PDA

Zobacz pełną wersję : Dziwny problem z Metz 58AF-1 i kablem synchro



Marcin79W
12-06-2010, 15:46
Trochę z innej beczki : mam kabel synchro (JCC FC-E3) 5m.
Podpinam go do lampy Metz 58AF-1 i dzieją się szopki. Nie chce wejść w HSS w trybie TV. W trybie Av ustawia f max, zamiast fmin dla danego obiektywu. Naciśnięcie spustu w aparacie wyzwala lampę, ale w trybie raczej manualnym (przepały, niedoświetlenia, brak komunikacji eTTL). Zoom obiektywu i lampy działa jak mu się zachce.

Jeżeli założę tą lampę na aparat, to wszystko jest OK, żadnych szopek, problemów. Idealne działanie.

Co dziwne, podpinam na kabel lampy Metz 48AF-1 (dwie różne) i obie działają idealnie na tym samym kablu, pełne eTTL, wszystko super. (czy na aparacie, czy na kablu lampy "48" działają jak trzeba)

Podpinam znowu "58" i znów na kablu nie działa eTTL, fmax przy trybie Av, brak HSS w trybie Tv. W Manualu eTTL też nie działa. Zapinam ją na aparat i śmiga jak marzenie, wszystko działa OK.

W związku z tym rozkręciłem Metz 48 oraz Metz 58 i zamieniłem stopki w lampach, styki, jednym słowem cały spód, który wchodzi w sanki.

Niczego to nie zmieniło. Okazuje się że stopka w Metz 58 w żaden sposób nie była trafiona, bo Metz 58 nadal na kablu nie działa z nową stopką, natomiast Metz 48 ze starą zamontowaną stopką z Metz 58 śmiga idealnie i na kablu i na sankach bezpośrednio.

Czy ktoś ma pomysł co jest grane ?

Dodam jeszcze że to już drugi przewód. Pierwszy odesłałem do dystrybutora, który sprawdził go na tym samym zestawie (EOS 5D MkI oraz Metz 58AF-1) i nie miał żadnych problemów. Dodatkowo dla pewności wymienił mi przewód na nowy.

Marcin79W
13-06-2010, 00:10
Po mordowni związanej z szukaniem dziury w systemie, okazało się że kabel jest za długi i zakłócenia tym spowodowane rozbijają w drobny mak eTTL. Systematyczne skracanie kabla (w efekcie końcowym z 5m do 3m) dało oczekiwany rezultat. Lampa działa jak należy.
Sądzę że to wina słabej jakości kabla.

Cichy
13-06-2010, 16:17
Właśnie miałem napisać, że za długi kabel. U mnie jest podobnie, na długim nie działa dobrze, na któtkim jest ok.

krystian123
15-06-2010, 17:20
ja mam taki (nie wiem czy to ten sam): http://jabbafoto.pl/opis/327384/kabel-synchronizacyjny-ttl-5m-canon.html
smiga pieknie, nigdy nie mialem problemow mimo, ze ma 5m