PDA

Zobacz pełną wersję : [FotoLoader] ściąganie zdjęć do komputera



mxw
05-11-2005, 03:43
witam, zgodnie z obietnicami w końcu udało mi się popełnić programik do ściągania zdjęć z karty do komputera, od dwóch tygodni go testuję u siebie, i - IMHO - jest dobrze, ja jestem zadowolony, a soft canona stracił robotę ;)
_______________________

programik nazywa się MxW FotoLoader v.0.2 :mrgreen:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://mxw.republika.pl/cb/fotoloader_2.jpg)

FotoLoader potrafi między innymi:

wykonywać od razu automatyczny backup na drugim dysku lub w drugim katalogu,

automatycznie przenumerowywać zdjęcia z numerów 4-cyfrowych do 5-cyfrowych wg standardu Canon,
np. IMG_5470.CR2 zamieni na IMG_15470.CR2, jeżeli to było zdjęcie 15470-te, lub IMG_25470.CR2, jeżeli 25470-te itd.,

dowolnie dzielić załadowane zdjęcia na podkatalogi o dowolnej liczbie zagłębień oraz o dowolnych nazwach definiowanych przez użytkownika za pomocą tekstu formatu w zależności od roku, miesiąca i dnia zrobienia zdjęcia oraz w zależności od typu pliku (np. JPG, CR2, AVI), przykładowo:
\2005_11_04\ lub
\moje_2005\11\04\CR2 lub
\Canon\2005\2005-11\2005-11-04 itp.

usuwać pliki z karty CF po ich zgraniu, razem z wszystkimi podkatalogami na karcie,

uruchomić dowolny program po zakończeniu zgrywania, np. ACDSee, i to od razu w podkatalogu z właśnie zgranymi zdjęciami.


Dodatkowo FotoLoader może:

pracować bezobsługowo (po skonfigurowaniu),
startować samoczynnie zaraz po włożeniu karty do czytnika,
znikać po zakończeniu ładowania,
odtwarzać dowolne dźwięki (pliki .wav) po:

- rozpoczęciu ładowania,
- zakończeniu ładowania,
- ewentualnym wystąpieniu błędu.

__________________________

z jednej strony - jak ktoś ma jakieś uwagi, pytania, sugestie to zapraszam.

z drugiej strony - za wcześnie na publikację, jednak szukam testerów: gdyby ktoś chciał programik potestować, to proszę o info na PW. z góry uprzedzam, że programik ma jedną wadę: nie ma instalatora. trzeba go skopiować z łapy... :twisted:

części formalna:
Autor: MxW (mxw(at)poczta.onet.pl) (C) 2005 MxW. wszelkie prawa zastrzeżone.
Licencja: freeware
System: MS Windows 98SE/Me/2000/XP/2003
Wielkość: 172 kB (plik exe)
Pakiet: 314 kB (exe ini wav)

stdanielo
05-11-2005, 11:25
Jesteś genialny, piszę się na przeprowadzenie testów. Przeslij mi proszę ten program na mail'a. Dziękuje i pozdrawiam

Daniel

muflon
05-11-2005, 13:41
Co prawda nie skorzystam (OS nie ten :) ) ale widzę, że odwaliłeś kawał dobrej roboty. Jestem pewny że programik zyska sporą popularność.

dentharg
05-11-2005, 14:18
Jakby był na licencji OS, to może by dało się przerobić na bibliotekę QT - a to działa i pod Win i pod Lin :)
Obsługa urządzeń byłaby nieco inna, ale.. :)

muflon
05-11-2005, 14:28
A po co? O tym jak to samo można zrobić pod Linuxem już pisałem nieraz.. nawet podawałem gotowe linijki do wpisania :-D

dentharg
05-11-2005, 14:32
A kukne w sercza :)

Hoody
05-11-2005, 15:34
no nie wiem, rozumiem że z raw do jpg w locie też konwerci?

rysiaczek
05-11-2005, 16:17
taak hoody, tak, i kawę gotuje....;)

Hoody
05-11-2005, 17:19
nie wiedziałem że MxW FotoLoader to ogólnie produkt zimalowski... biorę jak to standartowo google wpisuję ****, hmmmm biore p2p podobnie, aż się wczytałem :-)
wieć nie ma jeszcze tego softu w drugiem obiegu jest MxW_setup ale to nie to jak instalką nie jest

Tomasz Golinski
05-11-2005, 17:23
Hoody, o co ci chodzi??

Hoody
05-11-2005, 17:25
Hoody, o co ci chodzi??
wiesz myślałem że jeste ten soft ogólnie dostępny w necie, ale się myliłem ...

Tomasz Golinski
05-11-2005, 17:26
a przeczytałeś pierwszy post?

mxw
06-11-2005, 02:21
Jesteś genialny, piszę się na przeprowadzenie testów. Przeslij mi proszę ten program na mail'a. Dziękuje i pozdrawiam
dzięki za zgłoszenie, "grupa testowa" już powoli się formuje ;)


Co prawda nie skorzystam (OS nie ten ) ale widzę, że odwaliłeś kawał dobrej roboty. Jestem pewny że programik zyska sporą popularność.
dzięki, też mam nadzieję, zobaczymy ;)
a co do OS... zmień OS :mrgreen:
też sporo przeżyłem na systemach typu Solaris, HP-UX (masakra!), BOS-X, SGI, linuxie, itp. itd., ale teraz - na sprzęcie osobistym - tylko XP :razz:


Jakby był na licencji OS, to może by dało się przerobić na bibliotekę QT - a to działa i pod Win i pod Lin
Obsługa urządzeń byłaby nieco inna, ale..
obsługa urządzeń to nie problem, bo FL obsługuje nie urządzenia, a pliki, a to jest wszędzie to samo. pozatym jest napisany w "płaskim" C (bez ++), więc to też nie jest problem, ale niestety wykorzystuje MFC do interfejsu i windowsowy system przerwań czasowych i to już jest problem...
ale jak już napisał muflon - skrypt w shell'u może pomóc (choć nie przenumeruje fotek tak łatwo 8))


no nie wiem, rozumiem że z raw do jpg w locie też konwerci?
nie, zasada nadrzędna jest taka: program w żaden sposób nie ingeruje w zawartość pliku zdjęcia. więc na pewno nic nie konwerci i nawet nie obróci jpegów - ale przy dzisiejszych przeglądarkach to nie jest problem przecież.


biorę jak to standartowo google wpisuję ****, hmmmm biore p2p podobnie, aż się wczytałem
wieć nie ma jeszcze tego softu w drugiem obiegu jest MxW_setup ale to nie to jak instalką nie jest
he, he, niezłe, bym się normalnie zdziwił, jakby ten program był już w drugim obiegu :-D
no ale u nas wszystko jest możliwe ;)

muflon
06-11-2005, 14:23
ale jak już napisał muflon - skrypt w shell'u może pomóc (choć nie przenumeruje fotek tak łatwo )
Zaklad? :mrgreen:

mxw
06-11-2005, 21:31
Zaklad? :mrgreen:
he, he, ale ja wiem, że to się da zrobić - i cieszę się, że cię do tego zmobilizowałem :mrgreen:

więc co, zrobisz? 8-)

muflon
06-11-2005, 23:02
mxw a co konkretnie? Podaj dokladna specyfikacje zadania :) a ja odpowiem kilkoma linijkami shella :)

mxw
06-11-2005, 23:15
mxw a co konkretnie? Podaj dokladna specyfikacje zadania :) a ja odpowiem kilkoma linijkami shella :)
a nie, konkretnie nie ułatwię ci zadania ;-)

odpowiem - przepraszam za wyrażenie - humanistycznie: :mrgreen:
no, panie, chodzi o to, żeby fotki przegrać z karty canona do komputera i w trakcie tej operacji zmienić numery 4-cyfrowe (stosowane na karcie, np. IMG_4456.JPG) na właściwe 5-cyfrowe (np. IMG_04456.JPG albo IMG_24456.JPG), tak, aby nazwy plików w kompie nie powtarzały się co 10000 zdjęć.

da się? :wink:

da się w 10 linijek?

Tomasz Golinski
06-11-2005, 23:18
da się w jedną, tylko odpowiednio długą ;)

mxw
06-11-2005, 23:22
da się w jedną, tylko odpowiednio długą ;)
max długość linijki: 80 znaków 8-)

muflon
06-11-2005, 23:28
da się w 10 linijek?
Pisane zupelnie 'od czapki', 2 min. klepania, nawet nie wiem czy dziala :) ale ideologia chyba jasna:

#!/bin/sh
SEQ=${HOME}/.downloader.seq
if [ ! -f ${SEQ} ]; then echo "0" >${SEQ}; fi
N=`cat ${SEQ}`
N=$(( ${N} + 1 ))
echo ${N} >${SEQ}
cp /gdzie/karta/dcim/*canon/img_* .
rename img_ img_`printf "%04d" ${N}` img_????.???
Przy czym pierwsze 5 linijek najprawdopodobniej da sie zamknac w jakichs 2 ale to wymaga troche wiecej niz 2 min. myslenia (powiedzmy 10 - ale to by byla sztuka dla sztuki).

W tej postaci skrypt pozwala zgrac pierwsze 9999 kart, potem nazwy sie troche rozjada (dlugosc) - kwestia poprawienie %04d w printfie.

PS. mi nie chodzi o to, zeby 'Joe Average' zmuszac do pisania takich buraczkow :) To tylko odpowiedz na 'da sie?' :mrgreen:

Edit: i juz nawet poprawilem pierwszego buga (w rename, tak jak poprzednio by dzialalo, ale nazwy plikow bylyby nie do konca takie jak zalozone)

mxw
07-11-2005, 00:24
#!/bin/sh
SEQ=${HOME}/.downloader.seq
if [ ! -f ${SEQ} ]; then echo "0" >${SEQ}; fi
N=`cat ${SEQ}`
N=$(( ${N} + 1 ))
echo ${N} >${SEQ}
cp /gdzie/karta/dcim/*canon/img_* .
rename img_ img_`printf "%04d" ${N}` img_????.???

W tej postaci skrypt pozwala zgrac pierwsze 9999 kart, potem nazwy sie troche rozjada (dlugosc) - kwestia poprawienie %04d w printfie.

ok, ładny skrypcik, miło popatrzeć, ale ... chyba nie o to loto ;)
generalnie numerujesz nawet nie karty, tylko operacje kopiowania.
poza tym nie chodzi o nadanie (dodanie) własnej sekwencji numerów (to też rozwiązanie, ale inne), tylko właściwe przenumerowanie zdjęć z karty (te 4 cyfry z karty nie mogą być zmienione).

muflon
07-11-2005, 00:29
ok, ładny skrypcik, miło popatrzeć, ale ... chyba nie o to loto ;)
Spełnia założenia :) Myślisz dlaczego prosiłem o dokładną specyfikację?


generalnie numerujesz nawet nie karty, tylko operacje kopiowania.
A jak numerować karty w obrębie sesji? Zerowanie licznika na początku i prompt "włóż kartę numer 3"? No problem, jedna pętelka :)


poza tym nie chodzi o nadanie (dodanie) własnej sekwencji numerów (to też rozwiązanie, ale inne), tylko właściwe przenumerowanie zdjęć z karty (te 4 cyfry z karty nie mogą być zmienione).
No i nie są :) Dokładnie tak jest: IMG_3847.JPG zostanie zmieniony na IMG_00013847.JPG (albo IMG_13847 jak dać %01d w printfie).

mxw
07-11-2005, 00:39
Spełnia założenia :) Myślisz dlaczego prosiłem o dokładną specyfikację?
he, he, i to najbardziej lubimy u programistów ;-)


A jak numerować karty w obrębie sesji? Zerowanie licznika na początku i prompt "włóż kartę numer 3"? No problem, jedna pętelka :)
ale jedną kartą też można zrobić ponad 9999 zdjęć.


No i nie są :) Dokładnie tak jest: IMG_3847.JPG zostanie zmieniony na IMG_00013847.JPG (albo IMG_13847 jak dać %01d w printfie).
no i to jest sedno sprawy: skąd wiesz, że IMG_3847.JPG to zdjęcie nr 13847? a może 23847 albo 33847? 8)

muflon
07-11-2005, 00:45
Eee, no moment.. nie łapię... zrozumiałem, że chodziło Ci po prostu o dodanie jednocyfrowych prefiksów do zgrywanych zdjęć z karty: '1' do pierwszej, '2' do drugiej, '3' do trzeciej itp. Jeśli masz na myśli totalne przenumerowywanie w stylu: "jeśli pierwszy obrazek na pierwszej karcie to IMG_9485, zmień mu nazwę na IMG_00001" itp., to było mówić :) Wtedy bym trochę inaczej kombinował - jakiś bardziej zakręcony find, powinno być nawet krócej ;-)

No ale nie. Napisałeś:
automatycznie przenumerowywać zdjęcia z numerów 4-cyfrowych do 5-cyfrowych wg standardu Canon, np. IMG_5470.CR2 zamieni na IMG_15470.CR2, jeżeli to było zdjęcie 15470-te, lub IMG_25470.CR2, jeżeli 25470-te itd.,
Nie wiem co to '5-cyfrowy standard Canon', ale ja to tak odebrałem...

muflon
07-11-2005, 00:46
no i to jest sedno sprawy: skąd wiesz, że IMG_3847.JPG to zdjęcie nr 13847? a może 23847 albo 33847? 8)
A, chyba rozumiem skąd nieporozumienie. Spójrz dokładnie na dwie ostatnie linijki, tam jest taki trick w 'rename' ;-) Nie powiem jaki, żeby nie psuć zabawy ;-)

mxw
07-11-2005, 00:52
Eee, no moment.. nie łapię... zrozumiałem, że chodziło Ci po prostu o dodanie jednocyfrowych prefiksów do zgrywanych zdjęć z karty: '1' do pierwszej, '2' do drugiej, '3' do trzeciej itp.
nie, nie, nie. możemy założyć, że w ogóle mamy tylko jedną kartę, za pomocą której zrobimy 100.000 zdjęć, a aparat ma ustawione numerowanie ciągłe.


Jeśli masz na myśli totalne przenumerowywanie w stylu: "jeśli pierwszy obrazek na pierwszej karcie to IMG_9485, zmień mu nazwę na IMG_00001" itp., to było mówić :)
nie, nie, to byłaby porażka...


Nie wiem co to '5-cyfrowy standard Canon', ale ja to tak odebrałem...
standard canona jest 4-cyfrowy i jest opisany w instrukcji każdego cyfrowego body :roll:
a my chcemy go zamienić na format 5-cyfrowy - z nim zgodny.

no co jest, mam dać hinta? :wink:

Tomasz Golinski
07-11-2005, 00:56
Muflon, chodzi o to, że chcemy, żeby licznik się nie przekręcał! Zeby po focie 9999, byla fota 10000 itd.

muflon
07-11-2005, 01:00
nie, nie, nie. możemy założyć, że w ogóle mamy tylko jedną kartę, za pomocą której zrobimy 100.000 zdjęć, a aparat ma ustawione numerowanie ciągłe.
OK, chyba rozumiem. Przy takich założeniach rzeczywiście, raczej nie do napisania w 5 minut (trzeba wykrywać 'overflow' przy zgrywaniu z karty). Pogrzebię w wolnej chwili. Aczkolwiek ciągle nie rozumiem na jakiej zasadzie program ma wykrywać 'początek sesji' - czyli kiedy pierwszą cyferką ma być zero. Czy to jest na zasadzie: "odpalamy program - zaczynamy sesję od zera - lecimy z naszymi 50 kartami, w pewnym momencie licznik się przekręca na 1, potem na 2..." i przy 50 kartach pełnych JPEGów 'fine' ma szanse dojść co najwyżej tu :-D (licząc 400 obrazków/kartę)? Czy też raczej licznik 'historyczny', taki jak w skrypcie, który podałem wyżej? (chyba bardziej logiczne).

Zresztą... odpuśćmy sobie te kłótnie :) bo to chyba OT, a różnice to naprawdę szczegóły.

Baj de łej: takie zgrywanie do sekwencji 00001, 00002 itp. wbrew pozorom takie głupie nie jest. Ja gdy wracam z airshow mam typowo właśnie taki problem: databank z tysiącami fotek do zrzucenia na kompa. I tak naprawdę to to, jak się te fotki nazywają w jego środku jest mało istotne - przenumerować je sobie moge chocby i do numerków heksadecymalnych (just kidding :-D ), byle tylko było to spójne i do odtworzenia w razie np. padu dysku w laptopie.

Tomasz Golinski
07-11-2005, 01:03
Przecież ta cyferka pochodzi z numeru katalogu.

muflon
07-11-2005, 01:05
Przecież ta cyferka pochodzi z numeru katalogu.
A fakt.. ja nawet nigdy nie zwróciłem uwagi na to, jak są numerowane katalogi :) No to robi się prościej niż myślałem. Aczkolwiek w takiej sytuacji krócej byłoby w perlu (idealne zadanie na regexpy ;-) )

muflon
07-11-2005, 01:14
Kurde, wiem, że głupi jestem i daję się podejść na zasadzie "co, ty nie zrobisz?" ;-) ale niech Wam będzie:

#!/bin/sh
for F in /tmp/dcim/???canon/img_????.???;
do
cp $F ./img_${F:10:3}${F:23:4}.${F:28:3}
done
Przy czym numerki w cp są zależne od punktu zamontowania karty (w tym przykładzie /tmp). No i zakładam, że pliki na karcie mają postać: dcim/NNNcanon/img_MMM.EXT - nie pamiętam, czy to dokładnie tak było, bo nigdy nie korzystałem wprost z nazwy katalogu (inaczej niż maską '*' ;-) ). No i ten 'rozszerzony standard Canona' jest w takim razie raczej 7-cyfrowy a nie pięcio-.

Edit: poprawiłem, żeby suportowało RAW :mrgreen:

Tomasz Golinski
07-11-2005, 01:17
Buhaha, było to jeszcze w jedną linijkę zamknąć ;)

muflon
07-11-2005, 01:18
Kurde, fajne to :) może jednak zmienię przyzwyczajenia i przestawię swoje body z resetowania kart? ;-)


Buhaha, było to jeszcze w jedną linijkę zamknąć ;-)
Nie da rady, nawet bez naglowka wychodzi ponad 80 znakow ;-)

Edit: jak nie jak tak :mrgreen:

for F in /tmp/*/*/*; do cp $F ./img_${F:10:3}${F:23:4}.${F:28:3}; done
Tyle że tu moga popsuć zabawę te dziwne pliki co to je 10D tworzył, już nie pamiętam dokładnie jak i gdzie. Także przed ostatnią gwiazdką jeszcze można dla pewności stosowną ilość znaczków dokleić :mrgreen:

mxw
07-11-2005, 01:52
Kurde, fajne to :) może jednak zmienię przyzwyczajenia i przestawię swoje body z resetowania kart? ;-)
he, he, wisisz mi piwko :mrgreen:

no, chwilkę mnie nie było (musiałem zdobyć coś do jedzenia na początek wieczoru), i widzę zajarzyłeś ;-)


Edit: jak nie jak tak :mrgreen:

for F in /tmp/*/*/*; do cp $F ./img_${F:10:3}${F:23:4}.${F:28:3}; done
jak sam zauważyłeś, zrobiłeś standard 7-cyfrowy (ech, instrukcja :lol:) i dwie cyfry zawsze (prawie zawsze) będą się powtarzać, np.: img_1131356.JPG. czyli powinno być raczej:

for F in /tmp/*/*/*; do cp $F ./img_${F:10:1}${F:23:4}.${F:28:3}; done
i już jest prawie dobrze.
prawie, bo numeracja jest przesunięta :roll:

Tomasz Golinski
07-11-2005, 01:54
przesunięta, ale zgodna ze "standardem canona 5-cio cyfrowego"

muflon
07-11-2005, 01:59
OK, teraz już chyba wszystko jasne. Tak jak napisałem, nigdy nie zwracałem uwagi jak się właściwie te katalogi nazywają - dopiero Tomek mi zwrócił uwagę. I rzeczywiście, teraz już kojarzę, 'standard' jest 5-cyfrowy, bo dwie ostatnie w katalogu powtarzają się w nazwie pliku.

Tym niemniej, moje na wierzchu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Jedna linijka i w sumie wcale nie aż taka kryptyczna. Polecam sie na przyszłość :lol:

mxw
07-11-2005, 02:01
przesunięta, ale zgodna ze "standardem canona 5-cio cyfrowego"
gdyby chodziło o to, że będzie dodane 10000 do każdego numerka, to jeszcze pół biedy.
ale pliki są układane po 100 sztuk w katalogu i są przesunięte (złośliwie?) o jeden, czyli skrypt kolegi muflona dałby zdjęcia kolejne o numerach:
IMG_10998
IMG_10999
IMG_10000
IMG_20001
IMG_20002
teraz jasne? 8)

muflon
07-11-2005, 02:04
gdyby chodziło o to, że będzie dodane 10000 do każdego numerka, to jeszcze pół biedy. ale pliki są układane po 100 sztuk w katalogu i są przesunięte (złośliwie?) o jeden,
Nie sprawdzałem, ale skoro tak piszesz to pewnie tak jest. Czyli dorzucamy jednego ifa i problem znika :-D Chyba nie muszę tych trzech linijek po raz kolejny wklejać w poprawionej wersji? ;-)

mxw
07-11-2005, 02:04
Tym niemniej, moje na wierzchu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Jedna linijka i w sumie wcale nie aż taka kryptyczna. Polecam sie na przyszłość :lol:
eee, muflon, jeszcze ciągle moje na wierzchu (patrz poprzedni post), ale nie mam wątpliwości, że dasz radę ;)

muflon
07-11-2005, 02:12
No dobra, niech będzie... Nie znam żadnego bashowego odpowiednika operatora A?B:C z C, także musi zostać brzydko:


for F in /tmp/dcim/???canon/img_????.???;
do
if [ "${F:23:4}" != "0000" ];
then cp $F ./img_${F:10:1}${F:23:4}.${F:28:3};
else cp $F ./img_$((${F:10:1}+1))0000.${F:28:3};
fi
done
Moje na wierzchu? :mrgreen:

Tomasz Golinski
07-11-2005, 02:29
Jak dzieci... ;)

mxw
07-11-2005, 02:32
No dobra, niech będzie... Nie znam żadnego bashowego odpowiednika operatora A?B:C z C, także musi zostać brzydko:


for F in /tmp/dcim/???canon/img_????.???;
do
if [ "${F:23:4}" != "0000" ];
then cp $F ./img_${F:10:1}${F:23:4}.${F:28:3};
else cp $F ./img_$((${F:10:1}+1))0000.${F:28:3};
fi
done
no, i to jest dobra odpowiedź! 8)


Moje na wierzchu?
generalnie remis
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://autokacik.pl/images/graemlins/20.GIF)
(to za te ciągłe podpowiedzi ;-))

ale było mi bardzo miło pogimnastykować z kolegą trochę umysł
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://autokacik.pl/images/graemlins/bow.gif)


ok, to było małe piwko.

w MxW FotoLoader użytkownik może sobie zdefiniować podział na docelowe podkatalogi w zależności od daty zrobienia fotki i typu pliku, pisze np. "%Y-%M\%Y-%M-%D\%E"........ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: (ok, już nic nie mówię więcej) CU
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://autokacik.pl/images/graemlins/pub2.gif)

muflon
07-11-2005, 02:49
w MxW FotoLoader użytkownik może sobie zdefiniować podział na docelowe podkatalogi w zależności od daty zrobienia fotki i typu pliku, pisze np. "%Y-%M\%Y-%M-%D\%E"........ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Po skopiowaniu na dysk:

jhead -nf%Y-%M-%D..(tu dowolna kombinacja argumentów funkcji strftime, generalnie postaci takiej jak podałeś) *.jpg

a następnie mała pętelka rozrzucająca to wszystko po katalogach, np. taka:

for F in *.jpg; do mkdir -p ${F:1:10}/${F:11:5}; mv $F ${F:1:10}/${F:11:5}/ ; done

(tu liczby już zupełnie z czapki, nie chce mi się przeliczać. Idea jasna)

Dwie linijki in plus :) Choć pewnie znowu czegoś nie rozumiem :mrgreen:


Dobra, dość tego dobrego, rano na 9 do pracy :) Choć w takiej postaci (ciągle <10 linijek) to chyba wyczerpuje listę głównych features podaną na początku tego wątku ;-)

mxw
07-11-2005, 04:45
jhead -nf%Y-%M-%D..(tu dowolna kombinacja argumentów funkcji strftime, generalnie postaci takiej jak podałeś) *.jpg

a następnie mała pętelka rozrzucająca to wszystko po katalogach, np. taka:

for F in *.jpg; do mkdir -p ${F:1:10}/${F:11:5}; mv $F ${F:1:10}/${F:11:5}/ ; done
ok, zadziała, zadziała :mrgreen:

jak ktoś mnie zapyta o wersję unix/linux, to dam mu maila do ciebie ;-)

mxw
08-11-2005, 06:04
akcja testowania rozpoczęła się dziś o 4:45 :mrgreen:
maile z programem poszły do ludzi...
zobaczymy jaki będzie efekt 8)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://mxw.republika.pl/cb/IMG_17054exp.jpg)

dentharg
04-03-2006, 15:32
Hmm.. a ja mam dziwny problem.

Po pierwsze w katalogu 115canon\ mam obrazki o nazwach
_mg_1534. I fotka nie jest 11534, jak sugerowaloby to nazewnictwo katalogu, ale 01534. I co teraz?

tadek
04-03-2006, 19:55
wlasnie
polowa go ma (programik-tak mysle)
a nikt nic nie mowi
u mnie dziala bez zarzutu
naprawde bajer sprawa, zeby jescze kumal co i jak z innymi kartami/aparatami
to by bylo ok

dentharg
06-03-2006, 09:58
Ja uzywam narazie tylko 1 karty i u mnie program tez sprawuje sie bez zarzutu. Ale wlasnie martwi mnie to dziwne nazewnictwo plikow. Wszyscy maja IMG_XXXX.xxx a u mnie nagle sie zrobilo _MG. WTF?

muflon
06-03-2006, 10:35
Tak mi sie cos kolatalo po glowie, ze juz kiedys takie nazwy gdzies widzialem... i dobrze mi sie kolatalo :) Pierwszy strzal: http://www.google.com/search?q=canon+_MG_nnnn

dentharg
06-03-2006, 10:54
Aaaaiiieeeeee!!... ales mi zadal bobu muflon..
No ale na swoje usprawiedliwienie dodam, ze nie mam dostepu do manuala ;)
Aaaa.. no i gogle mi zdjeli! :)

Ale i tak jeszcze mam problem z wychwyceniem tego dziwnego 'problemu' z numeracja.
Bo gdyby wziac Twoj kilkulinijkowy skrypt to bede mial zla numeracje.

115canon\
img_1501
img_1502

to jakie powinny byc zdjecia img_x1501, img_x1502? Tj. co powinno byc w miejscu x?

muflon
06-03-2006, 11:10
Bo gdyby wziac Twoj kilkulinijkowy skrypt to bede mial zla numeracje.

115canon\
img_1501
img_1502

to jakie powinny byc zdjecia img_x1501, img_x1502? Tj. co powinno byc w miejscu x?
Juz chyba do tego gdzies doszlismy powyzej, zamiast X powinna byc pierwsza cyfra z XYYcanon. Zdaje sie nawet ze ktoras wersja mojego jednolinijkowca to uwzgledniala :)

dentharg
06-03-2006, 11:18
No i tu jest klops Muflon. Bo jak mialem fotki

011canon\
-img_0110
-img_0111

to bylo ok (tj. img_00110, img_00111).

A potem mi wskoczylo na
115canon\
-img_1501
-img_1502

czyli nagle zamiast 01501 zrobi mi sie 11501?? Bzdura. Powinno byc 01501.
Najciekawsze jest to ze mxw fotoloader robi to dobrze. Twoj skrypt by to pofakal :)

mxw
06-03-2006, 17:05
u mnie dziala bez zarzutu
naprawde bajer sprawa, zeby jescze kumal co i jak z innymi kartami/aparatami
to by bylo ok
he, he, odgrzany temat ;-)

generalnie spokojnie, nowa wersja będzie, będzie, i będzie:
- czytać databanki,
- radzić sobie z innymi numeracjami/nazwami zdjęć (np. jak w 5D),
- dokładać szóstą cyferkę do numeracji
itp. itd.

tylko nie wiem, co ma robić programik, jak wykryje kartę z aparatu innej firmy, np. N.?? :mrgreen:

a na razie - skoro wszystko działa (prawie) - nie miałem nawet czasu poprawić wersji 0.2 :oops:

Vitez
06-03-2006, 19:42
tylko nie wiem, co ma robić programik, jak wykryje kartę z aparatu innej firmy, np. N.?? :mrgreen:


Zapuszczac wirusa "if (wsadza mnie znowu do aparatu innego niz Canon) then while (shutter trigger released) do format karty" :mrgreen:

Zielony
06-03-2006, 19:54
Zapuszczac wirusa "if (wsadza mnie znowu do aparatu innego niz Canon) then while (shutter trigger released) do format karty" :mrgreen:

Vitez!!! do spowiedzi! a to już! :lol:

tadek
08-03-2006, 19:44
tylko nie wiem, co ma robić programik, jak wykryje kartę z aparatu innej firmy, np. N.?? :mrgreen:


jak to co - to samo co z karta canona dobrac sie do katakogu z fotami i przerobic na 5'cio lub 6'cio cyfrowa numeracje
jak chcesz to moge skopiowac kilka kart z innych aparatow( oczywiscie nie calych) zebys sobie popatrzyl jak tam to jest upchane ( zapisane)

mxw
17-03-2006, 16:28
heh, z ciekowości zapytałem firmę Canon o SDK (Software Developer Kit - programiści wiedzą o co chodzi)
i proszę: mają, dają :grin:
po złożeniu podania i kilku dniach oczekiwania stałem się członkiem Canon's Digital Imaging Developer Programme 8-)
(pewnie dają to każdemu, kto ich o to zapyta :mrgreen:)
(choć na liście było tylko ok. 10 firm, np. na pozycji 2. breezebrowser).

dostałem sterowniki i pełne SDK - na razie wziąłem tylko do EOSów.

ale na szybko już odpowiadam: to są tylko bezpieczne stery....
nie pozwolą na np. regulację BF/FF, mapowanie matrycy czy choćby odczyt bezwzględnej liczby klapnięć migawki. no ale jeszcze ich trochę podrążę :twisted:

natomiast pozwalają na sterowanie aparatem, pobieranie fotek z aparatu, konwersję RAWów.

czyli następna wersja mxw fotoloader'a być może będzie ściągać zdjęcia bezpośrednio z aparatu. tylko czy to jest potrzebne?? :wink:

Andrzej 'Andy' Kidaj
17-03-2006, 17:00
JEST!!!!!
Już pisałem zresztą kiedyś do Ciebie w tej sprawie. I chyba dodałem wpis do rejestru, zeby pod W2k był rozpoznawany aparat.
Z niecierpliwością czekam na wersję pod w2k, która automatycznie mi ściągnie JPGI i RAWY :)
Z góry dzięx!

KuchateK
17-03-2006, 17:10
heh, z ciekowości zapytałem firmę Canon o SDK (Software Developer Kit - programiści wiedzą o co chodzi)
i proszę: mają, dają :grin:

Do sciagniecia na stronie Canona zaraz obok sterownikow do EOS'a. Jak ktos pogrzebie to jest jeszcze: http://www.developersupport.canon.com/

mxw
17-03-2006, 18:18
Z niecierpliwością czekam na wersję pod w2k, która automatycznie mi ściągnie JPGI i RAWY :)
z tym win2k to nie będzie takie oczywiste... fotoloader korzysta z funkcji systemowej autoplay (obecnej dopiero w WinXP) - wcześniej były dostępne tylko funkcje autorun (a to inna piosenka). poza tym nie mam już tu u siebie żadnego win2k do testów... ;)


Do sciagniecia na stronie Canona zaraz obok sterownikow do EOS'a.
ech, Kuchatek, i po co to....?
- po pierwsze File size 0.0KB ;-)
- po drugie jest napisane:
We are prohibited by Canon Inc. from distributing the Digital Camera SDK outside our sales area (U.S.A.).
- po trzecie jest to link tylko do informacji prawnych, dalej wymagający rejestracji, logowania i hasła.
i to właśnie o tej rejestracji (już w Canon Europe) pisałem 8)

mxw
25-03-2006, 00:38
witam,
zmusiłem się dziś do poprawienia sposobu robienia backupu przez fotoloadera (robienia drugiej kopii zdjęcia na drugim dysku) i w ten sposób powstał:

mxw fotoloader v.0.3

(do tej pory była dostępna wersja 0.2)
zmiana (fix) pozwala na - w razie potrzeby - nie robienie backupu.
w takiej sytuacji program po prosu działa dwa razy szybciej 8-)
poza tym (na razie) nie ma żadnych innych zmian.
wersja 0.3 to nadal beta-test.

programik zaraz spakuję i roześlę do wszystkich testujących. gdyby ktoś nie dostał, proszę o PM (mogę kogoś przeoczyć, bo mogę tu przechowywać tylko 100 PM i nawet hazan nie mógł tego zwiększyć, więc trochę wiadomości mi się już wykasowało).

Jac
25-03-2006, 00:43
programik zaraz spakuję i roześlę do wszystkich testujących. gdyby ktoś nie dostał, proszę o PM (mogę kogoś przeoczyć, bo mogę tu przechowywać tylko 100 PM i nawet hazan nie mógł tego zwiększyć, więc trochę wiadomości mi się już wykasowało).

przeciez mozna je sobie zciagnac np w *.CSV (http://canon-board.info/private.php?do=downloadpm&dowhat=csv)

mxw
25-03-2006, 00:55
orzeciez mozna je sobie zciagnac np w *.CSV (http://canon-board.info/private.php?do=downloadpm&dowhat=csv)
wiem, wiem, nawet mam je ściągnięte, ale wolałbym je tutaj, bo przeglądanie takiego csv nie jest potem zbyt miłe ;)

Jac
25-03-2006, 01:01
wiem, wiem, nawet mam je ściągnięte, ale wolałbym je tutaj, bo przeglądanie takiego csv nie jest potem zbyt miłe ;)
wiem wiem, tak tylko sie przypominam niby na temat ;-) zebys mnie nie pominol w rozsylaniu fotoloadera :mrgreen:

arturs
25-03-2006, 01:02
Witam..

Może wystaw gdzieś na www

Pozdawiam
Artur Starz

mxw
25-03-2006, 07:51
Może wystaw gdzieś na www
spokojnie, będzie 8)
ale na razie jest za wcześnie - wersja za mało "dojrzała" :roll:

Broncobilly
27-03-2006, 03:59
miałbym jedną sugestię - moze daloby sie zamiast tego bezsensownego canonowskiego img (chyba nic nie wnosi) wstawić mdd (albo najlepiej ymmdd ostatnia cyfra roku miesiac dzien) łatwej wtedy sortować zdjęcia nawet po obróce która z reguły zmienia ptzrzy sortowaniu date zrobienia zdjęcie na date modyfikacji.

mxw
27-03-2006, 10:37
miałbym jedną sugestię - moze daloby sie zamiast tego bezsensownego canonowskiego img (chyba nic nie wnosi) wstawić mdd (albo najlepiej ymmdd ostatnia cyfra roku miesiac dzien) łatwej wtedy sortować zdjęcia nawet po obróce która z reguły zmienia ptzrzy sortowaniu date zrobienia zdjęcie na date modyfikacji.
dziękuję za sugestię, ;)
w nowej wersji będzie dokładnie tak, jak sugerujesz:
dowolna możliwość formatowania przed- i przy- rostków (tych IMG_ i _MG_ itp.) w nazwach plików, a głównie ich skrócenia (np. na IM020120.JPG).

chodzi np. o to, że niektóre (większość?) odtwarzaczy DVD "widzi" tylko 8 znaków w nazwie pliku (standard "dos") i wkładając płytę z obecnym formatem fotoloadera (IMG_20120.JPG) otrzymujemy prezentację z losową kolejnością zdjęć w paczkach po 10 sztuk :-?

a przy okazji: większość przeglądarek (już na PC) pozwala też na sortowanie wg daty z EXIF, która się nie zmienia w trakcie edycji. no chyba, że w ogóle wytniesz exif.

Pkost
27-03-2006, 14:26
Witam,

Fotoloader działa znakomicie, zrzucił juz około 5tyś fotek.
Moje sugestie, nie wiem czy mozliwe technicznie (słaby w te klocki jestem) :
- program uruchamia się automatycznie po włożeniu karty do czytnika
- po ściągnięciu fotek, prog automatycznie otwiera zdefiniowaną przeglądarke(inne niz ACDsee 7, np. 6 sie nie otwiera).

Tylko te dwie rzecz, przyszły mi do głowy po 4 miesiącach uzytkowania.
Więcej mi do szczęscia nie potrzeba :-D


Pozdr
Pkost

Jac
28-03-2006, 00:22
Witam,

Fotoloader działa znakomicie, zrzucił juz około 5tyś fotek.
Moje sugestie, nie wiem czy mozliwe technicznie (słaby w te klocki jestem) :
- program uruchamia się automatycznie po włożeniu karty do czytnika
- po ściągnięciu fotek, prog automatycznie otwiera zdefiniowaną przeglądarke(inne niz ACDsee 7, np. 6 sie nie otwiera).

Tylko te dwie rzecz, przyszły mi do głowy po 4 miesiącach uzytkowania.
Więcej mi do szczęscia nie potrzeba :-D


Pozdr
Pkost
Przeciez w instrukcj jest opisane jak to sobie poustawiac zeby tak bylo, te funkcje juz dzialaja :-)

Broncobilly
28-03-2006, 14:20
z Olympusami miałem kiedyś taki problem - Razem z kolega robilismy zdjęcia na Airshow i mielismy jeden wspólny data bank do którego zgrywaliśmy "urobek" - (po ok 1000 zdjęc na głowę) No i cześć zdjęć przepadła przy zgrywaniu bo okazało sie że w pewnym momencie numeracja fotek na obu aparatach zaczyna sie nam powtarzać (mimo licznika do 9999 zdjęc) a kolega przy zgrywaniu na PC odruchowo wcisnął napisywanie powtarzajacych się plików z tymi samymi nazwami no i był mały problem -sprawe komplikował fakt że niektóre kart dla pewności zgrywaliśmy po 2 razy wiec te powtarzające sie nazwy nas nie zdziwiły
U mnie niestety Eklsplorator Windows zdjecia w których była jakieś zmiany sortuje nie wg daty wykonania tylko wg daty zmiany co jest nieco kłopotliwe i nie wiem jak to zmienić stad moja sugestia by nic nie wnoszące literki 'img" zamienić przynajmniej na mmdd

Pkost
28-03-2006, 15:44
Przeciez w instrukcj jest opisane jak to sobie poustawiac zeby tak bylo, te funkcje juz dzialaja :-)



No ładnie dałem ciala z tymi moimi sugestiami :oops:

mxw
28-03-2006, 16:41
z Olympusami miałem kiedyś taki problem - Razem z kolega robilismy zdjęcia na Airshow i mielismy jeden wspólny data bank do którego zgrywaliśmy "urobek" - (po ok 1000 zdjęc na głowę) No i cześć zdjęć przepadła przy zgrywaniu bo okazało sie że w pewnym momencie numeracja fotek na obu aparatach zaczyna sie nam powtarzać (mimo licznika do 9999 zdjęc) a kolega przy zgrywaniu na PC odruchowo wcisnął napisywanie powtarzajacych się plików z tymi samymi nazwami no i był mały problem -sprawe komplikował fakt że niektóre kart dla pewności zgrywaliśmy po 2 razy wiec te powtarzające sie nazwy nas nie zdziwiły
U mnie niestety Eklsplorator Windows zdjecia w których była jakieś zmiany sortuje nie wg daty wykonania tylko wg daty zmiany co jest nieco kłopotliwe i nie wiem jak to zmienić stad moja sugestia by nic nie wnoszące literki 'img" zamienić przynajmniej na mmdd
dzięki za sugestię :-)
z sortowaniem wg dat (w windzie) jest zawsze niemały problem (są trzy daty w każdym pliku - i dość często każda jest zła :?).

natomiast miałem pytanie - może jeszcze ktoś mi podsunie jakiś pomysł:

jak fotoloader ma sobie radzić w przypadku, gdy ktoś ma kilka aparatów??

tzn. jak wy sobie radzicie? osobna numeracja? numeracja wspólna wg daty? co zrobić, żeby numery się nie pokrywały??

chodzi mi o to, jaki powinien być docelowy (jaki byście sobie życzyli) układ/nazewnictwo zdjęć po zgraniu?

(bo z kwestiami technicznymi typu 'jak rozpoznać, z którego aparatu jest to foto/ta karta', jakoś sobie - mam nadzieję - poradzę)

djtermoz
28-03-2006, 17:20
natomiast miałem pytanie - może jeszcze ktoś mi podsunie jakiś pomysł:

jak fotoloader ma sobie radzić w przypadku, gdy ktoś ma kilka aparatów??
EXIF podaje model aparatu wiec moze niech program sprawdza czy EXIF pierwszego pliku z katalogu docelowego podaje ten sam model aparatu. Jesli tak to niech kopiuje fotki do tego katalogu. Jesli nie, to nich utworzy nowy podkatalog o nazwie modelu aparatu i tam kopiuje fotki.

Cos w tym stylu w kazdym razie...

Zrob jeszcze tego fotoloadera na MacOSXa to bedzie pieknie (No, dobra, wiem ze pewnie nie masz jak... W kazdym razie programik ciekawy)

Jac
28-03-2006, 18:02
albo w ini predefiniowane przez uzytkownika przedrostki, kazdy sobie dowolnie bedzie wpisywal co mu tam lezy na watrobie ;-) i co by chcial miec ale najlepiej jak by byl GUI taki interaktywny czyli ze jak by sie pojawial 'problem' to wyskakiwalo by okienko dialogowe i mozna by bylo zdefiniowac na stale/tymczasowo rozwiazanie

mxw
29-03-2006, 15:18
dzięki za sugestie 8-)
jeszcze coś tam będę wymyślać, żeby było dobrze :wink:


EXIF podaje model aparatu wiec moze niech program sprawdza czy EXIF pierwszego pliku z katalogu docelowego podaje ten sam model aparatu.
model to za mało, musi być rozpoznawany numer seryjny, a to już nie jest standard EXIF, tylko "producer notes", ale spoko, damy radę :-)


Zrob jeszcze tego fotoloadera na MacOSXa to bedzie pieknie (No, dobra, wiem ze pewnie nie masz jak...


he, he, akurat mam tu obok kolegów (całą firmę) pracujących na Mac'ach, biedaczyska... :mrgreen:
ja mam myszkę z 12 (dwunastoma) przyciskami i mi jeszcze brakuje, a oni - uuuhaha - z jedym i to bez rolki :lol:
po prostu płaczą na mój widok :cry:
ale już niektórzy wymiękli i podłączyli sobie myszki (usb) od pecetów z kilkoma guzikami i rolką.
a o problemach z polskimi literkami nie wspominam: nic tam nie działa, ani w emailach, ani w systemach internetowych, ani w przesyłanych dokumentach :?
więc pewnie niedługo kupią kilka pecetów.

właśnie, gdyby ktoś wiedzał, jak Mac może kodować polskie litery w plikach tekstowych, to proszę o info :idea:

tak więc nie nie - wersja na MacOs jeszcze poczeka ;)

prędzej jakiś HP-UX, Bos-X, Solaris czy inny ... linuś 8-)

dentharg
29-03-2006, 15:28
Hmm.. Mac OS/X to przeca BSD. I problem jest z pliterkami?

djtermoz
29-03-2006, 15:42
model to za mało, musi być rozpoznawany numer seryjny, a to już nie jest standard EXIF, tylko "producer notes", ale spoko, damy radę
Sytuacja ze ktos ma dwa takie same korpusy nie jest czesta ale moge ja sobie wyobrazic (w studio czy cos). W tym przypadku to rzeczywiscie tylko po numerze seryjnym. Jak widac prosto nie bedzie...


mam tu obok kolegów (całą firmę) pracujących na Mac'ach, biedaczyska... :mrgreen:
ja mam myszkę z 12 (dwunastoma) przyciskami i mi jeszcze brakuje, a oni - uuuhaha - z jedym i to bez rolki :lol:
a o problemach z polskimi literkami nie wspominam: nic tam nie działa, ani w emailach, ani w systemach internetowych, ani w przesyłanych dokumentach :?
właśnie, gdyby ktoś wiedzał, jak Mac może kodować polskie litery w plikach tekstowych, to proszę o info :idea:
To dziwne. Bo ja mam myszke z rolka i 3 przyciskami, polskie literki mi dzialaja (tylko leniwy jestem). O tu prosze: ąśęćźżńół. A z kodowaniem plikow tekstowych tez nie ma problemu (sciagnij sobie np. TextWranglera i zakoduje jak Ci sie podoba. systemowy TextEdit tez to potrafi. ustaw w Preferences).

Broncobilly
29-03-2006, 16:30
albo w ini predefiniowane przez uzytkownika przedrostki, kazdy sobie dowolnie bedzie wpisywal co mu tam lezy na watrobie ;-) i co by chcial miec ale najlepiej jak by byl GUI taki interaktywny czyli ze jak by sie pojawial 'problem' to wyskakiwalo by okienko dialogowe i mozna by bylo zdefiniowac na stale/tymczasowo rozwiazanie

to jest chyba optymalne rozwiazanie - problemy takie sie za czesto nie zdarzają (ze numeracja w 2 róznych aparatach nagle zaczyna sie powtarzać - chociaż jak pisałem sam sie na tym już sparzyłem) czasami uzywam kilku cufrówek na raz ale zwykle nie kjest to problemem bo duze ilosci zdjec robie tylko Canonem wiec te pozostałe (d70, DCS14 HP Olympus) problemów juz nie stwarzają. Dla mnie ten Canonowski podział za 100 zdjeciowe foldery był poronionym pomyslem (kilkanaście razy w roku zdarza mi sie robić powyżej 1000 zdjęć dziennie). w 30 D mysle zę juz bedzie lepiej.

dentharg
03-04-2006, 12:13
Czy znów fotoloader jest skompilowany z debugowymi, a nie releasowymi, bibliotekami MFC?

mxw
03-04-2006, 15:06
Czy znów fotoloader jest skompilowany z debugowymi, a nie releasowymi, bibliotekami MFC?
tak. release będzie od 1.0. :roll:
co więcej, (co gorsza?) 1.0 będzie dot-net :twisted:
zresztą już częściowo jest, u mnie... :wink:

dentharg
03-04-2006, 15:29
Fuj.. dotNYET :) To od razu w javie, albo pythonie :)

mxw
03-04-2006, 15:40
Fuj.. dotNYET :) To od razu w javie, albo pythonie :)
no fuy, zgadzam się, ale cóż robić - chodzi o ładne okienka do konfiguracji ;-)
i java na razie - szerokim łukiem.
a samo core fotoloadera jest napisane w "płaskim C" (bez ++), więc jeszcze powinno trochę po-działać.

Andrzej 'Andy' Kidaj
04-04-2006, 10:57
A po co ma ładnie wyglądać? To program narzędziowy i ma przede wszystkim działać :)

Zielony
04-04-2006, 11:39
A po co ma ładnie wyglądać? To program narzędziowy i ma przede wszystkim działać :)

Dokładnie! konkurs na skórki (skiny) będzie później :-D

WaldekA
24-05-2006, 00:14
Jakieś nowe wieści w sprawie FOTOLOADERA?? Bo czekam na niego niecierpliwie.

mxw
27-05-2006, 16:23
Jakieś nowe wieści w sprawie FOTOLOADERA?? Bo czekam na niego niecierpliwie.
o rany, nie wiedziałem, że to tak oczekiwany produkt... :oops:

szczerze mówiąc z jednej strony mam braki czasowe, nawet na forum mi lekko brakuje czasu (codziennie tylko w trybie r/o), a z drugiej dobrze działająca wersja 0.3 nie motywuje mnie za bardzo do szybkiego działania.

ale jeszcze kilka takich głosów i pewnie motywacja się znajdzie, he, he :razz:

adamek
27-05-2006, 20:16
Słuchaj!
Jak dasz rade zrobić tak, by ładował zdjęcia i zmieniał nazwy na:
ddmmrrrrINICJAŁYkolejny numer zdjecia.jpg to stawiam CI dobrego browara jak nic. ;)
(mialoby to wyglądać np tak: 27052006AJ01.jpg)

DO boju!
;)

mxw
27-05-2006, 21:05
Słuchaj!
Jak dasz rade zrobić tak, by ładował zdjęcia i zmieniał nazwy na:
ddmmrrrrINICJAŁYkolejny numer zdjecia.jpg to stawiam CI dobrego browara jak nic. ;)
(mialoby to wyglądać np tak: 27052006AJ01.jpg)

DO boju!
;)
ooo, cześć adamek :razz:

wszystko spoko, wersja 1.0 dokłanie tak ma działać, tylko:

1. inicjały ma czytać z danych aparatu/EXIF?
(czy wystarczą wpisane na sztywno w konfigu programu)

2. numer kolejny - tu jest obecnie największy problem, bo dekodowanie numeru z karty (kombinacja numeru katalogu i zdjęcia) trochę powoli mija się z celem, nowe aparaty (1D, 5D, chyba też 30D) pozwalają dowolnie numerować zdjęcia i katalogi, więc pytanie: czy wystarczyłby kolejny numer zdjęcia wg programu??
(ale jak pomylisz karty i wsadzisz w odwrotnej kolejności, to po ptokach...)

a na browar to zawsze zapraszam, jak do baby leziesz ;-)

adamek
27-05-2006, 21:09
mxw: narzeczonej już. :)
Inicjały mogą być na sztywno - nie potrafię w 20d wpisać swojego nazwiska w aparat zatem mogą być na sztywno. ;)
Numer zdjęcia mi wystarczy wg programu. :)

adamek
27-05-2006, 21:13
I jeszce mógłby (dla posiadaczy paru kart) te numery nadawać w ramach jednej sesji programu.
Działanie by wyglądało tak:
*włączasz program
*ściągasz fotki z pierwszej kart (np 100 sztuk --> numeracja do 100)
*Zmieniasz karty
*Sciągasz z drugiej karty (kolejne 100 - numeracja od 101 - 200)
*zamykasz program

z każdym zamknięciem programu by się licznik resetował - do zera.
:)

a wtedy stawiam wino. ;)

mxw
28-05-2006, 14:01
adamek: gratuluje! :smile:
jak byś czasem jakiegoś fotografa potrzebował to daj znać, znajdziemy ci jakiegoś... ;-)

(nikoniarza :mrgreen:)


I jeszce mógłby (dla posiadaczy paru kart) te numery nadawać w ramach jednej sesji programu.
Działanie by wyglądało tak:
*włączasz program
*ściągasz fotki z pierwszej kart (np 100 sztuk --> numeracja do 100)
*Zmieniasz karty
*Sciągasz z drugiej karty (kolejne 100 - numeracja od 101 - 200)
*zamykasz program
z każdym zamknięciem programu by się licznik resetował - do zera.
:)
z założenia każda "karta" (lub databank) to osobna sesja programu, więc tak to się nie da, poza tym co by było, gdybyś miał dwie sesje (foto-sesje) w ciągu jednego dnia?

ale pomysł ciekawy 8-), może można go rozwiązać posługując się dowolną kombinacją np. takich liczników:
- numer foty absolutny (od początku instalacji softu/zakupu aparatu)
- numer foty w ciągu roku
- numer foty w ciągu miesiąca
- numer foty w ciągu tygodnia (?)
- numer foty w ciągu dnia

oczywiście w każdym momencie każdy licznik możesz sobie dowolnie przestawić lub np. wyzerować - na własne ryzyko :roll:

(ryzykiem tu jest zawsze to, że nazwy zdjęć zaczną ci się powtarzać)
(albo będą się źle sortować)
(np. gdy sobie zrobisz 28052006AJ0012.JPG zamiast 20060528AJ0012.JPG)


a wtedy stawiam wino. ;)
he, he, uważaj, idziesz w koszty... :rolleyes:

adamek
28-05-2006, 14:37
Jak będe miał więcej fotosesji w ciągu dnia, to nie wyłączałbym programu. :mrgreen:
Mi by pasowało rozwiązanie pod tytułem: numer foty w ciągu dnia. :)
(a najlepiej gdyby datę zrobienia zdjęcia zczytywał z exifa, a nie z godziny wkomputerze).

a co do fotografa... to spokojnie, jeszcze chwila. Daj mi pożyć wolnością. ;)

muflon
28-05-2006, 16:37
mxw jeśli chodzi o te customizowane zmiany nazw... nie będę na tyle bezczelny, żeby zaproponować regexpy w programie dla użytkowników Windows ;-) ale zobacz jak to jest zrobione w Total Commanderze, w multi-rename tool. IMHO idealny kompromis między skomplikowaniem i wygodą.

mxw
28-05-2006, 20:48
Jak będe miał więcej fotosesji w ciągu dnia, to nie wyłączałbym programu. :mrgreen:
jedna sesja rano, wracasz, zgrywasz, bierzesz karty i jedziesz na drugą...


Mi by pasowało rozwiązanie pod tytułem: numer foty w ciągu dnia. :)
no i będzie :D



(a najlepiej gdyby datę zrobienia zdjęcia zczytywał z exifa, a nie z godziny wkomputerze).
no tak to robi już dzisiaj ;-)


mxw jeśli chodzi o te customizowane zmiany nazw... nie będę na tyle bezczelny, żeby zaproponować regexpy w programie dla użytkowników Windows ale zobacz jak to jest zrobione w Total Commanderze, w multi-rename tool. IMHO idealny kompromis między skomplikowaniem i wygodą.
wyrażenia regularne? w sofcie dla normalnego* człowieka? bez przegięć.
(* normalny = nie_programista, choć pewnie i połowa programistów nie wie co to jest ;-))
z TC już dawno wyrosłem, więc nie wiem jak tam F2 (?) dziś działa (sorry, chyba F6 było 8-)) natomiast widzę rename w ACDSee i jest wg mnie spoko (template, search&replace, metadata, change case) i tak właśnie to widzę. tylko - q..de - FL nie ma zastępować całego innego softu na rynku... :roll:

Jac
28-05-2006, 20:52
no i zeby nie byl zawsze "on top" bo mnie to troche wkurza ;-)

arturs
28-05-2006, 21:05
no i zeby nie byl zawsze "on top" bo mnie to troche wkurza ;-)

o właśnie - najlepiej żeby siedział w trayu podczas kopiowania (ostatecznie żeby dało sie minimalizować), i żeby jeszcze miał priorytet regulowany ;-) - teaz jak zgrywam 2 gb z karty to muszę w tasku go obniżać z normalnego na niski, i jeszcze żeby jak włożę kartę to sam się włączał ;-) (oj, ale to chyba windows musi zrobić)
A w ogóle to soft jest extra..

Pozdrawiam
Artur Starz

mxw
28-05-2006, 21:06
no i zeby nie byl zawsze "on top" bo mnie to troche wkurza ;-)
ups, to tego się nie da wyłączyć? :oops:

oki, będzie ładny ptaszek... :roll: no i jak tu ominąć dot.niet....?

mxw
28-05-2006, 21:10
i żeby jeszcze miał priorytet regulowany ;-) - teaz jak zgrywam 2 gb z karty to muszę w tasku go obniżać z normalnego na niski,
no ty masz łeb! no właśnie takich uwag/porad potrzebuję! :D


A w ogóle to soft jest extra..
szanse na wersję 1.0 rosną... ;-)

arturs
28-05-2006, 22:41
no ty masz łeb! no właśnie takich uwag/porad potrzebuję! :D

Chciałes uwagi to masz ;-)

No to jeszcze tak na szybko:
- pomyśl o tym trayu z automatu - może w ikonie pasek postępu (jak w winrarze)
- jeszcze mógłbyś dodać zapisywanie na karcie w katalogu głównym
autorun.ini z podawaną ściażką do pliku wykonywalnego *.exe - jak się włoży kartę to żeby automatycznie startował program - i tam może dodawać parametry w zalezności od konkretnej karty typu inna numeracja itp postulowana przez niektórych albo wybór zgrywania z konkretnych kart do różnych folderów - oczwiście knfiguroalne - jak kto chce
- to że nie ma minimalizacji jest bardzo wkurzające
- pomyśl może o zrzucaniu do osobnych podfolderów plików jeśli sa i jpg i rawy w aparacie



szanse na wersję 1.0 rosną... ;-)
No i dobrze ;-)

Pozdr
Artur Starz

adamek
29-05-2006, 09:26
Winko jak nic. :D

Jac
29-05-2006, 10:59
no i przedewszytkim konfiguracja z menu roziwjalnego a nie z pliku, czesto zmieniam sciezki - archiwizuje na dyski zewnetrzne.. no i za kazdym razem musze szukac i edytowac ini ;-)

dentharg
29-05-2006, 11:08
To lepiej kilka konfiguracji, z możliwością wyboru zestawu opcji :)

mxw
29-05-2006, 13:21
No to jeszcze tak na szybko:
- pomyśl o tym trayu z automatu - może w ikonie pasek postępu (jak w winrarze)
osobiście średnio lubię takie zabawy.... :|


- jeszcze mógłbyś dodać zapisywanie na karcie w katalogu głównym
autorun.ini z podawaną ściażką do pliku wykonywalnego *.exe - jak się włoży kartę to żeby automatycznie startował program - i tam może dodawać parametry w zalezności od konkretnej karty typu inna numeracja itp postulowana przez niektórych albo wybór zgrywania z konkretnych kart do różnych folderów - oczwiście knfiguroalne - jak kto chce
było testowane, niestety autorun.ini nie działa na kartach pamięci (działa z płytami CD), jest to rozwiązanie ze starych windows (przestarzałe?), obecnie uzywa się autoplay zamiast autorun i z tego już fotoloader korzysta.
natomiast najważniejsze jest to, że fakt możnaby identyfikować kartę po jakimś pliku, ale format w aparacie i tak go skasuje.


- to że nie ma minimalizacji jest bardzo wkurzające
he, he, no już to wiem. u mnie wzięło to się z tego, że czytam fotki w laptopie przez PCMCIA - czyli i tak mam zajęty procesor na 110%, więc wisi mi czy to się da przesunąć, schować, czy nie - i tak idę w tym czasie po browar :cool:


- pomyśl może o zrzucaniu do osobnych podfolderów plików jeśli sa i jpg i rawy w aparacie
a to akurat przecież już działa: zapisuje JPG i CR2 w osobnych podkatalogach, jeżeli chcesz (opcja %E)


no i przedewszytkim konfiguracja z menu roziwjalnego a nie z pliku, czesto zmieniam sciezki - archiwizuje na dyski zewnetrzne.. no i za kazdym razem musze szukac i edytowac ini
tak, tak, tylko że ładne konfigi i zakładki są dopiero w technologii dot.niet :evil:
mi to nie przeszkadza (bo i tak mam), ale niektórzy narzekają...

ale za to od razu jakie du...y można do menu wrzucić :mrgreen:


To lepiej kilka konfiguracji, z możliwością wyboru zestawu opcji :)
tak, tak, w wersji 1.0 są tzw. profile :smile:

Jac
10-06-2006, 20:40
no i kolejna powazna wada, nie zgrywa zdjec z databanku :-(, wlasnie wrocilem z Goraszki i niestety fotoloader mnie "odkrywczo" poinformowal ze:

source directory is not a Canon CF Card (1)

jak to obejsc?

Vitez
10-06-2006, 22:18
jak to obejsc?

1. Zgrywac np total commanderem i recznie ukladac
2. Wgrac z powrotem na karty CF :twisted:

muflon
10-06-2006, 22:31
3. Znaleźć błąd i wysłać patcha do autora... oops, nie tak sie chyba nie da :mrgreen:

A ja sobie napisałem kolejny mały skrypcik :) Na wejściu:
obowiązkowo - co najmniej jedna lokalizacja (np. miejsce gdzie widać databank), może być więcej - np. dwa databanki mirrorowane, katalog w którym jest zrzuconych kilka kart (kolejność obojętna), cokolwiek
opcjonalnie: nazwa aparatu, zakres dat, katalog docelowy
I to tyle: skrypt znajduje wyciąga wszystkie jpg/cr2 (struktura kompletnie obojętna) i ładnie układa numerkami od 00001 w aktualnym katalogu, według dat z EXIFa :) Jeśli któraś karta źle się zgrała i została zgrana powtórnie - wybierze "lepsze" wersje plików. Full automat, 2 strony perla :-P Jak wrócę z wojaży to opublikuję :)

Jac
10-06-2006, 23:10
z tym jak to obejsc to chodzilo mi o obchodzene w fotoloaderze... mulit rename tool z TC znam bo czesto korzystam, natomiast zglaszam w/g mnie blad programu...

muflon jak bys z tego zrobil jakis myk na winde nawet uruchamiane z cmd z parametrami to by bylo niezle, natomiast w tej chwili to moze 1% uzytkownikow bedzie wstanie z tego skorzystac ;-) wiec jest to zupelnie nie uzyteczne dla wiekszosci nawet jak by samo robilo selekcje fotek :mrgreen:

mxw
11-06-2006, 00:34
z tym jak to obejsc to chodzilo mi o obchodzene w fotoloaderze... mulit rename tool z TC znam bo czesto korzystam, natomiast zglaszam w/g mnie blad programu...
to nie jest błąd programu, on po prostu ma zgrywać tylko z karty w czytniku i to wszystko, taka wersja... :twisted:

jak to obejść? he, he, cóż, musicie mi kupić databank :mrgreen:
po godzinie będzie nowa wersja z pełną obsługą databanków ;)

a na poważniej: obejdziesz to na razie tylko ręcznie podając jako SOURCE_DIR np. F:\CF0001, potem F:\CF0002 itd. - po prostu wersja 0.3 musi mieć "na wstępie" podkatalog \DCIM\.

qrcze, ok, chyba powoli już zacznę wygospodarowywać czas na zrobienie tej wersji 1.0 pozbawionej wszystkich ograniczeń dzieciństwa i wrzucę ją na jakiś serwerek - ale głównie dlatego, że nie nadążam już z ręcznym rozsyłaniem fotoloadera 0.3 (już ponad tydzień opóźnienia, sorry) i po raz kolejny zapchała mi się tu skrzynka na CB* :-(

* z drugiej strony patrząc - jest to całkiem miła motywacja - dzięki! ;)

rysiaczek
11-06-2006, 01:15
mxw podeślij go do mnie, wrzuce na serw i po problemie...

RemikP
11-06-2006, 09:14
Ja ci ją wczoraj dopchałem :D bo też chciałem go potestować :p

adamek
11-06-2006, 09:44
Jak coś, to ja też mogę wystawić na serwer. ;)

mxw
11-06-2006, 14:55
Ja ci ją wczoraj dopchałem :D bo też chciałem go potestować :p
tak, wiem, widziałem - problem w tym, że żeby odpisać i wysłać, to muszę się znaleźć na kompie z systemem mailingowym i dystrybucją fotoloader'a, a ostatnio używam innych kompów. może jutro, ok? :wink:


Jak coś, to ja też mogę wystawić na serwer.
rysiaczek, adamek, dzięki za propozycje, ale serwer to nie problem. problem to to że obecna "niedojrzała" wersja beta nie powinna się znaleźć w szerokim obiegu... dopiero 1.0 będziemy upychać na serwerze :smile:

Jac
11-06-2006, 16:14
to nie jest błąd programu, on po prostu ma zgrywać tylko z karty w czytniku i to wszystko, taka wersja... :twisted:
tzn zle sie wyrazilem, chdzi mi o to ze blednie zostala zablokowana taka mozliwosc przez "autora programu", wiec to "autor" popelnil blad :twisted: , program dziala dobrze i niewiedziec czemu nie pozwala na zgranie zdjec z banka.


a na poważniej: obejdziesz to na razie tylko ręcznie podając jako SOURCE_DIR np. F:\CF0001, potem F:\CF0002 itd. - po prostu wersja 0.3 musi mieć "na wstępie" podkatalog \DCIM\.
no wrescie doszedlem... sciezka musi byc np k:\dcim\..., a ja mialem k:\dsk0001\dcim\...
juz zgrywam... no i jeszcze uwaga... zeby jednak wprowadzal jakis podzial (definiowany przez uzytkownika) na ilosc zdjec w jednym katalogu... bo sie ciezko przeglada jak mi teraz wrzuci 1.5k klatek w jeden katalog ;-)



qrcze, ok, chyba powoli już zacznę wygospodarowywać czas na zrobienie tej wersji 1.0 pozbawionej wszystkich ograniczeń dzieciństwa
radzil bym szybko ;-)



dzieki i duzo czasu zycze :lol:

RemikP
13-06-2006, 21:15
tak, wiem, widziałem - problem w tym, że żeby odpisać i wysłać, to muszę się znaleźć na kompie z systemem mailingowym i dystrybucją fotoloader'a, a ostatnio używam innych kompów. może jutro, ok? :wink:

Oczywiście dzięki :D

Jac
17-06-2006, 20:01
no to ja sie poskarze jeszcze ;-)

kupilem przejsciowke do starego laptopa (ktory ma FW a nie ma usb2.0 tylko 1.1) PCMCIA USB2.0 no i wszystko jest git dopoki nie odpalam fotoloadera :-( ktory albo:
1. Zawiesza sie (nie da sie go zamknac z task managera)
2. zawiesza kompa - bluescreen

Wykrywa karte nawiazuje polaczenie (odczytuje ilosc zdjec do zgrania) i koniec chyba nawet 1kb nie przechodzi :-(...

dgi
17-06-2006, 23:42
natomiast najważniejsze jest to, że fakt możnaby identyfikować kartę po jakimś pliku, ale format w aparacie i tak go skasuje.

Spróbuj pobawić się WMI. Tam powinno Ci się udać wyciągnąć sporo informacji. :)

mxw
19-06-2006, 13:55
no to ja sie poskarze jeszcze ;-)

kupilem przejsciowke do starego laptopa (ktory ma FW a nie ma usb2.0 tylko 1.1) PCMCIA USB2.0 no i wszystko jest git dopoki nie odpalam fotoloadera :-( ktory albo:
1. Zawiesza sie (nie da sie go zamknac z task managera)
2. zawiesza kompa - bluescreen

Wykrywa karte nawiazuje polaczenie (odczytuje ilosc zdjec do zgrania) i koniec chyba nawet 1kb nie przechodzi :-(...
witam,
dzięki za info - fakt, że fotoloader dość "agresywnie" zajmuje przerwania i czas procka (wiadomo, prędkość transmisji przede wszystkim :wink:), ale jednak korzysta wyłącznie z legalnych procedur odczytu i zapisu plików w systemie windows.... czyli po prostu trafiła kosa na kamień i ten adapter/przejściówka USB/PCMCIA zapewne ma "miękki" sterownik z także jakimś "agresywnym" sposobem obsługi sprzętu, i z wszystkim razem bill już sobie nie poradził... :cry:

mógłbyś mi dokładniej opisać co to za sprzęt, winda i jakie sterowniki?

a jedyna rada to zastosować przejściówkę PCMCIA od razu na CF za jakieś 20 zł (niestety, będzie to tylko PC Card, nie CardBus) i korzystać - sam coś takiego używam i jest ok (choć 3-4x wolniej niż przez USB 2.0).



Spróbuj pobawić się WMI. Tam powinno Ci się udać wyciągnąć sporo informacji.
WMI - Windows Management Instrumentation?
oj, chyba jeszcze nie bardzo - wtedy takie problemy jak ww. jeszcze bardziej narosną, i to tak samo albo jeszcze bardziej poza moją kontrolą. wolę proste, stare, sprawdzone rozwiązania (fget(), fput()... :cool:) - i tak mam już za dużo problemów z dot-niet, który zawitał do wersji 1.0 FL.

dentharg
19-06-2006, 14:04
I po co Ci był .NYET? Trza było przerobić na QT :)

Jac
19-06-2006, 14:13
mógłbyś mi dokładniej opisać co to za sprzęt, winda i jakie sterowniki?
jasne, jak wroce do domu to ci opisze dokladniej (na PM)


a jedyna rada to zastosować przejściówkę PCMCIA od razu na CF za jakieś 20 zł (niestety, będzie to tylko PC Card, nie CardBus) i korzystać - sam coś takiego używam i jest ok (choć 3-4x wolniej niż przez USB 2.0).

tzn jest tak mam pcimcie na CF'y ale jest za wolno :-( (bo nie cardbus), mam usb1.1 (z tego korzystam) ale tez jest wolna, wiec kupilem PCIMCIA (cardbus) -> USB, zgrywam nie tylko z karty ale tez z databanka... i generalnie zgranie 1GB po usb 1.1 mnie nie przeraza ;-) ale zgrac 10 lub wiecej GB po usb 1.1. to porazka... dlatego ta przejsciowke kupilem ... dodam tylko ze TC i windows bezproblemu obsluguja ta przejsciowke... wiec w chwili obecnej zgrywma najpierw na inny zewnetrzny dysk po FW i z niego dopiero fotoloaderem :-( troche kombinacji jest ale i tak szybciej niz usb 1.1

dgi
19-06-2006, 17:31
witam,
WMI - Windows Management Instrumentation?
oj, chyba jeszcze nie bardzo - wtedy takie problemy jak ww. jeszcze bardziej narosną, i to tak samo albo jeszcze bardziej poza moją kontrolą. wolę proste, stare, sprawdzone rozwiązania (fget(), fput()... :cool:) - i tak mam już za dużo problemów z dot-niet, który zawitał do wersji 1.0 FL.

Tak Windows Management Instrumentation.

Nie wiem jak to działa z urządzeniami "mobilnymi" :) ale
za pomocą WMI można wyciągnąć sporo informacji o sprzęcie. Aż sam spróbuję, tylko jakiś czytnik kupię, bo stary mi się rozwalił.

arturs
27-11-2006, 20:23
Witam..
Czy coś się ruszyło w temacie nowej wersji?

Pozdr
Artur

mxw
27-11-2006, 20:42
Witam..
Czy coś się ruszyło w temacie nowej wersji?
no niestety nie... :oops:
...bo stara wersja (u mnie) ciągle dobrze działa :D

ale nie zapomniałem i powoli dojrzewam do tej robótki, bo powoli zaczyna mi brakować szybkich zmian opcji przy zgrywaniu z kilku aparatów, jakiegoś banku, synchronizacji backupów....

tak więc motywujcie mnie, motywujcie..... :roll:

na razie zaprzestałem rozsyłania starej wersji (0.3) bo już powoli nie wypada.
chętnych proszę o wyrozumiałość.

arturs
27-11-2006, 21:03
U mnie też działa, uwagi pisałem wcześniej, do wcześniejszych dodam jeszcze tylko że ostatnio mam mało miejsca na dysku i program zatrzymuje się nawet jak miejsca jest wystarczająco ale mniej niż jakieś 400 Mb. i to strasznie irytuje :-/

Pozdr
Artur

mxw
27-11-2006, 21:08
U mnie też działa, uwagi pisałem wcześniej, do wcześniejszych dodam jeszcze tylko że ostatnio mam mało miejsca na dysku i program zatrzymuje się nawet jak miejsca jest wystarczająco ale mniej niż jakieś 400 Mb. i to strasznie irytuje :-/
he, he, mnie to też strasznie wqrza :mrgreen:
i też mam zapchane dyski w laptopie.... :(
ale to jest takie zaszyte zabezpieczenie i raczej niezbyt rozsądnym byłoby je usuwać. po prostu nie można zapchać sobie dysku do końca...

arturs
27-11-2006, 21:54
Ale można by zrobić je w ini - jako limit wolnego miejsca po zczytaniu karty

Pozdr
Artur

viTo
28-11-2006, 11:01
no przydaloby sie jakbys znowu rozeslal fotoloader'a. Przeczytalem caly watek i sie zdziwilem :shock: ze juz nie rozsylasz... a szkoda, bo naprawde chcialem go przetestowac...

mxw
06-06-2007, 17:56
no przydaloby sie jakbys znowu rozeslal fotoloader'a. Przeczytalem caly watek i sie zdziwilem :shock: ze juz nie rozsylasz... a szkoda, bo naprawde chcialem go przetestowac...

a rozsyłam przecież, rozsyłam - wolę rozsyłać, niż robić nową wersję, bo.......

....obecna wersja działa mi nawet pod vistą, więc po co zmieniać? :mrgreen:

tu przykład, choć nie najszybszy (z wbudowanego czytnika w laptopie i z karty SD):


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://mxw.republika.pl/cb/fotoloader_vista_1.png)


na czytnikach USB albo na adapterach CF na PCMCIA CardBus fotoloader "wyciąga" od 6 do 10 MB/s - co stanowi pewną różnicę (ściągnięcie karty 1GB trwa 2 minuty, a nie 20).

niemniej jednak nazbierało mi się tu dysków, kart, a nawet aparatów, więc pewnie będę musiał jednak coś zrobić z tą konfiguracją fotoloadera, bo ciągłe grzebanie w pliku konfiguracyjnym faktycznie nie jest za fajne...

yiang
11-06-2007, 20:03
witam
czytam watek i chetnie tez bym skorzystal z fotoloadera
jesli to mozliwe to bardzo poprosze:)
pozdrawiam
yiang

Loram
12-06-2007, 11:47
też się podepnę i chętnie potestuję

mxw
12-06-2007, 14:10
też się podepnę i chętnie potestuję

nie ma sprawy, tylko poproszę zainteresowanych o e-mail na mój e-mail podany w profilu - w odpowiedzi wysyłam pakiecik (ZIP 1,5MB).

i proszę też o chwilę cierpliwości - nie zawsze mam pod ręką wersję dystrybucyjną :wink:

yiang
12-06-2007, 16:52
mail juz poszedl:)
z gory dzieki bardzo:)
pozdrawiam

greg7878
13-06-2007, 07:02
Dzięki za program , działa ok , jestem pod wrażeniem ...
Pod Vistą działa identycznie jak pod XP-kiem , u mnie w kombinacji : czytnik Sandisk Extreme + karta Extreme III transfer oscyluje wokół 13 MB ( na trzech takich kartach mam identycznie ) , z Ultra II pokazuje 8,5 MB. Najważniejszą dla mnie zaletą jest funkcja automatycznego backupu na drugim dysku ( nie trzeba o tym pamiętać , odbywa się w locie podczas kopiowania zawartości karty ). Jak to ważne przekonał się mój kolega nie dalej jak wczoraj - padł mu dysk zawierający m.in. całą kolekcję zdjęć , dopiero po awarii przypomniał sobie , że nie zarchiwizował fotek z ostatniego wyjazdu nad morze , oj , boli...

mxw
23-06-2007, 01:05
mam jedną uwagę do wszystkich przysyłających prośby o program:
jak napisałem wcześniej, wysyłam paczkę ZIP,
więc proszę, jeżeli choć trochę szanujecie mój czas, sprawdzić najpierw, czy wasze skrzynki przyjmują takie załączniki, bo trochę mam dość przyjmowania ciągłych zwrotów z adnotacją "illegal attachement" :-?

np. gmail.com nie przyjmuje zip'ów.

luke
23-06-2007, 09:39
Witam,

Z moich obserwacji gmail przyjmuje pliki *.zip. Problem pojawia się jak w tym archiwum jest plik z rozszerzeniem "exe".
Wystarczy zmienić nazwę tego pliku *.exe.
Np. plik.exe na plik_exe i nie powinno być problemu.


Pozdrawiam
Lukasz

mxw
23-06-2007, 23:51
gmail przyjmuje pliki *.zip. Problem pojawia się jak w tym archiwum jest plik z rozszerzeniem "exe".
Wystarczy zmienić nazwę tego pliku *.exe.
Np. plik.exe na plik_exe i nie powinno być problemu.
ok, dzięki za sugestię, bo jak na razie wypróbowałem tylko zmianę rozszerzenia samego zip'a (np. na .ztt) i to nic nie dawało. :-|

Bonku5
24-06-2007, 13:33
ok, dzięki za sugestię, bo jak na razie wypróbowałem tylko zmianę rozszerzenia samego zip'a (np. na .ztt) i to nic nie dawało. :-|

Kolego możesz podesłać mi ten programik ? Też chętnie bym zobaczył :)

A co do gmaila to dziwne ze nie przechodzi jak zawsze wysyłam do znajomych zipy i nie ma problemu.. Chyba że na wirusa wysyłasz :p

a13
25-06-2007, 12:37
Proszę o przesłanie programu.
Marek

mxw
25-06-2007, 21:31
Kolego możesz podesłać mi ten programik ? Też chętnie bym zobaczył :)
w poście #131 napisałem, co należy zrobić :roll:


A co do gmaila to dziwne ze nie przechodzi jak zawsze wysyłam do znajomych zipy i nie ma problemu.. Chyba że na wirusa wysyłasz :p
może....? ale na razie nikt nie meldował... ;)

i proszę o cierpliwość, najbliższa dystrybucja będzie dopiero w sobotę.

Kreon
02-07-2007, 14:47
21 czerwca wyslalem maila i... brak odpowiedzi :(

Soviet
03-07-2007, 09:47
21 czerwca wyslalem maila i... brak odpowiedzi :(
Ja też nie dostałem ale czekam cierpliwie :)

mxw
03-07-2007, 10:21
Ja też nie dostałem ale czekam cierpliwie :)

i dzięki za to - dziś poszła kolejna partia 8)
jak ktoś nie dostał, to proszę o info.

Kreon:
pakiet do ciebie wyszedł 23.06.2007 o godz. 00:54 - a następnie odbił się od serwera gmail.com, co opisałem w poście #134. polecam przeczytanie.

niemniej jednak wysłałem program teraz ponownie, zgodnie z sugestiami zmieniając rozszerzenie "zip" na "mxw" :wink: oraz "exe" na "mxw" - zobaczymy, może przejdzie (w pakiecie nadal są np. ".dll", więc może być różnie). jak nie przejdzie, to po prostu będziesz musiał zmienić skrzynkę, bo dość kłopotliwe są takie kombinacje i szczerze mówiąc nie do końca rozumiem, po co w gmail.com wprowadzono takie "zabezpieczenia".

Kreon
03-07-2007, 10:26
Dziwne, nigdy z tym (poczta na gmail) nie bylo problemow, ludzie wysylali rozne rzeczy i przychodzilo.

Edit. Wlasnie doszlo, dzieki. Zobacze i potestuje jak wroce z Cardiff

mxw
03-07-2007, 10:29
Dziwne, nigdy z tym (poczta na gmail) nie bylo problemow, ludzie wysylali rozne rzeczy i przychodzilo. No nic, slij wiec na adres ktory dostaniesz na priva. Na ten mail na pewno dojdzie.
ale ile osób wysyłało ci programy EXE?
ok, na razie poszedł pakiet ze zmienionymi rozszerzeniami - poczekajmy, zobaczymy czy przejdzie. na razie nic mi sie nie odbiło.

Edit. doszło, no to okay (dzięki luke za info o "exe" inside "zip"). miłego testowania ;)

Kreon
03-07-2007, 10:33
Mialem wysylane exe i inne rozszerzenia i przychodzilo bez problemow. Moze cos ostatnio pokombinowali (choc nie sadze).
Dzieki jeszcze raz i spadam, bo mi leb urwia ;)

mxw
03-07-2007, 10:47
Mialem wysylane exe i inne rozszerzenia i przychodzilo bez problemow. Moze cos ostatnio pokombinowali
he, he, może założyli filtr na "fotoloader.exe" cffffaniaki :mrgreen: :mrgreen:
ciekawe, kto im za to płaci? :lol:

Alzail
29-08-2007, 15:44
hmm czy można również prosić o ten programik? :) mój e-mail fd(at)hot.pl

mxw
30-08-2007, 02:35
hmm czy można również prosić o ten programik? :)
poszło, ale proszę wysyłać prośby bezpośrednio na mój e-mail z profilu 8-)

toto
29-10-2007, 14:11
Witam
Tez bym poprosil ten programik bo mi sie raw-y nie sciagaja.
Pozdrawiam

mxw
01-11-2007, 20:31
Tez bym poprosil ten programik...poszło do kolejnej grupy...

niemniej jednak - ponieważ wątek się rozrósł i nie wszyscy mają cierpliwość go czytać - małe przypomnienie:

- zainteresowanych proszę o kontakt wyłącznie na mój e-mail z profilu (nie piszcie tutaj ani nie na moje forumowe PW, które zresztą jest notorycznie zapchane)

- proszę o cierpliwość, bo program wysyłam grupami co.... jakiś czas :roll:

- program nie ściąga zdjęć przez kabel z aparatu - tylko i wyłącznie czyta zdjęcia z czytnika (RAW i JPG)

poza tym wszystkie jego cechy i zalety zostały opisane tutaj w poście #1 i do dziś nic się nie zmieniło (obecna wersja to 0.3 - tylko poprawka jakiegoś bug'u w stosunku do 0.2) - mimo tego, że właśnie mijają DWA LATA od jego wydania. :D

ale nic się nie zmienia, bo.... program działa bez problemu! :cool:

więc: if it's not broken, don't fix it! :mrgreen:

obecnie chodzi (u mnie) pod Windows Vista, był testowany pod innymi windami, nie stwierdzono problemów. trochę gorzej z aparatami, bo programik nie ściąga zdjęć z niektórych modeli (np. nie ściągnie z 1D Mk II i paru innych, ale z 1D Mk IIn już tak). więc jest nadzieja, że jednak powstanie w końcu wersja 1.0 (release, ładna konfiguracja, profile itp.), ale nic nie obiecuję. ;)

arturs
01-11-2007, 21:49
To jeszcze byś dorobił minimalizację - już wszyscy wiedzą że jest autorstwa MxW ;) - i żeby dało się ustawić żeby jak włoży się kartę dało się ustawić automatyczny start (bez pliku autorun.inf na karcie oczywiście), o innych proponowanych zmianach pisałem wcześniej

Pozdrawiam
Artur

ABJ
05-01-2008, 17:45
ja bym bardzo prosil o przeslanie programu, dane poszly e-mail'em.
z gory dziekuje i pozdrawiam

qpr
16-01-2008, 12:59
na kiedy planowana jest kolejna wysyłka? ;)

mxw
16-01-2008, 13:28
na kiedy planowana jest kolejna wysyłka? ;)
zawsze kiedy zbierze się kilka, kilkanaście e-maili z prośbą o przesłanie programiku do testów. zazwyczaj nie trwa to dłużej, niż tydzień, max dwa, choć nie przeczę, że zdarzały się dłuższe przerwy. wczoraj np. znów tpsa sknociła coś w ustawieniach i padła mi neostrada w domu :roll:

i jak zawsze uczulam na jedno:
proszę 'zapotrzebowanie na fotoloadera' przesyłać na mój e-mail z profilu!

a tutaj umieszczać tylko swoje opinie, sugestie itp. i może w końcu powstanie wersja 1.0, choć qrcze ta prowizorka 0.3 wciąż dobrze działa ;-)

lollollol
17-01-2008, 09:51
Gdzie moge pobrać program MxW FotoLoader v.0.2 ??
Jest mi bardzo potrzebny :cry:
Może ktoś wie? Odpowiedzcie!
:lol: czekam :lol:

Jeśli ktoś może przesłać mi np, na e-mail to czekam

mxw
17-01-2008, 10:10
Gdzie moge pobrać program MxW FotoLoader v.0.2 ?? Jest mi bardzo potrzebny :cry: Może ktoś wie? odpowiedzcie!
o rany :shock:
specjalnie się zarejestrowałeś/aś na CB żeby napisać ten post??
a wystarczyło przeczytać kilka ostatnich postów w tym wątku. 8)

poza tym wersja v.0.2 jest już niedostępna. jest tylko v.0.3 :wink:

jak dziś dostanę e-mail, to dziś wysyłam koleją paczkę, neostrada już działa, tepsa tym razem stanęła na wysokości zadania :p

lollollol
30-01-2008, 19:05
tak!!A zresztą już mi nie potrzebny ;/
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
tylko po to sie tu logowałem ale ten program mi i tak nie potrzebny

pafek
05-07-2008, 00:38
Jeżeli ktoś z użytkowników mógłby podesłać to proszę o ten sofcik, pfkatoja at gmail.com

Pozdrawiam.

Tanto
30-08-2008, 17:44
No i stało się... przekręciłem licznik w aparacie (zrestą dwa razy ale ten drugi to inna bajka) i Fotoloader nie zadziałał tak jak bym chciał :-(
Po zdjęciu img_09999.jpg następne w kolejności zostało skopiowane jako img_00001.jpg, a nie img_10001.jpg. Na karcie są dwa katalogi ze zdjęciami "100CANON" i "101CANON", w jednym pliki do img_9999.jpg, a w drugim od img_0001.jpg. Program pracuje pod WinXPsp2, poniżej zawartość pliku *.ini
SOURCE_DIR f:\
TARGET_DIR k:\zdjecia z cyfry_fotoload
BACKUP_DIR r:\cyfra backup
TARGET_DIR_FORMAT %Y_%M_%D
ORIGINAL_FILE_DATE YES
EXPAND_TO_5_DIGITS YES
DELETE_CF_AFTER_DOWNLOAD NO
MARK_CF_DOWNLOADED YES
DOWNLOAD_ONLY_NEW YES
EXIT_AFTER_DOWNLOAD NO
BEEP_AFTER_DOWNLOAD YES
BEEP_ON_ERROR YES
BREAK_ON_DUPLICATE YES

Fotoloader w wersji 0.3.108. Będę wdzięczny za podpowiedzi gdzie szukać problemu.

Wygląda na to że niedługo będe miał okazję jeszcze raz przerabiać tą sytuację bo z rozpędu załadowałem do aparatu kartę z wcześniejszymi zdjęciami i licznik przeskoczył mi z 0270 do 9817 :-/

arturs
30-08-2008, 18:03
To ja jeszcze ponarzekam.. jak ustawić program tak żeby zgrywał zdjęcia zarówno z 5D jak i z 40D?

schabu
31-08-2008, 01:12
To ja jeszcze ponarzekam.. jak ustawić program tak żeby zgrywał zdjęcia zarówno z 5D jak i z 40D?

naraz?:D

szkoda, że nie ma minimalizacji i od razu konwersacji na .dng. i zmiany dźwięku oraz opcji nie w pliku .ini tylko w okienku zgrywania.

mxw
31-08-2008, 19:21
witam, witam 8)


Po zdjęciu img_09999.jpg następne w kolejności zostało skopiowane jako img_00001.jpg, a nie img_10001.jpg. Na karcie są dwa katalogi ze zdjęciami "100CANON" i "101CANON", w jednym pliki do img_9999.jpg, a w drugim od img_0001.jpg.
no niestety, programik został napisany dla aparatów umieszczających po 100 zdjęć w katalogu (300D, 350D, 20D) a nie po 1000 zdjęć (nowsze).

dopóki sam się nie dorobię nowszego aparatu (albo ktoś mi takiego nie pożyczy na tydzień) to to się nie zmieni.


To ja jeszcze ponarzekam.. jak ustawić program tak żeby zgrywał zdjęcia zarówno z 5D jak i z 40D?
uuu, no 5D i 40D to już w ogóle się nie dorobię jednocześnie w najbliższym czasie :roll:

oki, ale bardziej na serio - bo problem jest istotny - to jakie masz/macie sugestie, jak on powinien zgrywać/numerować zdjęcia zgrywane z dwóch/trzech/pięciu/itp. body?


szkoda, że nie ma minimalizacji
w nowszej wersji na pewno będzie, bo mi już też to przeszkadza :oops:


i od razu konwersacji na .dng.
:shock:


i zmiany dźwięku
a to akurat jest 8)


oraz opcji nie w pliku .ini tylko w okienku zgrywania.
wiadomo... :rolleyes:
tylko to wymagało użycia bibliotek .NET, a nie wszystkim to pasuje.

arturs
31-08-2008, 21:02
oki, ale bardziej na serio - bo problem jest istotny - to jakie masz/macie sugestie, jak on powinien zgrywać/numerować zdjęcia zgrywane z dwóch/trzech/pięciu/itp. body?


W zasadzie tak samo jak z tymi poprzednimi - mnie pasuje tylko żeby było zgrywane do tych samych katalogów robionych po dacie wykonania..

mxw
31-08-2008, 21:21
W zasadzie tak samo jak z tymi poprzednimi - mnie pasuje tylko żeby było zgrywane do tych samych katalogów robionych po dacie wykonania..
to jest jasne, ale co z numerowaniem/przenumerowywaniem zdjęć?

każda puszka będzie miała przecież własną numerację, i te numeracje mogą się jeszcze częściowo pokrywać :???:

rozwiązaniem może być:
a) dodawanie jakiejś literki/przedrostka aparatu do nazw plików, np. IMG_a_52435.CR2
b) jeden globalny licznik numerujący zdjęcia w trakcie zgrywania, np. IMG_0123654.CR2
c) zmiana nazwy pliku wg daty i godziny, np. IMG_20080831_19302401.CR2

każde rozwiązanie ma tyle zalet co wad. :roll:




a tak nawiasem mówiąc, to standard ISO/DPOF/EXIF wciąż zakłada, że nazwy plików powinny być max 8-znakowe :lol:

nas to oczywiście może nie obowiązywać, ale spróbujcie potem np. nagrać takie fotki na CD i obejrzeć po kolei w jakimś odtwarzaczu DVD albo zanieść płytę do wywołania w labie - mogą być problemy.

Piotrek_m
21-07-2009, 15:03
Witam mam problem z FotoLoaderem v 0.3.108 gdyz podczas zrzucania fotek z katalogow 230_ powrocil mi do numeracji 10001 zamiast 30001 - jak to zmienic ???
Drugie pytanie dotyczy pojawiajacego sie ostatnio komunikatu o tresci:
Target file exits! (duplication) (80)
Natomiast na karcie sa wszystkie nowe zdjecia, czy to moze byc powiazane z przekreceniem licznika dla FL ??
Poprzednio wszystko pacalo jak malina, przyznam iz przy wskoku z 19990 na 10000 jakos sobie odpuscilem, zmiany i poszukiwania wyjscia, ale ze wzgledu na przysieszenie przybywania zdjec nie mogiem sobie pozwolic na dublowanie :(

pomocy :)

Pozdrawiam Piotrek

mxw
21-07-2009, 19:37
Witam mam problem z FotoLoaderem v 0.3.108 gdyz podczas zrzucania fotek z katalogow 230_ powrocil mi do numeracji 10001 zamiast 30001 - jak to zmienic ???

no proszę, jeszcze ktoś tego używa 8-)

okay, ale jaki aparat?
jaka jest pełna nazwa katalogu?
ile jest fotek w katalogu?

generalnie w obecnej wersji 0.3 (z roku chyba 2005) wiele nie da się zrobić.
ona była przewidziana dla EOS 350D.



Drugie pytanie dotyczy pojawiajacego sie ostatnio komunikatu o tresci:
Target file exits! (duplication) (80)
docelowe nazwy plików dublują się - program w takiej sytuacji zawsze przerwie działanie aby przypadkowo nie nadpisać jakiejś fotki.


qrcze, może faktycznie trzebaby pomyśleć o nowej wersji? :roll:
bo mi już nawet z komórki zdjęcia też przydałyby sie w odpowiednich katalogach.
w końcu to 5 Mpix :lol:

enter
21-07-2009, 20:07
mxw ja go używam właśnie do 350d i polecam wszystkim z canonami - bo to super programik do czytnika :)

teraz mam taki patent zrobiony że w czytniku mam micro SD z programami mi niezbędnymi na cudzym kompie i jak mam sczytać foty to programik mam pod ręką

kilka usprawnień które by mi odpowiadały to panelik na którym wybierasz dysk zewn z którego ma pobierać pliki i prostsze dodawanie ścieżki dostępu dla katalogu docelowego

byleby tylko wolniej nie działał :)

Piotrek_m
21-07-2009, 21:54
no baa, pytanie czy ktos jeszcze tego uzywa :) poki co nie widac na horyzoncie zasniejszego odpowiednika, natomiast wracajac do pytan to najzwyklejszy C400d
katalogi po 9999 zdjec
po katalogu 229CANON i fotce IMG_9999 wskoczyl mi na katalog 230CANON i fotki od nowa tyle ze zamiast 20001 mam ponownie 10001. zakonczyl na 19999.

Pozdrawiam
Piotrek

mxw
22-07-2009, 19:47
teraz mam taki patent zrobiony że w czytniku mam micro SD z programami mi niezbędnymi na cudzym kompie i jak mam sczytać foty to programik mam pod ręką
ciekawy pomysł 8-)


kilka usprawnień które by mi odpowiadały to panelik na którym wybierasz dysk zewn z którego ma pobierać pliki i prostsze dodawanie ścieżki dostępu dla katalogu docelowego
oczywiście, jeżeli powstanie nowa wersja, to oczywiście m.in. takie rzeczy będą.


byleby tylko wolniej nie działał :)
no i właśnie - dlatego powinien być napisany w tym w czym był napisany (5 lat temu), czyli w VC++, co z dzisiejszego punktu widzenia można łagodnie nazwać 'pain in the ass'. więc proszę sie nie dziwić, że zabieram się do tego jak pies do jeża ;)


wracajac do pytan to najzwyklejszy C400d
katalogi po 9999 zdjec
tu jest podstawowy problem, bo 350D pakował tylko 100 zdjęć w katalogu.



po katalogu 229CANON i fotce IMG_9999 wskoczyl mi na katalog 230CANON i fotki od nowa tyle ze zamiast 20001 mam ponownie 10001. zakonczyl na 19999.
qrcze, ciekawe, dzięki za info - tylko wg mnie powinien był się wyłożyć już wcześniej.

oki, pomyślę, co da się zrobić.
ale nic nie obiecuję, bo nadal używam 350D i nie mam... parcia na zmiany ;-)

Tanto
22-07-2009, 23:10
no proszę, jeszcze ktoś tego używa 8-)

nieprzerwanie od czasu zainstalowania, a od przekroczenia magicznej liczby 9999 cierpliwie czekam na nowszą wersję 8-)

evangelion69
06-09-2009, 08:18
również i ja...

borowik23
21-09-2009, 14:27
Bardzo prosiłbym o programik na borowik18[at]gmail[dott]com - potestuje jak działa z Canonem 1D Mark II - ewentualnie sam też coś pokombinuje z działaniem - troszke sie programowaniem interesuję i zajmuję ;)

misza1985
05-10-2009, 22:47
i ja i ja makler11[at]tlen.pl

gosiaja
06-10-2009, 08:47
poprosiła bym o programik na szalony_duch[at]wp.pl

mxw
07-10-2009, 00:38
ja prosiłbym - jak zwykle - o wysyłanie wszystkich próśb o wysyłkę programu bezpośrednio na:

mxw3 [at] o2.pl

nie wpisujcie próśb tutaj ani tym bardziej nie wysyłajcie mi PW.

przypominam, że obecnie dostępna jest wciąż tylko wersja 0.3 z roku 2005 dedykowana do 350D.

enkoder
14-03-2012, 13:57
Pozwolę sobie odświeżyć wątek.
Nie wiem jak Wy ale ja nadal używam programu Fotoloader, jest nieoceniony zważywszy na ilość zdjęć, jaką wykonuję miesięcznie, katalogowanie po dacie i zgrywanie na dwa różne dyski w celu backup-u, jednym słowem super.

Powracam do tematu, ponieważ zakupiłem sobie ostatnio Panasonic-a DMC-G1, jako aparat typowo mobilny na rower, lustrzanka z gripem za ciężka, by targać w plecaku na dłuższe wyprawy rowerowe.
Pytanie do autora, czy będzie w przyszłości szansa na zgrywanie zdjęć Twoim programem z ww. Panasonic-a? Struktura katalogów na karcie SD jest podobna, jak na karcie CF z Canon-a.

mxw
14-03-2012, 14:51
hehe, no nieźle. cieszę się, że ktoś z tego jeszcze korzysta. 8-)

tak tak, gdyby powstała nowsza wersja, to raczej bez problemu czytałaby zdjęcia, RAWy, filmy z wszelkich urządzeń robiących zdjęcia: lustrzanek, kompaktów, kamer, komórek, smartfonów, zegarków, pendrive'ów itp. itd.

jeden warunek: podłączanie do PC jako zewnętrzna pamięć masowa (czyli dysk z "literką" E, F, G itd.). na szczęście większość urządzeń spełnia ten warunek. jedyny wyjątek to lustra canon EOS podłączane przez USB - tu wymagany jest czytnik.

xxxxxxxxxxxxxxxx

Tanto
14-03-2012, 20:58
hehe, no nieźle. cieszę się, że ktoś z tego jeszcze korzysta. 8-)
no wiesz ty co...? przecież to moje podstawowe i jedyne narzędzie do zgrywania zdjęć. ...i od lat czekam na wersję która przy zgrywaniu np. z D40 będzie wstawiała na początku właściwą cyfrę zamiast zera (IMG_0xxxx.JPG)

To na prawdę bardzo udany program.

michael_key
22-03-2012, 21:15
Zamówienie poszło na maila do Ciebie mxw :-)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

ja prosiłbym - jak zwykle - o wysyłanie wszystkich próśb o wysyłkę programu bezpośrednio na:

mxw3 [at] o2.pl
Poszło :D

silver111
22-10-2012, 23:34
poproszę i ja na silver111 [at] o2 [dot] pl

dzięki

mxw
23-10-2012, 00:16
poszło. 8-)

agaiso
26-04-2013, 22:41
to wracając do tematu czy to cudo rozwiąże mi problem komunikacji 5dm1 z windows8/64b? Ale nie z karty tylko bezpośrednio z aparatu po kablu?

Tanto
27-04-2013, 10:13
Nie mam pojęcia jak to jest z nowymi modelami, jeśli Canon nie zmienił filozofii i po podłączeniu do komputera aparat nie 'przedstawia się' jako dysk, to Fotoloader raczej nie pomoże - żeby pobierał zdjęcia musi mieć podaną literę dysku.

agaiso
29-04-2013, 14:49
ok dzięki

mxw
10-04-2022, 17:30
Dzień dobry Wszystkim na tym forum,

odgrzebuję swój stary wątek nt. ściągania zdjęć z aparatu/karty do komputera i na dyski backupu.

Właśnie przekręcił mi się licznik w nowym EOS (zrobiłem ponad 10000 zdjęć i nazwy plików *.cr3 zaczynają mi się powtarzać), i zastanawiam się czy nie reanimować projektu fotoloader. 8-)

Nawet nie do końca chodziłoby o reanimację, a bardziej o resurection - czyli inna technologia i kilka funkcji więcej (nie tylko przenumerowywanie, ale też synchronizacja z laptopami, dyskami, NASami) - wszystko w zależności od własnego workflow.
Obecnie używam, jak pewnie większość, Lightroom'a do importu zdjęć, także z opcją backup - ale to jednak nie wystarcza.

Stąd pytanie do forumowiczów:

W jaki sposób ściągacie zdjęcia z apartu/kart do komputerów?

podpinając aparat kablem przez USB
czy
wkładając kartę pamięci do czytnika w komputerze/laptopie
czy
inną metodą (jaką?)


Ewentualne komentarze mile widziane.

atsf
10-04-2022, 17:48
Zdjęcia zrzucam z karty przez czytnik USB 3.0 do starej wersji Image Browser, który sam mi zakłada katalogi z datami wg dni wykonania zdjęć i tak przechowuję zdjęcia. Numeracja mi się powtarza, a jakże, ale mam na to wywalone. Czasem opatruję nazwę katalogu dodatkową informacją, co zawiera. Pliki przeglądam via FastStoneImageViewer i jak muszę skopiować do jednego katalogu tematycznego pliki o jednakowej nazwie, to aplikacja sama zmienia jedną z nich, ale w katalogu źródłowym pozostają oryginały obu zdjęć. Oryginalną lokalizację pliku ustalam po jego dacie wykonania zdjęcia.

mxw
10-04-2022, 20:19
atsf dzięki wielkie za odpowiedź. Widzę, że mamy dość podobne podejście do ściągania i katalogowania zdjęć po datach + ewentualnie dodanie czegoś do daty - choć używamy innych programów (ja używam Lightroom i ACDSee).

Samo numerowanie plików nie jest tu celem, choć jak już można, to czemu nie - IMHO fajnie jest widzieć po prostu prawdziwy licznik zdjęć z danej puszki, a nie taki, co się resetuje co 10k.

Natomiast bardziej chodzi mi tutaj o wygodę całej operacji - aby jednym przyciskiem zgrać zdjęcia z karty, rozrzucić je po katalogach (tak jak piszesz: z podziałem na daty), zrobić kopię na zapasowy dysk (jeden albo kilka), i usunąć zgrane zdjęcia z karty, aby była od razu gotowa do kolejnego użycia.

Do tego dochodzi teraz jeszcze kwestia tego, że można zgrywać na różnych komputerach, na różne dyski, robić edycję w różnych miejscach - i synchronizacja tego już przestaje być prosta. I fajnie by było zapanować nad tym. 8-)

atsf
10-04-2022, 22:18
Jedną poprawkę muszę nanieść do swojej poprzedniej wypowiedzi: używam nie Image Browser lecz jeszcze starszą wersję, czyli zainstalowany samodzielnie Zoom Browser, który był w pakiecie DPP chyba jeszcze do kompaktu A610, albo do C 550D. To, co potem Canon zrobił z tej aplikacji, kompletnie nie przypadło mi do gustu. bo się rządziło po swojemu, a ja tego nienawidzę. Z tego samego powodu Lightroom gościł na moim komputerze tylko przez 5 minut po zainstalowaniu :mrgreen: i w d.... mam wszystkie jego cudowne możliwości :mrgreen: ACDSee używałem do czasu, gdy był shareware. Od paru lat używam FSIV i uważam go za tak mega użyteczną aplikację, że się za niczym innym nie rozglądam. Jakby jeszcze umożliwiał pracę w rozmytej masce oraz na warstwach, to bym wypierniczył chyba Photoshopa ;) Oczywiście żartuję, bo PS służy mi głównie do tworzenia grafik, a używam tak starej wersji (7 z 2002 r.), że niektórych jeszcze na świecie nie było.