PDA

Zobacz pełną wersję : 580 EX II w trybie TV ?



digitgreg
06-08-2010, 20:58
Witam.

Jestem świeżo w posiadaniu wymienionej lampy i jakoś mi się nie widzi działanie w trybie TV.
Ten tryb pozwala ustawić dowolny czas naświetlania.
Dajmy na to: ustawiam F4,0 i czas 1/80 .
Wciskam spust migawki i przysłona miga ale pozostaje dalej na F4,0 a wyzwalając migawkę fotkę naświetla z czasem 3,2

Pytanie dodatkowe: na wyświetlaczu lampy miga symbol lampy- o co chodzi?
Proszę o możliwie szybką odp.
dzięki
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Miganie lampy już wiem.
pozostaje czas naświetlania.

quail
06-08-2010, 22:11
Wciskam spust migawki i przysłona miga ale pozostaje dalej na F4,0 a wyzwalając migawkę fotkę naświetla z czasem 3,2

Chłopie, obstawiam, że tylko Ty rozumiesz o co chodzi w tym pytaniu...
- od kiedy przysłona miga?
- czas 3,2 znaczy 3,2 sekundy czy jak?

digitgreg
06-08-2010, 22:24
Dobrze napisałem a Ty dobrze odczytałeś.
Puszka to 40D.
Pokrętło na aparacie w trybie Tv.
ustawiam przysłonę na F 4.0 a czas migawki na 1/80.
Wciskam spust migawki do połowy. Drabinka światłomierza pokazuje totalne niedoświetlenie,
w tym momencie wskaźnik przysłony pulsuje pokazując nadal F 4.0 a zadany czas migawki 1/80 zmienia się od 1.6 do nawet 4 lub 5 sekund w zależności na jak bardzo oświetlony obiekt mierzę.
Wciskając spust migawki aparat robi zdjęcie z ustawieniem F 4.0 i czas 3.2

eryk_g
06-08-2010, 22:27
Odpuść sobie tryb Tv dla lampy. Jak robić zdjęcia z lampą to tylko w manualu. Poczytaj tutaj: http://foto.jasiu.pl/

digitgreg
06-08-2010, 22:30
pytam bo kupiłem lampę i jakoś dziwnie się zachowuje.
obawiam się że może być walnięta a po co mi niesprawny złom skoro mogę oddać.

mackw
06-08-2010, 22:34
Skoro ustawiasz przyslone to moze uzywasz tryb Av a nie Tv. W kazdym z tych trybow mozna ustawic tylko jeden z parametrow Av-przyslone, Tv-czas a reszte ustawia aparat sam. Wiec sie zdecyduj co ustawiales czas, czy przeslone?

digitgreg
06-08-2010, 22:47
pomyłka : przysłony nie ustawiam. aparat usiłuje (chyba) dobrać odpowiednie parametry naświetlania i daje znać że jest za ciemno dlatego pulsuje przysłona.

Reszta bez zmian tryb TV
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
eryk_g ciekawa stronka dzięki za link

marecky
07-08-2010, 02:52
Wina leży nie po stronie lampy tylko puszki. Wyłącz przesunięcie ekspozycji - C.Fn I -6 , powinno pomóc. ;-)

digitgreg
07-08-2010, 09:48
Wina leży nie po stronie lampy tylko puszki. Wyłącz przesunięcie ekspozycji - C.Fn I -6 , powinno pomóc. ;-)

I o to chodziło:grin:
dzięki bardzo za pomoc.

Maver
08-08-2010, 09:55
Witam.

Jestem świeżo w posiadaniu wymienionej lampy i jakoś mi się nie widzi działanie w trybie TV.
Ten tryb pozwala ustawić dowolny czas naświetlania.
Dajmy na to: ustawiam F4,0 i czas 1/80 .
Wciskam spust migawki i przysłona miga ale pozostaje dalej na F4,0 a wyzwalając migawkę fotkę naświetla z czasem 3,2

Fotrografujac z lampa ustawiasz aparat w tryb Manualny albo pelny automat. Kazdy inny to zwykla glupota.
Po drugie, czas naswietlania nie ma praktycznie _zadnego_ znaczenia przy fotografowaniu z lampa. Ma jedynie wplyw na swiatlo zastane, czyli mowiac prosciej na tło ktore nie jest oswietlone lampa.
Zrob tak.
Ustaw aparat na Manual, lampe w tryb TTL.
Ustaw sobie czas na np 1/200. Wartosc przyslony na taka zeby uzyskac glebie ostrosci jaka ci pasuje.
Zrob zdjecie.
Lampa dobierze moc blysku tak zeby przy tych ustawieniach bylo OK.
Jesli bedziesz chcial zrobic np jasniejsze tło, zostawiasz przyslone tak jak byla, a zmieniasz czas na np 1/125 i masz "jaśniej z tylu".
Jak bedzie ci brakowalo mocy lampy, podnosisz ISO.

Dla zabawy zrob sobie eksperyment.
Ustaw manual, czas 1sek, przyslone dowolna, lampe w tryb TTL i zrob zdjecie.
Tez wyjdzie, tez bedzie ostre i nieporuszone. Dlaczego?
Bo czas blysku lampy to jakies 1/1000 - 1/40000 zaleznie od ustawionej mocy. Wiec czas migawki 1/200 czy 1/125 nie ma zadnego znaczenia jesli chodzi o obiekty oswietlone blyskiem lampy.

Wracajac do glupot. Ustawianie priorytetu czasu albo przyslony, uzywanie lampy w trybie auto to dublowanie roboty. Aparat mysli jak by tu dobrac czas/przyslone/ISO, lampa mysli jaka by tu dobrac moc blysku. Zdjecie moze wyjdzie, ale to jakis idiotyczny uklad i sposob robienia zdjec :D

Pobaw sie na manualu. Zobaczysz ze wszystko wyjdzie dobrze.

digitgreg
08-08-2010, 10:40
spoko- już wszystko działa.
zrobiłem jak napisał marecky i jest wszystko tak jak być powinno: mogę sobie ustawić czas jaki chcę bez ingerencji aparatu.
w manualu działała i umiem sobie z tym poradzić.
jeszcze raz dzięki za pomoc i podpowiedzi.

bardziej zależało mi na sprawdzeniu czy z tą lampą wszystko jest ok.
skoro mogła szwankować z tym ustawianiem czasu więc uznałem że jest walnięta.
wszystko wydaje się być ok.

NawaShibari
08-08-2010, 12:40
W trybach Av i Tv aparat dobiera ekspozycję do światła zastanego, a lampa oblicza moc błysku w taki sposób, aby doświetlić pierwszy plan - dlatego przy niewielkiej ilości światła aparat w Av ustawia duże czasy naświetlań a w Tv przesłona mruga.

Paviarotti
08-08-2010, 21:56
NawaShibari -> ale można ustawić (o 50D mówię, nie wiem jak reszta) jaki czas ma dobierać w AV - czy automatycznie, czy zablokować na stałe np. 1/250.

NawaShibari
10-08-2010, 22:42
NawaShibari -> ale można ustawić (o 50D mówię, nie wiem jak reszta) jaki czas ma dobierać w AV - czy automatycznie, czy zablokować na stałe np. 1/250.

Rzeczywiście można, ale wg mnie jest to dość bezużyteczne - choć co kto lubi. IMHO jeśli lampa, to tylko w manualu.