PDA

Zobacz pełną wersję : Wydaljność i działanie różnych rodzajów parasolek



MatusP
25-05-2010, 16:47
Wczoraj stałem się posiadaczem srebrnej, "bąbelkowej" parasolki wraz z uchwytem. Chciałem podzielić się swoimi wstępnymi obserwacjami i jednocześni spytać co bardziej zorientowanych o kilka rzeczy.
Nie będę się rozwodził na temat wyglądu światła po odbiciu go od parasola (przykładów tego jest w internecie zatrzęsienie). Pierwszym testem (zaraz po 3-4 szybkich portretach rodziny) było sprawdzenie ile światła pochłania parasol i jaki wpływ na światło ma ustawienie zooma lampy. Natchnął mnie do tego TEN (http://www.studiowplecaku.pl/jak-ustawic-lampe-blyskowa-w-parasolce/) i TEN (http://www.studiowplecaku.pl/jak-mierzyc-straty-modyfikatorow-swiatla/) artykuł.
No i wyszło mi, że parasol zżera jedynie ok 1EV, a równomierność oświetlenia całej czaszy prawie się nie zmienia, niezależnie, czy lampa była ustawiona na 14mm ze stofenem, czy na 50mm. Czyli wnioski są zgoła odmienne od tych ze stodiowplecaku.pl. Tam srebrny parasol jawi się jako najmniej wydajny, a sposób oświetlenia czaszy jako niezwykle istotny.

Jakie są wasze obserwacje i wrażenia z korzystania z parasolek? Czy pod względem efektywności i sposobu pracy z nimi (jak również efektów) różnice między srebrnymi a białymi parasolami są duże? I czy w ogóle zawracacie sobie głowę zoomem lampy?

merger
27-05-2010, 00:36
srebrny parasol bedzie dawal zawsze wiecej swiatla od bialego. im bardziej masz pomarszczony material od ktorego odbijasz, tym bardziej dostaniesz rozproszone swiatlo.
to jak zoom lampy przeklada sie na ilosc swiatla mozna wyliczyc. kazda lampa ma podana liczbe przewodnia dla danej ogniskowej, ale trzeba ustawic lampe w tryb manualny, do takich zabaw.

MatusP
27-05-2010, 16:47
srebrny parasol bedzie dawal zawsze wiecej swiatla od bialego. im bardziej masz pomarszczony material od ktorego odbijasz, tym bardziej dostaniesz rozproszone swiatlo.
to jak zoom lampy przeklada sie na ilosc swiatla mozna wyliczyc. kazda lampa ma podana liczbe przewodnia dla danej ogniskowej, ale trzeba ustawic lampe w tryb manualny, do takich zabaw.

Akurat zależność siły błysku od zooma z grubsza znam. chodzi raczej o to, jak wyzoomowany palnik wpływa na kształt i jakość światła po odbiciu od parasolki. z moich testów w domu, na samym sobie, wynika, że światło wygląda na modelu równie ładnie przy 24mm, co przy 80mm. Dlatego pytam - czy wy używacie parasolek na szerokim kącie i czy widzicie różnicę przy różnych ustawieniach zooma?

merger
28-05-2010, 12:53
ja nie uzywam modyfikatorow swiatla z lampami systemowymi, ani innymi z zoomem, wiec ci nie powiem.

jacapa
28-05-2010, 13:27
Dlatego pytam - czy wy używacie parasolek na szerokim kącie i czy widzicie różnicę przy różnych ustawieniach zooma?

Też się w to bawiłem i potwierdzam Twoje spostrzeżenia. Zoom nie wpływa na rozproszenie , za to odległość parasolki od obiektu tak.