PDA

Zobacz pełną wersję : 40D i samoczynna blokada ekspozycji i wybór punktu AF



C80
10-05-2010, 14:44
Witam, mam mały problem. Ostatnio 40D zaczął samodzielnie blokować ekspozycję i przełączać się w tryb wyboru punktu AF. Czasami również w trybach Av/Tv zmienia mi przesłonę lub czas.

W trybie podglądu sam przybliża i oddala widok, wygląda na to że nawaliły przyciski.

Aparat jakiś czas temu zaliczył glebę, ale później przez kilka tygodni działał bezproblemowo. Czy ktoś miał podobny problem? Jaki był koszt i zakres naprawy?

Osobiście rozpatruję dwie możliwości. Albo wymaga porządnego czyszczenia, albo wymiany jakieś płytki lub przycisków odpowiadających za przyciski AF-ON, blokadę ekspozycji i wybór punktu AF.

C80
12-05-2010, 13:10
Widze, że nikt nie miał podobnego problemu.

To może ktoś miał pspsute przyciski blokady ekspozycji i wyboru punktu AF i naprawiał usterkę w serwisie?

N00bek
12-05-2010, 14:13
a przebywał trochę w wilgoci?

Bo być może gdy zaliczył glebę, to by było wszystko ok, coś zapewne się otworzyło, powstała wnęka i wleciała wilgoć. Stąd po paru dopiero tygodniach zaczął Ci nawalać.
Tak jak zaznaczyłeś wymaga wyczyszczenia i to jest możliwe, że o to właśnie chodzi. Możliwe, że w środku na płytce jest kurz, który pod względem nacisku na płytkę przez trzymanie nie tam gdzie trzeba powoduje odpalenie jakieś funkcji...

C80
12-05-2010, 14:44
Przeważnie robię na dworzu, więc z wilgocią cały czas mają co czynienia. Jest o tyle dobrze, że poza tymi "problemami" robi fotki normalnie.

Da__FreaK
12-05-2010, 15:59
Zdecydowanie za duzo focisz :D Kiedy wkoncu kupisz 1D ? :)

C80
12-05-2010, 16:08
Jak spłacę samochód, bo dzięki niemu mam co focić. :mrgreen:

MaciekH
12-05-2010, 16:10
Obczaj czy bez gripa też sie tak dzieje, może body jest ok tylko przyciski w gripie żyją własnym życiem...

Da__FreaK
12-05-2010, 16:15
Jak spłacę samochód, bo dzięki niemu mam co focić. :mrgreen:


Ha! Ja bezrobotny i zaciagalem kredyt u siostry na aparat i obiektyw :) Kupila mi u siebie w Szwajcarii 1D2 , ale obiektyw kupilem w Pl :) Ja w przeciwienstwie do Ciebie , bujam sie MZK :-D

AlanBT
12-05-2010, 16:21
Ja natomiast mam inny problem z moim 40D. Niestety jakoś nigdy wcześniej nie zwróciłem na to uwagi i dlatego pytam drodzy koledzy czy to co nizej opisze jest normalne.
Mianowicie np. w trybie Av: gdy mam pomiar światła wielosegmentowy nacisnę spust migawki do połowy aby ustawić ostrość następnie przekadruja np. w kadr jaśniejszy to czas ekspozycji się nie zmienia a pomiar jasności ekspozycji w wizjerze pokazuje 0. Poprostu blokuje się ekspozycja wraz z naciśnięciem do połowy spustu migawki.
W trybie pomiaryu światła centralnie ważonego już jest inaczej, mianowicie po przekadrowaniu aparat zmienia automatycznie czas naświetlania do prawidłowej ekspozycji.
Jeszcze raz zapytam czy to normalne? W instrukcji szukałem ale nie znalazłem, na wszelki wypadek skasowałem wszystkie ustawienia Nastaw funkcji C.Fn.

MaciekH
12-05-2010, 16:25
To normalne, jeśli Ci przeszkadza używaj oddzielnych przycisków do blokowania ekspozycji i AF.

AlanBT
12-05-2010, 16:39
Dzięki za błyskawiczną odpowiedź!! MaciekH

C80
17-05-2010, 14:46
Obczaj czy bez gripa też sie tak dzieje, może body jest ok tylko przyciski w gripie żyją własnym życiem...

Dzięki za pomoc. Wcześniej fotografowałem z problemami na 4 meczach, teraz zaliczyłem dwa gripa i nic się nie działo. Faktycznie wygląda na to, że nawalił grip. Dziwne, że oryginalny grip może takie cuda wywoływać. Nawet jeżeli jest wyłączony.

Teraz pozostaje kwestia tego czy bardziej się opłaca kupić nowy grip, czy naprawić jakość stary.