PDA

Zobacz pełną wersję : 300d nie widzi Metza



pepe_b
29-07-2004, 02:18
Witam i mam pytanko, może Ktoś poradzi...
posiadam lampę Metz 30TTL1i ze stopką SCA 311, która dotychczas bez problemu pracowała z 50E. Co prawda ręcznie siłę błysku poprzez korektę w aparacie trzeba nastawiać, ale działa. Po podpięciu do 300d aparat nie widzi lampy :( i nie odpala błysku. Na stronie Metza do tego modelu (stary - fakt) nie przewidują stopki do 300d... Czy jest jakaś opcja żeby to zagrało razem ?

Vitez
29-07-2004, 02:43
Czy jest jakaś opcja żeby to zagrało razem ?

Fotocela ?

pepe_b
29-07-2004, 11:29
dzięki Vitez,
w sumie to mam jeszcze lampę Unomata z przyklejoną do niej fotocelą (fotocela z wtykiem, lampa z gniazdem, do Metza nie podłączę - ale liczba przewodnia taka sama, przynajmniej z symbolu tak wynika - więc wszystko jedno chyba) tyle, że jeśli mam wyzwalać błyskiem lampy wbudowanej to już nienajlepiej, chyba żeby ją jakoś przysłonić. Pozostaje jeszcze inna kwestia: lampa wbudowana czasem robi przedbłysk czasem nie... jeśli zawsze by robiła pomiar to fotocela na drugi błysk (jeśli dobrze rozumuję), ale optymalnie by było bez pomiaru - można nad tym jakoś zapanowac ? Chyba problem się częściowo rozwiązał... właśnie założyłem Unomata (jednostykowy) na aparat - działa !!! Więc mogę odbijać błysk od sufitu - nie zawsze to możliwe, ale najbardziej lubię. Tyle, że nawet jak wgrałbym nowy firm do 300d to i tak nie będę miał wpływu na siłę błysku przez ten jeden styk - jeżeli dobrze myślę... Ale dlaczego Metz w taki sposób nie działa..??? Skoro dedykowana lampa (420, 550) działa z analogiem i cyfrą ?

Vitez
30-07-2004, 00:51
Pozostaje jeszcze inna kwestia: lampa wbudowana czasem robi przedbłysk czasem nie... jeśli zawsze by robiła pomiar to fotocela na drugi błysk (jeśli dobrze rozumuję), ale optymalnie by było bez pomiaru - można nad tym jakoś zapanowac ?


Przed zdjeciem wcisnij * , wtedy lampa wyzwoli przedblysk pomiarowy, zablokuje sobie ekspozycje (lampa na fotocele pewnie tez blysnie) i na wlasciwe ujecie bedziesz mial na pewno tylko jeden blysk - wlasciwy, bez pomiarowego.
Mozesz rowniez dokupic zupelnie zewnetrzna, niezalezna fotocele z wymiennymi, dopasowanymi stopkami.
Moze to byc fotocela na blysk (najtansza), na drugi blysk (drozsza), na kabelku (stopka z kabelkiem do aparatu, kabelek z druga stopka do lampy - taki przedluzacz do wyzwalania lampy niekoniecznie podpietej bezposrednio na stopke aparatu) - jeszcze drozsza no i radiowa (stopka z nadajnikiem na aparat, stopka z odbiornikiem na lampe/lampy, mozliwosci grupowania itp, niezalezne od przedblyskow) - najfajniejsze i najdrozsze.
Znam tylko teorie... zadnych z tych fotocel na oczy nie widzialem :D .



Ale dlaczego Metz w taki sposób nie działa..??? Skoro dedykowana lampa (420, 550) działa z analogiem i cyfrą ?
Moze... dlatego ze nie jest dedykowaną lampa? (stopka nie ta, niekompatybilnosc elektroniki, stykow itp, nowosc sprzetu - 300D, starsze obiektywy Sigma tez nie dzialaja z 300D i trzeba zmieniac im elektronike by byly widziane)

Tomasz Golinski
31-07-2004, 17:53
Może być skuteczny inny sposób. Mam lampę Speedlite 300EZ, która też nie działa z 300d i 10d. Żeby ją do tego namówić wystarczyło zblokować wszystkie styki lampy poza głównym (używam do tego kawałka papieru :D ). Aparat wciąż nie widzi lampy, ale ją wyzwala.

pepe_b
02-08-2004, 10:07
Dzięki wielkie za odpowiedzi,
najlepszym rozwiązaniem jest fotocela radiowa, można wtedy lampę ustawić i prawie zapomnieć o niej :) zrobiłem parę zdjęć z Unomatem jednostykowym na aparacie i ze światłem odbitym od sufitu i generalnie ok, ale ta lampa nie ma obrotowej głowicy i zdjęcia robiłem tylko w poziomie. Spróbuję zablokować nóżki Metzowi :twisted: i jak będzie działał to świetnie - bo kręci mordką do góry i na boki