Zobacz pełną wersję : Ręczne dobieranie czasów w dalmierzowcu
Witam,
W moje ręce wpadł i jednocześnie na stałe do plecaka zawitał dalmierzowiec FED 5b (radziecki sprzęt z lat 70-tych). Wiem, to jest Forum Canona, ale liczę na miłosierdzie i pomoc przy rozwianiu moich wątpliwości. Otóż nie wiem jak dobrze dobrać czas naświetlania filmu. Ten model nie jest wyposażony w światłomierz a ustawianie na czuja jakoś mi się nie uśmiecha... Prosiłbym o jakieś wyjaśnienie jak ktoś znajdzie chwilę.
Pozdrawiam!
Ustaw na 5s.Na serio, bez światłomierza będziesz skazany na czuja bo jak niby inaczej ? Możesz spróbować użyć inny aparat z manualnymi ustawieniami jako światłomierz.
:) Na stronie aparaty.tradycyjne.net znalazłem taką informację, cytat:
"W praktyce (zdjęcia w dzień na wolnym powietrzu - 95% wszystkich zdjęć) używać będziemy najczęściej migawek - 30, 60 i 125, a dużo rzadziej migawki 250. Zaś migawek dłuższych - 15, 8, 4, 2 i 1 - jeszcze znacznie, znacznie rzadziej."
Może warto tym się pokierować?
FlatEric
21-07-2010, 22:17
Ten model nie jest wyposażony w światłomierz a ustawianie na czuja jakoś mi się nie uśmiecha...
:shock:
No szczerze mówiąc jedyną inną metodą jest ustawianie parametrów na podstawie pomiaru światłomierzem bądź innym aparatem - inaczej ZAWSZE będziesz ustawiał na czuja! ;)
Zresztą to nie jest trudne.
Słoneczna pogoda w środku dnia daje na filmie 100 ASA naświetlenie 15 EV, czyli na przykład 1/250 s i przysłona 1:11 (lub jakakolwiek równoważna para). Lekko zasłonięte słońce to 14 EV (czyli o jeden stopień otwierasz przysłonę lub wydłużasz czas naświetlania), średnio pochmurne niebo daje 13 EV, ciężkie chmury 12-11 EV.
W słońcu zresztą, przy zdjęciach z pierwszym planem, można naświetlać bardziej na cienie czyli 14 EV (np. 1/125 s i 1:11).
Niestety, poza klarowną sytuacją bezpośredniego światła słońca, pozostałe jasności ocenia się już dość uznaniowo - także gdy fotografujesz obiekt znajdujący się w cieniu. Głębokość cienia może być bardzo różna, zależnie od okoliczności. Np. w lesie nawet w słoneczny dzień może zabraknąć otworu przysłony do zdjęcia z ręki - tak że tu lepiej się posiłkować bezwzględnym pomiarem światła.
Pzdr
Grzesiu
Pierwsza rzecz - zawsze najpierw naciagnij migawke (przewin film), dopiero potem zmieniaj czasy, inaczej rozwalisz naciag migawki.
Najlepiej miec np. zewnetrznego Sverdlovsk'a 4. Ale.. Mozesz tez tak. Film 100 iso, czas 1/125, film 400 iso czas 1/500 itd. I teraz, taka pogoda jak jest teraz, ostre swiatlo i bez chmur przyslona f11. Z chmurami f8, pochmurnie f5,6 itd. Szukaj hasla sloneczna 16.
jest ustawianiem na czuja, chyba że się ma kalkulator naświetlnia , taki jak na przykład Black Cat http://www.blackcatphotoproducts.com/guide.html albo taki jaki jest w seagullu 203 zamocowany na stałe. w tym z seagulla ustawia się najsamprzód czułość filmu, potem wybiera się rodzaj słońca - od pełnego słońca do pełnego zachmurzenia z deszczem nawet, a następnie wybiera się miejsce fotografowania od przestrzeni otwartej, po zamkniętą, typu bunkier-schron Mao. zalecaną ekspozycję odczytuje się w postaci czegoś na podobę wartości EV. sprawdzałem to ustrojstwo ze swoim L-358 i powiem, że ten kalkulator jest całkiem dokładny, różnice to +1EV najczęściej, ale podejrzewam, że to przez to, że kalkulator jest po chińsku, a ja w mandaryńskim jestem cienka gruszka.
No to już mi rozjaśniliście nieco sprawę. Światłomierz pewnie zakupię za jakiś czas, jak moje wypociny będą niezadowalające. Póki co popróbuję...
stary, jak pisze Błażej, walisz na "sunny16" i nie ma że nie wyjdzie, chyba ze na slajdzie.
aha, kiedyś na każdym amatorskim filmie była historyjka obrazkowa oparta na regule "sunny16".
https://canon-board.info/imgimported/2010/07/provia021-1.jpg
źródło (http://www.markushartel.com/tutorials/tutorials/provia021.jpg)
Dzięki chłopaki za wyjaśnienia! Ja załadowałem świeżą rolkę Fuji Superia X-Tra 800, będę musiał trochę poprzeliczać :) A chciałem najpierw spróbować Kodaka T-Maxa 100 - miałbym z górki.
FlatEric
21-07-2010, 22:39
Kilka pomocnych ciekawostek...
* Przedwojenne uproszczone zasady naświetlania wg reguły szybkostrzelności dla błony czarno-białej o czułości 21 DIN/100 ASA:
przysłona na stałe 1:12,5, czas naświetlania 1/60 s przy słońcu i 1/30 s w cieniu (no dokładnie tam było 1/50 s i 1/30 s, ale nie bądźmy drobiazgowi).
* Uproszczona tabela naświetlań z l. 40.:
1) Czas naświetlania stały: lato 1/100 s, wiosna i jesień 1/50 s, zima 1/25 s.
2) Współczynnik motywu zdjęcia:
- głęboki cień - 1
- mieszane światło i cień - 2
- słoneczny krajobraz - 3
- śnieg, plaża, odległy krajobraz - 4
3) Współczynnik oświetlenia:
- ponuro - 1
- bez słońca - 2
- słabe słońce - 3
- pełne słońce - 4
No i teraz czas ustawia się stały w zależności od pory roku, a przysłonę oblicza mnożąc współczynnik motywu i oświetlenia. Czyli np. dla słonecznego krajobrazu w lecie mamy czas 1/125 s (w zaokrągleniu) i przysłonę 3*4 czyli 12.
Udanej zabawy! :)
Pzdr
Grzesiu
dodam jeszcze taką tabelkę(T. Cyprian, Fotografowanie lustrzanką małoobrazkową wyd II, 1974):
cyt. "Intensywność oświetlenia fotografowanego obiektu ma wpływ na dobór odpowiedniego naświetlania
czas naświetlania / warunki
1 / Pełne oświetlenie słoneczne
10 / W cieniu drzewa
17 / Na otwartej werandzie
40 / W pokoju przy oknie
332/ Na środku pokoju
Oczywiście dane te są tylko porównawcze i orientacyjne, ale oddają robrze rozpiętość potrzebnego naświetlenia"
dodam, że dalej Cyprian daje przykłady w związku z zachmurzeniem, miesiącami, porami dnia w stosunku do pór roku. *por. w/w książka s. 109-111
Osobiście uważam, że są lepsze tabelki, ale teraz nie mogłem znaleźć żadnej książki w której to było.
Odczytanie z opakowania z kliszy też pomaga. Tabela naświetlania też. koledzy dobrze podpowiadają
i dygresja. Na czuja da się opanować fotografowanie (w typowych warunkach)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
w sieci też są przydatne informacje. szukanie nie boli:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Regu%C5%82a_%22s%C5%82o%C5%84ce_16%22
http://www.forumphoto.pl/viewtopic.php?p=61867
http://www.aparaty.tradycyjne.net/poradnik,czas_naswietlania.html
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
i jeszcze link pod którym można pobrać program, prosty kalkulator, który myślę pomoże zrozumieć sprawę
http://www.searchengines.pl/Kalkulatory-fotograficzne-t21432.html
swoją drogą, ostatnio kupiłem bessę e-messer, i powiem szczerze, że światłomierza nosić nie zamierzam. taki jestem! jakoś mnie nie pasuje żeby z aparatem z 1069 roku używać cyfrowego sekonica.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2025 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.