PDA

Zobacz pełną wersję : współpraca obiektywu DG z analogiem



htx
06-11-2005, 10:57
Witam
Szukałem i albo słabo szukałem, albo nie było takiego wątku.
Mam pytanie: czy ma ktoś z Was doświadczenie ze współpracą obiektywu Sigma 70-300 APO Makro DG ze sprzętem analogowym?
U mnie po zrobieniu rolki ISO200 - zdjęcia zarówno z pleneru i pomieszczeń wyszły mocno stłumione (jakbym miał szary filtr). Na powietrzu chyba niepotrzebnie założyłem polara (słabe światło), natomiast w pomieszczeniu robiłem bez filtrów (tu czułość filmu mogła być nieodpowiednia).
Zganiam to na swoją niewiedzę i nieznajomość tego obiektywu :oops: , jednak teraz robię sobie zdjęcia porównawcze z innym szkłem i czekam na odbitki.
Moja wątpliwość jest taka- czy obiektyw w sumie dedykowany dla cyfrówek (DG) powinien z analogiem równie dobrze współpracować?
Może macie jakieś doświadczenia?
dzięki i pzdr

Nelro
06-11-2005, 11:58
U mnie po zrobieniu rolki ISO200 - zdjęcia zarówno z pleneru i pomieszczeń wyszły mocno stłumione (jakbym miał szary filtr). (...) natomiast w pomieszczeniu robiłem bez filtrów (tu czułość filmu mogła być nieodpowiednia).
(...) Moja wątpliwość jest taka- czy obiektyw w sumie dedykowany dla cyfrówek (DG) powinien z analogiem równie dobrze współpracować?


Witam,
co prawda nie ma żadnego doświadczenia z obiektywem Sigma 70-300 APO Makro DG jednakże mam dwa inne obiektywy z serii DG których używam z analogiem. Sam system DG są to tylko dodatkowe powłoki nakładane na szkło obiektywu które mają poprawiać jakość zdjęć wykonywanych aparatami cyfrowymi (ot cała dedykacja :-)) więc w zasadzie nie może być mowy o tym, żeby mogły one być przyczyną takiego skutku jaki opisałeś. Nigdy nie zauważyłem u siebie podobnych objawów – zdjęcia wykonane zarówno obiektywami z serii DG jak i innymi wychodziły równo więc mało prawdopodobne aby w wypadku Twojego obiektywu powłoki DG miały jakieś znaczenie – może to jakaś wada obiektywu – musisz poszukać.

kane
06-11-2005, 13:52
Seria DG wspolpracuje bez zarzutu z analogiem jak i cyfra...
u mnie bez problemu

jadeit
06-11-2005, 14:50
ja moge potwierdzając,
powiedziec ze moje 70-200 DG bez problemu daje sobie rade z 50e

pozdrawiam

Tomasz Golinski
06-11-2005, 14:57
Twoj problem wygląda na problem z pomiarem światła

htx
06-11-2005, 17:55
Twoj problem wygląda na problem z pomiarem światła

mógłbyś rozwinąć? czym to może być spowodowane i jak się upewnić, że to właśnie wina pomiaru światła?

akustyk
06-11-2005, 18:17
mógłbyś rozwinąć? czym to może być spowodowane i jak się upewnić, że to właśnie wina pomiaru światła?
a polar nie jest przypadkiem liniowy?

Tomasz Golinski
06-11-2005, 18:21
podkreślasz, że światło było słabe, że efekt był jakbyś założył szary filtr, więc rozumiem, że zdjęcia są za ciemne? być może należy dać korektę na plus w ekspozycji (albo zmienić lab ;) )

Akustyk: liniowy chyba powodowałby prześwietlanie, bo światła do czujników dochodziłoby mniej.

akustyk
06-11-2005, 18:26
Akustyk: liniowy chyba powodowałby prześwietlanie, bo światła do czujników dochodziłoby mniej.

dla testu przylozylem na chwile kolowy tyl-na-przod przed obiektyw. pomiar w 10D wskazuje dluzsza ekspozycje przy tej samej przeslonie, niz gdyby polara zalozyc prawidlowo (pol dzialki roznicy). czyli w ta strone co piszesz...

aczkolwiek jedyny autentycznie liniowy polar jaki mam to varicolor blue-yellow, ktory to dla odmiany raczej niedoswietla niz przeswietla.

htx
06-11-2005, 18:46
kołowy, kołowy, teraz robię równolegle zdjęcia dwoma obiektywami, więc sobie porównam; a co do labu - jest sprawdzony, jeszcze się nie zdarzyła tam skucha

Vitez
07-11-2005, 03:24
a co do labu - jest sprawdzony, jeszcze się nie zdarzyła tam skucha


Ze specjalna dedykacja dla kolegi, Anita Lipnicka:
"Wszystko sie moze zdarzyc... gdy glowa pelna marzen" ;)

htx
08-11-2005, 00:47
Ze specjalna dedykacja dla kolegi, Anita Lipnicka:
"Wszystko sie moze zdarzyc... gdy glowa pelna marzen" ;)

:mrgreen: nie kracz, nie kracz:mrgreen:

negatyv
09-11-2005, 23:23
No i jak tam ten obiektyw? w porzadku?
Sam robie tylko analogami i boje sie jak cholera tych nowych oznaczen. Nie wiem czy mozna to kupowac czy nie? Wszystko teraz robia pod cyfre [przynajmniej marketingowo]. ;)
W ciagu roku tez sie przesiadam na te nowsza technologie ale bedzie to FF, wiec nie chce inwestowac w obiektywy CROPowane ...
Moze jakis ekspert wyjasni te wszystkie nowe oznaczenia roznych firm? Jesli to juz bylo na FoRUm to sorry.
Pozdro

rysiaczek
09-11-2005, 23:35
Sigma: DC - cyfra, DG-ulepszony zwykły (powłoki) - do wszystkich, EX - najwyższa półka (HSWM, APO itp dotyczą mechanizmów i soczewek, nie współpracy z aparatami)
Canon: EF - do wszystkiego, EF-S - do dedykowanych puszek cyfrowych, L -highend (reszta podobnie, jak w sigmie)

A obiektyw w porządku..:)

kane
09-11-2005, 23:37
Tamron:
Di - odpowiednik DG w sigmie
Di II - odpowiednik DC w sigmie ;-)

akustyk
09-11-2005, 23:39
to moze tak:
http://www.bobee.pl/foto_obiektywy10d/index.php
nie jest to moze idealnie akutalne, ale powinno pomoc :)

negatyv
10-11-2005, 12:29
Dzieki, czyli kupujemy Sigme DG EX, Tamrona Di, oraz niesmiertelne L-ki :)

rysiaczek
10-11-2005, 12:47
Dzieki, czyli kupujemy Sigme DG EX, Tamrona Di, oraz niesmiertelne L-ki :)

Gdyby to było takie proste...:rolleyes: Kupujemy to, na co nas stać. I pamiętaj, że w każdej grupie są wyjątki, więc nic nie bierz ślepo:)

htx
17-11-2005, 17:36
No i jak tam ten obiektyw? w porzadku?


wszystko ok, a nawet lepiej; sprawdziło się, że najlepsze rozwiązania, to rozwiązania najprostsze:oops: - wystarczyło zdjąć i zapomnieć o filtrze (badziewny jakiś dostałem)
teraz jestem kontent ;-)
czeszę się pzdr