PDA

Zobacz pełną wersję : 580EX II + 50D błędne ekspozycje



Zybi_S
06-06-2010, 22:38
Witam

Sprzęt C 50D, lampa 580EX II, Tamron SP AF 17-50 F2.8 XR Di II VC.
Sprzęt na statywie, te same ujęcie, aparat w trybie M.

Zauważyłem niepoprawne naświetlenie z lampą 580EX II przy zmianie przesłony - czas stały.
Im ustawiona jest jaśniejsza przesłona tym kadr jest jaśniej naświetlony.
Efekt jest taki jakby nie było poprawnej korekcji mocy błysku. Różnica na oko to około 1 EV.
Przy odwrotnym przypadku - stała wartość przysłony korekcja czasu otwarcia migawki Jest OK. To znaczy np przy 1/250, 1/125, 1/60 kadr jest praktycznie tak samo naświetlony, automatyka działa poprawnie.

Tak jakby niepoprawnie była odczytywana przesłona, lub niepoprawnie robiona korekta przez automatykę przy zmianie przesłony.

Czy to jest normalne ?? - wydaje mi się że chyba nie ??

Pozdrawiam

ElSor
06-06-2010, 22:47
Lampa na wprost czy odbite swiatlo od czegos?
No i najlepiej daj 2 male sample z exifem by nie bylo watpliwosci.

Zybi_S
06-06-2010, 22:57
Witam

Lampa pionowo w górę - odbicie od białego sufitu.
Sprzęt na statywie w pomieszczeniu, nic w kadrze się nie zmienia.
Sample chyba nie potrzebne. Tak jak pisałem na oko to tak wygląda jakby nie było korekty przy zmianie przesłony. Kadr coraz jaśniejszy wraz z wzrostem otwarcia przesłony. Tak jakby nie było uwzględniane że się zmienia.

Dokładnie w tych samych warunkach. Przy korekcji czasu i NIE zmienianej przesłonie kadr jest poprawnie - tak samo naświetlany dla różnych czasów.

Pozdrawiam

lama
06-06-2010, 23:33
A nie masz przypadkiem lampy w trybie manualnym?


Przy korekcji czasu i NIE zmienianej przesłonie kadr jest poprawnie - tak samo naświetlany dla różnych czasów.

Bo na błysk ma wpływ tylko czułość i przysłona.

Zybi_S
06-06-2010, 23:56
Witam

Lampa w trybie ETTL

Błędny dobór ekspozycji jest przy odbijaniu od sufitu, przy waleniu lampą na wprost, kadry są przy różnych przysłonach tak samo i poprawnie naświetlane.

Chyba chciałem aby było za dobrze. Wygląda na to że po prostu muszę ręcznie skorygować moc błysku przy odbiciach, a automatyka nie zawsze sobie poradzi.

Pozdrawiam

lama
07-06-2010, 00:14
A może brakło mocy? Podbij ISO o 2-3EV i zrób test raz jeszcze.

gwozdzt
07-06-2010, 09:06
Dokładnie w tych samych warunkach. Przy korekcji czasu i NIE zmienianej przesłonie kadr jest poprawnie - tak samo naświetlany dla różnych czasów.

i to jest zrozumiałe, bo zasieg lampy zależy od ISO i przysłony, natomiast nie zależy od czasu migawki (dopóki nie przekroczymy X-sync wchodząc w HSS).

Dobrze sugeruje lama - być moze lampie brakuje mocy prz błysku odbitym. Podbij ISO i spróbuj jeszcze raz.

Zybi_S
07-06-2010, 10:27
i to jest zrozumiałe, bo zasieg lampy zależy od ISO i przysłony, natomiast nie zależy od czasu migawki (dopóki nie przekroczymy X-sync wchodząc w HSS).


Zasięg lampy i owszem, jednak na naświetlenie kadru wpływa też światło zastane. Jak jest jego sporo, to zmiana czasu ma wpływ na naświetlenie błyskiem.

Mocy lampy nie brakuje:
- Biały sufit, wysokość do sufitu około 1,5 metra,
- zdjęcie z odległości 3 m od ściany,

--
Lampa w ETTL, przysłona prawidłowo odczytywana przez lampę.

Przy odbijaniu od sufitu (lampa pionowo w górę) - im jaśniejsza przesłona tym jaśniejsze kadry
Przy lampie na wprost - wszystko OK, poprawnie i jednakowo naświetlone.

Pozdrawiam

gwozdzt
07-06-2010, 10:32
Zasięg lampy i owszem, jednak na naświetlenie kadru wpływa też światło zastane. Jak jest jego sporo, to zmiana czasu ma wpływ na naświetlenie błyskiem.

a ile jest jest Twoim przypadku?
czy zastane ma wpływ na ekspozycję?


Mocy lampy nie brakuje:
- Biały sufit, wysokość do sufitu około 1,5 metra,
- zdjęcie z odległości 3 m od ściany,

na jakim ISO to robisz?
czy spróbowałeś wreszcie na wyższym ISO?

Zybi_S
07-06-2010, 10:57
Witam

Nie sprawdzałem na wyższym ISO - nie sądziłem że 580 EXII nie poradzi sobie (za mała moc) przy ISO 100, odbiciu od białego sufitu będącego w odległości 1.5 metra. Pokój około 5 x 2.5 metra, a odległość do fotografowanej ściany to 3m.

Zrobiłem test na ISO 400
na przysłonach od 2.8 - 11 jest praktycznie tak samo, na 16 już wyraźnie widać ciemniejszy kadr.

Wygląda na to że to "szczęście w nieszczęściu"
- na szczęście - wszystko jest OK
- na nieszczęście - trochę brak mocy, nawet na tak małe pomieszczenie

Pozdrawiam

ElSor
07-06-2010, 15:02
Witam

Nie sprawdzałem na wyższym ISO - nie sądziłem że 580 EXII nie poradzi sobie (za mała moc) przy ISO 100, odbiciu od białego sufitu będącego w odległości 1.5 metra. Pokój około 5 x 2.5 metra, a odległość do fotografowanej ściany to 3m.

Zrobiłem test na ISO 400
na przysłonach od 2.8 - 11 jest praktycznie tak samo, na 16 już wyraźnie widać ciemniejszy kadr.

Wygląda na to że to "szczęście w nieszczęściu"
- na szczęście - wszystko jest OK
- na nieszczęście - trochę brak mocy, nawet na tak małe pomieszczenie

Pozdrawiam
No nie wiem czy taka slaba bo na przyslonie f/2, ISO 6400 oraz ogniskowej > 85mm mozesz osiagnac zasieg ponad 200m !
Niestety ale dla 50mm f/16 i ISO 100 to juz tylko 2.6m a odliczajac od tego strate na suficie wyjdzie pewnie niecaly metr zasiegu w najlepszej sytuacji