PDA

Zobacz pełną wersję : Pyłki? Farfocle na matrycy? Serwis na Śląsku?



2em
23-05-2010, 16:03
Witajcie, pirwsze wyjście w teren z nowym - starym 50d (jest kupiony z drugiej ręki), niedawno dostrzegłem jakiś pyłek (pył na matówce najprawdopodbniej) i "siknołem" powietrzem pod ciśnieniem taki jak dają do komputerów/klawiatur. Dziś będąc w terenie zobaczyłem sporo punkcików na fotkach, trochę mnie to zaniepokoiło stąd mój post tutaj. Poniżej dwie fotki - jedna z terenu na której sporo tego upstrzenia, na drugiej biała karta z zaznaczonymi punktami.

Piszę z prośbą o to byście zerknęli, zdiagnozowali problem i byćmoże wskazali jakiś serwiś na ternie Górnego sląska lub Zagłębia, który ima się czyszczenia czegoś takiego. Sam nie chcę grzebać, by nie zepsuć - ot co.

1.
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img265.imageshack.us/img265/5075/pylki.jpg)

2.
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img121.imageshack.us/img121/9700/fot3a.jpg)

Z góry wielkie dzięki za pomoc.

madc0w
23-05-2010, 16:18
bawełniany patyczek kosmetyczny i wyczyścisz sam bez problemu :)

lukaszlada
23-05-2010, 16:50
No ja nie wiem czy po tym patyczku nie zostaną włoski. No i nie wiadomo czy to nie coś tłustego, wtedy tylko rozetrzesz to po matrycy... :/ Także najpierw grucha a jak sie nie da to na mokro czyszczenie.

2em
23-05-2010, 17:50
Czy macie może na podorędziu - najllepiej jakis obrazkowy - poradnik jak się to robi żeby czegoś nie spieprzyć?

bytheway_r
23-05-2010, 18:12
Myślę, że to pomyłka na szybko, ale da upewnienia się - ten syf na zdjęciach nie jest na matówce, tylko na matrycy.

Nie widziałem jeszcze obrazkowego poradnika do tego. Wpisz sobie "sensor cleaning" na youtube i Ci wyskoczy trochę filmików.

Wiele filozofii tu nie ma. Chyba gdzieś na forum jest opisane krok po kroku co robić, ale tu już życzę powodzenia w szukaniu.

Podstawą jest naładowana bateria i blokada lustra. Wtedy masz odsłoniętą matrycę i możesz czyścić. Zgodzę się, że najlepiej zacząć od gruchy. Tylko bez wtykania jej zbyt głęboko ( żeby fizycznie nie stuknąć w lustro / matrycę ).

"Sikanie" powietrzem pod ciśnieniem jest raczej średnio polecane.

Jak się czujesz bardzo niepewnie to zawsze jest Żytnia, ale trochę Cię skasują. Chyba, że aparat jest jeszcze w pierwszej połowie gwarancji ( w sensie, został kupiony po raz pierwszy do pół roku temu ). Wtedy można za darmo u nich wyczyścić raz w ramach "gwarancji".

igor58
23-05-2010, 18:33
Syfki na zdjęciu zlikwidujesz stempelkiem w PS. Parę ruchów i po problemie. Rób zdjecia, nie przyglądaj się za bardzo sprzętowi, bo wpadniesz w depresję.

chuba
23-05-2010, 19:02
Takie brudy to można łatwo lenspen'em usunąć. Szkoda kasy na serwis. I raczej ciężko podczas takiego czyszczenia cokolwiek uszkodzić.

woyd
23-05-2010, 19:12
Czołem

co do filmików na Youtube to na pewno odradzam pomysły z odkurzaczem - skutek jest odwrotny od zamierzonego. Natomiast pałeczki kosmetyczne - najlepsza chyba z domowych metod. Sam się bałem i chciałem do serwisu słać (a z przesłonami f16 i więcej pracuje na co dzień), ale zaryzykowałem z pałeczkami i jestem mega zadowolony. Oczywiście trzeba być ostrożnym, ale nic złego stać się nie powinno, bo przed matrycą jest jeszcze taki szklany filtr i to z niego zbieramy śmieci. Gorzej, jeśli ktoś "nachuchał" na matrycę i coś mu z tego chuchania zostało - wtedy tylko czyszczenie spirytusem, ale tego bym się nie podjął i chyba wolał do serwisu posłać.

Na większe syfki bardzo dobra jest też grucha taka jak się przy małych dzieciach używa - dmuchasz solidnie parę razy i po sprawie. Tyle tylko, że pałeczką fizycznie je zbierasz, a grucha je tylko przemieszcza i za jakiś czas mogą powrócić.

W Polsce można też kupić specjalne pałeczki do czyszczenia matrycy - sam się do takiego zakupu przymierzam.

Na koniec foto pałeczek, by była jasność co mam na myśli:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.i-jedynka.pl/images/produkty/2007121518_cleanic%20200.jpg)

2em
23-05-2010, 20:48
Wielkie dzięki za rózne fajne pomysły. Nie myslę o słaniu na Zytnią (są w okolicach Katowic jakieś serwisy nieautoryzowane?), napiszcie doładnie jak się zwą te gruszki, które można zakupić w aptece.
Wiecie jak jest, aparat zmieniłem niedawno i fajnie jak wszystko gra i huczy tak jak ma być.

irekaro
23-05-2010, 20:57
też zachciało mi się czyścić samemu bo to proste - tak wyczytalem na forum. skutek był taki, że poszedl na żytnią i kosztowalo mnie to 1450zł - wymiana filtra na matrycy. patyczki są najgorsze. gruszka, odkurzacz albo delikatny pędzelek.

zaitsev
23-05-2010, 21:06
Myślę, że jak sikałeś sprężonym powietrzem i nic nie spieprzyłeś, to teraz tym bardziej nic nie powinno się stać. ;-)

madc0w
23-05-2010, 22:27
pałeczki bez problemowo nie wiem jak musiałeś nimi dźgać po tej matrycy zeby filtr uszkodzić :)

bytheway_r
23-05-2010, 23:36
Nie mówiąc o tym, że 1,5k zł to chyba cała nowa matryca? Nie wydaje mi się, że sam filtr by kosztował tyle. Przecież to ponad 50% wartości nowego aparatu ( 450D ).
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Ah, sorry, nie wiem skąd mi się z tym 450D wzięło. Tak czy inaczej, to chyba FF by musiało być.

irekaro
24-05-2010, 06:05
to był FF - czyli 5D. koszt nowej matrycy to do starej piątki ponad 4000zł. nie dźgałem patyczkami tylko leciutko.

zaitsev
24-05-2010, 11:11
koszt nowej matrycy to do starej piątki ponad 4000zł.
Wow... Za tą kasę to już mam ponad pół nowej piątki, albo starą piątkę i trochę kolejnej. :mrgreen:

slavek_g
24-05-2010, 13:42
Z takich historii typu 'sikanie sprężonym powietrzem'...

dawno temu, gdy posiadałem jeszcze moje ukochane 300D i niewielką wiedzę techniczną jak wyczyścić matrycę postanowiłem to na chłopski rozum zrobić po swojemu.

jak wyżej wziąłem patyczki higieniczne i pierwsza myśl jaka przyszła mi do głowy to taka, że na sucho to te plamy z matrycy tak łatwo nie zejdą - ot co, zacząłem szukać spirolu po szafkach :)

nie znalazłem, ale wpadła mi w łapy woda kolońska mojego staruszka, zaryzykowałem.

a efekt okazał się wręcz fantastyczny. na matrycy nie została najmniejsza plamka ani smuga po wilgotnym patyczku. zdjęcia były zupełnie czyściutkie od jakiejkolwiek skazy.

to nie jest rada, to tylko historia i wiem że w moim aktualnym 50D nie zrobił bym tego drugi raz.

ot zwariowany pomysł ówczesnego nastolatka.

pzdr

dreamstorm
24-05-2010, 13:43
Nie korzystałem (jeszcze) z usług tego Pana, ale wiele dobrego słyszałem (i czytałem)
http://www.firmy.net/sprzet-i-akcesoria-fotograficzne/gara-arkadiusz,Q5T5.html
Serwis w Chorzowie, więc niedaleko. Ja też muszę dać do przeczyszczenia matrycy aparat. Domowe metody zawodzą.

2em
25-05-2010, 06:49
Bardzo dziękuję za namiar. Czy kroś korzystał z usług ww firmy?
A wracając do wątku - wczoraj zakupiłem piękną i świerzą gruszkę do lewatywy....dziś jestem człowiekiem spełnionym....czysto (na matrycy oczywiście). Dzięki raz jeszcze za wszystkie porady.....

streaker
29-05-2010, 19:28
Absolutnie nie używam drugi raz sprężonego powietrza, gruszka jest ok :)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
miało być 'używaj'

2em
29-05-2010, 20:43
Tak właśnie zrobię, bo system z gruchą się sprawdził.

endi5
04-06-2010, 11:50
Na Hajducką w Chorzowie zaniosłem do czyszczenia swego czasu firmowego kompakta (PowerShot A620) po tym jak do mechanizmu dostał się piasek. Po serwisie wszystko działało jak należy. Swojej lustrzanki nie miałem na razie potrzeby tam zanosić. Tak że nie wiem jak z naprawą lustrzanek. Jednak mieszkam w Chorzowie i punkt napraw sprzętu foto w tym miejscu istniał jeszcze jak królowały analogi. Tak że wydaje mi się że można im powierzyć swój sprzęt.

seja
02-07-2010, 12:16
Rok temu dałem doczyszczenia (filtr) swojego 30d, generalnie wyszło fajnie i nie narzekałem, ale lepiej sprawdzić samemu efekt usługi. Ostatnio sam już wyczyściłem filtr sensora. Wtedy zapłaciłem za usługę 80 zł. Teraz za 80 zł kupiłem Green-Clean (3 komplety szpatułek) i czyszczenie poszło bezproblemowo. Poczytałem o tych patyczkach higienicznych i się zastanawiam (lekkie drżenie serca jednak jest).

jaceksw
02-07-2010, 17:24
poszedl na żytnią i kosztowalo mnie to 1450zł - wymiana filtra na matrycy.

Nie wiem co Ci wymienili ale zapewne nie filtr.
Na moje pytanie o koszta wymiany filtra w 30D dostalem taką odpowiedź:
"Nie dokonujemy tego typu, nie istnieje możliwość zapewnienia odpowiednich warunków czystości powietrza."