PDA

Zobacz pełną wersję : Metz mecablitz 15 MS-1 digital



hekselman
21-02-2010, 17:24
Też długo sie wahałem aż w końcu...cena wygrała. Zobacz to: http://www.metz-lampy.pl/?/aktualnosci/pokaz/6
Ciekawe podejscie do lampy pierścieniowej.
Lampa naprawdę pracuje bezprzewodowo jako slave w systemie Canona!
Ja wysterowuję ją ST-2 ale normalnie przewidziane jest do tego celu używanie:
- wbudowanej lampy która przesłania się by ukryć błysk a zostawić transmisję - (dostarczaną w zestawie)specjalną przysłoną
- dowolną lampą master
Dośc sprawnie i szybko sie ładuje; pozwala dzieliś proporcje palników; potwierdza prawidłowośc naświetlenie.
Całość w przyzwoitym futerale z pierścieniami i szybką rozpraszającą.
Używam z Eneloopami AA - bez najmniejszych problemów.
Sprawdza się również w portrecie całkiem udanie - no i jak to lampa systemowa - może współpracować z większa ilością Canonowych błyskotek.
Za zalety uznaję niezwykle kompaktową budowę i "zero kabelkologi" oraz możliwość regulowania kąta świecenia palników.
No i cena... znalazłem w ceneo za naprawdę przyzwoitą kasę!
Uznałem że Metz to jest marka a nie "jakaś" marka i nie narzekam.

jacapa
21-02-2010, 18:35
Wygląda bardzo ciekawie , cena też zachęcająca ale

Lampa naprawdę pracuje bezprzewodowo jako slave w systemie Canona!
Ja wysterowuję ją ST-2 ale normalnie przewidziane jest do tego celu używanie:
- wbudowanej lampy która przesłania się by ukryć błysk a zostawić transmisję - (dostarczaną w zestawie)specjalną przysłoną
- dowolną lampą master
Dośc sprawnie i szybko sie ładuje; pozwala dzieliś proporcje palników;

1) przecież wbudowana lampa nie wysyła żadnych sygnałów tylko błysk ( no może w 7D ale nie jestem pewien)

2) master i slave muszą "na siebie patrzeć". Jeśli zapniemy np. 580EX na body to jak się będą widzieć ?

3) W jakiej proporcji można podzielić błysk palników ?

4) Regulacja o te 20* to na zewnątrz czy w stronę osi obiektywu ?

dinderi
21-02-2010, 21:32
Też długo sie wahałem aż w końcu...cena wygrała. Zobacz to: http://www.metz-lampy.pl/?/aktualnosci/pokaz/6

Jaka jest średnica nominalna otworu, na jaki gwint pasuje, bez przejściówek??

hekselman
21-02-2010, 22:19
Od tyłu:
Potrzebna jakaś przejściówka - max średnica to 72 mm.
Podstawowe 52, 55 i 58 jest w komplecie.
Dalej..
1.Lampa coś tam chyba wysyła...chocby przedbłysk i błysk właściwy.
ST2 wysyła tylko błysk wyzwalający i to ciemnoczerwony (niewidoczny na zdjęciu).Przesłona która jest w komplecie z lampą - też jest mocno tłumiąca w kierunku ciemnoczerwonego czyli - pozwala najprawdopodobniej wyzwalać lampę pierścieniową.
A E-TTL to w końcu sprawa aparatu a nie lampy.
Nic więcej chyba nie trzeba przekazywac lampie bo to slave - a podczerwienią do slava przekazuje sie jedynie dane dotyczące nastawów lampy możliwe również do zrealizowania ręcznie.
2.Hmmm...ja praktycznie używam systemu master - slave Canona. Zdziwiłbyś się zapewne jak dalekie od rzeczywistości jest to stwierdzenie " master i slave muszą "na siebie patrzeć". W życiu nie! Do tego stopnia że bez problemu w pomieszczeniu wyzwalam np schowane w softboxach i niewidoczne lampy. A czasem jak chcę się odsunąc - to wyzwalam z pomieszczenia do pomieszczenia (wiadomo ze musza być otwarte drzwi bo to nie radio) zadziwiająco skutecznie. Natomiast gdy sie widzą - to w pełnym słońcu - 25 m spoko i na 100%.
Dla mnie - system Canona jest tyle samo niedoceniany co nieznany. Miałem przyjemność pobawić sie radiówką z TTLem - nie widze sensu kupowania j e d n e g o takiego urządzenia za cenę jednej lampy najnowszej generacji. Obecnie dłubię w lampie by "wyodrębnić" z niej moduł łączności bezprzewodowej tak by można było go umieszczać w odległości do pół metra od lampy lub wspomóc dodatkowym układem optycznym.Wtedy - nie ma takiej radiówki co temu "podskoczy" .Fajnie mieć 5 czy 6 szt dobrze rozmieszczonych choćby 420 a lepiej 550 z dodatkowym zasilaniem ze wszystkimi zaletami TTLu i sterowania.
3. 1/1 - 1/64
4.20 stopni co dziesięć ze skierowaniem do środka - to by precyzyjniej naświetlić bardzo bliskie przedmioty.
Dodam że można oczywiście postawić lampkę choćby po to by gdzieś za rozjaśniacz cieni czy podświetlacz tła służyła - nawet współpracując z macierzystą lampką aparatu!
Zapomniałem napisac że lampa posiada bardzo skuteczne diodowe oswietlenie wspomagające AF - przy makro - świetna sprawa! No i światło modelujące...:-)

jacapa
21-02-2010, 22:41
O rzesz w mordę , ale kusisz.:-D
Jakby miała też master to już bym był zdecydowany.

Powiedz jeszcze dobra duszo czy próbowałeś wyzwalać ją lampą zewnętrzną Canona 430Ex lub 580Ex ?

hekselman
22-02-2010, 12:48
Bo ja wiem czy kuszę? No - fajna lampka: zwarta; bez kabli - myk i zapięta.
Sprawdziłem z 580 I - tak miało być?
Ustawienie lampy 580 w tryb normalnej pracy -NIE POWODUJE WYZWALANIA Metza!
Dopiero przełączenie jej w tryb albo Master albo Slave - włącza pierścieniową.
Wtedy zależnie od ustawienia palnika 580 używa sie jej światła bądź nie. Przy czym nawet wyłączenie w menu błysku 580 powoduje że ten błysk jest - tylko nie ma mocy.
Lampa i tak błyska ale jest to najwyraźniej jakiś błysk o mini mocy przeznaczony do sterowania. Chyba też przenosi jakieś informacje bo korekta +/- naświetlenie błyskiem na 580 czy w menu aparatu - daje efekty na zdjeciu - doświetlenie llub niedoświetlenie światłem Metza.
Cały czas mówimy o 580 I.
"Dwójka" daje ten komfort że można to wszystko z poziomu menu aparatu.

Próbowałem wyzwolić Metza lampą 420 - w żaden sposób nie daje się!
Wniosek z tego - potrzebna jest lampa/ST2/aparat(?) pracujące z możliwościa trybu master.
Nawet starsza 550 która mam niezależnie jak jest ustawiona: master czy slave / z błyskiem czy bez - też wyzwala Metza.
Ale MUSI byc włączony jakiś tryb sterowania.

Nie mam puszki z wbudowaną lampą.
I - mała poprawka: regulacja mocy 1/1-1/64 dotyczy trybu manualnego.
Rozdział proporcjonalny pomiędzy palnikami to 1/1-1/8

hekselman
17-05-2010, 17:17
Ukazło się nowe firmware do tej bezprzewodowej lampy pierścieniowej (nie tylko do makro) - świetnie współpracującej również z zewnętrznym, dowolnym masterem Canona i dającej duże możliwości zrównoważonego i bezcieniowego oświetlenia przy zaskakującej sprawności.
http://www.metz-lampy.pl/?/aktualnosci/pokaz/6

gregorio1972
08-06-2010, 07:09
Witam :) w nawiązaniu do wcześniejszego wpisu, czy ktoś używa tej lampy Metz mecablitz 15 MS-1 digital lub innych pierścieniowych. Jeżeli tak to proszę podzielić się wrażeniami, bardzo mnie interesują przykładowe fotki bo niestety nigdzie ich nie mogę znaleźć

gwozdzt
08-06-2010, 07:54
Witam :) w nawiązaniu do wcześniejszego wpisu,
wcześniejszy post nt. MR-14EX połączyłem z innymi wątkami o tej lampie:
http://canon-board.info/showthread.php?t=59227

ponadto tu jest porównanie MR-14EX z pierścieniówką Sigmy EM-140
http://canon-board.info/showthread.php?t=10397


czy ktoś używa tej lampy Metz mecablitz 15 MS-1 digital
hekselman napisał już na tyle dużo, ze wydzieliłem w postaci odrębnego watku, ponieważ uważam że lampa ta jest godna osobnego tematu.
Przy okazji dorzucam link do instrukcji:
http://www.metz.de/fileadmin/fm-dam/Download/Photo_Electronic/Bedienungsanleitung/mecablitz/mecablitz_20_bis_36/mecablitz_15_MS_1_digital_D_F_NL_GB_I_E.pdf


lub innych pierścieniowych.
a na temat innych jest ten spory wątek:
http://canon-board.info/showthread.php?t=22101

Też długo sie wahałem aż w końcu...cena wygrała. Zobacz to: http://www.metz-lampy.pl/?/aktualnosci/pokaz/6
Ciekawe podejscie do lampy pierścieniowej.
Lampa naprawdę pracuje bezprzewodowo jako slave w systemie Canona!
Ja wysterowuję ją ST-2...
pozwala dzieliś proporcje palników
Czy ratio pomiędzy palnikami działa z ST-E2 (A:B) czy też trzeba "dłubać" w ustawieniach na lampie?

hekselman
24-06-2010, 09:26
Ratio palników łatwo ustawia się z poziomu "dłubania w lampie" - całe niewielkie MENU lampy uważam za łatwo dostępne.
Ratio sterowane z systemu Canona działa pomiędzy lampą Metza a innymi - współdziałającymi. Ja np często używam (dla poprawienia plastyczności zdjęcia) zamiast ST2 - drugiej lampy z sanek (sterującej) bądź lampy ustawionej z boku.
Za niewielkie pieniądze znajomy tokarz wykonał mi pierścień umożliwiający założenie do obiektywów filtrem 77mm - co prawda na ogniskowej 16 mm winietuje ale na 24-70 bez widocznych ubytków!
Lampa bardzo efektywnie współpracuje z zasilaniem Eneloopami (najmniejszymi).
Jesli chodzi o zdjęcia - lampa pierścieniowa pozwala na bardzo bliskie podejście do przedmiotu bez obawy o przysłonięcie obiektywem dostępu światła - to przy makro.
Osobiście uważam że bardzo cennym jest - przy doświetleniu dwoma lampami: pierścieniową i z sanek - zaskakująco skuteczne (nieosiagalne innymi prostymi metodami) wygubienie/rozmycie cieni.

astroadamo
24-06-2010, 11:07
hekselman a masz może jakieś macro z użyciem tej lampy? Powiedzmy przy f9-14 i iso max 200? Miałem w rękach tą lampę przez kilka min i wydawało mi się, że za słabo błyska.

hekselman
25-06-2010, 23:44
Proszę:
http://hotfile.com/dl/50590815/481cf56/jeowiec.zip.html
Skorupa jeżowca: 100 macro + 3 pierścienie; f=20 1/200 ISO 50 lampa Metza wyzwalana ST2.
Da się używać :-)