PDA

Zobacz pełną wersję : Corel 12 - przygotowanie do druku??



Oakhallow
14-11-2005, 14:02
Witam,
czy mając Corela 12 uda mi sie przygotować niezbyt skomplikowaną publikację do druku (tak żeby do drukarni dostarczyć gotowy plik)?? Czy też bez czegoś wyspecjalizowanego się nie obędzie?
Potrzebuję przygotować prostą ulotkę, folder reklamowy oraz kilkustronnicowy katalog.

Oakhallow

DoMiNiQuE
14-11-2005, 14:07
Oczywiscie, ze tak - do tego zostal stworzony ;)
Dogadaj sie tylko z drukarnia co do parametrow pliku.
Najprawdopodobniej zazycza sobie CMYK 300dpi (choc przy wektorze to nie ma az takiego znaczenia). Dowiedz sie takze jakiej wersji Corela uzywaja i zapisz plik odpowiednio.

Riccardo
14-11-2005, 14:38
']Oczywiscie, ze tak - do tego zostal stworzony ;)
Dogadaj sie tylko z drukarnia co do parametrow pliku.
Najprawdopodobniej zazycza sobie CMYK 300dpi (choc przy wektorze to nie ma az takiego znaczenia). Dowiedz sie takze jakiej wersji Corela uzywaja i zapisz plik odpowiednio.

Zadbaj o ten CMYK i o to zeby wszystkie uzyte zdjecia byly CMYK 300dpi i wyeksportuj do EPS - z tym poradza sobie wszystkie drukarnie :)

boski
14-11-2005, 18:03
albo niech dadza ci sterownik do postscript'u z profilami (najbezpieczniejszy sposob)- ale to pod warunkiem, ze nie bedzie poprawek w drukarni ;)

Riccardo
14-11-2005, 18:22
albo niech dadza ci sterownik do postscript'u z profilami (najbezpieczniejszy sposob)- ale to pod warunkiem, ze nie bedzie poprawek w drukarni ;)

no najbezpieczniejszy to TIFF, teraz tez mozna by PDF'a zrobic, to chyba najprosciej.

Oakhallow
14-11-2005, 18:36
Dzięki wszystkim za pomoc.
Corel już kupiony (jeszcze się załapałem na edu ver) i posadowiony na dysku.
Chyba najlepiej będzie, jak już stworzę moje wypociny, jak po prostu zapytam w drukarni jak im to dostarczyć.

Oakhallow

Vitez
14-11-2005, 22:08
Chyba najlepiej będzie, jak już stworzę moje wypociny, jak po prostu zapytam w drukarni jak im to dostarczyć.



I od tego nalezy zawsze zaczynac :roll: .

ant_z
15-11-2005, 17:56
Jakby co, to służę pomocą. Na codzień zajmuję się projektowaniem i przygotowaniem publikacji do druku. Co prawda, rzadko używam do tego Corela (nie bardzo się nadaje - nie radzi sobie z typografią) ale proste publikacje robię w nim.

boski
16-11-2005, 02:19
Dzięki wszystkim za pomoc.
(...) (jeszcze się załapałem na edu ver) (...)
to sprawdz tylko do czego zobowiazuje cie licencja "edu"...

Oakhallow
16-11-2005, 20:19
A kto tu mówi o zastosowaniach komercyjnych??? To że mam zrobić ulotkę czy folder nie oznacza, że dostanę za to jakiekolwiek pieniądze... No chyba, że się mylę i właściwe do czegokolwiek poza nauczeniem się programu nie mogę nic z nim zrobić.

Szymański Adam
19-11-2005, 16:19
Nie słuchaj ludzi co "mało robią w Corelu" zrobisz w nim wszystko co zażyczy sobie drukarnia pod offset, flexo, sitodruk.

ant_z
19-11-2005, 18:20
Nie słuchaj ludzi co "mało robią w Corelu" zrobisz w nim wszystko co zażyczy sobie drukarnia pod offset, flexo, sitodruk.

widzę Adam, że do mnie pijesz :) Nie powiedziałem, że nie da się w nim nic zrobić. Tak się składa, że profesjonalnie zajmuję się tworzeniem publikacji do druku i twierdzę, że Corel nie do wszystkiego się nadaje. Co prawda, uważam, że nie ma bardziej przyjaznego programu do obsługi krzywych niż Corel (i sam stale go używam), który w tym zakresie bije na łeb np. Illustratora. Jestem jednak zdania, że sam Corel nie wystarczy do przygotowania pewnych publikacji do druku. W życiu bym nie składał w Corelu np. folderu z dużą ilością tekstu (MZ to samobójstwo). Draw po prostu z tekstem radzi sobie bardzo słabo. Co nie oznacza oczywiście, że Corela nie używam. Pracuję w nim stale, ale traktuję jako jedno z narzędzi do pracy. Jednym słowem w Corelu/illustratorze powstają wektory, w photoshopie bitmapy, a wszytsko do kupy jest składane w InDesignie. A mój post miał na celu wykazanie jedynie tego, że Corela nie należy traktować jako superkombajnu, w którym można zrobić wszystko.

Pzdr

ant_z

Szymański Adam
19-11-2005, 18:38
ZrozumiałemTwoją motywacje i odszczekuję - masz rację. Też jest to moje podstawowe narzędzie do etykiet, ulotek, plakatów, prostych broszur etc. (oczywiście bez map bitowych). Dlatego nie rozumiem ludzi robiących w Quarku czy InDesignie plakatów ulotek i etykiet - masakra jak mam takie prace poprawiać na offset.
Pozdrawiam

ant_z
19-11-2005, 18:49
A tak, już bardziej offtopicznie. Adamie miło mi poznać kogoś, kto nosi takie samo nazwisko jak Ja

pzdr

Szymański Adam
19-11-2005, 18:58
... i podobny sprzęt. Miło mi.
Pozdrawiam