PDA

Zobacz pełną wersję : Dpp 3.9



szwayko
01-09-2010, 10:16
Bedzie DPP 39 wraz z 60D.
Na razie można poczytać instrukcje - dużo nowych rzeczy, także w zakładce RAW - color tone, nowe algorytmy wyostrzania, szkoda ze nie ma wciąż suwaka ratowania świateł jak w CameraRAW, może poprawili chociaż ten istniejący Highlighti działa lepiej.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img16.imageshack.us/img16/5431/dpp39.jpg)

instrukcja link:
http://gdlp01.c-wss.com/gds/8/0300004038/01/dpp39-w-en.pdf
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
color tone bylo zawsze- jakos mi sie wydawalo ze to nowy suwak

gietrzy
01-09-2010, 10:26
nowe algorytmy wyostrzania

USM - **** nareszcie!
Ze strony 60D wynika, że to będzie 3.9.1. - 8)

ewg
01-09-2010, 14:56
Bedzie DPP 39 wraz z 60D.
I to jest największy pożytek z tego aparatu (przynajmniej dla mnie). :mrgreen:


USM - **** nareszcie!
To zawsze był USM tylko bez regulacji pozostalych parametrów.

Oprócz wyostrzania widzę (dzięki za link!) tylko kosmetykę: Rozszerzone możliwości wartościowania zdjęć (rating) i przemeblowanie paska narzędzi okna głównego - dodanie Q.Check, Stamp i Trim/Angle (może wreszcie nie będę włączał przypadkowo PSa z menu).

Chyba już pora na lepsze odszumiacze (po tym co pokazło Adobe) no i ten nieszczęsny guzik Apply w oknie Trim./Angle Adj. by się przydał (albo inne prostowanie fotek, bo na razie przy każdej muszę wchodzić do tego modułu dwa razy - raz żeby wyprostować, drugi żeby przesunąć wycinek, bo zwykle któryś bok zdjęcia jest dla mnie ważniejszy :|)

yellowpliszka
01-09-2010, 15:46
Kiedys by mogli wprowadzic stopniowa zmiane wartosci jasnosci, za pomoca strzalek z klawiatury. Bo suwakiem skoki sa co 0.17, wprowadzanie posrednich wartosci z reki jest naprawde uciazliwe...

ds74
01-09-2010, 15:55
Aj tam, i tak DPP to chyba najfajniejszy soft dodawany do puszek ze wszystkich producentów.

luc_october
01-09-2010, 23:42
Powinni zintegrować z DPP Picture Style Editor.... prawie jak Capture One :D

szwayko
24-09-2010, 14:01
No i jest wersja 3.9.0.2 - na razie nieoficjalnie, ale tutaj można pobrać.
Trochę poszukałem (godzinę straciłem).
http://www420.megaupload.com/files/f13dbb3f5fbd056ef808886fce851429/CanonDC710W%20(F).rar

Tutaj dyskusja gdzie jest ten link
http://solofotography.blogspot.com/2010/09/nuevo-dpp-version-3902.html

Jest tutaj cały pakiet Canona wraz z tym DPP, podczas instalacji 'custom' można wyodrębnić tylko DPP. Sprawdzone na wirusy, instalka OK.

Co praktycznego wiecej możliwości zaznaczania zdjec wcześniej - 3 teraz 5 plus jeszcze gwiazdki (do 5) jak w Bridge.
No i Unsharp moze sie przydac.

gietrzy
24-09-2010, 15:16
No i jest wersja 3.9.0.2
No i Unsharp moze sie przydac.

Dzięki! Nareszcie większa kontrola nad ostrością.

ewg
25-09-2010, 14:28
Oto moje pierwsze wrażenia z nową UnSharp Mask w DPP - generalnie jestem na nie:

Jedyną zaletą nowego wyostrzania (USM) jaką obecnie jestem w stanie wymyśleć, to możliwość porównania i doceniena jak świetnie wyostrza stary algorytm ("Sharpness"). Być może kolejne zalety objawią mi się w zastosowaniu USM z różnymi stopniami odszumiania w DPP - czas pokaże (tylko po co to sprawdzać skoro już sam odszumiacz DPP powyżej iso800, to już marnowanie fotek?)

Niewątpliwie obie metody (Sh i USM) nieco się od siebie różnią, bo choć można nimi w pewnym zakresie uzyskać zbliżone rezultaty, to nigdy identyczne.

Jak się nad tym dłużej zastanowić, to do fotek prawidłowo naświetlonych, na niskich czułościach iso, o normalnej ostrości, nie ma żadnego estetycznego uzasadnienia dla nawet dotykania parametrów USM innych niż Strength. I tak parametr Fineness powyżej wartości 0 szybko psuje kolory zwiększając kontrast a Threshold 4 szybko okazuje się optymalną wartością dla chyba każdej normalnie szumiącej matrycy. Po podsumowaniu zostaje nam po prostu kolejny (drugi, opcjonalny) jednowymiarowy algorytm wyostrzający z identyczną liczbą stopni nasilenia co stary (11), tylko w porówniu do starego jakby nieco mocniejszy.

Dokładniejsze porównanie obu metod wykazało jak zasadniczo są one różne. Do tego stopnia, że mogą generować dwa merytorycznie różne zdjęcia (oczywiście przy ekstremalnych ustawieniach). Oto przykład jednego zdjęcia (powiększenie 200%), jednego kościoła i dwu różnych jego wież, choć miał tylko jedną: ;)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img641.imageshack.us/img641/3717/ewg137.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img33.imageshack.us/img33/5719/ewg138.jpg)

Kto jeszcze nie widzi niech porówna np. wielkość nasłonecznionego białego trójkąta na daszku wieży... :-)

szwayko
30-09-2010, 10:07
Co mi się mniej podoba to większe literki nazw plików - przez co widoczne jest tylko 9 pierwszych znaków, wcześniej były widoczne nazwy chyba 11 znakowe. Przy oznakowaniu YYMMDD_xxx.CR2 - nie widać ostatniej cyfry nazwy pliku.

tezmarek
30-09-2010, 11:47
Zrobiłem (bardzo) mały teścik na 50D (czyli mocno upakowana matryca) przy czułości H1 (6400) dla pełnej rozdzielczości (celowo wybrałem tak dużą czułość, aby ewentualne różnice były łatwo zauważalne).

Domyślnie Unsharp Mask ustawia mi Treshold na tej czułości na 8, czyli dosyć wysoko. Dzięki temu nie ma paskudnego wzmocnienia szumów w obszarach bez krawędzi i kontrastów, które występuje przy metodzie Sharpness. Im silniejsze wyostrzenie, tym różnice na korzyść Unsharp Mask są większe.

Dotychczas dla ISO 1600 i więcej robiłem praktycznie wyłącznie w SRAW1 (7.1 MPix) i nie używałem wyostrzania w DPP (czasami na 1). Teraz pojawia się szansa, że w wypadku mało istotnych zdjęć podostrzę sobie w DPP.

Pierwsze próby wskazują, że dla 50D przy małych ISO efekty ostrzenia (także te niekorzystne) przy domyślnych ustawieniach są bardziej widoczne dla Unsharp Mask, natomiast dla dużych ISO domyślnie ustawione Unsharp Mask zachowuje się lepiej niż Sharpness.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
To jeszcze dodam, że Fineness dla małych ISO lokalnie zwiększa kontrasty (co może być złe), a dla b. dużych ISO znacząco zmniejsza poziom "łupieżu" w cieniach (co jest bardzo pożądane).

Oprócz tego przy pracy w powiększeniu 100% (a nawet 200% ;) ) ruszając suwaczkami ostrzenia niemal od razu widzimy efekty, co mocno ułatwia dobór ustawień. Ja więc jestem na tak, choć nowe możliwości spowodują zapewne wydłużenie czasu spędzonego przy obróbce zdjęć ;)

wagteil
01-10-2010, 05:52
To moze bedzie sie tez mniej zawieszal, na razie po kilkudziesieciu zdjeciach jest dobrze.

tezmarek
01-10-2010, 09:04
To moze bedzie sie tez mniej zawieszal, na razie po kilkudziesieciu zdjeciach jest dobrze.

Mnie sie jeszcze nie powiesił, a od wczoraj używam dosyć intensywnie. Z poprzednimi wersjami bywało różnie, z tym że czasami w takich wypadkach pomaga przeinstalowanie .Net.

Już widzę, że część zdjęć, które dotychczas ostrzyłem w PS będzie wychodziła w ostatecznej postaci z DPP. Ustawienia domyślne dla Unsharp Mask często są zbyt agresywne (zwłaszcza dla małych ISO) - ale może to zależeć od body i szkieł. W zasadzie każde dla każdego zdjęcia trzeba ustawić je indywidualnie. Nie znalazłem możliwości predefiniowania własnych nastaw domyślnych.

ewg
01-10-2010, 10:50
Mnie sie jeszcze nie powiesił, a od wczoraj używam dosyć intensywnie. Z poprzednimi wersjami bywało różnie, z tym że czasami w takich wypadkach pomaga przeinstalowanie .Net.
Powtarzasz mit, jakoby DPP miał cokolwiek wspólnego z .Net'em. Placebo też czasami pomaga. Środowiska .Net używają dotąd u Canona tylko EOS Utility i CameraWindow (czy jakoś tak, dla kompaktów w każdym razie program). U mnie brak zwisów od wersji 2.x. :mrgreen:

tezmarek
01-10-2010, 11:01
Mit, mitem, ale od którejś wersji (chyba 3.7) DPP wieszał mi się regularnie. Przeinstalowywałem go wiele razy i nic - obrobienie wielu zdjęć bez zapisu nieuchronnie kończyło się brakiem odpowiedzi programu. W desperacji zażyłem placebo (przeinstalowałem .Net) i problemy się skończyły. Może to przypadek, ale z pewnością nie autosugestia...

polm
01-10-2010, 11:39
Powtarzasz mit, jakoby DPP miał cokolwiek wspólnego z .Net'em. Placebo też czasami pomaga. Środowiska .Net używają dotąd u Canona tylko EOS Utility i CameraWindow (czy jakoś tak, dla kompaktów w każdym razie program). U mnie brak zwisów od wersji 2.x. :mrgreen:
To nie mit. DPP korzysta z .net. Odinstaluj .net i zobaczysz czy zadziała Ci DPP. Uruchomi się, ale nic więcej w nim nie zrobisz.
Samo DPP.exe zostało napisane w "normalnym C++", ale DLL-e do DPP napisane są w zarządzanym C++.
Jeżeli podejrzysz któregoś z DLL odpowiedzialnych np. za demozaikowanie w DPP to znajdziesz tam tekst typu:
<assembly xmlns="urn:schemas-microsoft-com:asm.v1" manifestVersion="1.0">
a także
Attempt to use MSIL code from this assembly during native code initialization. To są ślady które zostawia .net.

ewg
01-10-2010, 23:31
To nie mit. DPP korzysta z .net. Odinstaluj .net i zobaczysz czy zadziała Ci DPP. Uruchomi się, ale nic więcej w nim nie zrobisz.
Bzdura. :rolleyes:
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Yyy, tzn nie wiem co się dzieje po odinstalowaniu .net (jeśli to w ogóle wykonalne na systemach nowszysch niż XP?), ale wiem, że zawsze testuję nowe wersje DPP na dziewiczym XP i zgadnij jak działa? ;-)

wagteil
02-10-2010, 02:13
[QUOTE
Oprócz tego przy pracy w powiększeniu 100% (a nawet 200% ;) ) ruszając suwaczkami ostrzenia niemal od razu widzimy efekty, co mocno ułatwia dobór ustawień. [/QUOTE]

Mi tez sie wydaje ze smiga nieco szybciej przy pracy suwakow.

wagteil
02-10-2010, 05:06
A tak swoja droga, co jest odpowiedzialne w kompie za szybkosc otwierania RAW-ow w DPP czy tez za prace suwakow, RAM czy procek? A moze cos jeszcze?

Paul80
02-10-2010, 10:33
W końcu konkretne wyostrzanie w DPP:)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Tak korzystając z okazji zapytam, czy gdzieś można śledzić informacje o rozwijaniu się DPP, czy Canon nie udziela takich informacji?

wagteil
02-10-2010, 13:30
U mnie RAW ze starej 5D otwiera sie w nowym DPP dokladnie dwie sekundy na pelnym ekranie, ile u was?

polm
02-10-2010, 15:13
Bzdura. :rolleyes:
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Yyy, tzn nie wiem co się dzieje po odinstalowaniu .net (jeśli to w ogóle wykonalne na systemach nowszysch niż XP?), ale wiem, że zawsze testuję nowe wersje DPP na dziewiczym XP i zgadnij jak działa? ;-)
To jest podgląd biblioteki FHistgram.dll odpowiedzialnej za histogram w DPP.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img808.imageshack.us/img808/4332/fhist.jpg)
Jak widać obiekt FHistCtrlClass dziedziczy po System.Object z biblioteki klas .NET.

Spróbuj zmienić nazwę pliku FHistgram.dll (w katalogu DPP) i uruchomić DPP. Uruchomi się, ale wywali się przy podglądzie zdjęcia.
Jeżeli dalej nie wierzysz to zainstaluj sobie Translantikę (słownik PWN). Ten program ma w części rezydentnej (może naprawiono już?) błąd i uniemożliwia działanie czegokolwiek napisanego z wykorzystaniem .net. Np. nie działa menadżer kart ATI. Z takim samym błędem wywala się wszystko co napisane w .net, DPP też.

Paul80
03-10-2010, 14:55
Canon mógłby jeszcze dodać pośrednie stopnie odszumiania i byłoby dobrze w tym temacie, bo są za duże skoki rozmycia z 2 na 3 itd.i wyostrzanie niewiele zadziała.

canis_lupus
03-10-2010, 17:50
z tym .netem to jest dziwnie. Nie będę sie opierał przy żadnej opcji, ale używam dpp pod linuxem poprzez wine'a. Czyli jako takiego windowsa nie mam, .net nie instalowałem a dpp działa znakomicie.

photogambler
03-10-2010, 17:59
Powinni zintegrować z DPP Picture Style Editor.... prawie jak Capture One :D

wlasnie,mam prymitywne pytanie:jezeli "obrobie" w PStyle i otworze w DPP to nie widze zmian w pliku.Jak przenieść zmiany do DPP? Czy jest jakas wlasciwa kolejność obrobki? Sorry,ale przyzwyczailem sie do innych softow;(

luc_october
03-10-2010, 20:42
wlasnie,mam prymitywne pytanie:jezeli "obrobie" w PStyle i otworze w DPP to nie widze zmian w pliku.Jak przenieść zmiany do DPP? Czy jest jakas wlasciwa kolejność obrobki? Sorry,ale przyzwyczailem sie do innych softow;(

Obrabiasz w PSE, Zapisujesz plik PF2 na dysku. Otwierasz DPP a w nim wybrane zdjęcie i otwierasz w zakładce RAW w narzędziach przerobiony plik.
Z początku podchodziłem sceptycznie to kombinacji tych dwóch programów, ale efekty można uzyskać bardzo ciekawe i w dodatku styla można wgrać sobie do puszki :)

photogambler
04-10-2010, 19:29
Obrabiasz w PSE, Zapisujesz plik PF2 na dysku. Otwierasz DPP a w nim wybrane zdjęcie i otwierasz w zakładce RAW w narzędziach przerobiony plik.
Z początku podchodziłem sceptycznie to kombinacji tych dwóch programów, ale efekty można uzyskać bardzo ciekawe i w dodatku styla można wgrać sobie do puszki :)

no wlasnie,zobaczylem te efekty:-) a nie moglem w helps znaleźć jak je utrzymac.JESTEM CI B.WDZIĘCZNY.Dzieki:D

szwayko
05-10-2010, 08:52
Słuchajcie jest jakiś skrót do -Paste recipte-. Chyba nie, a może da się go zrobić?

kirkris
08-10-2010, 14:30
Witajcie,
gdzie mozna znaleźć nowy update dpp do 3.9? Na stronie canon-europe jest tylko wersja 3.8.1 chyba że ja nie umiem jej znaleźć :(

szwayko
08-10-2010, 15:04
W tym wątku, trzeba go tylko trochę przeczytać a nawet wystarczy przejrzeć.

nightartist
10-10-2010, 03:11
http://www.fredmiranda.com/forum/topic/942963/0 plug-in do DPP 3.9 dodajacy nowe opcje.

WaldekA
11-10-2010, 19:50
Mam problem z DPP. Wszystko jest w porządku, poza jedną wkurzającą drobnostką. Przy otwarciu zdjecia i wprowadzeniu porawek jet OK. Problem pojawia sie przy zamykaniu zdjęcia, program zamyśla sie na dłuższą chwilę i dopiero zamyka zdjęcie. Win7 64bit, Dpp 3.9. Na słabszej maszynie i Win XP 32bit było wszystko w porządku. Czytałem że DPP potrafi zamulić jak w folderze jest za dużo zdjęć, ale to dzieje się niezależnie od ilości plików.

szwayko
12-10-2010, 09:01
Mam problem z DPP.

Ja tez używam na Win XP 32bit i Win7 64bit - i jest jednakowo.
Odpal sobie menedżer zadań i zobacz co się dzieje podczas zamykania zdjęcia.
Może plik wymiany jest uruchamiany. Win 7 64bit bierze więcej RAMu i teraz ci niestarcza.

zbyszekjan
12-10-2010, 21:00
do pobrania oficjalnie http://software.canon-europe.com/software/0039356.asp

Jacek23
14-10-2010, 12:54
Na polskiej stronie Canona jest tez juz oficjalnie 3.9.2
Pozdro

wagteil
15-10-2010, 01:42
Po zainstalowaniu nowego DPP wystapil maly klopot, nie moge zachowywac zmian w pliku pod ta sama nazwa pliku. Jak to zmienic? komunikat:
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img227.imageshack.us/i/57143284.png/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

polm
15-10-2010, 02:00
Może masz ustawiony atrybut read-only na plikach, może brakuje Ci miejsca, albo nośnik masz r-o.

wagteil
15-10-2010, 04:41
Nie wiem co to jest nosnik r-o, ale mam rzeczywiscie zapisane w plikach 'read only'. Klopot w tym, ze nawet jak to zmieniam dla calego folderu i dam 'aplly', to on po przemieleniu zawartosci dalej pokazuje ze jest tylko do odczytu! Gdzie to mozna skuteczniej zmienic?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Musze dodac ze zakladalem na nowo system, teraz co sie nie rusze z jakimis zmianami komputer pyta mnie o pozwolenie administratora, moze tu jest pies..

Jacek23
17-10-2010, 13:04
A ja mam problem z pipetka balansu bieli, biore ja i nie moge klikac na zdjeciu co by dobrac BB, dodam ze po wybraniu jej kursor tez nie zmienia sie w pipetke, jednak przycisk pipetki pojawia sie jako wcisniety, moze macie jakas rade?
Pozdrawiam

polm
17-10-2010, 23:08
Nie wiem co to jest nosnik r-o, ale mam rzeczywiscie zapisane w plikach 'read only'. Klopot w tym, ze nawet jak to zmieniam dla calego folderu i dam 'aplly', to on po przemieleniu zawartosci dalej pokazuje ze jest tylko do odczytu! Gdzie to mozna skuteczniej zmienic?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Musze dodac ze zakladalem na nowo system, teraz co sie nie rusze z jakimis zmianami komputer pyta mnie o pozwolenie administratora, moze tu jest pies..
R-o to read only, takiego skrótu użyłem, czyli np. płytak CD. Nie rób na katalog, tylko wejdź w katalog i zrób ctrl+a, potem prawy klawisz myszy, właściwości i wtedy wyczyść atrybut r-o. Albo menu start-> uruchom -> cmd -> przejdź do katalogu z rawami, i napisz attrib -R *.* /S . To powinno wyczyścić Ci atrybut r-o w danym katalogu wraz z podkatalogami.
Odnośnie drugiego wpisu, to dodaj sobie uprawnienia administratora i nie będzie Cię pytał.

enkoder
18-10-2010, 00:37
Ja tez używam na Win XP 32bit i Win7 64bit - i jest jednakowo.
Odpal sobie menedżer zadań i zobacz co się dzieje podczas zamykania zdjęcia.
Może plik wymiany jest uruchamiany. Win 7 64bit bierze więcej RAMu i teraz ci niestarcza.

A ile macie RAM-u Panowie, bo u mnie na Win7 64bit wszystko śmiga idealnie.
Mam 6GB RAM-u, Windows sam chciał kiedyś zrobić mi 9 wirtualnej, ustawiłem "Automatycznie zarządzaj rozmiarem pliku stronicowania" i nigdy nie przydziela więcej jak 4-5GB. W każdym razie z DPP nie mam problemów.

wagteil
27-10-2010, 00:07
Czy ktos mi powie dlaczego to cudne DPP wywala mi niekiedy podczas obrabiania ustawienia proflu dla monitora..? Dosc czesto sie zawiesza a pozniej po restarcie sam zmnienia te ustawienia. Ostatnio zapomnialem ze tak robi i przerobilem na zielonkawo pare setek zdjec..

ewg
27-10-2010, 10:17
Widocznie DPP przywraca część domyślnych ustawień po jego nienormalnym zamknięciu. Kiedyś to zauważyłem, gdy z winy innego programu również DPP musiał się przedwcześnie zwinąć i straciłem ustawienia mojego katalogu roboczego. Od tamtej pory przechowuję kopię zawartości klucza rejestru "DPP" (w pliku *.reg) i dzięki niej bezmyślnie przywracam spodziewane ustawienia na przykład po instalacji na czystym systemie. Polecam!
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Po kilku tygodniach używania wersji 3.9 dochodzę do wniosku, że tylko mi utrudnia pracę (w porównaniu do 3.8 ). Nowego USM nie używam w ogóle (ale o tym już tu pisałem). Nowy pasek narzędzi jest tak zagęszczony, że jakoś przestałem wygodnie trafiać myszą w niektóre narzędzia a szczególnie Next/Previous i zamiast nich często niechcący odwracam fotki o 90 stopni. Pomyślałem, czas wyłączyć pasek - czas na klawiaturę i czytam w menu programu: Next - Right arrow, Previous - Left arrow. Proste, nie prawdaż? Tylko, że nie działa... :/ Żeby było śmieszniej czasem działają strzałka w dół i wgórę a jak nie to jeszcze trzeba dołożyć Ctrl. Za nic nie mogę się do tego przyzwyczaić. Ok trzeba będzie popracować nad precyzją myszy. Taraz ikonka Batch'a - zawsze była skrajnie po prawej a teraz sciska się z pozostałymi narzędziami pozostawiając z prawej większą część paska narzędzi pustą. - Olać. - Jeszcze włączam Trim'a (Alt+C) - w porządku. Teraz Stamp'a (Alt+S) - oj znowu coś sknocili. W poprzednich wersjach oba te moduły włączały się tak samo szybko. W tej Stamp już wyraźnie opóźnia a funkcjonalność ta sama! Wreszcze wciskam Alt+Q (Quick check tool) - niewiele zmian tylko ten cholerny Rating. Przyzwyczaiłem się do 1,2,3 bez Alta (choć w instrukcji zawsze było z Altem) i teraz ciężko się przestawiam, bo samo 1,2,3,4,5 wstawia mi (na razie) niepotrzebne gwiazdki. - Olać. ;-)

Jacek23
27-10-2010, 12:06
Swiete slowa, ja mam spowrotem 3.8.1:)

KubaZowsik
29-10-2010, 18:49
http://www.fredmiranda.com/forum/topic/942963/0 plug-in do DPP 3.9 dodajacy nowe opcje.

Fajny dodatek, napisałem do nich czy nie mogliby w następnej aktualizacji dodatku, dorobić funkcjonalność w postacie kopiowania recepty z pliku do pliku/plików przy użyciu klawiatury oraz więcej opcji wielkości miniatur. To samo napisałem też do Canon Europa. Z Canon Europa dostałem odpowiedź, że została przekazana sugestia wprost do zawodników którzy są za to odpowiedzialni. Zobaczymy ..

szwayko
04-11-2010, 10:05
Ja wróciłem też do wersji 3.8.1. Nazwy plików znowu się mieszczą, nowe opcje mi nie są potrzebne, a bardziej obciążają aplikację. Czekam aż dadzą suwak ratowania świateł.

drfidel
05-11-2010, 21:17
DPP 3.9.2 ma obrzydliwą zdolność wieszania sie. Poprzednie wersje nie padły ani razu.

ARN
06-11-2010, 00:59
Ja wróciłem też do wersji 3.8.1. Nazwy plików znowu się mieszczą, nowe opcje mi nie są potrzebne, a bardziej obciążają aplikację. Czekam aż dadzą suwak ratowania świateł.

No to witamy w klubie :-D
Ja też wróciłem do wersji 3.8

A ratowanie świateł będzie w wersji 4.0 :p

Jacek23
06-11-2010, 01:01
i ja tez do 3.8.1:)

Voy
06-11-2010, 13:05
Zainstalowałem i działa wyśmienicie, nie bardzo rozumiem Wasze problemy... XP 32bit 4Gb Ram. Może jakoś krzywo zainstalowaliście?

marito
06-11-2010, 15:02
Mi takze wersja 3.9.0.2 chodzi bez problemu, XP 32bit 2 Gb RAM.

photogambler
06-11-2010, 18:41
witam:) mam pytanie.Dotychczas "obrabialem" foty w dpp 3.8 ale ktos mi doradzil najpierw przepuscic przez picture style.Rewelacja:-) ale otrzymalem rozszerzenie pf2 ktore nie da sie otworzyc w dpp? Jest jakis sposb? Dzieki :-)

MariuszJ
06-11-2010, 21:46
witam:) mam pytanie.Dotychczas "obrabialem" foty w dpp 3.8 ale ktos mi doradzil najpierw przepuscic przez picture style.Rewelacja:-) ale otrzymalem rozszerzenie pf2 ktore nie da sie otworzyc w dpp? Jest jakis sposb? Dzieki :-)

Przycisk [Browse] w zakładce Raw okienka Tool (Ctrl+T)

photogambler
06-11-2010, 22:09
Przycisk [Browse] w zakładce Raw okienka Tool (Ctrl+T)

Bardzo dzięki:):-D

mc_iek
08-11-2010, 10:51
Mam DPP 3,9.2 i na domowym W7/32B i na firmowym XP/32B. Ni stwierdziłem żadnych problemów ani tu, ani tu...

photogambler
08-11-2010, 12:21
Przycisk [Browse] w zakładce Raw okienka Tool (Ctrl+T)

zastosowałem się do wskazowek ale DPP nie widzi plikow pf2:((

MariuszJ
08-11-2010, 12:27
zastosowałem się do wskazowek ale DPP nie widzi plikow pf2:((

Ja się bawiłem ze stylami ze strony http://www.canon.co.jp/imaging/picturestyle/file/index.html + ściągnięte z netu profile analogowych pozytywów - wszystko chodziło.

Wadą było to, że nie można było tych profili zapamiętać w tym rozwijanym comboboxie - po załadowaniu miałeś jeden dodatkowy, po restarcie programu trzeba było go załadować ponownie.

canis_lupus
08-11-2010, 18:26
U mnie najnowsze dpp działa wyśmienicie.

ARN
08-11-2010, 22:38
Ależ u mnie też działa bez zakłóceń.
Odinstalowałem (tzn. wróciłem do wersji 3.8) ze względu na małą funkcjonalność.
"Cięższe przypadki" i tak obrabiam w LR

zbyszekjan
05-12-2010, 20:59
Witam
DPP pracuje w rozdzielczości poziomej min 768. W przypadku mniejszej rozdzielczości nie można otworzyć programu. Czy istnieje możliwość "oszukania" programu bądź są gdzieś w opcjach ustawienia żeby DPP otwierał się przy rozdzielczości pozimej moniora 720.

sid
06-12-2010, 00:41
DPP pracuje w rozdzielczości poziomej min 768. W przypadku mniejszej rozdzielczości nie można otworzyć programu. Czy istnieje możliwość "oszukania" programu bądź są gdzieś w opcjach ustawienia żeby DPP otwierał się przy rozdzielczości pozimej moniora 720.

Tu coś o tym było:
http://canon-board.info/showthread.php?t=41738
http://canon-board.info/archive/index.php/t-47526.html

Było jeszcze gdzieś, ale nie mogę akurat teraz znaleźć.

wagteil
07-12-2010, 15:56
Mi takze wersja 3.9.0.2 chodzi bez problemu, XP 32bit 2 Gb RAM.

To sobie przepusc tak z 20 zdjec przez ustawianie pipeta balansu bieli. Jesli beda dobrze odjechane od idealu, masz zawieche murowana. U mnie to sie dzieje przy win7 64 na 8 GB ramu, ale kumpel ten sam system i 16gb i u niego w ten sposob zawiesilem go jeszcze szybciej :) Przetestujcie swoje DPP, ciekawe czy innne kompy tez maja.

enkoder
07-12-2010, 16:06
To ciekawe co piszesz, aż spróbuję wieczorem.

sid
07-12-2010, 16:12
Generalnie mam to samo.
W sensie, ogólnie DPP działa ok i nie sprawia większych problemów, więc nie narzekam... ale od kliku wersji wstecz, często jak szybko jadę po zdjęciach z pipetą, na kilkunastym lub dwudziestym którymś nagle się wiesza.

Czyli przykładowo, mam serie zdjęć, ze słabym balansem bieli, np. z kościoła, ale mam białe sukienki z pierwsze komunii, żeby szybko ustawić WB. Zakładam, że innych korekt nie robię, więc lecę, zdjęcie, pipeta, zdjęcie pipeta. I w pewnym momencie klops.

Efekt jest ten sam na różnych komputerach, różnych systemach operacyjnych, nie ustąpił pomimo wielu formatów i instalowania na świeżo nowych wersji. Więc nie chodzi o specyficzną konfigurację, system, czy uszkodzone jakieś biblioteki na kompie.

Ale nie jest jakoś dramatycznie uciążliwy. Po prostu jest. Nigdy specjalnie z nim nie walczyłem.

wagteil
07-12-2010, 17:05
Generalnie mam to samo.
W sensie, ogólnie DPP działa ok i nie sprawia większych problemów, więc nie narzekam... ale od kliku wersji wstecz, często jak szybko jadę po zdjęciach z pipetą, na kilkunastym lub dwudziestym którymś nagle się wiesza.

Czyli przykładowo, mam serie zdjęć, ze słabym balansem bieli, np. z kościoła, ale mam białe sukienki z pierwsze komunii, żeby szybko ustawić WB. Zakładam, że innych korekt nie robię, więc lecę, zdjęcie, pipeta, zdjęcie pipeta. I w pewnym momencie klops.

Efekt jest ten sam na różnych komputerach, różnych systemach operacyjnych, nie ustąpił pomimo wielu formatów i instalowania na świeżo nowych wersji. Więc nie chodzi o specyficzną konfigurację, system, czy uszkodzone jakieś biblioteki na kompie.

Ale nie jest jakoś dramatycznie uciążliwy. Po prostu jest. Nigdy specjalnie z nim nie walczyłem.

Ja po przejsciu przez etapy formatowania, przeinstalowywania i uaktualniania w rozpaczy kupilem nowego kompa... I to samo. Nie ma znaczenia ile jest w tym samym momencie otwartych raw-ow jak sugerowali mi z Canon support, mozesz miec ich 30 albo 1000 zawsze jest tak samo. Jak to jest ze nie potrafia tego dopracowac, a moze nie chca..?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Teraz musze w egzotycznym Ligtroomie z wodotryskami, gdyby dopracowali to DPP Adobe by padlo na pysk :)

ewg
07-12-2010, 17:37
Przetestujcie swoje DPP, ciekawe czy innne kompy tez maja.
Potwierdzam zwis u siebie modułu edycji po "spipetowaniu" około 20 fotek.

Ale trzeba oddać DPP, że zmian dokonanych nie utracił, bo glówny moduł DPP (ten z miniaturami) pozostał aktywny i pytał czy zapisać zmiany. - Jakby nie patrzeć zwis i to pierwszy od wielu lat u mnie (balansuję zdjęcia termometrem). :shock:

sid
07-12-2010, 19:25
Ja po przejsciu przez etapy formatowania, przeinstalowywania i uaktualniania w rozpaczy kupilem nowego kompa... I to samo.
Z moich doświadczeń wynika, że rodzaj kompa nie ma tu znaczenia. Testowałem na laptopie (architektura Core 2 Duo i pamięć DDR2), stacjonarnym (architektura i7 i DDR3) i jeszcze poprzednim stacjonarnym. Testowałem na Win 7 x64 i Viście x32, i nie pamiętam już czy na XP również. Ten błąd zawsze się powtarza i dość łatwo go wywołać.

Natomiast to na ile jest przykry zależy od danego workflow itd. Jasne, wolałbym, żeby go nie było, ale mnie specjalnie nie daje się we znaki.



Ale trzeba oddać DPP, że zmian dokonanych nie utracił, bo glówny moduł DPP (ten z miniaturami) pozostał aktywny i pytał czy zapisać zmiany. - Jakby nie patrzeć zwis i to pierwszy od wielu lat u mnie (balansuję zdjęcia termometrem). :shock:
Zachowuje zmiany chyba dopiero od wersji 3.9 o ile mnie pamięć nie myli. W wersji 3.8 i wcześniejszych ten zwis powodował utratę wszystkich zmian. Wiem, bo nie raz to boleśnie odczułem, tracąc ustawienia z 300 RAWów ;) W wersji 3.9 faktycznie zapamiętuje wprowadzone zmiany mimo zwisów.

Co do ilości zwisów, jeśli ktoś nie korzysta z pipety, jak Ty, to faktycznie może nie mieć ich latami, a ktoś kto nagminnie korzysta z pipety, może mieć zwis za każdym uruchomieniem. Różnica nie w hardware, czy programie, a w samym korzystaniu z jego funkcji.

wagteil
07-12-2010, 19:54
Zachowuje zmiany chyba dopiero od wersji 3.9 o ile mnie pamięć nie myli. W wersji 3.8 i wcześniejszych ten zwis powodował utratę wszystkich zmian. Wiem, bo nie raz to boleśnie odczułem, tracąc ustawienia z 300 RAWów ;) W wersji 3.9 faktycznie zapamiętuje wprowadzone zmiany mimo zwisów.
To prawda, stare wersje nie zapamietywaly ustawien i cala robote potrafilo trafic. Wyglada na to ze Canon nie mogac dopracowac pipety, wprowadzil 'ulepszenie' w postaci zachowywania danych w przypadkach zawieszen :)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


Co do ilości zwisów, jeśli ktoś nie korzysta z pipety, jak Ty, to faktycznie może nie mieć ich latami, a ktoś kto nagminnie korzysta z pipety, może mieć zwis za każdym uruchomieniem. Różnica nie w hardware, czy programie, a w samym korzystaniu z jego funkcji.

Mysle pipeta po to tam jest aby jej uzywac, czy nie mam racji? Uzywanie pipety jest znacznie szybsze niz termometra, pozniej ewentualnie lekko tracic na 'tune' i bylo cacy. Ratowalem sie jeszcze wklejaniem ustawien do kolejnych zdjec. Tylko pytanie dlaczego nalezy sie uciekac do kombinowania, dlatego ze program jest sprzedawany razem z aparatem? Naprawde wolabym za niego zaplacic jesli mialby to byc warunek solidnej pracy.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Czy ktos znajacy sie na podobnym oprogramowaniu, moze choc wysnuc jakies przypuszczenia dlaczego DPP ma problem z ta pipeta?

ewg
07-12-2010, 20:05
Sid, podziwiam wyrozumiałość! Przy całym moim uznaniu dla DPP, mając taki zwyczaj pracy z nim jak Ty (nic wyjątkowego) potraktowałbym go jako niezdatny do pracy. :sad:

Jeśli przyszły DPP 4 będzie zasadniczo podobny do wersji poprzednich, to trzeba będzie nalegać na niezwłoczne usunięcie tego niewątpliwego błędu oprogramowania. Jeśli natomiast będzie zupełnie nowym programem, to pewnie naprawi się samo. Jako "mniej zainteresowany" na razie wstrzymam się z interwencją, zwłaszcza, że jak ostatnio pisałem w innej sprawie, to podziękowali i olali... :)

sid
07-12-2010, 20:35
Sid, podziwiam wyrozumiałość! Przy całym moim uznaniu dla DPP, mając taki zwyczaj pracy z nim jak Ty (nic wyjątkowego) potraktowałbym go jako niezdatny do pracy. :sad:)

To było chyba skierowane do wagteil, nie do mnie. Ja się tam nie skarzę. Znam ten błąd. Czasem mnie dopadnie, ale bez przesady. Nie jest najgorzej. Oprócz tego mam PS-a, ale mimo wszystko RAWy często wywołuje w DPP.

Uważam, że z samej przyzwoitości, błąd powinni usunąć i tak co wersja sprawdzam, czy ciągle jest. Tak czy siak dla mnie nie ma dramatu. Nauczyłem się z tym żyć ;)

wagteil
07-12-2010, 20:56
Jako "mniej zainteresowany" na razie wstrzymam się z interwencją, zwłaszcza, że jak ostatnio pisałem w innej sprawie, to podziękowali i olali... :)
Jakie interwencje :) Dzwonilem do nich pare razy, zawsze slysze - No cos takiego, nigdy o tym nie slyszelismy:)) Klamia w zywe oczy, smutne. Wystarczy poszukac dobrze po zagranicznych forach, aby sie dowiedziec ze nie tylko my sie zmagamy z tym problemem.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Uważam, że z samej przyzwoitości, błąd powinni usunąć i tak co wersja sprawdzam, czy ciągle jest. Tak czy siak dla mnie nie ma dramatu. Nauczyłem się z tym żyć ;)

A mzoe by przeprowadzic akcje i zasypac ich mailami w tej sprawie, chyba mamy do tego prawo. To chyba by nie byl problem zrobic jakas latke do tego softu?

ewg
07-12-2010, 22:26
Bez przesady. Nie odwracajmy ról. To Canonowi powinno zależeć, żeby firmowy soft nie miał złej famy. Jeden link do tego wątku (i podobnych jeśli to rzeczywiście znana przypadłość) i powinno wystarczyć. A jak nie to good bye dpp i tyle z naszej strony... 8)

ps Sid, tak, to Ty wydajesz się nazbyt wyrozumiały. ;-)

wagteil
07-12-2010, 23:14
A gdzie w Polsce wysylac takie monity?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Tak sie rozgladam za czyms co by szybko otwieralo duzo RAW-ow w wiekszych oknach niz wyswietla je DPP, chodzi o sprawna selekcje. Lightroom w scroll mode jest mulny. W ZoomBrowser mozna to robic znacznie szybciej bo czyta zaszyte jpg, ale czy da sie tam sprawnie jakims skrotem klawiszy nadac mu jakas gwiazdke czy numer? Czy tylko prawy myszy..

tezmarek
08-12-2010, 00:47
...
Tak sie rozgladam za czyms co by szybko otwieralo duzo RAW-ow w wiekszych oknach niz wyswietla je DPP,...

Czy nie wystarczy [CTRL+1] w DPP ?

wagteil
08-12-2010, 01:15
Czy nie wystarczy [CTRL+1] w DPP ?
Chodzi o to ze w DPP sa te fotki dosc male, trudno ocenic czy fota jest ok czy nie. Majac powiedzmy 1000 zdjec z jednej tylko karty, i majac kilka takich kart wierz mi ze ze selekcja musi byc sprawna. ZoomBrowser daje rade ma naprawde spore okna do przegladania ale mozna tam tylko podswietlac zdjecia, ale nie mozna ich 'punktowac' bez otwierania.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
A tak swoja droga na amerykanskiej stronie jest juz update do update DPP 3.9.2 :)
http://www.usa.canon.com/cusa/consumer/products/cameras/slr_cameras/eos_5d_mark_ii#DriversAndSoftware

ewg
08-12-2010, 17:50
Wagteil, czyżbyś przeoczył w DPP Quick check tool (Alt+Q)?

W trybie Full screen podgląd surówki jest niesłychanie szybki (nawet szybszy niż podglądy zaszytych jpegów w innych programach) a większego okna już się zrobić nie da. ;-) Fotki gwazdkujesz przy pomocy klawiszy od 1 do 5 (widoczne równiż w programach Adobe!) albo dodatkowo z Altem, aby oceniać cyfrowo (1-5). Po przeglądzie selekcjonujesz w głównym oknie programu obraną grupę fotek np. do usunięcia. 8-)

A DPP 3.9.2 obowiązuje w tym wątku już od dłuższego czasu. ;)

sid
09-12-2010, 14:27
Tak sie rozgladam za czyms co by szybko otwieralo duzo RAW-ow w wiekszych oknach niz wyswietla je DPP, chodzi o sprawna selekcje. Lightroom w scroll mode jest mulny. W ZoomBrowser mozna to robic znacznie szybciej bo czyta zaszyte jpg, ale czy da sie tam sprawnie jakims skrotem klawiszy nadac mu jakas gwiazdke czy numer? Czy tylko prawy myszy..

Możesz do tego celu wykorzystać XnView:
http://www.xnview.com/en/downloadwin32.html

Jest to darmowa i chyba najbardziej rozbudowana a przy tym bardzo szybka przeglądarka obrazów. Każdemu zdjęciu można przypisać dwa niezależne oznaczenia: numer od 1 do 5 oraz 5 różnych kolorów, zarówno prawo-klikiem jak i skrótem klawiaturowym.
Domyślnie program konwertuje RAW-a do poglądu w locie z pewnym opóźnieniem, ale w ustawieniach można zmienić (osobno dla trybu pełnoekranowego, osobno dla okna przeglądarki), żeby korzystał z zaszytej w RAWie miniaturki JPG.
Jeśli masz dwa monitory, można ustawić, żeby na jednym mieć miniatury, a na drugim pełnoekranowe powiększenie.

Jak masz tak ustawione stanowisko pracy, tylko lecisz po plikach i wstawiasz oceny i kolory, wedle uznania. Podgląd kolejnych zdjęć pojawia się bez najmniejszego opóźnienia, zależy tylko od tego, jak szybko potrafisz klikać ;)

Polecam! Na pewno wygodniejsze niż DPP, choćby na obsługę dwóch ekranów czy szerszą paletę oznaczeń.

dziobolek
10-12-2010, 12:20
Bez przesady. Nie odwracajmy ról. To Canonowi powinno zależeć, żeby firmowy soft nie miał złej famy...

Czemu ma im zależeć, skoro soft jest za darmochę???
"Jestem, jaki jestem..." - odpowiada Canon ;-)

Pozdrówka!

wagteil
10-12-2010, 21:13
Wagteil, czyżbyś przeoczył w DPP Quick check tool (Alt+Q)?

W trybie Full screen podgląd surówki jest niesłychanie szybki (nawet szybszy niż podglądy zaszytych jpegów w innych programach) a większego okna już się zrobić nie da. ;-) Fotki gwazdkujesz przy pomocy klawiszy od 1 do 5 (widoczne równiż w programach Adobe!) albo dodatkowo z Altem, aby oceniać cyfrowo (1-5). Po przeglądzie selekcjonujesz w głównym oknie programu obraną grupę fotek np. do usunięcia. 8-)

A DPP 3.9.2 obowiązuje w tym wątku już od dłuższego czasu. ;)
Glownie chodzi o przegladniecie i selekcje jak najwieszej ilosci zdjec w jak najkrotszym czasie. Najlepiej jak widzisz jednoczesnie powiedzmy 5-8 zdjec jednej sceny, mozesz blyskawicznie wybrac najlepsze zdjecie. W DPP jest fajnie nawet po otworzeniu wszystkich ale okna sa troche za male, przy grupowych zdjeciach nalezy juz je otwierac bo niewiadomo czy ciocia zamknela jedno oko itp. Check tool jest szybki ale musisz je przegladac kolejno. Idelalem by byl ZoomBrowser z mozliwoscia selekcji w trybie Scroll Mode bez zbednego otwierania zdjecia.

wagteil
10-12-2010, 22:27
Możesz do tego celu wykorzystać XnView:

Domyślnie program konwertuje RAW-a do poglądu w locie z pewnym opóźnieniem, ale w ustawieniach można zmienić (osobno dla trybu pełnoekranowego, osobno dla okna przeglądarki), żeby korzystał z zaszytej w RAWie miniaturki JPG.
Jeśli masz dwa monitory, można ustawić, żeby na jednym mieć miniatury, a na drugim pełnoekranowe powiększenie.
No tego szukalem, dzieki!!!
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Czemu ma im zależeć, skoro soft jest za darmochę???
"Jestem, jaki jestem..." - odpowiada Canon ;-)

Pozdrówka!

Juz gdzies o tym bylo.. On nie jest za darmoche, zaplciles za niego placac za aparat.

andiandi
14-12-2010, 11:12
Glownie chodzi o przegladniecie i selekcje jak najwieszej ilosci zdjec w jak najkrotszym czasie. Najlepiej jak widzisz jednoczesnie powiedzmy 5-8 zdjec jednej sceny, mozesz blyskawicznie wybrac najlepsze zdjecie. ....

Tu poleciłbym jeszcze wspominany FastStone i jego funkcję "porównaj zaznaczone obrazy". Po jest wybraniu ekran dzieli się na 2,3 lub 4 części w każdej inne zdjęcie które można powiększać czy przesuwać grupowo lub indywidualnie - bardzo często z tego korzystam do wybrania właściwego zdjęcia z serii zdjęć.

sid
14-12-2010, 12:02
Tu poleciłbym jeszcze wspominany FastStone i jego funkcję "porównaj zaznaczone obrazy". Po jest wybraniu ekran dzieli się na 2,3 lub 4 części w każdej inne zdjęcie które można powiększać czy przesuwać grupowo lub indywidualnie - bardzo często z tego korzystam do wybrania właściwego zdjęcia z serii zdjęć.

XnView posiada dokładnie taką samą opcję.

mc_iek
21-12-2010, 17:05
Cichcem i bez fanfar pojawił się DPP 3.9.3

sid
21-12-2010, 18:20
Wiadomo jakie zmiany? Skąd pobrać? Czy zrobili coś z ustawianiem WB przez pipetkę ;)

mc_iek
21-12-2010, 18:47
Pobrać można z strony Canona. Przy moich amatorskich potrzebach, jeszcze nie zauważyłem różnicy w stosunku do wcześniejszych wersji.

wagteil
22-12-2010, 05:15
Wiadomo jakie zmiany? Skąd pobrać? Czy zrobili coś z ustawianiem WB przez pipetkę ;)
Cos ty, przeca nigdy o tym nie slyszeli:)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Cos ty, przeca nigdy o tym nie slyszeli:)
Sprawdzone, nie naprawili. Dalej maja nas gdzies.

KubaZowsik
22-12-2010, 08:13
Nie ma też zmian jeśli chodzi o kopiowanie recepty z klawiatury ... Dziwne jest też to, że jak nanoszę zmiany na RAW i nie zapisawszy ich przechodzę do innego folderu - to z automatu program zapisuje zmiany. Wcześniej - pytał się...

tezmarek
22-12-2010, 09:23
Nie ma też zmian jeśli chodzi o kopiowanie recepty z klawiatury ... Dziwne jest też to, że jak nanoszę zmiany na RAW i nie zapisawszy ich przechodzę do innego folderu - to z automatu program zapisuje zmiany. Wcześniej - pytał się...

U mnie nadal pyta (XP).

drfidel
23-12-2010, 07:50
Wczoraj zainstalowałem i testowałem. Wersja stabilna, nie wywala się jak 3.9.2

ewg
26-12-2010, 17:43
Dziwne jest też to, że jak nanoszę zmiany na RAW i nie zapisawszy ich przechodzę do innego folderu - to z automatu program zapisuje zmiany. Wcześniej - pytał się...
Od dawna jest w DPP stosowna przerzutka, która o tym decyduje:
Preferences> General settings> Save recipe> Display message when adding file.

wagteil
26-12-2010, 18:18
Gdy otworze w 'edit image window' wiecej zdjec, a balans bieli chce ustawic suwakiem 'kolor temperature', czy da sie zmienic w ustawieniach aby ta funkcje byla zawsze na wierzchu? Na razie otwieram jedno zdjecie i musze poruszyc suwakiem a nastrepnie wkleic to jako recepte do innych zdjec, troche na okolo:)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Od dawna jest w DPP stosowna przerzutka, która o tym decyduje:
Preferences> General settings> Save recipe> Display message when adding file.
No niby tak, ale jakos mi na przyklad brakuje zaufania do tego programu :)
Na przyklada profile kolorow, w 'color meangement' potrfil mi ten program zmeiniac sam. Stad po kilku takich wpadkach ( po pracy nad kilkoma setkami zdjec), nerwowo sprawdzam przed rozpoczeciem wiekszych projektow:

duperel
31-12-2010, 02:53
wagteil - będąc w "Main window" zaznacz te kilka zdjęć dla których chcesz zmienić temperaturę barwową, kliknij Tool (lub wciśnij Ctrl+T) i z tego poziomu zmieniaj ten lub inny parametr dla kilku zdjęć.

KubaZowsik
04-02-2011, 01:49
Od dawna jest w DPP stosowna przerzutka, która o tym decyduje:
Preferences> General settings> Save recipe> Display message when adding file.

Dziękuję :)

oszołom
16-04-2011, 08:44
Ukazała się wersja 3.9.4 na Maca oraz Windows

fotna
16-04-2011, 15:17
Podrzuć link bo jakoś tylko po japońsku widzę.

Merde
16-04-2011, 15:19
http://software.canon-europe.com/
http://gdlp01.c-wss.com/gds/1/0200001271/01/DPP394EN.exe

ZarJac
16-04-2011, 23:57
Ze strony www.mike.idv.tw/2011/03/14/506 (http://canon-board.info/www.mike.idv.tw/2011/03/14/506)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img822.imageshack.us/i/dpp310.png/)

Co to jest? Przeczytać potrafię tyle, co między wierszami. Reszta pisana robaczkami.
Próba ściągnięcia daje plik dpp31000cht.exe o wielkości 457 KB, kiedy "normalny" DPP394EN.exe "waży" 46 394 KB

hyzop
17-04-2011, 11:05
Weź użyj tego drugiego linku co podał Merde, działa bez problemu

dziobolek
17-04-2011, 12:12
Weź użyj tego drugiego linku co podał Merde, działa bez problemu

Tylko że chłopak pyta o wersję 3.10, a ty go odsyłasz do 3.9.4 :roll:

Pozdrówka!

Merde
17-04-2011, 14:46
Tylko że chłopak pyta o wersję 3.10, a ty go odsyłasz do 3.9.4 :roll:

Najnowszą oficjalnie udostępnioną wersją jest 3.9.4.
Ta 3.10 z linku powyżej nie działa.

dziobolek
17-04-2011, 14:56
Najnowszą oficjalnie udostępnioną wersją jest 3.9.4...

To wiem... :mrgreen: ale nie o to było pytanie ;)

Pozdrówka!

Merde
17-04-2011, 14:59
To wiem... :mrgreen: ale nie o to było pytanie ;)


Na drugie pytanie odpowiedziałem tuż poniżej - nie działa. Spróbowałem, pomimo podejrzanie małego rozmiaru pliku. Instalator zatrzymuje się w okolicach 55% i dalej nie idzie.

ewg
18-04-2011, 22:56
Ani wersja 3.9.4 ani 3.10 (zdawało się, że teraz kolej na 4.0 :mrgreen:) niczego wartego natychmiastowej instalacji nie wnoszą... Tyle przynajmniej wynika z opisów i najnowszego "manuala". :rolleyes:

andrzej3k
19-04-2011, 17:46
wersja 3.10 na canon.co.uk
http://www.canon.co.uk/Support/Consumer_Products/products/cameras/Digital_SLR/EOS_7D.aspx?DLtcmuri=tcm:14-835654&page=1&type=download

Nie zauważyłem niczego istotnego, poza tym, że DPP+ przestał być kompatybilny
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Aha, można sobie wyciąć kółko w Trimming Tool

ewg
21-04-2011, 19:38
MAM ZŁE WIEŚCI dla osób fotografujących obiektywami normalnie niekorygowanymi przez DPP - które jednak dotąd korzystały z korekcji (przynajmniej niektóych) aberracji dzięki modyfikowaniu metadanych swoich plików (Canon Makernotes: LensType). Otóż zauważyłem, że od wersji 3.10 wspomniane obejście już NIE DZIAŁA i pliki tak zmodyfikowane we wcześniejszych wersjach DPP, w tej najnowszej będą wyświetlane i konwertowane bez stosowania korekcji aberracji czyli inaczej! :(

Mam nadzieję, że niebawem ExifTool znowu sobie z tym będzie radził, bo na razie pozostają wersje DPP 3.9.4 i wcześniejsze. Gdyby ktoś chciał się cofnąć z wersji 3.10 do 3.9.x to musi najpierw odinstalować nowszą (wszystkie ustawienia osobiste zostaną zachowane)!

andrzej3k
24-04-2011, 22:46
Na pewno nie działa w 3.10 korekta aberracji w Sigmach 30.14 oraz 18-200 OS. Dotąd nie było problemu.
Nie wiem jak z pozostałymi Sigmami.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
30/1.4

Voy
26-04-2011, 11:04
z Tamronem 70-300 VC USD też nie działa a dzialalo :-(

WaldekA
27-04-2011, 12:15
Już wypuścili fix-a http://www.canon-europe.com/Support/Consumer_Products/products/cameras/Digital_SLR/EOS_60D.aspx?DLtcmuri=tcm:13-835654&page=1&type=download

Voy
27-04-2011, 12:21
z Tamronem 70-300 VC USD nadal nie działa.

ewg
27-04-2011, 19:30
z Tamronem 70-300 VC USD nadal nie działa.
Bo też i nie ma żadnego "fixa" - przynajmniej Canon... :)

Jeśli ten Tamron był przedtem korygowany przez DPP, to nie dlatego, że canonowski DPP wspaniałomyślnie rozpoznawał optykę Tamrona, tylko dlatego, że elektronika Tamrona podszywała się pod inny obiektyw Canona, czyli stosowane tak domyślne korekcje DPP zapewne nie były optymalne dla tego szkła o ile wręcz nie szkodziły :!:

To pewnie właśnie ta skłonność innych producentów optyki do podszywania się pod Canona skłoniła go do zamknięcia im furtki w DPP... :rolleyes:

wagteil
29-04-2011, 05:07
Czy ktos testowal nowe DPP pod katem czestej zmiany balansu bieli, czy dalej sa zawiechy?

Merde
29-04-2011, 07:41
Czy ktos testowal nowe DPP pod katem czestej zmiany balansu bieli, czy dalej sa zawiechy?

A jak często to często? Bo szczerze powiedziawszy w ogóle nie zauważyłem zwiech z tego powodu.

ewg
01-05-2011, 12:59
A jak często to często? Bo szczerze powiedziawszy w ogóle nie zauważyłem zwiech z tego powodu.
Też tak sądziłem aż przeczytałem i sam sprawdziłem: http://canon-board.info/showpost.php?p=903823&postcount=62

Hmmm... Postanowiłem być dobrym wujkiem i rzeczowo odpowidzieć na pytanie kol. Wagteil'a. :)
Zainstalowałem sobie na czystej wirtualnej maszynie xp-sp3 najnowszego dpp 3.10 i sprawdziłem pipetą 33 fotki cr2 (tyle mi się wzięło) w jednym katalogu, jedna po drugiej (Edit Window). Pipetowałem długo i nic, żadnego zwisu! :confused: Zdziwiony postanowiłem sobie tak sprawdzić też wersję 3.9.3 (instalki 3.9.2, na której to wersji niegdyś potwierdziłem zwis akurat już nie miałem w archiwum). I pipetuję znowu te 33 fotki... i nic! :shock: Pomyślałem, że to może przez wirtualną maszynę albo za mało fotek, albo z jakiegoś innego sprzętu - dlatego postanowiłem wreszcie przetestowaś na niewirtualnym xp-sp3 i dpp 3.9.4 (na tym obecnie pracuję) i zacząłem pipetować ogormne zbiory cr2 (400+) z różnych aparatów i szkieł, różne katalogi, stare, nowe, modyfikowane exiftoolem i niemodyfikowane... i kurde nic! :) ...Chyba muszę jednak poszukać tej instalki 3.9.2, żeby wszystko było jasne... :confused:
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
No i zainstalowałem jeszcze na wirtualnej tym razem najpierw dpp 3.8.1 i po pipetowaniu na zbiorze 33 fotek - 0 zwisów! Potem wreszcie dpp 3.9.2... Wierzyć się nie chce, ale rzeczywiście przy balasowaniu pipetą 29. fotki - zwis modułu Edit window! Przyznam, że juz powątpiewałem w prawdziwość mojego niegdysiejszego testu po tym kątem (też na wersji 3.9.2), ale wszystko się potwierdziło i to dwa razy (za drugim przy innej fotce). Zatem postanowiłem jeszcze raz porządnie "przemaglować" zainstalowaną u mnie na stałę wersję 3.9.4, ale na prawdę porządnie: najpierw szybko fotka po fotce, później dokładnie z powiększeniami 200% i wielokrotnym próbkowanu pipetą, zapisywanie, przywracanie, anulowanie zmian, zabawa suwakami... i nic! Żadnego zwisu! :cool:

wagteil
04-05-2011, 06:43
Juz myslalem ze zdradze LR i wroce do DPP, niestety przy 50 ktoryms pipetowaniu zawiecha... Ale musze przyznac ze jest juz nieco lepiej jak w poprzednich wersjach :)

velviana
04-05-2011, 11:08
Przerobiłem DPP klikadzisiąt tysięcy zdjęć i ani razu mi się nie zawiesił...

Merde
04-05-2011, 12:03
Juz myslalem ze zdradze LR i wroce do DPP, niestety przy 50 ktoryms pipetowaniu zawiecha... Ale musze przyznac ze jest juz nieco lepiej jak w poprzednich wersjach :)

Te >50 pipetowań to na jednym czy większej ilości zdjęć?

wagteil
04-05-2011, 17:24
Te >50 pipetowań to na jednym czy większej ilości zdjęć?
To byly rozne zdjecia z jednego folderu, fotka po fotce zmienialem tylko balans. Naprawde szkoda ze nie potrafia sobie z tym do konca poradzic. Ale w notatakach na stronie Canona, tuz przy szczegolach aktualizacji gdzie canon zawsze sie chwali czego tam nie poprawil w nowej wspanialej wersji, nie ma slowa o tym ze naprawili pipete, wiec sa czysci :)

underhand
04-05-2011, 17:46
najnowsza u mnie smiga bez zawiech,moze jakis systemowy problem co niektorzy macie?

Merde
04-05-2011, 17:55
To byly rozne zdjecia z jednego folderu, fotka po fotce zmienialem tylko balans. Naprawde szkoda ze nie potrafia sobie z tym do konca poradzic. Ale w notatakach na stronie Canona, tuz przy szczegolach aktualizacji gdzie canon zawsze sie chwali czego tam nie poprawil w nowej wspanialej wersji, nie ma slowa o tym ze naprawili pipete, wiec sa czysci :)

A jesteś pewien, że problem tkwi w DPP, a nie w twoim (być może zaśmieconym) systemie? Zrobiłem podobną próbę, lekko licząc koło 100 kliknięć pipetą w różne zdjęcia - zero zwiechy.

Bolek02
04-05-2011, 19:44
Dokładnie tak, zwiechy biorą się raczej z zapuszczonej Windy niż z DPP. Pracowałem z różnymi wersjami tego programu i nie zdarzyły mi się zwiechy :) Żadnych zastrzeżeń.

wagteil
04-05-2011, 19:52
A jesteś pewien, że problem tkwi w DPP, a nie w twoim (być może zaśmieconym) systemie? Zrobiłem podobną próbę, lekko licząc koło 100 kliknięć pipetą w różne zdjęcia - zero zwiechy.
System zalozylem wczoraj win7 64, 16 ram i a caly system na SDD. Nie ma mowy o zasmieconym systemie.

Merde
04-05-2011, 20:37
System zalozylem wczoraj win7 64, 16 ram i a caly system na SDD. Nie ma mowy o zasmieconym systemie.

<spekulacja>Być może problem tkwi w 64 bitowym systemie?</spekulacja>

wagteil
04-05-2011, 23:46
Problem tkwi definitywnie w DPP a nie w systemie;-)

szwayko
05-05-2011, 08:00
Problem tkwi definitywnie w DPP a nie w systemie;-)

Ja od roku używam DPP na Win7-64 nie miałem żadnych zawieszeń. Z tym ze mało używam pipety. Pozostałem na wersji chyba 3.9.4, bo potem zwiększyli czcionkę nazw plików w thumbs i nie widziałem ich całych. Dzisiaj sprawdzę pipetę i napiszę czy miałem zawieszenie.

ewg
11-05-2011, 11:12
MAM ZŁE WIEŚCI dla osób fotografujących obiektywami normalnie niekorygowanymi przez DPP - które jednak dotąd korzystały z korekcji (przynajmniej niektóych) aberracji dzięki modyfikowaniu metadanych swoich plików (Canon Makernotes: LensType). Otóż zauważyłem, że od wersji 3.10 wspomniane obejście już NIE DZIAŁA i pliki tak zmodyfikowane we wcześniejszych wersjach DPP, w tej najnowszej będą wyświetlane i konwertowane bez stosowania korekcji aberracji czyli inaczej!
JEST JEDNAK NADZIEJA! Otóż dzięki pomocy i wnikliwości autora ExifTool GUI, pana Bogdana Hrastnika mamy już sposób na obejście wspomnianego ograniczenia! Otóż okazuje się, że DPP 3.10 sprawdza dodatkowo zgodność merytoryczną wartości LensType (dotychczas jedyna istotna) z wartościami LongFocal i ShortFocal - czyli skrajnymi wartościami ogniskowych zooma. Po ich uzgodnieniu DPP 3.10 przywraca opcje korekcji aberracji tak zmodyfikowanym plikom! :cool:

Pan Bogdan podaje też sposób takiej modyfikacji przy użyciu jego ExifTool GUI v4.x i dostęnego tam wiersza poleceń 'ExifTool direct'. Właściwe polecenie dla przykładowego LensType: EF-S17-55 to:

-LongFocal=55 -ShortFocal=17
Link do źródła: http://u88.n24.queensu.ca/exiftool/forum/index.php/topic,3279.0.html

Miejmy nadzieję, że autorowi uda się to zadanie niebawem jeszcze bardziej zautomatyzować. ;-)

airhead
11-05-2011, 13:10
<spekulacja>Być może problem tkwi w 64 bitowym systemie?</spekulacja>
16 gb ram w 32-bitowym systemie?

myslidar
11-05-2011, 13:35
Może 13 GB to RAM dysk :)

szwayko
11-05-2011, 13:45
Ja od roku używam DPP na Win7-64 nie miałem żadnych zawieszeń. Z tym ze mało używam pipety. Pozostałem na wersji chyba 3.9.4, bo potem zwiększyli czcionkę nazw plików w thumbs i nie widziałem ich całych. Dzisiaj sprawdzę pipetę i napiszę czy miałem zawieszenie.

Pierwsze klikniecie pipeta - zawiecha, trzy razy pod rząd odpalałem program. Za czwartym razem coś się odblokowała i można było klikać do woli.

Merde
11-05-2011, 14:14
16 gb ram w 32-bitowym systemie?

Zdaję sobie sprawę z ograniczeń WIN32 co do ilości obsługiwanej pamięci.
Po prostu zakładam, że DPP pisane jest z myślą o WIN32 i testowane na WIN32 może nie zachowywać się prawidłowo na systemie 64-bitowym.
64-bity to chyba dalej więcej problemów niż korzyści dla 90% użytkowników.

Kanghoy
11-05-2011, 14:22
@Merde oj już od dłuższego czasu nie. Biorąc pod uwagę jeszcze możliwości win7 w odpalaniu oprogramowania zgodnie z różnymi systemami zupełnie bez sensu jest obecnie inwestycja w system 32bitowy. Aplikacje 64bitowe chodzą zauważalnie szybciej od 32bitowych odpowiedników.

Merde
11-05-2011, 14:57
@Merde oj już od dłuższego czasu nie. Biorąc pod uwagę jeszcze możliwości win7 w odpalaniu oprogramowania zgodnie z różnymi systemami zupełnie bez sensu jest obecnie inwestycja w system 32bitowy. Aplikacje 64bitowe chodzą zauważalnie szybciej od 32bitowych odpowiedników.

Pewnie kiedyś spróbuję, bo 3,5 GB RAM to straszny hamulec.
Co do aplikacji 64-bit to nie mam wątpliwości, raczej chodzi o to jak (i czy w ogóle) chodzą aplikacje 32-bit w systemie 64-bitowym oraz dostępność i jakość sterowników (szczególnie do starszego sprzętu).

myslidar
11-05-2011, 15:05
64-bity mają swoje niewątpliwe zalety, a 32-bitowcom polecam artykuł: http://www.chip.pl/artykuly/porady/2011/02/jak-w-pelni-wykorzystac-pamiec-ram-w-systemie-32-bitowym czyli jak wykorzystać RAM, który nie jest obsługiwany normalnie przez system 32 bitowy. Ja na firmowym laptopie zrobiłem tak, że na ten RAM dysk przeniosłem sobie plik wymiany (swap). I dzięki temu mogę korzystać z całej pamięci, rezygnując zupełnie z przechowywania czegokolwiek co powinno być w pamięci, a było upychane na dysku. Czyli szybciej i więcej RAMu.

PS W tym artykule jest zły link do programu tworzącego RAM dysk i trzeba go sobie poszukać osobno, w tym linku brakuje pliku, który modyfikuje rejestr.

Kolaj
11-05-2011, 15:19
Koledzy, wracamy już do dyskusji na temat DPP. Pozdrawiam!

Merde
11-05-2011, 15:28
Koledzy, wracamy już do dyskusji na temat DPP. Pozdrawiam!

No więc DPP na systemach 32-bitowych działa bezproblemowo :mrgreen:

ewg
11-05-2011, 22:38
W tempie ekspresowym (od porannego pomysłu) powstała już nowa wersja ExifTool GUI 4.11 zgodna z DPP 3.10. Szczegóły w linku poniżej oraz poprzednim moim poście w tym wątku.

GUI do pobrania stąd: http://u88.n24.queensu.ca/exiftool/forum/index.php/topic,2750.0.html

Merde
12-05-2011, 08:48
W tempie ekspresowym (od porannego pomysłu) powstała już nowa wersja ExifTool GUI 4.11 zgodna z DPP 3.10.

Tak z ciekawości - jaki ma sens fałszowanie danych EXIF odnośnie obiektywu?
Obiektywy różnych producentów o takiej samej ogniskowej/zakresie ogniskowych i świetle zazwyczaj znacznie się różnią pod względem CA i dystorsji. Czy jest więc sens automatycznej korekty tych wad, skoro będzie ona dokonana na podstawie błędnych danych?

tezmarek
12-05-2011, 08:57
Tak z ciekawości - jaki ma sens fałszowanie danych EXIF odnośnie obiektywu?
Obiektywy różnych producentów o takiej samej ogniskowej/zakresie ogniskowych i świetle zazwyczaj znacznie się różnią pod względem CA i dystorsji. Czy jest więc sens automatycznej korekty tych wad, skoro będzie ona dokonana na podstawie błędnych danych?

Potencjalnie można wybrać obiektyw zachowujący się w miarę podobnie, a resztę poprawiać suwaczkami obserwując efekty na ekranie. Kiedyś tak robiłem, ale mi się znudziło i uległem polityce Canona - wymieniłem Sigmę na słuszna markę ;). Jest prościej, ale oczywiście drożej...

ewg
12-05-2011, 12:57
Obiektywy różnych producentów o takiej samej ogniskowej/zakresie ogniskowych i świetle zazwyczaj znacznie się różnią pod względem CA i dystorsji.
Zazwyczaj nieznacznie.

Czy jest więc sens automatycznej korekty tych wad, skoro będzie ona dokonana na podstawie błędnych danych?
A kto powiedział, że automatycznej? Nawet z wyraźnym zastrzeżeniem, że są błędne!

Gdyby korzyści wyraźnie nie przewyższały nakładów, to nikt by tego nie robił...

Tomasz M.
12-05-2011, 13:27
Pytanie pewnie jest totalnie lamerskie, za co przepraszam, ale mam w DPP problem z podglądem zawartości katalogów i liczę na pomoc. Maszyna jest z Win XP. DPP nie widzi zupełnie zawartości utworzonych w ostatnim czasie katalogów zawierających pliki .cr2 z C 50D. Starsze, z tego samego HDD czyta normalnie (też są w nich RAWy z 50D, wiec to nie kwestia aparatu). Nie wygląda, żeby była to kwestia liczby plików w katalogu, bo ten sam problem, czy jest ich 10, czy 100. Przeinstalowałem DPP z płytki dołączonej do aparatu - to samo. Wgrałem aktualizację do wersji 3.9, też bez zmian. PS Elements otwiera wszystko bez problemu. Win XP też oczywiście widzi te pliki. Jakieś pomysły?
Dzięki za pomoc

ewg
12-05-2011, 13:51
Czy pliki po drodze z aparatu do DPP były jakoś modyfikowane (exif)? Wystaw na próbę jakiegoś .cr2 to sprawdzimy czy przyczyna w ogóle tkwi w samych fotkach.

Tomasz M.
12-05-2011, 15:37
Jeśli były, to bez mojej świadomości :-). Zrzucałem je tylko z karty przy użyciu PS Elements 6, ale to samo robiłem z tymi, które DPP widzi. Postaram się wrzucić wieczorem przykłady plików trefnych i koszernych.

arra
30-05-2011, 21:33
Da się w DPP jakoś odczytać wartości Click White Balance? Chciałbym sobie takie samo ustawić za pomocą Kelwinów i Tune.

Pozdrawiam

ewg
31-05-2011, 12:56
Da się w DPP jakoś odczytać wartości Click White Balance?
Przyłączam się do pytania!

Chciałbym sobie takie samo ustawić za pomocą Kelwinów i Tune.
Oprócz tego, że Click White Balance ustawia identycznie biel dla wszystkich zaznaczonych (w widoku folderów) fotek oraz przez kopiowanie "recepty" również - co chyba wszyscy DPPowcy już wiedzą - jest jeszcze dość prosty teoretycznie choć mozolny w praktyce sposób na upodobnienie DPP do sposobu ustawiania balansu jaki znamy z ACRa lub Lr, czyli układu dwuwymiarowego, który pozwala na uzyskanie za pomocą 2 wartości (temperatury i tinty) dowolnego balansu bieli z wszelkimi zafarbami (np. obiektywu). Cały szkopuł to znaleźć taką oś na kółku kolorów Tune, która odpowiada za ACRową Tintę czyli składową G w trójcy RGB. Wg moich obserwacji wynika, że znajduje się ona na osi 107-0-287 (Tune: Color tone), czyli nijak ma się do prostokątnego układu znanego z podobnego kółka stosowanego w aparatach EOS. Tylko na tej osi modyfikując wartości Color saturation nie wpływamy na równowagę składowych R i B (RGB), za którą to jak wiemy odpowiada ustawienie temperatury bieli w Kelwinach! Jeśli teraz skojarzymy to z wartościami RGB podawanymi na pasku statusu (u dołu, z lewej) to przy pomocy zdjęć wzorcowych (kolorystycznie neutralne, niezaszumione, nieostre) możemy uzgodnić np. kolorystykę dowolnego obiektywu z obiektywem wzorcowym (np: EF 50mm 1.4 - mało soczewek, dobre powłoki - lub inna prosta, współczesna stałka), co pozwoli później na operowanie wyłącznie temperaturą bieli dla większości zdjęć w świetle naturalnym. W zapamiętaniu przez program tak ustalonej tinty pomoże jeden z 3 dostępnych przycisków (na lewo od Register...)

Powyższe - może i nie wprost na temat - ale warto wiedzieć, bo to bardzo upraszcza w DPP radzenie sobie z ustawieniem bieli bez znajomości (niestety) wartości zmierzonych przez Click White Balance. :(

arra
31-05-2011, 18:45
Przyłączam się do pytania!


Niby po zapisaniu CR2 z ustawionym click, można go jakoś wyjąć z zaawanowanego exifa (metadanych), ale ja różnymi softami próbowałem i nie mogę tego namierzyć.

ewg
31-05-2011, 22:10
Do tego to ja akurat kiedyś doszedłem... Taki ExifToolGUI wyświetla w sekcji: 'CanonVRD' tag: 'WBAdjRGBLevels' a jego wartości zmieniają się po każdym użyciu pipety WB w DPP. Składa się z 3 liczb, np: '1055 1055 1901', co sugeruje kilkanaście bitów (jak to w surówce) oraz 3 kanały RGB. Tyle można z łatwością wywnioskować tylko co z tego skoro nie widać tu żadnego punktu odniesienia a zwłaszcza, jak to się przekłada na kółko zafarbów 'Tune' w DPP? :)