PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z ostrzeniem w 50d



Triplex
26-05-2010, 06:13
Witam ponownie. Już trochę używam mojej 50d i pewne problemy sobie rozpracowałem, ale mam nowy problem... Zacząłem robić zdjęcia widokowe i... coś jest nie tak z automatycznym ustawianiem ostrości. Mam obiektyw 17 - 85 IS USM. Jak robię na automacie, to albo mi ostrzy - nie wiadomo czemu - na ok. 3 metry (sądząc z tego, co podaje mi w "okienku" na obiektywie, albo - dla dalekich obiektów - ostrzy mi na nieco ponad 10 metrów (zatrzymuje się gdzieś na początku kreseczki wiodącej ku nieskończoności). Przykładowe foto (niestety musiałem zredukować wielkość pliku):

http://haephoto.blox.pl/resource/IMG_0022.JPG

No naprawdę zgaduj zgadula gdzie on ustawił ostrość! :/ Bo ja tu nie widzę nic, na co by było ładnie wyostrzone! Dlaczego on mi łapie tak, że wskazuje mi ostrzenie na 3 metry, skoro w tej odległości nic nie ma, skoro do najbliższego obiektu jest wielokrotnie dalej?

W czym jest problem? Zależy mi na tym, aby mi ostrzyło DOBRZE - nie mówię, że perfekcyjnie, ale DOBRZE. Czy to jest jakiś problem z oprogramowaniem może?

Może wyjaśnię powód dlaczego używam automatu - jakby ktoś się czepił. ;) Powody są dwa:
1) nie przepadam za manualnym ostrzeniem
2) mam od pewnego czasu odrobinę problem z oczami i to mocno mi utrudnia.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Przepraszam, że tak się tu rozwaliło na szerokośc. Nie wiedziałem, że taki numer się zrobi a nie wiem jak ew. edytować post i jak zrobić miniaturkę. :/

januszP.
26-05-2010, 06:41
1. jak masz ustawiony obiektyw może na M? a zakładasz, że jest AF
2. ustaw korektę wizjera dostosowując do wady wzroku
3. spróbuj sprawdzić ustawienia ostrości na LV
4. Po tych próbach wyciągnij wnioski lub przedstaw je na CB.
Myślę, że jest to "błąd człowieka" a nie sprzętu.
P.s. Jedno jest pewne Vitez da tobie popalić!:mrgreen:

Triplex
26-05-2010, 06:54
1. Obiektyw jest ustawiony na automatykę. E! No już taki ćwok nie jestem, żeby pomylić ustawienia manual /auto! ;)
2. Odpada - przy tym problemie, jaki mam to nic nie da. Raz że to się zmienia - raz widzę lepiej, raz gorzej, a dochodzi jeszcze inny problem. No niestety, aktualnie jestem skazany na automatykę. :/
3. Co masz na myśli z tym LV? Na LV ustawianie ostrości działa strasznie, ale to ogólny problem Trochę się bawiłem manualnie i był nieco lepszy efekt.

MariuszJ
26-05-2010, 07:25
Witam ponownie. Już trochę używam mojej 50d i pewne problemy sobie rozpracowałem, ale mam nowy problem... Zacząłem robić zdjęcia widokowe i... coś jest nie tak z automatycznym ustawianiem ostrości. Mam obiektyw 17 - 85 IS USM. Jak robię na automacie, to albo mi ostrzy - nie wiadomo czemu - na ok. 3 metry (sądząc z tego, co podaje mi w "okienku" na obiektywie, albo - dla dalekich obiektów - ostrzy mi na nieco ponad 10 metrów (zatrzymuje się gdzieś na początku kreseczki wiodącej ku nieskończoności).

Za hiperfokalną potwierdzenie fazy możesz dostać wszędzie aż do nieskończoności.

Znajdź odległość ostrzenia (za hiperfokalną), przy której masz najostrzejsze dalekie obiekty.

A na nieskończoność ostrzą patałachy. ;)

Triplex
26-05-2010, 07:30
Za hiperfokalną potwierdzenie fazy możesz dostać wszędzie aż do nieskończoności.

Znajdź odległość ostrzenia (za hiperfokalną), przy której masz najostrzejsze dalekie obiekty.

A na nieskończoność ostrzą patałachy. ;)

Ekhemmmmmm! A teraz możesz mi to samo wyjaśnić po polsku? ;)

MariuszJ
26-05-2010, 07:31
.
Aha - to że dostajesz fazę raz na hiperfokalu, a raz na nieskończoności prawdopodobnie zależy skąd startuje ostrzenie.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Ekhemmmmmm! A teraz możesz mi to samo wyjaśnić po polsku? ;)
Jest po polsku... http://pl.wikipedia.org/wiki/Odleg%C5%82o%C5%9B%C4%87_hiperfokalna

Triplex
26-05-2010, 07:41
No niestety ta definicja mi nic nie mówi. Oczopląsu dostaję już od czytania tego. Jest to dla mnie całkowicie niezrozumiałe.

januszP.
26-05-2010, 08:16
http://canon-board.info/archive/index.php/t-16917.html
http://canon-board.info/archive/index.php/t-5951.html
http://canon-board.info/archive/index.php/t-37885.html

MariuszJ
26-05-2010, 08:25
No niestety ta definicja mi nic nie mówi. Oczopląsu dostaję już od czytania tego. Jest to dla mnie całkowicie niezrozumiałe.
Lustrzanka niestety wiedzy wymaga, więc się przyłóż.

U Ciebie ustawienie dowolnej odległości ostrzenia większej od 4.6m (@17mm/f4) daje Ci ostrą nieskończoność.

Triplex
26-05-2010, 09:07
Patrzę na różne definicje i mnie to przeraża. To nie jest kwestia przyłożenia się. Jakieś wzory, coś, przeliczenia, skomplikowane określenia. Ja po prostu sobie z takim przekazem nie radzę. Wzory, przeliczenia, ileś tam cyfr, jakieś bardziej skomplikowane mnożenie, specjalistyczne słownictwo (w dodatku używane w "dużym zagęszczeniu"). Ja nawet się w to wczytać porządnie nie mogę, bo przysparza to o ból głowy. Przeliczać w oparciu o jakieś wzory też nie jestem w stanie. Chodzi o to, żeby bez wielkiego obliczania i bez skomplikowanych opisów i definicji jakoś rozwiązać ten problem - w sposób maksymalnie prosty. Pomimo, że raczej jestem dość inteligentnym człowiekiem po prostu spraw, gdzie wchodzi w grę jakaś matematyka wyższa od najprostszej, podstawowej (dodaj, odejmij, podziel, pomnóż, podnieś do potęgi...), jakieś obliczenia i jakieś fachowe terminy - tego po prostu mój umysł nie potrafi przyswoić. Od dziecka borykam się z tym problemem i z tego powodu m.in. w szkołach z przedmiotów ścisłych sobie w ogóle nie radziłem. Ja zdaję sobie sprawę z tych moich ograniczeń, lecz nie jestem w stanie ich pokonać.

Najbardziej chodzi o jak najprostsze słowa - nie definicje czy opisy najeżone szczegółami technicznymi. Tak samo ważne jest, żeby nie musieć sobie przeliczać, nie musieć się przebijać przez jakieś wzory czy coś. Ja przeglądam zapodane tutaj tematy, ale to wciąż mi nic nie mówi, a czytanie tego tak potwornie męczy, że minuta czy dwie i muszę kończyć.

gavin
26-05-2010, 09:20
no to rób na zielonym kwadraciku i nie czytaj niczego już to się nie zmęczysz

Triplex
26-05-2010, 09:27
Próbuję eksperymentować... Przymknąłem przysłonę, ale to, co mam dalej - np. katedra (jak na fotce powyżej) wychodzi wciąż nieciekawie, za to wszystko się robi strasznie ciemne. Próbuję też z automatem z programem ustawionym na panoramy. Niby ostrość wychodzi lepsza, ale takie jakieś mdłe... W każdym razie pytanie wciąż jest dlaczego mi się obiektyw ustawia na 3metry, czy coś koło tego? Dlaczego bezproblemowo robi się zdjęcie np. samochodu oddalonego o ok. 10 - 11 metrów ode mnie i ustawia na te 10 - 11 metrów, a jak ma coś dalej to ustawia na 3?

rbucz
26-05-2010, 09:30
Co się człowieka czepiacie, pomóżmy mu lepiej. Co tu ma hiperfokalna do rzeczy? Taka fotka z użyciem AF musi być ostra, nawet ze słoikiem po ogórkach zamiast obiektywu. Pytania:
1. którego punktu AF używasz? Zdajesz się na wybór aparatu? Jeśli tak, to przestaw na centralny czujnik, bo sposób wyboru punktu ostrzenia to tajemnica programistów i nigdy nie będziesz miał pewności jak zadziała.
2. czy problem występuje też z innymi obiektywami?
3. czy podłączałeś swój obiektyw do innego body i jak wtedy było?

Triplex
26-05-2010, 09:36
no to rób na zielonym kwadraciku i nie czytaj niczego już to się nie zmęczysz
Spróbowałem. Marny pomysł. Otwiera mi lampę bez powodu, brak możliwości ustawienia ISO, a ostrość... Ugh! TFU! :/

Co się człowieka czepiacie, pomóżmy mu lepiej. Co tu ma hiperfokalna do rzeczy? Taka fotka z użyciem AF musi być ostra, nawet ze słoikiem po ogórkach zamiast obiektywu. Pytania:
1. którego punktu AF używasz? Zdajesz się na wybór aparatu? Jeśli tak, to przestaw na centralny czujnik, bo sposób wyboru punktu ostrzenia to tajemnica programistów i nigdy nie będziesz miał pewności jak zadziała.
2. czy problem występuje też z innymi obiektywami?
3. czy podłączałeś swój obiektyw do innego body i jak wtedy było?
1. To zależy - czasem ustawiam konkretny punkt, czasem ufam automatyce w tej kwestii. Ale nawet jak ustawiam konkretny punkt problem jest ten sam.
2. Nie dysponuję w chwili obecnej innym obiektywem. Czekam jednak na 70-300 IS USM
3. Nie dysponuję innym body. Nie mam nawet od kogo pożyczyć. Wszyscy moi znajomi mają albo "idiotki", albo aparaty innych firm. Nikt z nich - o ile mi wiadomo - nie ma Canona.

He he he... Uwaga o słoiku mnie powaliła! :mrgreen:

MariuszJ
26-05-2010, 09:37
Zrób kilka zdjęć na @17mm/f4, odległych obiektów:

1. wyostrz na obiekcie ok. 5m od aparatu.
2. wyostrz na obiekcie 15-20m od aparatu.
3. wyostrz na dalekim obiekcie.
4. ustaw manualnie na nieskończoność.

Problemy jakie masz dręczą wielu niedoświadczonych landszafciarzy. Udzieliłem się w tym temacie również na optycznych, nawet sample im tam wkleiłem ;)

Zrobiłem na potrzeby tamtego forum (niestety o zmierzchu i przy strasznej pogodzie) za pomocą 20d i 15-85IS następujący porażający estetyką kadr z okna samochodu ;)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img156.imageshack.us/img156/5580/ostrzeniecale.jpg)

W dwóch ujęciach, ostrzony na odległy obiekt i ostrzone na obiekt za hiperfokalną (już nie pamiętam na co dokładnie). Oto dwa cropy 1:1 od focusa do dolnego marginesu kadru.

http://img40.imageshack.us/img40/5539/ostrzeniena8.jpg
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Co się człowieka czepiacie, pomóżmy mu lepiej. Co tu ma hiperfokalna do rzeczy?
Hiperfokalna ma bardzo dużo do rzeczy w uniwersalnych zoomach przy zdjęciach na szerokim kącie.

rbucz
26-05-2010, 09:43
Spróbuj z innym obiektywem. Choćby w jakimś sklepie poproś o podpięcie jakiegoś szkła na chwilę. Alebo masz uszkodzony obiektyw - albo robisz jakąś totalną bzdurę w ustawieniu aparatu.
Zostaw te wszystkie tryby tematyczne, automaty itp, ustaw aparat na AV, przysłone na np. 4, koniecznie punkt centralny AF i spróbuj jeszcze raz zrobić kilka fotek - na bliskie i dalekie przedmioty. I wrzuć efekty, to będzie można coś więcej powiedzieć.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
MariuszJ, masz rację, ale to już są detale, w ten sposób można poprawić ostrość, ale to co pokazuje Triplex, to jakiś gruby błąd AF albo totalne pomieszanie nastaw aparatu. Może taki potworny FF? raczej nie..

MariuszJ
26-05-2010, 09:58
MariuszJ, masz rację, ale to już są detale, w ten sposób można poprawić ostrość, ale to co pokazuje Triplex, to jakiś gruby błąd AF albo totalne pomieszanie nastaw aparatu. Może taki potworny FF? raczej nie..

Patrzenie na skalę i wariowanie że ustawia w standardowym zoomie na szerokim ostrość na dalekim raz tu raz tu - takie rzeczy muszą być zrozumiane. Zasada hiperfokalnej również. Musi być zrozumiane to, dlaczego na skali w UWA masz po metrze od razu nieskończoność, a standardowy zoom się telepie od hiperfokalnej do nieskończoności.

Inaczej zostaniemy zadręczeni takimi pytaniami i problemami.

rbucz
26-05-2010, 10:07
MariuszJ, słusznie, ale niezależnie co tam było na skali ostrości, aparat ustawił ostrość "w kosmos". A nie powinien.
A ten AF to w ogóle działa? kręci obiektywem? Może jest poprzestawiane w body i jest wyłączony albo aktywowany oddzielnym guzikiem?

MariuszJ
26-05-2010, 10:11
MariuszJ, słusznie, ale niezależnie co tam było na skali ostrości, aparat ustawił ostrość "w kosmos". A nie powinien.
Jestem na 99% pewien, że zarówno obiektyw jak i aparat jest w granicach normy. Obiektyw - w granicach normy 17-85, aparat w granicach normy Canon HNA (HiperNiemożebnyAutofocus) ;)

Triplex
26-05-2010, 10:23
Zrób kilka zdjęć na @17mm/f4, odległych obiektów:

1. wyostrz na obiekcie ok. 5m od aparatu.
2. wyostrz na obiekcie 15-20m od aparatu.
3. wyostrz na dalekim obiekcie.
4. ustaw manualnie na nieskończoność.

Spróbowałem to zrobić - na Av i MF i w takiej kolejności, jak podałeś. Z tym, że mogłem tylko z okna w chwili obecnej. Wyszło mi cosik takiego:

Sam nie wiem - chyba wszystko zrobiłem według wytycznych.

rbucz
26-05-2010, 10:45
Może uściślijmy pojęcia, bo się zaplączemy:
AF - MF - to tryby ostrzenia, z wykorzystaniem AF lub ręcznie (MF)
AV - to tryb doboru ekspozycji (piorytet przysłony).

To jak robiłeś te zdjęcia? ostrząc AF czy ręcznie? I zrób je jeszcze raz używając AF, koniecznie centralnego czujnika, tylko napisz, na który obiekt celowałeś.

MariuszJ
26-05-2010, 11:20
Wszystko jest w porządku. Pamiętaj, żeby unikać ostrzenia na daleko i wg Mroczkowych rad łapać ostrość na pierwszym detalu, który chcesz mieć ostry, w odległości przynajmniej kilku metrów od aparatu - ale nie za daleko ;). Chyba z 2 zdjęcia jesteś zadowolony, prawda?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
.
Aha, jeżeli dobrze pamiętam to w 17-85 masz po 10m nieskończoność na kancie "L" a nie na "oporze", przekręcając do końca masz zawsze nieostro (poza księżycem).

Wlodas
26-05-2010, 14:11
Podobny problem z ustawieniami ostrości miałem i ja po zakupie Canona 50D. Raz fotografowałem ruchome pojazdy i miałem ustawione tryb AF na AI SERVO. Wykonując kolejne fotki nie przestawiłem na ONE SHOT. Nie zapoznanie się dokładnie z informacjami zawartymi w instrukcji i nie zwróciłem uwagi na potwierdzenie zielonej kontrolki w wizjerze. Fotki wychodziły raz ostre raz nie. Po przełączeniu na ONE SHOT poprawiło się ostrzenie. Również ważne jest to, że przy dalszych scenach stabilne umocowanie aparatu jest konieczne oraz czasami podniesienie lustra też się przydaje. Na tych zdjeciach "I wycinki nie pomniejszone:" widać podwójna iglicę na wieży tak jak były zdjecia poruszone. Czy faktycznie są 2 iglice na wiezy?

Vitez
26-05-2010, 14:22
Sam nie wiem - chyba wszystko zrobiłem według wytycznych.

Nie no... raz zamieściłeś za wielkie, niby przeprosiłeś a za chwilę znowu wielgusy wrzucasz? Weź pomyśl następnym razem i użyj opcji "podgląd wiadomości" zanim klepniesz kolejnego posta z wielgachnymi zdjęciami :? .

Triplex
26-05-2010, 15:31
To jak robiłeś te zdjęcia? ostrząc AF czy ręcznie? I zrób je jeszcze raz używając AF, koniecznie centralnego czujnika, tylko napisz, na który obiekt celowałeś.

Robiłem z MF, bo wydawało się, że chodziło o to, abym sprawdził jak wychodzi z tym z odległościami. Potem poeksperymentuję dalej.

Chyba z 2 zdjęcia jesteś zadowolony, prawda
No właśnie nie za bardzo się podoba... :(

Na tych zdjeciach "I wycinki nie pomniejszone:" widać podwójna iglicę na wieży tak jak były zdjecia poruszone. Czy faktycznie są 2 iglice na wiezy?
Przyjrzyj się uważnie. :) Tam są DWIE WIEŻE! I być może przez to trochę tak wygląda, bo z mojego okna się one dość mocno pokrywają, ale niezupełnie.

Nie no... raz zamieściłeś za wielkie, niby przeprosiłeś a za chwilę znowu wielgusy wrzucasz? Weź pomyśl następnym razem i użyj opcji "podgląd wiadomości" zanim klepniesz kolejnego posta z wielgachnymi zdjęciami :? .
Jestem przyzwyczajony do tego, że na forach same się robią miniaturki. Ale w ogóle teraz coś się pochrzaniło i tych zdjęć wcale nie ma. Nie wiem co się stało, bo ja ich z zasobów nie usunąłem, a w tej chwili raczej są potrzebne. Gdybyscie mogli sprawdzić co się porobiło, to by było ekstra.

Vitez
27-05-2010, 11:36
Jestem przyzwyczajony do tego, że na forach same się robią miniaturki.

Też byśmy tak chcieli ale naszemu Administratorowi coś nie wychodzi.


Ale w ogóle teraz coś się pochrzaniło i tych zdjęć wcale nie ma. Nie wiem co się stało, bo ja ich z zasobów nie usunąłem

Bo je usunąłem bo rozjeżdżały forum.


a w tej chwili raczej są potrzebne.

To zamieść od nowa w przepisowej wielkości.