PDA

Zobacz pełną wersję : X-rite colorchecker passport SPOSTRZEŻENIA I WĄTPLIWOŚCI



iREM
29-08-2010, 15:56
Właśnie kupiłem X-rite colorchecker passport. Głównie zwracam się do Janusza z prośbą o utwierdzenie we właściwym rozumowaniu bądź wyprowadzeniu z błędu. A mam nadzieję, że pomoże to wielu osobom rozgryźć te dobrodziejstwa...
Bardzo też proszę o niezaśmiecanie wątku komentarzami nie na temat.


1. Jasnoszarego dużego pola (tzw. strona 3 "paszporta") używamy do zdefiniowania indywidualnego wzorca balansu bieli w aparacie.

2. Strony "numer trzy" używamy do wygenerowania profilu aparatu.

3. Strony numer 1 używamy do ustawienia tzw. najjaśniejszego i najciemniejszego punktu np. w photoshopie (levels lub curves) oraz do ocieplania bądź ochłodzenia sceny (z podziałem portret/landscape)

O zaletach pisać nie będę, bo są oczywiste, ale są wady które mnie zastanawiają:

4. Aby wykonać profil w programie C.Ch.Passport musimy przekonwertować RAWa do DNG lub też przy pomocy pluginua w LR - użyć oryginalnego RAWa. Ale obrazy uzyskane ww. metodami są MINIMALNIE różne!!!

5. Po pewnym czasie może nas zastać przeszkadzający nadmiar profili aparatowych w systemie.

6. Usunięcie profilu (wypowiadam się na podstawie używania LR3 - a w ACR pewnie jest analogicznie) powoduje automatyczne przejście zdjęcia w profil Adobe Standard. Co po pewnym czasie może być niemiłą niespodzianką.

7. Rozwiązaniem (przez tzw. ogródki) jest eksport do DNG już kompletnie obrobionego zdjęcia (bądź partii zdjęć) i ponowne wczytanie pliku DNG z ustawieniami.
W tym momencie LRa nie interesuje czy w systemie jest dany profil aparatu czy go nie ma.

To tyle spostrzeżeń z pierwszych kilku dni testowania.

dinderi
29-08-2010, 16:50
Ja po kilku miesiącach używania Passporta zauważam jeszcze 2 "wady", związane z samym "opakowaniem" jako takim. Otóż:
1. Za małe obramowanie plastikowego "portfela". Gdyby plastikowy portfel był cca. 4 cm większych rozmiarów niż tablice wewnątrz, z każdej strony mielibyśmy o 2 cm większą, neutralną zakładkę. Znacznie ułatwiłoby to otwieranie Passporta, bez ew. problemu uświnienia palcami cennego wnętrza, co w plenerze, tam gdzie mamy mało czasu, albo mało kumatą modelkę do trzymania, jest czasem niebagatelnym problemem.
2. Przydałby się sprężynowy układ, pozwalający otworzyć "portfel" przy użyciu tylko jednej dłoni.

Janusz Body
29-08-2010, 16:54
1. Raczej zwyczajnie do WB w danych warunkach bo WB bardziej zależy od lokalnego oświetlenia niż aparatu. Ewentualnie, jeśli pstrykamy w jpegach to można sobie wygenerować ten wewnętrzny balans bieli. (Custom WB - tylko nie wiem czy tego ktoś używa :-) )

2. Tak. Plus WB (zwykle) na drugim od lewej polu szarym.

3. Główny cel to ocieplanie/oziębianie przy wołaniu oraz określenie czy tablica gretaga jest poprawnie naświetlona.

4. Nie używam LR więc ciężko mi cokolwiek powiedzieć. Standardowo proces od początku polegał na konwersji do DNG i tego bym się trzymał.

5 i 6. Jakiś czas temu X-Rite wypuściło DNG Profile Manager - do ściągnięcia z ich stron po rejestracji ustrojstwa więc problem się skończył :-) Trzeba ściągnąć razem z upgradem.

Nie ma potrzeby robienia tysiąca profili. 3-4 podstawowe wystarczą. Dzienne słoneczne, dzienne pochmurne, żarowe, lampa plus jeden profil "podwójny" z dwóch DNG na żarowe i dzienne wystarczą na 95% okoliczności. To ma być bardziej "profil aparatu" niż "do każdego zdjęcia". Profil aparatu i tak będzie lepszy od każdego z profili Adobe bo będzie dla tego konkretnego aparatu a nie dla jakiejś średniej (czasami mam wrażenie średniej z sufitu :-) )

Profile trzeba robić jak warunki oświetleniowe są jakieś pogięte i to mocno ale na dużą ilość mieszanych świateł w sali o ścianach w różnych kolorach i kanarkowym suficie plus 5 różnych rodzajach oświetlenia i tak nie ma rady. Trzeba by robić profil do każdego zdjęcia a i to bez gwarancji, że cokolwiek z tego będzie.

iREM
29-08-2010, 16:55
Ja po kilku miesiącach używania Passporta zauważam jeszcze 2 "wady", związane z samym "opakowaniem" jako takim.


Faktycznie, ciężko tego nie dotknąć.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

2. Tak. Plus WB (zwykle) na drugim od lewej polu szarym.
Nie ma potrzeby robienia tysiąca profili. 3-4 podstawowe wystarczą. Dzienne słoneczne, dzienne pochmurne, żarowe, lampa plus jeden profil "podwójny" z dwóch DNG na żarowe i dzienne wystarczą na 95% okoliczności. To ma być bardziej "profil aparatu" niż "do każdego zdjęcia". Profil aparatu i tak będzie lepszy od każdego z profili Adobe bo będzie dla tego konkretnego aparatu a nie dla jakiejś średniej (czasami mam wrażenie średniej z sufitu :-) )


Faktycznie zapomniałem napisać o najważniejszym! Drugie od lewej! :-)

Profil aparatu ok, a co z obiektywami? Tu kolory się potrafią nieźle różnić, chociażby przez powłoki...

Janusz Body
29-08-2010, 17:09
....
Profil aparatu ok, a co z obiektywami? Tu kolory się potrafią nieźle różnić, chociażby przez powłoki...


Tak. Oczywiście masz rację. Szkła mają wpływ więc albo trzeba by zrobić po 4 profile dla każdego ze szkieł albo po prostu olać. Ja sobie zrobiłem 4 profile dla 24-70 jako najczęściej używany a reszta... Różnice pomiędzy moimi szkłami są tak subtelne, że se po prostu nie zawracam głowy. Można pstryknąć Passporta na początku lub końcu każdej sesji (na wszelki wypadek) i sięgać do niego tylko w razie W. :-)

iREM
29-08-2010, 17:26
Można pstryknąć Passporta na początku lub końcu każdej sesji (na wszelki wypadek) i sięgać do niego tylko w razie W. :-)

To chyba najzdrowsze rozwiązanie :-)

Wracając jeszcze do DNG i LR. DNG Profile Managera mam zainstalowanego, ale to nie załatwia sprawy. Zostaje więc zabezpieczenie w postaci jak pisałem wcześniej:
1. Wczytujemy RAWa, 2. kręcimy profil np. wtyczką lightroomową, 3. przypisujemy plikowi ten profil i żeby się zabezpieczyć na przyszłość robimy:
4. eksport fotki jako DNG z jednoczesnym ponownym wprowadzeniem do bazy LRa w dokładnie to samo miejsce. Wtedy jeśli profil skasujemy pozostanie on i tak zaszyty w plik DNG.

MoonWind
30-08-2010, 23:27
Przy okazji pojawienia się tego wątku chciałbym prosić kolegów posiadających c.ch.passport o zaprzeczenie lub potwierdzenie tego jak ja odbieram to super ustrojstwo.

W zeszłym roku kupując kalibrator do monitora w sklepie wzorniki.eu była akurat promocja na c.ch.passport. Reklama była bardzo obiecująca więc udałem się na stronę producenta, poczytałem i troszkę się rozczarowałem.
Z tego co wyczytałem c.ch.passport jest tak naprawdę sprzętowym pluginem do produktów Adobe. Ja to rozumiem tak, że stworzony za jego pośrednictwem profil barwowy matrycy można używać tylko w produktach Adobe. Ja jestem użytkownikiem Capture One (CO). CO nie używa profili matryc w postaci DNG. Ma on co prawda wbudowane profile matryc lecz nie są one kompatybilne z DNG. Czyli wydaje mi się, że dla użytkownika CO lub innego nie pochodzącego ze stajni Adobe programu do obróbki RAW c.ch.passport nie przedstawia sobą żadnej wartości. Można go jedynie użyć do wyznaczenia WB co skutecznie można zrobić zwykłą szarą kartą lub innym tego typu patentem jakich wiele na rynku lecz dużo tańszymi niż c.ch.passport.

Jeżeli coś się w tym temacie zmieniło po roku i do c.ch.passport dołącza się moduły pozwalające na wykorzystanie w oprogramowaniu innym niż z rodziny Adobe to prosiłbym o informację do czego i na co pozwalają. Mnie najbardziej interesuje CO ale jeżeli współpracuje jeszcze z czymś innym to może i innym osobom taka informacja też się przyda.

Na koniec czemu używam CO a nie PS?
1. Bo go bardzo lubię i jest dla mnie intuicyjny.
2. Bo cena CO nawet w wersji Pro mnie nie zabiła natomiast cena PS+LR zmasakrowała by mój portfel bardzo skutecznie.
3. Na posiadanie pirata nie mogę sobie pozwolić dlatego za takie rady od razu dziękuję.

Na koniec jeszcze takie pytanie, czy z uwagi na możliwości c.ch.passport (nie mam i nie wiem czy są tego warte) jest praktyczny sens obróbki typu RAW do PS elments (bo tani i mógłbym go dokupić) + profil matrycy z c.ch.passport, następnie wynikowy RAW z PE elments fotki zapisany w DNG dalej obrabiany w CO?

tantal
31-08-2010, 10:14
Przy okazji pojawienia się tego wątku chciałbym prosić kolegów posiadających c.ch.passport o zaprzeczenie lub potwierdzenie tego jak ja odbieram to super ustrojstwo.

W zeszłym roku kupując kalibrator do monitora w sklepie wzorniki.eu była akurat promocja na c.ch.passport. Reklama była bardzo obiecująca więc udałem się na stronę producenta, poczytałem i troszkę się rozczarowałem.
Z tego co wyczytałem c.ch.passport jest tak naprawdę sprzętowym pluginem do produktów Adobe.
Ok, tyle że daje możliwość stworzenia profilu dla LR/ACR samodzielnie. Moje próby stworzenia profilu dla Rawshootera i dla C1 spełzły na niczym mimo wykorzystania wielu profilerów. A sprawa teoretycznie powinna być prosta bo ww odrawiacze korzystają z profili icc/icm. Niestety profile Magne Nielsena wydają się być jedyną ( i lepszą) alternatywą dla tych wbudowanych w te programy. Tabliczka Passporta to Color Checker którego możesz i Ty spróbować wykorzystać przy profilowaniu C1- nie jesteś skazany na soft Passporta i profile dcp . Praktycznie każdy poważny program do tworzenia profili może wykorzystywać Color Checkera. Tyle że prawdopodobnie nie będziesz zachwycony efektem.


2. Bo cena CO nawet w wersji Pro mnie nie zabiła natomiast cena PS+LR zmasakrowała by mój portfel bardzo skutecznie.
Nie dostrzegam w C1 ficzerów zestawu PS+LR. Możliwościami można porównywać C1 najwyżej z Lightroomem, wtedy różnica cenowa nie jest już tak mordercza.

MoonWind
31-08-2010, 13:00
Tabliczka Passporta to Color Checker którego możesz i Ty spróbować wykorzystać przy profilowaniu C1- nie jesteś skazany na soft Passporta i profile dcp .
Czyli dokładnie co i jak poza WB? Robiąc wpis w tym wątku liczę na przedstawienie przez osoby które wiedzą jak to zrobić konkretnych rozwiązań.

Nie dostrzegam w C1 ficzerów zestawu PS+LR. Możliwościami można porównywać C1 najwyżej z Lightroomem, wtedy różnica cenowa nie jest już tak mordercza.
Oczywiście można się spierać co lepsze Lr czy C1, dla mnie C1 i wcale nie dlatego że go już mam. Cenowo Lr2 kosztuje tyle samo co najnowszy C1. Zapewne da się też naleźć drożej i taniej. Może faktycznie porównanie C1 vs Lr+PS w moim poprzednim poście nie było najszczęśliwsze. Po prostu po Lr odczuwam konieczność użycia Ps wiem, że to troszkę śmieszne ale C1 postrzegam bardziej jako zamkniętą całość niż Lr.

Przepraszam troszkę od tematu odbiegam, nie chciałbym aby dyskusja o możliwościach wykorzystania c.ch.passport przerodziła się w dyskusje o wyższości LR+PS nad innym oprogramowaniem bo jest ona niezaprzeczalna tylko "nie każdemu kto lubi żeglować na podmiejskim jeziorze jest od razu potrzebny regatowy jacht pełnomorski".

Po prostu kombinuję jakby tu do tego co mam użyć c.ch.passport choć do końca nie wiem (nie jestem przekonany) czy jest to opłacalne biorąc pod uwagę ewentualny nakład kosztów do uzyskanego efektu.

Janusz Body
31-08-2010, 13:54
Można zrobić profil aparatu np plug-inem in-Camera (niestety znowu PS potrzebny) i używać w C1. Można użyć Profile Makera (drogi) i też korzystać w C1. Pewnie jeszcze kilka innych programów jest w stanie zrobić to samo.

Trzeba rozróżnić dwie rzeczy - profil kolorystyczny ICC i "profil" używany do wołania RAWów w ACR/LR. in-Camera czy Profile Maker robią profile ICC. Passport Color Checker robi "profil" dla ACR/LR. Profil ICC można używać w każdym programie z CMS (czyli w C1 też).

Passport strona #2 to mała wersja 24 polowej tablicy gretaga.

MoonWind
01-09-2010, 09:57
Dziękuję Janusz, o taką odpowiedź mi chodziło.

tantal
01-09-2010, 10:13
Czyli dokładnie co i jak poza WB? Robiąc wpis w tym wątku liczę na przedstawienie przez osoby które wiedzą jak to zrobić konkretnych rozwiązań.
Zakładam, że jesteś przynajmniej po lekturze "O zarządzaniu barwą" Janusza Body z tego forum. Zwróć przy tym proszę uwagę że zleceniami/zamówieniami na konkretne rozwiązania bardziej zainteresujesz wyspecjalizowane firmy niż pasjonatów na CB. Jeśli jesteś zainteresowany tematyką samodzielnego profilowania aparatu dla potrzeb softu spoza stajni Adobe przeczytaj chociażby też to
http://www.bwkomorowscy.com/ar/ar004.html

Każdy program profilujący który może wykorzystywać wzornik Color Checker się nada, choć z innym skutkiem. W skrócie: wywołujesz rawa do tiffa, tego tiffa otwierasz programem profilującym, pomagasz zorientować poprawnie położenie pól Color Checkera, zatwierdzasz dyspozycję wykonania profilu. Otrzymany profil icc instalujesz w Windows i po restarcie C1 masz ten profil gdzieś na rozwijalnych listach po nadaną przez siebie nazwą. Nie chcę już wracać do zawiłości profili rawshootera i C1, zwrócę tylko uwagę na problem ustawień na jakich wywołać tego rawa Color Checkera. Szczegółowe zalecenia zawarte są w plikach pomocy profilerów. Tyle że nie wydaje mi sie aby w C1 istaniały jakies ustawienia "zerowe". Z tego lub z innych powodów-np. dodatkowych korekt gamma, kontrastu wprowadzanych do "fabrycznych " profili "samoróbki" icc dla C1 są o wiele gorsze od wbudowanych, nie mówiąc o wykonywanych na zlecenie przez współtwórcę C1.
A profilery ? Poza Argyllem (http://www.argyllcms.com/) raczej są płatne i raczej nie są dostępne jako demo czy trial. Część profilerów korzysta z wzorca IT8 zamiast Color Checkera w tym darmowy lprof (http://lprof.sourceforge.net/), ale nie o tym wątek.
Do Argylla są nakładki graficzne eliminujące konieczność pracy z wiersza poleceń
http://sourceforge.net/projects/dispcalgui/

W jeszcze większym skrócie: czytać, czytać i jeszcze raz: nie olewać tego co już zostało napisane i czeka na miłosierne zainteresowanie.

tantal
02-09-2010, 08:14
Dla ścisłości- pluginy .8bf w tym InCamera współpracują z niektórymi programami graficznymi lub przeglądarkami. Przykładowo pod darmowym XnView (http://www.xnview.com/) InCamera działa.

Janusz Body
02-09-2010, 09:07
.....Z tego lub z innych powodów-np. dodatkowych korekt gamma, kontrastu wprowadzanych do "fabrycznych " profili "samoróbki" icc dla C1 są o wiele gorsze od wbudowanych,.....



Hmmmmm.... nie wiem czy gorsze, z pewnością nie lepsze i niewiele w sumie dające. :-)

To trochę skomplikowane ale w zasadzie nie da się zrobić profilu ICC dla aparatu jako takiego. Można zrobić jedynie profil-nakładkę na "profil" konwersji użyty w wywoływarce RAWa. Np. używamy Adobe Standard i tak skonwertowanego RAWa poddajemy dalszej konwersji profilem ICC zrobionym np. InCamera, żeby uzyskać wierność barw (z tablicy Gretaga). To jest taka podwójna translacja. Najpierw standardem wywoływarki a potem ukręconym samodzielnie profilem ICC. Właściwie same wady. Musimy wywoływać zdjęcie w tych samych ustawieniach "profilu" konwersji bo inaczej dalsze konwersje będą błędne. Dochodzi do tego "podwójna przemiana" bo "profil" konwersji swoje a potem profil ICC swoje. To zawsze jest niszczące i w wyniku w obrazie może być tylko MNIEJ informacji (coś może zostać obcięte ale niczego nie przybędzie) - no i mniej informacji jest równoznaczne z mniej barw. :-)

Soft od Color Checker Passport kręci "profil" konwersji, który w założeniu powinien od razu dawać wiernobarwność na wyjściu z wywoływarki.


*** piszę "profil" w cudzysłowie dla odróżnienia i podkreślenia profilu konwersji od profilu ICC bo to nie to samo.

gietrzy
02-09-2010, 09:31
Soft od Color Checker Passport kręci "profil" konwersji, który w założeniu powinien od razu dawać wiernobarwność na wyjściu z wywoływarki.

Wtrącę się między wódkę a zakąskę ;)

Wczoraj czytałem, że cały ten soft działa z automatu ignorując poprawki (edycję) użytkownika w plik z tablicą. Warunkiem uzyskania poprawnych kolorków jest właściwa ekspozycja tabliczki.

Janusz Body
02-09-2010, 10:34
Wtrącę się między wódkę a zakąskę ;)

Wczoraj czytałem, że cały ten soft działa z automatu ignorując poprawki (edycję) użytkownika w plik z tablicą. Warunkiem uzyskania poprawnych kolorków jest właściwa ekspozycja tabliczki.


Tak. Program olewa ustawienia usera zapisane w .dng, zdjęcie musi być poprawnie naświetlone. Tablica #1 jest do tego. Żaden z białych kwadracików na niej nie może być prześwietlony.

W sumie to należało by dodać, że tablica gretaga (Każda) ma być tak ustawiona, żeby nie dawała "odblasków" na zdjęciu. Każdy materiał pod pewnym kątem będzie nieco "błyszczał", takie refleksy będą :-). Ma nie błyszczeć. Można się posłużyć kawałkiem folii odblaskowej naklejonej na zewnętrznej powierzchni Passporta do sprawdzenia czy pod danym kątem nic nie ma refleksów.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
.
.
Jeszce dodam. Są conajmniej dwie drogi konwersji pliku RAW do .dng. DNG Converter, w którym nic nie można poprawić ale też ACR/LR i zapis do DNG (w ACR u dołu po lewej "Save As"). W tej drugiej metodzie można trochę w pliku pomieszać. Zalecają ustawienie WB bo to zdaje się jedyny parametr "usera" ułatwiający wyliczenie profilu. Ułatwiający czyli bez tego też się profil policzy poprawnie.

blackninja
16-12-2011, 23:32
Zabawię się w archeologa. Otóż mam problem z profilem utworzonym dla 1Ds Mark II, LR nie widzi tych profili. Dla 5d Mark II nie ma problemu, profile dla deesa niewidoczne w Camera Calibration. Ktoś miał podobny problem?

mathom
14-04-2012, 21:29
Mam spore problemy z zafarbem w domowym studio (żółte ściany).

Czy wygenerowanie profilu do Lightrooma za pomocą colorcheckera zniweluje zafarb ?

Maggot
14-04-2012, 23:09
tak, a przynajmniej powinien sporo poprawic.

mathom
19-04-2012, 17:36
dzięki, kupiłem, pobawię się w weekend ;)

frani0
21-04-2012, 01:52
Mam pewien problem z ColorCheckerem otóż po kalibracji psuje część kolorów. Poniższe zdjęcia zrobiłem tak:

1. Zrobiłem zdjęcie szarej karty i ustawiłem ją jako ręczny WB
2. Zrobiłem zdjęcie z tablicą
3. Lightroomowi kazałem znaleźć wzornik i zrobić dcp bez problemu zrobił
4. Ustawiłem profil kamery na ten przed chwilą utworzony

i z tego:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://provisio.com.pl/colorPassport/przed.jpg)

powstało to:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://provisio.com.pl/colorPassport/po.jpg)

Na zdjęcie weszła jakaś zgniła zieleń. Takich drzwi czy też ścian to w pokoju nie mam. W związku z tym pytanie co zrobiłem nie tak bądź co powinienem zrobić inaczej? Bo już kompletnie nie mam pojęcia dlaczego jest taki efekt...

Link do pliku raw:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://provisio.com.pl/colorPassport/IMG_1130.CR2)

dinderi
21-04-2012, 10:02
Wydaje mi się, że tak przyzwyczaiłeś się do obrazu, jaki dawał Twój aparat do tej pory, ze aktualne kolory wydają Ci sie nienaturalne.

Bahrd
21-04-2012, 10:10
Spróbujmy...
Ile jest źródeł światła w pokoju (i czy wszystkie jednakowo padają na drzwi i na tabliczkę)?

frani0
21-04-2012, 14:44
Odnośnie kolorów jakie dawał aparat nie do końca się z tym zgadzam gdyż widzę drzwi przed sobą i znacznie bardziej przypominają te z przed transformacji. Do tego trochę poszperałem i znalazłem coś takiego:
http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=1030666&page=2

Trochę już sobie z tym tematem poradziłem jak zmieniłem przestrzeń barwną na aparacie z srgb na adobe rgb jest lepiej ale nie jest idealnie

Znacie jakieś inne programy które zamienią wzorzec na profil barwny? Albo jak wy to robicie by uzyskać idealne kolory?

W pokoju są dwa źródła światła, w jednym trzy żarówki w drugim dwie. Dające światło teoretycznie o identycznym kolorze.

dinderi
21-04-2012, 16:43
W pokoju są dwa źródła światła, w jednym trzy żarówki w drugim dwie. Dające światło teoretycznie o identycznym kolorze.
Teoretycznie. Praktycznie Twój Passport jest oświetlony żarówką, która jest za tobą + żarówką nad passportem. Drzwi sa oświetlone dodatkowo światłem dziennym z okna.
Kiedy tworzysz profil, musisz mieć świadość różnic w temperaturze barwowej, poszczególnych źródeł światła i tam stawiać wzornik, gdzie Ci zalezy na prawidłowych kolorach.
Twoje zdjęcie jest klasycznym przykładem nieprawidłowo użytego wzornika.

frani0
21-04-2012, 17:15
Profil był wykonywany około 1 w nocy światła dziennego nie było. Lampka widoczna na zdjęciu była wyłączona. Żarówki były identyczne klasyczne 60W. Zdjęcie jest przykładem zaobserwowanej tendencji.

Przed - światło z okna:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://provisio.com.pl/colorPassport/przed2.jpg)

Po - światło z okna:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://provisio.com.pl/colorPassport/po2.jpg)

RAW (http://provisio.com.pl/colorPassport/_MG_1430.CR2)

Macie jakieś pomysły? Nad tym problemem siedzę już 3 dzień wiem, że efekt powinien być inny i kompletnie nie mam pojęcia dlaczego taki nie jest

Bahrd
21-04-2012, 17:29
Macie jakieś pomysły? Nad tym problemem siedzę już 3 dzień wiem, że efekt powinien być inny i kompletnie nie mam pojęcia dlaczego taki nie jest
A problem powtarza się dla profili robionych w innym pomieszczeniu (na dworze)?

frani0
21-04-2012, 17:37
Problem jest cały czas nie zależnie od miejsca jednak jego nasilenie jest różne. Gdy na aparacie zmieniłem przestrzeń barwną z sRGB na adobe RGB problem się zmniejszył ale nadal występuj(druga para zdjęć).

Na dworze problem jest znacznie mniejszy.

Przy tworzeniu profili za pomocą lightrooma(plugin x-rite) rozbieżność jest mniejsza niż w wypadku np. Adobe DNG Profile Editor

dinderi
21-04-2012, 17:58
Ja drugą parę widze, jako ładniejszą PO niż PRZED. :)

frani0
21-04-2012, 18:27
Celem jaki stawiam przed ColorChecker'em jest maksymalne odwzorowanie barw ;) Niestety zdjęcie PO ma zielony nalot a także nie do końca dobrze odwzorowane barwy. Czy ma ktoś pod ręką zdjęcie miernika na jakimś tle przed i po kalibracji?

Bahrd
21-04-2012, 18:57
http://www.babelcolor.com/download/RGB%20Coordinates%20of%20the%20Macbeth%20ColorChec ker.pdf - faktycznie coś Ci nie stroi, ale nie wiem co. Póki co.

frani0
21-04-2012, 19:32
http://www.babelcolor.com/download/RGB%20Coordinates%20of%20the%20Macbeth%20ColorChec ker.pdf - faktycznie coś Ci nie stroi, ale nie wiem co. Póki co.

Dziękuje,

Sprawdzałem już na dwóch komputerach, trzech aparatach za każdym razem ten sam efekt.

Czy masz i możesz przesłać plik RAW, profil do niego pasujący i oczekiwany efekt? Jeśli po nadaniu plikowi RAW zadanego profilu otrzymałbym efekt jak u Ciebie to można było by wykluczyć ustawianie profilu.

Więc zostanie albo problem z tworzeniem profilu przez program albo może ColorChecker jest źle ubarwiony

Bahrd
21-04-2012, 19:48
W poniedziałek poszukam w pracy.

mathom
22-04-2012, 10:53
U mnie jest podobnie - kolory wpadaja w zieleń/żółć. Poniżej zdjecia z błyskiem Quantuum + softbox. WB jest ok 5600, ale duża tinta na zielony -27 z wzorca WB. Naświetlone ze światłomierzem. Sprzęt: 5d mk2 + 24-105

Adobe Standard

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://rayz.pl/db/_MG_2977.jpg)

Profil Colorchecker

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://rayz.pl/db/_MG_2977-2.jpg)

Mam podejrzenia:
- colorchecker przy tworzeniu profilu nie korzysta z Adibe Standard jako bazy
- jest cos nie halo z LR4 + Colorchecker
- wadliwa seria colorcheckera ?

ps. wygenerowalem profil DNG Editorem - jest identyko ...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Tu na białym, laski cynamonu w rzeczywistości są brązowe - wpadają bardziej w magentę.

Adobe Standard

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://rayz.pl/db/_MG_2633.jpg)

Profil Colorchecker

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://rayz.pl/db/_MG_2633-2.jpg)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Co ciekawe - znacznie lepszy efekt daje ustawienie WB bez tinty na zielony..

frani0
22-04-2012, 11:40
Jaką masz przestrzeń barwną ustawioną na aparacie? Już chyba mam rozwiązani ale muszę jeszcze wykonać kilka testów ;)

aps1
22-04-2012, 12:36
Lampy Quantuum raczej nie słyną ze stabilnej temperatury barwowej........

mathom
22-04-2012, 13:27
Jaką masz przestrzeń barwną ustawioną na aparacie? Już chyba mam rozwiązani ale muszę jeszcze wykonać kilka testów ;)

AdobeRGB

frani0
22-04-2012, 13:32
Czy możesz mi przesłać plik CR2 zdjęcia "Laski cynamonu na stole" chodzi o te pierwsze na którym jest wzornik

fraczakadrian{małpka}gmail.com

mathom
22-04-2012, 14:16
http://rayz.pl/db/_MG_2977.zip

frani0
22-04-2012, 14:38
Wysłałem na maila,

Idealnie nie jest czegoś mi w tych kolorach brakuje mimo to żółto/zielony nalot stanowczo ustąpił.

U mnie elementem zmniejszającym zażółcenie było zainstalowanie w lightroomie profili kolorów icc ze strony adobe. Wtedy już było znacznie lepiej.

Aby wywołać zdjęcie tworze profil barwny osadzam go na zdjęciu a potem ustawiam automatyczny balans bieli. Daje to dobry efekt mimo to kolory są trochę za zimne

mathom
22-04-2012, 14:40
icc ? podaj linka do tych profili.

frani0
22-04-2012, 14:42
Link do pliku (http://download.adobe.com/pub/adobe/iccprofiles/win/AdobeICCProfilesCS4Win_end-user.zip)

mathom
22-04-2012, 15:07
dzięki.

Automatyczny WB nie jest żadnym rozwiązaniem. To co mi przesłałeś miało tint na 0.

Po to Colorchecker chyba ma wzorzec do ustawiania WB żeby z niego korzystać... a pipeta na wzorzec ustawia tint na zielony.

frani0
22-04-2012, 15:16
Z tego co widziałem w internecie to właśnie z 5D Mark II wzorce mają problemy. Wiem, że ColorChecker powinien sam pobrać WB aczkolwiek na WB ze wzorca jakoś łapie żółć. Jeśli się to skoryguje to kolory są nasycone w odpowiedni sposób no i ma się w miarę prawidłowy balans.

Aczkolwiek jak już pisałem coś jeszcze mi w tych kolorach nie pasuje.

A jak po zainstalowaniu icc jest lepiej?

mathom
22-04-2012, 17:20
niestety nie

frani0
22-04-2012, 17:44
a masz zainstalowane kodeki Canon'a do rawów?

mathom
22-04-2012, 18:29
nie bardzo rozumiem co to ma wspólnego z lightroomem i profilami dng ...

frani0
22-04-2012, 18:39
Na maila wysłałem to co mi powstało z Twojego zdjęcia w momencie gdy zainstalowałem kodeki canon'a. WB ma z ujęcia.

mathom
22-04-2012, 20:10
No tak WB z ujęcia w tym akurat przypadku zadziałało, ale nie zawsze jest tak różowo.

Poza tym nadal pytanie do znawców (może pan Janusz zabierze głos?) - skąd znaczna tinta w zieleń na wzorcu po użyciu profilu ?

Paul80
08-04-2013, 00:46
Ciekawi mnie mathom czy nadal masz te problemy z checkerem, ja mam od niedawna checkera i coś mi także nie pasuje, albo to przywyczajenia z Canona.

Sempoo
11-04-2013, 13:34
Polecam używać Adobe DNG Editor zamiast softu Passporta - osiągniecie wyższy poziom zadowolenia.

Paul80
13-04-2013, 14:37
Polecam używać Adobe DNG Editor zamiast softu Passporta - osiągniecie wyższy poziom zadowolenia.

Używam właśnie DNG Edytora, ale mam pytanie odnośnie tworzenia profili, czy profil dual Iluminant powiedzmy 2800 i 6500 tworzy uniwerslany profil z całym zakresem tych temperatur od 2800 do 6500?, czyli w zasadzie od żarówki, dnia i pochmurnego nieba ?

Gasnik
12-10-2013, 17:11
Mam szalony pomysł.

Czy da się jakoś utworzyć profil, skalibrowany przy pomocy tej karty w formacie .pf2, tak aby wszedł on do naszych puszek bezpośrednio? Może można by tym samym mieć trochę mniej roboty przy postprodukcji filmów...

Czy to ma w ogóle sens?

blackninja
18-10-2013, 23:59
Pomysł szalony, ale ciekawy.

homesicalien
28-12-2013, 15:31
Rozumiem, że najsensowniej colorchecker wykorzystywać dla każdej nowej sceny, ale - spójrzmy prawdzie w oczy - jeśli nie mówimy o fotografii studyjnej albo modelkowej, nie ma takiej opcji. Pomijając opcję stworzenia kilku profili dla słońca, cienia, świetlówek itp., zapytuję: czy wymierne efekty przyniesie mi stworzenie jednego profilu. Przecież do tej pory działam na jednym profilu (adobe standard). Chyba gorzej nie będzie? Jeśli ma to sens, w jakich warunkach najlepiej zrobić zdjęcie do stworzenia jednego jedynego profilu?

Gasnik
28-12-2013, 15:45
Ja kupiłem sobie taką kartę: The 2 in 1 Grey White Balance Colour Card (http://www.greywhitebalancecolourcard.co.uk/)

Uznałem że nie ma sensu pchać się w X-rite przy moich umiejętnościach. Ale i tak coś mi nie wychodzi, kolory po kalibracji wychodzą gorsze niż przed. Korzystam oczywiście z softu od Adobe.

homesicalien
28-12-2013, 15:55
Ja kupiłem sobie taką kartę: The 2 in 1 Grey White Balance Colour Card (http://www.greywhitebalancecolourcard.co.uk/)

Uznałem że nie ma sensu pchać się w X-rite przy moich umiejętnościach. Ale i tak coś mi nie wychodzi, kolory po kalibracji wychodzą gorsze niż przed. Korzystam oczywiście z softu od Adobe.

Użycie tej karty też polega na stworzeniu profilu do wykorzystania w wywolywarce rawów?

Gasnik
28-12-2013, 16:01
Wszystko jest opisane na tej stronie jak tego sie używa. To generalnie podróba droższych kart.

dzideku
08-04-2014, 04:40
czy jesteście może w posiadaniu polskiej instrukcji w PDF-ie przygotowanej przez wzorniki.eu do checkera i xrite 1 pro?

krecik000
30-01-2015, 21:49
Jeśli jakiemuś posiadaczowi 5d mk2 i colorchecker'a chciałoby się pofatygować, to bardzo proszę o przesłanie rawa na którym widać próbnik, jak i otoczenie. Linki który zamieścił jeden z przedmówców jest już nieaktywny, a nie mogę znaleźć w sieci odpowiedniego pliku :?

tlustyx
30-01-2015, 22:31
Jeśli jakiemuś posiadaczowi 5d mk2 i colorchecker'a chciałoby się pofatygować, to bardzo proszę o przesłanie rawa na którym widać próbnik, jak i otoczenie. ...
A czy profili nie tworzy się dla konkretnego aparatu? Co ci z profilu cudzej puszki? Tak z ciekawości po co ci otoczenie?
Może lepiej napisz skąd jesteś i poszukaj kogoś z colorcheckerem, abyś mógł zrobić zdjęcie swoim aparatem.

Piasek1989
03-02-2015, 12:50
A jak to sie sprawdza przy slubach? Bo jak dobrze rozumiem wyglada to tak
Błogosawieństwo w domu - zdjecie paszportu profil nr1
Na zewnatrz - zdjecie paszportu profil nr 2
W kosciele - profil nr 3
Na sali - profil nr 4
i tak co zmiana lokalizacji nowy profil.
Raczej w zawirowaniu slubnym zgiełku robic i pamietac o zdjeciu czekera jest lekką apstrakcją

Mojlo
03-02-2015, 17:08
A jak to sie sprawdza przy slubach? Bo jak dobrze rozumiem wyglada to tak
Błogosawieństwo w domu - zdjecie paszportu profil nr1
Na zewnatrz - zdjecie paszportu profil nr 2
W kosciele - profil nr 3
Na sali - profil nr 4
i tak co zmiana lokalizacji nowy profil.
Raczej w zawirowaniu slubnym zgiełku robic i pamietac o zdjeciu czekera jest lekką apstrakcją

Nie wiem czy tylko ja mam takie wrażenie ale w 90% przypadkach fotografowania ludzi kolory z profilu wyglądają gorzej niż camera standard. W zasadzie to używam go tylko jako szarej karty w studio.

maciek12ss
03-02-2015, 17:27
A jak to sie sprawdza przy slubach? Bo jak dobrze rozumiem wyglada to tak
Błogosawieństwo w domu - zdjecie paszportu profil nr1
Na zewnatrz - zdjecie paszportu profil nr 2
W kosciele - profil nr 3
Na sali - profil nr 4
i tak co zmiana lokalizacji nowy profil.
Raczej w zawirowaniu slubnym zgiełku robic i pamietac o zdjeciu czekera jest lekką apstrakcją
Proponuję obejrzeć to:
https://www.youtube.com/watch?v=qDKASIy6ZTg

tlustyx
03-02-2015, 18:13
Nie wiem czy tylko ja mam takie wrażenie ale w 90% przypadkach fotografowania ludzi kolory z profilu wyglądają gorzej niż camera standard. ...
To ciekawe, bo według mnie profil zrobiony z X-rite jest wiele lepszy od tych z LR.
Korzystam ze starego monitora Eizo L997, bez kalibracji, więc może kolory nie są wyświetlane idealnie, jednak dla moich potrzeb wystarczająco. Zrobiłem kilka profili aparatu, a w 99,9% korzystam z jednego.

Piasek1989
03-02-2015, 18:20
Z tego filmiku wywnioskowałem że generuje sobie jeden profil (czyt. zdjęcie color chekera zrobione nieważne jakim aparatem) raz na zawsze i tyle.
Bo ja widzę że nie ważne jaki aparat frofil zawsze ustwia ten sam
I nie ważne jakie warunki oświetleniowe czy dzień czy żarówka czy chmurka profil ten sam.
Rozumiem z tego że color cheker robię jeden profil i jestem szczęśliwy.

Prosił bym w łopatologiczny sposób wytłumaczenie jak się pracuje z paszportem bo niewierze że wydając około 350 zł jest to jednorazowa zabawa.

tlustyx
03-02-2015, 21:39
Z tego filmiku wywnioskowałem że generuje sobie jeden profil (czyt. zdjęcie color chekera zrobione nieważne jakim aparatem) raz na zawsze i tyle.
Bo ja widzę że nie ważne jaki aparat frofil zawsze ustwia ten sam
...

To że profil się tak samo nazywa, nie oznacza, że jest to jeden i ten sam profil do wszystkich aparatów.
Mam profile, do 3 aparatów i mogę je sobie tak samo nazwać, jak otworzę LR to na liście widzę nazwy profili, ale do aparatu z jakiego jest RAW i do każdego mogę ładować profil powiedzmy "dzienny", ale do każdego aparatu będzie to inny profil, zrobiony właśnie do niego. Jeśli do każdego aparatu przygotujesz odpowiedni profil to kolorystyka z wszystkich aparatów powinna być taka sama.
Robiąc zdjęcia kilkoma różnymi aparatami, nie musisz później "pracować" nad tym, aby zdjęcia z poszczególnych puszek kolorystycznie były takie same.

Mojlo
05-02-2015, 18:39
To ciekawe, bo według mnie profil zrobiony z X-rite jest wiele lepszy od tych z LR.
Korzystam ze starego monitora Eizo L997, bez kalibracji, więc może kolory nie są wyświetlane idealnie, jednak dla moich potrzeb wystarczająco. Zrobiłem kilka profili aparatu, a w 99,9% korzystam z jednego.

A mógł byś podesłać to samo zdjęcie najlepiej portret z 6D w dwóch wersjach (x-rite i camera standard)

karp29
07-02-2015, 17:04
A czy ktoś zna QPcard 203 ? i co ew sądzi o tym wzorniku do profilowania?

Bechamot
07-02-2015, 21:54
A jak to sie sprawdza przy slubach? Bo jak dobrze rozumiem wyglada to tak
Błogosawieństwo w domu - zdjecie paszportu profil nr1
Na zewnatrz - zdjecie paszportu profil nr 2
W kosciele - profil nr 3
Na sali - profil nr 4
i tak co zmiana lokalizacji nowy profil.
Raczej w zawirowaniu slubnym zgiełku robic i pamietac o zdjeciu czekera jest lekką apstrakcją

to sie tak nie moze sprawdzic.
profil barwny nie sluzy do balansu bieli.

1.mozesz wykonac profil barwny aparatu
2. mozesz wykonac profil barwny zrodla swiatla ( na okreslonym aparacie)

ad 1. Robi sie aby skompensowac jakies nieprawidlowowsc oddawanie koloru przez konkretny aparat. ( np zbyt mocne oddanie czerwieni)
fotografujesz tablice testowa w swiettle ciaglym bialym 5500 K o mozliwuie wysokim Ra- moga byc zarowki fotograficzne.
Mnie sie sprawdzila lampa stosowana w botanice o bardzo wiernym oddaniu spektrum swiatla - zblizona do dziennego .

Taki profil ma za zadanie skorykgowanie wad aparatu - stosujesz go zawsze i wszedzie o ile zrodlo swiatla jest ciagle.

ale to nie jest rozwiazanie prawidlowego balansu bieli . Musisz go znalezc.
Jesli idealnie odtworzysz kolor swiatla w jakim robiles zdjecia , teoretycznie powinno byc wierne odanie koloru.

np zrobiles profi aparatu j.w. i fotografujesz gdzies na zewnatrz w cieniu. Tam jest jakas tempreatura barwowa np 8000 K - czego nie wiesz.
teraz musisz wywolujac raw te temperature barwowa nastawic - czyli ja znalezs . Jak to zrobisz ?
ano najczesciej na oko , gdyz nikt nie stosuje kolorymetru. Blad jaki popelnisz nastawiajac na oko , moze byc na tyle duzy ze profilowanie nie mialo sensu.
A wiec trzeba miec opanowany balans bieli.


ad2. Stosuje sie dla jakis nieciaglach zrodel swiatla ( np neonowe ) - w takim swietle kolory sie bardzo trudno balansuje , aparat oddaj je inaczej niz postrzegamy .
ten profil stosujesz konkretnie w tym swietle , ale musisz jeszcze odpowiednio ustawic balans bieli. tak jak w punkcie 1.

mozna stosowac np do oprofilowania swiatla w swoim studio w ten sposob.


ALE.

jesli porownasz kolory oddane po wywolaniu tych tablic testowych na roznych profilach , to sie mozna zlapac za glowe jak duze sa roznice.
Nie mozliwe - jak moglem tak fotografowac w blednych kolorach. W rzeczywistosci w naturze te czyste kolory tablicy testowej prawie ze nie wystpuja . Naturalne kolory sa jakas ich tam mieszanina.
te roznice sie wyrownuja - w rzeczywistosci jest sie trudno zdecydowac , ktory profil wybrac .


Z pewnoscia ma sens do prac technicznych, np wierne kolorystycznie reprodukcje itp.


Blad jaki sie popelnia przy balansie bieli , np przesuwajac suwak o 2 mm dalej jest wiekszy niz to wynika z roznic profili.

Nie chce powiedziec , ze to jest niepotrzebne , ale to nie rozwiazuje problemu koniecznosci szukania prawidlowego balansu bieli i nie powoduje automatem prawidlowych kolorow. Dopiero pod warunkiem , ze prawidlowo zbalansujesz biel.

w sumie mozna sie obejsc . Najwazniejsze jest poznanie profilu , jego wlasnosci jaki stosujesz i odpowiednio korygowac kolory.

jesli sie przerzuca miedzy profilami , jest trudno opanowac kolor w sposob przewidywalny.

mam , ale wole w LT profil std.

zdebik
09-02-2015, 11:26
http://youtu.be/qDKASIy6ZTg

czy w rzeczywistosci tak to wyglada?

Bechamot
09-02-2015, 15:09
http://youtu.be/qDKASIy6ZTg

czy w rzeczywistosci tak to wyglada?



jesli pytanie jest do mnieako autora postu poprzedzajacego , to nie wiem.
nie moge sie zmusic by sluchac dluzej niz kilkanascie sekund takiego gledzenia.
12 minut czekac na plete, katujac sie sluchaniem marnie brzmiacego glosu , nie wnikajac nawet w zawartosc merytoryczna- to przekracza moje mozliwosci.

blackninja
09-02-2015, 23:27
Ten film, to jedynie promocja. Widać zapisy na warsztaty nie idą jak trzeba. Za 5k, to wolałbym jakieś szkło kupić.

michpok
17-02-2015, 10:46
Gdybym miał optymalny sprzęt i 5k na zbyciu nawet minuty bym się nie zastanawiał i poszedłbym na te warsztaty. Po obejrzeniu tego co zamieścili w internecie, system i efekty ich pracy są na wysokim poziomie. Edycja zajmuje im chwile, materiał np. ze ślubu oddają w tydzień. Ponadto colorchecker w ich wypadku jest używany jako wzornik i z tego co wiem profile tworzą sami (niestety nie wiem w jaki sposób konkretnie). Wiedzę mają, i pewnie trzeba szybko myśleć i kombinować, żeby to wszystko co będzie na warsztatach pojąć.

zdebik
02-03-2015, 15:47
Wyczytalem ostatnio, ze po 2 latach nalezy passport wymienic. Czy realnie tez tak to wyglada?

Bechamot
02-03-2015, 15:51
Wyczytalem ostatnio, ze po 2 latach nalezy passport wymienic. Czy realnie tez tak to wyglada?

z czasem kolory na tablicy testowej ulegaja wyblaknieciu.
jesli uzywasz czesto - to szybciej , takze pod wplywem UV.

jesli uzywasz okazjonalnie - to rzadziej.

mysle ze spoko mozna przekroczyc jesli nie uzywasz na codzien.

pewnie przechowywanie pod dzialaniem ciepla , w poblizu kaloryfera , promieni padajacych przez okno na tablice tez jakos tam przyspieszy proces starzenia sie.

mam ale wlasciwie nie uzywam , gdyz punkt ciezkosci lezy nie w profilach dla prawidlowych aparatow a w balansie , tak wiec sie nie przejmuje.

jesli masz zrobione profile to one sie nie starzeja.

zdebik
02-03-2015, 18:02
Dziekuje za szybka odpowiedz.

piotrpiatekcom
29-09-2015, 20:21
Moze zainteresuje Was szkolenie z tego narzędzia?
Więcej informacji w tym poście http://www.canon-board.info/warsztaty-i-plenery-33/droga-do-perfekcyjnego-koloru-w-portrecie-webinarium-x-rite-101158/#post1295863
Pozdrawiam

blackninja
29-09-2015, 23:59
Interesuje, ale nie o tej porze!
Fajnie by było gdyby autor nieco rozszerzył przekazywane wiadomości poza ogólnie znane (i dostępne na YT) fakty.
Wychodzi na to, że dr5000 jakąś jedynie sobie znaną wiedzę mają.

Paul80
31-10-2015, 23:25
Polecam poczytać a dowiecie się dlaczego te kolory z lightrooma są jakie są i co można zrobić aby je poprawić :

http://chromasoft.blogspot.com/2009/02/visualizing-dng-camera-profiles-part-2.html?m=1

https://www.hansvaneijsden.com/colorchecker-perfect-skin-colors/

blackninja
03-11-2015, 00:45
Bechamot widać, że nigdy nie używałeś profili zrobionych dla konkretnej sceny czy nawet jakiegoś ogólnego. Balans bieli to podstawa, oczywiście. Ale nawet ustawiony w punkt, kolorymetrem, nie da Ci prawidłowych barw.
Jeżeli nie widzisz różnicy w kolorystyce zdjęć wyplutych przez DPP w porównaniu z LR, a w LR pomiędzy różnymi profilami kolorystycznymi, no to samo WB rzeczywiście Ci wystarczy.

elduce
12-02-2016, 20:06
Czy spotkaliście się z czymś takim, że Adobe dng profil editor wypluwa inne profile z tego samego pliku niż colorchecker passport? Który program jest bardziej wiarygodny?

Paul80
12-02-2016, 20:23
Czy spotkaliście się z czymś takim, że Adobe dng profil editor wypluwa inne profile z tego samego pliku niż colorchecker passport? Który program jest bardziej wiarygodny?
tak i te z DPE są bardziej wiarygodne.

elduce
12-02-2016, 22:48
tak i te z DPE są bardziej wiarygodne.

No proszę, czyli oryginalne oprogramowanie X-Rite radzi sobie gorzej ze swoim wzornikiem? Robota do zrobienia, a tu takie atrakcje. Zachciało mi się porównywać profile...

Paul80
13-02-2016, 10:12
Z tego co pamiętam, to lepszy kolor skóry był z DPE i możesz sobie zrobić dodatkową korektę koloru, krzywej totalnej i zapisać jako profil w sofcie Checkera tego nie zrobisz.

elduce
13-02-2016, 10:25
Potwierdzam, DPE bez porównania lepsze profile wypluwa. ColorChecker bardzo nasyca czerwień, niebieski. A w moim przypadku w 6d czerwień już na starcie jest za mocno nasycona, także z oryginalnym softem wychodzi totalna kicha. Dzięki za pomoc.

davnes
13-06-2016, 19:14
chłopaki proszę was o pomoc bo nie wiem o co chodzi z tymi komunikatami.

https://canon-board.info/imgimported/2016/06/18b0243a40e03c09med-2.jpg
źródło (http://www.fotosik.pl/zdjecie/18b0243a40e03c09)


https://canon-board.info/imgimported/2016/06/3dc3526ffaba4fe0med-1.jpg
źródło (http://www.fotosik.pl/zdjecie/3dc3526ffaba4fe0)

tomasz.wachowiec.5
13-06-2016, 19:47
Na 99% nie odpowiedni plik.

davnes
13-06-2016, 19:52
Na 99% nie odpowiedni plik.

co to znaczy nie odpowiedni plik? wywołany dng z rawa według poradnika. Co ciekawe niektóre pliki działają normalnie a niektórych wyskakuje taki opis.

pan.kolega
13-06-2016, 20:28
W drugim przypadku spróbuj odwrócić to do normalnej pozycji a jak nie to wykropować tą górną połowę (która powinna być na dole jak w pierwszym zdjęciu).

davnes
13-06-2016, 21:11
Powiedzcie mi co z balansem bieli w przypadku korzystania z Colora czekera

Wysłane z mojego m1 note przy użyciu Tapatalka

Paul80
14-06-2016, 12:20
A co ma być, ustawiasz :-)


Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

davnes
14-06-2016, 17:43
Sadzilem ze color checker tez.ma na to wplyw

Wysłane z mojego m1 note przy użyciu Tapatalka

Paul80
17-06-2016, 18:57
Nie ma wpływu na balans bieli, ale umożliwia jego poprawne ustawienie ;)

davnes
17-06-2016, 19:47
W jakich ustawieniach aparatu robicie profil dla aparatu i szkla? obojetnie jaka przyslona, jaki tryb af , iso ?

Wysłane z mojego m1 note przy użyciu Tapatalka

Paul80
17-06-2016, 20:14
Musisz dorwać i przeczytać instrukcję > http://www.xrite.com/documents/manuals/en/colorcheckerpassport_user_manual_en

Podpowiem Ci, czeka Cie przeprawa :-D jak większości userów, poczytaj i działaj, podam Ci klucz:

1.zrób profil uniwersalny (duall iluminant 3200K i 6500-8000K) i stwórz go w > DNG PROFILER EDYTOR, odpuść sobie soft z passporta - ten profil zastąpi Ci Adobe Standard, będziesz miał bardziej wierne kolory.

2. na nietypowe światło o poszarpanym widmie, robisz profil indywindualny, on będzie najlepszy bez dwóch zdań.

3. zawsze możesz zrobić pojedyńczy profil passporta do danej sesji.

davnes
17-06-2016, 20:47
W jaki sposob zrobic dual iluminant ,pojedynczy ok ale jak.zrobic z dwoch ? Czyli mam ustawic suwakiem taka wartosc na kazdym z profilii ?

Wysłane z mojego m1 note przy użyciu Tapatalka

Paul80
17-06-2016, 20:51
ColorChecker: How to Get Perfect Skin Colors With Every Camera (http://petapixel.com/2014/10/01/colorchecker-how-to-get-perfect-skin-colors-with-every-camera/) jak nie znasz angielskiego, to użyj tłumaczenia stron google i powinieneś sobie poradzić.

davnes
25-06-2016, 09:39
Chlopaki, robilem kilka profili ale mam kilka pytan. Zawsze jak robie profil w riznych porach dnia to te kolory potem.sie roznia jaki wybrac najlepszy konsensus?

Wysłane z mojego m1 note przy użyciu Tapatalka

Paul80
25-06-2016, 10:20
no właśnie znalazłeś, robisz profil do panujących warunków , nie ma lepszego konsensusu, kolory będą się zmieniać, bo zmienia się światło. Jeżeli chcesz to uprościć, to tak jak już pisałem, wykonaj duall iluminant.

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

davnes
25-06-2016, 10:43
No tak.dual iluminant owszem lecz dalej w konkretnych warunkach musimy wybrac konsensus o ktorej porze wykonac odpowiedni profil zeby byl jak najbardziej uniwersalnym profilem. Podpowiedzcie mi jeszcze prosze co robicie z balansem bieli w trakcie tworzenia profili ? Bardzo czesto mam tak, ze biale ubrania leca w niebieskosci. Czy na poziomie tworzenia profilu ustawic odpowiedni wb ze wzornika ?

Wysłane z mojego m1 note przy użyciu Tapatalka

Paul80
25-06-2016, 10:49
Davnes, czytasz że zrozumieniem?, przecież masz napisane w tym wątku, jak wykonać duall iluminant, nikt go za Ciebie nie wykona, potrzebujesz jednego zdjęcia na dworze jak pochmurno i jednego w domu, musi to być zwykła żarówka wolframowa i gotowe.

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

davnes
25-06-2016, 17:55
A co z wb?

Wysłane z mojego m1 note przy użyciu Tapatalka

Paul80
25-06-2016, 18:01
Nie wiem, zaproś na kawę ?. Zawsze ustawiasz WB jak tworzysz profile, służy do tego środkowe pole od krajobrazów.


Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

Czarek
18-11-2019, 00:55
Mam pytanie dotyczące używania X-rite colorchecker passport z DPP4. W specyfikacji napisane jest, że współpracuje z tą wersją DPP, ale czy ktoś mógłby wytłumaczyć jak praktycznie używać go w tym programie. Posidziałem na google i niewiele na ten temat znalazłem. Za wszelkie info z góry dziękuję :)

Paul80
18-11-2019, 00:58
W DPP to tylko balans bieli ustawisz :-D , profile tworzysz do lightrooma i Capture One ;)

Czarek
18-11-2019, 07:41
W opisie programu wymienia się DPP 4 jako kompatybilny. Bo balans bieli ustawić nim można praktycznie we wszystkich wywoływarkach RAWhttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20191118/733107229f506f4fdb3659f8fdb5ae2a.jpg

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka

Paul80
18-11-2019, 13:07
Nie ma możliwości tworzenia profili dla DPP, jedyna sensowna czynność, to ustawianie balansu bieli.

Czarek
18-11-2019, 21:01
OK Dziękuję za info. Pozdrawiam

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka