PDA

Zobacz pełną wersję : podswietlenie wspomagajace af



kendzi1
27-04-2010, 21:31
Mam lampe 580exII podczas koncertu ktory fotografowalem ostatnio w bardzo przytulnym malym pubie 90% zdjec wykonalem bez lampy 5dmarkII 85mm i 50d 24mm L i zdjecia nie do konca byly ostre szczegolnie na 24mm L 2.0 a w domu wieczorem podczas focenia przy lampkach nocnych jakosc byla ok i mam jedno pytanie czy jakos mozna wykorzystac samo podswietlenie wspomagajace af z lampy 580 bez wyzwalania lampy. Z lampa zdjecia ostre jak nigdy wspomaganie af super i czy to jest mozliwe samo wspomaganie z lampy "czerwone swiatelko" bez blysku to by bylo super iso na 3200 przy
5dmarkII 24mm zdjecia ostre w bardzo ciemnym pubie za wszelkie podpowiedzi wielkie dzieki:)

szuler
27-04-2010, 21:38
jest możliwe i do ustawienia z menu body
jak dla mnie 5d2 to noktowizor i nie ma co porównywać do 50d

kendzi1
27-04-2010, 21:58
jest możliwe i do ustawienia z menu body
jak dla mnie 5d2 to noktowizor i nie ma co porównywać do 50d

mam oba aparaty i oba uzywal z lampa 580 i z stalkami 24mm 1.4 L, 85mm 1.8, i 135mm 2.0.
nadal szukam i nie moge sie doszukac w sterowaniu lampa z body???
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
dobra poprzestawialem i dziala pod af-on
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
lampa on w menu wylaczona i czerwone swiatlo dzial super

airhead
27-04-2010, 23:55
można
w 5D1 wyłącza się w C.Fn "Flash firing - does not fire"

dancio
28-04-2010, 08:36
Ale i w takim przypadku jak wylaczymy flasha to chyba i tak przedblysk bedzie widoczny??

airhead
28-04-2010, 09:35
niet niet

MC_
28-04-2010, 09:37
To w menu trzeba grzebać, żeby samo wspomaganie z lampy zadziałało?? :shock:

Maver
28-04-2010, 10:06
W mwnu trzeba grzebac zeby wylaczyc blysk lampy. Wspomaganie dzialac bedzie samo z siebie :P

MC_
28-04-2010, 11:50
No właśnie to miałem na myśli.
Beznadziejne rozwiązanie...

airhead
28-04-2010, 12:11
to w ogóle powinno działać bez lampy, bo przecież Canony i tak mają jakąś tam lampkę z przodu - szkoda, że tego nie wykorzystują

MC_
28-04-2010, 12:19
W HVL58AM wystarczyło dwa razy wcisnąć przycisk na lampie.

mor_feusz
28-04-2010, 13:32
W HVL58AM wystarczyło dwa razy wcisnąć przycisk na lampie.
Moze i tak. Zawsze jeszcze jest ST-E2. Dziala wysmienicie.

MC_
28-04-2010, 13:34
Tylko po jaką cholerę mi transmiter za 800zł skoro ja chcę mieć możliwość szybkiego wyłączania błysku lampy przy zachowaniu AF-assist?

szuler
28-04-2010, 13:38
st-e2 waży 100 gram i nie rzuca sie w oczy, a lampa ok 500g

MC_
28-04-2010, 13:40
Ja to wszystko rozumiem, ALE za niewiele więcej mogę kupić 430EX2.

Nie kwestionuję pożytku z tego urządzenia, ale to jak jest rozwiązane wyłączenie błysku w lampie.

famtom
28-04-2010, 13:46
Tylko po jaką cholerę mi transmiter za 800zł skoro ja chcę mieć możliwość szybkiego wyłączania błysku lampy przy zachowaniu AF-assist?

Dokładnie tak! Ja równiez uważam że powinien być łatwy (szybki) sposób wyłaczania samego błysku z pozostawionym "czerwonym światełkiem. Technicznie jest to drobiazg, ale Canon "musiałby chcieć".

Maver
28-04-2010, 13:48
Wystarczy uzyc odpowiedniego hardware i powinno dac sie blysk wylaczyc.

... czyli zasłonic reką palnik.

MC_
28-04-2010, 13:48
Tak, to bardzo sensowne rozwiązanie...

famtom
28-04-2010, 14:01
Mozna też
1 wcisnąć spust do połowy, złapać ostrość przy udziale AF-assist lampy
2 puścic spust
3 przełaczyć AF w obiektywie na MF
4 wyłaczyć lampę całkowicie
5 wcisnąć spust migawki do końca i zrobic zdjecie
Nalezy pamietac aby aparat przez cały czas tej operacji pozostawał w absolutnym bezruchu. Prawda że proste. ;-)

MC_
28-04-2010, 14:02
Faktycznie. Niesamowicie szybkie i praktyczne.

janmar
28-04-2010, 14:55
No właśnie to miałem na myśli.
Beznadziejne rozwiązanie...

Przecież lampa jest na sankach i jest załączona.Skąd aparat ma wiedzieć że nie chcesz błysnąć a jedynie użyć lampy do wspomagania AF ? jesli nie z poziomu menu body no to trzeba by z poziomu menu lampy zakomenderować "flash does not fire" Zawsze trzeba by jakies guziki ponaciskać .To nie kompakt :smile:
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

to w ogóle powinno działać bez lampy, bo przecież Canony i tak mają jakąś tam lampkę z przodu - szkoda, że tego nie wykorzystują

No nie wszystkie.Jednocyfrowe ,a trochę w obecnym użytkowaniu jest, jak widuję to min. sześć modeli ,nie mają.
Tak w ogóle to intuicyjne używanie górnych modeli lamp błyskowych ,tak aby uzyskiwać satysfakcjonujacy rezultat i wykorzystać ich możliwosci to IMHO parę lat błyskania i nauki.No a może to ja taki tepy jestem :shock: :?:.

sebag
28-04-2010, 15:10
Z lampa zdjecia ostre jak nigdy wspomaganie af super i czy to jest mozliwe samo wspomaganie z lampy "czerwone swiatelko" bez blysku to by bylo super iso na 3200 przy
5dmarkII 24mm zdjecia ostre w bardzo ciemnym pubie za wszelkie podpowiedzi wielkie dzieki:)

Oprócz tego wszystkiego co napisaliście o podświetleniu AF, pozostaje jeszcze kwestia tego, że światło z flesza jest bardziej kontrastowe i zdjęcia będą sprawiały wrażenie bardziej ostrych.

MC_
28-04-2010, 15:10
janmar, chyba nie czytałeś uważnie tego co napisałem. Mogli zrobić jak w Sony/Minolcie --> przyciskiem mode wybierasz TTL->M->palnik wyłączony. Nie trzeba wtedy grzebać w menu.

mxw
03-05-2010, 16:42
Moze i tak. Zawsze jeszcze jest ST-E2. Dziala wysmienicie.
ja wyciągnąłem z szuflady małą starą lampkę błyskową canona od analoga (chyba speedlite 199E) - i po prostu zapinam ją na sanki i włączam - oczywiście nie błyska z cyfrówką (bo to A-TTL, nie E-TTL), ale wspomaganie AF działa super! 8-)


od dawna uważam, że w systemie canona brakuje jakiegoś małego "czegoś" (oryginalnego lub firmy trzeciej) zapinanego na sanki (przelotowego) mającego tylko wspomaganie AF.

Tezet-gdynia
03-05-2010, 17:38
mxw, masz na mysli taka kostke na sanki ktora by wspomagala af, a na ktora mozna jeszcze dopiac lampe ?

Zawsze mozna pojsc wersja hardcore - rozbabrac zespol palnika, zrobic sobie wylacznik na glowce lampy do palnika i martwic sie tylko naprawami pogwarancyjnymi :P

mxw
03-05-2010, 22:13
mxw, masz na mysli taka kostke na sanki ktora by wspomagala af, a na ktora mozna jeszcze dopiac lampe ?
tak, dokładnie - lampę albo kabel albo younguano czy tam innego fotiksa czy pocketa. 8-)



Zawsze mozna pojsc wersja hardcore - rozbabrac zespol palnika, zrobic sobie wylacznik na glowce lampy.....
tak, myślałem o tym kiedyś skanując allegro w poszukiwaniu np. 300EZ - za max. 50 zł - ale jednak ma to dwie wady: pozostanie zasilanie na 4xR6 (wg mnie wspomagacz AF powinien mieć max. 2xR6 albo 2xR3) i całe ustrojstwo będzie nadal dość duże, a odcięcie (fizyczne) palnika nie jest takie proste - bo tam jest za dużo elektroniki.

dlatego jednak IMHO powinno to być zupełnie nowe małe urządzonko.
ciekawe, czy byłoby wzięcie na coś takiego? :roll:

Tezet-gdynia
04-05-2010, 02:27
ciekawe, czy byłoby wzięcie na coś takiego? :roll:

jak uda sie cos zdzialac - a ostatnio troche testowalem stopke aparatu na rozne sposoby, to sprawdzimy :p

Canion
04-05-2010, 10:01
Na forum Pentaxa jest podobny temat, nawet już chyba na etapie działąjącego prototypu są. całość to kostka zakłądana na sanki i diody LED

mxw
04-05-2010, 10:22
jak uda sie cos zdzialac - a ostatnio troche testowalem stopke aparatu na rozne sposoby, to sprawdzimy :p
coś kombinujesz? 8)



Na forum Pentaxa jest podobny temat, nawet już chyba na etapie działąjącego prototypu są. całość to kostka zakłądana na sanki i diody LED
i zasilanie ze stopki?? :roll:
IMHO mało prawdopodobne, choć byłoby super.
(ech, czasy EOSa 50E się przypominają)

tak, tylko kostka, ew. baterie, diody LED i ich soczewki z prążkami to nie wszystko:

1. diody muszą być włączane, gdy aparat zaczyna ustawiać ostrość (spust do połowy lub AF-ON i przełącznik AF włączony) i tylko gdy jest to konieczne (światło zastane nie wystarcza)

2. diody muszą gasnąć, gdy ostrość zostanie ustawiona lub spust zostanie wciśnięty do końca albo puszczony

3. jeżeli ustawiony jest tylko centralny punkt AF - to podświetlany jest tylko centralny AF, jeżeli boczne - to tylko boczne, jeżeli górne lub dolne - to tylko one, jeżeli wszystkie - to wszystkie :wink:
(ale to akurat można zostawić na koniec - jako extras)

innymi słowy - domowymi sposobami tego nie zrobisz (jedynie rozbierając jakąś lampę z AF), musi być mikrokontroler mający rozgryzioną komunikację body-lampa.

natomiast można by pocisnąć np. yongnuo czy metza, żeby pokusili się o taki gadżet dla canona, bo przecież mają u siebie wszystko, co do tego potrzeba.

Tezet-gdynia
04-05-2010, 16:26
Zasilanie ze stopki moze zadzialac 8-) A jak nie, to mozliwe ze bedzie trzeba wykorzystac gniazdo wezyka spustowego.

Dzialalo by to tak: Wciskasz spust - wlacza sie swiatelko, af ustawia ostrosc, jesli ustawi - swiatelko gasnie, robisz zdjecie. Nie ma przeklamania w pomiarze swiatla i temu podobnych 8-) Najgorzej bedzie z doborem koloru i soczewki. Pewnie wersja beta bedzie tylko na centralny punkt 8-) A pozniejsze wersje na wszystkie, bez wzgledu jaki wybierzesz ;) Co to przeszkadza ? Rzuca siatke i tyle ;) Na pewno odpadaja diody podczerwone - w podczerwieni inaczej rozklada sie ostrosc :wink: Nudze sie to pokombinuje, goraca stopka i gniazdo wezyka spustowego to bardzo potezne narzedzia komunikacyjne 8-)

mxw
04-05-2010, 18:40
Zasilanie ze stopki moze zadzialac 8-)
uuu, myślę, że pan canon mógłby mieć odmienne zdanie :wink:
do zasilenia diody potrzebny jest konkretny prąd, a nie wiem, jaka jest obciążalność styków gorącej stopki.


A jak nie, to mozliwe ze bedzie trzeba wykorzystac gniazdo wezyka spustowego.
no tam IMHO to już w ogóle nie ma zasilania.


Dzialalo by to tak: Wciskasz spust - wlacza sie swiatelko, af ustawia ostrosc, jesli ustawi - swiatelko gasnie, robisz zdjecie.
skąd wiesz, że ustawił ostrość? :roll:


Nie ma przeklamania w pomiarze swiatla i temu podobnych 8-) Najgorzej bedzie z doborem koloru i soczewki. Pewnie wersja beta bedzie tylko na centralny punkt 8-) A pozniejsze wersje na wszystkie, bez wzgledu jaki wybierzesz ;) Co to przeszkadza ? Rzuca siatke i tyle ;) Na pewno odpadaja diody podczerwone - w podczerwieni inaczej rozklada sie ostrosc :wink: Nudze sie to pokombinuje, goraca stopka i gniazdo wezyka spustowego to bardzo potezne narzedzia komunikacyjne 8-)
chmmm, zaraz zaraz, ale ty piszesz o czymś, co juz wiesz i przetestowałeś? 8-)

czy na razie gdybamy?


co do samych diod led, to wg mnie najlepiej jest wykorzystać gotowy zespół canona lub jakiejkolwiek innej firmy (np. z rozbitka lub zabytka ;)). w canonie to się nazywa AF LED UNIT - i zawiera cały gotowy zapakowany modulik trzech diód LED - każda ze swoimi soczewkami (jedna podświetla wzorkiem punkt centralny, druga wszystkie w poziomie, trzecia wszystkie w pionie i można je włączać w dowolnej kombinacji). samemu raczej nic nie wystrugasz - tzn. nic co miałoby mieć choć znamiona dobrej konstrukcji :wink:

Tezet-gdynia
04-05-2010, 20:49
Wiedzialem ze ten temat Cie zainteresuje 8-) Wielu ludzi twierdzilo ze 300D nie wytrzyma wiecej niz 6V na stopce, u mnie wytrzymywal dosc dlugo 160V na stopce i gitara 8-) Wiele osob mowilo ze 300D nie jest uszczelnione, w ustce podczas paru godzin dosc mocnego deszczu - wytrzymal 8-) Duzo osob mowilo ze sie nie da, a znalazl sie taki co przybyl, nie wiedzial ze sie nie da, i sie dalo 8-)

Dzis zaczynam testy jak znajde jakiegos leda w tej rupieciarni elektronicznej. W planie jest wykorzystanie wskaznika laserowego z lekko przesunieta soczewka - zeby nie swiecil w punkt i slepil, tylko pokrywal pole af na dosc znaczna odleglosc ;) A jak to wypali, to testy na flux led'ach 3W i osobnym zasilaniu 8-)

Stopka ma takie fajne styki, i jest ich tak fajnie duzo, dwa z nich daja taka fajna mozliwosc z tego co pamietam ze dopuki nie ustawi ostrosci to dioda swieci, a jak ustawi ostrosc i zrobi beep to automatycznie dioda gasnie :wink: i o to nam chyba chodzi 8-)

E-TTL to tez zadna tajemnica :lol: A ludzie tluka sie o jakies protokoly :lol:
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
ech, brak edycji, wiem co zapomnialem ;) w gniezdzie wezyka spustowego - rzeczywiscie - raczej nie ma niczego, czym dalo by sie napedzic diode, ale mozliwe ze styki odpowiedzialne za ustawianie ostrosci sa zdublowane ze spustem, jesli tak, to podczas ustawiania ostrosci - tam sie zwiera uklad ktory moglby zalaczyc diode ;) A to juz polowa sukcesu ;)

airhead
04-05-2010, 22:11
można jeszcze wziąć transmiter albo tę najmniejszą lampkę

Tezet-gdynia
17-05-2010, 18:47
No i troche nowosci, nie taki canon cfany jak by sie moglo wydawac. W sumie za duzo testow nie przeprowadzielem poniewaz moj 300D chyba zlapal zimne luty na stopce. Podczas pleneru w ustce probowalismy zmusic rozne lampy do pracy e E-TTL i zadna nie chciala zaskoczyc. Ubity raczej nie jest. Podejrzewam ze ktorys styk jest zimny. Znalazlem jedynie styki od czasowego (ok. 5-10 sekund) zalaczania np diody podczas wciskania spustu. Jednak jesli chce sie zrobic zdjecie szybko to niestety lipa. Aparat lapie ostrosc, ale dioda nadal sie swieci przez pewien czas - przez co jest widoczna na zdjeciu. Wrrrrr, ktoregos razu musze go rozkrecic i zobaczyc co sie stalo.

Druga sprawa to wspomaganie w podczerwieni. Testowalem jak reaguje uklad AF na podczerwien, i okazuje sie ze jakies szczatki tego widma "widzi". Ale nie to szczatkowe widzenie jest najgorsze. Najgorsze jest to ze ostrosc ustawia w zupelnie innym punkcie. Przy normalnym swietle - 10 na 10 trafionych w punkt na 1.8. Przy IR 10 na 10 mydlanych, tak jakby ustawione za lub przed punktem. Niedlugo zrobie jakas aktualizacje z czyms lepszym ;)

ps narazie w wersji beta probuje zrobic wspomaganie TYLKO dla srodkowego bez mozliwosci wyboru punktow. Stay tuned ;)

canis_lupus
17-05-2010, 19:25
Normalne, że przy świetle podczerwonym ostrość ustawiana jest inaczej. Przeciez nawet niektóre obiektywy na skali odległości maja biały (normalny) pasek i czerwony dla IR.

Tezet-gdynia
18-05-2010, 14:22
Wiem, jednak tak do konca czy wiesz jakie to sa roznice odleglosci ? Mi wyszlo ze bardzo duze juz na male odleglosci niestety i to bedzie problem nie do przeskoczenia. Chcialem poprostu sprawdzic jakis system calkowicie niewidoczny dla czlowieka, czyli mozna powiedziec idealny dla osoby robiacej zdjecia ;) Ale skoro oni tak graja to trzeba isc w inna strone. Zastanawia mnie tylko na jaka odleglosc maksymalna powinno dzialac takie wspomaganie. Jakies opinie ? propozycje ?

canis_lupus
18-05-2010, 18:29
Gdzieś widziałem wspomaganie z laserowej diody od nagrywarki DVD. Światło myło lekko skupione tak więc nawet na dużych odległościach dawało popalić.

mxw
18-05-2010, 20:27
niestety, ale raczej zabawa w IR to ślepa uliczka - wiadomo, że tu zawsze będą mniejsze lub większe błędy.

a styki lampy to - przepraszam - jak badasz?
w canonie - chyba tylko poza stykiem głównym i masą - pozostałe styki (te 4 szt.) są sygnałowe - transmisja cyfrowa (może jeszcze poza potwierdzeniem gotowości). więc jeżeli nie robisz tego za pomocą cyfrowego oscyloskopu, to...... mam nadzieję, że nic sobie nie ubiłeś.

chmm, aż dziwne, że w sieci ciężko jest znaleźć cokolwiek na temat wyprowadzeń canona na stopce lampy błyskowej - w końcu ten standard ma już prawie 30 lat.

moje poszukiwania zwracają tylko "takie-sobie" wyniki, np.:
http://eosdoc.com/manuals.asp?q=EX-M-TTL



Zastanawia mnie tylko na jaka odleglosc maksymalna powinno dzialac takie wspomaganie. Jakies opinie ? propozycje ?
IMHO tak jak normalne wspomaganie z lampy - kilka metrów w zależności od warunków wystarczy (powiedzmy: max.10m).