PDA

Zobacz pełną wersję : Canon 350D i sRGB czy Adobe RGB?



Tomasz Urbanowicz
03-11-2005, 12:32
Witam

Jakie ustawienie w apracie polecacie (i dlaczego) - sRGB czy Adobe RGB? Z tego co się dowiedziałem, to Adobe RGB ma większy zakres kolorów...

mirhon
03-11-2005, 12:45
Witam

Jakie ustawienie w apracie polecacie (i dlaczego) - sRGB czy Adobe RGB? Z tego co się dowiedziałem, to Adobe RGB ma większy zakres kolorów...

Jak twoijm celem są wydruki to Adobe RGB jeśli galeryjka w kompie to może być sRGB. IMHO lepiej w Adobe bo masz większy zakres a zawsze możesz zmienić przestrzeń kolorów na mniejszą. W 2 strone tzn sRGB -> Adobe RGB to już trochę gorzej.

Powyższe uwagi nie dotyczą RAW bo tu przestrzeń określasz podczas obróbki na kompie i wtedy tak samo wydruk Adobe, komp sRGB.

mirhon
03-11-2005, 12:50
Zapomniałem dodać co do wydruków że dużo driverów drukarek jest profilowancych pod sRGB...tak że sam sprawdź ze swoją drukarką co wychodzi lepiej. Ja polecam kalibrację drukarki i wydruk pod konkretny profil (drukarki) za zdjęcia w Adobe RGB w szopie masz opcej "Print with Preview" i tam to ustawiasz (nie zapomnij ustawić driver na neutralnych parametrach (kontrast, saturacja itp) a najlepiej jeśli jest taka możliwość wyłącz zarządzanie kolorem z poziomu drivera drukarki).

ukasz
03-11-2005, 14:12
Czy powyższe uwagi dotyczą też odbitek czy tylko wydruków?

mirhon
03-11-2005, 14:37
Czy powyższe uwagi dotyczą też odbitek czy tylko wydruków?

Jak masz profil do konkretnego labu to też lepiej w Adobe RGB. Tzn. w kompie Adobe RGB przetwarzasz na profil konkretnego labu i takie fotki dajesz do wywołania z zaznaczeniem BEZ OBRÓBKI.
Generalnie wygląda to tak że wszelkie edycje na kompie robisz pod Adobe RGB i ostatnią rzeczą jest zapisanie pod profilem labu.
Jak nie masz profilu to tylko można spróbować dać jakieś wzorcowe zdjęcie zrobione w 2 profilach i porównać.

gietrzy
03-11-2005, 15:35
Czy powyższe uwagi dotyczą też odbitek czy tylko wydruków?
http://www.cdrom.pl/index.php?title=Przygotowanie_zdj%C4%99%C4%87_dla_ WWW_i_fotolab%C3%B3w

Tomasz Urbanowicz
03-11-2005, 19:06
Wynika z tego, że zdjęcie w Adobe RGB będzie miało "szersze widmo" kolorów. Dlaczego więc tyle samo zajmuje? (Powinno chyba ciut więcej zajmować...)

TommyTheCat
03-11-2005, 19:12
nie powinno, kolor caly czas jest w RGB w 8 bitach (jpg)

Tomasz Urbanowicz
04-11-2005, 18:55
Czyli jednym słowem zalecacie zmianę z sRGB na Adobe?

mirhon
04-11-2005, 19:02
Czyli jednym słowem zalecacie zmianę z sRGB na Adobe?

Przecież wyjaśniłem że jak do wydruku to Adobe jak tylko do kompa to sRGB ( po co tracić czas na konwersje) a najlepiej to RAW i korzystać w pełni z DSLR :-) ...

Tomasz Urbanowicz
04-11-2005, 19:06
A do kompa nie może być Adobe RGB? Gorzej będzie widać wtedy na kompie?

gietrzy
04-11-2005, 19:54
Czyli jednym słowem zalecacie zmianę z sRGB na Adobe?
Odbitka z labu, Internet: srgb
Wydruk z oprofilowanej drukarki (masz profil icc do kombinacji atrament-papier) i oprofilowany monitor:aRGB
Z tego co widzę, to fotografujesz dużo przyrody, gdzie b. ważne są przejścia tonalne. Te najlepiej wychodzą z negatywu. Klikaj w raw i po sprawie.

Tomasz Urbanowicz
04-11-2005, 20:50
OK. Dziękuję. Jakie Wy macie ustawiony profil w aparacie? Głównie wprawdzie "zbieram" zdjęcia na komputer, ale czasem drukuje na drukarce. A jeżeli zakres barwowy na aRGB jest większy, to dlaczego go nie mieć? Czy gorzej zdjęcia wyglądają w tym profilu jeżeli chciałbym tylko je mieć na komputerze?
Dodam, że ustawiłem sobie w PS przestrzeń na aRGB i podobnie profil na monitorze.
Przepraszam, że tak drąże temat...

Hoody
04-11-2005, 22:46
do netu dla "ludzi" srgb , a w kompie jako backup adobe rgb, choć jak co poczytaj o Prophoto RGB ma jeszcze większy zakres kolorów niz srgb, kodak go stworzył jak będziesz konwercił z rawów to powinno się udać...

Mnieteq
07-11-2005, 21:54
a ja znalazłem cos takiego: http://poradnik.pclab.pl/art14646.html

zupełnie na odwrót ??

orbital
09-11-2005, 16:06
http://www.cdrom.pl/index.php?title=Przygotowanie_zdj%C4%99%C4%87_dla_ WWW_i_fotolab%C3%B3w

Wygląda na to że lepiej jest robić fotki w Adobe RGB i dawać odbitki do LAB-u, a na potrzeby netowych galerii zrobić konwersje przestrzeni do sRGB i wystawic... dobrze myślę ?

anwa
21-01-2006, 17:28
Ostatnio wykonałem sporo fotografii w profilu RGB. Fotografie w plenerze, śnieg czasami słońce, z użyciem filtra polaryzacyjnego. Zaskakujący efekt końcowy. Po "wrzuceniu" do komputera wszystkie fotki ciemne, szare, kolory mdłe. Co może byc przyczyną takiego zjawiska ?

anwa
21-01-2006, 18:16
Nie bardzo mi to pasuje. Fotografii było w sumie różnych około 50.Fotografowałem Canon d20 na układzie P.

anwa
21-01-2006, 18:30
W tym momencie pracuję praktycznie na układzie automatyki. Jakim więc sposobem wszystkie fotki są wykonane ze złym pomiarem światła . Korekcja ekspozycji na filtr też w tym przypadku dokonywana jest automatycznie. A może coś mylę ?

KuchateK
21-01-2006, 18:33
Automatyka dobiera ustwienia do sceny przecietnej, odbijajacej ok 18% swiatla. Snieg odbija nieco wiecej, dzieki czemu automat dobiera krotsze czasy. Nalezy to skompensowac korekta na plus.

Aparat sam nie robi zdjec...
Trzeba do inego doczepic jeszcze w miare sprawnego fotografa :mrgreen:

anwa
21-01-2006, 18:40
No i po co te złośliwości ? Oczywiście, że automat dobiera czasy krótsze. Wydaje mi sie jednak, że różnica w tym przypadku była zbyt duża. Korekcja w przypadku błędu automatyki jest rzędu 1 góra 2 przysłony. W tym przypadku było zdecydowanie gorzej. Jeżeli zajdzie potrzeba to wrzucę przykładowe zdjęcie na swoją stronę www. Może to da bardziej czytelny obraz.

michal_sokolowski
21-01-2006, 19:26
z obserwacji wiem, że sRGB ma bardziej nasycone kolory, a poza tym, to robiąc zdjęcia w RAW możesz potem zmieniać profil na komputerze, więc ustawienia aparatu nie mają większego znaczenia.

KuchateK
21-01-2006, 20:01
A tam zlosliwosc... Jesli tak odebrales to przepraszam.
Poprostu aparat jest tylko durna puszka i lepiej na niego nie liczyc.
A to tylko taki tam zarcik z czyjejs stopki :D

Wrzuc foty. Bez nich ciezko rozeznac co moglo byc problemem.

Janusz Body
21-01-2006, 20:05
N....Korekcja w przypadku błędu automatyki jest rzędu 1 góra 2 przysłony. W tym przypadku było zdecydowanie gorzej. ...

Na sniegu jest DWA f-stopy na bardzo jasnym może nawet dochodzić do trzech :-) - to dużo bo około połowy rozpiętości tonalnej matrycy.

Wrzuć fotki i... rob w RAW-ach :-)

Janusz

anwa
21-01-2006, 20:34
Podaje linka do fotki :
http://www.fotoan.vev.pl/Inne/Pic001.htm
Tak a'propos to fotki wykonywałem podwójnie w jpg. i w RAW

Janusz Body
21-01-2006, 22:43
Niedoswietlone o 2 działki :-) dokładnie jak przewidywano od poczatku.

Janusz

EDIT: jpeg w PSie o jedną działke niedoswietlony, pewnie pomiar ekspozycji na niebo + śnieg. Ale z jpega i ekspozycja w PS - to nie jest dokladnie to samo co z RAWa. Najlepiej raz zobaczyc jakie są warunki, pomierzyć dobrze, ustawic w M i jechac całą sesję na M dopóki warunki się nie zmienią. :-)

anwa
21-01-2006, 22:47
Dziękuję za pomoc

mirhon
26-01-2006, 11:49
Nie chcę zakładać nowego wątku. Tutaj jest artykuł, który powienin wyjaśnić wszystkie wątpliwości i pytania:

http://www.earthboundlight.com/phototips/srgb-versus-adobe-rgb-debate.html