PDA

Zobacz pełną wersję : filtry gradientowe w ladszaftach?



molsar
20-06-2010, 20:45
hej,
przymierzam sie do popstrykania troche landszaftow i zastanawiam sie nad zakupem cokin P + hitech soft np. 0.6 szary polowkowy + 1.2.
czy to na poczatek wystarczy?

przegladam sobie fotki ludzi na flickr.com np takie:
http://www.flickr.com/photos/paulo_dias/4040421997/

i jestem pod wrazeniem.
chcialbym sobie strzelic pare takich fotek na sciane :]

poradźcie, kiedy i co najlepiej stosowac, "hard" czy "soft" czy oba naraz i dlaczego.
dzieki.

krzysztofr
22-06-2010, 11:03
Hard gdy masz wyraźną, prostą linię horyzontu. Gdy horyzont jest "pofalowany" albo pojawiają się drzewa lepsze efekty uzyskasz z wersją soft (w przypadku wersji hard było by widać linię przejścia).
0.6 i 1.2 powinny na początek wystarczyć. Do takich ujęć jak to z flickr czasami przydaje się też filtr pełny szary np. 1.2 albo 0.9.

akustyk
22-06-2010, 12:02
Hard gdy masz wyraźną, prostą linię horyzontu.
tez. ale w przypadku dluzszych ogniskowych pozostaje juz tylko Hard, bo Soft zwyczajnie nie bedzie widac. na takim 70-200/4 @ 200mm trzeba zalozyc 0.6 Hard, zeby zobaczyc jakas gradacje, bo np. 0.3 Hard albo 0.6 Soft rozchodza sie zupelnie po kosciach

bylo nie bylo, zestaw typu Grad Soft 0.6 i Full ND 1.2 jest fajny na start. te 2-dzialkowe pol uczy umiaru w stosowaniu efektu, a pelne 4 dzialki daja duza swobode na zabawe dluzszymi czasami.

molsar
22-06-2010, 13:45
bede podpinal do 17-40L @17 i @21 i robil glownie brzeg morza kamienie itp.
na dluzszych czasach (zeby ladnie zemglic wode)

akustyk
22-06-2010, 14:18
nad morze jednak polecam gradacje Hard

Art Mag
22-06-2010, 15:12
Zwróć uwagę na ten filtr Daryl Benson Reverse Neutral Density Graduated Filters. Bardzo interesujacy pomysł, jak sie pomyśli to to ma sens.

molsar
22-06-2010, 15:25
szajs...reversy sa strasznie drogie (0.9) kolo 230 zeta...
jak na poczatek przygody z ladszaftem to chyba za duzo za 1 szt...
pomysle o "hardach" hitecha

shaq80
24-06-2010, 08:20
Witam, jestem tu nowy(nie bijcie:) . Też przmierzam sie do zakupu filtra szarego i szarego gradacyjnego po wielu poszukiwanich i przeczytanych opiniach nawet sie ju? zdecydowa?em na firme (to już zawsze coś ;) mianowicie na hitech na lee i inne z wyższej półki narazie mnie nie stać :( mój problem jest taki że nie do końca wiem jaki zestaw wybrać . Mam 3 szkła Sigmy 70-300 śr58mm, 18-50 śr58mm i 10-20 śr77 najczęściej będe je chciał stosować z tymi dwoma ostatnimi i mam właśnie dylemat jakie powinienem wybrać wielkości filtrów czy 100x100 będą wystarczające do szerokokątnego 10-20 (a moze musze wybrac drozsze 100x150 albo 85 będą też wystarczjące) wiem że holder musze wybrać w wersji slim ale czy adapter do śr58 bedzie kompatybilny z tym holderem itd? Wiem że troche namieszałe ale niestety nie bardzo umiem przelać myśli na "papier" (już taka wada fabryczna modelu;) . Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenia z tymi filtrami i byłby mi wstanie pomóc to będe niezmiernie wdzięczny. Pozdrawiam.

darekw1967
24-06-2010, 08:47
Witam !

Mam szare polowkowe - soft hi-tech i byl czas ze je
stosowalem i bylo ok ale jest pewne ale... Musisz liczyc sie, ze stosujac
te szybki pogarszasz sobie ostrosc obrazu i dochodzic moga
dodatkowe odblaski. Moga wchodzic Ci dominaty bo te
nie sa calkiem neutralne.

Odlozylem te szybki i... robie foty nieco inaczej.

Od pewnego czasu... Jak scena jest zbyt waska tonalnie to
robie pomiary na niebo i ziemie i wykonuje 2 ekspozycje i to
pozniej skladam w jedno zdjecie.

Dzieki temu. Uzyskuje lepsza jakosc obrazu.

Pozdrawiam

dziobolek
24-06-2010, 10:22
Witam, jestem tu nowy(nie bijcie:)... ...wiem że holder musze wybrać w wersji slim ale czy adapter do śr58 bedzie kompatybilny z tym holderem itd?

Jeśli piszesz o systemie Cokin to zerknij TUTAJ-klik (http://www.cokin.com/ico2-p1.html)

@darek1967, od daaaawna używam różnych filtrów i nie zauważyłem niczego o czym piszesz,
(dominata,odblaski, pogorszenie jakości...) może dlatego że inwestuję w oryginalne Cokin :roll:
Ja tam wolę jeden "pstryk" i... gotowe ;) niż dwa i dodatkowy czas w PS.
Ale każdy ma swoje wypracowane techniki.

Pozdrówka!

shaq80
27-06-2010, 03:42
Dzięki za pomoc. Zdecydowałem się na hitech w zwstawie wide angle 100x150, narazie zamowiłem tylko ND grad i zobacze jak to się "je" i wtedy zdecyduję czy dokupić szaty i adapter do innych szkieł, niestety tanio nie było ale lee wyszły by jeszce drożej, mam nadzieje że nie będe żałował :). Jeszcze raz dzięki.

chrislab
27-06-2010, 17:13
Dorzucę swoje dwa grosze - 2 lata temu kupiłem zestaw filtrów Lee 10x15 - komplet soft-ów, 0.6 hard oraz w prezencie dostałem coral grad. No i rzeczywiście 0.6 bardzo przydatne, 0.9 też, 0.3 chyba ani razu nie użyłem, poza momentami, gdzie chciałem zrobić 1.2 (0.9+0.3), co też swój sens ma.
Ale nie o tym chciałem - minęły dwa lata i ostatnio zauważyłem, że moje filtry część koloru zostawiły na białych pokrowcach Lee, w których je nosiłem. Co gorsza pojawiły sie na nich nieregularne wytarcia i rysy. Mam wrażenie, że z 0.9 zrobił się 0.6 itp. I tu mamy dwie opcje - albo jakość Lee jest słaba (pytanie do innych użytkowników?!, jak jest z Hitech np.?) albo trzeba wypracować lepszą metodykę ich przechowywania - wydawało mi się, że firmowe pokrowce będą najlepsze, ale okazuje się, że to nieprawda :(
Znowu pytanie: jak nosicie/przechowujecie filtry?
Czy ktoś ma np. taki pouch? http://www.kgear.com/store/index.php/f/f166.html
jeżeli tak, to jak to się sprawdza?
Dzięki za pomoc i ostrzegam przed Lee lub sposobem ich przechowywania, bo w sumie nie wiem kto bardziej zawinił - nie mam porównania z innymi firmami (Hitech/Singh-Ray, Cokin, itp.)

mamiyka
27-06-2010, 22:50
...
Ale nie o tym chciałem - minęły dwa lata i ostatnio zauważyłem, że moje filtry część koloru zostawiły na białych pokrowcach Lee, w których je nosiłem. Co gorsza pojawiły sie na nich nieregularne wytarcia i rysy.

Jesteś pewien,że to są oryginalne filtry Lee?
Mam kilka filterków Lee,wprawdzie nie gradientowe,ale pokusiłbym się o stwierdzenie,że te które mam są barwione w masie,więc kolor jaki był od początku nie zmienił się wcale.

chrislab
28-06-2010, 15:22
Tak, są to najoryginalniejsze Lee - też jestem zdziwiony, ale to prawda - jakość naprawdę mnie zaskoczyła na minus :(

akustyk
29-06-2010, 00:17
w Hitechu nie zauwazylem, nawet w przypadku uzywanych od przeszlo 4 lat egzemplarzy

christof
29-06-2010, 16:29
A powiedzcie, bo wyjątkowo w tym roku jadę nad morze i też bym przywiózł jakieś "oklepane" zachody :P Jaką gradację hard wziąć (0.9 / 1.2)? Mam duże doświadczenie z 0.9 soft -bo taką stosuję w górach, ale widzę, że może to być mało przy mocniejszym świetle.

Paviarotti
04-07-2010, 13:56
Miałem nad morzem (Hel zimą, jednego dnia ostro świeciło) Hitecha 0.9 hard i dawał radę (choć do komplety przydałoby się jeszcze mieć połówkę soft 0.3 albo 0.5l ;) ). Myślę że zabranie samych "hardów" może być małym błędem. Teraz jakbym miał zabierać wziąłbym jednego softa i jednego harda i potem mieszał je razem.

akustyk
04-07-2010, 23:12
nad morze?

reverse grad.

drogie to jak smok, przynajmniej w PL, bo sprowadzajac z UK da sie w uczciwych cenach skonczyc (tylko przesylka trwa chyba z miesiac). ale niezastapione do sciemniania paska nad horyzontem

jaś
05-07-2010, 10:09
Dorzucę swoje dwa grosze - 2 lata temu kupiłem zestaw filtrów Lee 10x15 - komplet soft-ów, 0.6 hard oraz w prezencie dostałem coral grad. No i rzeczywiście 0.6 bardzo przydatne, 0.9 też, 0.3 chyba ani razu nie użyłem, poza momentami, gdzie chciałem zrobić 1.2 (0.9+0.3), co też swój sens ma.
Znowu pytanie: jak nosicie/przechowujecie filtry?


Ja używam 0.6 i 0.9, 0.9 znacznie częściej pewnie jeszcze coś dokupię - rewersa i 1.2.
Na przechowywanie mam taki patent kawałek grubej tektury wycinamy okładkę o ok 2mm szerszą czyli 22mm "rysujemy" dwie kreski obejmujące tes 2mm na środku jako zgięcie i wklejamy na całość kawałek mikrofibry tetenala zginamy i po sprawie filtr idzie do środka - niczym nie spinam nie zamykam itd całość do torebki od "kita startowego" czy holdera - bez problemu mieści dwa filtry, holder, pierścień oraz dwie przejściówki na 77mm (przejściówki to nie są częścią systemu lee).

Vitez
05-07-2010, 16:48
sprowadzajac z UK da sie w uczciwych cenach skonczyc (tylko przesylka trwa chyba z miesiac).

Piszesz o przesyłce tego konkretnego filtra? Czy o przesyłce UK -> PL ?
Bo jak to drugie to masz chyba trochę nieaktualne informacje :roll: . Całkiem sporo rzeczy kupowałem już w UK (amazon - książki po angielsku, gry po angielsku bo nie lubię spolszczonych) i przesyłka idzie zazwyczaj 2-3 dni.

akustyk
05-07-2010, 20:15
prawdopodobnie chodzi o sam sklep online Hitecha. dwa razy zamawialem i dwa razy bity miesiac czekalem na przesylke.
holenderskiej poczty o dawanie d* nie posadzam, zreszta podobnie jak polskiej (jakiekolwiek przesylki NL<->PL zawsze ida rowne 2 dni robocze). czy brytyjska poczta jest OK - nie wiem.


inna kwestia, ze Amazon bynajmniej nie musial wysylac z UK. maja tez duzy magazyn we Francji, ktory sporo rzeczy na Europe rozsyla. sprawdzales pieczatki na tym co przyszlo?

Vitez
06-07-2010, 15:41
inna kwestia, ze Amazon bynajmniej nie musial wysylac z UK. maja tez duzy magazyn we Francji, ktory sporo rzeczy na Europe rozsyla. sprawdzales pieczatki na tym co przyszlo?

Z Amazonu tylko z dwa razy kupowałem, więc to tylko jeden z przykładów a i tak był Royal Mail na przesyłce.

christof
08-07-2010, 12:53
nad morze?

reverse grad.

drogie to jak smok, przynajmniej w PL, bo sprowadzajac z UK da sie w uczciwych cenach skonczyc (tylko przesylka trwa chyba z miesiac). ale niezastapione do sciemniania paska nad horyzontem

No muszę powoli zebrać te filtry przed wyjazdem - i faktycznie reversy 0.6 / 0.9 około 230 zł na alledrogo.. To jeszcze ostatnia rzecz - bo będę to zakładał na 10-22 cokin p holder ze spiłowanym jednym slotem. Jak bym miał brać jakiś neutralnie szary - to co wybrać, nakręcany (i dopiero do niego cokina), czy płytkę hitecha? I jeszcze stopień przyciemnienia.. NDx4 będzie ok? Bo ten fader znowu 460 zł... Co robić? :?: :twisted:

akustyk
08-07-2010, 13:43
Hitech ma ND 1.2 - czterodzialkowy szary. nie jest neutralny barwowo, ale jego rozowawy/bordowawy zafarb jest zupelnie przyjemny.

ja bym ten bral. 4 dzialki to dosc duzo w praktyce i to daje nowe mozliwosci

janosik121
26-07-2010, 10:36
Proszę o poradę jaki filtr dokupić z twardym przejściem? Posiadam szare połówki hitecha 0.6 oraz 0,9. Czy też 0.6 , 0.9 czy to da optymalny zestaw do ewentualnych kombinacji.

Paviarotti
26-07-2010, 12:42
Używałem 0.9 i była dosyć mocna, często jej efekt był zbyt zauważalny i psuł zdjęcie, innym razem znowu było bardzo dobrze. Ja bym wziął 0.9, szczególnie, że z twardym przejściem raczej będziesz używał przy prostym horyzoncie (bez drzew itp).

christof
26-07-2010, 13:47
A pokaże ktoś może jakieś swoje zdjęcie z wykorzystaniem reverse grada 0.6 / 0.9?

akustyk
26-07-2010, 13:58
A pokaże ktoś może jakieś swoje zdjęcie z wykorzystaniem reverse grada 0.6 / 0.9?

http://plfoto.com/zdjecie,krajobraz,aarlanderveen-3,2103941.html

tylko nie wiem, czy sama informacja ze byl RG tu wiele pomoze. no ale byl

christof
26-07-2010, 14:26
http://plfoto.com/zdjecie,krajobraz,aarlanderveen-3,2103941.html

tylko nie wiem, czy sama informacja ze byl RG tu wiele pomoze. no ale byl

Tak dzięki, wpisywałem przedtem w plfoto "reverse" jako słowo kluczowe i ciekawostką jest to, że wyskakuje Twoje zdjęcie a także kogoś innego (pitt6) również z Holandii i też z 0.6 ;)

akustyk
26-07-2010, 16:41
Tak dzięki, wpisywałem przedtem w plfoto "reverse" jako słowo kluczowe i ciekawostką jest to, że wyskakuje Twoje zdjęcie a także kogoś innego (pitt6) również z Holandii i też z 0.6 ;)

no bo jak juz zamawialem filtry z UK, to najlepszemu wspolplenerowiczowi tez od razu wzialem ;)