PDA

Zobacz pełną wersję : uzupełnienie zestawu -- lampa? obiektyw?



najeli
16-06-2010, 15:32
MAM (do 40d):
Sigma 18-50/2.8 (celna, fajna, spełnia swoje zadanie)
Canon 50/1.8 (z mocno kulejącym AF)
Canon 70-200/4 (uwielbiam)
Samyang 8mm (fajna zabawka)

Zamierzam w najbliższym czasie przeznaczyć ok 2tys na rozbudowę zestawu (jeżeli nie nastąpią żadne nieprzewidziane wydatki ;-)). Brakuje mi przede wszystkim światła, tylko nie umiem się zdecydować jak je osiągnąć i gdzie jest ono ważniejsze.

I tu pytanie do was: co z poniższej listy i dlaczego kupilibyście najpierw? Z czego zrezygnowalibyście na pewno? A może olać rzeczy tej klasy i zbierać kasę dalej?

OGÓLNIE CHCĘ MIEĆ (kolejność przypadkowa):

stałkę w okolicach 30-50mm, ze światłem poniżej 2.8, do ogólnej rodzinno/imprezowej fotografii we wnętrzach. Tu znalazłam takie pozycje:

Canon 28/1.8 (podobno trudno dostać)
Sigma 30/1.4 (podobno fajna)
Canon 35/2 (wygląda na średni...)
Sigma 28/1.8 (?)
Canon 50/1.4 (warto jak mam 1.8? podobno różnie z nim bywa)
Sigma 50/1.4 (jak wyżej)

85/1.8 (lubię dłuższe ogniskowe, po 2 zdjęciach tym szkłem wiem, że coś takiego chcę) ew poczekać na wyjaśnienie kwestii sigmy 85/1.4 -- jakby rzeczywiście to było 900$ to można by pomyśleć... samyanga 85mm trochę się boję, mam astygmatyzm a robię zdjęcia bez okularów ;-)
lampę -- jeżeli okaże się, że żadna stałka z listy nie jest fajna ;-) (a jaka lampa to już inny temat... jedyną słuszną wydaje się 580ex, a może wtedy 85/1.8 i jakiś nissin? jest sens się tak rozdrabniać? generalnie lampy wbudowanej używam w ostateczności)


EF-S odpada, uparcie planuję FF w przyszłości.
I nie jestem negatywnie nastawiona do innych marek niż canon.
Wolałabym nowy sprzęt, ale rozważę wszystkie propozycje :)

Z góry dziękuję za dobre rady, bo na nich opieram wszystkie zakupy i na razie ten system się sprawdza :)

Sunders
16-06-2010, 15:41
Mając podobny zestaw wybrałem kiedyś 580EX II i do dzisiaj nie żałuję. Przydaje mi się częściej niż się spodziewałem :smile: Jasną szeroką stałkę dokupiłem później. Używam jej nieco rzadziej niż lampy.

Handelson
16-06-2010, 15:52
najeli - jeśli nie masz lampy to kupno 580 EX II byłoby dobrym posunięciem, popieram zdanie Sundersa. Jeśli sigma 18-50 Ci się sprawdza a potrzebujesz światła to MZ bierz lampę. Być może jak przejdziesz na ff i jaśniejsze szkła to lampa będzie Ci służyła tylko do wspomagania AF ;) Najważniejsze to czy chcesz pracować na świetle zastanym (tutaj kupno jasnej stałki - może właśnie 28 1.8) czy chcesz wspomóc się lampą. Co do 50 1.4 to mam i sobie chwalę. Jest znacznie szybsza od 1.8 i ma troszkę lepszą obudowę. Nie mam problemów z bf i ff. Od jakiegoś czasu leży w torbie bo mam ostatnio zapotrzebowanie na szerokość ;)

najeli
16-06-2010, 16:03
Hmm.. wolę światło zastane, większość zdjęć robię w dobrych warunkach, a z kolei często potrzebuję światła tam, gdzie błysnąć nie mogę (muzea, kościoły itp). Ale z drugiej strony nie mam teraz wyboru, więc nie wiem, czy mimo wszystko lampa nie da mi więcej możliwości ogólnie -- trochę się jej po prostu boję ;-)

Najchętniej to bym kupiła wszystkie 3 pozycje, ale im bardziej zaglądam do portfela tym bardziej nie ma tam na to kasy :D

Intryguje mnie ta sigma 85/1.4... do dziś myślałam, że 85/1.8 jest moim marzeniem, ale zaczynam sie zastanawiać... I chyba powróżę z fusów :D

Handelson
16-06-2010, 16:10
trochę się jej po prostu boję ;-)

Nie ma się czego bać ;) Na M, czas, przysłona i jazda :)
Jeśli + coś jeszcze to może 430 EX II (jeśli nie przeszkadza Ci mniejsza moc i brak kółeczka z tyłu ;)) i wtedy się dobrze rozejrzeć za jakąś jasną stałeczką?

A 85mm fajne, ja bardzo polubiłem po przejściu na ff.

najeli
16-06-2010, 16:27
Skąd mam wiedzieć, czy mi przeszkadza, jak nigdy nie miałam podpiętej żadnej lampy? ;-) Dlatego też zastnawiam się nad czymś kompletnie econo -- żeby jakby co to było lepsze od wbudowanej, ale nie topić w tym większej kasy, skoro użyję raz na ruski rok. Boję się właśnie w tym kontekście -- że będzie leżeć w torbie ;-)

Myślę, że wolałabym jednak szkło, zejście poniżej 2.8 kusi...
Tylko które najpierw? ;-) Albo inaczej -- które z nich warto kupić z tej półki? Że 85 to wiem, tylko nie wiem, czy nie czekać na sigmę, a reszta?

Handelson
16-06-2010, 16:36
Skoro szkiełko to ja bym raczej się zdecydował na C28 1.8.
Można je kupić:
http://www.allegro.pl/listing.php/search?category=50600&sg=0&string=canon+28&price_from=&price_to=&postcode_enabled=0&state=0&distance=1&postcode=&city=&buy=0&listing=0&listing_sel=2&listing_interval=7&view=gtext&order=t&clear_cookie=0&a_text_f%5B836%5D%5B0%5D=&a_text_f%5B836%5D%5B1%5D=&a_enum%5B834%5D=1&a_text_i%5B835%5D%5B0%5D=&a_text_i%5B835%5D%5B1%5D=&change_attr=Pokaż

Co do sigm to ja osobiście mam uraz po tych co miałem :???: dlatego zawsze wybiorę canona - może bardziej doświadczeni w temacie sigmy powiedzą coś więcej.

ech... gdybyś jeszcze wysupłała te 700zł to mogłabyś za jednym zamachem kupić stałeczkę 28 i 430 EX II :)
A skoro lubisz zakres 85mm i nie potrzebujesz szerokości to... bierz C85 1.8 - ale wiesz ;) ja tylko systemowe szkła polecam :D

blazejs
16-06-2010, 16:43
IMHO lampa. Kiedy przechodzilem z analoga na cyfre uznalem, ze moge z wielu rzeczy zrezygnowac ale lampa musi byc. Czesto sie przydaje, a bezprzewodowo to juz bajka..

najeli
16-06-2010, 16:56
@blazejs -- no tak, lampa, ale tak naprawdę to potrzebowałabym ją do paru domowych zdjęć, które równie dobrze może cyknąć kuzyn kompaktem ;-) nie bawię się w sesje, fotografuję głównie w plenerze (przyroda) albo w podróży (na razie z racji pracy tropiki) i jakoś tak niby wiem, że lampa powinna być, niby co ileś zdjęć mi jej brakuje, ale... ;-)

@Handelson -- moja sigma jest fajna, wiem, że to loteria, ale skoro w lotto nie wygrywam, to może mi się choć dobry obiektyw trafi.. to 85/1.4 byłoby bajką jeżeli naprawdę będzie w "znośnej" cenie. No i po cyferkach to bym wolała 30/1.4 niż 28/1.8, tylko pewnie cyferki to nie wszystko ;-)

MC_
16-06-2010, 16:58
Lampa.
Chociaż może wystarczy Ci 430EX2. Mi wystarcza ;-)

blazejs
16-06-2010, 17:00
Wbrew pozorom ja najczesciej uzywam lampy wlasnie w slonce, na HSS, zeby rozswietlic cienie:)

najeli
16-06-2010, 17:01
Wróć, nie chcę Sigmy 30/1.4, nie doczytałam, że to EF-S... ech ;-)

A tak wersja dla blondynki -- w czym jest lepsza 580 od 430 oprócz tego, że we wszystkim?

Handelson
16-06-2010, 17:18
580 EXII szybciej się ładuje, ma większą moc przewodnią, strobo i rewelacyjne wg mnie kółko do nastaw. Jest też ciut szybsza (szybciej się ładuje) niż 430EX II. Dodatkowo odbłyśnik i rozpraszacz (430EX II ma chyba tylko rozpraszacz)

tutaj test 430 EXII: http://www.fotopolis.pl/index.php?n=7401

Bodzius
16-06-2010, 17:35
Kup zdecydowanie lampę i najlepiej 580, niezależnie którą wersję. Nie baw się w półśrodki i nie kupuj 430.

Handelson
16-06-2010, 17:39
Kup zdecydowanie i najlepiej 580, niezależnie którą wersję. Nie baw się w półśrodki i nie kupuj 430.

Nie zgodzę się, że 430EX II to półśrodek :) To bardzo dobra i szybka .
Jeśli ktoś nie potrzebuje takiej mocy to po co ma targać na aparacie znacznie większa i cięższą (zwłaszcza kobieta).
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Co się dzieje z tym zjadaniem wyrazów? :confused:

najeli
16-06-2010, 18:07
Może mi ktoś polecić coś w stylu "umiem robić zdjęcia z lampą w 3h"?
Może jak się dowiem z czym to się tak naprawdę je to będę wiedziała czego chcę... ;-)

Handelson
16-06-2010, 18:09
Może mi ktoś polecić coś w stylu "umiem robić zdjęcia z w 3h"?

Było już pewnie nie raz :):
http://foto.jasiu.pl/

panmateusz
16-06-2010, 18:12
Jasna stałka. Ewentualnie lampa z parasolką/softem.

najeli
16-06-2010, 18:20
Było już pewnie nie raz :):
http://foto.jasiu.pl/
Było :oops: dzięki, przejrzę :)


Jasna stałka. Ewentualnie lampa z parasolką/softem.
jasna stałka, ok, a jakaś fajna do 2tys? tak, żebym nie klęła że jednak nie lampa? ;-)

piompo
16-06-2010, 19:21
Było :oops: dzięki, przejrzę :)


jasna stałka, ok, a jakaś fajna do 2tys? tak, żebym nie klęła że jednak nie lampa? ;-)

A ja bym albo:
1) opchnął sigmę i 50tkę i kupił z drugiej ręki 24-70 2.8L (można trafić poniżej 3k) + 430II (mam tę lampę - jest EXTRA) i zbierał na 50 1.4 - przy tym rozwiązaniu tęskniłbym za UWA ale po planowanej przez ciebie przesiadce na FF... to ma sens)

2) sprzedał 50 1.8 kupił 50 1.4, kupił 430II i jeszcze jasną stałkę - chyba jednak najpierw 28 1.8 i zbierał na zamianę na FF

Z lampy bym nie rezygnował to jest naprawdę cudowna sprawa, nowa jakość, nawet jeśli w większości sprowadza się to do walenia po suficie na imprezach :)))

Przemek_PC
16-06-2010, 19:43
Często problemem jest brak kasy a tu proszę, jest kasa i problem na co ją wydać :) Najlepiej odłóż te pieniądze na jakąś lokatę i kup dopiero to czego będzie Ci na prawdę brakować. Bo z tego co piszesz to owszem brakuje Ci światła nie podajesz konkretów więc jak tu można coś doradzić. Więcej światła to wiadomo lampa albo większy otwór ALE lampą nie zawsze się błyśnie a większy otwór to mała głębia ostrości więc też ostrożnie. W muzeum możesz użyć statywu bo rozumiem, że nieruchome przedmioty fotografujesz a w kościele co fotografujesz? Piszesz, że nie imprezy więc wnętrza? To ponownie statyw. A może obiektyw ze stabilizacją? Piszesz też, że z lampy skorzystasz kilka razy w roku na domowej imprezie, no to po co lampa? Określ może dokładniej swoje potrzeby, pokaż zdjęcia przy robieniu których zabrakło Ci światła bo tak to można doradzać w nieskończoność a i tak jest duże prawdopodobieństwo, że będziesz niezadowolona.

zaitsev
16-06-2010, 19:47
Canon 50/1.4 to świetna stałka. Mam dość długo i cały czas szukam pretekstu, żeby ją sprzedać, żeby dozbierać do nowych zabawek, ale niestety jest na tyle dobra, że w mojej torbie bywa niezastąpiona. :mrgreen:
Porównując do 50/1.8... AF, jakość wykonania - dzień do nocy. Wersja 1.4 na max. otworze jest całkiem przyzwoita, a przyzwoitość wersji 1.8 zaczyna się gdzieś na f/2.5 (moim zdaniem)...

dziobolek
16-06-2010, 19:52
Wróć, nie chcę Sigmy 30/1.4, nie doczytałam, że to EF-S... ech ;-)


Nieprawda, jest też wersja DG (czyli EF dla FF) - Sigma 30mm F1.4 EX DG (http://www.kupujemy.pl/exdc-30mm-cena-sklep.html)

i do tego lampa oczywiście.


Pozdrówka!

najeli
16-06-2010, 20:07
A ja bym albo:
1) opchnął sigmę i 50tkę i kupił z drugiej ręki 24-70 2.8L (można trafić poniżej 3k) + 430II (mam tę lampę - jest EXTRA) i zbierał na 50 1.4 - przy tym rozwiązaniu tęskniłbym za UWA ale po planowanej przez ciebie przesiadce na FF... to ma sens)

2) sprzedał 50 1.8 kupił 50 1.4, kupił 430II i jeszcze jasną stałkę - chyba jednak najpierw 28 1.8 i zbierał na zamianę na FF

Z lampy bym nie rezygnował to jest naprawdę cudowna sprawa, nowa jakość, nawet jeśli w większości sprowadza się to do walenia po suficie na imprezach :)))
Sprzęt mam w sumie nie do sprzedaży, 50tka uszkodzona, sigma po serwisie, zresztą zostawiłabym ją do 40tki, którą pewnie za ten rok-dwa (kiedy może będzie mnie stać na FF) warta będzie grosze (już ma nacykane ponad 25tys, mam ją 1.5roku) a backup warto mieć.


Często problemem jest brak kasy a tu proszę, jest kasa i problem na co ją wydać :) Najlepiej odłóż te pieniądze na jakąś lokatę i kup dopiero to czego będzie Ci na prawdę brakować. Bo z tego co piszesz to owszem brakuje Ci światła nie podajesz konkretów więc jak tu można coś doradzić. Więcej światła to wiadomo lampa albo większy otwór ALE lampą nie zawsze się błyśnie a większy otwór to mała głębia ostrości więc też ostrożnie. W muzeum możesz użyć statywu bo rozumiem, że nieruchome przedmioty fotografujesz a w kościele co fotografujesz? Piszesz, że nie imprezy więc wnętrza? To ponownie statyw. A może obiektyw ze stabilizacją? Piszesz też, że z lampy skorzystasz kilka razy w roku na domowej imprezie, no to po co lampa? Określ może dokładniej swoje potrzeby, pokaż zdjęcia przy robieniu których zabrakło Ci światła bo tak to można doradzać w nieskończoność a i tak jest duże prawdopodobieństwo, że będziesz niezadowolona.
Problem z moimi zdjęciami jest taki, że robie je przy okazji. Jadę z kimś na urlop i staram się to jakoś pogodzić. Nie targam ze sobą statywu przeważnie, bo bym chyba padła... Muzea i kościoły podałam na przykładzie wycieczki do Włoch, gdzie w katedrach ratowałam się 50tką ;-) Imprezy rodzinne to wiadomo, wieczory, jakaś impreza brata/znajomych w klubie, zdjęcia dokumentacyjne, ile można się ratować fishem ;-)


Canon 50/1.4 to świetna stałka. Mam dość długo i cały czas szukam pretekstu, żeby ją sprzedać, żeby dozbierać do nowych zabawek, ale niestety jest na tyle dobra, że w mojej torbie bywa niezastąpiona. :mrgreen:
A jednak? Bo słyszałam raczej niepozytywne opinie o niej :) A w sumie byłaby fajna :>


Nieprawda, jest też wersja DG (czyli EF dla FF) - Sigma 30mm F1.4 EX DG (http://www.kupujemy.pl/exdc-30mm-cena-sklep.html)
i do tego lampa oczywiście.

Ha! To tylko muszę przejrzeć foty żeby stwierdzić, czy częściej używam środka czy końca sigmy :> Choć w sumie tam gdzie brakowało światła to skracałam ogniskową ;-)

W sumie jak ta lampa się wszędzie przewija, to muszę zgłębić temat. Może rzeczywiście tego mi trzeba...
A stałki? 28/1.8, 30/1.4, 50/1.4, 85/1.8 -- tu to dopiero będą problemy z wyborem, nawet wyborem kolejności ;-)

zaitsev
16-06-2010, 20:47
A jednak? Bo słyszałam raczej niepozytywne opinie o niej :) A w sumie byłaby fajna :>
Wiesz... Są tacy, którzy spodziewają się za 1,2kzł jakości godnej klasy L, albo nie przyjmują do wiadomości, że każde szkło może się popsuć, albo zwyczajnie trafili na kiepską sztukę...
50/1.4 to dobre szkło i jak każde, ma w poszczególnych egzemplarzach pewien jakościowy rozrzut. Jego wady i zalety są znane. Trzeba po prostu pomacać, sprawdzić czy takie szkło jest odpowiednie dla Twoich potrzeb...
To, że na większości reklamowych zdjęć flagowej serii 1D i 1Ds jest podpięte 50/1.4, też może o czymś świadczyć. :mrgreen:

panmateusz
16-06-2010, 21:05
jasna stałka, ok, a jakaś fajna do 2tys?

Sigma 30mm f/1.4 EX DC HSM jest świetna jeżeli nie zależy Ci na szybkim AF. No ale nie pod fullfrejma, a z DG styczności nie miałem.

dziobolek
16-06-2010, 21:16
Sigma 30mm f/1.4 EX DC HSM jest świetna jeżeli nie zależy Ci na szybkim AF. No ale nie pod fullfrejma, a z DG styczności nie miałem.


MAM (do 40d)...

...EF-S odpada, uparcie planuję FF w przyszłości.


Czytamy od początku :wink:

Pozdrówka!

Sunders
16-06-2010, 21:57
A stałki? 28/1.8, 30/1.4, 50/1.4, 85/1.8 -- tu to dopiero będą problemy z wyborem, nawet wyborem kolejności ;-)
Ze stałek w podanym budżecie to może sigma 20/1,8EX DG Aspherical RF :?

MC_
16-06-2010, 21:59
Kup zdecydowanie i najlepiej 580, niezależnie którą wersję. Nie baw się w półśrodki i nie kupuj 430.

Nie zgodzę się, że 430 to półśrodek. Wcześniej miałem Sony hvl58am, sporo wygodniejszą w użytkowaniu niż te kanonowskie wynalazki. Nie wykorzystywałem jej w pełni, więc teraz kupiłem 430ex2 i jestem zadowolony. Nie brakuje mi mocy, strobo ani uszczelniania nie potrzebuję.

panmateusz
16-06-2010, 22:52
Czytamy od początku :wink:

Pozdrówka!

Czytałem od początku. Powiedziałem swoje zdanie na ten temat, wyraziłem pozytywną opinię na temat trzydziestek z naciskiem na fakt, że nie miałem z DG jednak styczności. Nie musisz się czepiać ludzi w każdym wątku, chyba że sprawia Ci to jakąś frajdę.

alarmowa
16-06-2010, 23:13
Mam 40d. Mam 50/1.4. Mam 580ex ii. Kocham ten zestaw. Brakuje tylko szerokiego kąta. Ty masz szeroko, długo i średnio. Potrzebujesz światła - kup lampę, skoro jesteś zadowolona z obiektywów.

gadget_zary
16-06-2010, 23:35
Przejrzyj swoje zdjęcia robione sigmą i zobacz na jakich ogniskowych głównie fotografujesz i na tej podstawie określ mniej więcej jakiej stałki potrzebujesz. Jeżeli sigma to tylko w Sigma Pro Centrum albo jakimś innym dużym sklepie z wyborem bo niestety Canon + sigma nie zawsze działają tak jak powinny. Jeżeli chodzi o optykę to 30 1.4 jak i 50 1.4 to naprawdę udane szkła.
Może warto pomyśleć o stałce + np. 430ex/exII z drugiej ręki ? Cena zawsze mniejsza, a w razie odsprzedaży straty też będą mniejsze. Ja od kiedy kupiłem lampę to używam bardzo często (kupiona okazyjnie na allegro)

michallubon
17-06-2010, 00:01
Ja również podepnę się pod opinię, że warto zainwestować w lampę. Mam "zwykłą" 430 EX I i pomimo, iż nie jest to 580 II to jestem bardzo zadowolony. Noc, nie noc zawsze można sobie doświetlić, a jeszcze jak zdejmiesz ze stopki to dopiero zaczyna się życie :)
Ostatnio nawet durne zdjęcia do CV sobie sam robiłem :D
Jestem też zdania, że warto się za używkami rozejrzeć. Wystarczy trochę powęszyć, a można dostać sprzęt na gw lub tuż po, który nie będzie wytyrany i do tego w rozsądnych pieniądzach. Na chwilę obecną 430 II są za ok~700zł. Zostanie ci w sam raz funduszy na ... np. 85 1.8

najeli
17-06-2010, 09:36
Dzięki za wszystkie wypowiedzi :)

No to zaczynam się rozglądać za lampą, tylko jeszcze trochę się muszę doszkolić z teorii, żeby nabrać jakiegoś wyobrażenia co mi jest potrzebne.

I kombinować z kasą -- żeby jeszcze na jakąś stałkę stykło :>

gwozdzt
17-06-2010, 09:54
Nieprawda, jest też wersja DG (czyli EF dla FF) - http://www.kupujemy.pl/exdc-30mm-cena-sklep.html Sigma 30mm F1.4 EX DG
Bzdura, nawet w adresie odnośnika jest "exdc"
na zdjęciu również http://www.kupujemy.pl/md/d/pd4/exd/c-30mm/bi.jpg

Nie istnieje pełnoklatkowa Sigma 30/1.4 a jedyne pewne żrodła to:
http://www.sigma-photo.co.jp/english/lens/index.htm
http://www.sigmaphoto.com/sigma-lens-chart
http://www.sigma-foto.pl/obiektywy,2,catp.html

MC_
17-06-2010, 09:56
Oczywiście, że nie ma S30/1.4 do FFa.

najeli
17-06-2010, 10:38
A szkoda ;-)

To zostaje:
28/1.8, 50/1.4 i 85/1.8
20tka prawdopodobnie byłaby dla mnie za szeroka.

W sumie im mniejszy wybór tym łatwiej wybrać ;-)

igor58
17-06-2010, 13:11
Pomyśl o lampie Nissin 622. Tania (400 zł) i dobra. Mam i jestem zadowolony (też używam rzadko, i właśnie dlatego nie wszedłem w sprzęt "firmowy"). O tej lampie jest cały wątek na CB.

MC_
17-06-2010, 13:16
Model 622 w mojej ocenie dyskwalifikuje brak HSS.
Z kolei 866 jest niewiele tańszy od 430ex2. Podpinałem 866 do swojego aparatu i delikatnie mówiąc - nie zachwyciła mnie.

fotomih
17-06-2010, 13:20
430ex2 ma jeden plus nad 580ex2 - gabaryty.
Minimalnie ale jednak mniejsza lampka i mnie to przekonuje.

Przemek_PC
17-06-2010, 17:52
A 580EX ma taką przewagę nad 430EX, że może pracować jako master i sterować innymi lampami. Mnie to przekonuje i stosuję to w praktyce. Ale jeśli ktoś nie planuje korzystać z dwóch lamp to 430 jest dla niego bo przydatność stroboskopu w 580 jest raczej dyskusyjna.

dziobolek
18-06-2010, 19:02
Bzdura, nawet w adresie odnośnika jest "exdc"
na zdjęciu również http://www.kupujemy.pl/md/d/pd4/exd/c-30mm/bi.jpg

Nie istnieje pełnoklatkowa Sigma 30/1.4 a jedyne pewne żrodła to:
http://www.sigma-photo.co.jp/english/lens/index.htm
http://www.sigmaphoto.com/sigma-lens-chart
http://www.sigma-foto.pl/obiektywy,2,catp.html

:oops: Aaaah, co za wstyd - sorki.
Człowiek powtarza za Google, zamiast sprawdzić u źródła.
Wielkie Ci dzięki dobry człowieku za sprostowanie ;)

Pozdrówka!