011, 23:02
ciekawe, powiedz mi czy kręcą na 2 puchy jednocześnie non-stop, czy naprzemiennie

A co za różnica jak nawet przy kręceniu naprzemiennie to każda z tych dwóch piątek już przynajmniej rok kręci? A wg Ciebie min 2-3 matryce na rok padają.

ArekLodzPl
10-02-2011, 23:30
A co za różnica jak nawet przy kręceniu naprzemiennie to każda z tych dwóch piątek już przynajmniej rok kręci? A wg Ciebie min 2-3 matryce na rok padają.

akurat nie według mnie, tylko znajomego, który pracuje w firmie zajmującej się kręceniem spotów reklamowych i nie kręcą tam bynajmniej jednego ślubu w tygodniu tylko sprzęt chodzi 5dni w tygodniu, a mają tam kilka "piątek" i ilość 2-3 padnięte matryce odnosi się do tych kilku aparatów

Robert-foto
11-02-2011, 00:33
Witam. Niezły temat posiadam od pewnego czasu 550D ale filmuje max do 5-7minut nawet kamerą ( jedynie w kościele ewentualnie poprawiny kture potrafia trwać do 45 minut ale i tak staram się zatrzymac nagrywanie . A jesli idzie o foto joker to mają tendencje do promowania firmy sony i pewnie to rozumie bo sam jetem sprzedawca wiekrzej sieci. Jak posmaruja to się chętnie sprzedaje......

Bardzo proszę o zapoznanie się z regulaminem forum. W szczególności pkt. 6. dotyczący ortografii!
Pozdrawiam
K.

ska
11-02-2011, 08:43
wiekrzej

Wiencej takih spżedawcuf !!

szuler
11-02-2011, 09:09
poprawiny kture potrafia
których?

streaker
11-02-2011, 17:17
ciekawe, powiedz mi czy kręcą na 2 puchy jednocześnie non-stop, czy naprzemiennie
Mixed-mode ;) Jak robią np. przygotowania, czy jakieś luźniejsze ujęcia z sali, to nie muszą oba aparaty pracować, ale przy przysiędze albo ważnych/ciekawych momentach tak.

taszak
11-02-2011, 19:26
Jedna uwaga panowie ...temat przegrzewania matryc ..wydaje mi się troszkę został wypaczony .. ;) ponieważ z tego co czytałem powyżej nikt nie wspomniał o kluczowej sprawie - matryce nie przegrzewają się same z siebie ..( np. wspomniane bulb i naświetlanie nieraz kilkugodzinne0 ... matryce grzeją się od wyświetlaczy LCD a ponieważ te są dosyć duże i umieszczone tuż za matrycą stąd jest jak jest :) ...

streaker
11-02-2011, 21:05
taszak - nie wiem jak jest - faktem jest, że się nagrzewają i trzeba dać odpocząć co jakiś czas ;)

Tak na chłopski rozum, to częściowo tylko nagrzewają się od wyświetlacza. W bulbie masz jednak inną sytuację - otwierasz komórki na łapanie fotonów i na koniec sczytujesz ich stan, w filmie masz ciągły odczyt 30razy/sek. - elektronika matrycy pracuje wtedy na wysokich obrotach.

Ernest_DLRS
12-02-2011, 17:50
Witam, to bodajże mój pierwszy post na forum, do napisania skłoniła mnie wypowiedź 'Pana sprzedawcy' ze sklepu FotoJoker na temat lustrzanek Canona.

Kolega usłyszał od tegóż Pana iż matryce trzymają bardzo krótko (fizycznie) w trybie nagrywania i się po jakimś czasie 'przepalają', po usłyszeniu tego stwierdzenia zawrzała we mnie krew, z tym sklepem nie lubię się od czasu gdy weszła na półki lustrzanka stajni sony, od tamtej pory po dziś dzień sprzęt zarówno Canon jak i Nikon jest w prymitywny sposób wyśmiewany na rzecz sony : że lepsze, ładniejsze... nie chcę się wdawać w szczegóły.

Proszę tylko o potwierdzenie czy komukolwiek zdarzyło się zabić matrycę poprzez nagrywanie filmów, osobiście szukałem po forach, polskich i zagranicznych, doszukać się nie mogłem.

Z chęcią wysłucham też osobistych doświadczeń z wyżej wymienionym 'sklepem' z bardzo miłą i obiektywną obsługą.

Oczywistym jest że zużycie matrycy napewno jest szybsze podczas kręcenia niż podczas robienia zdjęć, ale tekst pana sprzedawcy można sobie z uśmiechem tylko "przyjąć do wiadomości" i nie przejmować się nim za bardzo.
Osobiście nie słyszałem jeszcze o ani jednym przypadku "przepalenia" matrycy w HDSLR.
Pewnie kiedyś będzie ten pierwszy raz... Tak jak i migawki padające po iluśdziesięciu/set tysiącach.
Co do przegrzewania się matryc to osobiście miałem tak, że przy ostrym słońcu (30-35°C) przegrzewała mi się po ok 40-45min na ciągłym włączeniu (nagrywanie 2-4min, przerwa parosekundowa, nagrywanie 5min, przerwa, itd).

maczkus
18-02-2011, 23:59
A ja zauważyłem w swojej piątce, że aparat bardzo mocno grzeje się gdy długo filmuję na ISO1600. Przy niższych ISO tak bardzo się nie grzeje.

ska
19-02-2011, 10:17
A ja zauważyłem w swojej piątce, że aparat bardzo mocno grzeje się gdy długo filmuję na ISO1600. Przy niższych ISO tak bardzo się nie grzeje. W zimie wydaje się to całkiem niezła opcja..

Tezet-gdynia
19-02-2011, 17:23
taszak - nie wiem jak jest - faktem jest, że się nagrzewają i trzeba dać odpocząć co jakiś czas ;)

Tak na chłopski rozum, to częściowo tylko nagrzewają się od wyświetlacza. W bulbie masz jednak inną sytuację - otwierasz komórki na łapanie fotonów i na koniec sczytujesz ich stan, w filmie masz ciągły odczyt 30razy/sek. - elektronika matrycy pracuje wtedy na wysokich obrotach.

Matryca to nie wiadro ktore sie otwiera i zamyka :) W bulbie tez musi caly czas lapac. Gdyby tak bylo, to mozna by wprowadzic algorytm ktory na poczatku robil by zdjecie z predkoscia 1/200, w menu ustawialo by sie czas 10s, po czym stan poczatkowy + zalozenie 10s bylo by przetworzone przez procek na naswietlenie 10 sekundowe. Roznica miedzy bulb a film jest taka ze wszystkie bufory, procesory i inne elementy pracuja xx razy na sekunde, a nie matryca :) W obu trybach matryca jest aktywna caly czas:)

dzik
20-02-2011, 23:42
To stary temat, taka byla wymowka sony za czasow gdy nie mieli filowania w lustrzankach. Pan z krawaltem sony potajemnie zdradzal sekret ze canony sie psuja od filmowania a sony jest wolne od tego problemu :mrgreen:

cezarycezary
21-02-2011, 01:39
Tajemnica niektorych sklepow i firmy sony - sa punkty za sprzedaz okreslonych produktow dla sprzedawcy - a ilosc punktow przeklada sie na premie ... z tad produkty ''sony'' szeptane na ucho laika nie maja tych problemow co canon, nikon..... :)))

MaciekH
21-02-2011, 02:06
Wydaję mi się, że ktoś kto idzie po poradę i zakupy do FotoJoker'a ma głęboko w poważaniu, który aparat jest lepszy;) Fajnie że się kupiło coś polecanego i tyle... A to że polecają Sony to wstyd dla Canon, że nie stać go na lepszy marketing:P

Co do matryc, to przypuszczam że firmę która kręci video 5 dni w tygodniu stać na wymianę matrycy nawet i 5 razy w roku;) W przypadku innej częstotliwości nie obawiałbym się o to...

Kolekcjoner
21-02-2011, 02:42
A to że polecają Sony to wstyd dla Canon, że nie stać go na lepszy marketing:P


Wiesz to akurat że Canon nie stosuje takich chwytów uważam za zaletę nie wadę 8-). Zresztą Sony stosuje to od dość dawna przy wielu produktach i skutek jest taki sobie. Krótkofalowo sprzedaż jest długofalowo bywa różnie. W tym przypadku jest to bardzo skuteczne ale co będzie dalej zobaczymy.

MaciekH
21-02-2011, 04:04
Zaleta w jakim kontekście? Bo jeśli po takim zabiegu klient wyjdzie ze sklepu z aparatem Sony, to Canon dobrze na tym nie wyjdzie... Producent zarabia, dystrybutor zarabia, klient usatysfakcjonowany, wszyscy są happy...
Ani tam nie pójdę po "radę" ani na zakupy więc nie ma to na mnie żadnego wpływu a nawet powiedziałbym że mnie to po prostu wali:P

Cieszę się, że sam nie muszę nikomu za kasę kitu wciskać;)

Kolekcjoner
21-02-2011, 04:17
Ja po prostu nie trawię takiego taniego kitu pod publiczkę ale zgadzam się, że w sumie jak jest to skuteczne to czemu nie. Ciekawe jak to działa na dłużej, bo kilku moich znajomych jakiś czas temu kupiło na fali marketingu lustra Sony, a obecnie żaden z nich dslr-a tejże firmy już nie posiada 8).

MaciekH
21-02-2011, 04:28
kilku moich znajomych jakiś czas temu kupiło na fali marketingu lustra Sony
Oni złapali się jak mucha na lep a Sony sprzedał egzemplarze;) Działa? Działa! Co z tego że teraz już ich nie mają, ważne że "soniacze" nie leżą na regale w magazynie;)

A tak z ciekawości, znajomi wymienili na odpowiedniki innych systemów czy jednak wyższe półki?

Kolekcjoner
21-02-2011, 04:42
Oni złapali się jak mucha na lep a Sony sprzedał egzemplarze;) Działa? Działa! Co z tego że teraz już ich nie mają, ważne że "soniacze" nie leżą na regale w magazynie;)

A tak z ciekawości, znajomi wymienili na odpowiedniki innych systemów czy jednak wyższe półki?

Na inne systemy, min. na ten gdzie się matryce grzeją/* :wink::lol:.

/* - to tak żeby nawiązać do tematu wątka :-D

Sergiusz
10-03-2011, 03:07
Póki co to chyba tylko jeden model lustrzanki Sony kręci filmy. A tak na marginesie to lustrzanka w trakcie kręcenia filmu przestaje być lustrzanką.

MaciekH
10-03-2011, 03:57
A tak na marginesie to lustrzanka w trakcie kręcenia filmu przestaje być lustrzanką.
A czym wtedy jest? Transformuje się w inne urządzenie? Nie wiedziałem że "tryb lustrzanka" deaktywuje się wraz z wciśnięciem przycisku "Rec"...

Ernest_DLRS
10-03-2011, 13:46
Chodzi pewnie o to że lustro się podnosi a światło pada automatycznie na matrycę...

MaciekH
10-03-2011, 14:17
Chodzi pewnie o to że lustro się podnosi a światło pada automatycznie na matrycę...

To czyli podczas robienia zdjęcia lustrzanka też nie jest lustrzanką?

Ernest_DLRS
10-03-2011, 14:20
Podczas robienia zdjęć lustro pracuje, podczas nagrywania filmów nie pracuje. Niemniej jednak narzędzie, o którym mowa jest lustrzanką :)

streaker
10-03-2011, 16:29
A podczas robienia zdjęć w liveview ? Lustro jest elementem konstrukcyjnym, więc sprzęt jest nazywany lustrzanką.

Poza tym to pieprzenie i puste dywagacje... Znajdźcie lepiej jakiś poważniejszy temat do dyskusji...

Sergiusz
10-03-2011, 17:37
Wiele jest aparatów gdzie lustro jest elementem konstrukcyjnym a lustrzankami nie są.

siudym
11-03-2011, 01:23
Tak samo SONY R1 to kompakt, bo lustra nie ma. Ale juz rewelacyjny obiektyw i matryca APS-C w srodku.

Kolekcjoner
11-03-2011, 03:42
Prosiłbym o zakończenie tego OT.

venomer
20-09-2011, 23:31
To ja dodam swoje 5zł do tego watku mimo, że po zamknieciu... Ostatnio kręciłem w gorącym, ciemnym klubie. Tryb LV iso 3200 5 minut koniec. Wyłaczał się aparat. Więc czekałem 2 minuty odpalam takie same parametry. 30s i znowu koniec krecenia...

Zmniejszenie iso pomagało albo wietrzenie lustra na świeżym powietrzu :P

Przegrzewające się matryca w 5d to nie mit... W normalnych warunkach kręcę normalnie po 20 lub 30 minut.

Ernest_DLRS
27-09-2011, 20:12
To masz jakiś wyjątkowo felerny / delikatny egz., ja na ISO 3200 na 550D potrafię kręcić nawet ok 40min, z krótkimi (1-2min) przerwami raz na 5-10min.

no_made
05-03-2012, 20:33
Ja w zasadzie używam lustrzanki 7D głównie do filmowania i to dość*intensywnie (po kilka godzin czasem) , a Panu który wypisuje takie bzdety chyba przegrzał się*mózg !

MacRo
05-03-2012, 21:50
Latem podczas filmowania, 7D potrafi się zagrzać na tyle, że trzeba zrobić chwilę przerwy. Mówię o temperaturach powietrza około 30*C ;)

luck0
13-02-2014, 20:59
Witam
Jestem całkowicie zielony w temacie więc proszę o pomoc. Kręciłem niedawno z kolega krótką etiudę moim 60D. Na początku matryca dawała radę lecz później zaczęła się przegrzewać więc robiliśmy 5-10 min przerwy między nagrywaniem i potem wracaliśmy z czego mogliśmy nagrywać tak od 10-60 sekund. Czy powodem oprócz wspomnianego przez producenta przegrzewania się matrycy z powodu temp. otoczenia, może być to efekt ustawień automatycznych lub zbyt dużej ilości światła sztucznego ( było to kręcone w klasie szkolnej przy jarzeniówkach). Pamiętam wcześniej dla kolegi robiłem krótki film z nagrania i tam udawało mi się robić 2-5 minutowe wycinki. Podczas tamtej akcji kilka kadrów miałem pod światło. Czy to mogło spowodować uszkodzenie matrycy i jej przegrzewanie się w tym trybie na dzień dzisiejszy?

TopolCan
14-02-2014, 01:13
Mam 7D, trybu video używam sporadycznie (kilka ujęć w ciągu roku). O sprzęt dbam i nie wbijam nim gwoździ. Jednak był taki epizod w moim życiu, kiedy bardzo chciałem uwiecznić pewną sytuację… Byłem wtedy „bardzo zmęczony” jak reszta znajomych. Nagrywałem bez przerwy przez… godzinę (w kawałkach 4 min. )? Podczas nagrywania na ekranie zobaczyłem dwa jaśniejsze, podłużne pasy (rejestrowały obraz, ale były o działkę jaśniejsze). Myślałem, że to ze „zmęczenia” mieni mi się w oczach, więc skonsultowałem sprawę z równie „zmęczonym” kolegą- widział te same pasy! Kurka, nie przypadek… Podobno jak podałem mu puszkę to parzyła- wtedy dopiero powiązałem fakty. Chwilę później z oryginalnego gripa odeszła guma jak z taniej chińszczyzny- klej nie wytrzymał temperatury. Na zrobionych zdjęciach były te same pasy. Wtedy było mi wszystko jedno, kolega tylko skwitował: no, to sobie matrycę wymienisz. Następnego dnia, rześki i wypoczęty zgrałem „materiał z pasami” a matryca po ostudzeniu normalnie rejestrowała.

fhumargo
14-02-2014, 09:54
A ja powiem przewrotnie tak- dla mnie aparat ma robić zdjęcia foto a jak chcę filmować to mam do tego celu kamerę.

Bolek02
15-02-2014, 17:47
No to ciekawy eksperyment Kolega wykonał. Co do zaistniałej sytuacji, to skoro producent taką funkcję filmowania dopuścił bez wyraźnych ograniczeń tzn, że nie ma przeciwwskazań technicznych.
Ja filmów raczej nie kręcę, ale jak na aparat to godzina ciągłej pracy raczej sporo. To bardziej do jakiś klipów czy pojedynczych epizodów przeznaczone.

Johnus
17-02-2014, 11:57
W lustrzankach podczas długotrwałego nagrywania może nastąpić przegrzewanie matrycy i będzie to powodowało jej degradacje lub trwałe uszkodzenie. Pasy o których kolega wspomniał to efekt przegrzania bez dwóch zdań, na szczęscie matryca rejestruje dalej normalnie, ale nie radzę już używać aparatu do filmowania.
Ktoś kto mówi, że matryca się nie nagrzewa i nie powoduje to szkód niestety wprowadza innych w błąd, tylko nie należy przesadnie rozdmuchiwać tego problemu. Matryca pobiera moc do swojej pracy, im większa czułość i rozdzielczość tym więcej, dodatkowo wokół zgromadzone są różne inne układy jak procesor i tak dalej, więc temperatura wytwarza się zawsze. Nie pamiętam już dobrze, ale zdaje się że matryce CCD nagrzewają się bardziej niż CMOS; nie jestem jednak pewien, miałem zajęcia o tym już dość dawno i może być dokładnie odwrotnie. Postaram się poszperać w notatkach.

Z kamerami lustrzanek nie ma co porównywać. Kamery profesjonalne (w zalezności od typu, rzecz jasna) mają często kilka matryc (dokładniej 3, per każdy kanał) oraz systemy chłodzenia pasywnego lub aktywnego - radiatory lub wenylatory. Kamery przeznaczone do długotrwałego nagrywania mają oba systemy chłodzenia. Przykład to najnowszy C500 Canona:

"Aby przeciwdziałać wysokiej temperaturze generowanej w czasie długiego nagrywania, zwłaszcza w 4K lub 2K, kamera EOS C500 została wyposażona w efektywny system chłodzenia oparty na wiatraku. Żeby zredukować możliwość nagrania dźwięku jego pracy, udoskonalono tryb automatycznego chłodzenia, który zatrzymuje wiatraczek podczas nagrywania. Chłodzenie automatycznie rozpoczyna się po wstrzymaniu nagrywania. Automatyczna aktywacja w trakcie nagrywania jest ciągle możliwa, żeby ochronić kamerę przed niebezpiecznym przegrzaniem."

Jeśli chodzi o długość nagrywania pojedynczego klipu lustrzanką, to ograniczenie do 29.59 wynika nie z ograniczeń sprzętowych a kwestii formalnych - według ustaleń ITA każde urządzenie, które może nagrywać pojedyncze ujęcie dłuższe niż podane wyżej jest kamerą a nie aparatem fotograficznym. Wiąże się to oczywiście ze spełnieniem innych norm, kosztów i tak dalej. Jest szansa na zmianę, bo WTO zainteresowało się tematem w związku z rozwojem technologicznym i popularnościa tychże urządzeń. Jednak zmiany moga spowodować dalsze podwyższenie kosztów lustrzanek, więc być może nic z tym nie zrobią. Kamery profesjonalne mają abstrakcyjne ceny z wielu powodów, lustrzanki tanie nie są ale mimo wszystko ceny nie sięgają kwot typu 2,5 miliona złotych..

michaelx
21-05-2023, 16:29
Zdaję sobie sprawę że mocno odgrzewam temat ale canon-board od zawsze traktowałem jako najwyższą bazę informacji n/t sprzętu foto. Jakis czas temu odkupiłem EOSa 50D, odkupiłem go za śmieszne pieniądze a po odebraniu przesyłki okazało sie ze na karcie jest oprogramowanie Magic Lantern, czyli prawdopodobnie było filmowane. Oprogramowanie oczywiście wywaliłem, aparat sformatowałem wraz z kartą. Fotografując okazało się że przy drabince 0 EV zdjęcia sa prześwietlone i dopiero zejście na drabince do okolic -1 powoduje zapisanie poprawnego obrazka. Czy to efekt uszkodzenia matrycy?

adawro
22-05-2023, 15:03
Ja bym tutaj obstawiał mocno zakurzoną komorę lustra. Przegrzanie matrycy to prędzej wzrost bad-pixeli lub jakieś pasy i niejednorodnoći.

pawel.guraj
22-05-2023, 17:11
Zdecydowane problem z ekspozycją nie jest związany z przegrzaniem matrycy.
Tak jak pisał poprzednik - będą to niejednorodności w tworzonym obrazie, pasy, plamy - przy krawędziach.

Poza tym sam problem przegrzewania jest nieco rozdmuchany - w wielu bezlusterkowcach Canona pracują te same matryce co w DLSR a w tych pierwszych matryca pracuje non-stop, tak więc problem "przegrzania" zdecydowanie dał by się we znaki użytkownikom.

p,paw

Makudonarudo
22-05-2023, 19:35
Nawet jak filmował to pewnie mało.
Ja trochę nagrywałem 50d ale po pierwsze bardzo szybko zjadał baterie a po drugie - 50d nie ma fizycznego mikrofonu.
Co ogranicza go w amatorskich nagraniach. Ja akurat miałem rolanda do audio - ale to też nie było wygodne - synchro "na oko".
O ile śpiew jeszcze idzie zsynchronizować z ruchem warg - o tyle z tańcem już miałem problem :D

Bangi
22-05-2023, 21:44
Widziałem gdzieś kiedyś opis podobnego problemu na jakiejś grupie na FB i dotyczyło to chyba tego samego modelu aparatu, pamiętam, że to nie był problem wynikający z filmowania, ale niestety nie pamiętam już jakie było rozwiązanie. Coś mi się kojarzy, że to był jakiś problem z płytą główną, ale nie chcę straszyć. Niestety na FB trudno odnaleźć takie "wątki" :(