PDA

Zobacz pełną wersję : Prawidłowe kolory



sebol1204
16-06-2010, 16:46
Nie wiedziałem gdzie umieścić temat więc dałem tutaj. (Jeśli mod/admin zna lepszy dział to proszę o przeniesienie)
Właściwie to chodzi mi o to żebyście ocenili czy dobrze obrabiam zdjęcia pod względem kolorów (proszę nie patrzeć na kadry :P)

Daję tutaj 3 przerobione dla przykładu zdjęcia.
http://img822.imageshack.us/img822/4025/testkolory1.jpg
http://img824.imageshack.us/img824/1143/testkolory2.jpg
http://img41.imageshack.us/img41/3645/testkolory3.jpg


Proszę o konstruktywną opinię czy jest dobrze czy źle, ewentualnie na co powinienem zwracać większą uwagę i co poprawić.

Z góry dzięki.

blazejs
16-06-2010, 17:14
Sprawdz czy ci czasem monitor w magente nie wpada...

MaciekH
16-06-2010, 18:03
To skany?

stdanielo
16-06-2010, 18:09
zacznij od kalibracji monitora inaczej to pytanie nie ma sensu.

dziobolek
16-06-2010, 20:45
zacznij od kalibracji monitora inaczej to pytanie nie ma sensu.

Dlaczego??? Coś nie tak na twoim monitorze???

U mnie wszystko wygląda OK.
No może poza pierwszym zdjęciem gdzie siwe włosy wpadają w niebieski.

Pozdrówka!

Rincon
16-06-2010, 22:03
dziobolek, wydaję mi się, że chciał przez to powiedzieć, że zdjęcia są OK.
I skoro widzi innaczej nie ustawi monitor ;).

sebol1204
16-06-2010, 22:23
Nie wiem czy dobrze to zrobumiałem ale okej. Ja u siebie zdjęcia widzę dobrze.
Chodziło mi tylko o to jak według was wygladają kolory po delikatnej obróbce :P czy idę w dobrym kierunku z suwaczkami czy jestem daleko ;)


No może poza pierwszym zdjęciem gdzie siwe wpadają w niebieski.

Dzięki, na to akurat nie zwróciłem uwagi a o tego typu krytykę mi chodziło :P

Zdjęcia robione 450D z kitówką :)

rOOmak
16-06-2010, 22:49
Moim skromnym zdaniem to robisz za mocne te kolory. Na 1 i 3 to jest za duża żarówa jak dla mnie.

stdanielo
16-06-2010, 22:57
Dla mnie też żarówa, dlatego mówię, że warto najpierw skalibrować monitor, kumple często podsyłają mi zdjęcia do oceny, pomijając treść często były po prostu przesycone, pokalibrowałem im monitory i już wszystko cacy, a i piwko przy okazji się wypiło ;). Teraz fotki, które mi podsyłają mają zupełnie inną kolorystykę. Jeśli masz bardzo dobry monitor, to różnica nie będzie wielka, ale jeśli sprzęt ogólnie dostępny to będzie kolosalna.

michallubon
17-06-2010, 00:07
Jak na moim (w miarę możliwości jednak skalibrowanym) monitorku, to saturacji sobie nie żałowałeś :) To pierwsze co rzuca się w oczy. Druga sprawa to jak słusznie zauważył dziobolek

No może poza pierwszym zdjęciem gdzie siwe włosy wpadają w niebieski.

tyle mojego :)

dreamstorm
17-06-2010, 17:06
Zdjęcie 1
Niezła żarówa.
Rozumiem, że chodzi o to, żeby było ładnie, ale nie tędy droga.
po 1 - zastanów się co chcesz pokazać zdjęciu.
Jeśli masz na zdjęciu Kukiza to kolorowa trawa odwraca tylko od niego uwagę. Moim zdaniem to powinna być "pokolorowana" tak aby była jeszcze mniej widoczna, skoro chcesz skupić uwagę na temacie wywiadu (tak podejrzewam).
po 2 - dla eksperymentu zrób cz-b - będzie lepsze (ale nie z tego pliku, tylko z oryginału). Jedyny element na tym zdjęciu, który "zasługuje" na to, żeby pozostać kolorowym to logotyp na mikrofonie.

Zdjęcia kolejne...j/w

Sempoo
17-06-2010, 23:47
Idziesz nie w najgorszą stronę, ta zieleń z Kukizem rzeczywiście mocna i odwraca uwagę od postaci, zatem kolor powinien zależeć od kontekstu. Co do kłaków dziennikarza wpadających w cyjan to bardzo spoko.

Poza tym stary, idealnie prawdziwe kolory w przeważającej mierze są nudne ;)

dziobolek
18-06-2010, 22:01
Zdjęcie 1
Niezła żarówa.
Rozumiem, że chodzi o to, żeby było ładnie, ale nie tędy droga...



...Poza tym stary, idealnie prawdziwe kolory w przeważającej mierze są nudne ;)

Zgadza się - nudne i szare jakieś, lub "blade"...
Dlatego lepiej się prezentują "podrasowane" w stosunku do rzeczywistości.
Tylko trzeba uważać aby np. "rasując" niebo lub trawę, nie spaprać twarzy lub włosów.

Pozdrówka!
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
P.S.
Zdjęcia piękne i zapierające dech w piersiach raczej nie obywają się bez "ruchów suwaczkami".

sebol1204
18-06-2010, 22:55
Panowie - dziękuję za wiele cennych porad i na pewno wezmę sobie wasze uwagi do serca.
Fakt faktem że naturalne kolory po jakimś czasie robią się nudne ale od czegoś trzeba zacząć. W końcu trzeba umieć machać tymi suwaczkami :)

h4ry
24-06-2010, 13:51
1 foto na iMac strasznie bije po oczach. Doszukaj się suwaka od zieleni i trochę zejdź w dół. Włoszy faktycznie trochę niebieskie, ale w tym wypadku nie wygląda to źle ;]
2. kolory jak dla mnie w normie, może dlatego że jest ciemno
3. trochę dałbym w dół saturację, ale na prawdę niedużo

takie moje amatorskie rady ;-)
pozdr.