PDA

Zobacz pełną wersję : Podziemia i jaskinie - czyli jak to prawidłowo robić ?



mateuszw3
25-05-2010, 17:53
Witam
Czy ma już ktoś doświadczenie z robieniem zdjęć w jaskiniach czy ogólnie podziemiach ? Nie za bardzo wiem jak prawidłowo wybrać przysłonę czy czas otwarcia migawki. Nie będę miał zbytnio czasu na eksperymenty, bo doszedł bym w końcu do tego sam, dlatego też pytam się Was.

Pozdrawiam

JerzyC
25-05-2010, 17:57
Kilka lamp błyskowych zsynchronizowanych to minimum. Jedną lampą na aparacie nic nie zrobisz.

Krzychu
25-05-2010, 18:01
Witam
Czy ma już ktoś doświadczenie z robieniem zdjęć w jaskiniach czy ogólnie podziemiach ? Nie za bardzo wiem jak prawidłowo wybrać przysłonę czy czas otwarcia migawki. Nie będę miał zbytnio czasu na eksperymenty, bo doszedł bym w końcu do tego sam, dlatego też pytam się Was.

Pozdrawiam

Tak samo jak gdziekolwiek indziej - tyle że oczywiście na statywie...

preinwher
25-05-2010, 18:10
Polecam malowanie światłem np. latarką.
Długi czas naświetlania, statyw, no i malujesz po ścianach snopem światła.
Technika dosyć prosta :)

krzysztofr
25-05-2010, 18:10
Wszystko zależy jak duże mają być te podziemia.
Jeżeli nie masz kilku lamp błyskowych, to zaopatrz się w mocną latarkę.
No i oczywiście statyw do tego i wężyk (wtedy możesz naświetlać dłużej niż przez 30s.).
Ewentualnie możesz chodzić z lampą błyskową i wyzwalać ją guzikiem. Tylko wtedy musisz uważać żeby nie naświetlić swojego konturu.

mateuszw3
25-05-2010, 18:14
Polecam malowanie światłem np. latarką.
Długi czas naświetlania, statyw, no i malujesz po ścianach snopem światła.
Technika dosyć prosta :)

Tyle czy będzie widać jakieś duże różnice w oświetleniu ? Chcę uniknąć tego, że jedna część kadru jest zbyt ciemna a druga zbyt jasna. Chyba na początek jednak wezmę opcję z wężykiem

preinwher
25-05-2010, 18:18
Tyle czy będzie widać jakieś duże różnice w oświetleniu ? Chcę uniknąć tego, że jedna część kadru jest zbyt ciemna a druga zbyt jasna.

Na to gotowej recepty nie ma. Wprawy trzeba nabrać :) Jednostajny ruch latarką bez zatrzymywania...

iso
25-05-2010, 18:22
Tyle czy będzie widać jakieś duże różnice w oświetleniu ? Chcę uniknąć tego, że jedna część kadru jest zbyt ciemna a druga zbyt jasna. Chyba na początek jednak wezmę opcję z wężykiem

tylko że z węzykiem a bez jakiegokolwiek źródła światła to nic nie zdziałasz.

WrocArt
25-05-2010, 21:24
Podstawowa kwestia to czas jakim dysponujesz podczas fotografowania - jeżeli będziesz robić zdjęcia idąc z wycieczką po sztolniach czy jaskiniach to nie będziesz miał zbyt dużo czasu na długie naświetlanie i rozstawianie statywu o ile w ogóle będziesz mógł z nim wejść. Używanie w takich miejscach fleszy jest też bardzo rzadko dozwolone pozostaje więc tylko optymalne ISO, jasne stałki i pewna ręka. A jeżeli czas nie będzie niczym ograniczony to uwagi jw.

zonk
27-05-2010, 07:30
Jeżeli to będzie wycieczka po jaskiniach to czasami i flesza nie pozwalają używać. Ja robiłem tak: aparat na statyw, iso max, minimalna przysłona, ostrość często manualnie bo nie zawsze aparat chciał złapać i samowyzwalacz ustawiony na 2s.

mateuszw3
27-05-2010, 08:05
tylko że z węzykiem a bez jakiegokolwiek źródła światła to nic nie zdziałasz.

Tak, wiem. Mówię, nie wiem dokładnie jakie tam warunki zastanę więc pytam się na wszelki wypadek. Oczywiście, jeśli światła nie będzie w ogóle to jedną ręką będę trzymał wężyk, a drugą świecił latarką.

caveman
27-05-2010, 09:04
Tak, wiem. Mówię, nie wiem dokładnie jakie tam warunki zastanę więc pytam się na wszelki wypadek. Oczywiście, jeśli światła nie będzie w ogóle to jedną ręką będę trzymał wężyk, a drugą świecił latarką.

Hej, focilem trochę podczas wycieczki w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Do jaskiń przeważnie nie pozwalają wnosić statywów, często również zabrania się używania lampy błyskowej. W związku z tym robiłem zdjęcia z ręki, F/3.5 - 5.6 ISO 1000-1600. Czasy wychodziły w okolicach 1/30 - 1/10s na C10-22+30D. Później delikatne odszumianie i w sumie jestem zadowolony z rezultatów. Lampa błyskowa faktycznie nie daje rady.

mateuszw3
27-05-2010, 09:48
Hej, focilem trochę podczas wycieczki w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Do jaskiń przeważnie nie pozwalają wnosić statywów, często również zabrania się używania lampy błyskowej. W związku z tym robiłem zdjęcia z ręki, F/3.5 - 5.6 ISO 1000-1600. Czasy wychodziły w okolicach 1/30 - 1/10s na C10-22+30D. Później delikatne odszumianie i w sumie jestem zadowolony z rezultatów. Lampa błyskowa faktycznie nie daje rady.

Dałbyś kilka fotek ?

ElSor
27-05-2010, 15:24
Dałbyś kilka fotek ?


http://canon-board.info/showpost.php?p=644246&postcount=7 tutaj jest 1 od caveman'a

Knur
03-06-2010, 18:36
Można i z ręki przy krótkich czasach zrobić dość dobre zdjęcie jaskini. Oto link do moich zdjęć, też robione w Jaskini Niedźwiedzia przy czasach rzędu 1/80s - 1s, przysłona f3,5 - 4, iso w przedziale 100-400. http://forum.bystrzyca.info.pl/viewtopic.php?t=1406 (pierwszy post).

marcinradom
05-06-2010, 21:00
ja strzelam z ręki, oczywiście łokciem podpartej o bok. poniżej jedna z fotek z wieliczki:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.bmwauto.pl/wieliczka1.jpg)

link do oryginału:
http://www.bmwauto.pl/IMG_8607.JPG

nawet nieźle wyszło, chyba :-)
pozdrawiam
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
i jeszcze co do lampy. osobiście uważam, że fotki z lampą w jaskiniach, kopalniach nie oddają atmosfery tychże miejsc. oczywiście kilka lamp rozstawionych może zdać super egzamin, ale na takie manewry zazwyczaj nie ma czasu i możliwości.
pozdrawiam