PDA

Zobacz pełną wersję : czy ja aby jestem normalny? - profile ICC



studentmibm1
16-07-2010, 22:07
Witam
Niedawno robilem znajomym ślub i w ramach prezentu chce im wywołac kilkadziesiat fot do albumu. Zdjecia obrabialem 2 tygodnie. Po tych 2 tygodniach mowie - fajnie, mozna zaniesc do labu. Zdawałem sobie sprawe, ze kolory, ktore uzyskam po wywołaniu zdjec obrabianych w PSie na moim monitorze moga sie znacznie roznić od tych jakie uzyskam w labie. No i tak rzeczywiscie bylo (oczywiscie nie wywołałem calego materialu tylko kilka probek), a konkretnie:
-zdjecie, ktore u mnie na monitorze bylo czarno biale , na odbitce wyraznie wpadalo w zielony zafarb,
-zdjecie kolorowe mocno zżółciało.

No to mowie ok. Na stronie labu (fotonet tychy) dostepne sa profile ICC wiec klopot z głowy. Tak wiec sciagnalem odpowiedni profil, zainstalowalem i zaczalem zabawe w kalibrowanie monitora do odbitki. Z odpowiedniego jpega usunalem exif, i wlaczylem PSa. Po załadowaniu zdjecia, wybraniu w opcjach wgranego profilu icc, zdjecie wyraznie zmienilo kolory. Pobawiłem sie w menu monitora (dell2209) wartosciami RGB, kontrastem, jasnoscia i uzyskałem na ekranie monitora kolory zdjecia praktycznie identyczne lub przynajmniej bardzo zblizone z tym co mialem przed soba na odbitce. Mysle - spoko, na ekranie monitora widze to co dostane na odbitce w labie. Pobawiłem sie suwaczkami w PSie i uzyskałem odpowiadajace mi kolory, prawdopodbnie identyczne z tymi ktore dostane na kolejnych odbitkach. Nastepnego dnia zanioslem ponownie te same probki, gosciowi powiedzialem aby mi nic w labie nie kombinowali z kolorami, (zaznaczyl aby nie korygowali DTFS i nie uzywali profilu icc).
Dzisiaj odebrałem odbitki - i pieknie - kolory identyczne z tym co ustawilem PSie, zdjecie BW jest BW, kolorowe tez super. No to mowie teraz zrobie tak z pozostalymi zdjeciami i po problemie.
Z tym ze... zdjec do wywołania mam kilkadziesiat i tak naprawde musialbym na nowo obrabiac te same zdjecia. Po 3 zdjeciu z kolei juz mnie przy kompie zaczal szlak trafiac. Mysle sobie, ze przeciez to co robie jest nienormalne.. jakbym kazde zdjecia przed wywolaniem mial obrabic dwa razy to przypuszczam, ze predzej by komp poleciał przez balkon niz cokolwiek zaniosl wiecej do wywołania.. Z drugiej strony obrabianie zdjec odrazu w danym profilu maszyny tez jest takie troche nie bardzo..

Prosze o pomoc. Czy ja to aby wszystko dobrze robie?

allxages
16-07-2010, 22:16
proponuje rzucic okiem do dzialo T&T, jest tam sporo o zarządzaniu barwu. no i na pewno warto przeczytac w helpie na temat soft proof i tego co tak na prawde daje profil ICC. oczywiscie moznaby tutaj podac "gotowy" sposob, ale..bez dobre zrozumienia problemu, takie sprawy i tak powrócą. lepiej poswiecic chwile czasu na wykminienie co i jak :)

studentmibm1
16-07-2010, 23:33
dzieki, self proof zczajony. Jutro ide wywolac probki (juz czwarte:|), zeby zobaczyc na ile mozna temu ufac.

arturs
16-07-2010, 23:55
Prosze o pomoc. Czy ja to aby wszystko dobrze robie?


Pozwoliłem sobie zaznaczyć kluczowy fragment


Pobawiłem sie w menu monitora (dell2209) wartosciami RGB, kontrastem, jasnoscia i uzyskałem na ekranie monitora kolory zdjecia praktycznie identyczne lub przynajmniej bardzo zblizone z tym co mialem przed soba na odbitce.

Czyli masz nieskalibrowany monitor - na razie ustawiłeś go sobie pod odbitkę "na oko" ale to niestety półśrodek (albo i "ćwierćśrodek" ;) )..
poczytaj jeszcze wątek o monitorach i kalibracji

studentmibm1
17-07-2010, 00:15
arturs, wartosci RGB juz zmienione do ustawien pierwotnych(gotowego profilu znalezionego w necie, ogolnie chwalonego. Tak wiem, ze to tez srednio dobre rozwiazanie:) ). Zdaje sobie sprawe, ze przydalby mi sie kalibrator, ale niestety nie mam dostepu do tego typu sprzetu, a na chwile obecna jego kupno jest raczej ekonomicznie nieuzasadnione :)

arturs
17-07-2010, 00:43
arturs, wartosci RGB juz zmienione do ustawien pierwotnych(gotowego profilu znalezionego w necie, ogolnie chwalonego. Tak wiem, ze to tez srednio dobre rozwiazanie:) ). Zdaje sobie sprawe, ze przydalby mi sie kalibrator, ale niestety nie mam dostepu do tego typu sprzetu, a na chwile obecna jego kupno jest raczej ekonomicznie nieuzasadnione :)

pytałeś co jest powodem to Ci odpowiedziałem..
profil z netu i regulacja "na oko" to niestety półśrodki bo nie masz pewności że akurat ten lab i ten profil są 100% zgodne ze wzorcem.. wpisz sobie w profil miasto to może ktoś z kalibratorem w okolicy się znajdzie.. jakbyś przypadkiem z Kielc lub okolic był to mam eyeone display 2..

studentmibm1
17-07-2010, 08:43
arturs no ja z bytomia niestety jestem, ale dzieki za pomoc. Zaraz ide wywolac kolejne probki aby zobaczyc jak self proofing działa z moim aktualnie 'skalibrowawnym' monitorem.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
tylko teraz jeszcze jedno pytanie. Obejrzałem przed chwila probki skalibrowane poprzednim sposobem(opisanym w 1 poscie), a tym z uzyciem self proofing. Kolory obu sa zupelnie różnie. I teraz pytanie - wtedy gosc w labie ustawiał bez ICC i bez DTSF... czy teraz nie powinienem mu jednak powiedziec aby użyli Profilu ICC?

Janusz Body
17-07-2010, 08:59
Strasznie karkołomny sposób "kalibracji" monitora opisany w pierwszym poście. Nawet bardzo straszny.

"Obejścia" kalibracji sprzętowej czymś w rodzaju i1d2 po prostu nie ma. Laby radzą sobie z nieuświadomionymi klientami tekstami w stylu "ustaw Pan monitor do naszych odbitek" co jeszcze pogarsza sprawę.

Kalibrowanie monitora do profilu labu jest totalnie bez sensu. Zmiana papieru lub labu powoduje, że całą obróbkę o kant d... potłuc.

Jeśli już nie ma innego wyjścia to:

- wziąć z labu plik testowy (np. Fuji ma takowe) - zapisany w sRGB.
- ustawić monitor otwierając plik w PS z włączonym CMS tak, żeby na ekranie było to samo co na odbitce otrzymanej z labu.
- do labu oddawać sRGB i zdać się na ich konwersję do przestrzeni papieru.
- broń Boże nie myśleć i nie mówić "mam skalibrowany monitor" - bo to nie jest kalibracja. Trzeba się liczyć z przekłamaniami kolorów.

MOCNO PODKREŚLAM że to powyższe to "ćwierć-środek"

Pisałeś coś o "nieekonomiczności kalibracji". Mam dla Ciebie złą wiadomość. Cała Twoja obróbka jest niestety o kant d... potłuc. Nie ma innego rozwiązania, trzeba wszystkie zdjęcia obrabiać ponownie. Czy jest to ekonomiczne czy nie zdecyduj sam.

Kalibratora nie trzeba kupować już zaraz. LCD, nawet te najtańsze zachowują się dość stabilnie. W amatorskim zastosowaniu "raz na pół roku" w zupełności wystarczy. Albo znaleźć kogoś kto Ci to zrobi za "Dziękuję" albo po prostu zapłacić za usługę - to zwykle nie jest droga usługa.

studentmibm1
17-07-2010, 10:03
Janusz Body, dziekuje za odpowiedz.
Tylko jedno pytanie, CMS - gdzie to sie ustawia? odrazu zaznaczam, ze temat o zarządzaniu barwą w T&T pod katem tego skrotu przeszukałem. Google rowniez pokazuja cos niezwiazanego z tematem..

Ale biorac pod uwage to co pisałem w poprzednim poscie odnosnie Self Proof. Moze opisze co zrobilem:
-otworzyłem zdjecie wyjsciowe i zduplikowalem je
-otworzylem Proof Setup --> Custom
- w Device to simalute - wybrałem sciagniety profil maszyny
- Rendering intent - Relative colorimetric... wywynioskowalem na podstawie tematu "zarzadzanie barwa" ze ten sposob bedzie ok
-zaznaczylem Preserve RGB numbers
- black point compensation domyslnie bylo zaznaczone i tak zostawiłem
- no i potem tak jezdzilem suwaczkami w Selective color, aby na zdjeciu zduplikowanym otrzymac kolory zblizone do tych z fotki wyjsciowej

No i co teraz? czy z tak przygotowanym plikiem moge isc do labu liczac na w miare sensowne kolory? i co mialbym tam powiedziec ? maja uzyc profilu icc czy nie? maja uzyc DTFS czy nie?

Janusz Body
17-07-2010, 10:16
Janusz Body, dziekuje za odpowiedz.
Tylko jedno pytanie, CMS - gdzie to sie ustawia? odrazu zaznaczam, ze temat o zarządzaniu barwą w T&T pod katem tego skrotu przeszukałem. Google rowniez pokazuja cos niezwiazanego z tematem..


w Edit->Color Settings ustaw jak niżej:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img5.imageshack.us/i/colorps.jpg/)

W wierszu RGB można ustawić "convert to sRGB" - chyba nawet lepiej.


...
Ale biorac pod uwage to co pisałem w poprzednim poscie odnosnie Self Proof. Moze opisze co zrobilem:....

To wszystko co zrobiłeś zupełnie nie ma sensu jeśli nie masz skalibrowanego sprzętowo monitora (no i nie panujesz nad CMS :-) )

Jak się uczysz jeżdzić rowerem to nie zaczynasz od jeżdżenia "bez trzymanki". Prawda? Daj sobie spokój z tymi dziwnymi schematami i zacznij od tego o czym już pisałem w poprzednim poście albo, lepiej, poszukaj kogoś z kalibratorem. Bytom to nie pustkowie. Jak nie w Bytomiu to w Chorzowie, Zabrzu na pewno kogoś znajdziesz.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
CMS = Colour Management System

Przeczytaj jeszcze raz wątek w T&T o CMS - to co robisz (w tym opisie powyżej) jest naprawdę mocno "pogięte". :-)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
/
/
/
ADDED
/
/
/
Serdecznie polecam ten artykuł: http://www.adobepress.com/articles/article.asp?p=1315593&seqNum=7
szczególnie akapit "when You Have No Idea What to Do" :-)

studentmibm1
17-07-2010, 10:46
Oczywiscie wyzej chodzilo mi o SOFT proof, a ten schemat postepowania wzialem stad: http://www.youtube.com/watch?v=a0SGGqeV0J4



Jeśli już nie ma innego wyjścia to:

- wziąć z labu plik testowy (np. Fuji ma takowe) - zapisany w sRGB.
- ustawić monitor otwierając plik w PS z włączonym CMS tak, żeby na ekranie było to samo co na odbitce otrzymanej z labu.
nie mam pliku bezposrednio z labu, ale mam taki ktory sobie sam zrobilem, tzn print screen z softowej kalibracji monitora(nie robilem jej), konkretnie takie cos:

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img514.imageshack.us/i/4cbc.jpg/)
Tak jak piszesz ustawilem w monitorze wartosci RGB, kontrast i jasnosc, aby to co na odbitce zgadzalo sie z tym co na monitorze (w sumie to juz robilem na samym poczatku, opisane 1 poscie)

I teraz pytanie, co sie dzieje w tym momencie? zanim pojde do labu z odbitka. Mam tak mieszac suwakami aby na monitorze uzyskac kolory jakie mi odpowiadaja? Czy nic nie ruszac?

czornyj
17-07-2010, 11:15
Próba ustawienia monitora tak, by wyświetlał barwy jak na odbitce przypomina anegdotę o teście na inteligencję przeprowadzanym wśród milicjantów - do stalowego pudełka z otworami w kształcie kwadratów, trójkątów i kółek mieli wkładać metalowe klocki o takich samych kształtach. Połowa wykazała się nieprzeciętną inteligencją, połowa - nieprzeciętną siłą.

Kształt gamutu monitora RGB zwizualizowany w przestrzeni CIE XYZ jest trójkątny, a za pomocą wag RGB możemy jedynie sterować wysokością wierzchołków R,G oraz B trójkąta gamutu monitora - tymczasem kształt gamutu przestrzeni RGB odbitki z minilabu nie jest trójkątny, a sześciokątny - próba nadania trójkątowi kształtu sześciokąta za pomocą zmiany położenia jego wierzchołków jest zaś oczywistym niepodobieństwem i skalibrować w ten sposób monitora po prostu się nie da. Aby uzyskać poprawne odwzorowanie barw musimy posłużyć się softproofingiem z profilem ICC urządzenia wyjściowego (w tym wypadku minilabu), zaś poprawność owej symulacji zależy od dokładności profilu ICC charakteryzującego nasz monitor, oraz takiego skalibrowania monitora, jak został on scharakteryzowany.

michallubon
17-07-2010, 12:19
Poprawcie mnie jeśli się mylę ale chyba mówimy o "soft", a nie o "self" proofing'u.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Widzę, że już zostało to wyjaśnione. :)

allxages
17-07-2010, 12:52
Kolega z pierwszego postu nadal nie zadał sobie trudu przeczytania podstawowych informacji, co widać choćby po używanu terminu "self proof" czy po wyszukiwaniu w TT #03 informacji po przez szukanie słowa "CMS".

Podziwam tutaj osoby, które mimo totalnej ignoracji autora pytania, próbują pomóc.

Vitez
17-07-2010, 14:29
Kolega z pierwszego postu nadal nie zadał sobie trudu przeczytania podstawowych informacji, co widać choćby po używanu terminu "self proof" czy po wyszukiwaniu w TT #03 informacji po przez szukanie słowa "CMS".

Podziwam tutaj osoby, które mimo totalnej ignoracji autora pytania, próbują pomóc.

Jak śmiesz! Przecież forum jest po to by pomagać i odpowiadać na pytania a nie by je przeszukiwać i czytać!



;)

studentmibm1
17-07-2010, 14:49
Kolega z pierwszego postu nadal nie zadał sobie trudu przeczytania podstawowych informacji, co widać choćby po używanu terminu "self proof" czy po wyszukiwaniu w TT #03 informacji po przez szukanie słowa "CMS".


Czy ty w zyciu nie przejezyczyles sie nigdy w jakikolwiek sposob? zreszta szkoda komentowac nawet...

Vitezik zamknij sobie temat.

allxages
17-07-2010, 15:11
Tak przejęzyczyłem. Ale nie, nie zrobiłem tego nigdy 4 razy w ciągu jednego dnia. To nie jest przejęzycznie, tylko brak edukacji w danym temacie. A pobieżne przepatrzenie co i jak - wiedzą merytoryczną bym nie nazwał. A o tym świadczy Twoje przeszukiwanie podanych źródeł pod kątem literek "CMS".

heh.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
I widzę, że zacząłeś krucjatę przeciwko Vitezowi w innych wątkach teraz. Czekam na krytykę moich zdjęć za to. Śmiało, śmiało. Idę po popcorn i colę ;)

Krzychu
17-07-2010, 16:16
-zaznaczylem Preserve RGB numbers


A to po co ? Masz sieczkę całkowitą w tym momencie...

Sergiusz
18-07-2010, 11:53
Ja problem rozwiązałem w stu procentach. Kupiłem sobie mini laba i...przestałem robić odbitki. Oczywiście dla siebie. :-D

Vitez
18-07-2010, 13:58
Kupiłem sobie mini laba

Ta... sobie kupiłeś... ;)

matefusz
18-07-2010, 14:39
arturs no ja z bytomia niestety jestem, ale dzieki za pomoc. Zaraz ide wywolac kolejne probki aby zobaczyc jak self proofing działa z moim aktualnie 'skalibrowawnym' monitorem...

Zajrzyj tutaj http://fotonet.info/index.php?

Zadzwoń do nich i umów się na kalibrację monitora :]