PDA

Zobacz pełną wersję : Adobe Lightroom 3



Strony : [1] 2 3

quail
08-06-2010, 20:24
Jest już dostępny nowy Lightroom 3 (http://www.adobe.com/products/photoshoplightroom/).

westu
09-06-2010, 08:30
Ciekawe kiedy dotrze do polskich sklepów ;P

panmateusz
09-06-2010, 08:40
A nie można już kupić wersji elektronicznej on-line?

Sober
09-06-2010, 10:03
Bawiłem się wczoraj finalną wersją i muszę przyznać, że warto ją kupić choćby dla dwóch featureów:
- odszumianie działa rewelacyjnie, bez porównania z wersją 2. Nawet ekstremalnie zaszumione fotki typu wyciągane ISO 6400 można tak odszumić, że są gładkie (oczywiście przy zachowaniu tylu detali na ile to jest fizycznie możliwe)
- korekta obiektywów o beczkę, winietę i aberację, w bazie są też obiektywy niezależnych firm - z Sigmą nie było problemu.

Z minusów widzę lekkie spowolnienie pracy, które jak wydać winika z zastosowania bardziej skomplikowanych algorytmów.

quail
09-06-2010, 10:23
No i działa konwersja katalogu z wersji 2.

diplo
09-06-2010, 12:06
No i działa konwersja katalogu z wersji 2.

Dzieki Bogu, bo już sie obawiałem :)

airhead
09-06-2010, 12:18
da się to jakoś ściągnąć niż przez ten Akami Downloader? 2 godziny zmarnowałem i mi się nie udało

dziobolek
09-06-2010, 12:52
da się to jakoś ściągnąć niż przez ten Akami Downloader? 2 godziny zmarnowałem i mi się nie udało

Wypróbuj alternatywne źródła ;)

Pozdrówka!

MaciekH
09-06-2010, 13:25
Czy są jakieś zmiany w porównaniu z beta 2?

airhead
09-06-2010, 13:32
Wypróbuj alternatywne źródła ;)

Pozdrówka!
a konkretnie gdzie jeszcze jest to hostowane?

dziobolek
09-06-2010, 13:33
Czy są jakieś zmiany w porównaniu z beta 2?

Niestety, beta się u mnie sprawowała niezbyt dobrze,
więc sobie odpuściłem. Czekałem na finalny produkt.

Pozdrówka!

mathom
09-06-2010, 14:50
A jaka cena dla polski ? 330 ojro ? czy wiadomo Wam o jakiś promocjach ?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
tak się jeszcze wyżalę: gdyby nie możliwość definiowania (i ściągania) presetów i adjustment brushe to w ogóle nie myślałbym o LR - C1 go imho miażdży jakością jpega i mam go za free (od sandiska). Uważam, że cena 1200-1300 zł to jest gruba przesada :(

allxages
09-06-2010, 16:32
Chciałbym, żeby wszystko co można ustawić globalnie (WB/ curves itd itd) mozna bylo ustawiac lokalnie. Ciekawe czy w koncu dadzą taką opcje kiedys...

quail
09-06-2010, 18:27
Finalna wersja 3 działa zauważalnie szybciej niż beta2. Testów z pomiarami nie robiłem i raczej już nie zrobię, bo betę odinstalowałem.

Andrus
09-06-2010, 18:49
Finalna wersja 3 działa zauważalnie szybciej niż beta2. Testów z pomiarami nie robiłem i raczej już nie zrobię, bo betę odinstalowałem.

a w porownaniu do 2.x? bo ta beta2 to na serio strasznie mulila... (nie mam na razie jak samemu sprawdzic, a ciekawosc zzera;) )

panmateusz
09-06-2010, 19:01
Pobrałem triala na PC i działa rzeczywiście szybciej niż 2.7 - na dodatek na staruszku (Intel Core 2 Duo 2.2 GHz, 4GB DDR2 800MHz)

MTBTREK
10-06-2010, 10:28
Wczoraj nabyłem aktualizację LR do 3.0. Wcześniej miałem 2.7. Na Windows 7 widać zdecydowaną poprawę szybkości otwieranie się programu. Po prostu klikając na ikonkę od razu otwiera mi się LR na ostatnio opracowywanym zdjęciu, bez tego myślenia i mulenia jakie było przy otwieraniu wersji 2.7 czy wcześniejszych wersjach. Zauważyłem także, iż szybciej następuje wyostrzenie zdjęcia po powiększeniu 1:1 - prawie natychmiast - może duperela ale jednak przyspiesza pracę. Świetna opcja korygowania zdjęć do używanego obiektywu - obiektywy Canona wykrywa bezbłędnie i działa bardzo skutecznie. Jest ciekawa opcja dodawania znaku wodnego na zdjęciach - do tej pory z tego co pamiętam można było to dodać tylko na etapie przygotowywania zdjęcia do druku, teraz już na etapie obróbki.
Całkowicie zmieniona strona importu zdjęć - nie miałem okazji jeszcze przetestować, ale trzeba będzie się przyzwyczaić do nowego.
Na koniec coś co mi spędzało sen z powiek, to znaczy czy wersja 3.0 będzie nadal działała z różnymi dodatkami do LR, które miałem w poprzednich wersjach - odpowiedź brzmi TAK, na pewno bez zarzutu z: NIK Software, Photomatix Pro, Color Checker Passport - no i oczywiście ściąga z poprzedniej wersji całą starą bazę ustawień i wszystkie profile.
Na koniec cena - ja kupowałem aktualizację na stronie Adobe za 96,80 EUR, są jednak promocje nawet do 30 % dla tych co jednocześnie nabędą CS5 i rozsyłane reklamowo do testerów wersji Beta - 15% ( ale chyba tylko na pełna wersję, bo u mnie na aktualizację wbicie podanego kodu nie wpłynęło na zmianę ceny ? a może po prostu coś skopałem ) .

Ciekawski
11-06-2010, 07:07
To ja mam dwa pytania, zanim w ogóle zacznę się nad nim zastanawiać:
1 - czy czyta RAW-y z 5D Mark II (powinien, ale wersja 2 mi nie czyta)?
2 - czy jest w polskiej wersji językowej?

mk307
11-06-2010, 07:46
Działa i 2 też działała tylko trzeba było jakąś bibliotekę doinstalować ze strony adobe, a na polską wersję trzeba będzie pewnie poczekać jak przy poprzednim

wertykal100
11-06-2010, 09:13
Panowie, a czy opcja dodawania znaku wodnego z LRa może być przenoszona do PSa? Chodzi mi o to, czy występuje w charakterze presetu czy to funkcja stricte programu?

forestowy
11-06-2010, 10:45
Praca na dwóch monitorach dalej polega tylko na wyświetlaniu podglądu live na drugim monitorze ? Czy może w końcu można pracować na takim podglądzie (korygować WB, "pędzlować" itp)

molsar
11-06-2010, 11:16
Praca na dwóch monitorach dalej polega tylko na wyświetlaniu podglądu live na drugim monitorze ? Czy może w końcu można pracować na takim podglądzie (korygować WB, "pędzlować" itp)

ee to znaczy jak?
na jednym masz develop a drugim np. grid albo quick develop o to chodzi?

akustyk
11-06-2010, 11:35
A jaka cena dla polski ? 330 ojro ? czy wiadomo Wam o jakiś promocjach ?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
tak się jeszcze wyżalę: gdyby nie możliwość definiowania (i ściągania) presetów i adjustment brushe to w ogóle nie myślałbym o LR - C1 go imho miażdży jakością jpega i mam go za free (od sandiska). Uważam, że cena 1200-1300 zł to jest gruba przesada :(

jesli traktujesz LR tylko jako wywolywarke, to oczywiscie racja.

ale to jest program do zarzadzania kolekcja fot i jej uzyciem. no i zgoda, mozna miec pretensje, ze 300 EUR za netbooka to duzo jak na Sapera czy Tetrisa, ktore dzialaja tez na Nokii. ale to nie o to chodzi ;)

Cichy
11-06-2010, 12:13
Pierdu pierdu niskie szumy. Obrobiłem kilka zdjęć LR 2.5 i 3, ISO powyżej 2000 i nie widze żadnych różnic. Dodatkowo LR3 dłużej eksportuje rawy do jpg.

Poczekam na LR 4 :)

ArekLodzPl
11-06-2010, 12:33
To ja mam dwa pytania, zanim w ogóle zacznę się nad nim zastanawiać:
1 - czy czyta RAW-y z 5D Mark II (powinien, ale wersja 2 mi nie czyta)?
2 - czy jest w polskiej wersji językowej?

Ad 1. LR3 beta2 czytała mi bez problemu rawy zarówno z 5D jak i 5Dmk2, więc pewnie finalna też czyta bez problemu
Ad 2. Niestety po angolsku wszystko

mathom
11-06-2010, 12:45
jesli traktujesz LR tylko jako wywolywarke, to oczywiscie racja.

ale to jest program do zarzadzania kolekcja fot i jej uzyciem. no i zgoda, mozna miec pretensje, ze 300 EUR za netbooka to duzo jak na Sapera czy Tetrisa, ktore dzialaja tez na Nokii. ale to nie o to chodzi ;)

Może rzeczywiście masz rację. Do tej pory nie za bardzo ufałem programom katalogującym zdjęcia - wolę strukturę systemu plików + na to szybki viewer w stylu ACD. Chociaż twój argument do mnie tak do końca nie przemawia odnośnie ceny - ja widzę te możliwości katalogowania bardziej jako wartość dodaną.

Zresztą - podstawowy problem z adobe jest taki, że sprzedają soft drożej w europie niż w USA. Po kursie sprzed miesiąca cena była prawie 2x wyższa :(

akustyk
11-06-2010, 13:10
Może rzeczywiście masz rację. Do tej pory nie za bardzo ufałem programom katalogującym zdjęcia - wolę strukturę systemu plików + na to szybki viewer w stylu ACD. Chociaż twój argument do mnie tak do końca nie przemawia odnośnie ceny - ja widzę te możliwości katalogowania bardziej jako wartość dodaną.

no to ja mam odwrotnie. pod wzgledem jakosci zdjec ja sprzetowi nie mam nic do zarzucenia i nie potrafi tego skaszanic nawet ACR (ktory, z reka na sercu, tez nie jest dla mnie idealny), m.in. dlatego, ze nauczylem sie obchodzic jego niedociagniecia.

natomiast katalogowanie to absolutna podstawa. przeszukiwanie zdjec, przegladanie, wybieranie do prezentacji, ...

sam fakt, ze mozna sobie chocby wysortowac zdjecia z konkretnego body czy lensa tez bywa bardzo przydatny.




Zresztą - podstawowy problem z adobe jest taki, że sprzedają soft drożej w europie niż w USA. Po kursie sprzed miesiąca cena była prawie 2x wyższa :(
to juz niestety problem cel unijnych, o ile mnie pamiec nie myli. tak czy siak jest 300 EUR i sie ponizej tego nie zejdzie. drogo, no, tez bym wolal taniej, ale biorac pod uwage wygode tego programu, to nawet amator moze sie skusic.

mathom
11-06-2010, 13:29
natomiast katalogowanie to absolutna podstawa. przeszukiwanie zdjec, przegladanie, wybieranie do prezentacji, ...
sam fakt, ze mozna sobie chocby wysortowac zdjecia z konkretnego body czy lensa tez bywa bardzo przydatny.


No tak, ale to samo albo i więcej i szybciej robi ACDSEE Pro za śmieszne pieniądze. No ale każdemu według potrzeb. Może przy przechowywaniu rawów/dng lightroom jest faktycznie lepszy.

Ja w każdym razie poczekam na jakąś promocję - zdaje się, że przy LR2 coś tam było.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


to juz niestety problem cel unijnych, o ile mnie nie myli. tak czy siak jest 300 EUR i sie ponizej tego nie zejdzie. drogo, no, tez bym wolal taniej, ale biorac pod uwage wygode tego programu, to nawet amator moze sie skusic.

No niestety, LR jest pod wieloma względami ********y i nie ma na peceta za bardzo konkurencji :( zdecydowanie wolę robić drobne poprawki w LR niż sr* się z tiffami i gimpem.

Ciekawski
11-06-2010, 13:47
To jak dokładnie zrobić, żeby wersja 2 czytała RAW-y z 5D II?
Można prosić jakiś namiar na tą bibliotekę?

Cichy
11-06-2010, 14:12
Jaką bibliotekę ? Wystarczy zrobić upgrade LR2 do 2.5 bodajże.

piotrr
12-06-2010, 13:23
Czy można zakupić upgrade w sklepie online USA ? Bo Europe to 99 ojro a USA 99$ jest różnica...Mi powiedziało, że moje konto jest z Poland i stwórz nowe lub kup w Poland :) Nie mam doświadczenia i proszę o podpowiedź.

Krzychu
12-06-2010, 14:15
Czy można zakupić upgrade w sklepie online USA ? Bo Europe to 99 ojro a USA 99$ jest różnica...Mi powiedziało, że moje konto jest z Poland i stwórz nowe lub kup w Poland :) Nie mam doświadczenia i proszę o podpowiedź.

Oczywiście że nie można - chyba że masz kartę z billing adresem w US.

piotrr
12-06-2010, 15:46
Ok zatem nabyłem. mam pytanie do znawców - czy mogę bezstresowo skasować na hd katalogi poprzednich wersji ?( w tym katalog lightroom 2 previews ?)

forestowy
12-06-2010, 16:50
ee to znaczy jak?
na jednym masz develop a drugim np. grid albo quick develop o to chodzi?
W wersjach 2.x w develop wrzucam zdjęcie na cały ekran na drugim monitorze i nic na nim nie mogę zrobić. Nie mogę babrać pędzlem, pobierać próbki WB, kadrować etc. Dalej muszę wszystko robić na pierwszym monitorze na mniejszej wersji zdjęcia.
Dla mnie to średnio wygodne i przydatne co by nie nazwać tego "pseudo obsługą dwóch monitorów".
W Capture One można mieć belki, narzędzia, miniaturki na jednym monitorze, na drugim zdjęcie na cały ekran i spokojnie na nim pracować.
LR 3 też wkońcu podobnie czy dalej po staremu ???

Elmarqo
12-06-2010, 21:25
W wersjach 2.x w develop wrzucam zdjęcie na cały ekran na drugim monitorze i nic na nim nie mogę zrobić. Nie mogę babrać pędzlem, pobierać próbki WB, kadrować etc. Dalej muszę wszystko robić na pierwszym monitorze na mniejszej wersji zdjęcia.
Dla mnie to średnio wygodne i przydatne co by nie nazwać tego "pseudo obsługą dwóch monitorów".
W Capture One można mieć belki, narzędzia, miniaturki na jednym monitorze, na drugim zdjęcie na cały ekran i spokojnie na nim pracować.
LR 3 też wkońcu podobnie czy dalej po staremu ???

Po staremu :(

gadget_zary
16-06-2010, 10:04
Odpaliłem triala 3.0 i w sumie dużych zmian nie widzę na 1 rzut oka, działa chyba nawet odrobinę szybciej niż 2.6 którego używałem (ale nieznacznie). Podoba mi się zakładka Lens Corrections - standardowo całkiem dużo profili szkieł. Jak będę miał chwilę to pobawię się dłużej i zobaczę czy jest jakaś różnica biorąc pod uwagę mój workflow w LR.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
piotrr jeżeli chcesz się pozbyć danych to tak. LR 3.0 sam robi aktualizację katalogów z wersji 2.x do 3.0. Tak samo z innymi ustawieniami LR (np. presentami)

molsar
16-06-2010, 10:37
W wersjach 2.x w develop wrzucam zdjęcie na cały ekran na drugim monitorze i nic na nim nie mogę zrobić. Nie mogę babrać pędzlem, pobierać próbki WB, kadrować etc. Dalej muszę wszystko robić na pierwszym monitorze na mniejszej wersji zdjęcia.
Dla mnie to średnio wygodne i przydatne co by nie nazwać tego "pseudo obsługą dwóch monitorów".
W Capture One można mieć belki, narzędzia, miniaturki na jednym monitorze, na drugim zdjęcie na cały ekran i spokojnie na nim pracować.
LR 3 też wkońcu podobnie czy dalej po staremu ???

hm ja od wersji 2.x zawsze mam na glownym monitorze develop a na drugim grida i wszystko dziala ladnie...ale belek z narzedziami nie da sie odlaczac i przesowac niestety aby wszysztkie przelozyc na drugi monitor.
nie za bardzo rozumiem twoj problem z developem...
http://digital-photography-school.com/expand-your-universe-in-lightroom-with-dual-monitors

M&M
17-06-2010, 10:43
witam,

a ja na razie testuję wersję 3.0 i mam problem, gdyż niby wszystko śmiga super, ale gdy chcę wyeksportować jakąś fotę do JPGa to pojawia się okno eksportu gdzie mogę wszystko poustawiać, ale przycisk "export" jest nieaktywny a obok jest komunikat:

"Export unabled, You have not chosen an application to open this file"

czy ktoś się z was z tym spotkał? coś mam nie tak w ustawieniach? Zupełnie nie wiem o co chodzi?

Pozdrawiam,
Marek

grzbiet
17-06-2010, 11:35
Testuję v.3 i jestem ciekaw Waszego zdania dot. zakładki Lens Correction. Czy rzeczywiście szkła tak bardzo zniekształcają? Pytam, ponieważ różnica pomiędzy oryginałem a obrazem skorygowanym jest znacząca.

I drugie pytanie: moim zdaniem profil "Neutral" daje bardziej naturalne kolory niż "Adobe Standard". Czy jest możliwość ustawienia go jako profil domyślny?

molsar
17-06-2010, 12:57
witam,

a ja na razie testuję wersję 3.0 i mam problem, gdyż niby wszystko śmiga super, ale gdy chcę wyeksportować jakąś fotę do JPGa to pojawia się okno eksportu gdzie mogę wszystko poustawiać, ale przycisk "export" jest nieaktywny a obok jest komunikat:

"Export unabled, You have not chosen an application to open this file"

czy ktoś się z was z tym spotkał? coś mam nie tak w ustawieniach? Zupełnie nie wiem o co chodzi?

Pozdrawiam,
Marek

zjedz na dol opcji do "post-processing" tam zmien np. na "do nothing"
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Testuję v.3 i jestem ciekaw Waszego zdania dot. zakładki Lens Correction. Czy rzeczywiście szkła tak bardzo zniekształcają? Pytam, ponieważ różnica pomiędzy oryginałem a obrazem skorygowanym jest znacząca.


ja uwazam, ze to jest do szczegolnych przypadkow.
Osobiscie te korekcje sa z kosmosu. np. 85 1.8 to mi zrobil masakre "beczkowa" w kadrze po wlaczeniu korekcji.

fajnie ze te korekcjie sa natychmiastowe po wlaczeniu, wiec zawsze mozna podjac decyzje czy warto meczyc sie w Photoshopie kilka godzinek pracujac nad geometria ;)

SebaWolf
17-06-2010, 14:33
U mnie ani LR3 ani PS5 niepotrafi rozpoznać automatycznie korekcji 85L II też tak macie ?

gadget_zary
17-06-2010, 15:23
Masz na myśli że nie wprowadza żadnych poprawek ?
Bo jeżeli tak to u mnie działa normalnie.
Raw z 5d + 85 1.2
Po włączeniu profilu widać niewielką (ale zauważalną) różnicę.

quail
17-06-2010, 18:39
U mnie ani LR3 ani PS5 niepotrafi rozpoznać automatycznie korekcji 85L II też tak macie ?

U mnie rozpoznaje.

Sempoo
17-06-2010, 23:50
Testuję sobie.

No świetnie jest, ja cykam G9 i zarówno korekcja optyki jak i odszumianie robi na mnie duże wrażenie - nagle Noise Ninja już nie wydaje się mistrzem a i DxO wymięka.
Świetne jest też okno importu - słowem v3 kontra v2 to spory skok na przód.

SebaWolf
18-06-2010, 11:45
Masz na myśli że nie wprowadza żadnych poprawek ?
Bo jeżeli tak to u mnie działa normalnie.
Raw z 5d + 85 1.2
Po włączeniu profilu widać niewielką (ale zauważalną) różnicę.

Mam na myśli że musze ręcznie wybrac szkło z listy.

gadget_zary
18-06-2010, 14:34
U mnie bez problemów rozpoznaje.

jeju
19-06-2010, 14:05
Lightroom nie posiada również predefiniowanej korekcji do 24 mm.

Korzystając z okazji. Czy macie widoczną różnicę w kontraście i jasności pomiędzy widokiem w Lightroomie, a wyeksportowanym plikiem (TIFF, podobnie z jpg)? Dodam, że kalibrowałem chyba tysiąc razy monitor EIZO FlexScan S1731, Spyder'em3 i zaraz wyrwę ostatki włosów.

Zdjęcia w Lightoomie sprawiają wrażenie bardziej kontrastowych, ciemniejszych, a przede wszystkim ostrzejszych.

Poooommmmoooooccccyyyyyyyyyy :-(

gadget_zary
19-06-2010, 14:54
U mnie różnic nie widać, często sam miałem podobne wrażenie ale to chyba było wynikiem oglądania zdjęć na różnym tle (ciemniejszym i jaśniejszym) albo nie wiem co, tak czy siak aktualnie problemu nie widzę.

jeju
19-06-2010, 16:23
Przetestowałem zamianę tła na biały i szarości - bezskutecznie. Jestem załamany :cry:

allxages
19-06-2010, 16:57
Ale gdzie ten TIFF oglądasz?

jeju
19-06-2010, 17:07
Na zewnętrznych przeglądarkach FastStone, IrfanView, ZoomBrowser EX ....

airhead
19-06-2010, 17:58
Lightroom nie posiada również predefiniowanej korekcji do 24 mm.
spróbuj Sigmy 24/1,8 i ew. pomachaj suwakami


Korzystając z okazji. Czy macie widoczną różnicę w kontraście i jasności pomiędzy widokiem w Lightroomie, a wyeksportowanym plikiem (TIFF, podobnie z jpg)? Dodam, że kalibrowałem chyba tysiąc razy monitor EIZO FlexScan S1731, Spyder'em3 i zaraz wyrwę ostatki włosów.

Zdjęcia w Lightoomie sprawiają wrażenie bardziej kontrastowych, ciemniejszych, a przede wszystkim ostrzejszych.

Poooommmmoooooccccyyyyyyyyyy :-(
zarówno te TIFFy jak i JPGi mają profile kolorów? odpowiednie?

jeju
19-06-2010, 18:15
Wgrałem lightroom na innym, bardzo leciwy komputer z przeinstalowanym system i nie ma różnicy o której pisałem wcześniej. :-D
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

spróbuj Sigmy 24/1,8 i ew. pomachaj suwakami


zarówno te TIFFy jak i JPGi mają profile ? odpowiednie?


Testowałem w przestrzeni sRGB. Różnice w kontraście, jasności i ostrości nie były zależne od przestrzeni jaką wybrałem.

tomdz
19-06-2010, 20:08
Ja tak mam, jak porównuję LR vs Faststone. Ale już np. porównując z systemową galerią (galeria fotografii systemu Windows) jest 1:1. Wydaje mi się, że o ile CMS w Faststone faktycznie obsługuje profile zaszyte w pliku, to chyba nie do końca (w ogóle?) uwzględnia profil samego monitora.

heniek
20-06-2010, 16:59
u mnie po wczytaniu rawów ustawia na wszystkich ekspozycję na -1,05, gdzie to można zmienić?
w aparacie jest na "0"...

westu
22-06-2010, 09:39
A ja mam takie pytanie... Na ile stanowisk jest licencja na Lightrooma3? Mam dwa komputery - stacjonarke i laptopa - kupiłem licencję z myślą o stacjonarce jednak zastanawiam się, czy mogę legalnie zainstalować też na laptopie. Wie ktoś może jak to wygląda? ;)

Btw. u mnie chodzi szybciej niż v2.1.

Krzychu
22-06-2010, 11:03
A ja mam takie pytanie... Na ile stanowisk jest licencja na Lightrooma3? Mam dwa komputery - stacjonarke i laptopa - kupiłem licencję z myślą o stacjonarce jednak zastanawiam się, czy mogę legalnie zainstalować też na laptopie. Wie ktoś może jak to wygląda? ;)

Btw. u mnie chodzi szybciej niż v2.1.

Przyszedł Ci do głowy karkołomny pomysł przeczytania licencji ?

2.4 Portable or Home Computer Use. The primary user of the Computer on which the Software is installed may install a second copy of the Software for his or her exclusive use on either a portable Computer or a Computer located at his or her home, provided the Software on the portable or home Computer is not used at the same time as the Software on the primary Computer.

Husky
23-06-2010, 12:10
Chciałbym przenieść presety z laptopa na komputer stacjonarny.
Gdzie mam szukać pliku z presetami i jak później zainstalować presety?

molsar
23-06-2010, 12:50
jak masz pliki presetow to wejdz w developa i kliknij prawym na "user presets"
->import

Mr_Black
23-06-2010, 21:05
Odnośnie presetów, jak zmodyfikować taki preset aby ine modyfikował wartości ekspozycji (lub np jasności). Często przed stosowaniem zakupionego presetu podnoszę ten parametr w kilkuset zdjęć i irytujące jest kiedy najeżdżając na dany preset, LT generuje podgląd daleki od ideału gdyż cofa wcześniej poprawioną ekspozycję. A męczące jest zastosowanie presetu, ponowne podniesienie ekspozycji, zobaczenie efektu, zatwierdzenie lub szukanie innego pasującego. (tak już mam, że często nie doświetlam zdjęć). Kiedy kopiuje się ustawienia można zaznaczyć aby np nie wklejał poszczególnych składowych. Jak to zrobić w presecie?

Merde
23-06-2010, 21:48
Chciałbym przenieść presety z laptopa na komputer stacjonarny.
Gdzie mam szukać pliku z presetami

C:\Users\$USER\AppData\Roaming\Adobe\Lightroom\Dev elop Presets\User Presets

To powyższe Windows 7, lokalizację łatwo możesz sprawdzić klikając PPM na presecie i wybierając "show in explorer".


Odnośnie presetów, jak zmodyfikować taki preset aby ine modyfikował wartości ekspozycji (lub np jasności).

PPM, update with current settings i odhaczyć niepotrzebne opcje?

123
23-06-2010, 22:16
jeśli chodzi o wersję PL
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=66527
przy okazji pozdrowienia dla braci z Nikona :-D
p.s. przy wersji nr 2 chodzi bez przeszkód, pisali, że przy nr 3 też śmiga....
na ile to prawda to nie wiem, jeśli ktoś spróbuje to niech da znać.

Husky
23-06-2010, 22:38
Dziękuję bardzo za pomoc.

yellowpliszka
25-06-2010, 14:03
Szukalem I sie nie doszukalem jednoznacznej odpowiedzi, jedno pisza ze tak inni ze nie... Czy lightroom 3 potrafi przepisac ustawienia aparatu I w ten sam sposob wyswietlic RAW-a? DPP jest fajny ale powoli mam go dosc, nie daje rady z wieksz iloscia zdjec to tez chcialbym sie przesiac na cos lepszego, moze Lightroom 3 bedzie lepszy.

Merde
25-06-2010, 15:24
Szukalem I sie nie doszukalem jednoznacznej odpowiedzi, jedno pisza ze tak inni ze nie... Czy lightroom 3 potrafi przepisac ustawienia aparatu I w ten sam sposob wyswietlic RAW-a?

To ja ci dam jednoznaczną odpowiedź: nie i nie ma na to najmniejszych szans.
Zadanie domowe (poziom trudności: wczesna podstawówka): wykombinować dlaczego tak jest.

PS: Jeeezu :roll:

yellowpliszka
25-06-2010, 15:53
Czyli jedynym programem ktory to robi jest DPP... :-/ Jak sobie radzicie z tym problemem w Lightroom? Program wszystko zeruje do 'presets', chyba jedynym wyjdciem jest wstawienie takich jak w aparacie I kolejno aplikowanie ich na piechote do zdjec. Lightroom wyglada najciekawiej jesli chodzi o przesiadke z DPP, ale brak przpisywania ustawien z puszki to powazna wada.

allxages
25-06-2010, 15:55
Ja sobie radze w ten sposob:
ustawienia w puszce na 0 (chyba ze fabrycznie bylo inaczej - NIGDY nie zmienialem tego) i po prostu nie mysle o tym.

rzuf
06-07-2010, 18:48
Ja mam inny problem przy eksporcie ustawiam szerokość i długość na 23cm i 300dpi srgb, wyostrzanie pod matowy papier a on mi robi pliki o szerokości 6900x4560 piks, gdy wczesniejsze wersje robiły normalnie na 2480x1795 piks i zdjecie zajmowało do wywołania 1,5MB a teraz 10x tyle... jak LR moze robić z 21 Mpix matrycy wieksze zdjecia. A gdy dam unlarge to wychodzą mi jakieś zupełnie z kosmosu rozmiary. Dodam że 3 beta 2 działała normanie... działała szybciej niz oficjalna - troche jestem wściekły na adobe.
Miał ktos ten sam problem? Sprawdzałem ustawienia eksportu po 10 razy i jest dobrze.

quail
06-07-2010, 22:41
Policzmy...
23 cm w calach to 9,04. Dla 300 dpi powinno dać 2716 pixeli. Tobie wychodzi 6900, czyli za dużo. Z kolei 2480 to za mało...
Za to 6900 pixeli idealnie pasuje dla 300 dpi i 23 CALI.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Dla świętego spokoju sprawdziłem i podając 23 cm jako długość i 300 dpi otrzymałem plik wyjściowy o rozmiarach 2717 x 1811 (proporcje 3 do 2). Wszystko gitara.

rzuf
06-07-2010, 23:16
sorry nie 23 cm a 21... teraz stosuje papier 23 cm... czyli 6900 to nie jest ok, troche za duzy plik. Skoro zawsze miałem 2x mniejszy to czemu teraz powieksza mi oryginalny plik?
Lajtroom troche przegina. Pytanie brzmi czy u Was też?

MaciekH
06-07-2010, 23:46
A nie masz przypadkiem wybrane 300 "pixels per cm"? Bo jeśli wybierasz faktycznie 21 cm i zamiast DPI jest DPC to by wszystko tłumaczyło...

suluf
07-07-2010, 00:15
Czy spotkał się ktoś z tym że po konwersji na B&W zamiast czarno-białego jest sepia ?
Odpalałem już na dwóch komputerach, z czego vista na jednym a xp na drugim i ciągle to samo. Po eksporcie gdy odtwarzam windowsowym podglądem jest sepia, a jak włączę przy pomocy painta to jest tak jak powinno czyli B&W

MaciekH
07-07-2010, 00:21
oczywiście zmieniłeś profil kolorów do srgb?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
(przy eksporcie)

suluf
07-07-2010, 01:01
Tak. Sepia pojawia się bezpośredni po naciśnięciu w w Black & White albo zmniejszeniu saturacji na 0

MaciekH
07-07-2010, 01:02
Masz skalibrowany monitor?

suluf
07-07-2010, 01:12
Nie, ale plik jest czarno biały gdy otworzy się go paincie, tak samo jak po wrzuceniu na imageschack tylko i podgląd windowsowy lightroom pokazuje go w sepii

MaciekH
07-07-2010, 01:17
Przestrzenią roboczą LR i przeglądarki obrazów windowsa jest domyślny profil kolorów monitora, jeśli jest niewłaściwy (albo kiepski) to dzieją się m.in. takie kwiatki... Spróbuj ustawić profil monitora na sRGB (wymaga restartu zeby bylo widać różnicę) i powiedz czy jest lepiej... Ale wiedz, że nawet jeśli zadziała to nie jest to żadne rozwiązanie...

suluf
07-07-2010, 01:24
Jest ustawione domyślnie sRGB.

MaciekH
07-07-2010, 01:28
Zaczyna mi brakować pomysłów... A co na to przeglądarki jpgów z pełnym albo częsciowym chociaż CMSem?

suluf
07-07-2010, 01:37
Na teraz to tylko lightroom i podgląd windowsowy tak widzi ten plik. Podgląd windowsowy przeżyje, ale w lightroomie wygląda to tak http://yfrog.com/1f75868204j

MaciekH
07-07-2010, 01:41
Ewidentnie masz coś nie tak z kolorami w systemie, nawet histogram nie jest szary tylko jakiś kremowo-beżowy. Na liście profili dla monitora jest kilka razy sRGB (przynajmniej u mnie), może spróbuj z jakimś innym...

A żaden inny soft np. od karty graficznej nie nakłada na system inne profilu?

suluf
07-07-2010, 01:48
W dwóch różnych komputerach z innymi systemami ?

quail
07-07-2010, 07:37
No to jeśli Cię to pocieszy, to u mnie jest dobrze. Saturaion na 0 i zdjęcie jest w odcieniach szarości. Faktycznie masz coś pokopane z kolorami w systemie.

rzuf
07-07-2010, 09:47
Macku H o tym nie pomyslałem, ale to by znaczyło że LR przy upgradzie pozmieniał mi ustawienia tylko w tym przypadku. Dzięki.

Moge sie odwdzieczyć radą dla tych co cos zaczeli w beta 2 (30.06.10) robic a nie skonczyli, lub chcieliby dalej na beta 2 pracować... zmiencie sobie czas w systemie i bedzie działał, dziwne ze Adobe nie pomyslało o tak archaicznym zabezpieczeniu.

rzuf
07-07-2010, 13:00
Na teraz to tylko lightroom i podgląd windowsowy tak widzi ten plik. Podgląd windowsowy przeżyje, ale w lightroomie wygląda to tak http://yfrog.com/1f75868204j

A nie miałeś wczesniej innego preseta zastosowanego? Czasem tak jest jak uzyjesz 2 presetów, daj mu reset i zastosuj tylko B&W.

Matsunami
08-07-2010, 19:28
Jako, że przesiadłem się z C1, na Lightroom'a 3.0 mam pytanie. Jakie macie ustawienia odszumiania na 5DmkII? Po wywołaniu rawa nawet na ISO200 jest szum... w C1 na standardowych ustawieniach było dużo detali i zero szumu :/

MaciekH
08-07-2010, 19:50
Dopiero na ISO1600 ruszam suwaczki od odszumiania, na mniejszych wartościach po prostu nie zauważam (czyt. nawet jeśli jest to mi nie przeszkadza)...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
(sytuacja dotyczy 5D2 oczywiście)

Matsunami
08-07-2010, 20:08
Tutaj przykład:
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img819.imageshack.us/img819/1963/mg0865.jpg)

Często widać tego typu kolorowy szum, w niektórych partiach.

MaciekH
08-07-2010, 20:19
Nie mam na własność piątki, ale bardzo często jej używam, nic podobnego nie zauważyłem (ale też nie przeglądałem fotek pod tym względem). Tak wygląda to u mnie: (jak widzisz ISO200 i suwaki w domyślnym położeniu)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://s42.photobucket.com/albums/e319/MaciekH/iso200.jpg)

mathom
09-07-2010, 08:55
Mam piątkę, LR używałem betę, teraz triala, na dniach planuję zakup pełnego. Papki nie zauważyłem, ale jak czasami ręka zaswędzi na klik na auto-adjustments, to faktycznie lr potrafi namieszać (brightness 0, exp +2 na przykład) i wtedy to już różnie. Wydaje mi się jednak, że C1 daje jednak ciut lepsze jpegi. Tylko co z tego, skoro LR daje kosmiczną wygodę.

ps. korekcja lensów to faktycznie zajefajna sprawa, szczególnie na FF. Użytkuję piątkę od ponad miesiąca i powiem szczerze, że nie spodziewałem się aż takiej winiety na większości szkieł. O dystorsjach nie wspominając. Ale trzeba stosować jak ktoś wyżej wspomniał z uwagą, bo czasami efekty są trochę dziwne (np. nie spodziewałem się aż takich korekcji na 24-105L na 105mm - sam nie wiem w sumie czy poprawnie jest przed czy po korekcji).
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
ps2. a czy przypadkiem ptaszki nie ćwierkają o jakiejś promocji LR ? ;>

yellowpliszka
10-07-2010, 20:58
Szukalem I sie nie doszukalem jednoznacznej odpowiedzi, jedno pisza ze tak inni ze nie... Czy lightroom 3 potrafi przepisac ustawienia aparatu I w ten sam sposob wyswietlic RAW-a? DPP jest fajny ale powoli mam go dosc, nie daje rady z wieksz iloscia zdjec to tez chcialbym sie przesiac na cos lepszego, moze Lightroom 3 bedzie lepszy.

Znajomy wczoraj mi mowil ze Lightroom 3 potrafi przepisywac ustawienia z puszki, nalezy jedynie sciagnac ' Canon presets' ze strony Adobe. Twierdzil ze poprzednie wersje tego nie mialy.. Czy ktos tego probowal?

mathom
13-07-2010, 17:32
Ale jakie dokładnie ustawienia chciałbyś przepisywać ? picture styles są zbundlowane standardowo z LR ... Gorzej z kalibracją aparatu ...

yellowpliszka
22-07-2010, 01:50
No... Ustawienia ostrosci, kontrast czy nawet B&W ustawione w body.
.....
Pracuje teraz na wesji 'trail', wszystko jest fajne ale suwaki pracuja ze znacznym opoznieniem, powiedzialbym tragicznie kaszlac.. Komputer jest szybki, dla przykladu CS3 otwiera w dwie trzy sekundy.. Same RAW-y ten Lightroom tez otwiera dosc szybko ale te suwaki.. Czy da sie to jakos podkrecic aby dzialaly szybciej?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Haa, zapomnialem dodac ze jak pomniejsze okno programu do polowy jest juz normalnie, tylko na pelnym ekranie jest ten problem.

airhead
22-07-2010, 07:50
Pracuje teraz na wesji 'trail', wszystko jest fajne ale suwaki pracuja ze znacznym opoznieniem, powiedzialbym tragicznie kaszlac.. Komputer jest szybki, dla przykladu CS3 otwiera w dwie trzy sekundy.. Same RAW-y ten Lightroom tez otwiera dosc szybko ale te suwaki.. Czy da sie to jakos podkrecic aby dzialaly szybciej?
ja ze straszego komputera wyniosłem nawyk wpisywania wartości w te okienka - może i Tobie pomoże

soulafein83
22-07-2010, 11:45
Witam. Mam problem z Lightroom'em.
Podczas wgrywania zdjęć do komputera przez czytnik kart (ten sam czytnik, ta sama karta) od czasu do czasu pojawia się takie coś jak na zdjęciu poniżej.

http://img153.imageshack.us/img153/4453/img1752q.jpg

Tak dzieję się na dwóch różnych komputerach (stacjonarka i laptop). Nie mam pojęcia co z tym fantem zrobić. Czy to może być czytnik walnięty (dopiero niedawno kupiony czytnik Hama, czy też wina karty Sandisk 8 GB, czy to jest problem Lightrooma?? Czy ktoś spotkał się z podobną przypadłością i wiec co można zrobić??
Pozdrawiam

Janusz Body
22-07-2010, 12:19
...wiec co można zrobić??
Pozdrawiam
wymienić kartę. Padła

airhead
22-07-2010, 12:19
błąd zapisu pliku - może być spowodowany uszkodzenie aparatu, czytnika, kabelka lub hm... nawet problemem z komputerem
radzę najpierw wymienić najtańszy element i sprawdzić, czy działa (czytnik)

soulafein83
22-07-2010, 12:30
Zrobiłem przed chwilą test - zaimportowałem zdjęcia do formatu DNG i na 300 zdjęć zepsuty był tylko jeden plik. Na drugim komputerze z kolei inny plik był zepsuty ;( Miałem też tak że jak zgrałem przez Total Commandera pliki na dysku to DPP odczytywał normalnie ale jak zaimportowałem z HDD do LR to potem DPP nie mógł odczytać plików na których to niebieskie "cuś" sie pojawiało w LR. Czytnik wymienię i sprawdzę...

Husky
22-07-2010, 13:27
Jak zachowa się LR w wersji 2,x gdy wgram wersję próbną 3? Czy po mięsiacu nie będzie problemów ze starą wersją?

yellowpliszka
22-07-2010, 13:44
ja ze straszego komputera wyniosłem nawyk wpisywania wartości w te okienka - może i Tobie pomoże

Masz na mysli wpisywanie cyferek tuz przy suwakach?
Przed chwila stworzylem droga przypadku jakis 'tymczasowy folder' ktory Lightroomowi jet do czegos bardzo potrzebny, idzie znacznie szybciej covto za folder, jak go najlepiej skonfigirowac?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Witam. Mam problem z Lightroom'em.
Podczas wgrywania zdjęć do komputera przez czytnik kart (ten sam czytnik, ta sama karta) od czasu do czasu pojawia się takie coś jak na zdjęciu poniżej.

http://img153.imageshack.us/img153/4453/img1752q.jpg

Tak dzieję się na dwóch różnych komputerach (stacjonarka i laptop). Nie mam pojęcia co z tym fantem zrobić. Czy to może być czytnik walnięty (dopiero niedawno kupiony czytnik Hama, czy też wina karty Sandisk 8 GB, czy to jest problem Lightrooma?? Czy ktoś spotkał się z podobną przypadłością i wiec co można zrobić??
Pozdrawiam

Dla mnie wina pliku, karty, twardego dysku. To ze DPP to czyta to jeszcze nie oznacza ze prawidlowo skonwertuje do jpg.

mathom
22-07-2010, 16:45
Pracuje teraz na wesji 'trail', wszystko jest fajne ale suwaki pracuja ze znacznym opoznieniem, powiedzialbym tragicznie kaszlac..

U mnie z kolei jest tak, że LR rzęzi po dłuższej pracy, i nawet wtedy restart programu nie pomaga. Przypuszczam, że są gdzieś leaki + zostają syfy w shared memory. Poza tym pędzle i łatki też potrafią dać czadu (chociaż na łatki wystarczy przytrzymać przycisk myszki i wybrać źródło samemu - wtedy LR nie zastanawia się tyle skąd ma to zrobić sam).

C1 zmiata prędkością działania LRa z powierzchni ziemii. Coś za coś :(

ps. nabyłem ostatnio nową piątkę, spodziewałem się, że na moim wysłużonym laptopie dual core 1.6 będzie masakra, rzeźnia i blue screeny śmierci, a tu niespodzianka - praktycznie nie widzę różnicy w stosunku do 10mpix.

sebcio80
22-07-2010, 16:54
moje odczucia są takie:

suwaki działają niby szybciej, bez opoznień ale to przez to, że ustawianie zastosowane sa do obrazu nie w czasie rzeczywistym ale dopiero po chwili

przy dluzszej pracy wersja 3.0 strasnie zamula i zwalnia, nie ma tego problemu w poprzedniku

adino
23-07-2010, 14:12
hej hej

podepnę się tutaj bo nie chce zaśmiecać forum a mam mały problem..
z racji ze zainstalowałem sobie triala v.2,5 a to moje pierwsze spotkanie z tym programem mam pytanie..

chce exportować gotowe zdjecia do katalogu ale wyświetla mi się taki komunikat:
"not enough memory"
nie wiem co z tym zrobić więc proszę o pomoc :)

esel
23-07-2010, 15:27
Dokupić pamięci?

adino
23-07-2010, 15:33
Dokupić pamięci?

tyle to i ja zrozumiałem głupi nie jestem.... pamięci mam wystarczająco a taki komunikat wyskakuje tylko przy niektórych zdjęciach....
to moje pierwsze spotkanie z LR więc może robię coś źle...

tomdz
25-07-2010, 12:25
Wiecie może czy jest jakiś sposób na zmianę wirtualnej kopii w główne zdjęcie? Chodzi o sytuację, gdy obrabiałem większy materiał na kopiach i teraz chciałbym możliwie szybko usunąć mastery i zostawić sobie tylko te kopie.

akustyk
25-07-2010, 12:40
nie ma czegos takiego jak usuniecie masterow.
metoda reczna: Ctrl+Alt+C na kopii, Copy All, Ctrl-Alt-V na masterze, Delete na kopii.
automatyczna: zestosowac zdjecia. Stack All. robi Ci sie z kilku zdjec jedna ikonka, a poniewac kopie wirtualne to z punktu widzenia danych drobnica, to nie ma nad czym rozpaczac. w Gridzie w ten sposob pozostaje Ci jedna miniaturka na mastera i wszystkie kopie.

tomdz
25-07-2010, 13:15
Dzięki Akustyk, tak właśnie myślałem, że to będzie ręczna robota. Swoją drogą dziwnie to rozwiązali, IMHO powinno być tak, że przy usuwaniu mastera następuje automatyczna promocja którejś kopii.

MaciekH
25-07-2010, 14:22
Dziwną tą miałeś rozkminę że obrabiałeś je na kopiach a nie na "masterach", masz teraz nie ruszone mastery?

tomdz
25-07-2010, 14:33
Chodzi o to, że najpierw jechałem normalnie na masterach. Następnego dnia stwierdziłem, że chyba jednak ogólnie przegiąłem z kontrastem. Nie da się zrobić globalnego snapshota, dlatego zrobiłem kopie dla całości i poprawiałem na kopiach. Nie chciałem po prostu stracić tej pierwszej obróbki, na wszelki wypadek.
Problem pojawił się jak trzeba było po wszystkim posprzątać. Ostatecznie skończyło się Ctrl+Alt+C/Ctrl+Alt+V jak pisał Akustyk.

jacek-ie
27-07-2010, 14:08
Witam,

mam także problem z rozpoznaniem szkła Canon 35/2, podczas gdy np C15-85 rozpoznaje od razu.

Gdy wybiorę ręcznie szkło typu Canon to owszem 35 mm się pojawia, ale za to w wersji 1.4 .

Upgrade na razie nie ma, może trzeba zciągnąć jakiś inny plik z Adobe, by prawidłowo rozpoznawał to szkło ?? Dodam, że mam najnowszą wersję DPP i EOS Utility (3.81) i po podłączeniu aparatu do komputera korekta tego szkła w aparacie się uaktywniła.

Poza tym spolszczenie w v.3 działa, trochę opis jest niejasny w pierwszej chwili, ale po przeszukaniu podkatalogów programu daje się znaleźć odpowiednie miejsce do wgrania paczek językowych.

Swoją drogą ktoś biegły w programowaniu może się pokusi o napisanie instalatorka do tej paczki ?? W sumie trzeba skopiować 6 plików w różne miejsca (fakt, dochodzi kilka wersji Windowsa no i Mac :) )

Pozdrawiam,

Jacek

dziobolek
27-07-2010, 15:49
Witam,

mam także problem z rozpoznaniem szkła Canon 35/2, podczas gdy np C15-85 rozpoznaje od razu.

Gdy wybiorę ręcznie szkło typu Canon to owszem 35 mm się pojawia, ale za to w wersji 1.4 .

Upgrade na razie nie ma, może trzeba zciągnąć jakiś inny plik z Adobe, by prawidłowo rozpoznawał to szkło ?

Ponieważ twojego szkiełka nie ma na rozwijanej liście/bazie danych,
dlatego nie rozpoznaje. Pozostaje czekać na update,
albo zrobić profil osobiście za pomocą Adobe Lens Profile Creator (http://canon-board.info/showthread.php?t=64167)

Pozdrówka!

iREM
27-07-2010, 21:14
Poza tym spolszczenie w v.3 działa, trochę opis jest niejasny w pierwszej chwili, ale po przeszukaniu podkatalogów programu daje się znaleźć odpowiednie miejsce do wgrania paczek językowych.
Jacek

O jakim spolszczeniu mówisz? Cóż to za wynalazek, bo Adobe chyba milczy na ten temat?

dziobolek
27-07-2010, 21:19
O jakim spolszczeniu mówisz? Cóż to za wynalazek, bo Adobe chyba milczy na ten temat?

Oj, jaki ty niedomyślny ;-)
przecież że na własną rękę - Adobe nie wspiera takich praktyk.
Jak ktoś potrafi, to kombinuje.

Pozdrówka!

iREM
27-07-2010, 21:36
Oj, jaki ty niedomyślny ;-)
przecież że na własną rękę - Adobe nie wspiera takich praktyk.
Jak ktoś potrafi, to kombinuje.

Pozdrówka!


Faktycznie kiedyś chodziło coś takiego bodajże w wersji 1.x

quail
05-08-2010, 19:42
Pytanko do tych, co używają LR3 w wersji 64-bit. Ile RAMu potrafi Wam toto zeżreć? Ja zauważyłem, że już nawet po godzinie szastania kilkuset rawami LR3 potrafi wessać prawie cały RAM jakim dysponuję (6 GB), a następnie wesoło hula po swapie. Nie przypominam sobie, żeby 2.x panoszył się w podobny sposób.

heniek
05-08-2010, 21:16
Dokupić pamięci?
wystarczy tylko kupić najnowsze wydanie Foto Video i poczytać:-)

sebcio80
05-08-2010, 21:49
Pytanko do tych, co używają LR3 w wersji 64-bit. Ile RAMu potrafi Wam toto zeżreć? Ja zauważyłem, że już nawet po godzinie szastania kilkuset rawami LR3 potrafi wessać prawie cały RAM jakim dysponuję (6 GB), a następnie wesoło hula po swapie. Nie przypominam sobie, żeby 2.x panoszył się w podobny sposób.

Nietety to jest fakt, po jakim czasie LR3 strasznie muli i zwalnia, trzeba go zamknac i otworzyc na nowo

allxages
05-08-2010, 23:01
Wycieki pamięci? Troche słabo..

quail
06-08-2010, 07:01
Wycieki pamięci? Troche słabo..

Jedyne sensowne wytłumaczenie, bo chyba nie robią tego "by design". Cóż, takie czasy i taka moda, software robi się na szybko kosztem jakości kodu.
Trzeba poczekać na update i zobaczyć czy się poprawi.

allxages
06-08-2010, 10:29
Z drugiej strony taki Firefox też ma wycieki i to od lat. Mimo wszystko, nie spisali się.

Może ktoś powiedzieć po jakim średnio czasie zaczyna się masakra?

quail
06-08-2010, 16:51
Może ktoś powiedzieć po jakim średnio czasie zaczyna się masakra?

Obstawiam, że to nie zależy od czasu, tylko od ilości plików, na których się pracowało. Samo włączenie LR nawet na tydzień niewiele pokaże :)

allxages
06-08-2010, 17:54
No, ale mi oto chodziło...

janfosz
06-08-2010, 20:09
Witam wszystkich,
chciałbym się "przyczepić" do tego wątku.Mam problem z załadowaniem kilku plików muzycznych do pokazu slajdów.Mogę tylko załadować jeden plik.W 2 było to proste ,w 3 czytam,czytam i nie mogę to ustawić.Jak możecie to pomóżcie.

dziobolek
07-08-2010, 22:01
Pytanko do tych, co używają LR3 w wersji 64-bit. Ile RAMu potrafi Wam toto zeżreć? Ja zauważyłem, że już nawet po godzinie szastania kilkuset rawami LR3 potrafi wessać prawie cały RAM jakim dysponuję (6 GB), a następnie wesoło hula po swapie. Nie przypominam sobie, żeby 2.x panoszył się w podobny sposób.

No więc tak... chwilę po tym, jak napisałeś tego posta, uruchomiłem monitoring systemowy,
odpaliłem LR3 i do tego czasu nie wyłączałem ani kompa, ni też LR3.
Nie żeby non-stop, ale mając wolną chwilę zasiadałem i wałkowałem kolejne RAWy(duuuużo fotek - setki),
obserwując często wskazanie monitora systemowego i... :roll: wsio OK!
Tzn. mam na laptopie Win7Pro x64, Intel T7500, 4GB RAMu i zajęte jest ok.50-60%.
Nie zauważyłem "mulenia", spadku szybkości czy komfortu pracy.

Czym monitorowałeś kompa, lub czym się objawia problem???

Pozdrówka!

sebcio80
08-08-2010, 00:31
zabawne jest to ze jak ostatnio przegladalem fotki i monitorowalem to tez wszystko bylo ok, ale przegladalem marne 400 zdjec tylko,
jakos w tygodniu bede obrabial slub i zobaczymy jak bedzie,

toma20D
08-08-2010, 00:33
Witam wszystkich , tak z innej beczki ..jak przestawić język z ang. na niemiecki.pod win było bez problemu a pod mac mam tylko wersje ang. i nie mogę sobie z tym poradzić , proszę o pomoc

mackw
08-08-2010, 06:30
No chyba faktycznie nie ma wlasnie przegladnolem wszystkie menu i preferencje. A jaki masz jezyk ustawiony w systemie ?

sebcio80
08-08-2010, 10:14
Edit -> Preferences

i na samej gorze jest zmiana jezyka

toma20D
08-08-2010, 12:40
w systemie mac os x mam ustawiony pl pro ...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Edit -> Preferences

i na samej gorze jest zmiana jezyka

pod Edit brak Preference przynajmniej w wersji mac a pod Preference brak mozliwosci zmiany jezyka

kosa666
08-08-2010, 17:58
Poddaję się :(

Jak mam wydrukować z LR3 na papierze 10x15 bez marginesów... Przesiadłem się z DPP i wszytsko mi pasuje, tylko tego mi brak :(

Prosże o pomoc - bo ciagle wymusza jakieś tam marginesy :(

Pozdro

allxages
08-08-2010, 22:56
Pytanie mam ;-)

Moje fotografie są porozdzielane na podkatalogi i cenię sobie utrzymywanie plików XMP. Ostatnio zacząłem się bawić LR troszkę i mam z tym problem.

Oczywiście chodzi o obsługę katalogów. Zrobiłem póki co tak: każdy zbiór zdjęć posiada osobny katalor LR. Czyli chcę zając się zdjęciami z Set1 to daję New catalog, wybieram Set1, tworze tam nowy katalog LR i importuje zdjęcia.

Od biedy może być, ale...niestety część ustawień jest zapisywana z katalogiem, np. to żeby zapisywane były pliki XMP, albo np. standardowe ustawienia wg aparatu (ot choćby profil Camera Standard zamiast Adobe Standard).

Czyli, prawdę mówiąc dochodzi mi dużo roboty.

Jakiś pomysł doświadczonych jak przyśpieszyć tą pracę?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Ehhh się przypadkiem kliknęło 'wyślij'...

chciałem jeszcze dodać co mi teraz chodzi po głowie, defaultowy katalog skonfigurować, importować tam dany set, a na końcu dawać Export as Catalog i zapisywać nowy katalog z tym setem w Set1, a później usuwać zdjęcia z podstawowowego katalogu.

Ma sens? Nie będzie rosnął mi jakiś preview i inny cache dla podstawowego katalogu przez to?

piotrr
09-08-2010, 21:38
Kilka portali opublikowało inforamcję o LR 3.2 release candidate, ja nie mogę nic znaleźć na stronach Adobe. Może mnie ktoś oświecić :) Czy może to pomyłka jest

allxages
10-08-2010, 03:22
chciałem jeszcze dodać co mi teraz chodzi po głowie, defaultowy katalog skonfigurować, importować tam dany set, a na końcu dawać Export as Catalog i zapisywać nowy katalog z tym setem w Set1, a później usuwać zdjęcia z podstawowowego katalogu.

Ma sens? Nie będzie rosnął mi jakiś preview i inny cache dla podstawowego katalogu przez to?

Poużywałem, wydawało mi się że jest super, ale niestety...Export as Catalog nie exportuje ustawień Catalog Settings :( Moim zdaniem to błąd, bo naturalnym jest, że powinno je exportować. Co za tym idzie, niestety po następnym wczytaniu tego katalogu i edycji zdjęć, pliki XMP nie są aktualizowane.

Może ktoś to potwierdzieć? Może coś u mnie tylko nie działa?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
I pytanie :)

Czy da się filtrować po tym czy RAWy były modyfikowane lub nie? W Bridge jest to filtrowanie po Custom Settings..nie widzę coś tego w LR :(

quail
10-08-2010, 09:31
No więc tak... chwilę po tym, jak napisałeś tego posta, uruchomiłem monitoring systemowy,
odpaliłem LR3 i do tego czasu nie wyłączałem ani kompa, ni też LR3.
Nie żeby non-stop, ale mając wolną chwilę zasiadałem i wałkowałem kolejne RAWy(duuuużo fotek - setki),
obserwując często wskazanie monitora systemowego i... :roll: wsio OK!
Tzn. mam na laptopie Win7Pro x64, Intel T7500, 4GB RAMu i zajęte jest ok.50-60%.
Nie zauważyłem "mulenia", spadku szybkości czy komfortu pracy.

Czym monitorowałeś kompa, lub czym się objawia problem???

No więc... monitoruję systemowym task managerem, ewentualnie odpalam process explorer.
Odpalasz Lightroom w wersji 64-bit czy 32-bit? Bo jeśli to drugie, to faktycznie więcej niż 50% RAMu Ci nie zaalokuje, bo kończy mu się przestrzeń adresowa.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Oczywiście chodzi o obsługę katalogów. Zrobiłem póki co tak: każdy zbiór zdjęć posiada osobny katalor LR. Czyli chcę zając się zdjęciami z Set1 to daję New catalog, wybieram Set1, tworze tam nowy katalog LR i importuje zdjęcia.

Od biedy może być, ale...niestety część ustawień jest zapisywana z katalogiem, np. to żeby zapisywane były pliki XMP, albo np. standardowe ustawienia wg aparatu (ot choćby profil Camera Standard zamiast Adobe Standard).

Zróba tak: utwórz nowy katalog ze swoimi ustawieniami globalnymi, ale nie importuj do niego zdjęć. Potem zwyczajnie skopiuj go tam, gdzie leżą Twoje RAWy, w tyle miejsc w ile potrzebujesz, ustawiaj mu nazwy jakie chcesz. Będzie hulało.

A swoją drogą nie lepiej mieć jeden katalog? Masz wtedy globalne wyszukiwanie po kluczach itp.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Czy da się filtrować po tym czy RAWy były modyfikowane lub nie? W Bridge jest to filtrowanie po Custom Settings..nie widzę coś tego w LR :(

Smart Collection -> "Has Adjustments" is false.

dziobolek
10-08-2010, 10:29
No więc... monitoruję systemowym task managerem, ewentualnie odpalam process explorer.
Odpalasz Lightroom w wersji 64-bit czy 32-bit? Bo jeśli to drugie, to faktycznie więcej niż 50% RAMu Ci nie zaalokuje, bo kończy mu się przestrzeń adresowa.


Wersja 64-bit. Nadal monitoruję/obserwuję i nie zauważam żadnych problemów.
Wszystko tak, jak napisałem wcześniej.

Pozdrówka!
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Nota Bene, odpalić w dowolnej wersji to można PS'a.
LR3 zainstalował się u mnie tylko w wersji 64-bit
i nie ma możliwości (nawet przez pomyłkę) by odpalić wersję 32-bit.

Pozdrówka!

iREM
10-08-2010, 13:19
Kilka portali opublikowało inforamcję o LR 3.2 release candidate, ja nie mogę nic znaleźć na stronach Adobe. Może mnie ktoś oświecić :) Czy może to pomyłka jest

http://blogs.adobe.com/lightroomjournal/

AMMarshall
10-08-2010, 13:41
Kilka portali opublikowało inforamcję o LR 3.2 release candidate, ja nie mogę nic znaleźć na stronach Adobe. Może mnie ktoś oświecić :) Czy może to pomyłka jest


http://blogs.adobe.com/lightroomjournal/

...nie wysilili się z rozwojem funkcjonalności, jedyny nowy ficzer:
- Additional direct publish functionality to Facebook, the popular social networking site.

:)

Na szczęście lepiej wygląda to jeśli chodzi o listę nowych obiektywów i listę poprawionych błędów.

allxages
10-08-2010, 13:44
Bo nowa funkcjonalność to raczej będzie dopiero w wersji 4

piotrr
10-08-2010, 18:50
Dzięki, mam nadzieję że dzięki tym poprawkom zyska wigoru, bo z dużym katalogiem jakoś nie grzeszy prędkością

kosa666
10-08-2010, 19:12
Poddaję się :(

Jak mam wydrukować z LR3 na papierze 10x15 bez marginesów... Przesiadłem się z DPP i wszytsko mi pasuje, tylko tego mi brak :(

Prosże o pomoc - bo ciagle wymusza jakieś tam marginesy :(

Pozdro

Pomoże ktoś?

MaciekH
10-08-2010, 19:24
Nie rozumiem pytania... Ustaw margines na 0 i po problemie... A jak masz papier o innym wymiarze niż samo zdjęcie to się nie dziw że jakiś margines tak czy siak wyjdzie...

panmateusz
10-08-2010, 20:34
Witam wszystkich , tak z innej beczki ..jak przestawić język z ang. na niemiecki.pod win było bez problemu a pod mac mam tylko wersje ang. i nie mogę sobie z tym poradzić , proszę o pomoc
Musisz mieć ustawiony język systemu jako niemiecki, inaczej się nie da.

dziobolek
10-08-2010, 23:38
Nie rozumiem pytania... Ustaw margines na 0 i po problemie... A jak masz papier o innym wymiarze niż samo zdjęcie to się nie dziw że jakiś margines tak czy siak wyjdzie...

Nie da się zejść poniżej 3,2 i 3,5 - sekcja "Layout".
Pewnie o to chodzi.

Pozdrówka!
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Pomoże ktoś?

I drukuje ci z taką ramką???
Nawet wtedy gdy wybierasz format np. "4x6 cali bez obramowania"???

Pozdrówka!

MaciekH
11-08-2010, 01:22
Nie da się zejść poniżej 3,2 i 3,5 - sekcja "Layout".
Pewnie o to chodzi.

Z tym bym polemizował...

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://s42.photobucket.com/albums/e319/MaciekH/retouch/margines.jpg)

Co prawda nie mam w tej chwili żadnej drukarki podłączonej, ale to chyba bardziej od niej zależy...

dziobolek
11-08-2010, 10:35
No to zdradź nam, jak to zrobić, bo u mnie suwaki marginesów
nie pozwalają zejść poniżej wcześniej podanych wartości.

Pozdrówka!

MaciekH
11-08-2010, 11:11
Miałem tak domyślnie ale nie drukuję sam zdjęć więc nie sprawdzałem co tu się działo jak była podłączona drukarka...

dziobolek
11-08-2010, 11:24
Miałem tak domyślnie ale nie drukuję sam zdjęć więc nie sprawdzałem co tu się działo jak była podłączona drukarka...

No właśnie! Ja też nie drukuję z pomocą LR3, a domyślnie mam takie marginesy,
no i za żadne skarby nie potrafię tego zmienić.

Pozdrówka!

N0SFERA2
11-08-2010, 11:30
Mam takie pytanie. W czasie reportażu siadła mi lampa a z racji tego, że było bardzo ciemno to zrobiłem kilka zdjęć w JPG przy ISO 1600. Jak zredukować sensownie szumy w tym programie podnosząc jednocześnie jasność.
Jakie są wasze najlepsze techniki w tym temacie?

dziobolek
11-08-2010, 11:44
Mam takie pytanie. W czasie reportażu siadła mi lampa a z racji tego, że było bardzo ciemno to zrobiłem kilka zdjęć w JPG przy ISO 1600. Jak zredukować sensownie szumy w tym programie podnosząc jednocześnie jasność.
Jakie są wasze najlepsze techniki w tym temacie?

Nowy LR3 oraz CR3 ładnie radzą sobie z szumami, IMHO lepiej niż wcześniejsze wersje.
Jeśli efekt cię nie zadowoli, polecam wypróbować DxO Optics Pro.

Pozdrówka!

N0SFERA2
11-08-2010, 12:12
Właśnie słyszałem, że taka rewelacja. Jednak bardziej interesują mnie ustawienia porady na jakie suwaki zwrócić uwagę przy rozjaśnianiu i jednoczesnym odszumowaniu.

glasseye
11-08-2010, 16:56
A czy ktoś może mi powiedzieć, dlaczego korzystając z LR3 i 50D z sigmą 18-50, w module Develop pod histogramem, przy zdjęciu robionym na 18mm wyświetla się 29mm (czyli tak jakby LR przeliczał na ekwiwalent dla małego obrazka)? Też tak macie? Przy zdjęciach z 400D wyświetla faktyczną ogniskową.

dziobolek
11-08-2010, 17:21
Właśnie słyszałem, że taka rewelacja. Jednak bardziej interesują mnie ustawienia porady na jakie suwaki zwrócić uwagę przy rozjaśnianiu i jednoczesnym odszumowaniu.

Niestety, nie ma na to gotowej recepty.
Masz dwa suwaki do szumu - Luminance i Color. Reszty raczej się nie rusza na początku.
Najpierw usuń szum kolorowy suwakiem Color, potem resztę suwakiem Luminance.
Na koniec możesz podostrzyć w sekcji Sharpening.
Ruszaj suwakami obserwując efekty w okienku podglądu,
lub na 100% powiększeniu, i zdecyduj co ci pasuje.

Pozdrówka!

dziobolek
11-08-2010, 20:43
Pomoże ktoś?

Nie dawało mi to spokoju i... znalazłem rozwiązanie, a właściwie prawidłowe profile.
Po lewej stronie na dole przycisk "Page Setup" otwiera okno dialogowe "Ustawienia wydruku",
w nim w sekcji "Papier" z menu rozwijanego "Rozmiar" wybieramy rodzaj papieru i formy drukowania.
Tam należy szukać do skutku profilu w odpowiednim rozmiarze,
najlepiej takiego który ma w nazwie "Bez Obramowania..." aczkolwiek nie ma reguły.
To że wybierzesz po prostu 10x15 lub odpowiednik w calach 4x6
nie gwarantuje tego, że będzie bez ramki.
U mnie ta lista jest dłuuuga i żadnej chronologii :evil:

Może się przyda potomnym ;-)

Pozdrówka!

kosa666
12-08-2010, 19:26
Nie dawało mi to spokoju i... znalazłem rozwiązanie, a właściwie prawidłowe profile.
Po lewej stronie na dole przycisk "Page Setup" otwiera okno dialogowe "Ustawienia wydruku",
w nim w sekcji "Papier" z menu rozwijanego "Rozmiar" wybieramy rodzaj papieru i formy drukowania.
Tam należy szukać do skutku profilu w odpowiednim rozmiarze,
najlepiej takiego który ma w nazwie "Bez Obramowania..." aczkolwiek nie ma reguły.
To że wybierzesz po prostu 10x15 lub odpowiednik w calach 4x6
nie gwarantuje tego, że będzie bez ramki.
U mnie ta lista jest dłuuuga i żadnej chronologii :evil:

Może się przyda potomnym ;-)

Pozdrówka!

niestety u mnie nie ma takich profili o podobnych proporjachi nie ma takich z napiesem "bez obramowania"... MOże to zalezy od drukarki?????

Mam Pixme 4600

moze kto ma inny pomysł????? :(

dziobolek
12-08-2010, 19:51
niestety u mnie nie ma takich profili o podobnych proporjachi nie ma takich z napiesem "bez obramowania"... MOże to zalezy od drukarki?????

Mam Pixme 4600

moze kto ma inny pomysł????? :(

Próbuj, kombinuj...
U mnie niektóre o nazwie "Bez Obramowania" pojawiają się z ramką, ale... da się suwakami
sprowadzić wartości do 0, mało tego, to jeszcze trzeba tą ramkę ręcznie przesunąć
na granice wyświetlanego formatu, jeśli wiesz co mam na myśli.

Jeśli to nie pomoże to w sterowniku/właściwościach drukarki powinna być możliwość
utworzenia i zapisu własnego profilu z rozmiarem.
Bynajmniej ja tak mam w przypadku posiadanego sprzętu.

Pozdrówka

mackw
12-08-2010, 20:09
Tak zalezy od konstrukcji drukarki niektore maja mozliwosc drukowania bez marginesow inne nie. Popatrz w instrukcji

oszołom
12-08-2010, 20:11
Poddaję się :(

Jak mam wydrukować z LR3 na papierze 10x15 bez marginesów... Przesiadłem się z DPP i wszytsko mi pasuje, tylko tego mi brak :(

Prosże o pomoc - bo ciagle wymusza jakieś tam marginesy :(

Pozdro

Witaj ! Musisz ustawić w zakładce ustawień drukarki trzecia zakładka od góry -Ustawienia strony- tam ustaw drukowanie bez obramowania. To spowoduje, że w zakładce pierwszej -Szybki start- odznaczone będzie drukowanie bez marginesów. Jeżeli ustawisz w zakładce -Szybki start- drukowanie bez marginesów, to nic ci to nie da. Dalej Lightroom będzie drukował z obramowaniem. Jeżeli to zrobisz tak jak napisałem to dopiero wszystkie suwaki w Lightroom-ie będziesz mógł ustawić na 0 i drukować bez obramowania.

kosa666
12-08-2010, 20:20
Witaj ! Musisz ustawić w zakładce ustawień drukarki trzecia zakładka od góry -Ustawienia strony- tam ustaw drukowanie bez obramowania. To spowoduje, że w zakładce pierwszej -Szybki start- odznaczone będzie drukowanie bez marginesów. Jeżeli ustawisz w zakładce -Szybki start- drukowanie bez marginesów, to nic ci to nie da. Dalej Lightroom będzie drukował z obramowaniem. Jeżeli to zrobisz tak jak napisałem to dopiero wszystkie suwaki w Lightroom-ie będziesz mógł ustawić na 0 i drukować bez obramowania.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale

trezcia zakłądka od góry to: w FILE/PRINT SETUP ?
a pierwsza to FILR/PRINT?

PS - jeżeli tak, to nie mam tak ani pół miejsca do zaznaczenia drukowania bez obramowań (moze używasz LR 2?)

oszołom
12-08-2010, 20:39
Nie, używam LR3. Musisz to zrobić w ustawieniach drukarki. Jak wchodzisz w LR3 do zakładki Print, potem dolny lewy róg, zakładka -Page Setup- otwiera ci się ustawienia wydruku dla drukarki. Ustawiasz tu rozmiar np 10 na 15. Klikasz na właściwości drukarki i znajdujesz zakładkę -ustawienia strony- i tam dopiero wybierasz -bez obramowania- dopiero po tym zabiegu możesz w Lighroom-ie ustawiać suwakami do 0 czyli bez obramowania.

allxages
13-08-2010, 00:49
Chyba małego buga znalazłem.

Miałem zdjęcie, które musiałem troszkę ratować w dziale Detail. Zarówno ostrość, luminancja itd. Wszystko. Póxniej jeszcze chciałęm zrobić kilka poprawek w HSL i co? Po ruszeniu HSL nagle zdjęcie totalnei zaszumione. Wystarczyło dać On/Off na zakładce HSL i ustawienia z Detail weszły w życiu i jest OK.

Zauważył ktoś coś takiego?

sebcio80
13-08-2010, 01:29
Chyba małego buga znalazłem.

Miałem zdjęcie, które musiałem troszkę ratować w dziale Detail. Zarówno ostrość, luminancja itd. Wszystko. Póxniej jeszcze chciałęm zrobić kilka poprawek w HSL i co? Po ruszeniu HSL nagle zdjęcie totalnei zaszumione. Wystarczyło dać On/Off na zakładce HSL i ustawienia z Detail weszły w życiu i jest OK.

Zauważył ktoś coś takiego?

to kwestia podgladu tylko, dzieje sie tak czesto, wystarczy dac 100% obraz i widac ze jest ok

allxages
13-08-2010, 01:50
Tak, tak. Wiem że podglądu, bo zapisywane jest to na pewno. Mimo wszystko to raczej bug, a nie feature ;-)


Swoją drogą, tym razem mimo początkowych oporów do LR (jestem zwolennikiem ACR) przekonałem się. Nie dość, że przyzwyczaiłem się, to jeszcze znalazłem dużo rzeczy, które ułatwiają pracę, jakieś drobnostki czy skróty klawiszowe. Muszę przyznać, że jednak LR jest lepsze niż Bridge+ACR :-)
Wciąż brakuję mi kilku rzeczy, ale pewnie długo lub nigdy ich nie zobaczę (np. wszystko to co mogę zrobić globalnie, chciałbym móc zrobić na pędzlu).

Jeszcze zostało mi rozpoczęcie użycia kolekcji, ale to za jakiś czas.

sebcio80
13-08-2010, 02:07
mi tez paru rzeczy brakuje, np, mozliwosci punktowej zmiany HSL, denerwuje mnie tez kadrowanie, dziala strasznie topornie i wolno, w dodatku nie zapamietuje formatu i blokady,

tu mozna liczyc tylko na konkurencje ze wiele zrobi w swoich softach, bo Adobe od tak sobie nie zrobi niemal wszystkich funkcji Photoshopa, nie byl by wtedy w ogole potrzebny...

allxages
13-08-2010, 02:19
mi tez paru rzeczy brakuje, np, mozliwosci punktowej zmiany HSL,

o lokalnych zmianach pisałem wyżej...


denerwuje mnie tez kadrowanie, dziala strasznie topornie i wolno, w dodatku nie zapamietuje formatu i blokady,

...ale kadrowanie jest przecież super. Bez porównania lepsze od tego z ACR. Można sobie włączyć przeróżne siatki itd. Ja i tak kadruje do 3:2 zawsze więc blokada mnie jakoś nie interesuje, bo defaultowo jest trzymanie proporcji oryginału.


tu mozna liczyc tylko na konkurencje ze wiele zrobi w swoich softach, bo Adobe od tak sobie nie zrobi niemal wszystkich funkcji Photoshopa, nie byl by wtedy w ogole potrzebny...

Mógłby być nawet ciut droższy, ale i tak bez konkurencji szans nie ma..

sebcio80
13-08-2010, 02:59
...ale kadrowanie jest przecież super. Bez porównania lepsze od tego z ACR. Można sobie włączyć przeróżne siatki itd. Ja i tak kadruje do 3:2 zawsze więc blokada mnie jakoś nie interesuje, bo defaultowo jest trzymanie proporcji oryginału.



ja osobiscie kadruje w Photoshopie juz na Tiff'ach,
nie wiem jak to robisz ze masz domyslnie trzymanie proporcji, u mnie tego nie ma, trzeba recznie, klodke wcisnac,
ale nawet pomijajac to, nigdy nie przyzwyczaje sie ze kadrujac poruszamy obrazem a nie ramką,

w ACR nigdy nie kadrowalem, ale tam to chyba zadnych opcji nie ma nawet

allxages
13-08-2010, 10:59
nie wiem jak to robisz ze masz domyslnie trzymanie proporcji, u mnie tego nie ma, trzeba recznie, klodke wcisnac,


Też nie wiem. Przy pierwszym użyciu nie trzymało proporcji. Zaznaczyłem więc żeby tzymał aspekt oryginalny czy tam 3:2 i od tego czasu już to działa.



ale nawet pomijajac to, nigdy nie przyzwyczaje sie ze kadrujac poruszamy obrazem a nie ramką,

Fakt, to jedna z rzeczy po której wyłaczałem LR i wracałem do ACR. Teraz jednak widzę, że można się do tego przyzwyczaić choć argumentów za takim rozwiązaniem nie widzę. Może jakiś patent był nałożony i nie nie dało się inaczej..



w ACR nigdy nie kadrowalem, ale tam to chyba zadnych opcji nie ma nawet

Coś tam jest niby, ale poukrywane i mało wygodne do użycia. Do pojedynczych sztuk to ACR jest OK, ale robić więcej niż 2-3 zdjęcia w nim to już mi się nie chce..

quail
14-08-2010, 12:45
Też nie wiem. Przy pierwszym użyciu nie trzymało proporcji. Zaznaczyłem więc żeby tzymał aspekt oryginalny czy tam 3:2 i od tego czasu już to działa.

Można też przytrzymać SHIFT i kadr będzie trzymał oryginalne proporcje.

mackw
14-08-2010, 15:18
... denerwuje mnie tez kadrowanie, dziala strasznie topornie i wolno, w dodatku nie zapamietuje formatu i blokady,


Lightroom ma jakis "sprytny" system formatowania, ktory stara sie zapamietac najczesciej uzywane ustawienia proporcji przy formatowaniu. Zauwazylem, ze jak zmienisz ustawienia i uzyjesz je na kilkunastu zdjeciach po kolei to je zapamieta az do momentu do jakiego zaczniesz uzywac innych ustawien czesciej.

streaker
14-08-2010, 15:47
Co do kadrowania (i ustawień brusha, graduate filter i innych) - LR zapamiętuje te ustawienia, które są wybrane zaraz po włączeniu narzędzia. Np. włączam kadrowanie, otwieram kłódkę, kadruję, zamykam kłódkę, znowu kadruje -> następne zdjęcie będzie zacznie od otwartej. Przykład2: włączam kadrowanie, kadruję, otwieram kłódkę, kadruję dalej -> następne zdjęcie zacznie od zamkniętej.

Ww. zasada nie nie działa na proporcje, bo te defaultowo zawsze są na 'oryginal' (takie zdjęcie program dostaje na starcie, a sam nie może zmienić kadrowania, tylko zapamiętać co użytkownik robił).

Podobnie z Adjustment Brushem - na starcie ustalamy jakieś param. i od tych zacznie się następne użycie brusha, nieważne że w połowie malowania zmieniliśmy zdanie i zamiast np. +0,5EV będzie +1EV

Paul80
23-08-2010, 19:57
Lightroom 3 strasznie wolno mi działa, natomiast na lightroom 2 pracowało się dość szybko. Czy da się jakoś przyśpieszyć 3 w ustawieniach?

koy
23-08-2010, 20:15
Też miałem taki problem i trochę pomogło zainstalowanie Lightroom 3.2 choć to taka jakby beta ciągle.

gietrzy
31-08-2010, 10:52
Też miałem taki problem i trochę pomogło zainstalowanie Lightroom 3.2 choć to taka jakby beta ciągle.

Już 3.2, oficjalnie wspiera

Canon EOS 60D
Casio EXILIM EX-FH100
Fuji FinePix HS10
Leica S2 (DNG*)
Panasonic DMC-FZ100
Panasonic DMC-FZ40 (FZ45)
Panasonic DMC-LX5
Pentax 645D
Samsung NX10
Samsung TL500 (EX1)
Sony A290
Sony A390
Sony Alpha NEX-3
Sony Alpha NEX-5
Sony SLT-A33
Sony SLT-A55V

quail
31-08-2010, 11:04
Już 3.2, oficjalnie wspiera

Masz na myśli wersję RC? Finalnej z tego, co widać jeszcze chyba nie ma.

gietrzy
31-08-2010, 11:09
http://niusy.onet.pl/niusy.html?t=artykul&group=pl.rec.foto.cyfrowa&aid=88697541

panmateusz
31-08-2010, 12:22
Jest, Lightroom automatycznie powiadamia o możliwości aktualizacji po uruchomieniu aplikacji (na Maku).

gadget_zary
31-08-2010, 12:52
Na Windzie tez powiadamia

panmateusz
31-08-2010, 21:47
Na iMaku z Intel Core 2 Duo 2.4 GHz i 4 GB DDR2 widać, że program działa trochę płynniej przy dużej ilości plików RAW.

quail
31-08-2010, 21:58
To świetny nius. Jak dam radę, to jutro zrobię update i zobaczę czy nowa wersja jest tak samo pamięciożerna (choć wydaje mi się, że to występowało tylko podczas importu dużej ilości plików lub generowania podglądów).

panmateusz
31-08-2010, 22:13
Tak, generowanie podglądów nadal leży, jednak w moim wypadku przy zmianie zakładki z Library na Develop program nie łapie już tak ogromnej zamułki, a sama praca i operowanie całym interfejsem wydaje się o wiele płynniejsze (przy bibliotece Lightrooma ważącej około 100 GB).

Cluer
31-08-2010, 22:58
to ja sie podepne pod watek...
mam pod laptopa podłączony monitor i nijak nie moge LR zmusic do pracy na 2 ekranach.
ustawiam ROZSZERZONY PULPIT we włascwościach karty ale jak klikam na monitorki po lewej [1] [2] :) to nic sie nie dzieje.

piotrr
31-08-2010, 23:40
na jakie monitorki klikasz ? :)

pitfuszyl
01-09-2010, 02:57
..a potrafi ktoś z Was powiedzieć jak jest z szybkością nowego LR vs Capture One 5 ???
Import powiedzmy 700 zdjęć w rozdzielczości 10M i następnie praca na takiej bazie.

allxages
01-09-2010, 03:02
Nie wiem jak CO, ale akurat import nie jest jakiś wolny. Wolny to raczej export jest.

Cluer
01-09-2010, 07:04
na jakie monitorki klikasz ? :)

http://www.lightworkshops.com/LR_interface_EAGLE.jpg
te widoczne na linku po lewej stronie z napisami 1 i 2 (pod przyciskiem import)
inna sprawa, ze mój system dogorywa i zachowuje się czasem dziwnie...

piotrr
01-09-2010, 17:04
naciśnij f11 :) albo z górnego menu window/secondary display/show.. praca z LR na dwóch monitorach to czysta przyjemność
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Jesli chodzi o wydajność... u mnie na PC c2d 3.0 z hd raptor na katalogu 40Gb juz trochę zwalnia i mieli czasami, doczytuje sobie i ogólnie błyskawicą nie jest.
Chociaż musze przyznać,że od 3.2b jest zdecydowanie lepiej

gietrzy
03-09-2010, 07:56
http://www.dpreview.com/news/1009/10090207tamronphotoshoplensprofiles.asp

Cluer
03-09-2010, 12:07
Jesli chodzi o wydajność... u mnie na PC c2d 3.0 z hd raptor na katalogu 40Gb juz trochę zwalnia i mieli czasami, doczytuje sobie i ogólnie błyskawicą nie jest.
Chociaż musze przyznać,że od 3.2b jest zdecydowanie lepiej

Ja już wiem co odwaliłem :evil:
Pierwszy kontakt z LR - kazał mi jakis katalog wskazac.
To zaznaczyłem katalog z fotkami (jakieś 200GB) i jak zobaczyłem, ze zamuliło poszedłwm na kolację :)
Myslałem, ze LR skataloguje sobie jak picassa i potem już będzie szybko :mrgreen: oj, byłem w błędzie.
Zwłaszcza ze to lapek 1,6Ghz, 1,5 GB RAM
teraz mam folder, który obrabiam wielkości 2 GB i idzie całkiem dobrze.

jacek-ie
05-09-2010, 23:27
Witaj,

ano jest dostępne w sieci spolszczenie do wersji 2.X, ale działa również w 3.X.

Jeżeli ktoś ma pytania, jak to zainstalować to zapraszam na PW albo GG.

Pozdrawiam,

Jacek

nilhi
06-09-2010, 13:16
Długo pracowałam na Capture One4, teraz testuję Lr3 i będę go kupować, ale mam pytanie:
w Capure Ona miałam przydatną funkcję kopiowania ustawień pojedynczego zdjęcia na całą grupę zdjęć.
Tymczasem w Lr gdy daję kopiowanie ustawień (copy/paste po lewej) to mimo zaznaczenia całej grupy zdjęć (podświetlenia ich w pasku na dole) ustawienie kopiuje się tylko na pierwsze z podświetlonych zdjęć.
A przecież gdy mam cała serię np. z momentu rzucania welonem (zawsze robię seryjnie trajektorię lotu - lubię to :-D ), chciałabym mieć możliwość przeniesienia ustawień na np. 5 zdjęć.
Czy tak się da?
Nie chodzi mi o preset dla całego katalogu, ale o swobodne kopiowanie na bieżąco.

AMMarshall
06-09-2010, 13:39
(...)
Tymczasem w Lr gdy daję kopiowanie ustawień (copy/paste po lewej) to mimo zaznaczenia całej grupy zdjęć (podświetlenia ich w pasku na dole) ustawienie kopiuje się tylko na pierwsze z podświetlonych zdjęć.
A przecież gdy mam cała serię np. z momentu rzucania welonem (zawsze robię (...)

Po zaznaczeniu wszystkich plików masz po prawej obok przycisku RESET przycisk AUTO SYNC i on musi być WŁĄCZONY, pokombinuj. Będzie działać. :)

streaker
06-09-2010, 14:06
nilhi - poszukaj guzika 'Synch' :)

Ja i tak kopiuję ctrl+shift+v po jednym zdjęciu - oglądam, kadruje, kopiuje ustawienia, ew. poprawka i tak po kolei

nilhi
06-09-2010, 14:07
O jaaa, dzięki Ci, zacny człecze i dobry ludziu! :mrgreen:

akustyk
06-09-2010, 14:09
Tymczasem w Lr gdy daję kopiowanie ustawień (copy/paste po lewej) to mimo zaznaczenia całej grupy zdjęć (podświetlenia ich w pasku na dole) ustawienie kopiuje się tylko na pierwsze z podświetlonych zdjęć.
w pasku to nie dziala. ale jak zrobisz w Grid View to bedzie dobrze.

nilhi
06-09-2010, 14:10
Hmm, mi działa w pasku :cool:
Nie wnikam czemu, tylko się cieszę. :mrgreen:
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Chyba że piszesz, Akustyk, o moim poprzednim sposobie. Tego nie próbowałam.

akustyk
06-09-2010, 14:23
a to nie wiem jak kombinujesz...
ja u siebie robie Ctrl-Shift-C na pierwszym zdjeciu serii i potem Ctrl-Shift-V na zaznaczonej grupie pozostalych fot z serii. ale w Grid View. jak to zrobie w pasku to ustawienia sa kopiowane tylko na pierwsza z zaznaczonych fot.

z tym ze to jest Lightroom 2, wiec w 3 moze byc inaczej.

quail
06-09-2010, 14:23
Po zaznaczeniu wszystkich plików masz po prawej obok przycisku RESET przycisk AUTO SYNC i on musi być WŁĄCZONY, pokombinuj. Będzie działać. :)

Prawie dobrze, ale prawie potrafi robić wielką różnicę ;-)
Jak jedno ze zdjęć już ma ustawione jakieś parametry (tak wnioskuję, bo jeśli chcemy robić Copy, to znaczy, że jest co kopiować), to Auto Sync nic nie pomoże.

1. Wskazać zdjęcie źródłowe
2. Używając SIFT+Click lub CTRL+Click wskazać pozostałe, na które chcemy skopiować ustawienia.
3. Użyć opcji Sync i wskazać które parametry chcemy skopiować.

allxages
06-09-2010, 14:37
uzyj sync

nilhi
06-09-2010, 14:41
Quail, robię dokładnie tak, jak napisałeś.
Myślę że AMMarchall miał dokładnie to samo na myśli, bo po poprawieniu parametrów jednego ze zdjęć i zaznaczeniu całej serii nie pojawia się po prawej stronie przycisku RESET żaden przycisk Auto Sync, ale za to po lewej pojawia się przycisk "Sync".
Założyłam, że AMMarchall pisze z pamięci i załapałam ideę a nie potraktowała tej rady dosłownie :grin:

quail
06-09-2010, 16:16
Quail, robię dokładnie tak, jak napisałeś.
Myślę że AMMarchall miał dokładnie to samo na myśli, bo po poprawieniu parametrów jednego ze zdjęć i zaznaczeniu całej serii nie pojawia się po prawej stronie przycisku RESET żaden przycisk Auto Sync, ale za to po lewej pojawia się przycisk "Sync".
Założyłam, że AMMarchall pisze z pamięci i załapałam ideę a nie potraktowała tej rady dosłownie :grin:

Ja akurat miałem odpalonego LR, więc miałem szansę napisać krok po kroku.
Auto Sync zadziała zanim zrobi się jakiekolwiek zmiany na pierwszym zdjęciu. Powoduje to zlinkowanie parametrów wybranych zdjęć (połączenie parametrów w grupę), przez co później poruszasz suwakami tylko na pierwszym, a zmiany są od razu przerzucane na całą serię.

Paul80
07-09-2010, 19:10
Mam taki problem, po eksporcie z lightrooma zdjęcia są bardziej kontrastowe i chyba czerń przycięta bardziej, w lightroomie jest dobrze. Fotki oglądam Fastone i Zoom Browserem i jest tak samo, już nie wiem co jest grane, za pomoc będę wdzięczny.

MaciekH
07-09-2010, 19:19
Przewałkuj temat profili kolorów, powinno Ci się trochę rozjaśnić...

Paul80
07-09-2010, 19:24
MaciekH, mógłbyś mi bardziej temat przybliżyć, o jakie profile chodzi?, przy eksporcie wybieram TIFF 8bit srgb.

MaciekH
07-09-2010, 19:29
A sam sobie nie możesz przybliżyć? http://tinyurl.com/2bk9kc4

Paul80
07-09-2010, 19:50
Zainstalowałem ACDSee Pro 3 i uruchomiłem CMS i ustawiłem tak jak na screenie i mam w końcu to samo jak w lightroomie. Fastone ma CMS, ciekawe kto go robił, badziew totalny, przez tego fastone co obrobiłem fotki, to po oglądnięciu, znowu powrót do obróbki i odjęcia black:-D.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img409.imageshack.us/i/20100907194820.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)


Mam nadzieję, że mam dobrze poustawianego CMS w ACDSee?

MaciekH
07-09-2010, 23:11
Fastone ma CMS, ciekawe kto go robił, badziew totalny, przez tego fastone co obrobiłem fotki, to po oglądnięciu, znowu powrót do obróbki i odjęcia black

Ktoś Ci przystawił pistolet do głowy i kazał go używać?
Ja z nim nie mam problemów...

Paul80
08-09-2010, 12:18
MaciekH, widzę że też jesteś niedoczytany i niedouczony, skoro nie masz problemów z Fastone, zamiast starać się pomóc, to się wymądrzasz a pożytku z tego żadnego.

MaciekH
08-09-2010, 14:28
jesteś niedoczytany i niedouczony, skoro nie masz problemów z Fastone

Nie widzę korelacji między stanem mojej wiedzy a rzekomymi błędami w oprogramowaniu...

Ale cieszę się, że Ty jesteś taki oczytany i wszechwiedzący, ale szkoda, że z kulturą trochę słabiej...
FastStone tak btw, Geniuszu!

Paul80
08-09-2010, 15:34
Nie widzę korelacji między stanem mojej wiedzy a rzekomymi błędami w oprogramowaniu...

Ale cieszę się, że Ty jesteś taki oczytany i wszechwiedzący, ale szkoda, że z kulturą trochę słabiej...
FastStone tak btw, Geniuszu!

Po pierwsze, jak cytujesz, to cytuj całe zdanie, napisałem że też jesteś niedoczytany, czyli ja też;-). Jeżeli nie widzisz różnicy podglądu Rawa w Lightroomie i późniejszym eksportemi podglądem w Fastone , to gratuluję wzroku. Z tego co pamiętam, to nawet Janusz Body nie używa Fastone, ponieważ nie ma on pełnego z CMS. Nie wiem jakie zdjęcia robisz, ale zrób sobie parę ślubnych, to zobaczysz jak Fastone przytnie w cieniach i tak już ciemne garnitury. Następna sprawa, że zawsze oceniałem zdjęcia po eksporcie z Lightrooma w Fastone i to był chyba największy błąd. Jeżeli się mylę z Fastone, to proszę mnie poprawić.

allxages
08-09-2010, 15:40
Z tego co pamiętam, to nawet Janusz Body nie używa Fastone

No to rzeczywiście. Może warto napisać autorom FS, że Janusz Body nie używa?

Paul80
08-09-2010, 15:42
allxages, czy Fastone w pełni obsługuje CMS?

MaciekH
08-09-2010, 15:54
Jeżeli nie widzisz różnicy podglądu Rawa w Lightroomie i późniejszym eksportemi podglądem w Fastone , to gratuluję wzroku.

Nie widzę, bo nie używam do poglądu FastStona, proste;)

Paul80
08-09-2010, 16:46
Ktoś Ci przystawił pistolet do głowy i kazał go używać?
Ja z nim nie mam problemów...


Nie używasz:mrgreen:

allxages
08-09-2010, 17:47
allxages, czy Fastone w pełni obsługuje CMS?

A skąd ja mam wiedzieć? Nie używam kiepskich programów :)

Janusz Body
08-09-2010, 17:55
allxages, czy Fastone w pełni obsługuje CMS?

http://www.color.org/version4html.xalter
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Sciągnij wszystkie cztery obrazki i wyświetlaj je po kolei w FastStone.

Paul80
08-09-2010, 20:35
Pobrałem 4 obrazki z samej góry i wyświetlałem w fastone z włączonym CMS, obrazki były takie same i wedle rezultatu z tamtej strony - The system supports these ICC version 4 and version 2 profiles, natomiast przy wyłączonym CMS, obrazki były różne - The system does not support these ICC profiles.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Sprawdziłem te same obrazki w ACDSee pro 3 z włączonym i wyłączonym CMS i wyniki są takie same The system does not support these ICC profiles, ciekawe dlaczego w fastone jest różnica przy włączonym i przy wyłączonym.

Janusz Body
08-09-2010, 20:52
..... ciekawe dlaczego w fastone jest różnica przy włączonym i przy wyłączonym.

http://canon-board.info/showthread.php?p=865040

Paul80
08-09-2010, 22:59
Janusz w jakim celu miałem sprawdzić te obrazki, bo już nie bardzo wiem o co chodzi, jeżeli ACDSee z CMS daje mi 100% to samo co w lightroomie, więc problem leży chyba w Fastone Image Viewer???

tomdz
08-09-2010, 23:16
Z własnego doświadczenia wydaje mi się, że o ile Faststone poprawnie interpretuje profile z pliku (np. AdobeRGB), to nie uwzględnia profilu monitora, więc jeśli monitor ma duży odchył od wzorcowych parametrów (jak mój laptop), to rozjazd w stosunku do LR jest faktycznie konkretny. Przynajmniej tak jest u mnie. A na standardowej windowsowej galerii, 100% zgodności.

MaciekH
09-09-2010, 00:10
Nie używasz:mrgreen:

Czytaj proszę ze zrozumieniem, to nie trudne...


bo nie używam do poglądu FastStona

a jeśli nawet, to i tak różnice nie widzę...

Janusz Body
09-09-2010, 08:13
.....!
..... ciekawe dlaczego w fastone jest różnica przy włączonym i przy wyłączonym.

Równie ciekawe jest dlaczego w pokoju jest ciemno przy wyłączonym świetle a jasno przy włączonym. :twisted:

Jeśli program ma wyłączonego CMSa to system (np. Win) wysyła proste niezmienione wartości RGB do karty graficznej. Jeśli CMS jest włączony to wartości RGB są zmieniane w wyniku działania profilu ICC tak, żeby na monitorze były wyświetlone poprawnie.

http://canon-board.info/showthread.php?t=8520
http://canon-board.info/showthread.php?t=68233
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Janusz w jakim celu miałem sprawdzić te obrazki, bo już nie bardzo wiem o co chodzi, jeżeli ACDSee z CMS daje mi 100% to samo co w lightroomie, więc problem leży chyba w Fastone Image Viewer???


Obrazki miałeś sobie wyświetlić, żeby zobaczyć czy wszystkie Twoje programy pokazują je poprawnie a jeśli nie to które.

UWAGA: Jak pokazuje przykład nowego IE (http://canon-board.info/showthread.php?t=68243) nie wystarczy, że któryś obrazek też jest niebieski - MA BYĆ TAK SAMO niebieski jak pozostałe.

Paul80
09-09-2010, 16:31
Równie ciekawe jest dlaczego w pokoju jest ciemno przy wyłączonym świetle a jasno przy włączonym. :twisted:

Jeśli program ma wyłączonego CMSa to system (np. Win) wysyła proste niezmienione wartości RGB do karty graficznej. Jeśli CMS jest włączony to wartości RGB są zmieniane w wyniku działania profilu ICC tak, żeby na monitorze były wyświetlone poprawnie.

http://canon-board.info/showthread.php?t=8520
http://canon-board.info/showthread.php?t=68233
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!



Obrazki miałeś sobie wyświetlić, żeby zobaczyć czy wszystkie Twoje programy pokazują je poprawnie a jeśli nie to które.

UWAGA: Jak pokazuje przykład nowego IE (http://canon-board.info/showthread.php?t=68243) nie wystarczy, że któryś obrazek też jest niebieski - MA BYĆ TAK SAMO niebieski jak pozostałe.


Januszku, bardzo Cie cenię za ogrom wiedzy, ale gdybyś doczytał do końca ten wpis, to zrozumiałbyś moje zdziwienie :

Sprawdziłem te same obrazki w ACDSee pro 3 z włączonym i wyłączonym CMS i wyniki są takie same The system does not support these ICC profiles, ciekawe dlaczego w fastone jest różnica przy włączonym i przy wyłączonym CMS.

Bo niby dlaczego program z pełnym CMS jakim jest ACDSee pro, czy ma włączonego CMS czy wyłączonego, obrazki są takie jakby w ogóle nie wspierał ICC, a w Fastone widać zmiany tak jak napisałem powyżej, nie wiem co jest grane, ale w ACDSee pro, mam obraz jak w lightroomie, więc o co jest grane z tymi obrazkami?

nilhi
09-09-2010, 16:55
Łyso mi, że ciągle tylko pytam, ale dopiero testuję Lra... :oops:
No i mam nową zagwostke.
Po plenerze jak zwykle poprzegrywałam RAWy na płyty i na twardy dysk, po czym na dysku przeprowadziłam selekcję.
Odpaliłam Lra aby tą wyselekcjonowaną ilość opracować, patrzę, a on wytrzasnął skądś wersję niewyselekcjonowaną i sam z siebie otwiera mi setki zdjęć. W końcu zorientowałam, że zostawiłam kartę w czytniku i on automatycznie wybrał ją sobie do importu.
Przerwałam (poprzez mało wyrafinowane zamkniecie Lra) ta operację. Usunęłam kartę z czytnika, odpaliłam LRa jeszcze raz, wchodzę do posortowanego katalogu i zonk - zdjęcia, które on sobie wcześniej ściągnął (ale dokąd??) a które w części znajdują się też w katalogu wyselekcjonowanych zdjęć są nieaktywne. Jakby pamiętał, że już je kiedyś widział i nie chce ich otworzyć drugi raz. Check all nie pomaga.
Help! Nie chcę przeprowadzać selekcji po raz drugi, w Lre!

A jeżeli irytuję kogoś pytaniami o charakterze podstawowym, to proszę o linka gdzie takie kwestie związane z obsługą zostałyby wyjaśnione...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Tylko te zdjęcia, których nie zdążył wczytać z karty, dają mi się teraz obsługiwać...

Paul80
09-09-2010, 17:29
Wjedź do sekcji Libary ( biblioteka) i w lewym panelu będziesz miała wszystkie foldery, które zostały importowane łącznie ze zdjęciami, sprawdź sobie wszystkie i zobaczysz który to folder. I w jaki sposób przeprowadzałaś selekcję?

nilhi
09-09-2010, 17:45
Model postępowania mam taki:
zrzucam karty na twardy dysk.
Przeglądam.
Kasuję nieodwołalnie (delate do kosza, późinej kosz się opróżnia) ewidentne gnioty, np. zdjęcia mrugnięte.
Po tym zostaje mi nadal 95% zrobionych zdjęć.
Nagrywam to na dysk zewnętrzny oraz na płyty DVD.
Teraz kasuję dalej (w tym samym katalogu na dysku twardym komputera) delatem do osiągnięcia pożądanej ilości.

Czy mam znaleźć w Lr ten katalog, który sam się częściowo zaimportował z karty i go jakoś usunąć? Jak?

Janusz Body
09-09-2010, 17:51
Januszku, bardzo Cie cenię za ogrom wiedzy, ale gdybyś doczytał do końca ten wpis,...


Doczytałem, doczytałem :-)

ściągnij ten obrazek i wyświetl go we wszystkich programach. Ma 800x800 mam nadzieję, że nie wyrzucą :-) bo przy okazji można zobaczyć jak działa przeglądarka.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img101.imageshack.us/i/farbkreis.jpg/)

Paul80
09-09-2010, 17:54
Ciekawa selekcja:-D, jeżeli nie widzisz tych zdjęć w katalogu w eksploratorze i samym lightroomie, to pozostaje zabawa od nowa. A co do importu, to chyba sama musiałaś akceptować import:mrgreen: i nawet akceptować nadpisanie tych samych zdjęć.

Polecam Ci ten artykuł o lightroomie ;-)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
http://www.dfv.pl/lightroom.html

nilhi
09-09-2010, 17:57
Kurczę, nie pamiętam żebym akceptowała cokolwiek.
On jakoś tak robi, że nawet jak otwieram dyski zanim zdążę wejść do odpowiedniego folderu to on już w międzyczasie sobie otwiera w podglądzie coś, co tam akurat "luzem leży".
Ale nawet jeśli zaimportowałam (może tak było, od rana siedzę nad zdjęciami i trochę się pod wieczór zautomatyzowałam) to czy nie mogę usunąć tego folderu, który on już zaimportował z karty?

Podaj proszę link do artykułu.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Nad tym artykułem już siedzę, wyszukałam go sobie sama, ale nie widzę aby poruszony został mój problem.
Czy powinnam np. spróbować ściągnąć te zdjęcia jako kopie wirtualne?

Paul80
09-09-2010, 18:00
Doczytałem, doczytałem :-)

ściągnij ten obrazek i wyświetl go we wszystkich programach. Ma 800x800 mam nadzieję, że nie wyrzucą :-) bo przy okazji można zobaczyć jak działa przeglądarka.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img101.imageshack.us/i/farbkreis.jpg/)

Dopiero jutro rano to sprawdzę, ale ciekawy jestem już teraz, co to za test i do czego ten obrazek porównywać?

nilhi
09-09-2010, 18:12
Odkrycie. Po odhaczeniu "Don`t import suspected duplicates" jestem w stanie uaktywnić te zdjęcia, które pokrywają się z tymi które zdążył przegrać z karty mogę opracowywać.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
OK, już wiadomo.
W Navigatorze trzeba wejść w All photograpgs, zaznaczyć zdjęcia których chcemy się pozbyć, prawy guzik myszki, z menu kontekstowego wybrać Delate photos. Pojawia się komunikat, wybieramy Remove, żeby usunąć tylko z LRa.
Można importować od nowa.

8-)

Janusz Body
09-09-2010, 18:25
Dopiero jutro rano to sprawdzę, ale ciekawy jestem już teraz, co to za test i do czego ten obrazek porównywać?

Do niczego nie porównywać. Gelb to po niemiecku żółty i ma być żółty - np. w IE jest zamiast tego wyświetlany purpurowy.

dinderi
09-09-2010, 20:01
Do niczego nie porównywać. Gelb to po niemiecku żółty i ma być żółty - np. w IE jest zamiast tego wyświetlany purpurowy.
IE wszystkie kolory wyswietla inaczej, na tym obrazku. Niezłe.

arturs
09-09-2010, 20:30
ale jaja.. u mnie też wszystko inaczej
ale skoro tak to dlaczego zdjęcia wyświetla "mniej więcej" poprawnie - to znaczy że nie wyglądają jak negatyw czy coś takiego..

Janusz Body
09-09-2010, 20:38
ale jaja.. u mnie też wszystko inaczej
ale skoro tak to dlaczego zdjęcia wyświetla "mniej więcej" poprawnie - to znaczy że nie wyglądają jak negatyw czy coś takiego..

Tu jest po prostu trochę przesadzone. Ale jeśli zamiast żółtego masz purpurę to zdjęcia które oglądasz w przeglądarce nie mają tych kolorów co trzeba.

Paul80
09-09-2010, 21:18
Kurczę, nie pamiętam żebym akceptowała cokolwiek.
On jakoś tak robi, że nawet jak otwieram dyski zanim zdążę wejść do odpowiedniego folderu to on już w międzyczasie sobie otwiera w podglądzie coś, co tam akurat "luzem leży".
Ale nawet jeśli zaimportowałam (może tak było, od rana siedzę nad zdjęciami i trochę się pod wieczór zautomatyzowałam) to czy nie mogę usunąć tego folderu, który on już zaimportował z karty?

Podaj proszę link do artykułu.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Nad tym artykułem już siedzę, wyszukałam go sobie sama, ale nie widzę aby poruszony został mój problem.
Czy powinnam np. spróbować ściągnąć te zdjęcia jako kopie wirtualne?


Masz straszny mętlik z najprostszą rzeczą, jaką jest import zdjęć i sama nie wiesz jak to było, a my też nie wiemy i Ci nie powiemy. Kopie wirtualne, to sobie sama tworzysz i jest to jako duplikat. Nie mam teraz jak sprawdzić, czy lightroom pobiera fotki bez akceptacji, ale może ktoś jeszcze się wypowie, bo ja nie zgrywam zdjęć lightroomem.

nilhi
12-09-2010, 13:06
Jak już napisałam stronę wcześniej, rozgryzłam to.
Może komuś się przyda.
A może nie, może tu wszyscy od pierwszego odpalenia nie mają problemów z LRem ;)

lux
13-09-2010, 11:51
to kółeczko mocne :) pod Chrome nie ma żółtego, w przeglądarce plików mam :]

MC_
13-09-2010, 12:01
Przepraszam jeśli było, ale nie mogę odnaleźć...

Przy otwieraniu rawa mam ustawienia takie, że redukcja szumu kolorowego jest na 25. Chciałbym na "0". Jak to ustawić?

sebcio80
13-09-2010, 12:05
Przepraszam jeśli było, ale nie mogę odnaleźć...

Przy otwieraniu rawa mam ustawienia takie, że redukcja szumu kolorowego jest na 25. Chciałbym na "0". Jak to ustawić?

najprosciej zrobic preset z wlasnymi ustawianiemi i z nimi wgrywac nowe pliki,

MC_
13-09-2010, 12:18
Ok, dziękuję.

glasseye
13-09-2010, 16:35
Doczytałem, doczytałem :-)

ściągnij ten obrazek i wyświetl go we wszystkich programach. Ma 800x800 mam nadzieję, że nie wyrzucą :-) bo przy okazji można zobaczyć jak działa przeglądarka.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img101.imageshack.us/i/farbkreis.jpg/)

Co ciekawe, Zoom Browser wyświetla go podobnie jak IE
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
czyżby wobec tego ZB źle wyświetlał kolory?

Janusz Body
14-09-2010, 14:09
Co ciekawe, Zoom Browser wyświetla go podobnie jak IE
....czyżby wobec tego ZB źle wyświetlał kolory?


Na to wygląda. Niestety nie mogę sprawdzić u siebie. Win 7 x64 PL i ZoomBrowser nie współpracują zupełnie a jako, że mi na ZB niespecjalnie zależy to po sciągnięciu wszystkich upgradów i 5 min walki odpusciłem.

Pawel_G
14-09-2010, 15:17
Najśmieszniej to to wyświetla Opera bo w miejscu Rot jest niebieski czyli przesunięcie o jakieś 100 stopni CW.

lux
14-09-2010, 15:28
jak wyjaśnić, że kolory są całkiem inne niż opisane na testowym pliku a fotografie wyglądają w miarę ok tj. niebo jest niebieskie nie jest zielone?

molsar
14-09-2010, 15:42
moze wcisne sie miedzy ta lawina dot. ZB...
- czy jest mozliwosc sortowania miniatur tylko poziomych/pionowych w LR 3.2?
w metadata nie ma opcji "orientation"...

quail
14-09-2010, 16:26
- czy jest mozliwosc sortowania miniatur tylko poziomych/pionowych w LR 3.2?
w metadata nie ma opcji "orientation"...

Przejdź do Library i posortuj po Aspect Ratio. Na początek polecą pionowe.

marekb
17-09-2010, 10:15
http://www.dfv.pl/lightroom.html jest tu bład w artykule o dropletach, może w LR 1.. to działało, lecz nie w 2, lub 3 - w których możesz sobie zapodać swój profil labu i w tym właśnie oknie gdzie tam widać sRGB to mimo konwersji dane do eksportu w oknie LR są dla niego priorytetem i przekonwertuje nazat do sRGB - z resztą po co taka akcja jak w oknie exportu LR juz można zaznaczyć swój profil. Druga sprawa, czy ktoś spotkał się w LR z opcją zapisania i niedołączania profilu?? Szukam wszędzie i chyba nie ma, a imo błąd Adobe bo tylko po to muszę odpalać bridge'a:evil:

allxages
17-09-2010, 10:29
A możesz mi podać chociaż jeden powód dla którego chciałbś zapisać zdjęcie bez dołączenia profilu?

marekb
17-09-2010, 10:34
A możesz mi podać chociaż jeden powód dla którego chciałbś zapisać zdjęcie bez dołączenia profilu?
a ten, że profil to dodatkowe MB do każdego pliku dołaczane bez potrzeby. Jeśli wysyłam 100-200 zdjęc przez net to masz jasność

Janusz Body
17-09-2010, 11:05
a ten, że profil to dodatkowe MB do każdego pliku dołaczane bez potrzeby. Jeśli wysyłam 100-200 zdjęc przez net to masz jasność

Jedno zdjęcie z tagiem profilu sRGB to ok 3kB więcej niż bez tagu profilu. na 200 zdjęciach odszczędzisz nieco ponad pół MB. Na HDD możesz nie oszczędzić nic bo każdy plik i tak zajmuje cluster i zwykle nie oszczędzisz więcej niż 1 cluster a często wcale.

Brak profilu jest niestety różnie interpretowany przez przeglądarki i niestety nie można liczyć na to że inni będą tego świadomi. Nawet na tym forum sporo osób używa IE albo Chrome i... oglądają inne kolory od zamierzonych przez Ciebie. :-)

http://canon-board.info/showthread.php?t=68233
http://canon-board.info/showpost.php?p=865566&postcount=226