PDA

Zobacz pełną wersję : Lightroom @ Canon 400D - kolor skóry



Paul80
26-07-2010, 21:16
Witam

Mam pytanie, jak sensownie skalibrować lightrooma, aby wyświetlał podobny kolor skóry jak w DPP, czy prosto z puszki jpg. Po wywołaniu raw, zdjęcie ma żółtawy ocień, wygląda to koszmarnie. Napiszcie proszę, co trzeba ustawić zapewne w camera calibration. Pozdrawiam.

talarczyk
26-07-2010, 22:02
1. dobrze dobrany wb
2. profil: Camera Standard lub Portrait (powinny symulować kolorystykę uzyskiwaną w DPP chociaż są tworzone niezależnie przez Adobe'a)

PS
korzystam z domyślnego Adobe Standard i po odpowiednim ustawieniu wb skóra wygląda jak skóra ;) - to właśnie tu doszukiwałbym się problemu.

Paul80
26-07-2010, 22:27
Mógłbyś mi napisać jaki profil zastosować dokładnie, bo ja mam ich kilka np. Camera Standart2, Adobe Camera Standart 2, ściągnąłem je z Adobe Labs i nie wiem, czy to najnowsze i odpowiednie, kolory się poprawiły, zniknął ten brzydki żółty, ale to jeszcze nie to.

MaciekH
27-07-2010, 04:05
Mógłbyś mi napisać jaki profil zastosować dokładnie

Taki, przy użyciu którego, kolory będą Cię zadowalały...

glasseye
27-07-2010, 08:06
wydaje mi się, że nie tu leży problem. chyba miałem podobnie. w lightroomie kolory wyglądają ok, a po wyeksportowaniu do jpg są przydko zażółcone? mi pomogła kalibracja monitora

Paul80
27-07-2010, 09:35
wydaje mi się, że nie tu leży problem. chyba miałem podobnie. w lightroomie kolory wyglądają ok, a po wyeksportowaniu do jpg są przydko zażółcone? mi pomogła kalibracja monitora


Nie zgadzam się z tą opinią, monitor mam skalibrowany a po eksporcie rawa porównuję go z jpg z puszki, gdybym miał źle skalibrowany monitor, to i jpg byłby zażółcony.

Janusz Body
27-07-2010, 09:49
.... monitor mam skalibrowany...

Sprzętowo? Tj. jakimś i1d2 czy czymś podobnym czy może "softwarowo" albo profilem z płytki CD? Jaki to monitor? WG i kolorymetr to niezabardzo :-)



... a po eksporcie rawa porównuję go z jpg z puszki, gdybym miał źle skalibrowany monitor, to i jpg byłby zażółcony.

Czym porównujesz? Czy program ma włączony CMS - np. FastStone domyślnie ma CMS wyłączony i jeśli w puszce masz ustawione AdobeRGB to może być różnie.

Tak jak już talarczyk napisał - profile zbliżone do stylów aparatu są w LR/ACR - Camera Portrait albo Camera Faithful albo co Tobie pasuje. Profile z przedrostkiem Camera usiłują naśladować profile Canona. Profile z przedrostkiem Adobe są tym co wymyśliło Adobe.

Po załadowaniu plików z profilami LR/ACR automatycznie wybiera profile dla danego typu aparatu. Dane o aparacie pobiera z exifa i jeśli zdjęcie pochodzi z 50D to Camera Portrait będzie dla 50D. Inny profil będzie użyty dla 5D itd.


@glasseye - Ciebie chyba dotyczy akapit o CMS - jeśli w LR (ma CMS domyślnie włączony) to na tym samym monitorze musi wyglądać tak samo. To oczywiście nie oznacza, że poprawnie ale nawet rozjechany monitor powinien pokazywać tak samo wyglądającego jpega.


W razie wątpliwości http://www.color.org/version4html.xalter i sciągnąć sobie wszytkie cztery obrazki no i porównać.

Paul80
27-07-2010, 10:18
Wielkie dzięki Janusz za informację, tylko przy profilu Camera Faithul zdjęcie przybiera odcień w stronę czerwonego a przy portrait to już w ogóle nasycenie kolorów kosmiczne i różowy zamienia się w czerwony, jaki profil byś Ty ustawił znając temat?. I jeszcze napisz mi jak na stałe wprowadzić dany profil, bo domyślnie wybiera mi ACR 4.4.

Janusz Body
27-07-2010, 10:31
Wybierz taki jaki Tobie najbardziej pasuje :-) Dobrym pomysłem jest Passport Color Checker i zrobienie własnych profili aparatu - aparaty jednak różnią się miedzy sobą i "średnie" profile niekoniecznie są wierne.

1. Preferences i zaznacz Make defaults specific to camera serial number
Upewnij się że Make defaults specific to camera ISO jest puste (wyłączone)
2. Otwórz dowolny "dziwiczy obrazek" który jeszcze nie ma pliku .xmp
3. Ustaw wybrany profil. Możesz dokonać tez innych zmian, które chcesz żeby były zawsze na otwarciu nowego zdjęcia.
4. Set Default settings z Photo menu w Develop mode
5. Kliknij "Update to Current settings"

Tip: Alt zmienia Reset (w develop mode) w SET :-)

wszystko. :-)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

.... przy profilu Camera Faithul zdjęcie przybiera odcień w stronę czerwonego a przy portrait to już w ogóle nasycenie kolorów kosmiczne i różowy zamienia się w czerwony....

A monitor masz dobrze skalibrowany sprzętowo? Jeśli tak to Passport Color Checker.

Paul80
27-07-2010, 11:16
Dzięki Janusz za wyczerpującą odpowiedź, jeżeli chodzi o monitor, to lepiej o nim nie rozmawiać:-D a kalibrowany był spyder express, zdaję sobie sprawę z posiadanego sprzętu. Co do profilu z LR, to najbardziej pasuje mi Adobe Standard beta 2, znika dość żółtego, kolory w miarę podobne jak w oryginale:)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Z tymi profilami, to jeszcze wieczorem zobaczę, bo teraz jak przeglądam inne fotki to faithul też mi nawet odpowiada, tylko za bardzo przygasza zdjęcie w porównaniu do oryginału, też tak masz Janusz u siebie przy porównaniu w LR mode (Y)?

Janusz Body
27-07-2010, 11:45
faithful taki właśnie jest - lekko "przygaszony"

gietrzy
27-07-2010, 12:15
"Faithful" is another Picture Style for reproducing the colors of the subject exactly as they are. The "Faithful" Picture Style is set to record colors that are colorimetrically the same as the actual colors of the subject under 5200K lighting conditions.
Like the "Neutral" Picture Style, it emphasizes further image editing in your computer. Color saturation and contrast are deliberately toned-down. However, rather than trying to provide a distinctly neutral color appearance, images in the Faithful setting will have a warmer "look" that may provide a better starting point with various subjects, including still life images.

To tyle w temacie faithful.

Paul80
27-07-2010, 17:24
Wielkie dzięki ponownie i jednak zostanę przy profilu Faithul.
gietrzy, bardzo przydatny tekst :)

Korzystając z okazji, chociaż nie powinienem, co oni zrobili z wyostrzaniem w LR3, wartość ustawiona jest na 25, wszystko co powyżej 25 od razu widać zniekształcenia i to dość wyraźnie w powiększeniu 200%. Nie wiem, czy to jest specjalnie ustawiona górna granica wyostrzania Raw? Jeżeli tak, to już nie da się sensownie wyostrzyć Rawa w LR, w LR2 tego problemu nie było.

Janusz Body
27-07-2010, 17:33
,.. wyostrzaniem w LR3, wartość ustawiona jest na 25...

Przecież to można zmienić. Chyba tez jest maska jak w ACR - nie posiadam LR3, używam ACR. I na miłość boska kto ostrzy w 200. % . poczytaj moje wypociny na temat osrzenia w tips and tricks.

Paul80
29-07-2010, 17:48
Jednak po dłuższej zabawie, wybrałem profil Adobe Standard beta2, skóra nabiera lepszego koloru i znacznie znika żółta dominanta a reszta kolorów jest praktycznie ta sama i nie trzeba za bardzo grzebać w ekspozycji i HSL. Wcześniej pisałem o profilu faithul, ale on przygasza kolory i zielony, już nie jest taki zielony i nie wiem jak przywrócić.

Paul80
08-08-2010, 10:37
Postanowiłem jeszcze raz napisać, dla osób które są amatorami ( tak jak ja) i koniecznie chcą obrabiać Rawy i mieć normalną powtarzalną kolorystykę etc. , zostawcie tego Lightrooma a skończą się Wasze problemy z kolorami, przejściami tonalnymi, szczegółami. Postanowiłem wrócić do DDP+CS4 i to jest to, co mi wystarczy w 100%. Gdzieś widziałem prównania DPP vs. Lightroom i DPP w zasadzie wgrywa. DPP, jest co prawda powoli rozwijany, ale idzie to w jakimś dobrym kierunku i wersja 3.8.1 daje radę;-)

kosa666
08-08-2010, 19:25
Postanowiłem jeszcze raz napisać, dla osób które są amatorami ( tak jak ja) i koniecznie chcą obrabiać Rawy i mieć normalną powtarzalną kolorystykę etc. , zostawcie tego Lightrooma a skończą się Wasze problemy z kolorami, przejściami tonalnymi, szczegółami. Postanowiłem wrócić do DDP+CS4 i to jest to, co mi wystarczy w 100%. Gdzieś widziałem prównania DPP vs. Lightroom i DPP w zasadzie wgrywa. DPP, jest co prawda powoli rozwijany, ale idzie to w jakimś dobrym kierunku i wersja 3.8.1 daje radę;-)

Od dawana byłem zwolennikiem DPP, ale zainstalowąłem dla testów LR 3. Zdjecia po wywołaniu zdecydowanie ładniejsze (proponuje z netu pościagać gotowe presety i tym sie pobawić - miodzio)... a co do czerwieni to najładniej wygląda profila ADOBE-Stadard z ręcznie przestawionym Red Primary/ Saturation na +40 i jest ładniejsza czerwień niż w DPP (naturalniejsza) (puszka - 5d MK2) :)



Pozdrawiam