PDA

Zobacz pełną wersję : "Przydymione" zdjęcia...



arteck
24-05-2010, 23:03
Znajoma gdzieś tam znalazła obiektyw Sigmy 24-50. To jakiś starszy model ale z AF. Przyniosła go do mnie, ponieważ zdjęcia z obiektywu mimo, że ostre są jakby "przydymione" - myśleliśmy, że po prostu wyczyścimy soczewki i będzie dobrze. Jednak po wyczyszczeniu soczewek i przedniej i tylnej zdjęcia nadal są jakby za mgłą. Nie zauważyłem w środku żadnych oznak typu pleśń, paprochy czy plamki na soczewkach itp. Obiektyw w środku jest czysty... Co więc powoduje to "zadymienie" zdjęć? Załączam foto poglądowe z tego obiektywu...



https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.artedesign.eu/Download/Sigma.jpg)

sebfoto
25-05-2010, 08:52
Może jest problem ze szczelnością i światło pada tu i tam...?

igor58
25-05-2010, 10:58
Zrób coś na zewnątrz. Załóż osłonę przeciwsłoneczną.

Bombee
25-05-2010, 11:19
A moze z powodu nieszczelnosci ma nalot wewnatrz korpusu na soczewkach? Pod swiatlo nie widac a jak bys przetarl to moze by bylo lepiej (chodzi mi o taki nalot, jak z czasem sie robi na szybach wewnatrz samochodu - niby nie widac, a po przetarciu jest spora roznica).

arteck
25-05-2010, 11:21
Zrób coś na zewnątrz. Załóż osłonę przeciwsłoneczną.

Hmmm faktycznie - teraz tak myślę, że to przypomina mi fotki podpiętym poprzez adapter Biometarem Zeissa (tzw. zebrą), który nie posiadał powłok MC... Efekt na fotografiach, gdzie światło było gdzieś z przodu lub z boku a nie z tyłu był podobny...

No, ale tenże obiektyw Sigmy o którym mowa ma takowe powłoki...

Vitez
25-05-2010, 16:17
No, ale tenże obiektyw Sigmy o którym mowa ma takowe powłoki...

Jeśli to stary obiektyw to może ich już nie mieć albo mieć szczątkowe.

arteck
25-05-2010, 16:27
Jeśli to stary obiektyw to może ich już nie mieć albo mieć szczątkowe.


Niby na obiektywie napisane Multi-coated...

Ale, żeby powłoki tak same z siebie uległy zanikowi? Ja rozumiem - narząd nie używany ulega zanikowi (takie są prawa ewolucji) :lol: ale to chyba nie dotyczy obiektywów?

Vitez
25-05-2010, 16:49
Ale, żeby powłoki tak same z siebie uległy zanikowi? Ja rozumiem - narząd nie używany ulega zanikowi (takie są prawa ewolucji) :lol: ale to chyba nie dotyczy obiektywów?

Wycierają się :roll: . Od czyszczenia, przecierania, noszenia, a nawet same z siebie. Generalnie im starszy obiektyw tym słabiej działają powłoki.

arteck
25-05-2010, 16:51
No to chyba pozostaje zakładanie osłony przeciwsłonecznej....

igor58
25-05-2010, 17:17
Po prostu załóż osłonę, otwórz okno i zrób parę fotek. Po co dywagować, lepiej szybko eliminować ew. przyczyny. Gdy obiektyw będzie tego wart, można dokupić UV z powłokami.
Jeśli jest ostry, kliknij w PS autolevels i na pewno zauważysz poprawę.

Cordant
28-05-2010, 17:09
Jeśli jest ostry, kliknij w PS autolevels i na pewno zauważysz poprawę.

Bardzo dobra rada! Też mam heliosa co robi dym nie zdjęcia :D dzięki!