PDA

Zobacz pełną wersję : Ostrzenie na nieskończoność



Piotru26
06-08-2010, 17:34
Zaraz mnie zabijecie za tak trywialne pytanie.

Na moim Tamronie mam skalę. Jeśli chce ustawić na nieskończoność (idę na fajerwerki) to mam ustawić na znaczek nieskończoności czy mam przesunąć pierścień do samego końca (jest tam jeszcze możliwość lekkiego ruchu).
Pytam, bo kiedyś ktoś gdzieś napisał że jak nie wiesz gdzie ustawić ostrość na nieskończoność to przy zamkniętym dekielku użyj autofocusa i aparat będzie ostrzyć na nieskończoność.
No i jak tak robię to aparat (na autofocusie) jedzie do samego końca a nie na znaczek nieskończoności.

Sorry za tak trywialne pytanie.

iso
06-08-2010, 17:48
ustaw sobie w dzień na MF na live view i po problemie.

piast9
06-08-2010, 17:51
Ustaw tam gdzie aparat jedzie przy automatycznym ostrzeniu na bardzo oddalony obiekt, bez dekielka. Znaczki często nie są zbyt precyzyjne jak również obiektywom AF zdarza się przy przekręceniu do oporu ostrzyć "poza nieskończoność". Nie wszystkim ale niektórym tak.

Piotru26
07-08-2010, 14:36
ustaw sobie w dzień na MF na live view i po problemie.

a mogę prosić o rozwinięcie tego stwierdzenia bo nie jestem pewien czy dobrze to rozumiem (co to MF i Live View to wiem :-)

allxages
07-08-2010, 15:16
ustaw na hiperfokalną

Piotru26
07-08-2010, 17:30
ustaw na hiperfokalną

:-)

A gdzie jest hiperfokalna jak mierzę w niebo?
Wiem, powinienem wiedzieć o co ci chodzi ale mam problem ze zrozumieniem definicji hiperfokalnej. Albo inaczej, rozumiem definicje ale nie potrafię wdrożyć jej w życie.

allxages
07-08-2010, 17:33
Jakbyś cokolwiek z tego co napisałeś rozumiał to nie pytałbyś :)
To napisz co rozumiesz może, bo tak to możemy sobie dywagować w nieskończoność...

Piotru26
08-08-2010, 00:15
Jakbyś cokolwiek z tego co napisałeś rozumiał to nie pytałbyś :)


Silisz się na złośliwość? Pytam bo nie rozumiem i się tego nie wstydzę.


To napisz co rozumiesz może, bo tak to możemy sobie dywagować w nieskończoność...

Kieruję aparat w niebo, nie wiem w jakiej odległości ode mnie odpalą fajerwerki. To gdzie w tym przypadku jest hiperfokalna?
Próbowałem sobie sam odpowiedzieć na to pytanie i po długiej lekturze doszedłem do wniosku że dla 18mm i F16 odległość hiperfokalna wynosi 1,08m. Czy właśnie tyle powinienem ustawić na skali obiektywu?
Czy też zupełnie błędnie rozumiem to pojęcie?

krzysztofr
08-08-2010, 00:33
Dokładnie. Jak ustawisz ostrość na 1,08m (przy f/16 i 18mm) to będziesz miał głębię od ok. 54cm do nieskończoności.
Hiperfokalna to inaczej odległość ostrzenia, przy której uzyskujemy maksymalną głębię ostrości.
kalkulator głębi ostrości (http://dofmaster.com/dofjs.html)
Z prawej strony masz hiperfokalną.
Inną sprawą jest to, że f/16 to trochę zbyt dużo jak na fajerwerki...

allxages
08-08-2010, 01:14
Silisz się na złośliwość? Pytam bo nie rozumiem i się tego nie wstydzę.

Złośliwość? Za stary na takie zabawy jestem. Po prostu, raz piszesz że nie rozumiesz co to, a potem że rozumiesz...

krzysztofr odpowiedział na ostatnie pytanie. Powodzenia ze zdjęciami! :)

Piotru26
08-08-2010, 14:38
Dzięki za pomoc i życzenia dobrych zdjęć.

Definicję rozumiem tylko nie bardzo wiedziałem że właśnie do jej wykorzystania przyda mi się skala na obiektywie. Nowicjusz jestem. Mam jeszcze kilka pytań, równie prostych i dla fachowców pewnie śmiesznych ale to już w innym dziale.
Pozdrawiam wszystkich.