PDA

Zobacz pełną wersję : Ciemne zdjęcia



Rinuś
05-05-2010, 20:53
Witam jestem tutaj zupełnie nowa,ale musiałam się zarejestrować ponieważ dzisiaj już prawie dostałam szału na spacerze...

Otóż dzisiaj był wspaniały dzień ,słonce świeciło, było ciepło...postanowiłyśmy z przyjaciółką wziąć mojego psa i pojechać z Jej synkiem do lasu na spacer.
Robiłam zdjęcia na manualu i wszystkie wychodziły ciemne strasznie...nie mogłam ustawić jasności...robiłam zdjęcia na ISO 1600 i są straszne szumy które mi bardzo przeszkadzają...
Czy ktoś może mi doradzić jak pozmieniać ustawienia abym ISO było na max 800 i były jasne zdjęcia a zarazem czas naświetlania był jak najdłuższy ponieważ dziecko jak dziecko może się poruszyć i wtedy im mniejszy czas naświetlania to obraz rozmazany...

PS. mam Canon EOS 400D.

I dodaję jedno ze zdjęć z tego wypadu.

https://canon-board.info/imgimported/2010/05/14e3mec-2.jpg
źródło (http://i42.tinypic.com/14e3mec.jpg)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
I do tego obiektyw
Sigma 70-300mm f/4-5.6 DG Macro

MariuszJ
05-05-2010, 20:59
Witam jestem tutaj zupełnie nowa,ale musiałam się zarejestrować ponieważ dzisiaj już prawie dostałam szału na spacerze...

Otóż dzisiaj był wspaniały dzień ,słonce świeciło, było ciepło...postanowiłyśmy z przyjaciółką wziąć mojego psa i pojechać z Jej synkiem do lasu na spacer.
Robiłam zdjęcia na manualu i wszystkie wychodziły ciemne strasznie...nie mogłam ustawić jasności...robiłam zdjęcia na ISO 1600 i są straszne szumy które mi bardzo przeszkadzają...
Czy ktoś może mi doradzić jak pozmieniać ustawienia abym ISO było na max 800 i były jasne zdjęcia a zarazem czas naświetlania był jak najdłuższy ponieważ dziecko jak dziecko może się poruszyć i wtedy im mniejszy czas naświetlania to obraz rozmazany...

PS. mam Canon EOS 400D.
I do tego obiektyw
Sigma 70-300mm f/4-5.6 DG Macro
f4, ISO 1600 i czas... 1/2000s! - to jacyś karatecy?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
W takim lasku daj iso 400, nie wrzucaj manuala bo na razie kiepsko nad nim panujesz, ustaw AV, przymknij nieco przysłonę tak do 5.6 powiedzmy co by odmydlić obiektyw i pstrykaj.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Przy ogniskowej 100mm pilnuj czasów nie dłuższych od 1/200s
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Poza tym w exifie widzę, że miałaś ustawiony priorytet czasu (TV). Bez sensu.

wodzu99
05-05-2010, 21:05
przy tym ISO proponuje wydłużyc czas naswietlania, poza tym warto jeszcze taką fotke otworzyc w programie graficznym i poprawic to i owo...

MariuszJ
05-05-2010, 21:11
przy tym ISO proponuje wydłużyc czas naswietlania, poza tym warto jeszcze taką fotke otworzyc w programie graficznym i poprawic to i owo...
Zdjęcie jest spieprzone, nastawy były z kosmosu. Powtórzyć sesję ;)

Rinuś
05-05-2010, 21:13
Po potem już próbowałem na różnych opcjach....
A na Manualu nie da rady tak żeby było jasno?ok jutro może postaram się zrobić tak jak piszesz i zobaczymy co wyjdzie.
Bo mogę obrobić to w programie i będzie znośnie ale chcę się nauczyć.
A przy AV jak się poruszy to nie będzie zamazane?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

przy tym ISO proponuje wydłużyc czas naswietlania, poza tym warto jeszcze taką fotke otworzyc w programie graficznym i poprawic to i owo...

Czas był 1/2000 to chyba bardzo dużo.

roshuu
05-05-2010, 21:18
tam jest priorytet migawki.

Rinuś
05-05-2010, 21:18
To jest zdjęcie z innego dnia i myślę, że nad tym już miarę panuję,ale dzisiaj w tym lasku się po prostu załamałam,bo było jasno tylko ,że w cieniu...


https://canon-board.info/imgimported/2010/05/IMG_1530-2.jpg
źródło (http://lh5.ggpht.com/_kZ7gnoM8qRc/S9xU-qNuNwI/AAAAAAAABDo/fhJqkhUUGIo/IMG_1530.jpg)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

tam jest priorytet migawki.
To wiem, ale co zrobić żeby było ok? oprócz tego co napisał Mariusz? to wtedy będę robić tak jak piszecie.

MariuszJ
05-05-2010, 21:20
Po potem już próbowałem na różnych opcjach....
A na Manualu nie da rady tak żeby było jasno?ok jutro może postaram się zrobić tak jak piszesz i zobaczymy co wyjdzie.
Bo mogę obrobić to w programie i będzie znośnie ale chcę się nauczyć.
A przy AV jak się poruszy to nie będzie zamazane?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Czas był 1/2000 to chyba bardzo dużo.
Czas jedna dwutysięczna sekundy to dużo?! Rinuś, to są odwrotności...

Półautomatyka TV służy do kontrolowania czasu, wtedy gdy chcesz panować nad tym, czy ruch ma być zamrożony czy rozmazany na zdjęciu. Zastosowanie tego trybu do zapewnienia "nieporuszenia" jest moim zdaniem bez sensu.

Półautomatyka AV pozwoli Ci manipulować głębią ostrości, również w jakimś stopniu panować nad ostrością obiektywu (niekoniecznie są ostre od maksymalnej przysłony). Czas zostanie dobrany do ustawionej przysłony i ISO. Tak jak powiedziałem, z ogniskową 100mm czuwaj, aby nie był DŁUŻSZY niż 1/200s (prosty wzór - odwrotność ogniskowej * 2 dla bezpieczeństwa). Czyli 1/200s jest ok, 1/2000s jest też ok ale kosztuje Cię to ciemnicę!
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Jak widzisz, z pieskiem udało się automatyce aparatu ustawić poprawną ekspozycję (ilość światła) i śliczne zdjęcie wyszło. Ale i światła było dużo więcej.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
No i wrzucone było +1EV korekty (otworzyłaś przesłonę o działkę względem tego, co ustaliła automatyka).

Rinuś
05-05-2010, 21:28
Mariusz dziękuję,bo mi to trzeba tak łopatologicznie.
Aparat mam od ponad roku ale od jakiś 3 miesięcy wzięłam się tak na "poważnie" za robienie zdjęć i każde niepowodzenie mnie irytuje...
Dlatego postanowiłam zarejestrować się na to forum bo wiem, że wiele się od Was nauczę.

Zrobię tak jak napisałeś,a jakbym chciała na Manualu robic to jakie ustawienia muszą być?

MariuszJ
05-05-2010, 21:33
Mariusz dziękuję,bo mi to trzeba tak łopatologicznie.
Aparat mam od ponad roku ale od jakiś 3 miesięcy wzięłam się tak na "poważnie" za robienie zdjęć i każde niepowodzenie mnie irytuje...
Dlatego postanowiłam zarejestrować się na to forum bo wiem, że wiele się od Was nauczę.

Zrobię tak jak napisałeś,a jakbym chciała na Manualu robic to jakie ustawienia muszą być?
Ja Ci powiem tak - nie widzę specjalnie sensu robić na manualu, jeżeli wierzysz światłomierzowi aparatu i umiesz to światło zmierzyć. Obliczenia które wykonasz będą dublowały to co robi aparat... po co? Szkoda zaprzątać sobie tym głowę.

f4, ISO 1600, 1/2000s jest równorzędne co do ilości światła np. f5.6 (-1EV), ISO400 (-2EV), 1/250s (+3EV). Zdjęcie było za ciemne, więc można powiedzieć że wyszło by ok przy ISO800 (+1EV), albo przy przysłonie właśnie f4 (+1EV).
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Przysłona była już f4, więc tu byś nic nie zdziałała. Tylko ISO, niestety, ewentualnie dla nieruchomych scen stabilizowany obiektyw. Ja do tego typu zdjęć (w lasku bez kasku ;)) używam przysłon 2.8 i mniejszych.

Rinuś
05-05-2010, 21:37
Ja Ci powiem tak - nie widzę specjalnie sensu robić na manualu, jeżeli wierzysz światłomierzowi aparatu i umiesz to światło zmierzyć. Obliczenia które wykonasz będą dublowały to co robi aparat... po co? Szkoda zaprzątać sobie tym głowę.

f4, ISO 1600, 1/2000s jest równorzędne co do ilości światła np. f5.6 (-1EV), ISO400 (-2EV), 1/250s (+3EV). Zdjęcie było za ciemne, więc można powiedzieć że wyszło by ok przy ISO800 (+1EV), albo przy przysłonie właśnie f4 (+1EV).

Ok, to teraz już wiem o co chodzi i zrobię tak jak napisałeś.
Dziękuję za cierpliwość bo wiem, że pewnie zadałam pytania które były zadawane z tysiąc razy :)

gwozdzt
05-05-2010, 21:49
Ekspozycja zdjęcia (EV), czyli podstawa fotografii (http://www.fotografuj.pl/Article/EV_Exposure_Value_ekspozycja_zdjecia/id/56)
Do czego służy i jak działa przysłona? (http://www.fotografuj.pl/Article/Przyslona_irysowa_otwor_wzgledny_liczba_wartosc_pr zyslony/id/78)
Mruganie okiem, czyli jak działa migawka (http://www.fotografuj.pl/Article/Jak_dziala_migawka_szczelinowa_centralna/id/72)

roshuu
05-05-2010, 22:57
staraj sie dazyc do tego by ekspozycja byla na 0 (drabinka) i tak pokrec przyslona badz czasem zeby uzyskac 0. No chyba, ze zaglebisz sie w punktowy pomiar z systemem strefowym, wtedy drabinka nie koniecznie musi byc na 0 :)

MariuszJ
05-05-2010, 23:13
staraj sie dazyc do tego by ekspozycja byla na 0 (drabinka) i tak pokrec przyslona badz czasem zeby uzyskac 0. No chyba, ze zaglebisz sie w punktowy pomiar z systemem strefowym, wtedy drabinka nie koniecznie musi byc na 0 :)
Ale jeżeli robisz to "na drabinkę do 0" - to po co robić to ręcznie? Ja tam nie potrzebuję się dowartościowywać, że wszyscy profi robią na M :D

roshuu
05-05-2010, 23:47
Ale jeżeli robisz to "na drabinkę do 0" - to po co robić to ręcznie? Ja tam nie potrzebuję się dowartościowywać, że wszyscy profi robią na M :D

To nie o dowartosciowanie przeciez chodzi :)

Mellan
06-05-2010, 00:11
Ale jeżeli robisz to "na drabinkę do 0" - to po co robić to ręcznie? Ja tam nie potrzebuję się dowartościowywać, że wszyscy profi robią na M :D


To nie o dowartosciowanie przeciez chodzi :)

Dokładnie!

Automatyka to bezmózgi kalkulator, który często jest omylny.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Automatyka również nie ma wbudowanego daru odczytywania intencji fotografa, względem wielkości GO czy efektu jaki zamierza osiągnąć, chociażby efekt ruchu na zdjęciu zamiast zamrożonej żylety, długo można wymieniać...

MariuszJ
06-05-2010, 00:23
Dokładnie!

Automatyka to bezmózgi kalkulator, który często jest omylny.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Automatyka również nie ma wbudowanego daru odczytywania intencji fotografa, względem wielkości GO czy efektu jaki zamierza osiągnąć, chociażby efekt ruchu na zdjęciu zamiast zamrożonej żylety, długo można wymieniać...
Masz w półautomatach korektę ekspozycji (co więcej, o działaniu uzależnionym od trybu w półautomatu TV czy AV), która w 99% przypadków wystarczy do poprawienia oszukanego przez małoszary rozkład kadru światłomierza.

Nie jestem tu jakimś fundamentalistycznym wrogiem trybu M - po prostu twierdzę, że w zastosowaniach amatorskich, a szczególnie bez dobłyskiwania, jest on niepotrzebnym zawracaniem sobie gitary. To zawracanie sobie gitary może przełożyć się na utratę cennego kadru - rzecz nie do skorygowania, w żadnych PhotoPsuju.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
edit: w żadnym Photopsuju

Mellan
06-05-2010, 00:30
Z tym zawracaniem gitary byłbym ostrożny. Ucząc się na M, uczysz się uniwersalnie, nie przywiązując do rozwiązań ustawień automatyki producenta sprzętu.

Nie jestem tu jakimś fundamentalistycznym wrogiem automatyki, czy półautomatyki. Wiem, że czasem bywa tak, że brak czasu nawet na rawy, bo ważniejsze są serie jpeg (np.sport).

Utraty kadru psujem nie naprawisz, zgoda, ale równie łatwo można utracić kadr nieumiejętnie stosując automatykę.

MariuszJ
06-05-2010, 00:41
Z tym zawracaniem gitary byłbym ostrożny. Ucząc się na M, uczysz się uniwersalnie, nie przywiązując do rozwiązań ustawień automatyki producenta sprzętu.

Nie jestem tu jakimś fundamentalistycznym wrogiem automatyki, czy półautomatyki. Wiem, że czasem bywa tak, że brak czasu nawet na rawy, bo ważniejsze są serie jpeg (np.sport).

Utraty kadru psujem nie naprawisz, zgoda, ale równie łatwo można utracić kadr nieumiejętnie stosując automatykę.
Wiedza "jak to działa", jest potrzebna niezależnie od tego którego trybu używasz. Automatykę też trzeba opanować, ale nie widzę sensu jej świadomego nieużywania - rzeczona drabinka to właśnie efekt TEJ automatyki działania i ustawianie parametrów na jej zerowanie (czy też świadomie - na niezerowanie) jest dla mnie objawem niezrozumienia właśnie tego, "jak to działa".

Jeżeli chcesz być hardcorem, nie używaj drabinki, weź do ręki porządny światłomierz, zmierz światło tam gdzie trzeba, albo i w kilku miejscach i sensownie uśrednij. To jest manual. Uważam że ustawianie "na zerowanie drabinki" to w większości przypadków robienie zdjęć na jednej nodze z palcem w tyłku.

roshuu
06-05-2010, 00:54
Wiedza "jak to działa", jest potrzebna niezależnie od tego którego trybu używasz. Automatykę też trzeba opanować, ale nie widzę sensu jej świadomego nieużywania - rzeczona drabinka to właśnie efekt TEJ automatyki działania i ustawianie parametrów na jej zerowanie (czy też świadomie - na niezerowanie) jest dla mnie objawem niezrozumienia właśnie tego, "jak to działa".

Jeżeli chcesz być hardcorem, nie używaj drabinki, weź do ręki porządny światłomierz, zmierz światło tam gdzie trzeba, albo i w kilku miejscach i sensownie uśrednij. To jest manual. Uważam że ustawianie "na zerowanie drabinki" to w większości przypadków robienie zdjęć na jednej nodze z palcem w tyłku.

Ja napisalem o zerowaniu drabinki dla autorki tematu a nie ogolnie. W amatorskich zastosowaniach (i nie tylko) podstawa jest ekspozycja na srodku. To czy ktos bedzie stosowal korekty w celu poprawnego naswietlenia (czyt. sterfowy) to juz zalezy od niego.
Skoro zdjecie autorki watku zostalo zle naswietlone tzn przy 1/2000sek to prawdopodonie czas byl na tyle krotki, ze aparat nie dal rady bardziej otworzyc przyslony dajac niedoswietlone zdjecie - co napewno zaowocowalo drabinka z duzym -.
Tryb M to przede wszystkim kontrola nad panujacymi warunkami swietlnymi i nie koniecznie trzeba byc hardcorem i jak to mowisz pro zeby korzystac z M.
Ciekawe gdybys zrobil kilka zdjec w lesie korzystajac tylko z AV badz TV i takie same z trybem M, to ktore z nich byly by identyczne w sesji? To jest wlasnie M a nie jakis tam hardcor i zew. swiatlomierz.
EOT.

rOOmak
06-05-2010, 01:06
Zobacz jak to dobrze być kobietą. Jak by takie pytanie zadał facet to by usłyszał, że najpierw trzeba przeczytać instrukcję obsługi. A tu panowie ładnie przepisują instrukcję na forum ;)

Co do tego trybu to osobiście nie widze dużej różnicy pomiędzy Av/Tv a M. Wszystkich trybów trzeba używać świadomie i jeżeli chce zrobić kilka zdjęć z możliwie małą GO nie będę się pie..ył z M ryzykując że mi się światło zmieni i strace jakąś fajną klatkę, tylko żeby być "bardziej pro".
Z drugiej strony, robiąc np reportaż w nocy, Av czy Tv nie daje mi pełnej kontroli i pracuje w trybie M.

Mellan
06-05-2010, 03:18
Drabinka, to pomocna orientacja zależna od automatyki pomiaru światła.
Co jak jej zabraknie (bulb)?

Bardziej miarodajne jest sugerowanie się histogramem w 2 zdjęciach próbnych.
Ta sama parametryka we wszystkich ujęciach wykonanych w tych samych warunkach ma tę zaletę, że można żądaną korektę łatwo wykonać grupowo (np.balans bieli w post procesie na RAW). Nie zaskakują nas skoki przysłony czy czasu, bo przypadkowe okno weszło w kadr.

No cóż, metod jest wiele i często wynikają ze specyfiki zdjęć/warunków i oczekiwań.
czasem będzie to M, czasem Av czy Tv, a czasem użytkownik jest zadowolony na zielonym kwadraciku. Jeden patrzy na histogram, inny na drabinkę, jeszcze inny ma światłomierz, albo zdaje się na pomiar automatyczny.


Wiedza "jak to działa", jest potrzebna niezależnie od tego którego trybu używasz...

I tu pełna zgoda.

gavin
06-05-2010, 07:59
a jak już Ci takie ciemne wyjdzie to wrzuć do picasy i daj "szczęśliwy traf"

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img17.imageshack.us/img17/8659/14e3mec)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img94.imageshack.us/img94/9737/14e3mec.jpg)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img17.imageshack.us/img17/8659/14e3mec1.jpg)

Rinuś
06-05-2010, 17:12
Gavin dzięki :) faktycznie lepiej to wygląda :) a używam picassy tylko do wrzucania fotek w album :)

rOOmak ale chyba nie masz nic przeciwko ? :) Ja to potrafię ogarnąć tylko psie fora, z każdym innym mam problem ze znalezieniem tematów :)
Generalnie instrukcję obsługi czytałam już ze 2 razy...ale ja mam tak, że musi mi ktoś pokazać na aparacie moim konkretnym i mówić prostymi słowami, a nie używać słowa np "drabinka" bo mogę nie wiedzieć co to jest :) chociaż staram się czytać bardzo uważnie to co piszecie jednocześnie patrząc na funkcje w aparacie.
Czyli z tego co rozumiem to ekspozycja najlepiej na 0 i zrobić najpierw w AV.

A co zrobić gdy robię zdjęcia koniowi, który skacze przez przeszkodę?i jestem w cieniu?
Robię wtedy na TV z ISO 800 bo przy większym są szumy i wychodza też ciemniejsze...

Albo na M ale wtedy musi być 1/1600 np.

A to jest np już w słońcu i stałam ze słońcem i wszystko jest ok jak dla mnie.

https://canon-board.info/imgimported/2010/05/IMG_0746-2.jpg
źródło (http://lh3.ggpht.com/_kZ7gnoM8qRc/S8suQ6X4uPI/AAAAAAAAAcI/KRXmDWNCTio/IMG_0746.jpg)

MariuszJ
06-05-2010, 17:38
Gavin dzięki :) faktycznie lepiej to wygląda :) a używam picassy tylko do wrzucania fotek w album :)

rOOmak ale chyba nie masz nic przeciwko ? :) Ja to potrafię ogarnąć tylko psie fora, z każdym innym mam problem ze znalezieniem tematów :)
Generalnie instrukcję obsługi czytałam już ze 2 razy...ale ja mam tak, że musi mi ktoś pokazać na aparacie moim konkretnym i mówić prostymi słowami, a nie używać słowa np "drabinka" bo mogę nie wiedzieć co to jest :) chociaż staram się czytać bardzo uważnie to co piszecie jednocześnie patrząc na funkcje w aparacie.
Czyli z tego co rozumiem to ekspozycja najlepiej na 0 i zrobić najpierw w AV.

A co zrobić gdy robię zdjęcia koniowi, który skacze przez przeszkodę?i jestem w cieniu?
Robię wtedy na TV z ISO 800 bo przy większym są szumy i wychodza też ciemniejsze...

Albo na M ale wtedy musi być 1/1600 np.

A to jest np już w słońcu i stałam ze słońcem i wszystko jest ok jak dla mnie.

https://canon-board.info/imgimported/2010/05/IMG_0746-2.jpg
źródło (http://lh3.ggpht.com/_kZ7gnoM8qRc/S8suQ6X4uPI/AAAAAAAAAcI/KRXmDWNCTio/IMG_0746.jpg)

TV służy do zapanowania nad tym, czy konia chcesz mieć zamrożonego (krótki czas naświetlania), czy rozmazanego (długi czas naświetlania), żeby uwidocznić jego ruch. Nie wiem, co można powiedzieć więcej.

mk307
06-05-2010, 18:51
Przypuszczam że tryb P, Auto ISO, punkt centralny ważony czyli bez kropki bez nawiasu, i fotka by wyszła sporo jaśniejsza, dodatkowo ekspozycja na -0.5 lub nawet -1, i będzie sporo jaśniej ale body trzeba mocno trzymać, obiekty się nie poruszają więc nie powinno być problemy z utrzymaniem ostrości, zawsze można gdzieś body podeprzeć w takich warunkach.

Shadow
06-05-2010, 20:31
Auto ISO to pierwsza rzecz którą należy wyłączyć w aparacie. Chyba, że ktoś lubi niespodzianki. Co do zdjęć obiektów w ruchu to Mariusz wytłumaczył to krótko i zwięźle.

Rinuś ---> Gwoli ścisłości bo nie wiem czy się pomyliłaś w pierwszym poście. Długi czas naświetlania to czasy rzędu 1/50, 1/30, 1/15 itd. Natomiast w lesie miałaś źle dobrany czas bo dałaś bardzo krótki 1/2000. Logiczne więc że pracując w priorytecie migawki automatyka zeszła na F4 ale to wciaż było za ciemno. I wyszło jak wyszło.

rOOmak
07-05-2010, 00:55
Jednej zdolności nikt cię nie nauczy bo trzeba do tego samemu dojść.
Mianowicie musisz eksperymentować z czasami naświetlania i z przysłoną. Tylko tak nauczysz się rozpoznawać i decydować jaki dobrać czas lub/i przesłonę do osiągnięcia zamierzonego efektu.
Np. im szybszy czas(ułamek sekundy. tzn.1000 w wizjerze= 1/1000s=0.001s) tym mniejsze ryzyko na "poruszone zdjecie", ale przy odrobinie praktyki można wykorzystać dłuższy czas naświetlania i śledząc obiekt w wizjerze wyzwolić migawkę. W ten sposób będziesz mieć poruszone tło i ostry obiekt(tzw panning).
Nie będę się rozpisywał. Dużo,dużo prób i eksperymentów. Nikt tego za ciebie nie zrobi.
Ps. Polecam rozdział 4 w instrukcji osługi.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Panning to technika nie obiekt :D

axk
16-05-2010, 08:31
Czyli z tego co rozumiem to ekspozycja najlepiej na 0 i zrobić najpierw w AV.

Niekoniecznie Av. Wybór trybu zależy od warunków w jakich fotografujesz oraz od efektu jak chcesz uzyskać. Jeżeli chcesz mieć pewność że zdjęcie będzie naświetlone "poprawnie" to zawsze używaj histogramu. Jeżeli system strefowy jest Tobie obcy to wykonujesz zdjęcie tak dobierając parametry ekspozycji aby światłomierz aparatu wskazywał 0. Następnie sprawdzasz na histogramie rozkład jasności. Jeżeli jest taka potrzeba to wprowadzasz odpowiednią korektę ekspozycji, wykonujesz zdjęcie i ponownie sprawdzasz rozkład jasności. Jest to taka uproszczona metoda pozwalająca na wykonanie "poprawnie" naświetlonego zdjęcia.