PDA

Zobacz pełną wersję : co z tym rawem ? :/



nastier
13-11-2005, 10:37
wytlumaczcie mi, bo czegos nie rozumiem...

do niedawna zdjecia robilem w formacie jpg, czyli z pewna utrata jakosci.
ostatnio zaczalem korzystac z rawa, chcialem sprawdzic co i jak z tym.

robie zdjecia, mokne o 8 rano w lesie, wracam do domu szczesliwy, ze zdjecia moga byc niezle, podlaczam puszke do kompa. zgrywam zdjecia na dysk, wlaczam FileViewerUtility, bo tylko to z oprogramowania od canona zainstalowalem i przerzucam na jpga. zmniejszylo mi fotki, to jasne - wyczytalem w instrukcji, ze tak robi (swoja droga jak zrobic,zeby nie zmniejszylo i utworzylo jpga o pierwotnej wielkosci, tj. 3072 na 2048?) .
ale nie chodzi o to. z wynikow dzialania tego programu nie jestem zadowolony, wiec instaluje ps elements 2, ktore tez odstalem od dutchmanow. instrukcji oczywiscie nie moge przeczytac, bo wszystkie mam po niemiecku,ktorego nie znam.
no nic, zainstalowalem, otwieram program, a tu pupa niemowlaka.
nie moge otworzyc plikow raw, bo okazuje sie, ze sa to jakeis crw. i guzik.
FileViewerUtility odczytuje, ps elements nie. innych programow nie mam...

dziwny ten caly raw dla mnie :(

Adam_Max
13-11-2005, 10:51
No co Ci poradzić, tego pierwszego programu nie znam ale z nazwy widać że to nic dobrego tylko jakiś Viewer, po prostu musisz sobie załatwić lepszy program.

Janusz Body
13-11-2005, 10:59
....

dziwny ten caly raw dla mnie :(

Ano dziwny :-). Sciągnij sobie darmowy RAWShotter Essentials http://pictureflow.fileburst.com/_Tutorials/RawShooter/index.html
albo jakąś wersje trial z Capture One (na 15 dni) - zobaczysz co mogą RAWy

Twój problem z PS to brak plug-inów do odczytu RAW-ów z 300D. Poszukaj w sieci - są napewno. Nie wiem czy PS Elements obsługuje pluginy ale chyba tak.

Z RAW-ami to ten problem był "od zawsze. Każdy aparat ma INNY system zapisu i stąd te kłopoty.

Janusz

ziemna
13-11-2005, 11:33
wlaczam FileViewerUtility, bo tylko to z oprogramowania od canona zainstalowalem i przerzucam na jpga. zmniejszylo mi fotki, to jasne - wyczytalem w instrukcji, ze tak robi (swoja droga jak zrobic,zeby nie zmniejszylo i utworzylo jpga o pierwotnej wielkosci, tj. 3072 na 2048?).
ale nie chodzi o to. z wynikow dzialania tego programu nie jestem zadowolony (...)
dziwny ten caly raw dla mnie :(

tego pierwszego programu nie znam ale z nazwy widać że to nic dobrego
:D :D
FileViewerUtility to dedykowany program Canona do obsługi plików, dostarczany z aparatem. Najlepszy to on nie jest, to fakt, ale nic nikomu nie zmniejsza, o ile mu nie każesz.
Prawdopodobnie używasz polecenia File / Save File / Extract Save JPEG (które pozwala zapisać JPG-a automatycznie generowanego przez aparat, oczywiście mniejszego: 2048 x 1360) zamiast Convert and save in file.

Też polecam RAWShotter Essentials, całkiem przyzwoity... i darmowy :)

popmart
14-11-2005, 10:45
ja kożystam z canona Digital photo profesional i jak dlamnie jest ok choć inni plują na niego ..

Można instalować nawet update z canona pod warunkiem posiadania najnowżych sterowników oraz nawet innego programu jak viver canona ...

Radzę wypróbować wszystkie programy canona dla 80% userów wystarcające .


aha Mam też zainstalowany C1 ale jeszcze sie nie przekonałem.....

dfilip
14-11-2005, 13:13
Przeciez jak RAW-y dasz bez obrobki do jpegow to raczej nie bedziesz zadowolony z efektow. Rawy najpierw trzeba "wywolac".

Ja jak dam RAW do ASDsee bez obrobki to nie maja kolorow takich jak powinny miec i wogole sie do niczego nie nadaja. Mozna poogladac RAWy w przegladarce Photoshopa tam sa juz jakies wstepne ustawienia automatyczne zastosowane.

Riccardo
14-11-2005, 13:16
Przeciez jak RAW-y dasz bez obrobki do jpegow to raczej nie bedziesz zadowolony z efektow. Rawy najpierw trzeba "wywolac".



Zawsze mozesz to zrobic w Raw ImageTask - wtedy bedziesz mial JPG jak z aparatu.

dfilip
14-11-2005, 13:30
No ale to bez sensu jest. Bo po co robic wtedy w RAWach, lepiej od razu w jpegach

Riccardo
14-11-2005, 14:41
No ale to bez sensu jest. Bo po co robic wtedy w RAWach, lepiej od razu w jpegach

Wiem z tym ze:
1. kolega jest nie zadowolony z RAWow po przejsciu z JPGow
2. Ja robie w RAW zeby W RAZIE CZEGO moc cos poprawic, z reguly nie chce mi sie grzebac w stosie RAWow.

Tomasz Golinski
14-11-2005, 14:44
(swoja droga jak zrobic,zeby nie zmniejszylo i utworzylo jpga o pierwotnej wielkosci, tj. 3072 na 2048?) .
Zainstalować Wasiaware.

nastier
14-11-2005, 16:31
Zainstalować Wasiaware.

w sieci jest? mozna jakiegos linka?

nastier
14-11-2005, 16:33
Zawsze mozesz to zrobic w Raw ImageTask - wtedy bedziesz mial JPG jak z aparatu.


pytanie takie samo jak do Tomka - mozna jakiegos linka do tego, bo nie moge znalezc w sieci ? :/

Riccardo
14-11-2005, 16:39
pytanie takie samo jak do Tomka - mozna jakiegos linka do tego, bo nie moge znalezc w sieci ? :/

Jest w pakiecie z ImageBrowser dodawanym do 350d. Wiecej o zdobywaniu softu:
http://canon-board.info/showthread.php?t=2519&highlight=upgrade

nastier
14-11-2005, 16:46
Jest w pakiecie z ImageBrowser dodawanym do 350d. Wiecej o zdobywaniu softu:
http://canon-board.info/showthread.php?t=2519&highlight=upgrade


ja mam 300D i tam tego nie dali ;)
dzieki za linka (szukalem w WYSZUKIWARCE,acz tego watku nie znalazlem :))

GoTo
14-11-2005, 16:57
w sieci jest? mozna jakiegos linka?
Przyklejony http://canon-board.info/showthread.php?t=2471 w Canon dSLR