PDA

Zobacz pełną wersję : Nastawianie ekspozycji 350D



baronek
30-10-2005, 11:51
Witam,

Wydawało mi się, że po kilku latach intuicyjnego fotografowania analogowymi lustrzankami Canona znam je i rozumiem na wylot.

Teraz jednak zaczytałem się w instrukcji do 350 D i zrozumiałem, że jest coś nad czym się nigdy nie zastanawiałem... Stąd pytanie. Jaka jest różnica pomiędzy blokadą ekspozycji realizowaną za pomocą (*) a blokadą ekspozycji z punktu AF po naciśnięciu migawki do połowy? Może ktoś może podać jakieś przykłady zastosowań?

To pytanie rodzi następne - czy po ustawieniu punktu ostrości (w AF oczywiscie) i przekadrowaniu istnieje jakas mozliwosc ponownego dopasowania parametrow ekspozycji?

Pozdrawiam,
baronek

gawryl
30-10-2005, 13:01
Teraz jednak zaczytałem się w instrukcji do 350 D i zrozumiałem, że jest coś nad czym się nigdy nie zastanawiałem... Stąd pytanie. Jaka jest różnica pomiędzy blokadą ekspozycji realizowaną za pomocą (*) a blokadą ekspozycji z punktu AF po naciśnięciu migawki do połowy? Może ktoś może podać jakieś przykłady zastosowań?

odpowiedz z obrazka z mojej instrukcji do 300d: na parapecie stoi wazonik, slonce mocno swieci przez okno. jak ustawisz taki kadr, gdzie widac wazonik i parapet, naciszniesz guzik do polowy - to bedziesz mial uruchomiony AF i z automatu zdjety opmiar ekspozycji - dwa w jednym.ale ta ekspozycja - jak zapewne wiesz - nie da ci popwanie naswietlonego dzbanka (bedziesz mial raczej ,,cien'' dzbanka). wiec po tej operacji przekarowujesz w inne miejsce, gdzie uwazasz, ze ekspozycja bedzie ok (czyli np. pod parapet) wciskasz * i spowrotem wracasz do poprzeniego kadru - juz z poprawnym focusem (uzyskanymw pierszym kroku) i poprawna ekspozycja (drugi krok)

To pytanie rodzi następne - czy po ustawieniu punktu ostrości (w AF oczywiscie) i przekadrowaniu istnieje jakas mozliwosc ponownego dopasowania parametrow ekspozycji?oczywscie, ze tak. opisalem to wyzej.

Kubaman
30-10-2005, 13:05
w dodatku, jeśli stosujesz lapmę e-TTL wciśnięcie gwiazdki wywoła błysk wstępny, pod spustem migawki to nie działa

aptur
30-10-2005, 13:07
A co się stanie jeśli zrobię to odwrotnie, tzn. najpierw zablokuję ekspozycję potem przekadruję, nastawię ostrość i zrobię zdjęcie?



pozdrawiam

Kubaman
30-10-2005, 13:08
A co się stanie jeśli zrobię to odwrotnie, tzn. najpierw zablokuję ekspozycję potem przekadruję, nastawię ostrość i zrobię zdjęcie?

sorry, ale trochę się zgubiłem :roll:
zrobisz dokładnie to co opisałeś :grin:
problem tylko, żeby to robić świadomie ;)

Robson01
30-10-2005, 13:14
Jak pisał Gawryl w miejscu właściwej ekspozycji spust do połowy blokada*, przekadrowanie na motyw który chcesz sfotografować i ponownie spust do połowy (złapanie ostrości we właściwym miejscu) i pstryk.

aptur
30-10-2005, 13:22
Jak pisał Gawryl w miejscu właściwej ekspozycji spust do połowy blokada*, przekadrowanie na motyw który chcesz sfotografować i ponownie spust do połowy (złapanie ostrości we właściwym miejscu) i pstryk.


wydawało mi się, że aby zablokować ekspozycję, nie muszę wciskać spustu do połowy, po prostu naciskam * i finał
źle mi się wydawało?

gawryl
30-10-2005, 13:31
wydawało mi się, że aby zablokować ekspozycję, nie muszę wciskać spustu do połowy, po prostu naciskam * i finał
źle mi się wydawało?
masz racje - gwiazdka blokuje ekspozycje, ale guzik do polowy jako pierwszy tez blokuje pomiar.

minek
30-10-2005, 13:57
Nie wiem jak w 300D, ale w 350 (przy CF04 ustawionym na 0 i AF one shoot) przycisk do połowy uruchamia i blokuje AF, natomiast nie blokuje ekspozycji, mierzy ją cały czas. Ekspozycję blokuje tylko gwiazdka (słownie: *).
W eos33 spust przy AF one shoot sput do połowy uruchamia i blokuje AF oraz blokuje ekspozycję. Przy wcześniejszym użyciu gwiazdki - tylko AF.
Przy AF Servo - spust do połowy cały czas ostrzy i cały czas mierzy ekspozycję.

baronek
30-10-2005, 14:07
Widzisz, Minku, ja też tak czytam zapisy instrukcji. Ale empiryczne sprawdzenie tego na normalnym "P" wskazuje, że jednak parametry ekspozycji są utrzymywane począwszy od momentu naciśnięcia migawki.

I o ile byłoby to fajne przy punktowym pomiarze + centralnym punkcie AF, to w innych układach wydaje mi się to mniej korzystne.

baronek
30-10-2005, 14:11
Zresztą, co ja mówię, raz czytam instrukcję tak, a raz inaczej - bo właśnie w tym temacie jest dla mnie nieczytelna ;)

Czacha
30-10-2005, 14:37
niektore modele maja opcje oddzielnia ustawiania ostrosci od pomiaru expozycji.. AF aktywowane jest przyciskiem wybierania pola AF (jesli dobrze pamietam, a nie chce mi sie do torby foto zagladac..), zas blokowanie ekspozycji nastepuje przez docisniecie spustu migawki do polowy.. taki patent sprawdza sie doskonale w fotografii reportazowej, gdy akcja dzieje sie dosc szybko, a warunki oswietleniowe sie zmieniaja..

piast9
30-10-2005, 15:10
Teraz jednak zaczytałem się w instrukcji do 350 D i zrozumiałem, że jest coś nad czym się nigdy nie zastanawiałem... Stąd pytanie. Jaka jest różnica pomiędzy blokadą ekspozycji realizowaną za pomocą (*) a blokadą ekspozycji z punktu AF po naciśnięciu migawki do połowy? Może ktoś może podać jakieś przykłady zastosowań?
Różnicy w blokadzie nie ma. Jedna i druga blokuje ekspozycję :) Tyle że półprzyciścnięcie migawki blokuje też ostrość. Samą * stosujesz wtedy gdy chcesz łapać ekspozycję na inny obiekt a ostrość na inny. Na przykład ze "spotem" (tak, wiem...) celujesz w to co chcesz mieć ładnie naświetlone, przyciskasz *, a potem przekadrowujesz i martwisz się tylko o ostrość.



To pytanie rodzi następne - czy po ustawieniu punktu ostrości (w AF oczywiscie) i przekadrowaniu istnieje jakas mozliwosc ponownego dopasowania parametrow ekspozycji?

Istnieje. Ostrzysz, przytrzymujesz spust, przekadrowujesz, naciskasz * i gotowe. Sprawdzone empirycznie :) Nieco mniej wygodne, bo trzymając półprzyciśniętą migawkę trzeba macać jeszcze jeden guzik, ale da się.

minek
30-10-2005, 16:34
Widzisz, Minku, ja też tak czytam zapisy instrukcji. Ale empiryczne sprawdzenie tego na normalnym "P" wskazuje, że jednak parametry ekspozycji są utrzymywane począwszy od momentu naciśnięcia migawki.


To nie jest z instrukcji.
O ile normalnym zachowaniem (według mnie) jest takie jak opisałem przy eos33.
To 350d (dokładnie rebelXT z USA, wersja amatorska) - po przyciśnięciu spustu do połowy blokuje AF, a ekspozycja zmienia się cały czas podczas przekadrowywania (w trybach półautomatycznych, na M rusza się tylko drabinka, podobnie jak w 33)

baronek
30-10-2005, 22:53
To nie jest z instrukcji.
To 350d (dokładnie rebelXT z USA, wersja amatorska) - po przyciśnięciu spustu do połowy blokuje AF, a ekspozycja zmienia się cały czas podczas przekadrowywania (w trybach półautomatycznych, na M rusza się tylko drabinka, podobnie jak w 33)

Mój 350d wersja polska na P trzyma ekspozycję - sprawdziłem jeszcze raz na planach o diametralnie różnym poziomie światła. W M faktycznie drabinka cały czas się porusza, ale to w zasadzie nie dziwi, bo pokazuje ona wtedy odchył od prawidłowego zdaniem aparatu naświetlenia. A skoro nastawy są stałe, a ilość światła się zmienia, to też różnica się odpowiednio zmniejsza sie albo zwiększa.

minek
30-10-2005, 23:23
To co ja mam popsute? U mnie na AV, P i TV , po wciśnięciu guzika do połowy - AF bip bip, a ekspozycja się rusza )-:

Tomasz Golinski
30-10-2005, 23:34
Inaczej CF?

piast9
30-10-2005, 23:40
To co ja mam popsute? U mnie na AV, P i TV , po wciśnięciu guzika do połowy - AF bip bip, a ekspozycja się rusza )-:
A które masz firmware? I mówimy o 350D, tak?

minek
30-10-2005, 23:54
Na aparacie jest napisane: digital Rebel XT
To jest wersja amatorska (srebrna (-: )
Firmware Ver. 1.0.1
CF 04 jest domyślnie: 0 (AF/AE Lock) - blokuje AF, ciągle zmienia ekspozycję.
Na 1 (AE Lock/AF) lokuje ekspozycje, zapala się *, AF uruchamia sięprzyciskiem *.
Na 2 (AF/AF Lock no AE Lock) - tylko ostrzy, nic nie blokuje ekspozycji
Na 3 (AE/AF, no AE lock) - przyciśnięcie do połowy zaczyna mierzyć exp, nie lokuje jej - jak na 0 i 1.

Generalnie przy ustawieniu CF 04 na 0, czyli chyba odmyślnym, ekspozycję zablokować mogęt tylko i wyłącznie przyciskiem gwiazdka (słownie: *)

piast9
30-10-2005, 23:56
Inaczej CF?
Nie bardzo jest które... To od funkcji półprzyciśnięcia migawki / AE lock działa jak działało. Czyli zmienia na takie działanie które nie mam pojęcia komu się może przydać ;)

A swoją drogą mi też wydawało się, że przy AF lock ekspozycja się zmienia... Czy ktoś ma plik z firmware 1.0.2 :roll: ?

Broncobilly
31-10-2005, 00:26
Czy ktoś ma plik z firmware 1.0.2 :roll: ? mam gdzies ten plik bo ze 2 tygodnie temu go sobbie wgrywałem

sebcio80
31-10-2005, 01:00
To co ja mam popsute? U mnie na AV, P i TV , po wciśnięciu guzika do połowy - AF bip bip, a ekspozycja się rusza )-:


wiec tak, ekspozycja blokowana jest tylko w przypadku pomiaru swiatla usrednionego, w przypadku pomiaru "punktowego" i srednio-wazonego po wcisnieciu migawki do polowy ekspozycja nie jest blokowana... a dlaczego nie jest ... nie wiem... troche bez sesnu, szczegolnie przy pomiarze "punktowym"

piast9
31-10-2005, 01:11
Właśnie otrzymałem taką samą odpowiedź na dpreview.com :)

A więc dobrze pamiętałem, że mi się to kiedyś zmieniało jak się bawiłem aparatem! Ale dawno to było, bo przezwyczaiłem się do matrycowego i nie czułem jakoś konieczności jego zmiany.

baronek
31-10-2005, 07:39
Eeee... no to widzę, że moje pytanie nie było wcale takie bez sensu, bo to jest naprawdę nieźle pokręcone.

Że też mnie podkusiło czytać tą instrukcję. O wiele prościej by mi było bez tego ;)

minek
31-10-2005, 13:24
Sprawdziłem.
Rzeczywiście. Znowu jakieś chore ograniczenie, podobne do tych z 300d (bez wasi).
Grrr.... AE Lock pod przyciskiem migawki działa tylko w matrycowym, a ja używam centralnego.
Na całe szczęście w większości korzystam z M
A w jeszcze większej wiekszości z analoga (-: (do cyfry zmusza mnie nazwijmy to rynek, gdy zdjęcia muszą być szybko i kolorowe). Poza tym cyferki używa żona.