PDA

Zobacz pełną wersję : Ostrość zdjęć...



barkam43
09-05-2010, 19:56
Witam!!!
Zauważyłem, że robiąc zdjęcia w poziomie zdjęcia wychodzą dużo bardziej ostre niż w pionie (oczywiście przy tych samych ustawieniach). Dlaczego tak może się dziać???

tomaszt81
09-05-2010, 22:11
pewnie ruszasz aparatem przy wciskaniu spustu migawki... innej mozliwosci raczej nie ma :)

wiktor2323
10-05-2010, 11:33
Chyba, że pracujesz na innym niż krzyżowy... Wtedy ma bocznych ostrość może się gorzej ustawiać, bo tam są czujniki które łapią chyba tylko pionowe linie... Wiec jakbyś ustawił ostrość na pionowej lini normalnie i później zrobił jeszcze raz tyle, że trzymając aparat w pionie to mógłby być problem.. ale to czysta teoria ;)

pawciolbn
10-05-2010, 11:44
Chyba, że pracujesz na innym niż krzyżowy... Wtedy ma bocznych ostrość może się gorzej ustawiać, bo tam są czujniki które łapią chyba tylko pionowe linie... Wiec jakbyś ustawił ostrość na pionowej lini normalnie i później zrobił jeszcze raz tyle, że trzymając aparat w pionie to mógłby być problem.. ale to czysta teoria ;)

...i mało ma wspólnego z praktyką, bo np. gdzie znajdziesz pionowe idealnie lub idealnie poziome linie np. na twarzy ?? poza tym po to jest tyle (IMHO wystarczająco) punktów AF żeby nie kręcić puszką, tylko wybrać AF i strzelać.

do autora.. gdybyś pracował na niektórych obiektywach, które mają dwa mody IS, to problem byłby rozwiązany, ale też nie do końca. myślę, że jest możliwe, iż przy dłuższych czasach w poziomie podczas strzały delikatnie drgnie Ci ręka, no ale jeśli przy czasach 1/250s masz to samo to hmmm.. podaj więcej info.. jakie to "te same ustawienia"?

#

wiktor2323
10-05-2010, 12:01
Dlategonapisałem, ze toczysta teoria..;)

barkam43
11-05-2010, 21:10
Różnicę w ostrości zauważyłem ustawiając czas otwarcia migawki żeby spokojnie utrzymać zdjęcie (1/250 i więcej...).
Dlatego stąd moje zdziwienie ....

chuba
11-05-2010, 22:01
Lepiej zapodaj zdjęcia. Dużo więcej będzie się można dowiedzieć. No i dodatkowe pytania, czy zdjęcia robisz w RAW czy JPG? Oraz czy taki problem pojawił się tylko przy tym jednym konkretnym teście czy też częściej miałeś taki problem? I czy główny obiekt wypełniał dokładnie taki fragment kadru?
Pytam, ponieważ ostrość to zawsze sprawa subiektywna i bardzo często odnosi się pozorne wrażenie, że coś jest nieostre :)

Amok
11-05-2010, 23:18
dokładnie, czekamy na zdjęcia ;)

piast9
12-05-2010, 18:07
Kiedyś tak było z Canonem 70-300, była to wada konstrukcyjna.
Twój obiektyw nie należy to czołówki pod względem mechaniki i jej trwałości, może się wziął i wyrobił? Przy obracaniu aparatu luzy powodują, że przesuwają się osie optyczne i gotowe.

Amok
12-05-2010, 23:25
Kiedyś tak było z Canonem 70-300, była to wada konstrukcyjna.
Twój obiektyw nie należy to czołówki pod względem mechaniki i jej trwałości, może się wziął i wyrobił? Przy obracaniu aparatu luzy powodują, że przesuwają się osie optyczne i gotowe.

narazie nie możemy wystawiać jakiejkolwiek diagnozy-dopóki nie zobaczymy zdjęć, tak więc cały czas czekamy ;) [o ile sie doczekamy...]