PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z kolorami



Kacy
15-08-2010, 19:32
Witam wszystkich. Mam problem z którym nie mogę sobie poradzić.
Do piątku użytkowałem monitor CRT skalibrowany X-rite display. W viście w color management ustawiony wygenerowany profil i wszystko było ok. Zdjecie obrobione w PS i zapisaniu z profilem sRGB wyglądało tak samo w PS , przeglądarce windowsa i Faststone viewer i na www. W piątek zakupiłem monitor Eizo CG222W. Monitor skalibrowałem, color navigator z eizo wrzucił automatycznie profil do color management w windowsie. Niby wszystko jest ok, ale niestety nie jest. Po otwarciu rawa w ACR patrzę a obraz jakiś wyblakły , jakby wyprany z kolorów, żeby wyglądał tak jak trzeba musiałbym podkręcić saturation o dość konkretną wartość. Po transferze do PS wygląda identycznie.
Niczym nie zrażony obrabiam zdjęcie , konwenteruję do sRGB i zapisuje i co się okazuje zdjęcie po wgraniu na strone jest przekolorowane , w programie Faststone tak samo , jedynie w przeglądarce windowsa wygląda tak samo jak w PS. Spotkał się ktoś z takim problemem bo walczę z tym od soboty i dzisiaj się poddałem. Dodam że w ustawienia color settings w PS są dobre i co mnie dziwi najbardziej że otwierane rawy w ACR są wyprane z kolorów.

Janusz Body
15-08-2010, 19:51
1. CG to monitor Wide Gamut. Profilowanie tego za pomocą kolorymetru to... sie nie da. Niestety potrzebny spektrofotometr.

2. Z przeglądarek to tylko Safari ma CMSa (albo FF w wersji do 3.0.17) i to monitor WG bezlitośnie obnaża.

3. Monitor EIZO CG korzysta z profilu ICC w wersji 4. http://www.color.org/version4html.xalter

4. Jeśli dalej jest coś źle to... coś źle robisz. :-)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
:-)

5. CG ma LUT w monitorze - to co jest w windozie po oprofilowaniu Color Nawigatorem to nie jest profil a jedynie deklaracja przestrzeni.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
:-)

6. FastStone viewer nie obsługuje ICC v4.

Kanghoy
15-08-2010, 20:15
Ja mam trochę inny problem, ale się podepnę - problem dotyczy Lightrooma.
Monitor też EIZO, niestety modelu nie podam teraz bo mam go w pracy.
1. W Windows podpięty profil monitora[jak obrabiałem na profilu sRGB to kolory zdjęć po wczytaniu do LR zupełnie nie pokrywały się z realnymi i żeby to przerobić i zapisać do sRGB musiałbym poświęcić masakryczną ilość czasu... a takie rozwiązanie polecali na forum nikona. W pracy potrzebuje mieć w miarę realne odwzorowanie - kolorowe aplikacje etc].
2. Jeżeli obrobię plik i wyeksportuję z podpiętym w color space profilem monitora jest wszystko ok, pod warunkiem że dane przeglądarki obsługują profile. Jeżeli zapiszę z profilem sRGB to mam jak u kolegi z pierwszego posta - przejaskrawione na maxa kolory.

Pytanie - Czy da się na końcowym etapie zapisać plik w przestrzeni sRGB tak, żeby kolory odpowiadały temu jak obrobiłem plik? Inaczej rzecz biorąc żeby program wykorzystał macierz przeliczenia z profilu monitora do zapisu do przestrzeni sRGB.

Kacy
15-08-2010, 20:17
1. CG to monitor Wide Gamut. Profilowanie tego za pomocą kolorymetru to... sie nie da. Niestety potrzebny spektrofotometr.

2. Z przeglądarek to tylko Safari ma CMSa (albo FF w wersji do 3.0.17) i to monitor WG bezlitośnie obnaża.


3. Monitor EIZO CG korzysta z profilu ICC w wersji 4. http://www.color.org/version4html.xalter

4. Jeśli dalej jest coś źle to... coś źle robisz. :-)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
:-)

5. CG ma LUT w monitorze - to co jest w windozie po oprofilowaniu Color Nawigatorem to nie jest profil a jedynie deklaracja przestrzeni.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
:-)

6. FastStone viewer nie obsługuje ICC v4.

1. Możliwe , chociaż w "color navigator" dołączonym do eizo jest do wyboru X-rite one-eye display 2 , po przy kalibracji pojawia się okienko kształtem mojego urządzenia, w każdym razie efekt kalibracji tym urządzeniem mnie zadowala.

2. Mnie chodziło o to że zdjęcie w PS zapisane w podstawowym sRGB powinno być prawidłowo wyświetlone w przeglądarce, czy opera czy FF, a tak nie jest.


4. I tu jest problem , bo nie wiem co robie źle.

Możę lepiej skalibrować oprogramowaniem dołączonym do kalibratora a nie do monitora i ten profil przyporządkować w windows ??

Janusz Body
15-08-2010, 20:25
1. Możliwe , chociaż w "color navigator" dołączonym do eizo jest do wyboru X-rite one-eye display 2 , po przy kalibracji pojawia się okienko kształtem mojego urządzenia, w każdym razie efekt kalibracji tym urządzeniem mnie zadowala.

Color Navigator to dość starawy program. Niby bardzo teoretycznie można kalibrować i1d2 ale na 3 różne i1d2 jakie miałem w rękach żaden sobie dobrze nie radził.


...
2. Mnie chodziło o to że zdjęcie w PS zapisane w podstawowym sRGB powinno być prawidłowo wyświetlone w przeglądarce, czy opera czy FF, a tak nie jest.

W Safari powinno być prawidłowo.




...
4. I tu jest problem , bo nie wiem co robie źle.

...


Skąd jesteś?



....

Możę lepiej skalibrować oprogramowaniem dołączonym do kalibratora a nie do monitora i ten profil przyporządkować w windows ??


Kupiłeś b.dobry monitor. :-) Szkoda byłoby "obciąć" jego możliwości. :-)

Zrobiłeś validację? Jest w ColorNavigatorze. Jakie wyniki ci wyszły?

Kacy
15-08-2010, 20:26
I druga rzecz której nie moge zrozumieć to dlaczego rawy otwierane w ACR są wyblakłe.
Następna rzecz to żeby w PS zobaczyć kolory takie jakie będą na stronie www to musze włączyć Proof colors i w setup ustawić profil mojego monitora plus zaznaczyć opcję "preserve rgb numbers"
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Color Navigator to dość starawy program. Niby bardzo teoretycznie można kalibrować i1d2 ale na 3 różne i1d2 jakie miałem w rękach żaden sobie dobrze nie radził.

W Safari powinno być prawidłowo.
Skąd jesteś?

Kupiłeś b.dobry monitor. :-) Szkoda byłoby "obciąć" jego możliwości. :-)

Zrobiłeś validację? Jest w ColorNavigatorze. Jakie wyniki ci wyszły?

Aktualnie UK - Norwich .

Zrobiłem validację i wszystko wygląda OK, stare obrabiane zdjęcia na monitorze CRT w faststone i na www i PS wyglądają tak samo czyli wszystko było OK. Kolory na Eizo mam identyczne jak na skalibrowanym 21'' CRT.

Najbardziej mnie dziwi problem z rawami , dlaczego w ACR są wyblakłe a nie powinny.

Janusz Body
15-08-2010, 20:34
I druga rzecz której nie moge zrozumieć to dlaczego rawy otwierane w ACR są wyblakłe.
Następna rzecz to żeby w PS zobaczyć kolory takie jakie będą na stronie www to musze włączyć Proof colors i w setup ustawić profil mojego monitora plus zaznaczyć opcję "preserve rgb numbers"


Nie wiem jak w CG222W (mam CG241W) ale w menu monitora możesz wyłączyć profile. Jak ustawisz 6500K to i bez profilu powinno być bardzo dobrze. Te monitory są tak dobrze fabrycznie skalibrowane, że profilowanie bardzo niewiele zmienia.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
W menu monitora zamiast CAL wybierz Custom - wstaw mu 6500K i jasność na jakieś 25% a gamma na 2.2

Krzychu
15-08-2010, 20:49
Najbardziej mnie dziwi problem z rawami , dlaczego w ACR są wyblakłe a nie powinny.


Bo może defaulty są od czapy ?
Btw - zdjęcie w sRGB na szerokogamutowcu będzie poprawnie wyświetlane tylko w FF i Safari, w każdej innej przeglądarce internetowej oraz zwykłej do zdjęć nie obsługującej CMS będzie właśnie "przekolorowane".

Janusz Body
15-08-2010, 20:51
Bo może defaulty są od czapy ?
Btw - zdjęcie w sRGB na szerokogamutowcu będzie poprawnie wyświetlane tylko w FF i Safari, w każdej innej przeglądarce internetowej oraz zwykłej do zdjęć nie obsługującej CMS będzie właśnie "przekolorowane".

Tylko w starym FF (do 3.0.16 czy 17) - nowe 3.5 nie radzi sobie z ICC v4 - sprawdzone. :-)

Kacy
15-08-2010, 23:35
Chciałbym podziękować za pomoc ze strony Janusz Body , bez niej dość dość długo bym szukał co jest nie tak.