PDA

Zobacz pełną wersję : kalibracja monitora laptopa do zdjec



10minutemail
17-06-2010, 23:32
czesc, jak kalibrowac monitor laptopa do obrobki zdjec? niestety nie mam innego, szukalem na forum ale zadnych konkretow na ten temat nie bylo

jacapa
17-06-2010, 23:46
Się chyba raczej nie da. Jakiego laptopa ?

The Pretender
18-06-2010, 07:09
Dwa dni temu przerabiałem ten sam temat :) Kalibrowałem za pomocą huey pro, ale to co otrzymywałem na laptopie znacznie się rożni od skalibrowanego monitora stacjonarnego.

zieli33
18-06-2010, 09:31
Czyli przy monitorze w laptopie można sobie darować sprzętowe kalibratory? Jakim programowym kalibratorem najdokładniej można by dokonać kalibracji monitora w lapku?
Bo się nie mogę dogadać z laboludkiem co do kolorów. laptop hp dv6500

michael_key
18-06-2010, 09:46
Mam podobny problem w swoim HP. Ja planuję w najbliższym po prostu zrobić wydruk w LABie bez korekty i dokonać regulacji kolorów na suwakach w Opcjach grafiki. Innej opcji nie widzę. Wiadomo, że na oko to chłop w szpitalu zmarł, ale trzeba się czepiać każdej ewentualności :)

sadaman
18-06-2010, 10:09
Kiedyś używałem HP z serii 6500 - sam kilka lat temu prubowałem coś w tym temacie zdziałać. Odrazu powiem wam żebyście sobie darowali, i zamiast tracić czas kupić jakiś zewnętrzny LCD.

rOOmak
18-06-2010, 10:21
Nie da się!
Jeżeli robisz reporterkę to możesz poprawić czerń i biel w levelach. Dodać saturacje nie przekraczając wartości 10 i ustawić balans bieli w ACR za pomocą próbnika. Jeśli chodzi o jakiś ART to potrzebujesz lepszej jakości monitor.

ku3a
18-06-2010, 10:55
Ja używam w moim HP dv7 kalibrator Eye-One Display 2.
I bardzo dobrze sobie radzi.Polecam.

dreamstorm
18-06-2010, 14:11
Zależy jakiej jakości matryca w tym laptopie, ale zwykle są to TNki kiepskiej jakości.
Jedyny sposób wg mnie żeby jako tako to wyszło to przy obróbce testowego zdjęcia zwrócić uwagę na histogram, żeby był ok, potem przekonwertować zdjęcie do profilu labu (monitor najlepiej, żeby nie miał skrajnie ustawionych - zbyt podbustowanych kontrastu i jasności) , potem dać fotę do druku i porównać z monitorem (tutaj światło padające ma znacznie i porównywanie foty na papierze z tą na monitorze to długi termat - trzeba znaleźć złoty środek), potem ewentualne korekty programowe kanałów barwowych na monitorze (jakiś profil własny ewentualnie) i możliwe, że od biedy będzie okey.

Pamiętaj, żeby zawsze matryca w laptopie była pod tym samym kątem -tj. na wprost przy porównywaniu zdjęć jak i przy obróbce.

Oczywiście mówię o zastosowaniu do własnych celów a nie DTP :)

Krzychu
18-06-2010, 14:13
czesc, jak kalibrowac monitor laptopa do obrobki zdjec? niestety nie mam innego, szukalem na forum ale zadnych konkretow na ten temat nie bylo

Normalnie, tak jak każdy inny - odpowiednim kalibratorem. Niewiele to da, możliwości regulacji są znikome, ale zawsze...

Vitez
18-06-2010, 18:24
Kolega z tych co chcą pobić rekord nowo zakładanych wątków, mimo że mielonych wielokrotnie na forum?
Po raz kolejny do wyszukiwarki i Punktu 3. Regulaminu odsyłam.

Przykładowy wątek na temat:

http://canon-board.info/showthread.php?t=33511