PDA

Zobacz pełną wersję : pomocy!



tygrysica
26-07-2004, 17:12
hehe...takie pytanie- robię zdjęcia lustrzanką analogową- Nikonem f80. Jutro musze zrobic sesję Canonem 300 cyfrowym. Nie robiłam nigdy zdjęć cyfrą i się na niej nie znam...Kto mi powie: O czym musze wiedzieć? czym się różnia te aparaty?Jak sobie dać radę? Gdzie w necie znajde instrukcję obsługi tego Canona? Pomóżcie- to wazne!... z góry dziękuję

santiblue
26-07-2004, 17:57
Jak masz duza skrzynke mailowa moge CI podeslac polska instrukcje. 20 pare mb. Podaj maila na PW to podesle.
Uwazaj na AF. Ustaw najlepiej centralny pkt ostrosci. Najwyzej przekadrowuj

Przemek Białek
26-07-2004, 18:55
hehe...takie pytanie- robię zdjęcia lustrzanką analogową- Nikonem f80. Jutro musze zrobic sesję Canonem 300 cyfrowym. Nie robiłam nigdy zdjęć cyfrą i się na niej nie znam...Kto mi powie: O czym musze wiedzieć? czym się różnia te aparaty?Jak sobie dać radę? Gdzie w necie znajde instrukcję obsługi tego Canona? Pomóżcie- to wazne!... z góry dziękuję

najlepiej korekcje ekspozycji brac na zapas, 300d lubi niedoswietlac, najlepszym wyjsciem - jesli bedzie czas na przegladanie w miedzyczasie zrobionych zdjec jest wlonczenie histogramu w ustawieniach menu aparatu, i jesli sie mniejwiecej orientujesz na histogramach sprawdzanie poprawnosci naswietlenia....
UWAGA!!!!! Wyswietlacz klamie, wielokrotnie zdjecie na wyswietlaczu wyglada ok jednak po przeniesieniu na kompa wygladalo na lekko niedoswietlone
- bardzo wazna sprawa mogaca uratowac sytuacje to zapisywanie fotek w RAW jednak gdy tylko mozemy sobie pozwolic na taki zapis - duuuuza karta pamieci min 512Mb
polecam robienie w Av i M - reszte mozna sobie odpuscic, chociaz tryb pelnej auto. - sportowy tez niezle sie sprawuje....

acha zapomnialem wazna sprawa w 300d duzo mniejsza i ciemniejsza matowka niz w analogach, ale mozna sie przyzwyczaic!

Vitez
27-07-2004, 01:03
hehe...takie pytanie- robię zdjęcia lustrzanką analogową- Nikonem f80. Jutro musze zrobic sesję Canonem 300 cyfrowym. Nie robiłam nigdy zdjęć cyfrą i się na niej nie znam...Kto mi powie: O czym musze wiedzieć? czym się różnia te aparaty?Jak sobie dać radę? Gdzie w necie znajde instrukcję obsługi tego Canona? Pomóżcie- to wazne!... z góry dziękuję

1. Celujesz i ustawiasz aparat tak jak analoga - to normalna lustrzanka.
2. Instrukcja tu: http://max.boo.pl/instrukcje/
3. Przed sesja zapoznaj sie dobrze z rozkladem pokretel i przyciskow, porob pare probnych zdjec, pozmieniaj ustawienia, pobaw sie - bez obawy, wszelkie fotki testowe nic nie kosztuja, mozesz usunac.
4. W zaleznosci od warunkow oswietleniowych pamietaj ze mozesz nawet co kazda klatke zmieniac ISO ! Bez obaw miedzy 100 a 400; 800 i 1600 trzeba by juz troche odszumiac.
5. Jesli nie robisz w RAW (mala karta pamieci, duzo planowanych zdjec) to pamietaj o dopasowaniu balansu bieli (choc AWB i pozniej autolevels i color correction w PS dadza sobie radze). Szczegolowo o ustawianiu balansu bieli znajdziesz w instrukcji.
6. Jesli nie robisz w RAW to pamietaj by ustawic podglad zdjecia po zrobieniu i w czasie podgladu by pokazywal rowniez histogram - pozwoli to ocenic w ciagu sekundy czy dobrze dobrane sa parametry naswietlania.
7. W przypadku robienia w RAW oba powyzsze parametry (balans bieli, korekta ekspozycji) mozna zmienic przy 'wywolywaniu' RAW... ostatecznie mozna i JPG korygowac (levels, curves, channel mixer albo opcje automatyczne) w PS.
8. Zauwazalne wady: brak przelaczenia AF w tryb One Shot (chyba ze shakowany soft w srodku...), brak zmiany pomiaru swiatla na punktowy; ciemna matowka.

Czacha
27-07-2004, 01:06
tylko co te pytanie robi w dziale "kompakty"? :) prowokacja? ;-)

Tomasz Golinski
27-07-2004, 14:32
najlepiej korekcje ekspozycji brac na zapas, 300d lubi niedoswietlac

Ja zauważyłem, że jest wprost przeciwnie. Więc polecam braketing +/-1. I pamiętać o balansie bieli oraz ISO.

Przemek Białek
27-07-2004, 15:06
Ja zauważyłem, że jest wprost przeciwnie. Więc polecam braketing +/-1. I pamiętać o balansie bieli oraz ISO.

to widocznie mamy dwa rozne aparaty - bo dziwnym trafem na histogramie pusto jest z prawej strony a nie z lewej!

Tomasz Golinski
27-07-2004, 15:08
Albo robimy foty w różnych warunkach...

Vitez
28-07-2004, 02:13
tylko co te pytanie robi w dziale "kompakty"? :) prowokacja? ;-)

Zamiast dowcipkowac powinienes cos z tym zrobic :roll: .

tygrysica
28-07-2004, 22:12
Thx wszystkim. Co prawda przeczytałam Wasze rady dopiero dziś, bo mi siadł net, ale jeszcze mi się przydadzą ;)... W ciągu mniej więcej pół godziny metoda "prób i błędów" udało mi się opanowac podstawy ;) Dziś ćwiczyłam dalej i coraz lepiej mi idzie ;) Nie wszystko rozumiem co mi napisaliście, ale wszystko z czasem przyjdzie...Pytanie umiesciłam w tym dziale gdyż nie wiedziałam co to za aparat i nie wiem czemu myślałam, że kompakt- przepraszam urażonych ;)
Mimo, iz jestem zwolenniczka analoga, to zaczynam doceniać cyfrę- jednak ekonomicznie i czasowo lepiej się sprawdza...
Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam

JaW
28-07-2004, 22:25
Nieśmiała prośba: może teraz pokaż jakieś fotki z cyfry, forumowiczko tygrysica? :D

tygrysica
29-07-2004, 14:40
hehe...Na razie nie bardzo, bo to moja praca a nie prywatne zdjecia. Pozdrawiam

JaW
29-07-2004, 14:48
hehe...Na razie nie bardzo, bo to moja praca a nie prywatne zdjecia. Pozdrawiam

Szkoda... bo już miałem nadzieje na ciekawe przezycia estetyczne :)

Przemek Białek
29-07-2004, 15:33
hehe...Na razie nie bardzo, bo to moja praca a nie prywatne zdjecia. Pozdrawiam

to zakryj twarze! chyba sie nie pogniewaja... :wink:

Aszu
29-07-2004, 15:46
to zakryj twarze! chyba sie nie pogniewaja...

Zawsze można w sądzie rozwiązac wszystkie sprawy.

Nie niemyślę tu reporterce, ale o zdięciach na zamówienie.

Sam niewiem jak to wygląda od strony prawnej, czy mozna publikować, czy nie?

Vitez
30-07-2004, 01:03
Sam niewiem jak to wygląda od strony prawnej, czy mozna publikować, czy nie?

Zazwyczaj nie i to niezaleznie czy na zamowienie czy prywatnie robione fotki - jest cos takiego jak ochrona wizerunku i bez zgody osoby na zdjeciu nie wolno publikowac jej wizerunku chyba ze sie zgodzila/otrzymala za to wynagrodzenie/jest ukazana jako uczestnik imprezy masowej itp / jest osoba znana, pelniaca funkcje publiczne/spoleczne/polityczne itp.

Tym bardziej gdy sie fotki na zamowienie robi - zazwyczaj oznacza to odsprzedaz pelnych praw do fotek, czyli pozbycie sie wlasnych praw do publikacji robionych na zamowienie fotek, chyba ze umowa stanowi inaczej (ale kto zamawiajacy za pieniadze zdjecia zgodzilby sie by mimo zaplaty fotograf i tak je wykorzystywal dla siebie :roll: ).