PDA

Zobacz pełną wersję : Monopod



p13ka
30-07-2004, 12:11
Czy ktoś może używa(ł) monopodu? Zastanawiam się nad jego zakupem i będę wdzięczny za porady. Chcę go wykorzystywać do zdjęć makro bo mi już ręce mdleją gdy trzymam zestaw: 10D + Sigma 180 + 550EX. Jaki wybrać? Jak sobie radzić z trzymaniem całości (niekoniecznie w idealnym pionie)? Jak trzymać sprzęt, ostrząc ręcznie i pstrykając wężykiem? :shock: Mam tylko dwie ręce :!: Jaką głowicę zastosować (kulowa? 3D?)? Z ilu elementów ma się składać noga? Na jaką wysokość ma się wysuwać? (mam 178 cm). Będę wdzięczny za wszelkie porady. Pozdrawiam forumowiczów!!!

JaW
30-07-2004, 12:21
Czy ktoś może używa(ł) monopodu? Zastanawiam się nad jego zakupem i będę wdzięczny za porady. Chcę go wykorzystywać do zdjęć makro bo mi już ręce mdleją gdy trzymam zestaw: 10D + Sigma 180 + 550EX. Jaki wybrać? Jak sobie radzić z trzymaniem całości (niekoniecznie w idealnym pionie)? Jak trzymać sprzęt, ostrząc ręcznie i pstrykając wężykiem? :shock: Mam tylko dwie ręce :!: Jaką głowicę zastosować (kulowa? 3D?)? Z ilu elementów ma się składać noga? Na jaką wysokość ma się wysuwać? (mam 178 cm). Będę wdzięczny za wszelkie porady. Pozdrawiam forumowiczów!!!

Zamiast kupowac monopod złoż nogi statywu w polożenie transportowe i juz masz monopod za darmo. Czasem tak robię... choć ogolnie to rzadko uzywam statywu do makro - imho zakup monopodu nieoplacalny.

piotrkula
30-07-2004, 14:05
rzadko uzywam statywu do makro
widze, ze masz obiektyw 100mm Macro, ostatnio mialem odpowiednik pentaxa w reku z body PZ1P, chcialem sie przekonac czy "lubie" macro, to bylo pierwsze moje zderzenie z tego rodzaju fotografia i pierwsze odczucie bylo takie ze bez statywu aniu rusz, ale moze to kwestia przyzwyczajenia i wprawy, mozesz mi powiedziec cos wiecej na temat robienia zdjec macro, bo cos czuje, ze to nie bylo moje ostatnie spotkanie z macro fotografia?

p13ka przepraszam, ze ci w temat z butami sie wladowalem i na dokladke nie moge ci pomoc, bo jak zauwazyles, sam chcialbym sie czegos dowiedziec. przynjamniej dale krecimu sie wokol macro :)

JaW
30-07-2004, 14:16
rzadko uzywam statywu do makro
widze, ze masz obiektyw 100mm Macro, ostatnio mialem odpowiednik pentaxa w reku z body PZ1P, chcialem sie przekonac czy "lubie" macro, to bylo pierwsze moje zderzenie z tego rodzaju fotografia i pierwsze odczucie bylo takie ze bez statywu aniu rusz, ale moze to kwestia przyzwyczajenia i wprawy, mozesz mi powiedziec cos wiecej na temat robienia zdjec macro, bo cos czuje, ze to nie bylo moje ostatnie spotkanie z macro fotografia?

p13ka przepraszam, ze ci w temat z butami sie wladowalem i na dokladke nie moge ci pomoc, bo jak zauwazyles, sam chcialbym sie czegos dowiedziec. przynjamniej dale krecimu sie wokol macro :)

W dziale "Technika robienia zdjęć" podałem linka do ogolnego tekstu o makro, ktory niedawno popelnilem: poczytaj to na początek (http://art.webesteem.pl/7/makro.php). Troche informacji znajdziesz tez w dziale "Testy sprzętu" przy opisie obiektywu 100mm Macro USM. A jak bedziesz mial bardziej szczegolowe pytanka to proponuje zalozyc osobny temat w dziale technicznym... bo nas stąd jakis nowy moderator pogoni, chcąc się wykazac aktywnością :D :D

santiblue
30-07-2004, 15:32
JA mam monopoda ale do makro to tak sobie. Nie za wygodnie wg mnie. Tasiemka sie palata, monopod buja. Juz wole z reki strzelac lub ze statywu. Co prawda nie mam kolca w podstawie do wbicia w ziemie ale nie sade zeby bardzo pomogl. Pozatym jak robisz zdjecie w poziomie to jeszcze jako tako ale jak go przechylisz do przodu to ciezko stabilnie utrzymac

p13ka
30-07-2004, 19:05
Dzięki za porady. Ktoś na forum podał jako ciekawostkę taki link: http://www.stopa.cso.pl/technika/index.html. Dla mnie to kosmos ale rozumiem, że p. Stopa to profesjonalista i on używa monopoda (nr 6) :shock: Czort jeden wie jak on sobie z tym radzi!!!

JaW
30-07-2004, 19:39
Dzięki za porady. Ktoś na forum podał jako ciekawostkę taki link: http://www.stopa.cso.pl/technika/index.html. Dla mnie to kosmos ale rozumiem, że p. Stopa to profesjonalista i on używa monopoda (nr 6) :shock: Czort jeden wie jak on sobie z tym radzi!!!

Jak ktos spędza na łączce kilka godzin codziennie, to na pewno znajdzie zastosowania dla monopoda :-) Ja nie twierdze, ze sie nie przydaje - owszem, czasem pomaga wydluzyc troche czas naswietlania, ale dla amatora to tylko zbędny balast. Juz lepiej zlozyc statyw i w ten sposob podeprzec zestawik. A po całym sezonie czołgania sie w trawie mozna juz samodzielnie ocenic, czy to przydatna rzecz czy tylko zbędny balast.

Canonman
14-08-2004, 18:50
Witam;-) Moim zdaniem powinieneś zaiteresować się raczej dobrym statywem, monopod wykorzystywany jest raczej do reportażu, konkretnie do podtrzymywania długich i jasnych ogniskowych. Mam osobiście monopod i powiem Ci że w makro z tym zestawem to bym się nie odnalazł, noga w wersji złożonej ma jakieś 50cm a trzeba czasem konkretnych zbliżeń. Do makro wg. mnie najlepszy jest statyw BENBO TREKKER MK2. Tutaj sobie o nim poczytaj: http://www.foto.com.pl/ - kliknij Technika potem akcesoria i na końcu BENBO TREKKER MK2. Nie ma niestety bezpośredniego linka, pozdrawiam i miłej lektury.

Vitez
15-08-2004, 00:57
Tutaj sobie o nim poczytaj: http://www.foto.com.pl/ - kliknij Technika potem akcesoria i na końcu BENBO TREKKER MK2.
Nie ma niestety bezpośredniego linka


Ta... nie ma...
http://www.foto.com.pl/teksty/akcesoria7.html

Sugeruje koledze pojsc na jakis kurs obslugi internetu i prawego klawisza myszki na linku (Copy Shortcut albo Zapisz Skrot) :roll: .

Scaramanga
15-08-2004, 13:57
Mam monopod Manfrotto.Jest to porzadna firma.Coz uzylem go moze ze trzy razy,w tym ostatnio do nastraszenia pewnego jegomoscia,ktory gonil mnie przez pol miasta samochodem.
Po wystawieniu za okno wygladal jak profesjonalna flinta i gosc dal od razu po heblach w oblokach bialego dymu...Naprawde polecam... 8)

Canonman
15-08-2004, 18:39
Vitez: Powiedzmy, że przechodzi to obok mnie - pozdrawiam.

Vitez
15-08-2004, 19:23
Vitez: Powiedzmy, że przechodzi to obok mnie - pozdrawiam.

Wiem, wiem... wielu ludziom bardzo ciezko jest przyznac sie do bledu/niewiedzy :?
EOT :P

Canonman
15-08-2004, 20:04
Tiaaa, są za to (mam nadzieję) tacy, którzy wiedzą wszystko... :wink: pozdrawiam.

Rudi
16-08-2004, 12:53
Manfrotto oferuje do monopodów stojaczek do zdjęć makro nie wiem jak to się sprawuje ale takie coś jest dostępne. Nazwa: MN331 "Podpórka do monopodu z głowiczką kulową 342" cena: 183 złocisze.