PDA

Zobacz pełną wersję : pozwolenie na publikacje



aztek
10-08-2010, 10:40
Robiąc sesje ślubną bez umowy pisemnej z młodymi , a publikując wykonane fotografie odpowiadam prawnie :?: Dodam że młodzi wystawią na innym portalu te zdjęcia , w takim wypadku ja też mogę publikować w swoim PF :?:

tak i dlaczego :roll:

Nie i dlaczego :shock:

Kolaj
10-08-2010, 10:56
To proste. Abyś miał prawo publikować czyjś wizerunek, musisz mieć jego zgodę. To, że oni sami swój wizeunek publikują gdzie indziej nie ma żadnego związku.

Drugą, także niezależną sprawą, jest to, że oni też muszą mieć Twoją zgodę na publikację zdjęć, których jesteś autorem. Przy czym przez "publikację" należy rozumieć ich wystawienie na widok publiczny. Pokazywanie własnym znajomym, choćby z wykorzystaniem portalu społecznościowego, nie jest publikacją.

polm
10-08-2010, 11:09
O wizerunku (http://www.obiektywni.pl/czytelnia/artykul-262-0.php)
Jest tam jeszcze taki pkt.
W jakich przypadkach nie jest nam potrzebne zezwolenie do rozpowszechniania wizerunku?
Mówi o tym art. 81 ust. 2.
Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:

pkt. 2
osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

Nie jestem pewien (wymaga sprawdzenie), ale jeżeli na zdjęciu jest więcej niż 3 osoby, to są traktowane jak grupa i takie zdjęcia można publikować bez zgody.

aztek
10-08-2010, 12:19
Abyś miał prawo publikować czyjś wizerunek, musisz mieć jego zgodę. To, że oni sami swój wizeunek publikują gdzie indziej nie ma żadnego związku.

Drugą, także niezależną sprawą, jest to, że oni też muszą mieć Twoją zgodę na publikację zdjęć, których jesteś autorem.

Czyli bez umowy pisanej , obie strony mają pata :confused:



ale jeżeli na zdjęciu jest więcej niż 3 osoby, to są traktowane jak grupa i takie zdjęcia można publikować bez zgody.
Śluby można traktować jako imprezy publiczne :confused:


Pokazywanie własnym znajomym, choćby z wykorzystaniem portalu społecznościowego, nie jest publikacją.

właśnie taki portal miałem na uwadze ...
Młodzi widzą swoje zdjęcia w PF fotografa jest szum problem ma zdjąć czemu nasze itp itd ... Ale sami mają wystawione zdjęcia na portalu społecznościowym , im wolno jest ok a fotograf nie ma nic do powiedzenia 8-)
Cały czas mowa o ustnej zgodzie nie pisemnej :twisted:

Kolaj
10-08-2010, 12:35
Umowa nie musi mieć formy pisemnej, ale dla obu stron jest lepiej, żeby miała.

Fragment przepisów mówiący o osobie jako części całości jest interpretowalny a jego ostateczna wykładnia

należy do sądu o ile sprawa zajdzie tak daleko. Informacja, jakoby było tam sztywne kryterium ilości osób na

fotografii jest nieprawdziwa.

W Twojej sytuacji istotą jest dobre zrozumienie pojęcia "publikacja". Nie ważna jest forma (Internet,

papier, płyta CD) tylko grupa odbiorców, którzy mają możliwość dotarcia do tych zdjęć bez wykorzystywania

hackerskich sztuczek.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Przepraszam za złe formatowanie poprzedniego posta. Coś się popaprało.

jkl8
10-08-2010, 12:46
O wizerunku (http://www.obiektywni.pl/czytelnia/artykul-262-0.php)
nie jestem pewien (wymaga sprawdzenie), ale jeżeli na zdjęciu jest więcej niż 3 osoby, to są traktowane jak grupa i takie zdjęcia można publikować bez zgody.
Te 3 osoby to taka wolna interpretacja, nigdzie tego nie znajdziesz w zapisach prawnych więc też nikt nie musi uznawać trzyosobowych grup.


Śluby można traktować jako imprezy publiczne :confused
Ślub zdecydowanie nie jest imprezą publiczną, chociaż czasami w taką może się przerodzić.

aztek
10-08-2010, 17:54
Przy czym przez "publikację" należy rozumieć ich wystawienie na widok publiczny

Czyli w takim przypadku gdy brak porozumienia stron skasować materiał zamieszczony w sieci .Bo jakaż może grozić za to kara , nałożona przez sąd i czy winnym zawsze jest fotograf. Negatywem w takiej sytuacji jest RAW czy JPG z usuniętym exifem , młodzi zazwyczaj dostają obrobiony jpg -traktowany on jest jako zdjęcie negatywowe:confused:

m_f
11-08-2010, 09:28
W lipcowym DFV było sporo o regulacjach prawnych tych spraw:
http://www.dfv.pl/tl_files/dfv/czasopismo/07_2010/spis_tresci.pdf

wesołego

enter
11-08-2010, 10:09
W lipcowym DFV było sporo o regulacjach prawnych tych spraw:
http://www.dfv.pl/tl_files/dfv/czasopismo/07_2010/spis_tresci.pdf

wesołego
sporo przydatnych informacji kupiłem właśnie z tego powodu - nabyłem jako przeterminowane już za 8złocisz a artykuł obszerny i wartościowy