PDA

Zobacz pełną wersję : Głowice statywowe



Zielony
07-11-2005, 11:30
Zachęcam do dyskusji na temat głowic statywowych; takich standardowych z wajchami jak np. 141RC i kulowych. Manfrotto czy też inne, jak tak to jakie?


Będę stał za niedługo przed wyborem nowej głowicy, wiem, że napewno będzie to Manfrotto z tym, że nie wiem czy kupować taką jak miałem czyli odpowiednik 141RC Manfrotto czy np. wybrać coś z repertuaru głowic kulowych?

Pewnie niepoprawnie zadane to jest pytanie, ale które są lepsze?

Z tego co mi się wydaje, to kulowe są gabarytowo mniejsze, i szybciej pewnie ustawia się dane położenie.

Co przemawia na + za kulowymi a co z tymi z wajchami.
Domyślam się, że wybór głowicy należy do wyborów indywidualnych każdego użytkownika.

Mimo wszystko zapraszam do dyskusji.

Cichy
07-11-2005, 11:41
Kupiłem ostatnio kulową 486 RC2 (Manfrotto) - istne cudo. Komfort pracy, malutkie rozmiary, nie ma żadnych wajch no i bardzo stabilny.

Jurek Plieth
07-11-2005, 14:16
Co przemawia na + za kulowymi a co z tymi z wajchami.
Domyślam się, że wybór głowicy należy do wyborów indywidualnych każdego użytkownika.
Mimo wszystko zapraszam do dyskusji.
Zasada jest jedna - im większa (i cięższa) głowica tym lepiej! Nie kieruj się specjalnie tymi danymi, np. z katalogu Manfrotto, mówiącymi o maksymalnym obciążeniu. W praktyce te dane są b. mocno zawyżone, tzn. każda głowica okazuje się w pewnym momencie zbyt delikatna.
Głowice klasyczne i kulowe mają swoich zażartych wrogów i sympatyków, toteż nie ma sensu na ten temat dyskutować. Gdybyś wybrał kulową, to pamiętaj, że obok ciężaru głowicy o stabilności decyduje też średnica kuli; ta oczywiście powinna być jak największa!

Tytus
07-11-2005, 14:42
Zasada jest jedna - im większa (i cięższa) głowica tym lepiej! Nie kieruj się specjalnie tymi danymi, np. z katalogu Manfrotto, mówiącymi o maksymalnym obciążeniu. W praktyce te dane są b. mocno zawyżone, tzn. każda głowica okazuje się w pewnym momencie zbyt delikatna.
Głowice klasyczne i kulowe mają swoich zażartych wrogów i sympatyków, toteż nie ma sensu na ten temat dyskutować. Gdybyś wybrał kulową, to pamiętaj, że obok ciężaru głowicy o stabilności decyduje też średnica kuli; ta oczywiście powinna być jak największa!

ja jak kupiłem monopod i głowicę 234 RC byłem bardzo zaskoczony, że mimo mocnego dokręcenia miała taki dziwny luz, skakała w pewnym zakresie, choć wyglądała bardzo porządnie perfekcyjna nie była...

co do kuli a głowicy klasycznej trzeba moim zdaniem zastanowić się do czego statyw ma słuzyć, kula jest raczej do szybkiego działania, klasyczna pozwala bawić się precyzyjnie gdy na czasie nam nie zależy, wypośrodkować tego się nie da (kula ma ograniczenia, ruchy w jednej płaszczyźnie są utrudnione przez co czasami trudno ją wykorzystać do pewnych celów...)

KMV10
07-11-2005, 14:50
ja jak kupiłem monopod i głowicę 234 RC byłem bardzo zaskoczony, że mimo mocnego dokręcenia miała taki dziwny luz, skakała w pewnym zakresie, choć wyglądała bardzo porządnie perfekcyjna nie była...

dlatego ja obejrzawszy to sobie wybrałem model z głowicą zintegrowaną na łożysku (?) fluidalnym... + obciążalność ok. 15kg, żebym mógł się dobrze zaprzeć.

bonk
07-11-2005, 15:00
mam manfrotto 055cb i glowice 029 manfrotto
ciezkie bo ciezkie, ale takie lubie
wazne ze nic mi sie na tym nie dyba

goraco polecam

Robson01
07-11-2005, 21:33
A ja pod statyw mam podpiętą 322RC2 - i jestem zadowolony.

tadek
07-11-2005, 21:39
no wlasnie dobry watek
zaczynam sie rozgladac za jakims statywem
oczywiscie nie za 1000 zl tylko za 300 max 350
oczywiscie puszka obiektyw z lampa
co wybrac na co zwracac uwage???

jacam
07-11-2005, 22:08
no wlasnie dobry watek
zaczynam sie rozgladac za jakims statywem
oczywiscie nie za 1000 zl tylko za 300 max 350
oczywiscie puszka obiektyw z lampa
co wybrac na co zwracac uwage???

polecam przeczytać: tutaj (http://groups.google.pl/group/pl.rec.foto.cyfrowa/browse_thread/thread/2ae3b5ff388eac4d/0c6dd9fa7c6df640?lnk=st&q=test+statywu+manfrotto&rnum=1#0c6dd9fa7c6df640)
dla niecierpliwych: Ten sam aparat i obiektwy ( D70 + 28/2.8 ) Ten sam czas: 10s. Podobna
pogoda - bezwietrzenie. (http://home.swiftdsl.com.au/~krpolak/tests/_tripod_review.jpg)

bonk
07-11-2005, 23:15
khehehe

no napewno jest różnica ale zeby az tak ;-) ;-)

tadek
07-11-2005, 23:27
no to se nie kupie statywu za 300-350 tylko za 600 ale to po swietach dopiero
dzieki jacam cezego oczy nie widza tego sercu nie zal ale jak juz zobaczyly...

jacam
07-11-2005, 23:51
dobrą opinią cieszą się się statywy VELBON Sherpa a nie są tak drogie jak manfrotto.

A i jeszcze jedno, ja wole głowice kulową, używam 486Rc2, mam dostęp do 141RC i jakoś mi nie spasowała.

Vitez
08-11-2005, 02:02
A ja mam i kulowa i 3d i uzywam zamiennie. Jak chce stabilnosci i precyzji - do spokojniejszego kadrowania (martwa antura, statyczne makro, pejzaze) - to 3D.
Jak chce wygody i szybkosci - kulowa (takie tam ogolne lazenie, fajerwerki, zdjecia nocne).

perlpa
08-11-2005, 08:06
Kilka lat temu miałem manfrotto 190B z głowicą 056. Przyznam że bardzo denerwowało mnie osobne regulowanie każdej płaszczyzny zwłaszcza że sporo robiłęm wtedy makro. Gwoździem do trumny był jej spory dryft.
Przesiagłem się na 055 (ze względu na większą możliwość regulacji) i głowicę kulowa 308RC. Kula chodzi dość płynnie i na razie mi wystarcza. Niestety podczas jej blokowania delikatnie zmienia położenie co jest czasem irytujące.

Tytus
08-11-2005, 09:05
lnk=st&q=test+statywu+manfrotto&rnum=1#0c6dd9fa7c6df640"]tutaj[/URL]
dla niecierpliwych: Ten sam aparat i obiektwy ( D70 + 28/2.8 ) Ten sam czas: 10s. Podobna
pogoda - bezwietrzenie. (http://home.swiftdsl.com.au/~krpolak/tests/_tripod_review.jpg)

sorry, ale to są jakieś bzdury, niemożliwe, by no name tak się trząsł, mam na wycieczki taniznę za 40 zł i ważącą 300g, jak się ją porządnie skręci to nie ma prawa się bujać, chyba, że się ją kopnie...

dentharg
08-11-2005, 10:40
sorry, ale to są jakieś bzdury, niemożliwe, by no name tak się trząsł, mam na wycieczki taniznę za 40 zł i ważącą 300g, jak się ją porządnie skręci to nie ma prawa się bujać, chyba, że się ją kopnie...

Też taką miałem. Z aluminium chłam był zrobiony. I gdy tak właśnie "porządnie skręcałem" głowicę do nóg - to ukręciłem gwint; bo choć nie wiem jak wkręcałem wcześniej to i tak miał luzy.

maku
08-11-2005, 11:51
Sztywna głowica i statyw to jeszcze nie wszystko.
Polecam porównać sobie jaka jest różnica w sztywności przy takim np. 10D mocowanym do płytki głowicy bezpośrednio i z gripem. Nie wiem jak to wygląda w przypadku 20D ale sądząc po tym co słyszałem o jego gripie (chybotanie itd.) to pewnie nie jest lepiej.
Te gripy są miękkie przez to że są otwierane od tyłu a nie z boku tak jak to ma miejsce w przypadku serii jedynek. Do tego dochodzi jeszcze jakość ich wykonania a przynajmniej fakt że jest to zwykły badziewiasty plastik.
U siebie rozwiązałem ten problem przerabiając oryginalną płytkę Manfrotto tak by trzymała gripa jeszcze trochę z boku. (coś na wzór dedykowanych do konkretnych aparatów płytek systemu Arca)

dentharg
08-11-2005, 12:00
Do 350D otwierany jest z boku.. chyba, że źle rozumiem - bo nie widziałem gripa do 10D/20D.

maku
08-11-2005, 17:17
Faktycznie. Teraz spojrzałem na: http://www.dpreview.com/reviews/CanonEOS350D/Images/batterygrip01.jpg (http://www.dpreview.com/reviews/CanonEOS350D/Images/batterygrip01.jpg)
Powinien być więc sztywniejszy.
20D ma tak samo jak 10D nie wiem jak jest z 300D ale chyba tak samo.

Zielony
08-11-2005, 17:20
Sztywna głowica i statyw to jeszcze nie wszystko.
Polecam porównać sobie jaka jest różnica w sztywności przy takim np. 10D mocowanym do płytki głowicy bezpośrednio i z gripem. Nie wiem jak to wygląda w przypadku 20D ale sądząc po tym co słyszałem o jego gripie (chybotanie itd.) to pewnie nie jest lepiej.
Te gripy są miękkie przez to że są otwierane od tyłu a nie z boku tak jak to ma miejsce w przypadku serii jedynek. Do tego dochodzi jeszcze jakość ich wykonania a przynajmniej fakt że jest to zwykły badziewiasty plastik.


a to fakt, wydaje mi się że korzystając ze statywu trza odkręcić gripa ale nie wiem bo... testów nie robiłem :mrgreen:

ogólnie wydaje mi się, że te płytki są za małe i zawsze bedzie się to trochę chybotać :(
na mojej plytce (po stronie która przychodzi do body) w dodatku jest jeszcze taka cienka warstwa fakturowanej gumy...
na tym też pewnie minimalnie się to chyboce mimo mocnego dokręcenia...
ale mocno już nie dokręcam, jedną wajchę już przekręciłem :(

Zielony
08-11-2005, 17:58
Faktycznie. Teraz spojrzałem na: http://www.dpreview.com/reviews/CanonEOS350D/Images/batterygrip01.jpg (http://www.dpreview.com/reviews/CanonEOS350D/Images/batterygrip01.jpg)
Powinien być więc sztywniejszy.
20D ma tak samo jak 10D nie wiem jak jest z 300D ale chyba tak samo.

Zaraz zaraz, w gripie BG-E2 do 20D akusy ładuje się od tylca, czyż nie? :mrgreen:

maku
08-11-2005, 18:17
No i przecież dokładnie tak napisałem!?
Późnym wieczorem jeśli jeszcze będę miał trochę sił po pracy spróbuję zamieścić zdjęcie tej mojej przerobionej płytki. To będzie wiadomo o czym piszę.

maku
09-11-2005, 00:41
Tak jak obiecałem załączam fotki.
Może się to komuś przyda. Na zdjęciach jest wprawdzie płytka pod 1V ale ta pod 10D wygląda dokładnie tak samo. Jest to zwykły kawałek aluminiowej blachy przyklejony klejem termicznym (tzw. termoglue) do oryginalnej spiłowanej płytki Manfrotto. Wystarczy taki klej ponieważ siła łącząca z aparatem i tak jest przenoszona przez śrubę.
W przypadku 10D sztywność poprawiła się wręcz znakomicie. Do 1V dorobiłem po prostu z rozpędu.

muflon
09-11-2005, 11:57
A skoro już się taki temat pojawił, ja mam pytanie z innej beczki: czy widział ktoś głowicę do statywu (najlepiej mocowaną na standardową szybkozłączkę) z... krzesełkiem? :-) Bo mi, całkiem serio, coś takiego by się często przydało :)

iczek
09-11-2005, 14:01
A ja odradzam kulówki.
Ale z zupelnie innych powodów. I nie będe mówił o duszy :)
Mailem kulowke z 400mm/2,8 i niestety sie to nie nadaje, bo jedną reką musze podtrzymywac szklo, a jak wylaczam AF to juz nie mam trzeciej reki do ostrzenia :) Nie sprawdza sie.
Jesli wiec uzywasz szkiel dluzszych niz 135mm (chodzi o ciezar i odlegly pierscien ostrzenia) to jednak polecam zwykla glowice. Jesli masz aparat i krotkie szkla to nie ma roznic.


chyba nie wyjasnilem - chodzilo mi o moment w ktorym rozluzniasz zacisk i wowczas w kulowce moze ci calosc po prostu zleciec na bok. Trzeb auwazac. No i nie da sie obracac jedynie w pozimie bo kula to kula :)

bebop
09-11-2005, 14:28
chyba nie wyjasnilem - chodzilo mi o moment w ktorym rozluzniasz zacisk i wowczas w kulowce moze ci calosc po prostu zleciec na bok. Trzeb auwazac. No i nie da sie obracac jedynie w pozimie bo kula to kula :)

wydaje mi się Piotr, że w 322RC nie mam tego problemu. podczepiałem teraz 300/4IS bo się*przymierzam, 400/2_8 dużo większe szkło, ale myślę,*że wiem o co Ci chodzi. w 322RC trzymając za poziomy joystick masz od razu stabilizację pionu, dodatkowo ostrząc trzymasz mimo woli przód tył. mylę się?

Duty
11-11-2005, 02:40
Będę stał za niedługo przed wyborem nowej głowicy, wiem, że napewno będzie to Manfrotto z tym, że nie wiem czy kupować taką jak miałem czyli odpowiednik 141RC Manfrotto czy np. wybrać coś z repertuaru głowic kulowych?


Mam w studiu statyw Manfrotto 055 z głowicą kulową - robi praktycznie za wieszak do aparatu - głowica ciągle poluzowana - aparat wisi do zdjec w pionie, podpięty kablami do komputera i zasilania. Chwytam go- kadruję, robię zdjęcie i... puszczam - wisi dalej :)
Nie lubię głowic kulowych, ale takie ich zastosowanie do studia jest dla mnie idealne :)
Na śluby do kościoła i na plenery zabieram statyw Neotec z głowicą 329RC4 - bajka, jak to pracuje!
Głowica ma 3 wajchy, które dają się tak ustawić (siła trzymania), że 1DMKII z podpiętym 24-70, albo 70-200 2,8 trzymam tylko za korpus i mogę z lekkim oporem kręcić nim jak na kuli - kiedy puszczę - zostanie w tej pozycji, nie opada.
Głowica ma 3 poziomice i możliwość bardzo płynnego panoramowania. Ogólnie leży mi bardzo.
A statyw Neotec? - szybszego w użyciu nie znalazłem :)
Do noszenia torba MBAG80 - dobrze chroni zestaw.

Próbowałem głowicy kulowej z rękojeścią - 322RC2 - jednak nie da się jej tak płynnie używać (bez dotykania) jak tradycyjnej 329 :)

Duty
11-11-2005, 02:47
chyba nie wyjasnilem - chodzilo mi o moment w ktorym rozluzniasz zacisk i wowczas w kulowce moze ci calosc po prostu zleciec na bok. Trzeb auwazac. No i nie da sie obracac jedynie w pozimie bo kula to kula :)

W Twoim przypadku najlepiej używać głowic firmy Wimberley :)

http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?O=productlist&A=details&Q=&sku=404536&is=REG&addedTroughType=search

Jak to Jurek ma napisane?: "Jeśli się coś lubi, to należy mieć to 'coś' w najlepszym gatunku"

Kubaman
12-11-2005, 12:46
jedną reką musze podtrzymywac szklo, a jak wylaczam AF to juz nie mam trzeciej reki do ostrzenia :) Nie sprawdza sie. no chyba że używasz AF, co jest raczej standartem, zwłaszcza w tele.


chodzilo mi o moment w ktorym rozluzniasz zacisk i wowczas w kulowce moze ci calosc po prostu zleciec na bok.
przecież trzymam prawa ręką aparat za uchwyt a lewą manipuluję przy zacisku kuli - co w tym trudnego? Ja sprawdzałem i działa OK z moją 400L. Dla naprwdę ciężkich szkieł (mało kto ma na forum takie cacka) po prostu potrzebna jest większa kula (wtedy opór ruchu jest większy i nic nie spada IMHO, a ręka na uchwycie wystarcza do przytrzymania nawet 5kg.)

dentharg
14-11-2005, 15:00
A montował ktoś kiedyś głowice Manfrotto do statywów Velbon? Bo interesuje mnie Sherpa 600R i 482RC :)

bebop
14-11-2005, 15:05
A montował ktoś kiedyś głowice Manfrotto do statywów Velbon? Bo interesuje mnie Sherpa 600R i 482RC :)

a gwint jest ten sam?

dentharg
14-11-2005, 15:15
Szukałem tej info i nie znalazłem, na jaki gwint montuje się głowicę do statywu.

Smaczny
14-11-2005, 18:09
Z tego co mi się wydaje, to kulowe są gabarytowo mniejsze, i szybciej pewnie ustawia się dane położenie.
Ale nie zrobisz nimi dokładnej panoramy... Do panoram chyba tylko klasyczne "wajchowe"

jacam
14-11-2005, 22:06
Ale nie zrobisz nimi dokładnej panoramy... Do panoram chyba tylko klasyczne "wajchowe"
do panoram są specjalne :mrgreen:
http://db.manfrotto.com/303SPH/main.php?cnt=headguide

Janusz Body
14-11-2005, 22:53
Szukałem tej info i nie znalazłem, na jaki gwint montuje się głowicę do statywu.


1/4 lub 3/8 cala - zwykle głowice "obsługują" obydwa rozmiary - mają przejściówki

Janusz

Janusz Body
14-11-2005, 22:56
do panoram są specjalne :mrgreen:
http://db.manfrotto.com/303SPH/main.php?cnt=headguide


Tu też :-) http://www.kaidan.com/Detail.bok?no=144

Janusz

snowboarder
15-11-2005, 07:11
A ja odradzam kulówki.
Ale z zupelnie innych powodów. I nie będe mówił o duszy :)
Mailem kulowke z 400mm/2,8 i niestety sie to nie nadaje, bo jedną reką musze podtrzymywac szklo, a jak wylaczam AF to juz nie mam trzeciej reki do ostrzenia :) Nie sprawdza sie.


sorry, ale z takim szklem nikt, ale to nikt nie uzywa nic innego
niz Wimberley: http://www.tripodhead.com/index.cfm

albo pelna glowica (600 f4 lub 400 f2.8 ) albo sidekick z 500 f4

przy okazji lada moment bedzie dostepna nowa wersja pelnej glowicy
http://www.tripodhead.com/products/wimberley-main.cfm
Wimberley II za $595 z QR

Jurek Plieth
15-11-2005, 10:20
Sztywna głowica i statyw to jeszcze nie wszystko.
Polecam porównać sobie jaka jest różnica w sztywności przy takim np. 10D mocowanym do płytki głowicy bezpośrednio i z gripem.
Rozumiem Twój problem, ale ja się z nim nie zetknąłem, chociaż nigdy nie używam korpusu bez gripa. Może mam wyjątkowo dobrze wykonany grip?

skrzat
15-11-2005, 10:35
A co sądzicie o tych głowicach (GoldPhoto) ? Pasują do nich płytki od Manfrotto. Parametry są OK (m.in. udźwig)

1. http://www.foto-tip.pl/sklep/product_info.php?cPath=58&products_id=529
2. http://www.foto-tip.pl/sklep/product_info.php?cPath=58&products_id=528
3. http://www.foto-tip.pl/sklep/product_info.php?cPath=58&products_id=522
4. http://www.foto-tip.pl/sklep/product_info.php?cPath=58&products_id=532

Wydaje się, że są to tańsze odpowiedniki Manfrotto:
1. 141RC
2. 029
3. 486RC
4. 222

A tu są płytki:
1. http://www.foto-tip.pl/sklep/product_info.php?cPath=58&products_id=523
2. http://www.foto-tip.pl/sklep/product_info.php?cPath=58&products_id=527

Odpowiednio w Manfrotto:
1. 200PL
2. 030

Statywy też mają bardzo podobne parametry do odpowiedników z Manfrotto, tylko cena jest niższa :)

czeczot
15-11-2005, 12:44
Statywy też mają bardzo podobne parametry do odpowiedników z Manfrotto, tylko cena jest niższa :)

Podobne może i są ale ważniejsze czy jakość jest podobna. Ja w to bardzo wątpię po doświadczeniach ze chińskimi statywami studyjnymi. Manfrotto ze względu na użyte materiały wydaje się nie do zajechania, zresztą nie czytałem o przypadku żeby komuś udało się wykończyć statyw tej firmy. Za to w moich chińskich statywach po lampy błyskowe zaciski sprężynowe po 3 miesiącach niezbyt intensywnego używania już nie trzymają. Co drugie zaciśniecie trzeba je dokręcać. Nie wyobrażam sobie statywu pod aparat używanego w terenie który co chwila trzeba dokręcać kluczem bo zaczyna sam się składać.

Jurek Plieth
15-11-2005, 12:48
Manfrotto ze względu na użyte materiały wydaje się nie do zajechania, zresztą nie czytałem o przypadku żeby komuś udało się wykończyć statyw tej firmy.
Oj, wiele razy czytałem, albo słyszałem. Z kolei spotkałem sie z opiniami, że to Gitzo są nie do zajechania :wink: Jaka jest obiektywna prawda, nie wiem. Mam i Manfrotto i Gitzo i nie narzekam na żaden. No, ale ja mało fotografuję!

skrzat
15-11-2005, 14:21
Ale patrząc na parametry GoldPhoto i odpowiedników w Manfrotto widać, że są praktycznie takie same. Dla analogicznych modeli taki sam jest udźwig, wymiary, kształt i masa :)

czeczot
15-11-2005, 20:56
Ale patrząc na parametry GoldPhoto i odpowiedników w Manfrotto widać, że są praktycznie takie same. Dla analogicznych modeli taki sam jest udźwig, wymiary, kształt i masa :)

Jesteś pewien patrząc na zdjęcie że np. ich zacisk sprężynowy jest identyczny i że ten chiński nie zacznie szwankować po kilku miesiącach. Ty to masz sokole oko :)

KuchateK
16-11-2005, 07:52
Przeciez to zerzniete kropka po kropce z oryginalu.
Jesli nie skopali bardzo materialow to co tak naprawde moze byc gorszego? Manfrotto wcale nie jest z niczego nadzwyczajnego. Nie wydaje mi sie zeby stal od stali sie mogla tak bardzo roznic zeby nagle jedno sie mialo rozleciec po paru miesiacach.

Janusz Body
16-11-2005, 09:09
... Nie wydaje mi sie zeby stal od stali sie mogla tak bardzo roznic zeby nagle jedno sie mialo rozleciec po paru miesiacach.

Może i to bardzo :-) To się wszystko sprowadza do "sprzęgieł ciernych" i zarówno materiał jak i precyzja wykonania mają ogromne znaczenie. Sporo zależy od "obciążenia" czyli jak często się tego używa. Ale fakt, na oko głowice wyglądaja identycznie

Janusz

czeczot
16-11-2005, 10:01
Przeciez to zerzniete kropka po kropce z oryginalu.
Jesli nie skopali bardzo materialow to co tak naprawde moze byc gorszego? Manfrotto wcale nie jest z niczego nadzwyczajnego. Nie wydaje mi sie zeby stal od stali sie mogla tak bardzo roznic zeby nagle jedno sie mialo rozleciec po paru miesiacach.
Jeżeli użyli identycznych materiałów to będą identyczne. Ale wystarczy gorsza śrubka która nie trzyma przy zaciskach sprężynowych na nogach i już się to rozłazi, sam składa. Ja tak mam w chińskich statywach pod lampy studyjne.

Poza tym zostaje jeszcze coś takiego jak precyzja wykonania a ta w chińskich produktach nie jest najwyższa i przez nią mogą powstawać luzy itd

Manfrotto nie jest najwyższych lotów, mi się nawet bardziej podoba wykonanie velbon ale manfrotto jest wykonane jak dla mnie pancernie. Mam ich statyw ponad 2 lat i nakoś nie widzę żeby działał gorzej niż nowy.

skrzat
16-11-2005, 10:29
Tu macie stronę Goldphoto:
http://www.sz-goldphoto.com/

Co do wytwarzania produktów w Chinach, to wiem co nieco, ponieważ pracuę od kilku lat w firmie, która swój handel opiera na chińskich produktach :)
Wszystko zależy jakiej ceny wymagają klienci - jeśli niskiej, to ten sam produkt można wykonać z gorszych materiałów. Ale jeśli ma być lepsza jakość, to taką masz na życzenie. Dopóki nie znajdziemy kogoś, kto ma sprzęt Goldphoto, nie będzie wiadomo jak się zachowa po dłuższym użytkowaniu.

Ciekaw jestem, gdzie Manfrotto robi swoje produkty :)

Janusz Body
16-11-2005, 10:47
Ciekaw jestem, gdzie Manfrotto robi swoje produkty :)

Made in Italy, Bóg raczy wiedzieć dlaczego Włochami w Polszcze nazywanemi :-) Przynajmniej to co jest na rynku "europejskim"

Z tym "gdzie" to czasami może być nawet śmiesznie. Kaidan robi parę rzeczy w Polsce! - oczywiście u nas nie do dostania...

Janusz

Zielony
16-11-2005, 13:02
Może i to bardzo :-) To się wszystko sprowadza do "sprzęgieł ciernych" i zarówno materiał jak i precyzja wykonania mają ogromne znaczenie. Sporo zależy od "obciążenia" czyli jak często się tego używa. Ale fakt, na oko głowice wyglądaja identycznie

Janusz

Ja mam również identyczną jeśli chodzi o wygląd na 'oko' z manfrottem z tym, że nie jest to Goldphoto.
'Na oko' to tak naprawdę babka umarła ;)

Odnośnie mojej głowicy - a więc mimo, że dostałem 3 lata gwarancji na cały statyw i na głowice ( z tym, że nie chce mi się grzebać w papierach żeby sprawdzić co ona dokładnie obejmuje) to po pół roku niezbyt częstego używania przekręciłem jedną wajchę tą od ruchu w 360st poziomie; tzn przekręcił się gwint w głowicy a nie na wajsze.
Więc śmiem twierdzić, że wykonane to to jest z jakiegoś g*wnolitu.
Zamierzam teraz dokupić Manfrotto (pewnie 141RC), a jak znowu kiedyś będę na wyspach (pewnie niebawem) to zobacze co się da załatwić na gwarancję.
Możliwe że wymienią bo naprawić się tego nie da a przynajmniej nikomu nie będzie się chciało z tym bawić. Ogólnie mimo solidnego wyglądu i 'wrażenia w ręce' żałuję po trochu że nie zorientowałem się o ceny Manfrotto w Polsce, które jak się okazało w tamtym czasie kiedy kupowiałem 'odpowiednik' były na tym samym mniej wiecej poziomie więc gdbybym to sprawdził to bym się napewno wstrzymał i kupił 055PROB +141RC w Polsce w sklepiefotograficznym.pl

PS. Kolega jeszcze będzie próbował nagwintować mi na nowo ten otwór w głowicy i dorobić wajchę na ten gwint więc może jak się to uda to pochulam jeszcze trochę na tym. We'll see :D

PS2. dodaję, że nie dokręcałem wajchy na siłę więc napewno nie była to moja wina.

Jurek Plieth
16-11-2005, 13:41
Nie wydaje mi sie zeby stal od stali sie mogla tak bardzo roznic zeby nagle jedno sie mialo rozleciec po paru miesiacach.
Kuchatku, a czym może sie różnić Toyota montowana w chińskiej montowni od tej montowanej w Japonii? Nawet materiały muszą być takie same, a jednak... :evil:

KuchateK
16-11-2005, 17:53
Sam mam sporo narzedzi (w wiekszosci precyzyjnych) z Chin i musze powiedziec ze jestem bardzo zadowolony z precyzji i jakosci wykonania. Milo zaskakuje, ze materialy sa solidne nawet tam gdzie nie musza a nie plastik fantastik gdzie popadnie byle taniej. Ceny sa bardziej niz konkurencyjne.

Jesli firma jest nastawiona na jakosc to produkty nawet z najgorszej dziury beda na wysokim poziomie. Jesli nie to trudno...

djtermoz
16-11-2005, 18:36
Sam mam sporo narzedzi (w wiekszosci precyzyjnych) z Chin i musze powiedziec ze jestem bardzo zadowolony z precyzji i jakosci wykonania. Milo zaskakuje, ze materialy sa solidne nawet tam gdzie nie musza a nie plastik fantastik gdzie popadnie byle taniej. Ceny sa bardziej niz konkurencyjne.
Dokladnie. Zeby nie bylo kompletnie off-topic to napisze ze sam mam statyw z glowica z Chin. I musze powiedziec ze jestem pozytywnie zaskoczony jakoscia wykonania (statyw Giottos (http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?O=productlist&A=details&Q=&sku=296583&is=REG&addedTroughType=search) z glowica tej samej firmy (http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?O=productlist&A=details&Q=&sku=318594&is=REG&addedTroughType=search)). Calosc jest sztywna, wyglada porzadnie, sruby solidne, wazy w komplecie ze 3kg i moznaby na tym male dzialo przeciwlotnicze oprzec. Wiem ze to nie ta sama jakosc co Gitzo, ale za te cene...

Vitez
16-11-2005, 19:39
Na podstawie dwoch powyzszych wypowiedzi mozna ryzykowac uogolnienie ze jakosc produktow montowanych CHiny->USA jest nieco wyzsza niz tych montowanych Chiny->Srodkowowschodnia Europa ;)

KuchateK
16-11-2005, 20:24
Na podstawie dwoch powyzszych wypowiedzi mozna ryzykowac uogolnienie ze jakosc produktow montowanych CHiny->USA jest nieco wyzsza niz tych montowanych Chiny->Srodkowowschodnia Europa ;)
Tu nie chodzi o to...

Zalew powszechnie znanej chinskiej tandety "byle taniej" jest tutaj jeszcze lepiej widoczny jak w europie. Same sklepy o wdziecznej nazwie "wszystko po dolara" sa tego swietnym przykladem. Znalezienie tam czegokolwiek o przyzwoitej jakosci to jak wygrana w totka. Rozrzut parametrow nawet na prostych rzeczach jest gigantyczny. Materialy i wykonanie na tragicznym poziomie. W zasadzie lepiej tego nie kupowac jak sie z tym meczyc. Do tego kupa innych miejsc gdzie sprzedaja podobna tandete.

Tu chodzi o konkretne produkty (paradoksalnie najczesciej dosyc wierne kopie czegos innego). Zwykle to nie sa rzeczy robione "byle taniej" i upychane jako darmowy bonus na e-bay'u. Jest kilka firm robiacych przyzwoite produkty. Trzeba tylko poszukac i czasami zaryzykowac sprawdzenie jesli nie ma o tym informacji nigdzie indziej. Zakupy via internet tutaj bardzo upraszczaja cala sprawe ;)

Janusz Body
16-11-2005, 23:42
Czy ktoś się orientuje czy jakiś sklep w tym pięknym kraju handluje głowicami Arca Swiss? Szukam Arca Swiss Camera Plate 1/4" (to taki quick coupling do Arca Swiss) i nie bardzo mi się chce przechodzić korowody z celnikami na Okęciu plus płacić 15 PLN w znaczkach skarbowych na upoważnienie jakiejs lotniskowej agencji w celu zapłacenia cła. To coś kosztuje ca. 50 USD i podpada pod cło niestety.

Na e-bayu nie ma, z europejskich sklepów to tylko w UK ale nie są zbyt chętni do wysyłania.

Janusz

czeczot
17-11-2005, 00:19
Dokladnie. Zeby nie bylo kompletnie off-topic to napisze ze sam mam statyw z glowica z Chin. I musze powiedziec ze jestem pozytywnie zaskoczony jakoscia wykonania (statyw Giottos (http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?O=productlist&A=details&Q=&sku=296583&is=REG&addedTroughType=search) z glowica tej samej firmy (http://www.bhphotovideo.com/bnh/controller/home?O=productlist&A=details&Q=&sku=318594&is=REG&addedTroughType=search)). Calosc jest sztywna, wyglada porzadnie, sruby solidne, wazy w komplecie ze 3kg i moznaby na tym male dzialo przeciwlotnicze oprzec. Wiem ze to nie ta sama jakosc co Gitzo, ale za te cene...
A jak długo masz ten statyw? Bo „metal”/statyw się wyrabia w czasie użytkowania. Może to jest akurat ta nieliczna chińska firma która robi dobrze czego ci życzę ale jednak ja dalej się upieram przy manfrotto. Statyw się kupuje na długie lata i nie wiem czy jest sens ryzykować jak się przeliczy na oszczędność na rok użytkowania :)

djtermoz
17-11-2005, 01:17
A jak długo masz ten statyw? Bo „metal”/statyw się wyrabia w czasie użytkowania.
Zgadza sie. Dlatego jakas "recenzje" to bede mogl wydac po minimum roku. Na razie mam go zbyt krotko zeby cos wiecej powiedziec. Ale chrzest bojowy przejdzie juz wkrotce a konkretnie w grudniu w ciagu 2 dni na sniegu i mrozie w Islandii wiec zobaczymy jak sie spisze.

Ramirez
02-09-2006, 12:52
Tak jak obiecałem załączam fotki.
Może się to komuś przyda. Na zdjęciach jest wprawdzie płytka pod 1V ale ta pod 10D wygląda dokładnie tak samo. Jest to zwykły kawałek aluminiowej blachy przyklejony klejem termicznym (tzw. termoglue) do oryginalnej spiłowanej płytki Manfrotto. Wystarczy taki klej ponieważ siła łącząca z aparatem i tak jest przenoszona przez śrubę.
W przypadku 10D sztywność poprawiła się wręcz znakomicie. Do 1V dorobiłem po prostu z rozpędu.

A jak wygiąłeś blachę? Aluminium jest stosunkowo trudnum materiałem do formowania, bo sztywne i kruche.

Kubaman
02-09-2006, 13:57
specjalistą nie jestem, ale aluminium można łątwo formować po częściowej reorganizacji struktury krystalicznej (tak się to chyba zwie), a mówiąc po naszemu to trzeba blachę aluminiową potraktować delikatnie i krótko palnikiem. Staje się miękka i daje się łatwo formować, aż się znów utwardzi pod wpływem obróbki. Wtedy znowu podgrzewasz i zaczynasz od nowa (no prawie).

maku
02-09-2006, 22:44
Nie bawiłem się w żadne podgrzewanie itd.
Promień gięcia jest wystarczająco duży by nie spowodować pęknięcia materiału.

Roger_Sway
08-12-2007, 00:21
Witam!
Szykuję sie właśnie do kupna głowicy do statywu i zastanawiem sie nad 2
tym http://www.allegro.pl/item277784519_goldphoto_yh430_kulowa_profi_jak_man frotto_.html
a tym http://www.allegro.pl/item277784522_goldphoto_yh433_kulowa_profi_jak_man frotto_.html

będę na niej trzymał właściwie tylko jeden obiektyw: 400mm na M42
ktorą byscie wybrali? ...coś mi jakoś dziwnie mówi że zaraz usłysze coś na temat Manfrotto;)
z góry dzięki za rady! :)

koraf
08-12-2007, 00:39
Używam głowicy kulowej Velbon QHD-61 i jestem z niej bardzo zadowolony. Ja bym brał na Twoim miejscu tą na 6 kg moim zdaniem wygląda solidniej i z mojego doświadczenia wynika ,że lepiej zawsze mieć pewien zapas - wtedy głowica stabilniej utrzymuje sprzęt.

januszP.
08-12-2007, 08:33
Ja kiedyś kupiłem u fripersa tę głowicę:http://www.allegro.pl/item277784431_profesjonalna_metalowa_glowica_kulow a_niezbedna.html
i do dzisiaj jestem z niej bardzo zadowolony.
W oryginale wygląda lepiej niż na zdjęciu). Parametry ma zupełnie podobne do ww. Ale ma jedna dobra funkcję , których tamte nie maja. Możliwość blokady poziomu do robienia panoram. Wytrzymałość jak większa powyżej. Ta pierwsza jest za słaba na większe obciążenia. Jedynym mankamentem do usunięcia w 1min. w tej głowicy to konieczność dołożenia podkładki pod śrubkę dociskającą szybkozłączkę (taka mała od spodu). Bez podkładki lubi się poluźnić.

Roger_Sway
08-12-2007, 17:43
Dzięki za opinię :) :mrgreen:
Tak się jeszcze zastanawiam i chyba skończy się na tym, że dorzucę trochę kasy i szarpnę się na "MANFROTTO 484RC2" ;)
głowiczka Manf powinna być lepsza od tych które wcześniej wymieniłem -przynajmniej mam taką nadzieję :)
może ktoś jej używa z jakimś dłuższym obiektywem? (400mm M42)

krzypol
20-12-2007, 21:47
Ja kiedyś kupiłem u fripersa tę głowicę:http://www.allegro.pl/item277784431_profesjonalna_metalowa_glowica_kulow a_niezbedna.html
i do dzisiaj jestem z niej bardzo zadowolony.
W oryginale wygląda lepiej niż na zdjęciu). Parametry ma zupełnie podobne do ww. Ale ma jedna dobra funkcję , których tamte nie maja. Możliwość blokady poziomu do robienia panoram.

Właśnie przybył do mnie kurier z tą głowicą http://www.abitus.pl/sklep/imgprd/galerie/gl6892/allegro_gora.jpg
Jest masywna i ciężka (wysokość 11 cm). Jest dobrze spasowana - żadnych luzów. Zobaczymy w praktyce :wink:

scanus
05-06-2008, 20:36
Wątek już trochę ostygł ale go odświeżę. :)
Jakich głowic używacie do monopodu. Właśnie noszę się z zamiarem nabycia Manfrotto 680B. Jedyna (chyba) dostępna głowica typowo monopodowa tego producenta to 234RC. Robi na mnie wrażenie wyjątkowo rachitycznej. Ktoś z Was jej używa?
A może polecicie mi jakąs inną, dobrze radzącą sobie w tym zastosowaniu?
Pzdr,
K

akustyk
22-08-2008, 23:42
podepne sie pod ten temat, zeby nowego nie zakladac:

szukam wzglednie taniej i lekkiej glowicy kulkowej, najlepiej z szybkozlaczka
aczkolwiek nie upieram sie. waga najlepiej nie przekraczajaca 400g.
chce na to stawiac maksymalnie 30D / 70-200/4 / TC 1.5x, przy czym w gre
wchodzi focenie na wietrze (dosc mocnym w tym kraju).

wstepnie zastanawialem sie nad czyms takim:
http://www.allegro.pl/item393441808_fotoforma_glowica_kulowa_benro_bh_1_ sklep_wa_wa.html
alternatywne opcje to Manfrotka 486RC2.


uprzejmie prosze o pominiecie argumentacji w desen "Manfrotto, bo jest super".
mam odmienna opinie na temat uznawania wszystkiego tej firmy z gory za 8-my
cud swiata. ale to nie znaczy, ze nie moze byc MF jesli jest faktycznie lepszy.
byle argumentacja nie byla "przez definicje"

koraf
23-08-2008, 00:03
podepne sie pod ten temat, zeby nowego nie zakladac:

szukam wzglednie taniej i lekkiej glowicy kulkowej, najlepiej z szybkozlaczka
aczkolwiek nie upieram sie. waga najlepiej nie przekraczajaca 400g.
chce na to stawiac maksymalnie 30D / 70-200/4 / TC 1.5x, przy czym w gre
wchodzi focenie na wietrze (dosc mocnym w tym kraju).

wstepnie zastanawialem sie nad czyms takim:
http://www.allegro.pl/item393441808_fotoforma_glowica_kulowa_benro_bh_1_ sklep_wa_wa.html
alternatywne opcje to Manfrotka 486RC2.


uprzejmie prosze o pominiecie argumentacji w desen "Manfrotto, bo jest super".
mam odmienna opinie na temat uznawania wszystkiego tej firmy z gory za 8-my
cud swiata. ale to nie znaczy, ze nie moze byc MF jesli jest faktycznie lepszy.
byle argumentacja nie byla "przez definicje"

Nie mam doświadczenia z głowicą , którą wybrałeś ale wyglada solidnie i ma rozsądne obciążenie do 6kg , które wystarczy na Twój sprzęt.
Wygląda mi na zdjęciach ,że głowica zapewnia obrót dookoła własnej osi a to plus przy panoramie.
Osobiście używam Velbon QD-61 i Frotkę 488RC2 , która jest dużo lepsza od Velbon i mogę z czystym sumieniem ją polecić za stabilność i jakość użytych materiałów.
Do tych wiatrów masz zapewne dobry statyw jak sądzę ?.
Pozdrawiam.

akustyk
23-08-2008, 00:19
Nie mam doświadczenia z głowicą , którą wybrałeś ale wyglada solidnie i ma rozsądne obciążenie do 6kg , które wystarczy na Twój sprzęt.
Wygląda mi na zdjęciach ,że głowica zapewnia obrót dookoła własnej osi a to plus przy panoramie.

te podawane obciazenia to staram sie z duzym marginesem traktowac, bo to roznie wyglada.

a panoram nie robie wiec akurat ta cecha bez znaczenia



Osobiście używam Velbon QD-61 i Frotkę 488RC2 , która jest dużo lepsza od Velbon i mogę z czystym sumieniem ją polecić za stabilność i jakość użytych materiałów.
Do tych wiatrów masz zapewne dobry statyw jak sądzę ?.
Pozdrawiam.
no wlasnie 488RC2 nie chce, bo o ile konstrukcyjnie mi sie podoba, o tyle waga przekracza mocno przyjete zalozenia.

nogi ktore mam to Sherpa CF 630. dadza sobie rade ;)

z ciekawosci zapytam: jak sie prezentuje ta glowica Velbona? widzialem ja w sklepie, z ktorego chce zamowic troche sprzetu i zastanawialem czy jej nie wziac. opinie widzialem duzo lepsze o Benro, ale nie wykluczam i takiej opcji

koraf
23-08-2008, 00:29
Z tym obciążeniem głowicy to się absolutnie się zgadzam i przyjmuję margines bezpieczeństwa min. 2-3 x ciężar sprzętu , wiem ,że wtedy głowica kulowa trzyma bez najmniejszych problemów.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

z ciekawosci zapytam: jak sie prezentuje ta glowica Velbona? widzialem ja w sklepie, z ktorego chce zamowic troche sprzetu i zastanawialem czy jej nie wziac. opinie widzialem duzo lepsze o Benro, ale nie wykluczam i takiej opcji

Jej obciążenie to 6kg i ma użyte dobre materiały ( kula głowicy) lecz ogólnie gorsze niż we frotce.
Jest praktyczna , szybka w montażu i myślę ,że również by pasowała pod Twój sprzęt.
Używam jej przez trzy lata ( obecnie na monopodzie) i zero problemów , jedynie płytka z korka zmieniła kolor :D.

akustyk
23-08-2008, 00:41
Jej obciążenie to 6kg i ma użyte dobre materiały ( kula głowicy) lecz ogólnie gorsze niż we frotce.
Jest praktyczna , szybka w montażu i myślę ,że również by pasowała pod Twój sprzęt.
Używam jej przez trzy lata ( obecnie na monopodzie) i zero problemów , jedynie płytka z korka zmieniła kolor :D.

OK, dzieki za info. korek to wiem, ze kolor zmienia. mialem takie cos w plytce do Sherpy 600R

XLesio
20-12-2008, 18:03
Zostałem właśnie szczęśliwym posiadaczem manFrotki 055XPROB (prezent od drugiej połowy :mrgreen:). Ponieważ autorka niespodzianki nie wiedziała czy będę chciał głowicę kulową czy panoramę, dalszy wybór zostawiła mi.

No i teraz pytanie - w co go uzbroić? Sezon na wydatki jest wyjątkowo paskudny, i nie przewiduję w ciągu najbliższego pół roku dysponowania nadmierną gotówką. Szukam funkcjonalnej, amatorskiej głowicy, którą ewentualnie i z biegiem czasu wymienię na coś lepszego.

$ do wydania - jak najmniejsze. Akceptowalny przedział to 100-200 PLN.
Głowica nie musi być "super nośna". Sprzęt pod ktory będę jej używał to Eos 30, docelowo 40/50D. Szkła też amatorskie - do 300mm (i lustro 500mm, ale to krótka i zwarta konstrukcja).


Będę wdzięczny za wszelkie rady. Do tej pory strzelałem z "chińczyków" lub ręki, i temat to dla mnie novum.

szycho
20-12-2008, 19:59
No to ja w kwestii tanio i w miarę dobrze dobrze proponuję głowice GoldPhoto. Sam się zastanawiam nad YH430.
http://fotozakupy.pl/akcesoria-foto/GoldPhoto,18k,75p

marfot
20-12-2008, 21:53
Zostałem właśnie szczęśliwym posiadaczem manFrotki 055XPROB (prezent od drugiej połowy :mrgreen:). Ponieważ autorka niespodzianki nie wiedziała czy będę chciał głowicę kulową czy panoramę, dalszy wybór zostawiła mi.

No i teraz pytanie - w co go uzbroić? Sezon na wydatki jest wyjątkowo paskudny, i nie przewiduję w ciągu najbliższego pół roku dysponowania nadmierną gotówką. Szukam funkcjonalnej, amatorskiej głowicy, którą ewentualnie i z biegiem czasu wymienię na coś lepszego.

$ do wydania - jak najmniejsze. Akceptowalny przedział to 100-200 PLN.
Głowica nie musi być "super nośna". Sprzęt pod ktory będę jej używał to Eos 30, docelowo 40/50D. Szkła też amatorskie - do 300mm (i lustro 500mm, ale to krótka i zwarta konstrukcja).


Będę wdzięczny za wszelkie rady. Do tej pory strzelałem z "chińczyków" lub ręki, i temat to dla mnie novum.

Do takiego statywu podpinanie jakiegoś kartofla to już przesada. Chyba że tylko autorka prezentu ma przyzwoite pojęcie o sprzęcie :smile:.
Wybór musi być pomiędzy kulą 486RC2 i głowicą 3D 804RC2 (obie głowice po ok. 220 PLN). To są podstawowe głowice, od których należy zacząć poszukiwania, wypróbować czy zależy na prędkości (kula) czy precyzji 3D. Nie widzę też powodu żeby w tak skompletowanym zestawie coś wymieniać przez lata - ja mam 055 z kulą proball 308 (poprzednik 486) już ponad 8 lat i nie ciągnie mnie do zmian.

analogforever
20-12-2008, 23:46
XLesio

Manfrotto z oznaczeniem 488RC2 ,jest solidna i powinna wystarczyć do lustrzanki,jest dużo solidniejsza niż nogi które dostajesz w prezencie ,poniżej nie schodź ,wydatek ok 330zł ,ale nie ma co oszczędzać stówki bo się pożniej może żałować,jest to głowica która powinna dać rade lustrzankom i długim obiektywom,z krótkimi obiektywami i tak robisz z ręki a długie czasy naświetlania zrobisz na jakimś cienkim chińczyku ,byle go wiatr nie przewrócił.Cyfrowa lustrzanka ma mniejsze wymagania niż analogowa,uderzenie lustra i wibracje od migawki są znikome (np Canon 450D)i nie ma problemu zrobić ostre zdjecia z ręki na 1/125-160s obiektywem o ogniskowej ok 600-800mm .

A i jeszcze jedno w jakies łódzkiej hurtowni widziałem chińską głowicę za ok 100zł,wygladała bardzo dobrze ,kula chyba z 5-6cm średnicy,nawet się zainteresowałem ,ale nie mieli do niej dodatkowych szybkozłączek i żadnych informacji o sposobie ich nabycia luzem ,więc odpuściłem ,ale głowica fajna.

P.S.
jakiego lustrzaka nabyłeś ?

XLesio
21-12-2008, 01:06
No więc.. Dzięki za rady :)
I chcę usłyszeć więcej opinii.. Bo mój problem jest wciąż i nadal niezmienny. Nie chcę wydawać więcej niż 150 PLN (optimum z dopuszczalnymi uślizgnięciami..). Na horyzoncie czeka mnie kilka ważniejszych wydatków, a ten w żadnym wypadku nie był planowany. Wiem, że dla tych którzy wykorzystują statyw w pracy, takie podejście to absurd. Ale jestem amatorem, który często nie skorzysta ze stojącego w domu statywu (plecak z lustrem mam ze sobą niemal wszędzie, a frotka jakoś niespecjalnie pasuje do koncepcji górskiego trekkingu). Tak jak mówiłem, rozważam późniejszą zmianę głowicy. Na razie mam jednak nieco inne priorytety $. Najpierw dobry szeroki kąt, potem DSLR, a na końcu głowica będąca w stanie udźwignąć mastodonta :twisted: [OT: No i sam się w końcu nadziałem na odwieczną bolączkę naszego forum: "Nie kupuj, dozbieraj więcej!" :mrgreen:]


Do takiego statywu podpinanie jakiegoś kartofla to już przesada. Chyba że tylko autorka prezentu ma przyzwoite pojęcie o sprzęcie :smile:

Uderzyłeś w bolesną nutę, a kobieta kazała mi to zaakcentowć: TAK, ONA WIE WIĘCEJ NA TEN TEMAT :mrgreen: . Bo w przeciwieństwie do mnie, ostatni miesiąc spędziła nad branżową literaturą ;) (Za to ja wiem wszystko o 1000D... :twisted:)

Szycho, Marfot, Analogforever - no więc moje typy wyglądają chwilowo tak..

Benro (http://fotozakupy.pl/glowica/benro-bh-2,8179s)
Manfrott'ka (http://fotozakupy.pl/glowica/manfrotto-486-compact,5569s,0d)

Wiem że 35 PLN to żadna różnica. Ale też NIE widzę powodu wydawać ich dla marki. Tym bardziej że słyszałem dobre opinie o Benro , a kupując frotkę zaprzeczyłbym własnym słowom i planowanemu budgetowi..

Tyle, że wciąż i nadal czekam na jakieś propozycje.. Nie wiem czy GoldFoto to aż taki "kartofel" jak pisze Manfrot - może znajdzie się jakiś wiarygodny użytkownik? Bo nie da się ukryć, że jego cena przełamana jakością frotki byłaby ideałem... :mrgreen:

-------------------------------------------------------



P.S.
jakiego lustrzaka nabyłeś ?

Ke? A czemu miałem nabywać lustrzaka? ;) U mnie wciąż i nadal po staremu (czyli Elan 7, czyli Eos 30). Owszem, nabyłem ostatnio 1000D, ale ten powędrował w kobiece ręce :roll: Niestety napięte finanse sprawiają, że jeszcze przez rok-dwa nie przejdę na upatrzone D. Ale wiesz doskonale że mam skaner, więc nie jest tak źle :)

analogforever
21-12-2008, 01:34
Szkła też amatorskie - do 300mm (i lustro 500mm, ale to krótka i zwarta konstrukcja).


pytałem o obiektyw.

XLesio
21-12-2008, 01:45
Szlag, nie pomyślałem że nie chodzi ci o body :)
Quantarey'a, czyli tak naprawdę hamerykańską Sigmę, czyli tak naprawdę standartową konstrukcję Beroflexa. 3 tyg. temu wyjechał ze stanów i cos nie może przedświątecznie do mnie trafić. Ponoć stan igła (mówią ci co widzieli), tylko bliżej niezidentyfikowany gwint. Na 99% Tmount, ale to się okaże w praniu..

analogforever
21-12-2008, 02:01
Szlag, nie pomyślałem że nie chodzi ci o body :)
Quantarey'a, czyli tak naprawdę hamerykańską Sigmę, czyli tak naprawdę standartową konstrukcję Beroflexa. 3 tyg. temu wyjechał ze stanów i cos nie może przedświątecznie do mnie trafić. Ponoć stan igła (mówią ci co widzieli), tylko bliżej niezidentyfikowany gwint. Na 99% Tmount, ale to się okaże w praniu..

raczej na bank T-mount,ale mi się zdaje, że są to te same konstrukcje co Vivitar,a nie Sigma .

Może celnik chce przetestować. :-D

marfot
21-12-2008, 02:13
No więc.. Dzięki za rady :)

Szycho, Marfot, Analogforever - no więc moje typy wyglądają chwilowo tak..

Benro (http://fotozakupy.pl/glowica/benro-bh-2,8179s)
Manfrott'ka (http://fotozakupy.pl/glowica/manfrotto-486-compact,5569s,0d)

Wiem że 35 PLN to żadna różnica. Ale też NIE widzę powodu wydawać ich dla marki. Tym bardziej że słyszałem dobre opinie o Benro , a kupując frotkę zaprzeczyłbym własnym słowom i planowanemu budgetowi..



Z proponowanego zestawu praktyczniej wygląda Benro - ma szybkozłączkę. Ludzie chwalą Benro a więc może ta...

XLesio
21-12-2008, 02:56
raczej na bank T-mount, ale mi się zdaje, że są to te same konstrukcje co Vivitar, a nie Sigma . Może celnik chce przetestować. :-D

Celnikowi wara, bo mi jeszcze lusterka pobije! :) A swoją drogą wreszcie po zmianie kwoty "bezcłowej", odrobina oddechu. Wreszcie bez wątpliwości czy za stare FD nie walną mi jak za nową eLkę ;)
A co do Q i S - związku jestem pewien. Po pierwsze, kiedyś szukając info o tej firmie dokopałem się na stronie Q takiej informacji. Po drugie, miałem w domu Quantarey'a i Sigmę 70-300. Szkła identyczne, łącznie z czcionką podziałki :)


Ludzie chwalą Benro a więc może ta...

Podziękować! ;) W końcu nie ma to jak się doczekać utwierdzenia w decyzji :mrgreen:

A na poważniej, jest jeszcze Velbon 3D (http://fotozakupy.pl/glowica/velbon-phd-41q,8312s), ale z nośnoscią 2.5kg.. Sieś jakoś tak mało..

Z zupełnie innej beczki - a co myślicie o głowicach pistoletowych?

Bomberp
22-12-2008, 22:41
XLesio Ja kupiłem głowice Benro KB-0 kula ma średnice 36mm. To co mogę na razie powiedzieć to, że jeśli podpięte jest krótkie szkło np EF 24-85, to jest super ale z manualnym obiektywem Jupiter 21M, który waży prawie 1Kg to już nie jest tak wesoło. Co prawda jak się dokręci to jest stabilnie ale przy dokręcaniu ciężko jest dobrze skadrować.
Głowica BH-2 ma większą średnice kuli 44mm co powinno lepiej trzymać ale problemy z kadrowaniem mogą być podobne.
Generalnie wrażenia z wykonania głowic Benro są pozytywne, ale nie bawiłem się Manfrotto.

XLesio
23-12-2008, 13:59
...anybody out there...? Parafrazując Pinków.. :)
Nie znajdzie się żaden dodatkowy komentarz dotyczący Benro i Velbon..?

Bomerp - powiedz mi tylko jakiego body używasz? Bo chociaż nie mam szkieł tak ciężkich jak twój Jupiter, to jednak Eos 30 z lustrzanym będzie nieco ważył (choć środek ciężkości będzie w zupełnie innym miejscu). Znalazłem tez coś pośredniego - BH-1 (http://fotozakupy.pl/glowica/benro-bh-1,8148s), nośność do 6kg (oczywiście też z dwoma szybkozłączkami).

burdagraph
23-12-2008, 20:13
Też przymierzam się do zakupu głowicy. A raczej dwóch - gdyż zamierzam kupić cięższą i drugą lżejszą na dłuższe wypady. wybiorę raczej benro. Zastanawia mnie tylko to dlaczego są takie różnice cenowe między BH, KS i KJ..
Co do cięższej - to wybiorę chyba KJ-2..
Ale jeszcze wypada kupić lżejszą a do tego jakiś niewysoki bardzo lekki statyw węglowy.
Też padnie na Benro - dzisiaj dostałem aluminiowy i po oględzinach stwierdzam że wielka taniość za tą jakość.
Trochę mnie wnerwia że benro nie ma niskiego węglowego statywu z tą swoją wielokierunkową kolumną.

A odnośnie głowic znalazłem fajny test - szkoda że z niemca nie jestem zbyt dobry :(
http://www.traumflieger.de/desktop/ballhead/ballheads.php

Bomberp
23-12-2008, 22:16
Też przymierzam się do zakupu głowicy. A raczej dwóch - gdyż zamierzam kupić cięższą i drugą lżejszą na dłuższe wypady. wybiorę raczej benro. Zastanawia mnie tylko to dlaczego są takie różnice cenowe między BH, KS i KJ..
Co do cięższej - to wybiorę chyba KJ-2..


CO do cięższej to zobacz Giottos http://www.giottos.com/MH-3.htm z tego co czytałem są lepsze od Benro. Zobacz np tą http://foto-net.pl/sklep/produkt21328-g%C5%82owica-kulowa-Giottos-MH-1300-621.html, jak bym miał więcej kasy to kupił bym właśnie ją.

Różnice między Benro BH, KS i KJ:
- BH podstawowy model bez panoramy i regulacji docisku
- KB i KS tylko różnica użytych materiałów
- KJ dokładnie to nie wiem ale to najbardziej zaawansowana z serii np w jednym pokrętle oddzielna regulacja docisku i blokada kuli

los_bananos
23-12-2008, 23:54
witam
mam canona 400D w przyszłości (bardzo odległej;)) może jakiś wyższy model, w nieco mniej odległej przyszłości chcę nabyć obiektyw tele coś w stylu 70-200 f/4

zdecydowałem się na statyw manfrotto 190xprob
do tego chciałbym dołożyć głowicę typu 488 z płytką, i tutaj pojawiają się 3 możliwości
* 488RC0
* 488RC2
* 488RC4

są zbliżone cenowo, różnią się płytkami z tym, że nie mam pojęcia którą wybrać, na logikę wybrałbym tą 488RC0 bo wydaję się być bardziej 'stabilna' ale może ktoś wyjaśniłby o co tutaj chodzi dokładniej?

zakładam, że powyższy zestaw wystarczy do utrzymania takiego body i tele jak wyżej wspomniałem, jeśli nie jest tak do końca proszę o sprostowanie;)

pozdrawiam

sadaman
24-12-2008, 11:55
Witam
Również miałem nie lada problem w związku z zakupem statywu plus głowicy.
Rozpatrywałem na początku dwie możliwości, mianowicie:
1. Manfrotto 488RC2 + Manfrotto 488RC2 lub 055MF3
2. Goldphoto YH324C + Manfrotto 488RC2
W sumie podjęcie decyzji zajęło mi blisko trzy tygodnie, a i tak w końcu kupiłem zupełnie inny zestaw / Benro A297n6 + BH-0

Głowica zaprojektowana jest by przyjąć maksymalne obciążenie w postaci 4kg
Ku mojemu zaskoczeniu sprawdza się ona przy zestawie o który miałem największe obawy czyli Body + szkło 70-200 + lampa / zarówno w kadrowaniu pionowym jak i poziomym blokada głowicy trzyma pewnie bez luzów ... nie występuje zjawisko chorągiewki / cały zestaw jest stabilny
Tak na prędce szybkie zdjęcie :

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.kocar.com.pl/moj/glowica/glowicam.jpg)
Większy rozmiar (http://www.kocar.com.pl/moj/glowica/glowica.jpg)

burdagraph
24-12-2008, 15:48
Sadaman - powiem ci szczerze że trochę delikatnie to wygląda, ta głowiczka.

Pomyśl jak to się zachowa po podpięciu np 100-400 z konwerterem x2.

sadaman
24-12-2008, 16:31
Sadaman - powiem ci szczerze że trochę delikatnie to wygląda, ta głowiczka.

Pomyśl jak to się zachowa po podpięciu np 100-400 z konwerterem x2.

Możliwe że takie zestawienie może już nie być pewne ;)
Jednak mój zestaw biorąc pod uwagę moje potrzeby został już skompletowany i generalnie najcięższa kombinacja została przetestowana i się sprawdziła ;)
Pamiętajmy jednak że głowica jest przypisana dla obciążenia 4kg a Body plus 70-200 plus Lampka to waga około 3 kg wliczając w to także ogniwa zasilające w lampie i aparacie.
Co do samej głowicy - owszem, jest malutka i może nie wzbudzać zaufania - jednak swoje zadanie spełnia, no i pamiętajmy o tym że kosztuje ona jakieś 120 zł na allegro / zatem jak na swoje możliwości to niewiele:mrgreen:

Krzychu
24-12-2008, 16:42
Pamiętajmy jednak że głowica jest przypisana dla obciążenia 4kg a Body plus 70-200 plus Lampka to waga około 3 kg wliczając w to także ogniwa zasilające w lampie i aparacie.
Co do samej głowicy - owszem, jest malutka i może nie wzbudzać zaufania - jednak swoje zadanie spełnia, no i pamiętajmy o tym że kosztuje ona jakieś 120 zł na allegro / zatem jak na swoje możliwości to niewiele:mrgreen:

Spróbuj postawić ww. zestaw i puknij lekko w koniec obiektywu patrząc przez wizjer...
Spróbuj też pokadrować i zobacz czy w momencie dokręcenia kuli nie będzie Ci kadr opadał...

sadaman
28-12-2008, 21:26
Spróbuj postawić ww. zestaw i puknij lekko w koniec obiektywu patrząc przez wizjer...
Spróbuj też pokadrować i zobacz czy w momencie dokręcenia kuli nie będzie Ci kadr opadał...

Puknięcie w obiektyw nie powoduje rozchwiania całego zestawu - tu jest ok:)
Jeśli chodzi natomiast o dokręcanie całości to tez nie zauważyłem by kadr opadał. Więc jakby na to nie spojrzeć nie jest najgorzej.

mamut9
29-12-2008, 01:29
No więc.. Dzięki za rady :)
I chcę usłyszeć więcej opinii.
Tak jak mówiłem, rozważam późniejszą zmianę głowicy.

Szycho, Marfot, Analogforever - no więc moje typy wyglądają chwilowo tak..

Benro (http://fotozakupy.pl/glowica/benro-bh-2,8179s)
Manfrott'ka (http://fotozakupy.pl/glowica/manfrotto-486-compact,5569s,0d)


Nie wiem czy GoldFoto to aż taki "kartofel" -niestety KARTOFEL. :mrgreen:

kulowa Benro
panorama Manfrotto
udzwig maksymalny na jaki pozwola...$$$

krzychoo
08-03-2009, 15:06
Witam.
Szukam opcji statyw+glowica. Do pejzazu, macro, tele i w zwiazku z taka rozbieznoscia zastosowania wybor padl na manfrotto 550 PROBX zw wzgledu na przydatna w macro funkcje poziomej kolumny. Wymagania co do glowicy - kulowa (szybkosc), stabilna, lekka. I tu wybor pada na Benro B3 (http://jabbafoto.pl/opis/268063/benro-b-3.html) lub KS-2 (http://jabbafoto.pl/opis/234219/benro-ks-2.html) Czy ktos ich uzywa? Jestem ciekaw ich precyzji, funkcji panoramowania, dostepnosci szybkozlaczek itp. Ma utrzymac stabilnie 300/2.8IS i 500/4IS z konwerterami. Bede wdzieczny za wszystkie uwagi i opinie.

koraf
08-03-2009, 21:31
Z mojego doświadczenia Frotka 055 PRO ( mam) nie da rady z 300/2.8L IS ( mam ) dlatego zainwestowałem w Gitzo 3540 XLS i głowicę Jobu Design BW .
Głowica kulowa do Twojego zestawu musi mieć obciążalność min.16-20 kg .

kichu
05-04-2009, 18:25
o benro zapomnij, kup Gitzo jak kolega radzi... a jesli do tego ma byc glowica kulowa to np. Markins M20

do 300 i 500 warto tez, zamiast firmowy stopek kupic dedykowane stopki robione pod Twoje obiektywy np. Really Right Stuff (standard Arca Swiss)

nota bene szybkozlaczki RRS sa duzo lepiej wykonane niz np. Markinsowe
w zwiazku z czym warto kupic np. glowice Markins M20 NQS (bez zlaczki)
a nastepnie w zlaczke do glowice oraz plytki/stopki do obiektywow kupic
w RRS

cenowo tego typu akcesoria do tanich nie naleza, ale generalnie kupujesz raz
i mozesz uzywac tego az nie zarzniesz... nawet ci przez glowe wowczas nie przyjdzie mysl o jakichkolwiek zmianach

m_o_b_y
05-04-2009, 18:49
Kupowanie jakiegoś badziewia do przyzwoitego statywu Manfrotto, to IMHO całkiem bez sensu.
Trzeba wydać minimum 3 setki i najlepiej kupić głowicę 3D, bo niedroga kula nie udźwignie aparatu z dłuższym obiektywem.
Ja do CXPRO3 używam niedrogiej magnezowej głowicy 460 MG, jestem zadowolony i polecam.
Pozdrówka

mgtan
11-04-2009, 12:49
Witam,

Korzystał może ktoś z głowic Benro? Chodzi mi o głowice Benro KB-1A. jakeś opinie? spostrzeżenia?

Planuje zakup statywu z głowicą. Manfrotto jednak za drogi (190-tka jest zaniska) a 055 za drogi.... Myślałem najpierw o Sephra 600 bo budżet do 400 PLN był, jednak teraz tyci wzrósł do 550PLN (ale to max) i myśle nad kombinacją Benro A-500EX + KB1A lub BH1.

KB1A ma jeden plus że można ładnie panoramy strzelać bo można zablokować ustawienie w pionie i obracać w poziomie.

p.s. jakie macie zdanie co do statywu składanych na 3 lub 4? jest rzeczywiście różnica w stabliności? ponoć 4 są mniej stabline?

lajf_entusiast
23-04-2009, 13:12
a co myślicie o GoldPhoto? Posiadam statyw GoldPhoto YH324, myślałam ostatnio o głowicy pistoletowej i znalazłam na foto tipie w dobrej cenie głowicę Goldphoto YH400 wyposażoną w płytkę prostokątną YH550. Co myślicie o tej firmie? Statyw się sprawdza, ale nie wiem co zrobić z głowicą. Goldphoto? coś innego?

chopinx
23-04-2009, 15:40
Korzystał może ktoś z głowic Benro? Chodzi mi o głowice Benro KB-1A. jakeś opinie? spostrzeżenia?


Planowałem kupno głowicy Giottos, zamówiłem ją ale po miesiącu zamówienie anulowano - brak u importera. W tej sytuacji wybrałem Benro KB-1. Poszedłem ją kupić, w sklepie jednak zmieniłem zdanie i wziąłem KB-2. Nie żałuję. W zestawie z 40D + EF 400/5,6 daje zupełnie przyzwoite warunki i pewność pracy. Można ją tak wyregulować, żeby szybko kadrować i mieć stabilną pozycję jednocześnie. Nie jest to oczywiście Wimberley ale zupełnie mi to nie przeszkadza. Aha, zamocowana jest na frotce 055ProB.

pszczółka_maja
23-04-2009, 16:28
a co myślicie o GoldPhoto? Posiadam statyw GoldPhoto YH324, myślałam ostatnio o głowicy pistoletowej i znalazłam na foto tipie w dobrej cenie głowicę Goldphoto YH400 wyposażoną w płytkę prostokątną YH550. Co myślicie o tej firmie? Statyw się sprawdza, ale nie wiem co zrobić z głowicą. Goldphoto? coś innego?



lajf_entusiast korzystam z tej głowicy, nie narzekam, za grosze kupiłam ją na foto tipie, ale statywu używam głównie do pomieszczeń, nie łażę z nim nigdzie, więc ciężko mi powiedzieć, jak będzie się spisywać w terenie. Jeśli chodzi o studio, to na początek może być, póki co nie jest źle, ale też nie przesiaduje tam codziennie i godzinami. Nogi te same co Twoje :lol:

siudym
24-04-2009, 09:57
Bedzie ok do 20D+400 5.6?
http://www.allegro.pl/item607959809_multifoto_benro_ks_0_ball_head_warsz awa_f_vat.html
Cena jeszcze ok. jest.

mgtan
24-04-2009, 14:21
Bedzie ok do 20D+400 5.6?
http://www.allegro.pl/item607959809_multifoto_benro_ks_0_ball_head_warsz awa_f_vat.html
Cena jeszcze ok. jest.

Jak najbardziej tak.

siudym
07-05-2009, 09:22
Nieco zwlekalem z kupnem dobrej glowicy. Zanim finalnie cos kupie mam pytanie:
20D+ 400 5.6, KS-0 powinien wystarczyc, jednak czy bedzie wszystko w pelni ok?
Chodzi mi o to, ze majac podrabiana glowice goldphoto (udzwig do 6KG) musze zawsze, nawet przy dobrych szasach podnosic wstepnie lustro aby zdjecie bylo ostre. Moja 20D klapie lustrem potwornie i bez tego niestety ani rusz. Czy podpinajac zestaw do KS-0 wszystko bedzie stabilne bez potrzeby wstepnego podniszenia lustra? Czy jednak musze zainwestowac w drozsza glowice?

ps. Nogi mam YH324C + glowica YH430

Gotch
04-09-2009, 23:05
Mam pytane do posiadaczy głowic kulowych. Czym smarujecie głowice, czy są jakieś firmowe preparaty, smary? Ja posiadam głowicę Manfrotto 322RC2 i po ponad roku użytkowania zaczyna dosyć ciężko chodzić...


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.manfrotto.com/webdav/site/manfrotto/shared/webphotoschool/_Manfrotto__How_to_Use_a_Tripod__The_Basics/1110408591_388RC2.jpg)

mgtan
05-09-2009, 00:05
nie mam z tym problemu. choćój benro ma klika miechów dopiero.

Kolaj
05-09-2009, 00:14
Mam pytane do posiadaczy głowic kulowych. Czym smarujecie głowiceNiczym. Benro B-1

koraf
05-09-2009, 15:59
Frotka 488RC również niczym, używam dwa lata :grin:.

krzysztofr
06-09-2009, 21:05
The equipment does not require regular lubrication but if required, use standard lubricant oils or grease.
Cytat z instrukcji do 486RC2, ale do innych kulowych też powinien pasować :-D

mkowalczuk
06-09-2009, 22:53
Proponuję zastosować olej lub (lepiej) smar silikonowy.