PDA

Zobacz pełną wersję : Tablo szkolne..



M-S
26-10-2005, 21:35
Witam
Przygotowuje tablo swojej klasy,jednak zrobione w technologii cyfrowej:lol: . Oczywiscie projekt oddamy do drukarni i tak dalej..
Ale no wlasnie - zabieram sie do tego jak pies do jeza. Jak sobie ukierunkowac prace? Liczyc jaka ma byc rozmiar pliku(wys x szer w calach wydruku) i to *300 dpi ? a moze moge dac mniej? Jak pojdzie do drukarni to moze byc jpg (z powiedzmy zerowa kompresja)? Dlaczego niekiedy wymagaja TIFFa,co to daje? Ile nalezy sie spodziewac za taki wydruk?

I jeszcze cos - moze ma ktos wieksze doswiadczenie w tej materii...moze mozna by zobaczyc jakies projekty? Chodzi mi o "cos"(np.budnek szkoly)w tle i zdjecia nas , kazdy pojedynczo(raczej oficjalnie,chyba kadr "amerykanski" o ile sie nbie myle - pionowy od 'pepka' w gore :lol: ) z ladnym bokeh. Chcialbym po prostu zobaczyc jak powinno to wygladac :) mail lub jakis link? byłbym rad 8-)

Dzieki za wszelkie rady/porady8)
Pozdrowka!

gonzo44
26-10-2005, 22:01
Jezeli bedziesz dawal do drukarni to proponuje zapoznac sie z Corelem, bo to chyba dobry program aby na duzym formacie umiescic troche zdjec jakis tekst itp. Of course PS tez sie nada :-)
A co do liczby dpi to zapytaj w drukarni gdzie chcesz to materializowac ile im wystarczy do zdjecia.

tadek
26-10-2005, 22:13
300 dpi w formacie docelowym wystarczy
zrob sobie szablon np w corelu i powstawiaj ram foty i gotowe

Domini-Q
02-11-2005, 10:52
Pracuję jako grafik komputerowy i codziennie przygotowuję takie prace do drukarni, dlatego proponuję zapomnieć o Corelu bo jego odwzorowanie koloru i podłączanie profili do pliku poscriptowego jest tragiczne, proponuję InDesign, format najlepiej 205x295 (jeżeli ma być coś ala A4, taki format jest najtańszy w produkcji czyli w druku, środek papier kreda 115, okładka kreda >115.

Domini-Q
02-11-2005, 10:54
Aha, foty oczywiśćie 300dpi w CMYKu (generalnie to cała praca musi być w CMYK), i jeszcze wartało by popytać w drukarni bo czasami potrafią doradzić jakiś inny format i jakość papieru, wtedy może być jeszcze taniej.

nagor
24-11-2008, 14:54
a ja mam inne pytanie
jakiego programu użyc aby złożyc tablo do kupy
aby było jakieś tlo tylko wkładać facjaty. albo zeby to się jakoś fajnie i lekko robiło

choc wiem zę łatwo można to w PS zrobić aczkolwiek potrzebowałbym jakiegoś tła aby było milo
np coś ala fotki na sznurku przypięte klamerką czy coś w ten desen aby nie było to takie sztuczne

lukaszczecin
24-11-2008, 15:25
Pracuje w firmie, gdzie szefostwo lata i robi zdjęcia w szkołach. Ja natomiast robię tabla. Wszystko składam w corelu.

timo
24-11-2008, 15:33
Pracuję jako grafik komputerowy i codziennie przygotowuję takie prace do drukarni, dlatego proponuję zapomnieć o Corelu bo jego odwzorowanie koloru i podłączanie profili do pliku poscriptowego jest tragiczne, proponuję InDesign, format najlepiej 205x295 (jeżeli ma być coś ala A4, taki format jest najtańszy w produkcji czyli w druku, środek papier kreda 115, okładka kreda >115.

moze najpierw dowiedz sie, co to jest tablo...

a4, okladka, srodek - dobre! dawno sie tak nie usmialem :D

ArekLodzPl
24-11-2008, 18:07
Rozdzielczość obrazu powinna być uzależniona od odległości z jakiej będzie oglądany wydruk i tak przy formacie 1:1 odległość 30cm-300dpi, 60cm-200dpi, 120cm-120dpi, 200cm-70dpi, 400cm-35dpi

chyrek
07-12-2008, 15:32
a ja mam inne pytanie
jakiego programu użyc aby złożyc tablo do kupy
aby było jakieś tlo tylko wkładać facjaty. albo zeby to się jakoś fajnie i lekko robiło

choc wiem zę łatwo można to w PS zrobić aczkolwiek potrzebowałbym jakiegoś tła aby było milo
np coś ala fotki na sznurku przypięte klamerką czy coś w ten desen aby nie było to takie sztuczne

Kamil, nalepiej w Photoshopie albo InDesign. Ja akurat jestem bardziej przyzwyczajony do PS'a i mając gotowy szablon ze zdeterminowanymi ramami pod fotografie, kadruje je tylko odpowiednio i wstawiam.