PDA

Zobacz pełną wersję : wybor zaawansowanego kompakta G11(G12) vs Panasonic



Strony : [1] 2

g_w
29-08-2010, 08:54
Cze,
Planuje zakup aparatu dla mojej drugiej polowki. Mamy juz 30D z zestawem szkiel pokrywajacym 17-210mm i inne akcesoria, jednak puszka dla zony troche duza i ciezka, a body serii xxxD sa w jej opinii po ocenie organoleptycznej "zbyt plastikowe"
Obejrzala G11 i stwierdzila ze ma fajne solidne body, ja poczytalem troche na temat tego aparatu i tu zonk. Ja stawiam glownie nacisk na jakosc wykonywanych zdjec, drugie miejsce ma szybkosc dziala aparatu - jak najmniejszy lag migawki.
Poszperalem i natknalem sie na Lumixa LX3 teraz przeczytalem ze juz jest LX5.
Stad moje pytanie co lepeij wybierac ?

Ogniskowa do 90 mm w Lumixie powinna wystarczyc, aparat ma byc wakacyjnym uzupelnieniem lustrzanki, wiec nie potzrebuje kosmicznych ogniskowych (od tego jest tele) :)

pulap cenowy w zasadzie podobny bo gdzies kolo 1800zl..

dziobolek
30-08-2010, 11:03
...Ja stawiam glownie nacisk na jakosc wykonywanych zdjec, drugie miejsce ma szybkosc dziala aparatu - jak najmniejszy lag migawki...
...pulap cenowy w zasadzie podobny bo gdzies kolo 1800zl..

Polecam SX20. Spełni wymienione powyżej warunki.

Pozdrówka!
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Seria G jakoś do mnie nie przemawia, a Panasonik... hmmm, mam uraz ;)

Pozdrówka!

ArekLodzPl
30-08-2010, 23:41
Ostatnio miałem w łapkach Samsunga EX-1. Powiem Ci że naprawdę fajny sprzęcik. Mimo że ma zakres ogniskowych 24-70mm (eq.35mm), ale za to rekompensuje Ci to światłem 1,8-2,4:lol:
Zdjęcia przy ISO 800 całkiem przyzwoite, przy ISO 1600 10x15 spokojnie wywołasz, a i jak się uprzesz to po niewielkim odszumieniu na kompie zrobisz 15x21 (chyba z wakacji lub imienin większych nikt nie robi :twisted:) ISO 80 nie powstydziłaby się niejedna tania lustrzanka. Do tego duuuży obracany wyświetlacz AMOLED i wszystkie tryby pracy włącznie z pełnym Manualem

allxages
30-08-2010, 23:50
Bierz LX-5 bez dwóch zdań.

koy
01-09-2010, 18:01
Również polecam Samsunga EX1. Mam go od kilku dni i sobie chwalę. Wiadomo, że będzie za lustrzanką zawsze daleko w tyle, ale coś za coś. Dostajemy mały rozmiar, jasny obiektyw, dobre wysokie iso ( do 400 praktycznie bez szumu, 800 używalne) rewelacyjny wyświetlacz i szybkie działanie. Moim zdaniem jedna z ciekawszych propozycji na rynku wśród kompaktów.

2marekm
01-09-2010, 20:02
A proponować Canona to nie łaska :mrgreen:, na forum Canona :-D.
Jest przecież Canon S90, a niedługo S95.
Na dpreview, na wysokim ISO, w moim przekonaniu S90 lepiej wypada niż Samsung EX1.
http://www.dpreview.com/reviews/samsungtl500/page10.asp
Proponuję porównać też RAWy i JPGi.

koy
01-09-2010, 22:07
Wiadomo, co Canon to Canon :) ale samsung do mnie przemowił jaśniejszym i szerszym obiektywem i obracanym lcd. Reszta rzeczy myśle, że porównywalnie. Co do iso to możesz mieć rację, ale trzeba by na żywo to porównać.

sebcio80
01-09-2010, 23:31
Jest przecież Canon S90, a niedługo S95.
Na dpreview, na wysokim ISO, w moim przekonaniu S90 lepiej wypada niż Samsung EX1.
http://www.dpreview.com/reviews/samsungtl500/page10.asp
Proponuję porównać też RAWy i JPGi.

no właśnie, porównaj sobie RAWy: http://www.dpreview.com/reviews/samsungtl500/page6.asp

http://www.optyczne.pl/134.5-Test_aparatu-Samsung_EX1_Własności_matrycy.html

Widać jasno, że poziom szumów do ostrości z obu aparatów jest bardzo podobny a biorąc pod uwagę jasny obiektyw w EX1 mamy większe pole do popisu.

S90 można sobie wybić z głowy od razu, a G11 ma jedną dość duża zaletę - sanki na lampy Canona i fajna obsługa. Ale i tak wybrał bym EX1.

klos
02-09-2010, 02:30
Witam,

Ja mam podobny dylemat G11 czy Ex1 za kilka dni wyjeżdżam na urlop i nie mogę się zdecydować który z nich wybrać.

Przeważnie zdjęcia wykonuje na zewnątrz często ostre słońce i zastanawiam się czy tak zachwalany ex1 za jasny obiektyw połączony z krótkim czasem otwarcia migawki (1/1500 [s]) w porównaniu do g11 ciemniejszy obiektyw i (1/4000[s]) nie spowoduje że zdjęcia będą prześwietlone lub będę zmuszany przymykać przysłonę do maximum a wtedy to raczej nie będę miał za wielkiego pola do popisu.

Co o tym sądzicie ?

Aktualnie nie ma żadnych możliwości dokręcić tulei i zastosować jakiś filtr.

Lx5 odpada ze względu na brak uchylnego wyświetlacza od którego jestem uzależniony :roll:

A nie mam też możliwości czekać na g12 której premiera jest wielką niewiadomą bo sądzę że pójdą trochę do przodu.

Poradźcie co o tym sądzicie.

kazo
02-09-2010, 07:34
Witam , miałem podobny dylemat . Czekałem na Canona G12 - głównie przez możliwość dokupienia obudowy podwodnej za przyzwoite pieniądze . Zastanawiałem się również nad EX1 - już prawie kupiłem , pytanie tylko jak długo Samsung będzie działał po upływie gwarancji . Wczoraj zamówiłem LX5 - czy zrobiłem dobrze tego nie wiem , na pewno kupując jako nowość - przepłaciłem . Ale jakie ma to znaczenie jeśli urlop jest teraz a nie np. za miesiąc . Pozdrawiam

klos
02-09-2010, 10:34
Lx5 kusi tylko ten brak obrotowego wyświetlacz :( wiem że to nie jest najważniejsze ale bardzo lubię to rozwiązanie pozostało mi to po poprzednim canonie.

Co do Lx5 to różnica cenowa jak na niedawną premierę do g11 tylko 70 zł tańsze.

Wypowiedzcie się proszę czy jasny obiektyw w ex1 + czas migawki w ostrym słońcu waszym zdaniem będzie tak dużym problemem bo może ja tylko tak panikuje niepotrzebnie.

allxages
02-09-2010, 10:45
Ale co ty chcesz osiagnac? Przymykasz i tyle. Chcesz korzystać z pełnej dziury? Po co? Przecież i tak GO jest ogromniaste i nie ma to praktycznie znaczenia.

g_w
02-09-2010, 13:11
mnie akurat sie nie pali, poczekam chwile na premiere G12 zobacze co tam Canon wlozyl za cuda na kiju :-) ten EX1 jest ok, tylko ogniskowa ma troche krotka, a chodzi o uniwersalna, biorac pod uwage ze sa kompakty z jakimis mega zoomami x30... wiec te 90 w LX5 przejdzie G12 pewnie bedzie mial wiecej.
Musze jeszcze pomacac Panasonica bo nigdy Lumixa w rekach nie mialem...

klos
02-09-2010, 15:27
A ktoś w ogóle wie kiedy można by się spodziewać g12 bo się powoli zastanawiam czy nie pożyczyć aparatu na urlop i poczekać trochę.

Kilka dni temu jeszcze byłem przekonany że premiera będzie pod koniec sierpnia bynajmniej na necie były takie informacje i w zasadzie było to uzasadnione wejściem s95 a teraz to już sam nie wiem czy są to tygodnie czy miesiące.

g_w
02-09-2010, 19:50
pisali ze na tragach teraz we wrzesniu powinno byc wiadomo, albo sie pokaze, albo nie :-) chyba photokina sie nazywaja :-)

ilomar
03-09-2010, 00:49
mnie akurat sie nie pali, poczekam chwile na premiere G12 zobacze co tam Canon wlozyl za cuda na kiju :-) ten EX1 jest ok, tylko ogniskowa ma troche krotka, a chodzi o uniwersalna, biorac pod uwage ze sa kompakty z jakimis mega zoomami x30... wiec te 90 w LX5 przejdzie G12 pewnie bedzie mial wiecej.
Musze jeszcze pomacac Panasonica bo nigdy Lumixa w rekach nie mialem...

Seria G jest ok. 26 serpnia była premiera G12 ja bym poczekał z ciekawości, ale z opisu wynika, że za dużo się nie zmieniło od czasu G11. Poodbno ma tryb łączenia tego samego kadru o różnej ekspozycji - HDR, zapis video w HD i hybrydową stabilizację.

g_w
06-09-2010, 13:45
a gdzie byla, bo na razie oficjalnie to sie chyba nic nie ukazalo....

klos
08-09-2010, 10:13
Premiery canona g12 nie było.

Natomiast pojawia się na rynku nikon P7000
http://www.nikon.pl/pl_PL/product/digital-cameras/coolpix/performance/coolpix-p7000 ciekawa alternatywa do ex1 i może przyszłego G12.

wielbicielxx
11-09-2010, 17:06
P7000 nie jest zadna alternatywa do niczego tak samo zreszta jak P6000 nikon nie zrobil do tej pory kompaktu wartego uwagi a juz na pewno nie kompaktu ktory by mial zastapic lustro.
Wg. mnie na dzien dzisiejszy kupujac zaawansowany kompakt warto rozwazyc ponizsze propozycje w kolejnosci:
samsung EX1 (posiadam obecnie i nie szybko zmienie)
lumix LX5 (specyfikacja niezla)
canon G11 (bawilem sie nim tydzien)
lumix LX3 (mialem przez 6 mcy)
Sa jeszcze jakies zjawiska typu wspomniany nikon czy ricoch sigmy ale to juz nisza.

klos
14-09-2010, 01:47
Coś się ruszyło z oczekiwaną G12
http://www.petapixel.com/2010/09/13/canon-g12-price-leaked-by-print-shop/
cena trochę spora :neutral:
http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=ru&tl=pl&u=http%3A%2F%2Fcanon.ru%2Fproducts%2Fabout.asp%3Fi d%3D3177

g_w
14-09-2010, 14:08
popatrzylem i jesli cena ma byc rzeczywiscie taka to LX5 bedzie lepszym wyborem bo G12 nie powala, chyba ze moja druga polowa stwierdzi ze woli G12 (ew. G11) bo tanszy a niewiele ustpuje.

moze teraz troche off-topic, ale jak jest z AF w serii G, bo czytalem opinie ze makabra
a LXy znowu ze rewelacyjnie.
Co do EX1 to w ogole nie mam pojecia oprocz jednego testu ktory czytalem ze przyzowity, ale bez wodotryskow, no i siwatlo 1,8

Czy te aparaty roznia sie w sposob odczuwalny shutter lagiem ?w porownaniu do siebie i do lustrzanki (30D, ew. 300D tych uzywam/uzywalem) stad porownanie...

wielbicielxx
14-09-2010, 14:21
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=142045

przeczytaj ten watek wiele sie dowiesz o EX1

klos
14-09-2010, 19:24
Ja podziekowałem firmie canon za oczekiwaną premierę g12 i zakupiłem właśnie ex1 załapałem się na ostatni dzień promocji w saturnie kupiłem w cenie 1349 zł.
Na moje obecne potrzeby wystarczy jest mniejszy od konkurencji ma ruchomy wyświetlacz i cena dużo niższa. Wielkość ma to znaczenie że jak w końcu coś pojawi się na rynku ciekawego to będę go w stanie zaoferować go komuś z rodzinki :-D

g_w
16-09-2010, 20:32
Mialem dzisiaj EX1 w rekach i calkiem przyjemne robi wrazenie.
Wyswietlacz ok, shutter lag ok (bylem zaskoczony ze nie ma opoznienia jak w G10 ktorym mialem sie pobawic przez chwile) jak dla mnie jest maly, ale to nie ma byc aparat dla mnie i moich wielkich lapek :-)
Ogolnie po 10 min ogladania pstrykania etc. moge stwierdzic ze fajny. Moze troche moglby miec ogniskowa dluzsza... tu zarowno LX jak i G12 maja przewage. Samsung za to bije oba cena... i to znacznie w Fotojokerze gdzie go ogladalem 1388zl.

pokaze aparat zonie i ciekawe co powie, na fotkach jak ogladala 3 wymienione powyzej wybrala Samsunga...

cezarycezary
19-09-2010, 20:34
Ja na krotko pozyczylem od kolegi Lumixa GF1 w micro cztery trzecie i powiem ze choc akurat mam do niego duzy zoom 45-200 to jest przyszlosc, az mnie swiezbi zeby go poprubowac z kitowym obiektywem lub ''pancake''... kolega jak wroci z usa to ma mi poodrzucic na kilka dni, a rybie oczko panasonica to tez duza zaleta tego systemu.... nie mowiac juz o szklach leica.... Jak na razie to swojej G10 nie zamienilbym na g12, nie jest az tak zasadniczo duzo zmian by podniesc cisnienie u amatora takiego jak ja.....

wiecej moich foto:
www.garnek.pl/cezar73

Viqy
19-09-2010, 21:21
Chcesz korzystać z pełnej dziury? Po co? Przecież i tak GO jest ogromniaste i nie ma to praktycznie znaczenia.

Szczególnie bez znaczenia, gdy ciemno jak w d.....ie i wysokie iso przypomina kaszę manną ...

cezarycezary
20-09-2010, 00:38
Nie wiem jak G12 ale G10 to juz przy 400 :((((
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Tragicznie nie jest ale nie jest to lustro......

michobo
22-09-2010, 09:02
Ja zrobiłem przeskok z 40D na LX-3.. i nie żałuję

LX-5 ma tylko pozornie lepsze szkło. Pamietaj ze wiekszy zakres zoom=wieksze zniekształcenia. Dlatego uważam konstrukcję LX3 za bardziej udaną. Bardziej cenię sobię wysoką jakość w przedziale 24-60 niz ma miałoby być 24-100 ale o przecietnych parametrach

Pamietaj ze LX-3 ma baaardzo jasne szkiełko 2-2.8

Dlatego kupiłem 2 szt LX-3 :)
Druga jest na zapas. Dla mnie to sprzet idealny - pomijajac dziadowski tryb video

Bartek_902
22-09-2010, 13:12
Ja osobiscie jako kieszonkowca używam panasonica tz10,miałem kupic g11 ale jak na kieszonkowca był troche za duży i nie ukrywam że chciałem w takim kieszonkowcu mieć większy zoom a tz10 wszystkie te warunki spełniał bo dobra stabilizacja,filmy hd,szeroki kat 25mm i zoom x12 i powiem szczerze na dzien dzisiejszy jestem z tego aparatu bardzo zadowolony bo jako zwykły pstrykacz w zupelnosci wystarcza

g_w
22-09-2010, 22:11
bedzie EX1... :)

dariusz_119
23-09-2010, 17:39
Hej!
Ja od tygodnia mam EX1 i jestem mile zaskoczony , świetne zdjęcia , ładne oddanie kolorów , szybki focus , precyzyjnie naświetla Balans bieli radzi sobie znakomicie jedynie światło żarowe wymaga ręcznych ustawień. Jeśli chodzi o ostrość zdjęć to portret super, gorzej ( ale nie tragicznie ) z dalszymi widoczkami . Ale trzaskam tylko na Rawach wiec problemów raczej nie ma .Wyświetlacz - to jest klasa!!!
Zdjęcia z lampą , dają radę ale to raczej na takie imieninowe pstrykanie rewelacji nie ma , jeśli juz to trzeba dokupić zew. jest w necie za 500 zł .
Dwie uwagi :
1 . Trzeba zakupic szybką kartę , jeśli robi sie w Rawach, trochę muli na zwykłych SD
2 . Akumulator ... dobrze miec drugi . jeden wytrzyma kokło 200 zdjęć może ciut więcej .
Pozdro!

Bartek_902
23-09-2010, 22:59
ex1 mialem okazje sie bawić,super wygląd dobrze wykonany(przypomina mi aparaty ricoh gdyby nie napis samsung :) ) bardzo dobry wyświetlacz amoled no i naprawde niezlej jakości pliki...ale ja kupiłem tz10 bo potrzebowałem dużego zooma a nie światla a jak bym potrzebowal światla to kupil bym LX5

cezarycezary
26-09-2010, 23:49
Lumix GH1 jest niezla propozycja.... czekamy na micro 4/3 z stajni canona.....

romeksz
28-09-2010, 03:59
Lumix GH1 jest niezla propozycja.... czekamy na micro 4/3 z stajni canona.....

w celu?
że się tak zapytam grzecznie ;-)

cezarycezary
29-09-2010, 23:54
W celu aby moc zmienic obiektyw w czyms malym i lekkim dla ludzi aktywnych oraz miec wieksza matryce od paznokcia :)))) Mowioe tu o o takich amatorach jak ja co nie maja lustra.... bo za duze i ciezkie...

Cichy
30-09-2010, 20:37
Ja zrobiłem przeskok z 40D na LX-3.. i nie żałuję

Jako, że w kompaktach od dawna nie siedzę, zrobiłem dzisiaj mały rekonesans :)

Generalnie LX5 ma lepszą matrycę od LX3, mniejsze szumy i większą dynamikę, co już jest dużym plusem.

Samsunga odrzuciłem ze względu na brak filmów HD i większe szumy od Panasonica (gdzieś tam znalazłem porównanie).

Brałęm pod uwagę jeszcze małe bezlusterkowce, ale jednak z przypiętym obiektywem to już nie to. Kompaktowe wymiary przede wszystkim.

Stawiam na Panasonica, jeszcze muszę gdzieś go dotknąć przed zakupem.

allxages
30-09-2010, 21:50
Cichy, ale te lumixy maja dosc spory obiektyw mimo wszystko. ja bym pomyslal o ricohu gr-3...
mam LX-3 jest bardzo fajny, ale w kieszen sie nie nadaje. przerzucam go na pasku przez ramie. moze byc, ale wolalbym mneijszy...

Cichy
30-09-2010, 22:59
Cichy, ale te lumixy maja dosc spory obiektyw mimo wszystko. ja bym pomyslal o ricohu gr-3...
mam LX-3 jest bardzo fajny, ale w kieszen sie nie nadaje. przerzucam go na pasku przez ramie. moze byc, ale wolalbym mneijszy...

Ale z małych do kieszonki to ja mam już Sony WX1, teraz chce coś lepszego jakościowo, ale też niedużego. Zastanawiam się jescze nad jakimś mikro 4/3 z Pancakiem.

christof
01-10-2010, 08:07
Ale z małych do kieszonki to ja mam już Sony WX1, teraz chce coś lepszego jakościowo, ale też niedużego. Zastanawiam się jescze nad jakimś mikro 4/3 z Pancakiem.
Myślę, że to będzie lepszy wybór skoro nie potrzebujesz uniwersalności, jest GF1 z 20mm/1.7 i niedługo pojawi się 14/2.5, a jeżeli nie do kieszeni do porównanie wielkościowe (z lx3):


https://canon-board.info/imgimported/2010/10/3986378212_9f57b768d4-1.jpg
źródło (http://farm3.static.flickr.com/2467/3986378212_9f57b768d4.jpg)

Nie ma się co oszukiwać, że kompakt z tą miniaturową matrycą da podobną jakość, nie mówiac o shutter lagu, sprawdziłem to dobrze na sobie - co prawda na G7.

2marekm
01-10-2010, 11:10
Proszę jeszcze brać pod uwagę Canona S95, bo to przecież forum Canona :). Mam starszą wersję S90 i uważam, że to świetny aparat.
Tutaj porównanie na dpreview trzech zaawansowanych kompaktów.
Jak wypadł Canon S90, niech każdy oceni sam.
http://www.dpreview.com/reviews/samsungtl500/
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Zapomniałem jeszcze dodać, że dla mnie wielkim plusem są bardzo małe opływowe gabaryty, między innymi chowany obiektyw bez plastykowej pokrywki na którą należy uważać. Aparacik mieści się swobodnie w kieszonce koszuli.

allxages
01-10-2010, 14:58
Ale z małych do kieszonki to ja mam już Sony WX1, teraz chce coś lepszego jakościowo, ale też niedużego. Zastanawiam się jescze nad jakimś mikro 4/3 z Pancakiem.

Ale Ricoh GR-3 to lepszy daje obrazek i jakościowo jest tez lepszy od LX-3. do tego mniejszy.

cezarycezary
04-10-2010, 18:34
S95 to jest cos nad czym i ja sie powaznie zastanawiam....z racji wymiarów.... Patrzac na wymiary Lumixa GH2 to smialo mozna porownywac go z małymi lustrzankami.....

allxages
04-10-2010, 18:40
Porównanie S95 z małymi lustrzankami i GH2 z małymi lustrzankami to jak porównanie...a nawet nie napiszę czego ;-)

cezarycezary
04-10-2010, 18:48
Przeczytaj uwaznie. Nie s95 porownywalem rozmiarami z lustrzankami, a lumixa GH2..... widac ze mozna czytac a nie czytac :(

allxages
04-10-2010, 19:39
Ale nie oto chodzi. Jakość obrazka (pomijam wszystko inne, bo leżącego się nie kopie) z GH2 jest ZABÓJCZO lepsza od S95. To w ogóle nie ta liga. Ta wielkość bierze się pośrednio z tej wielkości niestety.

cezarycezary
04-10-2010, 19:58
Masz racje, uzywalem przez kilka tygodni GF1 z 45-200 obiektywem niestety kompaktowe rozmiary to nie byly, ale jakosc byla porazajaca, co do mojego g10.... Moge sobie wyobrazic jaka jest przepasc pomiedzy gh2 - ale to nie ta liga to fakt - lecz wymiary tez nie takie,.....
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Przykladowo GF1:

http://www.garnek.pl/cezar73/11014896/przymiarka-do-dmc-gf1-45-200-w

http://www.garnek.pl/cezar73/11209151

G10:

http://www.garnek.pl/cezar73/11391578

http://www.garnek.pl/cezar73/11353352


Dla amatora do ''walki w miescie'' G10 wystarcza, micro 4 trzecie jest ********e, ale ciut za duze, szklo obiektywu jednak robi swoje i normalna matryca, a nie jak paznokiec w g10 :(

allxages
04-10-2010, 22:28
Tak tak, masz pełną racje. Po prostu bronie GH2, bo zabrzmiało jakby miał możliwości S95 tylko był wiekszym. Dla mnie tesz te 3/4 to za duze. Mam LX-3, wyglada super, ma mega beznadziejnego flasha, robi fajne zdjecia, ale jest ciut za duzy. mogliby ten wystajacy obiektyw wyciac i dac stalke 35mm ;-)

cezarycezary
05-10-2010, 00:17
GH2 jak dla mnie to najlepsze nielustro na dzis..... tylko ciut za duze.... jednak uzbrojone w kilka obiektywow np. pancake, fish eye, dobry zoom - wymiata w nielustrach - bezkonkurencyjne - jedyny minus wielkosc.....

ravbog
05-10-2010, 16:15
GH2 jak dla mnie to najlepsze nielustro na dzis..... tylko ciut za duze.... jednak uzbrojone w kilka obiektywow np. pancake, fish eye, dobry zoom - wymiata w nielustrach - bezkonkurencyjne - jedyny minus wielkosc.....

GH2 - nie widziałem jeszce w sprzedaży - cena raczej nie będzuie mniejsza niż 4500 zł za zestaw z obiektywem 14-140mm
pancake 20mm - 1800 zł
szerokokątny 7-14mm - 4950 zł

razem jedynie nieco ponad 11 tysięcy złotych

razem ze swoim marnym G12 zostałem zamieciony pod szafę :mrgreen:
i z tamtąd cichutko robię zdjęcia i się nie wypowiadam o ich jakości ;-)

cezarycezary
05-10-2010, 16:43
Dlatego ja zostaje na razie przy G10 :)) Obiektywnie GH2 nawet w kit, wymiata....
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
GH2 z obiektywem Lumix G Vario 14-42mm f/3.5-5.6 ma kosztowac ok 1000 usd.... a to nie 4500pln :))))) Czemu nie kalkulujesz ceny z najlepszym statywem i wycieczka po aparatr do nowetgo yorku :)))

tantal
05-10-2010, 22:06
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://canon-board.info/showthread.php?p=876046#post876046)
GH2 jak dla mnie to najlepsze nielustro na dzis..... tylko ciut za duze.... jednak uzbrojone w kilka obiektywow np. pancake, fish eye, dobry zoom - wymiata w nielustrach - bezkonkurencyjne - jedyny minus wielkosc.....




GH2 z obiektywem Lumix G Vario 14-42mm f/3.5-5.6 ma kosztowac ok 1000 usd.... a to nie 4500pln :))))) Czemu nie kalkulujesz ceny z najlepszym statywem i wycieczka po aparatr do nowetgo yorku :)))

Skalkulował Twoją listę życzeń a nie swoją :twisted:

cezarycezary
06-10-2010, 02:18
Racja :))) System jest drogi tro chyba najwiekszy minus.... dodajac wielkosc to chyba zdecydowalbym sie na lusterko...

grzeSiuu
13-10-2010, 12:00
Lx5 odpada ze względu na brak uchylnego wyświetlacza od którego jestem uzależniony :roll:
Poradźcie co o tym sądzicie.

witam

chciałem się wtrącić ze swoim doświadczeniem. miałem lusterko ale sprzedałem (w innych moich wypowiedziach znajdziecie dlaczego - mało istotne). byłem przed takim samym wyborem co kupić małego i dobrego.
niestety wówczas nie było jeszcze samszajsa, g11-12 i nikona p7000.
panaskanik lx3 chyba był najlepszym wyborem. solidna obudowa. dobre testy, jasny obiektyw i mój wymarzony szeroki kąt.
miałem kiedyś canona 10-22 i zakochałem się w szerokim kącie...
no cóż było minęło :) troszkę konkretów.
wg mojej subiektywnej opinii (lx3):
- bardzo dobre zdjęcia
- bardzo dobre macro
- szczegóły na zdjęciach dobre, mozna pobawić się nawet w crop (nie wielki ale można)
- dobra praca apratu
- multum mozliwości ustawienia i korekcji
- szumy, hmmm... znośne. porównując do mojej 40ki
qrcze nie mozna porównywać do lustrzanki tam osiągałem bardzo dobre wyniki do 1600
teraz osiągam bardzo dobre do 400, 800 uważam za znośne
ale porównując do innych podobnych klasowo apartów, to rewelacja
- focus ok
w porównaniu do nawet mojej 350ki (jw), brak porównania. lustrzankami się poprostu strzela jak ze snajperki

a teraz o wadach użytkowania:
- nigdy nie miałem odchylanego ekranu aniu w lusterkach ani teraz w lumixie
i to jest WADA. brakuje mi tego.
- wg mnie zdjęcia na ekraniuku aparatu nie odwzorowywują fotek które widzimy później na ekranie monitora.
czasami widzę, że fotka jest za jasna (chciałem zrobić ciemniejszą) a czasami za ciemna (i tu odwrotnie)
i to jest WADA.
- obiektyw... jak to napisać (nie zrozumcie mnie źle)
zakochałęm się w 10-22, więc dla mnie jest za wąski
ale na wycieczkach czasami zabrakło mi zooma do pełnego opisu wycieczki

myslę, że się przydałem
pozdrawiam i życzę udanego wyboru
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Ja zrobiłem przeskok z 40D na LX-3.. i nie żałuję
Pamietaj ze LX-3 ma baaardzo jasne szkiełko 2-2.8
Dla mnie to sprzet idealny - pomijajac dziadowski tryb video

przyłaczam się :)

p.s.
witaj w klubie...
ja zamieniłem 350kę na 40kę a 40kę na lx3

michobo
18-10-2010, 11:45
widzę że takich porąbanych jak ja jest całkiem sporo :)

Mam szwagra który planuje karierę weselnego pstrykacza.
Kupił sobie Nikona D4000 (chyba) i obiektyw ze swiatłem OD 3.5 - oczywiscie KIT
Jak mu radziłem zeby wział najpierw LX3 którego szkiełko jest 100x lepsze to mnie wysmiał...bo naczytał sie na forach że lustro to LUSTRO
Oczywiscie wiekszosc zdjec leci z lampą bo przy takim szkle inaczej sie nie da...Wiec na dzien dobry 70% fot wygląda do dooopy. Tymczasem na pasikoniku mase fotek mozna strzelac bez flasha a szkiełko o takich parametrach jak ma LUMIX do NIkona kosztuje 3x tyle co sama puszka

Ale nie przetłumaczysz bo grunt to szpanować

wielbicielxx
18-10-2010, 22:06
Świeta prawda niektórym nie wyjaśnisz, że lustrem można gorsze zdjecia zrobić niż kompaktem. Mam całą kupę znajomków, którzy chodza ze swoimi lustrami i kitową szklarnią zadając mi ciągle pytania, dlaczego ja moge tutaj zrobić zdjęcie bez lampy i jest ostre a oni nie. Na nic tłumaczenie, że ja mam w kompakcie f1/8 i stabilizacje- bo cała wiedza o fotografi ziomali kończy się na tym, że lustro robi lepsze zdjęcia. A jak przed zakupem się pytali co kupić znajac ich możliwosci finansowe doradzałem różne opcje- niestety nikt nie słucha. :mrgreen: Mają wiec lustro i fotki jak z komórki. :mrgreen:

grzeSiuu
20-10-2010, 13:57
witam

przyłączam się... częściowo jest to prawda.
chcę tylko zwrócic uwagę na jeden fakt. jeżeli ktoś chce zwodowo robić fotki weselne lub okolicznościowe, przyznajmy się bez bicia z naszym sprzętem słabo będzie.
jeżeli natomiast mają to być fotki do tzw albumu / klaseru / katalogu :) szkoda czasu i kasy na lustro. przeżyłem to. powiem więcej do dziś porównuję fotki z lustra i mojego Lx3 i różnica jest mała... jedynie brak mi np szerokiego kąta i tele. ale cóż kupno nowego aparatu o innych parametrach będzie tańsze i wygodniejsze niż cały ten majdan co dźwigałem. ciężko czasami się przyznać do porażki i niektórzy brną niepotrzebnie dalej. ja się wycofałem.
teraz szykuję się na C sx30 is. dalej mi będzie brakować szerokiego. myślę, że uda mi się nadrobić panoramą lub filmem. ale jakie tele zyskam.
jeszcze jeden zasadniczy fakt. ja na swojej 40 mogłem smiało ustawiać iso 1600. fotki były do użycia ale nie do sprzedaży.

no i jeszcze nasuwa mi się jedna myśl. jak już ktos kupi lustro i w miare dobre szkło... warunki sceniczne będą dobre, to ze zdjęcia z lustrzanki może więcej jednak wyciągnąć. chociażby przyzwoite kadrowanie w progranie graficznym (crop). ale to dalej ni jak się ma do albumu tylko do kolejnej obróbki.

mało tego przyznam się, że mi też 2ch dobrych znajomych i dobrych "fotografów" odradzało kupna lustra. ale niee, ale niee ja wiedziałem lepiej.
naszczęście sie opamiętałem i sprzedałem. naszczęście nic nie straciłem na tym.
ale to tylko zasługa franklina zielonego... miałem szczęście.

pozdrawiam
p.s.
nie krytykuję i nie kwestionuję lustrzanek i ich posiadaczy.
źle postrzegam tylko przerost formy nad treścią.

do: wielbicielxx
jaki masz aparat z takim szkłem?

pozdr.
grzeSiuu

wielbicielxx
20-10-2010, 19:54
Samsung EX1 szklo wiadomo :-D 24-70 f/1,8-2,4

g_w
20-10-2010, 20:43
zakupilem EX1 i jest ok.
Po pierwszych zdjeciach w praktyce, moze byc do pstrykania jak najbardziej wystarczy, a jako drugi aparat w domu jest idealny :-)

http://www.airman.org.pl/images/zoom/KLTEGD/viewsize/SAM_0059.jpg

jpg surowy bez zadnej obrobki...

grzeSiuu
20-10-2010, 20:47
taak myślałem.
chyba nie ma innego z takim szkłem...
jak ja kupowałem Lx3'kę do wyboru miałem tylko canona G. nic innego nie był.
wybrałem Lx3'kę ze względu na jaśniejsze szkło, cenę i filmy HD.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
zerknąłem...
wg mnie ładna fotka i ładna kompozycja.

niestety nie było samszajsa, jak kupowałem swojego pasikonika :(
jednego co mi brakuje w porównaniu z samszajsem, to uchylne LCD
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
połączyło mi texty...

pierwszy był do: wielbicielxx
drugi był do: g_w

grzeSiuu
20-10-2010, 23:51
mam linę do testu fajnego aparatu.
sam jestem zainteresowany tym modelem :)

http://www.photographyblog.com/reviews/canon_powershot_sx30is_review/

cezarycezary
21-10-2010, 16:33
Jezeli dzis brałbym pod uwage zakup bezlusterkowca to albo Leica V-Lux2:

http://en.leica-camera.com/photography/compact_cameras/v-lux_2/

Albo Lumix GH2

grzeSiuu
21-10-2010, 16:56
witaj CezaryCezary :)

proszę napisz cosik więcej...
GH2
nie rozumiem porównan ia do sx30. wg mnie nie chodzi o bezlusterkowca, tylko o aparat wszechstronny. brak wymiennej optyki ma być zzaletą a nie wadą. mała matryca jest wadą a nie zaletą. pasikonik to dobry sprzęt ale wymienna optyka, to wg mnie skarbonka bez dna.
LEICA
hmmm. krótko trochę i tyle z mojej wiedzy na temat tego aparatu.

napisz coś więcej... szerzej :)

cezarycezary
21-10-2010, 20:06
Generalnie Leica V-Lux 2 to panasonic FZ100 po drobnej kosmetyce.... tak jak D-Lux 5 to panas LX-5.... bardzo dobry zoom w FZ100 jak dla amatora takiego jak ja, i wszechstronnosc aparatu , ruchomy lcd - szczegolnie zoom to jest to czego brakuje mi w mojej g10 canona.... jednak mnogosc kompaktów czyni wybor niełatwym i tymsamym kazdy wyboru musi dokonac sam....l

grzeSiuu
21-10-2010, 21:00
podaję kolejny test sx30

http://www.cameralabs.com/reviews/Canon_PowerShot_SX30_IS/index.shtml

tutaj wg oceny portalu fz100 wypada ciut gorzej od sx30.
a leica to chyba ciut droższa wersja fz100.
więc może warto zainteresować się jednak sx30. będziemy mieli meeegazuuum i wg testów bardzo dobra stabilizację a jakość zdjęć pewnie dla nas, amatorów identyczna.
można rzec, że różnica nie będzie zauważalna :)
sam mam dylemat.
sam mam ten sam problem. mi w moim lx3'e brakuje (dobrego)zooma no i mojego ukochanego szerokiego spojrzenia :(

allxages
21-10-2010, 22:08
widzę że takich porąbanych jak ja jest całkiem sporo :)

Mam szwagra który planuje karierę weselnego pstrykacza.
Kupił sobie Nikona D4000 (chyba) i obiektyw ze swiatłem OD 3.5 - oczywiscie KIT
Jak mu radziłem zeby wział najpierw LX3 którego szkiełko jest 100x lepsze to mnie wysmiał...bo naczytał sie na forach że lustro to LUSTRO
Oczywiscie wiekszosc zdjec leci z lampą bo przy takim szkle inaczej sie nie da...Wiec na dzien dobry 70% fot wygląda do dooopy. Tymczasem na pasikoniku mase fotek mozna strzelac bez flasha a szkiełko o takich parametrach jak ma LUMIX do NIkona kosztuje 3x tyle co sama puszka

Ale nie przetłumaczysz bo grunt to szpanować

powiedz ze zartujesz :)

grzeSiuu
21-10-2010, 23:05
allxages

obejrzałem Twoje stronki.
fotki mistrzostwo świata :)

allxages
22-10-2010, 00:13
dzieki :) chociaz to nie o tym temat ;)

ale zeby nie bylo OT to zdjecia z gdyni robione byly LX3 :)

ps. ale chyba niedlugo lx3 pojdzie na sprzedaz :(

michobo
22-10-2010, 05:58
moja sugestia dotyczaca lumixa nie dotyczyła sytuacji w której radziłem szwagrowi był z kompatem biegał po chauturach ale by sie wogóle NAUCZYŁ robic zdjecia.

A pozniej puszka...ale na Boga - nie Nikon 4000 (czy Canon D500) i nie szkła kitowe ! MInimum w Canonie od czego się startuje to 24-70 2.8 L i 5D Mark II
Sprzet mozna dzis kupic na kreskę a raty spłacać z chautur....

Ale zaczynać karierę od sprzętu z marketowego "kosza" to trochę pomyłka

grzeSiuu
22-10-2010, 10:49
allxages a co zamiast Lx3 ?
i dlaczego ?

interesuje mnie każda opinia na każdy temat. musiem sobie cosik qpić :)

allxages
22-10-2010, 12:46
moja sugestia dotyczaca lumixa nie dotyczyła sytuacji w której radziłem szwagrowi był z kompatem biegał po chauturach ale by sie wogóle NAUCZYŁ robic zdjecia.

No OK. Skoro tak mówisz. Jak czytam Twoją ostatnią wypowiedź to mam inne wrażenie, ale Ty wiesz co chciałeś przekazac :)



A pozniej puszka...ale na Boga - nie Nikon 4000 (czy Canon D500) i nie szkła kitowe ! MInimum w Canonie od czego się startuje to 24-70 2.8 L i 5D Mark II
Sprzet mozna dzis kupic na kreskę a raty spłacać z chautur....

Ale zaczynać karierę od sprzętu z marketowego "kosza" to trochę pomyłka

Jak chcesz to możemy zrobić zakład, nawet pieniężny. Pójdziemy na ten sam ślub, ja wezme Canon 500D + kit + lampe, a Ty 5D2 + 24-70L i zrobimy forumowego battle'a.
Mówisz o tym, jakie szpanowanie jest złe, a jedyne co wydaje Ci się potrzebne do zrobienia zdjęć to topowy sprzęt. Otóż nie, sprzęt jest dość nisko na liście rzeczy potrzebnych dla dobrych zdjęć.


allxages a co zamiast Lx3 ?
i dlaczego ?

Ricoh GR3
http://www.ricoh.com/r_dc/gr/gr_digital3/

Dlaczego?
- nie ma zooma, a 28mm jest lepsze niz 24mm
- jasniejszy od LX3
- jest mniejszy. cala obudowa jest taka sama, ale z przodu nie ma wystajacego obiektywu i dzieki temu bede mogl trzymac aparat w kieszeni, czego teraz nei moge zrobic
- nie ma tych glupich przelacznikow z przodu do proporcji obrazu, makra itd nie ma tez pokretla trybow. te wszystkie rzeczy czesto mi sie przesuwaja i przed zdjeciem musze patrzec czy jest ok, a nie chce mi sie :)
- lepsze szumy
- lzejszy
- lampa

przede wszystkim chodzi o wielkosc i brak tych guzikow przesuwajacych wszystko. reszta moze byc zniwelowania przez wiele zalet LX3..

dinderi
22-10-2010, 13:33
Jak chcesz to możemy zrobić zakład, nawet pieniężny. Pójdziemy na ten sam ślub, ja wezme Canon 500D + kit + lampe, a Ty 5D2 + 24-70L i zrobimy forumowego battle'a.A obiecywałes, ze nie bedziesz robił zdjęc na ślubach ;)

grzeSiuu
22-10-2010, 15:58
podoba mi sie podejście i spojrzenie :)
hmm... to pokrętło tez mi się przekręca i przestawiam czasami tryb focus'a, który jest z boku na obiektywie.

no i muszę powtórzyć:
fotki mistrzostwo
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


Ricoh GR3
http://www.ricoh.com/r_dc/gr/gr_digital3/


nie lepiej: Sigma DP1
wiem, że ciemniej ale matryca lepsza
kąt ten sam
cena niższa

i jeszcze pytanie o co chodzi z lampą ??

pozdrawiam
grzeSiuu

allxages
22-10-2010, 16:22
nie lepiej: Sigma DP1
wiem, że ciemniej ale matryca lepsza
kąt ten sam
cena niższa

Nie, bo:
1) jest większy
2) cięższy
3) kółko nastaw trybów jest podobne do LX-3 czyli bedzie sie przekrecac

Czyli powody dla ktorych chce sprzedac LX-3 bylyby aktualne w DP1.

Matryca moze i lepsza, ale ja i tak czekam na Fuji X100 do wiosny. GR3 ma być mały i super. No i JPEGi z niego sa genialne. Z LX3 też zresztą.


i jeszcze pytanie o co chodzi z lampą ??

W LX-3 nie ważne czy dasz korekcję -3EV na lampe to i tak wali z pelna sila blysku, a pozniej jest softwareowo obnizana. Nie potrafie obslugiwac takiej lampy poprawnej, a coś tam o lampach wiem.

dinderi: nie podpuszczaj mnie ;-)

grzeSiuu
22-10-2010, 16:41
no fakt powody będą te same.
tylko matryca przemawia za signą.

u mnie ta korekcja działa. siła jest mniejsza ale mimo to nie jestem zadowolony z działania lampy. chcę coś wykombinować z piłeczką do pingponga. widziałem taką samoróbkę w necie.
ale to znowu jakis tam latający element...

allxages
22-10-2010, 16:43
no fakt powody będą te same.
tylko matryca przemawia za signą.

Jak potrzebuję zdjęć z super matrycą to mam inne aparaty do tego :)



u mnie ta korekcja działa. siła jest mniejsza ale mimo to nie jestem zadowolony z działania lampy. chcę coś wykombinować z piłeczką do pingponga. widziałem taką samoróbkę w necie.
ale to znowu jakis tam latający element...

Bo korekcja działa, ale software'owo. Weź sobie coś do mierzania błysku i zobaczysz, że zawsze tyle samo wylatuje.

grzeSiuu
22-10-2010, 16:52
wiem, wiem, że Ty masz sprzęt do wyboru...

ja się boję trochę tych stałoogniskowych obiektywów.
mówię o sobie oczywiście.
chciałem tę sigmę qpić ale właśnie ten obiektyw... mnie przekonał jasność i możliwość manewru.
teraz wiem, że i tak korzystam z 24 bo uwielbiam szerokie oko.
ale jak już wcześniej pisałem brakuje mi tele do pstrykania wakacyjnych fotek albumowych.

qrcze sam już nie wiem... co tu wybrać

michobo
23-10-2010, 07:50
Taki battle juz był przeze mnie swego czasu testowany

W ciemnym kosciele canon 500D + kit +lampa vs 5Mark II i wspomniana L'ka - nie masz zadnych szans
Dobrze o tym wiesz :)
Nie chodzi o kadrowanie tylko o techniczną jakość fotek....

Po wtóre. 5D Mark II +wspomniany 24-70 to nie jest top-klasa a raczej standard którym się obecnie pracuje - u nas w Polsce (na zachodzie focą zwykle jedynkami). Zestaw (5D, 24-70 i 70-200 2.8 IS L+ lampa kosztuje ok 18 koła - tyle kosztuje przecietna kamera HD której uzywają kamerzysci do wesel) Mozna oczywiscie pracować byle czym ale ja uwazam że w ten sposób daleko sie nie zajedzie bo zdjecia technicznie bedą słabsze od konkurencji a szkopuł w tym by klient był w 100% zadowolony z wyboru i zamienił się później w naszą "chodzącą wizytówkę". To najskuteczniejsza i najtansza reklama dlatego nie warto pracować sprzetem który może mieć na szyi ktoś z gości (bo to już jest poruta)

grzeSiuu
23-10-2010, 10:57
jeżeli mogę...

nie dokońca się zgodzę z Tobą michobo.
technicznie też mogą być spaprane, jeżeli ktoś pokrętełka źle poustawia ;)
nie mam doświadczenia na weselnym podwórku. choć bardzo chciałem.
prosiłem 2ch kolegów, żeby mnie zabrali. zero telefonów. myślę, że się bali.
miałem 350kę, 10-22, 70-200L f4(najtańszy) + 580kę lumpę :)
oferowałem swój czas za darmo, wykorzystanie każdej fotki, ciekawe ujęcia (własnego pomysłu) i szkła, których żaden z nich nie ma!!! a ja w zamian chciałem tylko podszkolić się w fotografowaniu, byc lepszym. ****... chyba ogarnął ich starch a może wstyd, że mam mini lusterko ??? ale... nie otym
widziałem zdjęcia z wesela mojego kolegi. dziewczyna wynajęła FotoGrafUff a on zaprosił znajomego. miał chyba 450kę, 10-22 i jakieś rybie oko ale nie pamiętam jakie.
kwalifikował się do Twoich gości z uwieszonym średniej klasy aparatem.
wyobraź sobie jaki był podzi przy oglądaniu zdjęć. nie jestem w stanie opisać tego słowami. technicznie (brak przepaleń, dobry kadr, ********e pomysły itd) idealne.
a kolesie z pseudo profoto mogli się od niego tylko uczyć... myslę, że wszystkiego.

i może z ich aparatów bo mieli chyba dwa, więcej można było wyciągnąć, to nadawli się do fotek paszportowych. to oczywiście moje subiektywne zdanie. powtórzę, nie mam doświadczenia z weselami. lubię szeroko ale widziałem zuroczenie innych gości oglądających.
oczywiście cała wycieczka, czy wesele nie może być strzelane z jednego szkła... ale pomysł i pozycje z których ten chłopak robił zdjęcia są nie do powtórzenia przez sztywniaków z wielkimi puchami i najwyższą klasą aparatów. oni nawet spaprali obróbkę w PSie.

to jest tylko opinia subiektywna konsumenta.
proszę to tak traktować.

allxages
23-10-2010, 13:23
Taki battle juz był przeze mnie swego czasu testowany

Ze mną? Albo z kimś z forum co robi ślubniaki? Bonie kojarze tego.



W ciemnym kosciele canon 500D + kit +lampa vs 5Mark II i wspomniana L'ka - nie masz zadnych szans
Dobrze o tym wiesz :)
Nie chodzi o kadrowanie tylko o techniczną jakość fotek....

Nie, nie wiem. Nie boje się takiego wyzwania i wcale nie uważam, że jestem pozbawiony szans. To, że uzyskasz bardziej papierową GO jest spoko, ale to nie o to chodzi. To nie test na bateryjki.



Po wtóre. 5D Mark II +wspomniany 24-70 to nie jest top-klasa a raczej standard którym się obecnie pracuje - u nas w Polsce (na zachodzie focą zwykle jedynkami). Zestaw (5D, 24-70 i 70-200 2.8 IS L+ lampa kosztuje ok 18 koła - tyle kosztuje przecietna kamera HD której uzywają kamerzysci do wesel) Mozna oczywiscie pracować byle czym ale ja uwazam że w ten sposób daleko sie nie zajedzie bo zdjecia technicznie bedą słabsze od konkurencji a szkopuł w tym by klient był w 100% zadowolony z wyboru i zamienił się później w naszą "chodzącą wizytówkę". To najskuteczniejsza i najtansza reklama dlatego nie warto pracować sprzetem który może mieć na szyi ktoś z gości (bo to już jest poruta)

Nie obraź się, ale brzmisz, jakbyś nigdy w życiu nie robił zdjęć na ślubie, a jedynie poczytał trochę stron internetowych skoro takie teorie mocne wysuwasz. Bo np możesz mi wytłumaczyć dlaczego na zachodzie wolą jedynki od piątek?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

To najskuteczniejsza i najtansza reklama dlatego nie warto pracować sprzetem który może mieć na szyi ktoś z gości (bo to już jest poruta)

Tego nie doczytałem. Dość często bywam na weselach jako gość, chodzę bez sprzętu tam, ew. z LX-3. Sprzęt jakiś tam mam jednak i często widzę chłopaków z 30D + tamron 17-50. Czyli zestaw raczej nie topowy. Nigdy jednak nie przeszło mi przez myśl, żeby pomyśleć sobie, że ten koleś nie potrafi robić zdjęć lub jest gorszy np. ode mnie. Jeżeli Ty masz takie myśli to chyba jednak dużo masz wspólnego z tym "SZPANOWANIEM", którego tak nie lubisz..

grzeSiuu
24-10-2010, 21:09
Matryca moze i lepsza, ale ja i tak czekam na Fuji X100 do wiosny. GR3 ma być mały i super. No i JPEGi z niego sa genialne. Z LX3 też zresztą.


słuchaj a może e-pl1 z naleśnikiem ??? będzie mniejszy od tego Fuji X100

allxages
24-10-2010, 21:22
Ale on ma mnożnik x2. Zobaczymy. Czekam na rzeczywistą premierę X100. Fuji znany jest ze świetnych osiągów. Po cichu licze, ze X100 będzie "tanią" M9 ;)

grzeSiuu
24-10-2010, 22:06
wiem, że ma "2" i to jest kłopot
dlatego dla mnie najlepsze szkło to 9-18 olka lub 7-14 pasikonika

ale porównując do fuji, to będzie taniej i z możliwościami.
nie mam na mysli kupowanie szkieł w Twoim przypadku ale dobranie tego jednego.
jak się coś nie podoba, to do ludzi i kolejny naleśnik

takie tam rozmyślanie
dla mnie ten fuji za wielki, choć ładny :)

allxages
24-10-2010, 22:25
Ja nei chce uniwersalności. Ja chce 35mm :-)

LX-3/GR3 + X100 + Ds3/Ds2
i mam uniwersalność, do kieszeni, do plecaka, do torby ;D

grzeSiuu
25-10-2010, 10:03
no tak. pewne stanowisko.
ja natomiast mam milion pomysłów dziennie :(

dzięki
czekamy na fuji

Svolken
25-10-2010, 12:29
Trochę drogo, ale nęci :)
http://www.fotoit.pl/index.php?site=produkt&id_kat=138&id=2108

allxages
25-10-2010, 13:11
W USA mówią o $1000. W Anglii o £1000. Wszystko to spekulacje chyba..

grzeSiuu
25-10-2010, 19:48
w europie 1000 euro.
też czytałem ten art.
mnie tylko martwią te gabaryty...
dalej przychylam się do e-pl1 + placek 17'ka i mamy prawie 35mm.
testy wypadają bardzo dobrze.
jeszcze widziałem taki test olka, gdzie na zdjęciach były pokazane ustawienia lampy błyskowej, tej wbudowanej. można ja ustawiac pod kątem do góry. ciekawe rozwiązanie.

pozdr.
grzeSiuu

cezarycezary
26-10-2010, 00:35
Przy 23 tys pln za sam korpus Leica M9 - Fuji robi wrazenie....

allxages
26-10-2010, 00:41
Jak będą zdjęcia na 70% możliwości M9 + 35/1.4 to....jest mój pierwszego dnia :D

@grzeSiuu: na blogu coś z LX-3 wczoraj wrzuciłem, zapraszam ;-)

grzeSiuu
26-10-2010, 12:05
@grzeSiuu: na blogu coś z LX-3 wczoraj wrzuciłem, zapraszam ;-)


jestem :mrgreen: z zazdrości ;)

grzeSiuu
26-10-2010, 15:11
@grzeSiuu: na blogu coś z LX-3 wczoraj wrzuciłem, zapraszam ;-)


mam pytanko techniczne.
czy zdjęcie z pistoletem jest fotką złączoną z kilku (hdr), czy uzyta lampa (choć nie widzę jej uzycia) ??

allxages
26-10-2010, 15:32
HDR? To zdjęcie zrobione było z 40-50 lat temu. Nie mowy o żadnym HDR :-)

grzeSiuu
26-10-2010, 15:40
żle się wyraziłem.
mowa o T zdjęciu.
wnetrze jest dobrze naświetlone, jak i rysunek za murze za oknem.
stąd moje pytanie
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
na murze za oknem (literówka)

allxages
26-10-2010, 15:52
To zdjęcie nie jest HDRrem, nie jest też składane na maskach, ani z wielu ekspozycji. Jest to poprawnie naświetlona klatka i tyle. Wołane z RAWa, z czego głównym etapem było przesunięcie wskaźnika saturacji na -100 :-)
Mam to zdjęcie też w wersji JPEG prosto z puszki i poza tym, że jest w kolorze to praktycznie się nie różni...

grzeSiuu
26-10-2010, 16:04
dla mnie poprawnie to zamało :) bardzo dobrze raczej.
no jak juz pisałem strasznie mi się podobaja T zdjęcia.
nie da się ukryć, że najważniejszymi punktami w T fotkach które łechcą moje oczy jest oczywiście szerokie spojrzenie i gra świateł na koncertach.
tak w skrócie "kolorowo i szeroko".

allxages
26-10-2010, 16:25
Jeszcze raz dzięki! :)

grzeSiuu
27-10-2010, 02:43
http://photos.dezmix.com/lx3

http://photos.dezmix.com/lx5

heretyk
27-10-2010, 20:36
a jak oceniacie staruszka DSC-R1?

cezarycezary
28-10-2010, 00:29
Ciagle robi wrazenie ....

tantal
28-10-2010, 00:58
a jak oceniacie staruszka DSC-R1?
Optyka,zakres ogniskowych, matryca CMOS- coś bardzo fajnego dla szukających niekompaktowego kompakta...

grzeSiuu
28-10-2010, 09:49
myślę, że o jakości nie ma co się rozwodzić. jest dobra :)
konstrukcja tylko wg mnie się nie przyjęła. wielkość lustra.
co zyskujemy. szczelnie zamknięty aparat, to nie wygra z żadną lustrzanką.
brak rozbudowy przy takiej wielkości i chyba dużej cenie...

TOKIN
31-10-2010, 13:09
Nawiązując do tytułu wątku...:wink:
czy ktoś się zdecydował i zakupił G12 może?

Gdyby tak, to proszę o pierwsze wrażenia, testy i może jakies sample.
Miotam się przy wyborze kompaktu, G11/12 mi się bardzo wizualnie podobają jednak wszystko (?) inne mówi, żeby dać zarobic komu innemu:confused: (EX1, LX3/LX5)

Taka relacja rzeczywistego użytkownika G12 bardzo by mi pomogła, a myślę, że wiele innych osób by skorzystało także.

grzeSiuu
01-11-2010, 11:33
witaj

jestem użytkownikiem pasikonika lx3. wymieniłem lustrzankę canona na lx3.
napiszę Ci o moich uwagach użytkowych.
pomyśl nad tym i zastanów się co Ci jest potrzebne i co jest ważniejsze.
- uchylny LCD. nigdy tego nie miałem ale w kilku ważnych momentach zabrakło mi tego.
- szeroki kąt. la uwielbiam szeroki kąt. im szerzej tym lepeij.
- jakość macro wg mnie bardzo dobra
- jakość zdjęć bardzo dobra.
oczywiście porównuję to do lustrzanki ale (!!!) biorąc po uwagę, że to tylko mały kompakt. mimo to jestem zadowolony.
- wydaje mi się, że canon lepiej rozwiązał obsługę aparatu, wyciągając ważne funkcje na zewnątrz. w lx3 jest klawisz szybkiego menu. można się przyzwyczaić do takiej obsługi ale nie znaczy to, że jest lepiej niż w canonie.
- jasność obiektywu. myślę, że im jaśniej tym lepiej. można sobie pozwolić na więcej.
- osłona na obiektyw. latająca osłona na sznurku jest denerwująca. w canonie obiektyw wysuwa się z korpusu i nie posiada osobnej osłony.
- zew. lampa błyskowa. do canona masz szeroki wachlarz lamp. małe, duże, tanie, drogie.
do lx'a słaby wybór (przynajmniej słabszy).
- wielkość
- cena

więcej grzechów nie pamiętam...
pozdr.

allxages
01-11-2010, 14:11
co do latajacego dekielka na obiektywie to jest na to sposob. wbrew instrukcji, nalezy go zamontowac z prawej strony korpusu. wtedy trzymajac aparat (a zawsze robimy to prawa reka bo spust migawki tam jest), automatycznie trzymam sznurek od dekielka i juz nie lata :)

grzeSiuu
01-11-2010, 15:51
:)

muszę to sprawdzić.
mam jeszcze jedno dobre rozwiązanie:

http://www.youtube.com/watch?v=IIgRDER2HhU

allxages
01-11-2010, 15:59
O jezu. taki sliczny aparat i tak go spaskudzic? blee

grzeSiuu
01-11-2010, 16:03
:roll:
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
ja już przerzuciłem dekielek na 2gą stronę...
lepiej :grin:

TOKIN
01-11-2010, 16:12
Kwestie typu dekielek, brak dekielka, niewygoda z dekielkiem dla mnie nie istnieją.
Serio. W lustrzance też jest dekielek...czasem spada, czasem się gubi i nikt nie płacze;-)

Przeczytałam juz chyba wszystko w temacie współczesnych kompaktów i powoli zaczynam ...gonić własny ogon:roll:

Nie ma rzeczy doskonałych, ani raju na tej ziemi... to wiem, niestety. Jednak skoro te zaawansowane kompakty kosztują w przybliżeniu tyle co entry level DSLR, to chciałoby się wybrać dobrze, skoro już jest taki etap.

Pomijając na tę chwilę inne kwestie...
G11/12 ma takie przewagi nad rywalami:
+ ładniejsza obudowa (choć większa - to nadal jest to jedna/ trzecia/czwarta wagi lustrzanki z małym szkiełkiem!), pokrętła na zewnątrz, fajny wygląd retro - rzecz.. subiektywna wiadomo - jednym się podoba innym zupełnie nie.
+ wizjer optyczny - marny, bo marny, ale jest! Lepsza stabilizacja dla aparatu jak się go ma przy gowie niż na wyciągniętych łapkach. No i odpada kwestia mocnego słońca na plaży itp:)
+ według moich własnych zgromadzonych sampli... no jednak G11/12 ma ładniejszy obrazek od EX1 (i LX5 chyba też) - bardziej ostry, z większą ilością szczegółów
+ troche więcej zoomu - daje więcej swobody

Minusy G11/12
- ciemniejszy obiektyw
- G11 - aparat duuuzo wolniejszy w sensie reakcji, opóźnienia migawki, AF od konkurentów:sad: Nie chodzi o to, żeby tym focić rajdy samochodowe czy muchy w locie, ale żeby scena fotografowoana nie zmieniła się zanim aparat wreszcie zrobi fotę...w G11 to jest dla mnie absurdalny obciach - AF myszkuje, szuka błądzi, wreszcie ustawia, wciskam spust... i czekam:evil:, czekam:evil: - no litosci ile można???!:!: To sprawia że ten aparat własciwie staje się bezużyteczny do np street foto.
I tu bym bardzo chciała wiedzieć czy w G12 to się zmieniło na lepsze....?!

Zalety lumixów:
+ jasne obiektywy - LX3 trochę krótko, ale może być
+ wszystkie recenzje i subiektywne oceny wskazują, że jest naprawdę szybki, że nie odczuwa się opóźnień, że w street foto daje spokojnie radę
+ obudowa (czarna) bardzo elegancka - tak, zapomniane słowo ale ...dla mnie jest w niej coś wytwornego - inaczej niz w G11/12, które mi się z innych powodów podobają

Wady Lumixów:
- brak wizjera, co więcej LCD nie jest obracany i ...z tego co czytam lekko przekłamuje
- hmmm sama tym zdjęć nie robiłam ale znalezione sample (raw) są w moim odczuciu jednak słabsze od canonowych - mam spore doświadczenie w PP i poruszam się w porgramach graficznych w miarę swobodnie, a mimo to LX'owe pliki nie dają takiego obrazu wyjściowego jak bym chciała - może to być wina plików raw (na nie nie mam wpływu, bo nie pstrykam te rawy).

EX1 - będzie gdzieś pomiędzy - fajny obiektyw, lepsza do G11 szybkośc AF choć gorsza od lumixa, waga też pośrodku, brak zewnetrznej ładowarki - dla mnie to duży minuuus! Marne oprogramowanie do Rawów (tylko samsungowa wersja silkypix), brak wizjera!!! Ale LCD jest naprawdę w tym modelu kozacki, no ale ja chcę wizjera....:rolleyes:

Podsumowując... szukam użytkownika G12, który ma hands-on experience i może mi opisać, przedstawić jak działa AF, jaki jest shutter lag i ogólnie szybkośc reakcji tego aparatu - najlepiej w odniesieniu do G11?

Ja wiem, że idealnie to by było gdyby G12 miał matrycę APC-C no ale... i inne zalety lustra przy cenie niższej niż g11 obecnie, no ale... jak mówiłam, nie ma raju na tej ziemi:twisted:

allxages
01-11-2010, 16:16
- hmmm sama tym zdjęć nie robiłam ale znalezione sample (raw) są w moim odczuciu jednak słabsze od canonowych - mam spore doświadczenie w PP i poruszam się w porgramach graficznych w miarę swobodnie, a mimo to LX'owe pliki nie dają takiego obrazu wyjściowego jak bym chciała - może to być wina plików raw (na nie nie mam wpływu, bo nie pstrykam te rawy).



Wiem, że pisałaś na PW i nie odpisałem, ale nie za bardzo miałem czas zrobić te zdjęcia. Jeżeli nadal bardzo ich potrzebujesz, to daj znać.

TOKIN
01-11-2010, 16:21
Wiem, że pisałaś na PW i nie odpisałem, ale nie za bardzo miałem czas zrobić te zdjęcia. Jeżeli nadal bardzo ich potrzebujesz, to daj znać.

Fragment w moim poście odnosi się do plików z LX5, jeśli masz coś pod ręką z LX3, to chętnie przygarne w celach "porównawczych", jeśli nie, to ... spoko, też dziury w niebie nie będzie:)

grzeSiuu
02-11-2010, 15:28
witaj allxages
jakiego uzywasz programu do plików raw ?
chcę się pobawić w rawach. tyle, że nie mam pojęcia co do czego:
- camera raw
- lightroom
- silkypix
ja otworzyłem (znaczy podglądnąłem) w XnView ale to jest tylko przeglądarka.
niby mogę zapisać w innym rozszerzeniu ale marna jest mozliwość ustawień :(
proszę Cie o kilka słów na temat tych programów.
obsługę FotoSzopa znam więc (chyba) nie powinienem mieć kłopotów...
tylko trochę wyjasnień który do czego lub który lepszy i dlaczego

wielkie dzięki i pozdr.

allxages
02-11-2010, 15:44
Adobe Camera Raw (z PSem jest) lub Lightroom. Oba są takie same tylko inaczej wygląda + mają parę różnych pierdół niezwiązanych z samym wywołaniem (katalogownia itd).

grzeSiuu
02-11-2010, 16:48
a ten silkypix ??
on jest dołączony na płytce CD z lx'em.

tomicher
02-11-2010, 17:38
a jak oceniacie staruszka DSC-R1?
mam teraz 5d2 ale nie wyobrażam sobie żeby kiedykolwiek sprzedać moją R1 : )
genialna konstrukcja, która daje mnóstwo radości z fotografowania.
zeiss robi robote.

allxages
02-11-2010, 18:45
a ten silkypix ??
on jest dołączony na płytce CD z lx'em.

Ale myślisz, ze ja kiedykolwiek wyciągnąłem tą płytkę z koperty? :)

Szczerze mówiąc, nie mam czasu na testowanie półśrodków skoro wiem, że i tak LR jest bardzo dobry i dla mnie wystarczający.

grzeSiuu
02-11-2010, 21:04
no to witaj w clOObie.
sam mam zalakowanę w folii z instr.

thx
:)

TOKIN
02-11-2010, 23:40
Trochę jakby rozmawiam sama ze sobą..., ale niech tam;)

Byłam się pobawić G12 - jest dobra wiadomość! Szybkość reakcji całego aparatu, sam AF i shutter lag są poprawione w stosunku do G11. Sample sklepowe na ISO 800 i 1600 (to wiadomośc dla szumofobów:twisted:) wyglądają całkiem użytecznie - wiadomo jpgi są programowo gładzone, ciekawa jestem jak wygląda to w rawach... ciekawość bym zaspokoiła gdybym wiedziała czym je otworzyć....?

grzeSiuu
02-11-2010, 23:49
... no ... chyba patrz wyżej
- lightroom 3
- cameraraw
wszystko jest adobe

sebcio80
02-11-2010, 23:52
ciekawość bym zaspokoiła gdybym wiedziała czym je otworzyć....?

http://labs.adobe.com/technologies/cameraraw6-3/#

TOKIN
03-11-2010, 00:35
Lightroom jest...bezradny.
Najnowszego ACR nie udało mi się zainstalować do CS2:sad:
Jakieś inne pomysły?

allxages
03-11-2010, 00:46
LR3 bezradny?

TOKIN
03-11-2010, 01:27
LR3 bezradny?

Niestety:(

http://blogs.adobe.com/lightroomjournal/2010/08/lightroom-3-2-and-camera-raw-6-2-now-available.html


Jak wynika z powyższego linka... nie tylko na moim komputerze lighroom jest bezradny:rolleyes:

allxages
03-11-2010, 02:05
Bierz ode mnie LX-3 i nie cuduj tak. Przecież to tylko kompakty, a nie złote jajka ;-)

sebcio80
03-11-2010, 03:58
Niestety:(

http://blogs.adobe.com/lightroomjournal/2010/08/lightroom-3-2-and-camera-raw-6-2-now-available.html


Jak wynika z powyższego linka... nie tylko na moim komputerze lighroom jest bezradny:rolleyes:


http://labs.adobe.com/technologies/lightroom3-3/

WaldekA
03-11-2010, 09:05
A nowe DPP 3.9.2 nie obsługuje G12?

TOKIN
04-11-2010, 00:38
http://labs.adobe.com/technologies/lightroom3-3/

3.3 - udało się:)

grzeSiuu
04-11-2010, 00:45
skoro sie udało, to opisz wrażenia...
oczywiście w stosunku do Lx'a
;)

grzeSiuu
04-11-2010, 10:35
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=11780

cezarycezary
05-11-2010, 16:19
GF2 jest zbyt okrojony z funkcji manualnych.... \;9

grzeSiuu
05-11-2010, 18:32
powtórze, chyba e-pl1 najlepszy wybor z "malych" micro4/3
moze najrozsądniejszy to lepsze okreslenie

TOKIN
05-11-2010, 20:20
skoro sie udało, to opisz wrażenia...
oczywiście w stosunku do Lx'a
;)

Cóż, nie napiszę nic rewolucyjnie odkrywczego:twisted:

Jakość obrazka LX i G12 jest zbliżona (choc kolory inne - bardziej mi canonowe pasują), obie matryce na wyższym iso szumią podobnie, zarówno canon jak i panas swoje jpgi odszumiają dość konkretnie i w sumie nie ma w tym nic zdrożnego. Szczerze mówiąc nie miałam do czynienia z kompaktami przez kilka ładnych lat i ... z takiej perspektywy dokonał się naprawdę znaczący postęp w sensie jakości obrazka, w sensie wyższych iso (dawniej poza iso 100 zawsze było dramatycznie! - teraz iso 800 jest zupełnie niezłe!), i wreszcie w znaczeniu ogólnej szybkości tych małych aparatów.
Jednocześnie trzeba sobie jasno powiedzieć, że dla posiadaczy luster, którzy z zamiłowaniem spoglądają na techniczne aspekty zdjęć w 100% powiększeniu, kompakt dalej bedzie porażkowy. Nie ma jeszcze tak, żeby te małe pudełeczka dawały obrazek konkurujący z lustrem. Oczywiście zawartość kadru i wartośc samego foto to zupełnie odrębna historia.... i w tym aspekcie - zarówno LX'y jak i G11/12 nadają się do zrobienia bardzo dobrego zdjęcia.

Na koniec...znowu banał... LX'y wygrywają jasnością obiektywu - i basta.
Szum z canona zawsze będzie gorszy, bo.... dla tej samej sceny/czasu/przysłony po prostu ISO trzeba będzie bardziej podnieść.

Sama jeszcze na 100% nie zdecydowałam, ale bardziej skłaniam się w stronę .... światła:cool:

allxages
05-11-2010, 20:35
Światło ma jeszcze taki plus, ze jakąś tam głębie można zmniejszyc. Przy tej wielkości matryc jest to dosc wazne...

TOKIN
05-11-2010, 21:16
Światło ma jeszcze taki plus, ze jakąś tam głębie można zmniejszyc. Przy tej wielkości matryc jest to dosc wazne...

Hmmm dla mnie rozważanie jasnego obiektywu w kompakcie w apsekcie małej GO jest ..."nieco" naciagane, jednak psychologicznie może faktycznie działać:rolleyes:
W słabym świetle ma natomiast realne zalety!

Cena LX5 spada, G12 nie - to zazwyczaj też bierze się pod uwagę.
Natomiast żeby być 100% w porządku muszę wspomniec o problemach jakie stwarzają niektóre (?) egzemplarze panasonica. Chodzi o fotki dalszych planów, z małymi elementami w kadrze - zdarzają się wyadki, że wychodzą fragmentaryczne "ciapki", nieuzasadnione poruszeniem ani inną wina fotografującego. Z moich obserwacji wynika, że tylko niektóre egzemplazre sa dotknięte tą wadą...
Na pewno warto na to zwrócic uwagę przy zakupie - dalszy plan, sciana z cegieł (canonierzy to lubią!:mrgreen:) lub liściaste drzewa...:)

crop 100% pokazujący wspomniane wyżej wadliwe zjawisko

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img707.imageshack.us/i/cropp1010007.jpg/)

Cały kadr jest nienagannie ostry, tylko w tym fragmencie tkwi jakiś problem. Inne drzewiaste kadry podobne do tych rozmytych cegieł tez widziałam.
Ponoć dotyczy to wczesnych serii tych aparatów...nie wiem czy na wszystkich rynkach, na pewno w USA.

grzeSiuu
05-11-2010, 21:27
Sama jeszcze na 100% nie zdecydowałam, ale bardziej skłaniam się w stronę .... światła:cool:


bierz pasikonika ;)
... bierz od allxages

gorąco polecam

allxages
05-11-2010, 22:25
Hmmm dla mnie rozważanie jasnego obiektywu w kompakcie w apsekcie małej GO jest ..."nieco" naciagane, jednak psychologicznie może faktycznie działać:rolleyes:
W słabym świetle ma natomiast realne zalety!

Dobra, nie jest to f/1.2 na 35mm, ale nie przesadzajmy, kompaktowo to to nie wygląda:
prosto z puszki jpg, nawet bez wyostrzania po zmniejszeniu:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img819.imageshack.us/img819/2470/p1020640f.jpg)

Sorry, ale jeżeli kolory z LX-3 są słabe to ja nie wiem co może być dobre ;-)


Cena LX5 spada, G12 nie - to zazwyczaj też bierze się pod uwagę.

Że co? Lepsze zdjęcia będą? :-)


Natomiast żeby być 100% w porządku muszę wspomniec o problemach jakie stwarzają niektóre (?) egzemplarze panasonica. Chodzi o fotki dalszych planów, z małymi elementami w kadrze - zdarzają się wyadki, że wychodzą fragmentaryczne "ciapki", nieuzasadnione poruszeniem ani inną wina fotografującego. Z moich obserwacji wynika, że tylko niektóre egzemplazre sa dotknięte tą wadą...

To się tyczy LX-5? Czy także LX-3?

MariuszJ
05-11-2010, 22:28
Cały kadr jest nienagannie ostry, tylko w tym fragmencie tkwi jakiś problem. Inne drzewiaste kadry podobne do tych rozmytych cegieł tez widziałam.
Ponoć dotyczy to wczesnych serii tych aparatów...nie wiem czy na wszystkich rynkach, na pewno w USA.
Dla mnie to ewidentnie kwestia softwaru puszkowego.

allxages
05-11-2010, 22:35
Dla mnie to ewidentnie kwestia softwaru puszkowego.

Czyli w RAW ma problemu..

MariuszJ
05-11-2010, 22:56
Czyli w RAW ma problemu..
Problemu ma w JPEGu :)

allxages
05-11-2010, 22:57
No przecież wiesz, że miało być "nie" ;-)

TOKIN
05-11-2010, 22:59
Po kolei i bez nerw:mrgreen:

Spostrzeżenie co do niecałkiem poprawnego zachowania aparatu dotyczy LX5 - żeby wszystko było jasne - przykład pochodzi z netu, nawiasem mówiąc własciciel narzeka także, że aparat mu się kilkakrotnie zawieszał, zatem może pechowa sztuka?

"Barbican" ma dostrzegalną zabawę z GO, bo odległość jest nieznaczna - nie jest to makro ale jednak plan całkiem bliski. Kolory też OK.
Marudząc w kwestii kolorów bardziej miałam na myśli foto krajobrazowe, gdzie niebo u panasonica potrafi "odlecieć" w jakieś zupełnie dla mnie niezorzumiałe rejony kolorystyczne...
Wiadomo - są rawy i można z nich korzystać, jednak dobrze tez jest mieć świadomość, że na jpg też można polegać.
Z tym, że ja cały czas jednak biorę lekką poprawkę na to, że aparat (każdy!) to jedynie instrument, wazniejsze w tej zabawie jest światło i osoba obsługująca ten aparat. Ja sama w rękach LX'a zadnego nie miałam, nie mam wyjścia - muszę się opierać na samplach z netu.
Generalnie z tego co obserwuje te wszytskie maluchy bardzo dobrze radzą sobie z blizszymi planami, gorzej z detalami w krajobrazie.

Co do podejrzenia softwaru o takie psikusy w LX5, to całkiem być może... ktoś zrobił ten sam kadr DL4 (szkoda, że nie najnowszym DL5!) i cegły były bez rozmycia.
Nie wiem czy to dobrze, że to "tylko" software???:confused:;-)
Poza tym... jeśli to byłby software odpowiedzialny, twedy chyba wszytskie egzemplarze to powinny mieć?? A tak raczej nie jest.

Mozna do kwestii podejśc na zasadzie - w końcu to tylko mały kompakt, ma pstrykac jakos i tyle! Jednak z drugiej strony skoro on (ten kompakt) nie kosztuje 200-300zł tylko kilk arazy więcej, to chciałoby się...dostać więcej:twisted:
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Cena spadająca lub nie.... zupełnie nie ma wpływu na fotki:-D

Może mieć wpływ na dezycje zakupowe - tyle i tylko tyle miałam na myśli;)

MariuszJ
05-11-2010, 23:08
Generalnie z tego co obserwuje te wszytskie maluchy bardzo dobrze radzą sobie z blizszymi planami, gorzej z detalami w krajobrazie.


Bo ja wiem? Dzisiaj było okropnie ciemno, czy na pewno można było dostać dużo lepiej? LX5, full i dwa cropy 1:1, z centrum i z brzegu.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img181.imageshack.us/img181/9683/web1j.jpg)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img525.imageshack.us/img525/5716/web1crop2.jpg)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img135.imageshack.us/img135/4627/web1crop.jpg)

allxages
05-11-2010, 23:45
Spostrzeżenie co do niecałkiem poprawnego zachowania aparatu dotyczy LX5 - żeby wszystko było jasne - przykład pochodzi z netu, nawiasem mówiąc własciciel narzeka także, że aparat mu się kilkakrotnie zawieszał, zatem może pechowa sztuka?

Na podstawie jednej sztuki, ewidetnie wadliwej (zawieszki), wnioskujesz, że jakiś spory % tych aparatów ma taką wadę? W ten sposob to mozna powiedziec ze wszystko na swiecie ma wade ;-)



Marudząc w kwestii kolorów bardziej miałam na myśli foto krajobrazowe, gdzie niebo u panasonica potrafi "odlecieć" w jakieś zupełnie dla mnie niezorzumiałe rejony kolorystyczne...

Nie wiem co dla Ciebie znaczy odlecieć, tutaj kilka strzałów z karty, niebo jest dokładnie takie jakie było, 3 różne pory dnia, mnie to kupuje. żaden kompakt nie zrobił nigdy tak dobrze swojej roboty:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img535.imageshack.us/img535/6765/p1020192a.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img135.imageshack.us/img135/2171/p1020201.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img695.imageshack.us/img695/3534/p1020712n.jpg)

Znowu, JPEGi z puszki, zadnych odszumiaczy, wyostrzaczy itd.



Co do podejrzenia softwaru o takie psikusy w LX5, to całkiem być może... ktoś zrobił ten sam kadr DL4 (szkoda, że nie najnowszym DL5!) i cegły były bez rozmycia.
Nie wiem czy to dobrze, że to "tylko" software???:confused:;-)
Poza tym... jeśli to byłby software odpowiedzialny, twedy chyba wszytskie egzemplarze to powinny mieć?? A tak raczej nie jest.

Niekoniecznie. To pewnie sprawka pewnych algorytmow, które mają setki danych wejściowych, wystarczy milimetrowe przesuniecie czegokolwiek, zeby algorytm wyliczyl juz inaczej.
[/QUOTE]

TOKIN
06-11-2010, 00:30
Na podstawie jednej sztuki, ewidetnie wadliwej (zawieszki), wnioskujesz, że jakiś spory % tych aparatów ma taką wadę? W ten sposob to mozna powiedziec ze wszystko na swiecie ma wade ;-)


Nie jednej!
Poza tym nigdzie nie twierdzę, że spory % tych kompaktów ma tę wadę.

Skoro widzę podobne zjawisko (podobne, bo kadr inny) w samplach kilku róznych userów, to znaczy, że aparatów jest więcej niz jeden. Tak na logikę biorąc.

Zdjęcie peronu - ... dla mnie wygląda jak coś a'la hdr - nie oceniam czy jest dobre czy nie, po prostu takie sprawia na mnie wrażenie. Ale to jakby obok kwestii szczegółowości detali w dalszych planach. Te są tu chyba OK.
Natomiast, po raz ...ostatni powtórzę... widzę sample w necie, wydaje mi się że dalsze plany są problematyczne, ale... przecież ja nie wiem na co było ostrzone.... exif tego nie podaje.
Raczej nie ma innego wyjścia - tylko samemu wypróbować.

allxages
06-11-2010, 00:35
Raczej nie ma innego wyjścia - tylko samemu wypróbować.

No wreszcie :-)

TOKIN
06-11-2010, 02:05
No wreszcie :-)

No ale przecież, z drugiej strony....:twisted:

Już nie będę:mrgreen:

allxages
06-11-2010, 03:47
Wysłać Ci numer rachunku? ;-)

MariuszJ
06-11-2010, 10:13
Zdjęcie peronu - ... dla mnie wygląda jak coś a'la hdr - nie oceniam czy jest dobre czy nie, po prostu takie sprawia na mnie wrażenie. Ale to jakby obok kwestii szczegółowości detali w dalszych planach. Te są tu chyba OK.

Chciałem od razu zademonstrować dwie rzeczy, stąd to może nieco dziwne zdjęcie.

To nie jest hdr, czy raczej jest, ale "ręczny" ;) Dwa ruchy w LR na rawie z LX5 - neutralna połówka -1.5EV od góry i wyciągnięcie świateł (te artefakty na cropie granicy słup/niebo to niestety robota LR-owego wyciągania). Nie było bracketingu, po prostu raw z malucha niesie naprawdę sporo więcej fajnej informacji do wykorzystania w postprocesie. No właśnie - jeżeli ktoś w postprocess bawić się chce.

I tu chyba dochodzimy do sedna sprawy, dla kogo ten zaawansowany acz kieszonkowy kompakt (od razu zaznaczam, że chodzi mi tu nie o jakiś z konkretnych modeli - LX5 LX3 S90 S95 czy EX1 - w wyborze najlepszego z nich nie czuję się kompetentny) jest kierowany. I możemy dojść do wniosku, że rzeczywiście służyć on ma przede wszystkim jako support świadomego fotografa, bo aby uzyskać z niego wow-efekt trzeba się po prostu przyłożyć.

Skoro już jednak jestem przy głosie (Kartagina powinna być zburzona etc. etc. ;)) , wybór między kompaktem klasy S95 a G12 dla mnie jest oczywisty na korzyść tego pierwszego. Argument jest tylko jeden - gabaryt. G12 przekracza tę dość umowną granicę kieszonkowości, w której ten pierwszy jeszcze się jakoś mieści (LXy i Samsung już z trudem). Jeżeli chcemy więcej, to u43, dslr.

Ja wybrałem opcję: ograniczyć system dslr (przez wybór obiektywów) do aplikacji w których maluch sobie nie radzi. Czyli postawiłem na komplementarność. Można ją zbudować na wiele sposobów.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
.
Popsuję Alowi interesy, bo ostatnio był wobec mnie niegrzeczny :P
http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=2110543&postcount=581

TOKIN
06-11-2010, 12:20
Popsuję Alowi interesy, bo ostatnio był wobec mnie niegrzeczny :P
http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=2110543&postcount=581

Znam tamten wątek:twisted: - forum Nikona stało się chyba największym źródłem informacji o EX1 w Polsce...:confused:

Nawet przez chwilę tamten samsung mi się podobał, ale mi już przeszło;-)

grzeSiuu
06-11-2010, 12:32
Nawet przez chwilę tamten samsung mi się podobał, ale mi już przeszło;-)

dlaczego ??
ja przez ten wątek zacząłem myśleć o Samsung NX100.
qierwa tylko słabo ze szkiełkami... ale za to fajną małą lampę znalazłem Samsung ED-SEF20A

już mam mętlik w głowie i myślę, że już nic nie wiem i chyba nic nie chcę...

zanussi
06-11-2010, 13:02
No ja mam samsunga nx100. na razie zapiąłem do niego świetną trzydziestkę i na jakiś czas musi wystarczyć a co ciekawe jeden jedyny obiektyw (no mam jeszcze kitowego zooma ale nieczęsto używam) bardzo pozytywnie wpływa na kreatywność....

NX100 to bardzo fajny dizajnersko aparat, klarowne menu z szybkim dostępem do większości funkcji i świetny obrazek.... Lightroom już obsługuje Samsungowskie Rawy.

MariuszJ
06-11-2010, 14:11
Jak pojawia się temat u43 zamiast kompakta, u mnie włącza się mantra: u43 jest zamiast lustrzanki, nie kompakta.

Bo:
- u43 jest już niekieszonkowe
- ma wystarczającą dużą matrycę aby bawić się głębią ostrości
- można zmieniać obiektywy

Brak mechaniki, inaczej zorganizowany tor optyczny do oka, inna zasada działania AF i pomiaru światła, czyli to co łączy u43 z kompaktami - to tylko rozwiązania techniczne, umożliwiające fotografowanie.

TOKIN
06-11-2010, 14:16
Ochota na EX1 mi lekko przeszła.... także w związku z lekturą tamtego wątku:twisted:

Swoje subiektywne plusy i minusy tego kompaktu już wyliczyłam - szkoda się powtarzać.
NX10 (nie 100!) pewnie byłby mój gdyby nie fakt, że nie da się w PL skompletować tego aparatu według własnych preferencji co do szkła - niestety. Mnie by pasowało 30mm i z tym bym sie czuła OK - zarówno fotografując jak i nosząc ten zestaw - zoom 18-55 jest mi zbędny, a cały aparat z tym obiektywem wygląda komicznie - małe ciałko;) i normalny obiektyw. Całość zupełnie niekompaktowych wymiarów:!:
Niestety samego body kupic się nie da. Obiektywy też trudno pojedynczo zakupić. Zakup zestawu z 18-55 i 30/2 jest bez sensu, bo skoro 18-55 mi niepotrzebny, to po co mam za niego płacić? W przypadku większości innych systemów w grę wchodzi odsprzedaż, w przypadku bezlusterkowców samsunga rynek jest tak niewielki, że odsprzedaż kita jest własciwie niewykonalna.
Poza tym... samsung szumnie opowiada, że to system (EX1) ale spróbuj kupic jakiekolwiek akcesoria do tegoż aparatu....

Zresztą moim zdaniem sytuacja wszystkich bezlusterkowych aparatów jest podobna - te systemy raczkują, na razie nie ma mowy o 100% dostępności wszelkich akcesoriów. Podbijają rynek większym od kompaktów sensorem. I dobrze, niechaj coś się dzieje.
Jednak tak naprawdę, myślę, że nie tylko ja czekam, aż któryś z poważnych graczy pokaże kompakta z jasnym zoomem i matrycą a'la DX. I to będzie hit!
Na teraz mówi się, że to niemożliwe, że się nie da itp. A ja wierzę, że się da. W końcu naście lat temu wielu miało w domu kompakciki na film 35mm (czyli.... pełna klatka:mrgreen:), a obiektyw był średnicy paznokcia. Dało się w analogowym wymiarze, da się w cyfrowym. Kwestia czasu.
Zresztą... o tym, że się nie da, że większa matryca wymaga dużego obietywu, a to zaprzecza idei kompaktu mówią pstrykacze, nie czytalam żadnej wypowiedzi inzynierów od C czy N czy O, że się nie da, że niemożliwe, że cośtam!8)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Na dziś niestety AF bezlusterkowych apratów niestety nie powala, LX'y niejednego bezlusterkowca na tym polu pokonają - to tez jest jakiś argument!

A tak na marginesie... kiedy wreszcie producenci przestaną kastrować te małe aparaty (kompakty i bezlusterkowce) z wizjerów optycznych?! Obym dożyła takich czasów, że przyzwoity wizjer optyczny będzie standardem w tych małych pudełeczkach

ravbog
06-11-2010, 14:22
Forum Canona - więc może jakiś sampelek z G11.

JPG prosto z aparatu - pomniejszony bez obróbki.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img838.imageshack.us/img838/5438/800x600o.jpg)

oraz cropy w skali 1:1


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img838.imageshack.us/img838/7121/probki.jpg)


Kolory ok, ilość szczegółów zadowalająca, szum mimo ISO 80 zauważalny, aberacje na gałązkach nie radują, szczegóły w cieniu dają radę.

Generalnie zawsze może być lepiej - ale mimo wszelkich wad tego aparatu jestem zadowolony.

Nie przekraczam formatu A4 w odbitkach papierowych i po odszumianiu i obróbce jest OK.

grzeSiuu
06-11-2010, 14:34
tylko Fuji FinePix X100... jedynie brak zOOma.
no i fakt, że go jeszcze nima ;)

LxForEver
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


u43 jest zamiast lustrzanki, nie kompakta.


hmmm... polemizowałbym. wg mnie tworzą nowe miejsce a nie zastępują jakiekolwiek.

TOKIN
06-11-2010, 14:42
tylko Fuji FinePix X100... jedynie brak zOOma.
no i fakt, że go jeszcze nima ;)





I tu masz rację! Jeśli w rzeczywistosci będzie taki jak w specyfikacjach i Fufu nie zrobi jakiś beznadziejnych ulepszeń?;) w stosunku do swoich tradycyjnych technologii to definitywnie chcę go mieć.
Na "chceniu" jednak może się skończyć, bo o ile wierzę w rozsądek Fuji w kwestiach technologicznych, to mam obawy dotyczące ceny.....:roll:

Brak zoomu mi kompletnie nie przeszkadza, co więcej uważam, że dla DXa 30-35mm to jest najbardziej uniwersalna ogniskowa. Wiem co mówię, długo miąłam jedynie 35mm z lustrzanką.

MariuszJ
06-11-2010, 14:44
Jednak tak naprawdę, myślę, że nie tylko ja czekam, aż któryś z poważnych graczy pokaże kompakta z jasnym zoomem i matrycą a'la DX. I to będzie hit!
Nie wydaje mi się.

Praw optyki nie przeskoczysz. Duży sensor wyklucza się z maleńkim obiektywem (jasny zoom). Zamykanie dużego sensora w małej puszcze bezlusterkowca kończy się tak, jak w NEXie - aparat jest zatyczką wielkiej rury zooma. Niewymienność tego obiektywu niewiele poprawi sytuację. Może jakieś nowe supermateriały sprowadziły by wielkość Twojego wymarzonego jasnego zooma APS-C do rozmiarów powiedzmy współczesnych naleśników u43. Jeżeli nawet, to za ile. I dla kogo.

Prędzej uwierzę w technologię pozwalającą na obniżenie szumów małych matryc. Nie zmieni to spraw związanych z głębią ostrości, ale zmniejszy problemy kompaktów w kiepskim świetle.


W końcu naście lat temu wielu miało w domu kompakciki na film 35mm (czyli.... pełna klatka:mrgreen:), a obiektyw był średnicy paznokcia.
Mam takiego jeszcze :) A domyślasz się dlaczego z tych Kodaczków wychodziły zawsze ostre zdjęcia? Odpowiedź masz w wielkości dziurki na światło :)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

hmmm... polemizowałbym. wg mnie tworzą nowe miejsce a nie zastępują jakiekolwiek.
A na grzyba mi by był potrzebna lustrzanka, gdybym miał u43 czy innego bezlusterkowca z jeszcze większą matrycą z fajnymi obiektywami i akcesoriami? Żeby się podniecać że mam BF/FF albo ile jeszcze kłapnięć mi zostało do jej śmierci?

Zawsze uważałem, że lustrzanki to przejście z analoga do cyfry metodą "na pałę", przez doposażanie starych puszek w elektroniczne substytuty stosowanych tam rozwiązań. A wtedy się prosiło, żeby zaprojektować wszystko od nowa. No ale kilku rzeczy nie było, przede wszystkim procesorów które były by w stanie porachować dane z matrycy przed naciśnięciem spustu.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Brak zoomu mi kompletnie nie przeszkadza, co więcej uważam, że dla DXa 30-35mm to jest najbardziej uniwersalna ogniskowa. Wiem co mówię, długo miąłam jedynie 35mm z lustrzanką.
No to jakieś u43 lub NEX z naleśnikiem i sprawa prosta.

TOKIN
06-11-2010, 14:59
Nie wydaje mi się.

Zamykanie dużego sensora w małej puszcze bezlusterkowca kończy się tak, jak w NEXie - aparat jest zatyczką wielkiej rury zooma. Niewymienność tego obiektywu niewiele poprawi sytuację.

Na razie. Na razie wszystkie bezlusterkowce mają tak samo - malutkie body i wielka rura, albo naleśnik.
Kiedyś też nikomu do głowy nie przychodziło, że zamiast wkładać do aparatu film 35mm, potem go wywoływać i potem robić odbitki, będzie.... inaczej:)
Czy 20 lat temu ktoś by uwierzył, że dziś będziemy toczyć boje i dysputy na temat tego, który kompakt mniej szumi na iso 1600?:!:




Mam takiego jeszcze :) A domyślasz się dlaczego z tych Kodaczków wychodziły zawsze ostre zdjęcia? Odpowiedź masz w wielkości dziurki na światło :)

Ja mam jakiegos "no-name", i focus free:mrgreen:

MariuszJ
06-11-2010, 15:02
Ja mam jakiegos "no-name", i focus free:mrgreen:
No właśnie :) A ja mam z napisem "Kodak"!


...chociaż sprawdzę jeszcze w domu, czy nie przypadkiem Codak...

TOKIN
06-11-2010, 15:02
No to jakieś u43 lub NEX z naleśnikiem i sprawa prosta.

Tylko.... czy jest naleśnik 30/35mm???
Taki systemowy z AF! Jak znajdziesz, daj mi znać:twisted:
I czemu te wszystkie NEXy i Peny żałują na wizjerach?

MariuszJ
06-11-2010, 15:10
Tylko.... czy jest naleśnik 30/35mm???
Taki systemowy z AF! Jak znajdziesz, daj mi znać:twisted:
I czemu te wszystkie NEXy i Peny żałują na wizjerach?
No przecież masz 17mm naleśnika u43 jak znalazł.

A daj spokój z tym wizjerem, bądź no trochę elastyczna :)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
.
A to już razem jest tak malutkie, że aż nieergonomiczne:

https://canon-board.info/imgimported/2010/11/40798_panas_gf2-2.jpg
źródło (http://s1.blomedia.pl/fotoblogia.pl/images/2010/11/40798_panas_gf2.jpg)

TOKIN
06-11-2010, 15:19
No przecież masz 17mm naleśnika u43 jak znalazł.

A daj spokój z tym wizjerem, bądź no trochę elastyczna :)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
.
A to już razem jest tak malutkie, że aż nieergonomiczne:

https://canon-board.info/imgimported/2010/11/40798_panas_gf2-2.jpg
źródło (http://s1.blomedia.pl/fotoblogia.pl/images/2010/11/40798_panas_gf2.jpg)

17mm to ... jednak trochę mało (w sensie za szeroko) jak na jedyny, uniwersalny obiektyw.

A, że nieergonomiczne... no masz rację, zwłaszcza, jak jeszcze bardziej pochowają podstawowe funkcje w menu zamiast pod przyciskami na aparacie:evil:
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Ja nie chcę słyszeć o komórce z dotykowym wyświetlaczem - a Ty mi tu taki aparat proponujesz!:confused:

grzeSiuu
06-11-2010, 15:26
A na grzyba mi by był potrzebna lustrzanka, gdybym miał u43 czy innego bezlusterkowca z jeszcze większą matrycą z fajnymi obiektywami i akcesoriami? Żeby się podniecać że mam BF/FF albo ile jeszcze kłapnięć mi zostało do jej śmierci?


nie rozumiemy się.
ja wymieniłem C40D na Lx3. czy to znaczy, że kompakt zastapił lustrzankę (?).
... chyba nie ...
czy jak kupię PEN'a, to znaczy, że bezlusterkowiec zastąpił miejsce kompaktu, czy lustrzanki... a może jednegi i drugiego (?).
... chyba nie ...
wg mnie idą swoim torem. punkt widzenia zależy od punktu siedzenia (!).
to, że kupujemy sobie aparaty zaspakajające nasze wymogi i potrzeby, to wg mnie nie świadczy o zastępowaniu czyjegoś miejsca.
(to moje subiektywne zdanie)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


17mm to ... jednak trochę mało (w sensie za szeroko) jak na jedyny, uniwersalny obiektyw.


przecież to się = 34mm (tam jest mnożnik *2)
jeszcze sony ma 16'kę ale to daje 24 lyb 25 mm

TOKIN
06-11-2010, 15:40
przecież to się = 34mm (tam jest mnożnik *2)


Racja! Mój błąd!:oops:

MariuszJ
06-11-2010, 16:00
(to moje subiektywne zdanie)
Tylko takie są w tym problemacie :)

Ja np. cholernie potrzebuję czegoś takiego jak LX, z wbudowanym telefonem komórkowym.

Myślicie, że ktoś mi coś takiego kiedyś zrobi? ;)

dziobolek
06-11-2010, 16:11
Tylko takie są w tym problemacie :)

Ja np. cholernie potrzebuję czegoś takiego jak LX, z wbudowanym telefonem komórkowym.

Myślicie, że ktoś mi coś takiego kiedyś zrobi? ;)

Hmmm... :roll: możliwe że już nad tym myślą ;-)
Zerknij TUTAJ-klik (http://www.canon-board.info/showpost.php?p=878401&postcount=10).

Pozdrówka!

MariuszJ
06-11-2010, 16:30
Hmmm... :roll: możliwe że już nad tym myślą ;-)
Zerknij TUTAJ-klik (http://www.canon-board.info/showpost.php?p=878401&postcount=10).
Ale to jest tylko telefon z aparatem z pierdylionem pixeli!
Ja chcę Lumixa z zielonym przyciskiem słuchawki... do ucha przytykanym oczywiście tą stroną bez obiektywu ;)

zanussi
06-11-2010, 16:32
no to skoro miało by mieć telefon ta dlaczego nie miało by mieć wideokonferencji (skoro już przy okazji ma obiektyw), albo nadawanie "na żywo" domownikom z miejsca pobytu :D

MariuszJ
06-11-2010, 16:37
albo nadawanie "na żywo" domownikom z miejsca pobytu :D
Nie posuwajmy się za daleko... :oops:

dziobolek
06-11-2010, 16:44
Ale to jest tylko telefon z aparatem z pierdylionem pixeli!
Ja chcę Lumixa z zielonym przyciskiem słuchawki... do ucha przytykanym oczywiście tą stroną bez obiektywu ;)

IMHO to bardziej wygląda jak kompakt z funkcją telefonu, ale... rzecz gustu. ;-)

Pozdrówka!

cezarycezary
10-11-2010, 01:48
Ja chyba zostane wierny canonowi - jak znajde chetnego na g10 - zakupie g12..... uchylny LCD do street foto ulicznych - bardzo przydatny i jest to dla mnie jedyne kryterium do wymiany, jestem dosyc duzy, a ujecia z poziomu ulicy nie byly dla mnie komfortowe :)))

allxages
10-11-2010, 02:42
A po co w ogole LCD do streeta? stala ogniskowa po jednym dniu bez patrzenia masz kadrowanie prawie idealne :)

grzeSiuu
10-11-2010, 09:45
a ja czekam nu fuji... jak nie on, to chyba jednak e-pl1 z plackiem a później dokupię 9-18.
a swojego Lx'a nie oddam ;)

Bartek_902
10-11-2010, 22:00
Kurcze mam tz10 i ciągnie mnie jeszcze żeby mieć lx5,to był by świetny aparat do kieszonki ;)

tantal
13-11-2010, 15:57
No właśnie do kieszonki to on jest taki sobie średnio, mam lx3 i doskonale rozumiem o czym pisze allxages. Tyle że rynek oferuje to co już wymieniono w tym wątku, czyli raczej bez zooma, co mnie nie urządza. Gabaryty i ogniskowe s90/s95 są OK tyle że jakoś specjalnym poważaniem te aparaty tutaj się nie cieszą...Pewnie są powody, więc trzeba sobie jakoś radzić z lx3.

MariuszJ
14-11-2010, 16:43
Myślicie, że ktoś mi coś takiego kiedyś zrobi? ;)

http://technowinki.onet.pl/wiadomosci/najnowszy-gadzet-od-lg-jest-bardziej-aparatem-czy-,1,3784719,artykul.html

MariuszJ
24-11-2010, 08:53
http://dpreview.com/reviews/Q42010highendcompactgroup/

Szkoda, że bez EX1 i G12.

luciferi
24-11-2010, 09:54
do kieszonki to jest s95, mierzylem sie z samsungiem a panasonica testowalem dluzsza chwile na ulicy i nie sa to zbyt wygodne "kompakty", oczywiscie jak ktos odlozy puszke wielkosci jedynki to bedzie zachwycony ale realnie patrzac sa duze i wkurzajace przez te dekielki

grzeSiuu
24-11-2010, 18:58
taak ale dekielki to nie wszystko...
ja postawiłem na lepsze szkło i szEErsze ;)

luciferi
24-11-2010, 21:51
to wszystko zalezy w jakich warunkach robisz zdjecia i jak transportujesz aparat, gdybys kilka razy wyjal kompakta z kieszeni z dyndajacym na sznurku dekielkiem i biegl do swiatla obejrzec czy nie porysowala sie soczewka obiektywu to moze przyznalbys mi racje

grzeSiuu
24-11-2010, 22:10
ale ja już to duzo duzo wczesniej napisałem, że to jest najbardziej irytująca rzecz w takich aparatch.
i w pełni sie z Tobą zgadzam... mimo to wybór padł na Lkę.
mało tego nie wyobrazam sobie mojej Lki nosić w ciasnej kieszeni. męczę się nawet z telefonem... natomiast w szerszej nie czuje już dyskomfortu.
dla mnie do ciasnej kieszeni spodni, to chyba aparat gabarytów nokii E52 tylko by mi pasował (coś pewnie ze stajni sony lub podobne temu).

jacula
24-11-2010, 23:51
Z zaawansowanych kompaktów bardzo ciekawą specyfikację ma fuji f300 exr. Przeczytałem kilka testów i opinii.
Na szybko wady: brak raw, dosyć słaba bateria (ok. 200-250 czyli jak s95).
Ale te zalety: matryca exr (trzy tryby pracy: duży dr, małe szumy, duża rozdzielczość), szybki af (również z detekcją fazy), zoom 24-360mm, video 720p z zoomem optycznym, lekki i nieduży.
Krótko mówiąc dla mnie to idealny kieszonkowiec np. na narty.

allxages
25-11-2010, 00:39
to wszystko zalezy w jakich warunkach robisz zdjecia i jak transportujesz aparat, gdybys kilka razy wyjal kompakta z kieszeni z dyndajacym na sznurku dekielkiem i biegl do swiatla obejrzec czy nie porysowala sie soczewka obiektywu to moze przyznalbys mi racje

Co? W życiu nie chciałoby mi się sprawdzać czy się porysowała, po co się pytam?

Zresztą, patrzyłem specjalnie teraz, czysta jak łza, a nie raz dekielek mi się odpiął przy transporcie.

luciferi
25-11-2010, 09:53
jednemu sie uda innemu nie, znajomemu na imprezie z panasa spadl ten nieszczesny dekielek a aparat w kieszeni spodni szorowal otwartym obiektywem. nie pytalem o koszt wymiany bo nie chcialem go jeszcze bardziej wkurzac.

MariuszJ
25-11-2010, 10:07
jednemu sie uda innemu nie, znajomemu na imprezie z panasa spadl ten nieszczesny dekielek a aparat w kieszeni spodni szorowal otwartym obiektywem. nie pytalem o koszt wymiany bo nie chcialem go jeszcze bardziej wkurzac.
Dziwne trochę. Soczewka przednia nie jest w pozycji spoczynkowej w wysunięta choćby w pobliże płaszczyzny cokołu obiektywu.

Chowanie obiektywu za "składającymi się listkami" ma też sporo wad - to kolejny delikatny mechanizm, na dodatek całkowicie na zewnątrz. Często zdarza się w różnych modelach że ulega zapiaszczeniu, bardzo źle również reaguje na wysoką wilgotność powietrza (delikatne listki zaczynają się lepić).

tantal
25-11-2010, 10:11
Same gacie chyba go nie porysowały ? A nosić coś jeszcze w jednej kieszeni z aparatem to jednak ryzykowne, dla wyświetlacza chociażby.

luciferi
25-11-2010, 16:32
no coz czasem na imprezie po paru piwkach kwestia organizacji juz nie jest tak istotna i wtedy lepiej jak sprzet jest idiotoodporny

grzeSiuu
25-11-2010, 18:08
w takie warunki chyba warto kupic Pentax Optio W90 a nie s95.
dobry na imprezy i w piasek a nawet pod wodę.
fajne ma diody doświetlające do macro :)

luciferi
25-11-2010, 23:43
3,5 a 2,0 robi gre szczegolnie wlasnie w nocy i na imprezach

MariuszJ
26-11-2010, 23:18
Nikonowski Prorok ocenia http://bythom.com/compactHQ1.htm

grzeSiuu
26-11-2010, 23:41
3,5 a 2,0 robi gre szczegolnie wlasnie w nocy i na imprezach

dlatego używasz lampy ;)

luciferi
28-11-2010, 11:41
dlatego używasz lampy ;)

nie zawsze mozna, wszystko oczywiscie zalezy od potrzeb

grzeSiuu
28-11-2010, 13:51
jasne.
wogóle ten aparat, to raczej na ekstrymalne wycieczki... ale do tego chyba fajna rzecz.
no i jak popijesz mozna nim grać w lotki ;)

yaneq
10-12-2010, 21:10
G11 zakupiony, początkowo miał być TZ10, potem D3100, potem 500D ale skończyło się na G11. Nadzieje, że nie będę żałował tego wyboru. Ma przewagę nad lustrem w postaci gabarytów.

grzeSiuu
12-12-2010, 01:18
w takie warunki chyba warto kupic Pentax Optio W90.


tak na marginesie ogladałem go w MiejskiejMacalni.
całkiem mały i lekki. mój lider w odpornych na wszystko pstrykaczach.

:-D

rootkit
31-12-2010, 19:54
Witam, przyłączę się do dyskusji. Również poszukuję kompaktu, już na pewnym forum pytałem i tam polecili mi Panasonica TZ10 i LX5 oraz Samsunga EX1. Dzisiaj poczytałem o Canonie G12 i znów mam klina. Ktoś testował/ma któryś z wymienionych przeze mnie aparatów? Bo chcę lustro sprzedać i na coś takiego zamienić.

cezarycezary
01-01-2011, 13:29
Ja czekam na premiere Lumixa GF2
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Maly fimik co do interfejsu GF2:
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/panasonic-lumix-dmc-gf2-wideo

tantal
01-01-2011, 15:03
Witam, przyłączę się do dyskusji. Również poszukuję kompaktu, już na pewnym forum pytałem i tam polecili mi Panasonica TZ10
http://www.lumix-forum.org/panasonic-lumix-tz/linki-do-testand243w-serii-tz/


i LX5 http://www.lumix-forum.org/panasonic-lumix-lx/linki-do-testow-serii-lx/


oraz Samsunga EX1.
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=33944
http://forum.fotopolis.pl/viewtopic.php?t=15071


Dzisiaj poczytałem o Canonie G12
http://www.google.pl/search?hl=pl&q=Canon+G12+site%3Acanon-board.info&btnG=Szukaj+w+Google&lr=lang_pl

rootkit
01-01-2011, 15:15
Naczytałem się sporo tego, co podałeś. Ale Samsunga nie brałem totalnie pod uwagę...za to teraz mam klina.

tantal
01-01-2011, 17:07
Oczekiwania i stopień ich spełnienia to chyba najważniejsze kryterium. Sampli już chyba trochę jest z tych aparatów, więc można porównywać.
Ja chciałem "lustrzanej" jakości obrazka z kieszonkowego aparatu, ale życie zweryfikowało nieco plany podsuwając w bardzo okazyjnej cenie lx3 i na tym stanęło.
No i trochę grymaszę bo miał być do kieszeni, a ze względu na garb obiektywu nie jest to aparat który mam zawsze przy sobie, muszę przytroczyć futerał do paska, to już nie to... No ale grymasić można bez końca, wszystko zależy komu, gdzie i do jakich zdjęć aparat służy. Skoro to ma być jedyny aparat na pokładzie to trzeba się liczyć z poważnymi kompromisami i zadowolić spełnieniem priorytetów.
Wiem książkowo to zabrzmiało ale oferta jest jaka jest, ogromna na tej półce chyba nigdy nie będzie, dobrze że są bezlusterkowce które też warto rozważyć. Tyle że małe to one są tylko z naleśnikiem- bez zooma.

thedoc
01-01-2011, 17:16
Mam takie pytanie dotyczące G12, czy po podłączeniu lamp systemowych, np. 580ex będę mógł używać jej jako master, a innych jako slave? będzie to działało wszystko jak z lustrzanką?

Prorok
07-01-2011, 17:08
Fotografuję zwykle lustrzankami Canona ale mam też G12 i Panosonica TZ10.
G12 to znakomite uzupełnienie Eosów pod względem funkcjonalności i kreatywności porównania z TZ10 i LX5 nie są na miejscu -to naprawdę bajka (ma 16 !!! wyrzuconych przycisków i aż 6 !!! różnych pokręteł)
Wiadomo że jeśli do jakiś funkcji jest trudny dostęp to się z nich rzadko korzysta - bo się nie chce - nie pamiętasz gdzie są lub po prostu nie zdążysz.
Tak 580Ex działa jako master,obsługiwane są wszystkie funkcje lamp jak w lustrzankach a dla lamp EX-II z poziom aparatu.
Pasują akcesoria do zdalnego sterowania na mikro-jacka ja mam radiowe wyzwalacze Phottixa (Ok) działa również transmiter St-E2 systemowy na podczerwień wszystko "hula i buczy".EX580 jest dwa razy większa od aparatu śmiesznie to wygląda nie wiadomo za co trzymać.
Reasumując "G11,12 vs Panasonic" - do noszenia lepszy Panasonic do robienia zdjęć Canon
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
P.s
Nie udało mi się uruchomić - RemoteCapture zdalnego sterowania z PC-ta.Nie dotarłem też do informacji że program nie obsługuje aparatu (wręcz przeciwnie w specyfikacjach podawane jest że obsługuje i jest na płycie instalacyjnej)
Aparatu nie obsługuje też Breeze system - PSRemote control.
Może ktoś coś wie więcej?

yaneq
12-01-2011, 00:35
Ufff. Właśnie przeczytałem cały wątek.

Odesłałem dzisiaj drugą sztukę G11 do sklepu. Dostałem kolejny z hot pixelami.
Zaczynam mieć uczulenie na Canona, nie spodziewałem się takiego obrotu zdarzeń. Nie mam zamiaru widzieć na każdym zdjęciu 3 białych kropek! W związku z tym jestem w kropce. Pytanie brzmi czy ryzykować trzecią sztukę (raczej się ku temu nie skłaniam), czy może kupować w ciemno LX3 lub LX5?
Mam cholerny dylemat. Temat mi brzydnie :)

tantal
12-01-2011, 01:15
Może obrzydzają Ci G11 na rzecz G12 ?
A poważnie to wkurzenie nie gwarantuje decyzji o zadowalających efektach. "W ciemno" to można kupować najnowszego Olka ale LX3/LX5 to aparaty już dość znane, aparaty jak aparaty ze swojej klasy. Mają swoje wady i zalety, można się zdziwić jak się jest przyzwyczajonym do Canona.
Mam nadzieję że ochłoniesz po numerach jakie Ci zafundowali i przejrzysz na spokojnie najświeższą ofertę, na G11 i LX5 świat się nie kończy.
Może będziesz się bardzo cieszył że mogłeś jeszcze raz rozważyć wybór, ważne żeby kasa się nie rozeszła :)

yaneq
12-01-2011, 08:22
Problem polega na tym, że oferty przeglądam co kilka dni od 3 miesięcy. G11 był idealnym wyborem. Ile można się bujać z odsyłaniem aparatów? LX3/LX5 to dla mnie niezła alternatywa. Jedyna wada to, że nie jest to Canon i nie posiada obracanego wyświetlacza.

bob_
12-01-2011, 10:36
Miałem w rękach G12 znajomej, ale na krótko i trudno wydać szczegółową i obiektywną opinię, nie miałem też okazji pobawić się LX5, ale G12 bardzo mi się podoba. Ale mogę się podzielić ogólnymi wrażeniami:
- super wyświetlacz (obrotowy, duży, czytelny - przydaje się do pokazania wszystkich parametrów zdjęcia zarówno w trybie robienia zdjęć jak i przy przeglądaniu. to że obrotowy może bardzo pomóc przy makro choć wiadomo że nie musi)
- beznadziejny wizjer
- świetna sprawa z ilością i dostępnością ustawień w postaci kółek i przycisków, choć dla kogoś jak ja z dużymi dłońmi i długimi placami nie zawsze jest wszystko łatwe w użyciu, a przednie kółko stawia ewidentnie za duży opór
- nawiązując do powyższego, to bardzo mi się spodobał osobny przycisk do blokady ekspozycji, dostępny jednym ruchem, wygodne!
- całkiem fajne zdjęcia pocztówkowo-laurkowo_krajobrazowe na najkrótszym końcu :)
- ciut aberacji chromat. (albo może i ciut więcej niż ciut)
- zaskakująco fajne zdjęcia nawet z ISO 400 lub odrobinkę wyżej
- mnóstwo innych opcji dostępnych z menu
- możliwość współpracy z lampami systemowymi (jeśli już ktoś posiada to zaleta nie do przecenienia)
- RAW!
Generalnie mi przypadł do gustu. Zdjęcia przyjemne w odbiorze. Nie jest może kieszonkowy, ale jak się ubierze bojówki to w bocznej kieszeni nie ciąży i mieści się idealnie :)
Ja bym brał, tylko ta cena :???:

Prorok
12-01-2011, 13:01
Pierwszym moim cyfrowym aparatem był Olek C-2000 Z w 1999 r. to był hit zmieniłem go na na 700Z zafascynowany długim zoomem -kompletna klapa i szybko zmieniłem go na E-RS 100 to jest coś naprawdę niezwykłego mam go do dziś - niestety trochę się rozsypał.Zacząłem przygodę z Nikonem od CpX8800 i chciałem wejść w lustrzanki Nikona, ale perypetie z serwisem zdyskwalifikowały całkowicie tą firmę (szkoda).Przez rok więcej sprzęt był w serwisie niż u mnie -Naprawdę!!!!- podobnie mieli inni klienci.Nie śledzę dokładnie sprzętu Nikona ale zdarzyło się że "Nikon Polska" zamknął forum użytkowników z uwagi na narzekania użytkowników na serwis - żenada.
Tak zostałem canonierem -z serwisu korzystałem wielokrotnie, obsługa bardzo szybka i rzetelna -dwa, trzy dni ze Szczecina do Warszawy!
Myślę ze przy zakupie nie można tego nie doceniać (aby nie wykrakać) - dlatego polecam Canona.

wielbicielxx
12-01-2011, 20:46
A nie myślałeś o EX1 samsunga? Też ma obrotowy ekran jaśniejszy o wiele objektyw wszystko pod ręką używalne iso 800. Niezła alternatywa do G11 i LX3,5

u żółtych cały wątek
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=142045

yaneq
13-01-2011, 00:30
Jeżeli to pytanie o LX1 tyczy się mojej osoby to owszem myślałem o nim. Ale jakoś nie przekonują mnie sample zdjęć. Fotki niby fajne, ale jakieś takie mało ostre, zamydlone. Może za słabo wszedłem w temat, ale z tego co oglądałem nie do końca mnie on przekonuje.

grzeSiuu
15-01-2011, 14:28
Olympus XZ-1

jeszcze jest cosik takiego :)

yaneq
15-01-2011, 18:18
tak, czytałem o nim. ale puki co marketing. myślę, też, że nie zmieszczę się w budżecie. puki co go nie ma w sklepach, ale myślę, będzie kosztował pod 2 tysiące.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
poprawka, już jest na ceneo. jego koszt jak na taki kompakt nie napawa optymizmem :(

adshaker
15-01-2011, 22:15
puki puki, ortografia też nie napawa optymizmem :(

Bardzo proszę o przestrzeganie regulaminu forum (pkt.6.).
Pozdrawiam
K.

yaneq
16-01-2011, 00:14
przynajmniej wiem co to łączenie podwójnego wpisu, co się zaś tyczy ortografii faktycznie strzeliłem samobója. nie wiem czemu ale od samego początku mam z tym wyrazem problem. "u otwarte" jakoś bardziej mi pasuje w tym wyrazie.

nie zmieniając jednak tematu to na olympusa mam chrapkę i to wielką, jednakże w tej chwili pozostaje w wyborze trzecia sztuka G11 lub LX5, skłaniam się ku temu ostatniemu ale tylko dlatego, że w stosunku do matrycy G11 mam dość złe wspomnienia!

adshaker
16-01-2011, 01:01
Do moda - ok, zastosuje się. Nie pamiętam na wyrywki całego regulaminu a tak mi się to "puki" spodobało :)
Na marginesie - ja też mam w planie kupienie jakiegoś kompakta tego rodzaju dlatego czytam ten wątek. Jak na razie skłaniam się chyba do Samsunga. Znajomy fotograf taki posiada i bardzo chwalił. Jedyne co mi przeszkadza to migawka tylko 1/1500 i słabej jakości filmy. Reszta byłaby super, no i cena na plus.

cezarycezary
16-01-2011, 17:32
Na razie korzystam z g10 i czekam na lumixa gf2 - to bedzie swietne moje narzedzie codziennej obserwacji miasta.....

Plessis
17-01-2011, 21:38
Jeśli chodzi o obsługę to G12, obrazek Sony NX3 lub Nx5. Sony daje z duuuużą matrycą świetną jakość, ale nie ma stabilizacji i ergonomia jest przykładem złych rozwiązań.Jest też fuji X100, ale jeszcze niewiele o nim wiemy. Czekam. Sony albo Fuji. Chociaż wolałbym Canona, lubię tę ergonomię/chociaż N7000 żółtej bestii też jest świetnie rozplanowany :)/
Pozdrawiam
Grzegorz

bris
18-01-2011, 02:28
Witam z innej beczki a propos kompakt co polecacie i jakie macie doświadczenia z małym sprytnym etui do aparatu klasy i wielkości LX5 lub ZX1? Do XZ1 idealnie pasuje CSCH-84 czarny, skórzany pokrowiec ale cena może być zabójcza;) miękkie czy raczej sztywne ? bezpieczne w podróży czy np w górach w różnej niesprzyjającej pogodzie ale też z łatwym dostępem?

cezarycezary
18-01-2011, 10:45
Ja nosze canona G10 w orginalnym ''sztywnym''? pokrowcu - to ze kosztowal 3xx pln - ale dobrze zabezpiecza....

MariuszJ
18-01-2011, 10:49
Ja sprowadziłem sobie coś takiego:
http://cgi.ebay.pl/Camera-Leather-Case-Bag-for-LX1-LX2-LX3-LX5-Black-/160534007708?pt=UK_CamerasPhoto_CameraAccessories_ BagsCases_JN&hash=item2560928f9c

To podróba oryginalnego futerału retro. Nie jest nadzwyczajnie wygodny, ale zdjęcia bez wypakowania można robić. Podstawowa zaleta to spory lans deptakowy (Ciechocinek, te klimaty) i to taki "małofejsbukowy".

stone7
30-01-2011, 11:35
Też rozglądam się za jakimś małym ustrojstwem do kieszeni.
Czekałem na G12, ale właśnie pomacałem w sklepie, a recenzje też nie powalają na kolana.
Pozstaje EX1, ale ten ma wolny zapis co wyklucza RAW'y.
Czy ktoś już używa LX-5 dłuższy czas ?
Miałem wcześniej inny kompakt Panasonic'a FX500 i z jakością wykonania nie było najlepiej. Tragiczenie nieszczelne pudełko, optyka MOCNO plastikowa, mechanizm obiektywu wytarł się po 2 latach, a sam rozpadł się jak w kawałeczki jak zabawka po 2 latach.

MariuszJ
30-01-2011, 13:25
Używam LX5 od ponad dwóch miesięcy. Tych którzy używają go wiele dłużej ciężko będzie znaleźć, z wiadomych powodów :)

Nie mam żadnych zastrzeżeń do jakości wykonania, widać od razu że rzecz nie jest z Biedronki. Co stanie się w trakcie dalszego używania - a kto to wie?

stone7
30-01-2011, 15:02
Dzieki Mariusz.
W tescie na optyczne.pl jest zdjecie pokazujace szpary w obudowie (przeswitujace LCD).
Czy zaobserwowales cos podobnego ?
Swoja droga (i wielu to juz mowilo przede mna) to szkoda, ze nie ma niczego porywajacego ze stajni Canona w tej klasie. Bo taki G12 mnie rozczarował.
Majac torbe gratów byloby milo móc zapiąć speedlite'a na kompakt.

MariuszJ
30-01-2011, 15:27
Dzieki Mariusz.
W tescie na optyczne.pl jest zdjecie pokazujace szpary w obudowie (przeswitujace LCD).
Czy zaobserwowales cos podobnego ?
Swoja droga (i wielu to juz mowilo przede mna) to szkoda, ze nie ma niczego porywajacego ze stajni Canona w tej klasie. Bo taki G12 mnie rozczarował.
Majac torbe gratów byloby milo móc zapiąć speedlite'a na kompakt.
Optyczni to zawsze dostaną coś ze szparami i odpryskami na soczewkach :) Nic takiego nie zaobserwowałem.

S95 jest fajny, a czy porywający - rzecz względna... mnie już nic nie porywa ;)

LX5 będzie pracował z większością lamp, tyle że w manualu. Sam używam z SB-600, czy raczej mógłbym używać. Jakoś lampa zewnętrzna w ogóle mi w aplikacji tego rodzaju aparatów (podręczny kompakt) nie pasuje.

stone7
30-01-2011, 15:43
Jakoś lampa zewnętrzna w ogóle mi w aplikacji tego rodzaju aparatów (podręczny kompakt) nie pasuje.
Młody się rwie do pstrykania, a jeszcze nie ten wiek, żeby dać do łapki coś większego ( i mojego :twisted: :roll:).
A mam jakąś lampę, ktorą moglbym mu oddac.
Jeszcze raz Dzięki.:cool:

MariuszJ
30-01-2011, 15:55
Młody się rwie do pstrykania, a jeszcze nie ten wiek, żeby dać do łapki coś większego ( i mojego :twisted: :roll:).
A mam jakąś lampę, ktorą moglbym mu oddac.
Jeszcze raz Dzięki.:cool:
Dla "młodego" nie ma nic lepszego niż coś w rodzaju mojego starego S3IS. Chyba niecelowałbym w półkę G12/LX5 - może być rozczarowanie (zresztą dość częste w opiniach osób, które spodziewają się że "zaawansowany kompakt" urwie im pierwszym zdjęciem jajka...)

stone7
30-01-2011, 18:30
...... urwie im pierwszym zdjęciem jajka...)
Mam nadzieję, że młody niczego nie utraci wskutek pstrykania :shock:.
Jest juz po pierwszych doświadczeniach - zaczął od starej cegły Coolpix 4500.
Ten FMX500 bylby dla niego idealny, ale jak na złość wział się rozleciał.

biesik
04-02-2011, 08:09
Cyfrową przygodę zaczynałem Konica Minolta G400. Jeszcze dzisiaj jest sprawny. C G12 to zaawansowany kompakt i do niego trzeba dojrzeć, wtedy powali.

yaneq
04-02-2011, 11:28
czy ktoś ma EX1? jak jest przy nim z kartami sdhc 16 gb? ponoć tylko do 8 poprawnie wszystko obsłuży, wyżej to loteria. ach ten G11. chciałem go mieć, niestety. teraz mam dylemat ex1 vs lx5

wielbicielxx
05-02-2011, 14:28
EX1 czy LX5 dla mnie żaden dylemat jeśli nie kręcisz filmów to EX1. A jeśli krecisz filmy kup EX1 + kamera :mrgreen:

yaneq
05-02-2011, 17:33
a możesz napisać dlaczego właśnie EX1? LX5 wydaje się być lepszy aparatem.

wielbicielxx
06-02-2011, 11:14
EX1- jaśniejsze szkło f2,4 a nie 3,3 na końcu- ale 20 mm krótsze dla niektórych ma to znaczenie. O niebo lepszy wyświetlacz- amoled 900 tyś. i do tego obrotowy. Lepsza ergonomia 2 kółka nastaw. Solidniej wykonany. Jeśli mowa o jakości zdjęć nie mogłem w LX znieść efektu akwareli w JPGkach widocznego od najniższej czułości ISO przy zdjęciach z wbudowaną lampą efekt ten jeszcze bardziej się pogłębia. LCD przekłamuje jasność zdjęć tak miałem w LX3 na monitorze komputera zawsze wychodziły ciemne.

MariuszJ
06-02-2011, 13:24
EX1- jaśniejsze szkło f2,4 a nie 3,3 na końcu- ale 20 mm krótsze dla niektórych ma to znaczenie. O niebo lepszy wyświetlacz- amoled 900 tyś. i do tego obrotowy. Lepsza ergonomia 2 kółka nastaw. Solidniej wykonany. Jeśli mowa o jakości zdjęć nie mogłem w LX znieść efektu akwareli w JPGkach widocznego od najniższej czułości ISO przy zdjęciach z wbudowaną lampą efekt ten jeszcze bardziej się pogłębia. LCD przekłamuje jasność zdjęć tak miałem w LX3 na monitorze komputera zawsze wychodziły ciemne.
Tam gdzie kończy się zakres EX1, Pasikonik ma f2.8-3.

Wyświetlacz jest lepszy w EX1 bezwzględnie.

Sprawy związane z ergonomią są względne - EX1 płaci za lepszą ergonomię tym, że jest znacząco większy.

Sprawy kolorystyki są trudne do dyskutowania bez jakichś próbek. Ja nie narzekam na odwzorowanie LX5, dobrze obrobione zdjęcia z EX1 na forach internetowych też mi się podobają. A nie po to kupiłem kompakt z RAWami, żeby martwić się kolorystyką JPGów.

Ogólnie kwestia który z nich jest lepszy jest nie do obiektywnego rozstrzygnięcia i zwykle w dyskusji dochodzą do głosu czynniki racjonalizujące własne wybory.

yaneq
06-02-2011, 15:32
Ja mam podstawowe pytanie. Czy zdjęcia na EX1 wychodzą ostre? Na samplach różnie z tym bywało, generalnie chodzi mi o ostrość krawędzi. Na samplach wydawały mi się dość rozmyte.

Inna sprawa jak radzi sobie EX 1 1/1500? Czy to nie za długo przy ostrym świetle? Ostatnie pytanie jak radzi sobie na "auto", żona najczęściej właśnie tego trybu używa.

Osobiście mam problem bo posiadam kartę 16 GB SDHC Goodram, boję się, że EX1 jej nie zobaczy.

VOYAGEUR
06-02-2011, 17:32
Ja mam podstawowe pytanie. Czy zdjęcia na EX1 wychodzą ostre? Na samplach różnie z tym bywało, generalnie chodzi mi o ostrość krawędzi. Na samplach wydawały mi się dość rozmyte.

Inna sprawa jak radzi sobie EX 1 1/1500? Czy to nie za długo przy ostrym świetle? Ostatnie pytanie jak radzi sobie na "auto", żona najczęściej właśnie tego trybu używa.

Osobiście mam problem bo posiadam kartę 16 GB SDHC Goodram, boję się, że EX1 jej nie zobaczy.

Ostatnio pisałem tu jak miałem zamiar kupić G6 :-D
Zdjęcia z EX1 są ostre nawet w powiększeniu 200%. Mogą się wydawać rozmyte zależy z czym porównasz zależy też od wyostrzenia w aparacie. Szkło to na pewno nie mydło a matryca artyfaktami nie niszczy ostrości jak to jest u panasa, który w zamian wyostrza sztucznie zdjęcia.
1/1500 w ostrym słońcu daje radę bardzo rzadko trzeba przymknąć na maksa przysłonę a na takie wypadki mam tulejkę z filtrem szarym.
Tryb auto jest słaby- jeśli chcesz kupić ten aparat bo naczytałeś się, że jest niezły to fakt, ale to aparat dla znających się trochę na rzeczy miłośników fotografii. Nie rozumiem wcale zasadności kupowania takiego aparatu i robienia zdjęć na auto to tak jakby kupić Lamborghini Diabloi i jezdzić 50 km/h

MC_
06-02-2011, 17:43
Mam EX1 gdy nie chce mi się nosić 5D2 z torbą szkieł.
Zdjęcia są bardzo dobre, ostrości ciężko coś zarzucić. Obsługa jest dosyć prosta, ergonomia bardzo dobra, wyświetlacz wręcz świetny.
Co do karty pamięci to nie pomogę - kupiłem 8GB i gdybym potrzebował więcej, to bym kupił np. 2x8GB. Bezpieczniej w razie czego.

jajannik
11-02-2011, 10:08
... S95 jest fajny, a czy porywający - rzecz względna... mnie już nic nie porywa ;)

he he... ale wyznanie!..

Witam (post będzie chyba gługi.. :?)
Myślałem, że wreszcie znalazłem wątek o serii G (głównie interesuje mnie G11), a tu widzę to samo co wszędzie - EX1, LX3/5 no i teraz jeszcze dochodzi XZ1 itp.
Właśnie wczoraj kupiłem G11 :razz:.. po raz drugi.. Bo pierwszy raz kupiłem we wrześniu .. i sprzedałem..
Mam Canona A610 - wdzięczne pstykadełko, b. ładne kolory, fajny WB itp, ale apetyt na lepszej jakości zdjęcia rośnie...
Rozważałem hybrydy, ale żadna z obecnych na rynku nie dorównuje jakością zdjęć Nikona cp8800, którego miałem i sprzedałem, bo zbyt wolny (nie mówiąc już o Sony R1). Zrobiłem rozeznanie rynku i znajomy fotograf gorąco mi polecił Canona serię G (miał G7), więc podało na G11. Przedtem jednak zrobiłem długą rundkę po sklepach - LX3/5 (za mały, nie wygodny), EX1 (hm... ?) itp itd. W końcu na placu boju został G11.
Kupiłem na Allegro (prawie nieużywany) i po pierwszym zachwycie dopadły mnie wątpliwości. W sumie nie aż taki skok w stosunku do A610 jakby sugerowała cena... no i jeszcze kolega (taki sam amator z koziej ****, jak ja) zakupił Canona 500d i obśmiał paskudnie mojego "wypierdka".. jak to raczył był określić G11...
no i sprzedałem.. bo poza tym od dawna (po cichu) marzyła mi się lustrzanka.. miałem cichą nadzieję, że mając lustro, będę strzelał takie foty, że mi (i nie tylko mi) dech będzie zapierało...
Znajomi fotografowie opowiadali (i pokazywali) mi o ciężkich torbach itp. i mówili - "odpuść chłopie, kup sobie wypasionego kompakcika i będziesz happy".. ale ja wiedziałem swoje... bo zawsze "wiem lepiej". Więc na półce spoczął Nikon D80 (+18-105). Świetne lustro i super obiektyw (jak na amatora), zejebiste fotki, full wypas (jak dla mnie) ale cóż. Jak się domyśleć można D80-tka po pierwszej fazie zachwytu i lataniu po parku i nad rzeczkę o świcie i o zmierzchu nastał czas .. no właśnie, nie nastał żaden czas i D80 smutno zaległ na regalu wzbudzając moje codzienne wyrzuty sumienia. Kurde... nawet go czasem nosiłem ze sobą... ale potem już tylko nosiłem..
Na gwiazdę dostałem kilka fajnych książek fotograficzny i .. niestety zacząłem je uważnie czytać i wertować. Hm... no i wreszcie, po latach,
zakumałem (choć b. niechętnie), że "to fotograf robi zdjęcia, a nie aparat"! A tyle razy to słyszałem i czytałem. Ech... do dziś wciąż jeszcze łudzę się, że jednak dobry aparat, jak go dobrze poprosić, to zrobi sam świetne zdjęcia, a ja tylko muszę wycelować i pstryknąć. Kurde, na razie mi się nie udaje... ale kto wie.
Niikon zszedł z Allegro jak ciepła bułeczka (choć cena była wcale nie najniższa!)... kilkanaście dni temu..
Znów rundka po sklepach i .. jedyna różnica od września jest taka, że spadły ceny... a z nowości to tylko XZ1 (P7000 nie wliczam).
Aha... potrzebny jest mi aparat w miarę uniwersalny (nie chodzi o zoom, którego aż tak bardzo na razie nie potrzebuję). Uniwersalny = dalekie podróże (Bałkany, Albania, Grecja, Turcja itp), czyli solidny, w miarę szczelny i odporny na "urazy", czasem gdy wielkie słońce wali w monitor przydałby się wizjerek, poza tym trochę do zdjęć towarzysko-rodzinnych (impreza w pracy i u cioci na imieninach), jakieś tam portrety (może wnuki będą...), pogrzeby (bo coraz ich więcej .. :(), no i do wszystkiego innego. No i najważniejsze - do nauczenia się fotografowania...
Dziś idę jeszcze raz przetestować dokładnie EX1, bo naczytałem się, że takie miody i super-estra i jakość "wypluwanych" jpg przewyższa G11 itp. itd., więc nie zarzekam się, że G11 nie pójdzie na Allegro (bo jakość zdjęć też b. ważna... ). Ale jednak jakoś tak odnajduję w sobie tradycjonalistę i jednak Canon i Nikon... hm.. może teraz to już i tak wszystko koreochińszczyzna, ale jakoś tak Canon i Nikon brzmią mniej żółto.. może to jakiś ukryty rasizm lub patriotyzm europejski się odzywa.. eee.. nie ważne..

W każdym razie ciekaw jestem, czy jest tu ktoś jeszcze, kto ma G11/12 i jest zadowolony z tego sprzętu i uznaje G11 za b. dobry wybór (np. dla takich oczekiwań jak moje).

pozdro

ArekLodzPl
11-02-2011, 10:20
Parę dni temu Oluś zaprezentował coś co może podbić rynek.
http://optyczne.pl/index.html?aparat=all&producent=39&aparat=1342&pix=0&zoom=0&typ=dowolny&sort= (SZ-10) o ile 18-krotny zoom nie jest niczym nowym, ale pojawia się w bridge'ach które są niewiele mniejsze od lustrzanki a co za tym idzie ciężko to schować do kieszeni. W SZ-10 wpakowali 18x do kieszonkowego kompakta i jakie światło dali :shock: f/4,5 na 500mm i f/3 na szerokim.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Parę dni temu Oluś zaprezentował coś co może podbić rynek.
http://optyczne.pl/index.html?aparat=all&producent=39&aparat=1342&pix=0&zoom=0&typ=dowolny&sort= o ile 18-krotny zoom nie jest niczym nowym, ale pojawia się w bridge'ach które są niewiele mniejsze od lustrzanki a co za tym idzie ciężko to schować do kieszeni. W SZ-10 wpakowali 18x do kieszonkowego kompakta i jakie światło dali :shock: f/4,5 na 500mm i f/3 na szerokim.

musiałem link poprawić:???:

MariuszJ
11-02-2011, 10:50
Jajannik,

Moja diagnoza po Twoich postach na Nikoniarzach i tego ostatniego tutaj: ogarnęła Cię zakupomania :) Gdybyś nie miał nic, moglibyśmy dyskutować co się opłaca kupić. Ale masz już G11, przyzwoity kompakt w swojej klasie, spełniający wszystkie Twoje wymagania. Myślę, że doprowadziłeś się do stanu, że ile byś nie wtopił w nowy aparat nie będziesz zadowolony, bo na jakimś forum przeczytasz że Coś-Tam-Innego rulez. Jajannik, zawsze tak będzie, więcej - będą nawet dostępne, ba, nawet tańsze gadżety lepsze obiektywnie - pytanie tylko, czy warto żeby Cię od tego bolała wątroba?

Moja rada: używaj G11 do woli, jak Ci przyjdzie do głowy coś zmieniać, dokup do niego coś dramatycznie różne efekty, np. tanią lustrzankę z 50/1.8 i używaj w zależności od chęci i możliwości. Sam jeździsz na te wakacje? Jak masz jeszcze przynajmniej drugą parę rąk do pomocy, drugi aparat ze wszech miar się przyda.

Jeżeli natomiast wiesz, że jesteś samotnym w rodzinie pstrykaczem - zajeździj G11, a z nam pokaż zdjęcia i pogadaj o tylnej części Maryni.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
*edit1: coś co da dramatycznie różne efekty
*edit2: zajeździj G11, na nic go nie wymieniając
*edit3: zróbcie już tę edycję postów bo szlag mnie trafi...

yaneq
11-02-2011, 12:25
W każdym razie ciekaw jestem, czy jest tu ktoś jeszcze, kto ma G11/12 i jest zadowolony z tego sprzętu i uznaje G11 za b. dobry wybór (np. dla takich oczekiwań jak moje).
pozdro

Miałem dwa egzemplarze G11, z dwóch innych miałem zdjęcie ciemni aby sprawdzić matrycy. Na każdym z nim widniały hot pixele, wielkie białe k... Nie wrócę już do tego modelu NIGDY! Nie polecam! Aparat dobry ale jakość matrycy na moim przykładzie wskazuje, że nie warto. Też wcześniej posiadałem A610. Nie uświadczyłem tam problemu z matrycą ani razu.

jajannik
11-02-2011, 17:04
Miałem dwa egzemplarze G11, z dwóch innych miałem zdjęcie ciemni aby sprawdzić matrycy. Na każdym z nim widniały hot pixele, wielkie białe k... Nie wrócę już do tego modelu NIGDY! Nie polecam! Aparat dobry ale jakość matrycy na moim przykładzie wskazuje, że nie warto.

MariuszJ.
Sam widzisz... nie da się .. chyba, że przestanę radykalnie wchodzić na fora.. :evil:

A poza tym - czemu mnie śledzisz.. nic nie zrobiłem złego!
:sad:

jurek2112
12-02-2011, 10:35
Miałem dwa egzemplarze G11, z dwóch innych miałem zdjęcie ciemni aby sprawdzić matrycy. Na każdym z nim widniały hot pixele, wielkie białe k... Nie wrócę już do tego modelu NIGDY! Nie polecam! Aparat dobry ale jakość matrycy na moim przykładzie wskazuje, że nie warto. Też wcześniej posiadałem A610. Nie uświadczyłem tam problemu z matrycą ani razu.

Dlaczego nie napiszesz, że zdjęcie ciemni z g11 , które ja Ci wysłałem nie posiadało ani hot, ani dead pikseli?
Jeżeli wypowiadasz się na forum, to może pisz prawdę, bo Twoje opinie stają się niewiarygodne.

2marekm
12-02-2011, 11:07
Tylko Canon S95, tylko on.
Jak się posiada już lustrzankę, bezsensem jest kupowanie kompaktu o gabarytach wykluczających noszenie w kieszonce koszuli. Pozostałe kompakty można także nosić w kieszeni, ale kurtki, kożucha lub marynarki, a nie zawsze jesteśmy tak ubrani, szczególnie latem.
Tutaj porównanie "dobrych" kompaktów:
http://www.dpreview.com/reviews/samsungtl500/

jajannik
13-02-2011, 08:58
Tylko Canon S95, tylko on.
Jak się posiada już lustrzankę, bezsensem jest kupowanie kompaktu o gabarytach wykluczających noszenie w kieszonce koszuli...
Dobrześ to ujął, kolego - jak się posiada lustrzankę - to jak najbardziej S95.
Lecz, gdy się nie posiada (jeszcze lub już.. :)) to należy się zastanowić, bo G11/12 posiada kilka b. przydatnych walorów, których nie posiada S90/95


...Na każdym z nim widniały hot pixele, wielkie białe k...

Panowie, a co to są te białe ku.wy?
No i tak przy okazji w czym przeszkadzają (jak się objawiają, jak je widać) hot, dead czy też bad piksele?

pzodro
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
kurcze... czemu tu się nie da edytować?!!!
:evil:

chciałem dodać, że przecież poza kilkoma zewn. cechami S90/95 to praktycznie to samo co G11/12
:???:

yaneq
14-02-2011, 08:31
Dlaczego nie napiszesz, że zdjęcie ciemni z g11 , które ja Ci wysłałem nie posiadało ani hot, ani dead pikseli?
Jeżeli wypowiadasz się na forum, to może pisz prawdę, bo Twoje opinie stają się niewiarygodne.

Jurek twój był trzeci z tych od których otrzymałem sample (łącznie piąty z dwoma moimi), ostatecznie podjąłem decyzję, że go nie kupię ponieważ nie lubię sprzętu który jest przekazywany z ręki do ręki a tak było z twoim egzemplarzem.

jurek2112
14-02-2011, 13:20
ostatecznie podjąłem decyzję, że go nie kupię ponieważ nie lubię sprzętu który jest przekazywany z ręki do ręki a tak było z twoim egzemplarzem.

Byłem jego drugim włascicielem, aparat miał pół roku i 1450 zdjęć na koncie.
W stanie idealnym, zarówno technicznie jak i wizualnie.A ostatecznie sprzedał się za kwote wyższą, niż się spodziewałem, więc Twoja podejrzliwość i zakładanie z góry, że każdy sprzedający na all stara się oszukać potencjalnego kupującego wyszła mi tylko na dobre.

yaneq
14-02-2011, 13:34
Nie znam Cię więc dlaczego miałem nie być podejrzliwy. To nie kupno bułek. Ta oferta mnie zainteresowała, brałem ją pod uwagę, ale ostatecznie stanęło na tym, że kupię coś nowego i tyle. Mam prawo być podejrzliwy i nikt mi tego nie zabroni prawda? Pozdrawiam w każdym bądź razie, świat jest mały jak widać :)

Jak pisałem z czterema egzemplarzami mam mieszane uczucia, wady matrycy skutecznie mnie zniechęciły do Canona. Nawet gdybym miał kupić lustrzankę to tylko i wyłącznie po sprawdzeniu matrycy. Canon ma u mnie wielki minus w kredycie zaufania.

jajannik
14-02-2011, 18:08
yaneq
jak sprawdzić czy nie mam hot lub dead pixeli
mógłbyś mi pomóc?
jakie zdjęcia mam zaprezentować? byle jakie, czy jakieś specjalne ujęcie?
pozdro

PS
Panie Jurku witam
wysłałem panu maila
kupiłem G11, prawie nie używany z dodatkową druga baterią (dla mnie to istotne .. dalekie podróże.. )
pozdro

yaneq
17-02-2011, 19:36
jak sprawdzić.
pstryknij foto w totalnej ciemności z jak najkrótszym naświetlaniem.
możesz też zasłonić obiektyw ręką, lub czymkolwiek. wrzuć to do komputera powiększ i przejedź od lewej do prawej, od góry do dołu. nie będzie białej krowy nie masz hot pixeli. są też specjalne programy do tego. jutra matryca była dobra, to fakt. tylko jurka :)

ragnar_
17-02-2011, 23:46
Canon G11 daje radę, ergonomia oraz wykonanie full wypass, gorzej z jakością zdjęć, EX1 jakością zdjęć nadrabia jednak z wykonaniem już gorzej.

jajannik
18-02-2011, 07:53
sprawdziłem
Mój G11 - zero krów, zero hot lub dead pikseli.
Sprawdzone naocznie i sprawdzone odpowiednim programem przez p. Jurka.

G11 - fajny aparacik, ale trzeba się zdeczka napocić by wydobyć z niego dobrej jakości fotkę.
Na razie najlepiej wyszło mi czarne zdjęcie do sprawdzenie zawartości hot pikseli.
:)

cezarycezary
31-03-2011, 00:13
Ja w swojej G10 znalazłem jeden martwy piksel :(
Lecz to chyba znaczaco nie rzutuje na jakosc zdjec - widoczny tylko z poziomu painta - przy obrazie 4416x3312 - trzeba bylo sie natrudzic by na czarnym tle odnalezc czerwony punkcik.....