PDA

Zobacz pełną wersję : czerwone kropki/piksele, raw, 50d



justyna144
21-05-2010, 19:49
Witam serdecznie,

niedawno kupiłam Canona 50d i testowałam go w ciemnej knajpie. Na niektórych zdjęciach wyszły mi bardzo dziwne, regularne czerwone przebarwienia.

http://img532.imageshack.us/img532/71/img4729v.jpg

Zdjęcie robione przy ISO 200

Czy powinnam się martwić?
Bardzo proszę o pomoc.

MariuszJ
21-05-2010, 20:41
Szum jak na ISO 3200. W exifie ISO 282. Jeżeli to była ciemna knajpa, a ekspozycja ustawiona na auto czy półauto, to ktoś tu oszukuje :)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
f3.5, czas 1/25s, iso 282?

bytheway_r
21-05-2010, 22:02
Jeżeli to jest 3200 to 50D chyba szumi jak dziki. Ja bym prędzej obstawiał 6400 lub nawet 12800. Tu szumu jest prawie tyle co faktycznego obrazu.

W ISO 200 to jestem skłonny uwierzyć jeśli go włożyła do piekarnika na 200 stopni na kilka minut i dopiero potem zrobiła zdjęcie:lol:.

marecky
21-05-2010, 23:25
Witam serdecznie,

niedawno kupiłam Canona 50d i testowałam go w ciemnej knajpie. Na niektórych zdjęciach wyszły mi bardzo dziwne, regularne czerwone przebarwienia.

http://img532.imageshack.us/img532/71/img4729v.jpg

Zdjęcie robione przy ISO 200

Czy powinnam się martwić?
Bardzo proszę o pomoc.

Myślę że nie masz czym się martwić, zdjęcie nie jest bezpośrednio z puszki tylko zostało przemielone przez Picasa. To ewidentna wina tego oprogramowania, które z automatu ingeruje w zdjęcie i z jakim efektem widać:smile:. ISO 12800 z wyłączonym odszumianiem może by wygenerował tyle szumu, ale o innej specyfice i na pewno nie na ISO 200 ;)

Vitez
22-05-2010, 08:51
Czy powinnam się martwić?


Tak - swoim sposobem robienia a następnie wywoływania/obróbki zdjęć.
Zdjęcie zostało zrobione jako solidnie niedoświetlone a następnie na siłę wyciągnięte przez automat w programie do obróbki. Zapewne o co najmniej 3EV.
Na przyszłość dbaj o to by zdjęcia był poprawnie naświetlone a nie będzie takich jazd - do tego służy drabinka w wizjerze aparatu i histogram po zrobieniu zdjęcia.

justyna144
24-05-2010, 13:13
Dziękuję za odpowiedzi :)

Na początek rozwiewam wątpliwości - ustawienia były w pełni manualne
ISO 200, 1/25s, 3.5f
Z góry świeciła pomarańczowa lampa.

Natomiast chyba macie rację odnośnie Picasa tzn. faktycznie zdjęcie przeszło przez ten program, w tym sensie, że z raw przerobiłam go na .jpg. Poza tym nic nie zmieniałam.
Ale teraz obejrzałam w Zoom Browser EX i jest już całkiem normalne.

Mój Photoshop CS2 niestety nie chce czytać RAWów pomimo, że zainstalowałam plugin - to wyjaśnienie, dlaczego użyłam Picasa :)

MariuszJ
24-05-2010, 13:37
Natomiast chyba macie rację odnośnie Picasa tzn. faktycznie zdjęcie przeszło przez ten program, w tym sensie, że z raw przerobiłam go na .jpg. Poza tym nic nie zmieniałam.
Picasa wyciąga z RAWów jpegową miniaturkę, która służy celom szybkiego podglądu. Używanie jej do konwersji rawów to nie tyle używanie kombinerek do wbijania gwoździ, a wręcz nożyczek ;)

Vitez
24-05-2010, 18:06
Na początek rozwiewam wątpliwości - ustawienia były w pełni manualne
ISO 200, 1/25s, 3.5f
Z góry świeciła pomarańczowa lampa.

I jak wygląda histogram zdjęcia zrobionego w takich warunkach, na takich ustawieniach?
Jeszcze nie przepuszczonego przez Picasę?
Możesz RAWa zamieścić?


Mój Photoshop CS2 niestety nie chce czytać RAWów pomimo, że zainstalowałam plugin - to wyjaśnienie, dlaczego użyłam Picasa :)

Bo plugin ACR (Adobe Camera RAW) do Photoshopa obsługujący 50D to dopiero od wersji 4.6, czyli dla Photoshopów od wersji CS3 w górę:
http://www.adobe.com/support/downloads/detail.jsp?ftpID=4034

By 'obrabiać' RAWa z 50D w PS CS2 należy go najpierw przekonwertować do DNG i dopiero otworzyć w Photoshopie.

justyna144
24-05-2010, 18:45
proszę RAW http://dl.dropbox.com/u/1714304/IMG_4729.CR2

Dzięki jeszcze raz. Cieszę się, że to tyko Picasa :)

ElSor
24-05-2010, 18:54
Witam serdecznie,

niedawno kupiłam Canona 50d i testowałam go w ciemnej knajpie. Na niektórych zdjęciach wyszły mi bardzo dziwne, regularne czerwone przebarwienia.

Zdjęcie robione przy ISO 200

Czy powinnam się martwić?
Bardzo proszę o pomoc.
Powinnas sie martwic nieznajomoscia obslugi aparatu oraz pojeciem parametry expozycji ;)

Zdjecie jest strasznie niedoswietlone i po wyratowaniu go (naswietleniu programowym) sa takie a nie inne efekty. Nastepnym razem przed sesja przeczytaj conieco o expozycji a w knajpce zwieksz ISO do conajmniej 800-2000 w zaleznosci od ustawionej przyslony i czasu, tak co drabinka expozycji bedzie w okolicy 0 :)

Vitez
24-05-2010, 20:37
proszę RAW http://dl.dropbox.com/u/1714304/IMG_4729.CR2

Dzięki jeszcze raz. Cieszę się, że to tyko Picasa :)

To nie Picasa. Odłóż na razie tryb manualny a sięgnij po książkę, bo to zdjęcie jest niedoświetlone o jakieś 6 EV.

justyna144
24-05-2010, 21:02
Zdjęcie było testowe i zamierzone. Niedoświetlenie nie jest głównym problemem tego wątku, ale dziękuję za troskę. Z pewnością przeczytam jeszcze niejedną książkę :)

Problemem było użycie złego programu, czyli Picasa, przy przeglądaniu już gotowych zdjęć i ten udało mi się z Waszą pomocą rozwiązać.

marecky
24-05-2010, 23:44
Zdjęcie było testowe i zamierzone. Niedoświetlenie nie jest głównym problemem tego wątku, ale dziękuję za troskę. Z pewnością przeczytam jeszcze niejedną książkę :)

Problemem było użycie złego programu, czyli Picasa, przy przeglądaniu już gotowych zdjęć i ten udało mi się z Waszą pomocą rozwiązać.

Jeśli zamierzasz mieć kontrolę nad zdjęciem to zdecydowanie uwolnij się od Picasa. Razem z aparatem jest dołączona płytka na której masz dobre oprogramowanie do edycji zdjęć i podejrzewam, że jeśli nie zamierzasz bawić się warstwami to w zupełności wystarczy.

Życzę ciekawych ujęć i oczywiście poprawnej ekspozycji.;)