PDA

Zobacz pełną wersję : 300D punkty AF



jotka
02-11-2005, 10:51
Witajcie. Jak to jest z tymi punktami af w 300D, wiem że jedne uczulone są na linie poziome a inne na linie pionowe ?
zauwazyłem ostatnio, że, aparat nie potrafi zalockować focusa np. na twarzy osoby oddalonej o 3 metry przy wybranym skrajnym lewym czy prawym punkcie AF. Przy wybranym punkcie centralnym nie mam tego problemu.

Mam wrażenie, że kiedyś było lepiej z tym ostrzeniem na skrajnych punktach, tylko nie bardzo mogę wymyśleć, co się mogło tutaj rozregulować.

warunki oświetleniowe raczej nienajgorsze (pokój + jarzeniówki i okno), obiektyw 50/1.8

Reno
03-11-2005, 15:42
Było tylko nie pamiętam dokładnie co ;). W każdym razie po przeczytaniu tego co było, używam tylko centralnego punktu AF i ewentualnie przekadrowuję.

Tomasz Golinski
03-11-2005, 15:54
Reno, uważaj z przekadrowywaniem, zwłaszcza z 50 przy otwartej dziurze. Ostrość potrafi się rozjechać.

snow
03-11-2005, 15:57
Reno, uważaj z przekadrowywaniem, zwłaszcza z 50 przy otwartej dziurze. Ostrość potrafi się rozjechać.

Zawsze można przełacznikiem po złapaniu ostrości przejść na MF :wink:

Riccardo
03-11-2005, 16:02
Zawsze można przełacznikiem po złapaniu ostrości przejść na MF :wink:

no raczej to GO nie zwiekszy...

Reno
03-11-2005, 16:05
Reno, uważaj z przekadrowywaniem, zwłaszcza z 50 przy otwartej dziurze. Ostrość potrafi się rozjechać.
Jasne, szefie :)

Tomasz Golinski
03-11-2005, 16:13
Zawsze można przełacznikiem po złapaniu ostrości przejść na MF :wink:
A co to ma dać? Nie chodzi o automatykę tylko o geometrię.

gawryl
03-11-2005, 16:24
A co to ma dać? Nie chodzi o automatykę tylko o geometrię.
chyba koledze chodzilo o to, zeby po przejsciu do MF doostrzyc recznie. chyba.

snow
03-11-2005, 16:30
chyba koledze chodzilo o to, zeby po przejsciu do MF doostrzyc recznie. chyba.

Też. Ale zauważyłem też że mi aparat po przekadrowaniu czesto zaczyna ostrzyc na coś innego niz powinno być. Dlatego czasem przełączam na MF

Riccardo
03-11-2005, 16:35
Też. Ale zauważyłem też że mi aparat po przekadrowaniu czesto zaczyna ostrzyc na coś innego niz powinno być. Dlatego czasem przełączam na MF

Nie wiem jak w 300D jest ale tam bez wasiaware chyba nie mozna ustawic trybu One Shot.

Tomasz Golinski
03-11-2005, 16:40
Też. Ale zauważyłem też że mi aparat po przekadrowaniu czesto zaczyna ostrzyc na coś innego niz powinno być. Dlatego czasem przełączam na MF
Przycisk być może nie styka dobrze.

snow
03-11-2005, 16:42
Nie wiem jak w 300D jest ale tam bez wasiaware chyba nie mozna ustawic trybu One Shot.

No nie ma, a ja nie wgrywalem wasiaware, bo w 99% sytuacji mi jest nie potrzebne One Shot :) Może kiedyś wgram jak mi wasiaware zamieni w znaczący sposób aparat na lepszy :wink:

snow
03-11-2005, 16:45
A co do punktów AF w 300d to ktoś tu pisał kiedyś że z centralnym ma problemy a w górnym mu ostrzy dobrze, sprawidzłem i się okazało że mój ma podobnie. Mimo tego zostałem przy centralnym.

Tomasz Golinski
03-11-2005, 16:55
No nie ma, a ja nie wgrywalem wasiaware, bo w 99% sytuacji mi jest nie potrzebne One Shot :) Może kiedyś wgram jak mi wasiaware zamieni w znaczący sposób aparat na lepszy :wink:
Przecież zamiast przełączania na MF starczy ci one-shot?

snow
03-11-2005, 17:03
Przecież zamiast przełączania na MF starczy ci one-shot?

Może i racja, tyle że z M42 (których używam praktycznie cały czas) chyba by AF nie chodził :) Ale może kiedyś wgram.

Kiedyś wgrywałem update BIOS'a to się troche niepokoilem czy po wgraniu będzie chodził (bo co z tego że innym chodzi jak mi moze się akurat tak zdarzyć że nie będzie). Podobnie z wasiaware. Nawet tu chodziły głosy że się aparat wieszał po wgraniu update'u z jakimiś tam obiektywami.

jharv
03-11-2005, 17:06
Witajcie. Jak to jest z tymi punktami af w 300D, wiem że jedne uczulone są na linie poziome a inne na linie pionowe ?
zauwazyłem ostatnio, że, aparat nie potrafi zalockować focusa np. na twarzy osoby oddalonej o 3 metry przy wybranym skrajnym lewym czy prawym punkcie AF. Przy wybranym punkcie centralnym nie mam tego problemu.

Mam wrażenie, że kiedyś było lepiej z tym ostrzeniem na skrajnych punktach, tylko nie bardzo mogę wymyśleć, co się mogło tutaj rozregulować.

warunki oświetleniowe raczej nienajgorsze (pokój + jarzeniówki i okno), obiektyw 50/1.8


Niektóre czuniki af są postaci krzyżowej- czyli reagują na linie pionowe i poziome, a niektóre są tylko postaci poziomej- reaguje na linie (pionowe i skośne) z zakresu 90-45 stopni w stosunku do czujnika. Problem polega na tym, że czujnik może nie radzić sobie, że zbyt małym kontrastem sceny fotografowanej sceny. Czujniki umieszczone na środku mają z reguły większą czułość, a co za tym idzie i większą dokładność. Pańskie wrażenie może być związane z tym, że już dość dobrze poznał Pan swój aparat i zaczął zauważać jego bolączki, ale może być też tak, że czujniki uległy zabrudzeniu (kurz) i ich czułość spadła. Proszę spróbować też przedmuchać lusterko (pod lustrem właściwym) odpowiedzialne za odbicie części obrazu do czujników af.

Tomasz Golinski
03-11-2005, 17:11
To jeszcze uzupełnię, że 300d ne ma czujników krzyżowych.

jharv
03-11-2005, 17:16
To jeszcze uzupełnię, że 300d ne ma czujników krzyżowych.

Canon 300D posiada jeden czujnik krzyżowy reagujący na pionowe i poziome linie.

Ponieważ nie posiadam 300d wiedzę zaczerpnąłem stąd:
http://www.photozone.de/active/feature/dslrs.jsp

jharv
03-11-2005, 17:22
Już dzisiaj nie produkuje się lustrzanek z pojedyńczym poziomym czujnikiem af (a także z grupą czujników tylko poziomych lub pionowych), jedne z ostatnich to były 1000fn. Można to w prosty sposób sprawdzić próbując ustawić ostrość na ostre krawędzie załamujące się pod różnymi kątami.

http://consumer.usa.canon.com/ir/controller?act=ModelFeaturesAct&fcategoryid=139&modelid=11154&pageno=3

Jeszcze jeden link gdzie widać, że środkowy czujnik jest większy co wskazuje na to, że jest to czujnik krzyżowy.


Sęk w tym, że teraz robią takie małe czujniki af, że trudno zorientować się przez wizjer, czy jest to czujnik typu poziomego, pionowego, czy też krzyżowego.

Tomasz Golinski
03-11-2005, 19:32
Rzeczywiście. Nawet znalazłem taką informację: 7 points (1 cross-type, 2 horizontal-type, 4 vertical-type)

http://www.imaging-resource.com/PRODS/EDR/EDRA1A.HTM

W specyfikacji było napisane CT-TTL-SIR, co oznacza: “Cross-Type, Through-The-Lens, Secondary Image Registration”