PDA

Zobacz pełną wersję : Oprawa zdjęć dla klientów



perlpa
26-10-2005, 13:09
Witam
Były juz wątki o albumach, wydrukach a nawet cenach zdjęć np. ze ślubu, ale nigdzie nie znalazłem kompleksowego podejścia do sposobu przygotowania materiałów dla klienta.

To co robię do tej pory jest standardem w moich stronach, ale mam poważne wątpliwości czy nie trąci to amatorszczyzną. Mówię tutaj głównie o ślubach ale również o sesjach np. do portfolio.
Jak do tej pory zdjecia plenerowe odbijam w formacie 15x21 natomiast cały reportaż 10x15, czasem 13x18. Klienci mogą zdecydować czy i jaki chcą album, no i często nie biorą żadnego :( , jeśli biorą to ślubne Henzo. Cały obrobiony materiał dostają na płycie CD.

Bardzo brakuje mi swobody ułożenia i formatu zdjęć jaką daje photo book. Można oczywiście docinać odbitki i wklejać je w album ale przy większych zdjęciach, wielkością zbliżonych do formatu strony albumu, zaczynają się problemy.

W jakiej formie oddajecie zdjęcia klientom? Jakie albumy, formaty odbitek, może jakie ilości...

Pozdrawiam

Moris
26-10-2005, 14:20
W jakiej formie oddajecie zdjęcia klientom? Jakie albumy, formaty odbitek, może jakie ilości...

Pawle więc tak :

1. DVD prezentacja 3 szt. ( Pinnacle Studio 9.3 ) - na życzenie
2. CD przygotowane pod Lab - około 50 szt. z pleneru + około 70-80 reportarz
3. Wedle zamówienia od 1 do 3 szt. albumów (prosta czysta forma - ostatnio lniane okładki z jednym motywem ) fotki wklejane i ozdabiane ręcznie (nie przeze mnie ;)).
4. Albumy to tylko plener + ewentualnie kościół, zazwyczaj 30 fot 15x21 + 20 fot 13x18 - zawsze MAT !! (nie nawidzę błysku) :(
5. Jedna fotka x3 w formacie 20x30 najczęściej zdjęcie grupowe.

Dużo spraw kształtuje się podczas zamówienia wiadomo kasa i oczekiwania ale średnio sprawa zamyka się od 700 do 1200 zł, aczkolwiek miałem zamówienie na 1999 zł ale tam same albumy kosztowały mnie przeszło 900 zł ;)

Pozdrawiam

P.s. Przy okazji pytanko : Czy na fotki umieszczone na Twojej stronce masz zgodę od klientów ?? Czy pytasz ich wogóle o to ??

perlpa
26-10-2005, 17:23
P.s. Przy okazji pytanko : Czy na fotki umieszczone na Twojej stronce masz zgodę od klientów ?? Czy pytasz ich wogóle o to ??
Wielkie dzięki Moris za obszerne wyjaśnienia.
Na czym polega to ręczne zdobienie?
Co do zgody młodych na umieszczenie zdjęć w moim portfolio to oczywiście pytam ich o nią. Przyznam że nigdy nie nie dostałem odpowiedzi negatywnej :)

Pomijam oczywiście sesje bieliźniane - jakoś nie miałem odwagi czegoś takiego zaproponować ;)

Reno
26-10-2005, 20:31
Perpla, prezentacja z podkładem muzycznym to super pomysł - ja robię takie znajomym i nawet jeśli zdjęcia nie są super-hiper wszyscy są zawsze zachwyceni :)

perlpa
26-10-2005, 21:19
Perpla, prezentacja z podkładem muzycznym to super pomysł - ja robię takie znajomym i nawet jeśli zdjęcia nie są super-hiper wszyscy są zawsze zachwyceni :)
Pomyslę o tym jak już będę miał satysfakcjonujące mnie albumy a w nich ciekawy layout zdjęć.

Na razie szukam dobrego podkładu muzycznego do mojej strony.

Adam_Max
26-10-2005, 22:03
Dziwi mnie że przekazujecie czasem odbitki luzem, ja jeszcze ani jednej odbitki w taki sposób nie przekazałem klientowi. Przez co często klient jest już zadowolony zanim zacznie przeglądać zdjęcia bo podoba mu się sama oprawa.
Jeżeli klient u mnie zamawia pełną obsługę z plenerem, to plener 15x21 otrzymuje w dużym solidnym albumie z przekładkami, natomiast pozostałe 10x15 otrzymuje już w takim zwyklejszym gdzie odbitki wkłada się np. w kieszenie.
Jeżeli klient chce np. 150 odbitek reportażowych to daje mu je również w solidnym albumie 40 kartkowym.
Oczywiście do każdego zlecenia dodaję krążek.

Jarek Jaworski
26-10-2005, 22:25
Zaproponowac mozna wiele rzeczy, pytanie tylko czy klient za to zaplaci. ostatnio kalkulowalem recznie robiony album. Wydruki o jakosci archiwalnej, bezwkwasowe papiery i kleje itp. i co mi wyszlo 25 stron 25x25 cm okolo 900 zl. wszystko super profesjonalnie archiwalnie itp, ale watpie czy znajdzie sie na to duzo chetnych ;)

Moris
26-10-2005, 22:27
Wielkie dzięki Moris za obszerne wyjaśnienia.
Na czym polega to ręczne zdobienie?
Co do zgody młodych na umieszczenie zdjęć w moim portfolio to oczywiście pytam ich o nią. Przyznam że nigdy nie nie dostałem odpowiedzi negatywnej :)

Pomijam oczywiście sesje bieliźniane - jakoś nie miałem odwagi czegoś takiego zaproponować ;)

Nie ma za co dziękować ...
Ręczne zdobienie polega na plastycznych zdolnościach mojej drugiej połówki ( złote/srebrne długopisy, różnego rodzaju ozdóbki, passe-partout, itp.) dzięki temu każdy album jest niepowtarzalny i wyjątkowy, jak moi klienci :)

A ja dostaję negatywne odpowiedzi, przynajmniej ostatno jakoś wszyscy bardzo sznują prywatność :(


Perpla, prezentacja z podkładem muzycznym to super pomysł.

Popieram, stosuję od ponad roku ... tylko żałuję że męczę się (czasochłonne) z Pinnacle Studio bo on to pod prezentacje fotek nie został napisany, aczkolwiek sprawdza się dość dobrze.

perlpa
27-10-2005, 13:36
Dziwi mnie że przekazujecie czasem odbitki luzem, ja jeszcze ani jednej odbitki w taki sposób nie przekazałem klientowi. Przez co często klient jest już zadowolony zanim zacznie przeglądać zdjęcia bo podoba mu się sama oprawa.
Jeżeli klient u mnie zamawia pełną obsługę z plenerem, to plener 15x21 otrzymuje w dużym solidnym albumie z przekładkami, natomiast pozostałe 10x15 otrzymuje już w takim zwyklejszym gdzie odbitki wkłada się np. w kieszenie.
Jeżeli klient chce np. 150 odbitek reportażowych to daje mu je również w solidnym albumie 40 kartkowym.
Oczywiście do każdego zlecenia dodaję krążek.
Zgadzam się że to amatorka, właśnie skruszony podjąłem mocne postanowienie że od teraz bardzo zadbam także o ten aspekt.

Jeśli do albumu wkładasz tylko sam polener to ile średnio wychodzi Ci tych zdjęć? - jeśli to nie tajemnica :)

Adam_Max
27-10-2005, 14:32
W albumie plenerowym najczęściej daję 25-35 odbitek, album w zależności od ilości zdjęć 30 lub 40 kartek i po jednej odbitce na kartce.

A ja też mam pytanie odnośnie Twojego 10D, jak długo go masz i ile zdążyłeś nim zrobić zdjęć od czasu zakupu.

perlpa
27-10-2005, 15:04
...dnośnie Twojego 10D, jak długo go masz i ile zdążyłeś nim zrobić zdjęć od czasu zakupu.
10D kupiłem w grudniu obiegłego roku. Wcześniej miałem D30 i 1N. Po jedynce jakoś nie mogę się przyzwyczaich do maleńkiego i ciemnego wizjera oraz do cropa.
Co do ilości zdjęc to trudno powiedzieć, raczej ich nie liczę. Robię dla siebie - przyroda, rodzina i trochę na zlecenia - zaledwie kilkanaście sesji rocznie, więc nie było tego zbyt wiele.

Hiv
29-10-2005, 09:57
perpla, bardzo fajne fotki w twoim portfolio ;)

Który z twojego arsenału to główny obiektyw na plenerkach?

perlpa
30-10-2005, 15:21
perpla, bardzo fajne fotki w twoim portfolio ;)

Który z twojego arsenału to główny obiektyw na plenerkach?
W zależności od miejsca i kadru wybieram najczęściej w kolejności:
1. EF 70-200/4 USM L
2. EF 50/1.8 Mk I
3. Tamron 27-75/2.8 Di
3. EF 100/2.8 macro

Zoom 70-200 daje mi sporo swobody w kadrowaniu, choć przydało by się mocniejsze rozmycie - 2.8 :D

Kiedy jest sporo czasu sięgam po stałki. Ze względu na brak USM i FTM słabiej nadają się do szybszej akcji.

Pozdrawiam

Zielony
07-11-2005, 15:07
1. DVD prezentacja 3 szt. ( Pinnacle Studio 9.3 ) - na życzenie


Hejka Moris.
Mam pytanie odnośnie Pinnacle Studio. Czy wybrałeś ten soft spośród wielu, bo sprawdzałeś kilka pod względem prezentacji i pozostałe okazały się do duszy?

Podejrzewam że Pinnacle dużo wymaga jesli chodzi o PC. Nie siedze aktualnie w sofcie Pinnacle ale powiedz mi czy ten program służy tylko do prezentacji czy ogólnie do edycji video.
Finalną prezentację do jakich plików można eksportować? avi, exe??

Jak masz czas to powiedz coś więcej na temat tego softa, no chyba że nie chcesz.

Zastanawiam się nad tym bo robiłem ostatnio zdjęcia znajomym na roczku i wpadłem na pomysł że może lepiej zapodać im dodatkowo taką prezentację na DVD niż np. surowe pliki na CD.

Moris
07-11-2005, 21:51
Hejka Moris.
Mam pytanie odnośnie Pinnacle Studio. Czy wybrałeś ten soft spośród wielu, bo sprawdzałeś kilka pod względem prezentacji i pozostałe okazały się do duszy?

No wiesz ... wszystkim rządzi cena ;) ja akurat posiadam cyfrową kamerę ( i tu uwaga ;) SONY !! (jeszcze działa :)) w zasadzie często jak nie robię fotek to rejestruje jakieś różnie uroczystości. Szukałem karty do mojego PC-ta którą mógłbym przechwytywać, importować i eksportować pliki MPEG-2 oraz rozdziałów z płyt DVD, nagrywać płyty S-VCD oraz DVD i która posiadała by sprzętowe wspomaganie kodowania MPEG-2.

Pinnacle Studio AV/DV wersja 9 - to karta PCI wyposażona zarówno w we/wy analogowe (composite i S-Video) jak i port FireWire. W zestawie znajduje się również oprogramowanie Pinnacle Studio 9 przeznaczone do obróbki obrazu wideo.
Program dedykowany jest dla szerokiego grona amatorów i miłośników montażu swoich nagrań wideo z uroczystości, jubileuszy, wycieczek, podróży itd.

Pinnacle Studio 9 umożliwia Ci :

przechwytywanie i edycja obrazu w formacie widescreen (16:9) lub standardowym (4:3)
przechwytywanie i edycja cyfrowego materiału wideo z dowolnego źródła DV (miniDV, Digital8 lub MicroDV)
przechwytywanie i edycja analogowego materiału wideo zapisanego na taśmie 8mm, VHS, SVHS, VHS-C lub SVHS-C
przechwytywanie cyfrowego materiału DV bezpośrednio do plików w formacie MPEG-2 (z jakością DVD) oraz ich późniejsza edycja
import i edycja plików w formacie MPEG-1 oraz MPEG-2
możliwość edycji z dokładnością do 1 klatki
pełnoekranowy podgląd materiału wideo

Jednak i tu mały ból, nie jest napisany strikte pod prezentację fotek ale przy odrobinie cierpliwości i samozaparcia można nim robić bardzo ciekawe prezentacje fotograficzne. Ja często łączę je z materiałami video.



Podejrzewam że Pinnacle dużo wymaga jesli chodzi o PC. Nie siedze aktualnie w sofcie Pinnacle ale powiedz mi czy ten program służy tylko do prezentacji czy ogólnie do edycji video.
Finalną prezentację do jakich plików można eksportować? avi, exe??

Minimalne wymagania sprzętowe :

Procesor Intel Pentium lub AMD Athlon 800 MHz lub szybszy (zalecany 1.5 GHz lub szybszy) ; 256MB pamięci RAM (512MB zalecane) ; 1 wolny slot PCI
system operacyjny Windows 98SE, "Millennium", 2000, XP (Windows XP zalecany. Obsługa MicroMV wymaga Windows XP) ; karta graficzna kompatybilna z DirectX 9 (zalecana ATI Radeon lub Nvidia Geforce 2 lub lepsza) ; karta dźwiękowa kompatybilna z DirectX 9 ; 500MB wolnej przestrzeni na dysku twardym w celu zainstalowania oprogramowania
napęd CD-ROM
Opcjonalnie:
nagrywarka płyt CD w przypadku tworzenia krążków Video CD lub Super Video CD ;nagrywarka DVD w przypadku tworzenia krążków DVD.

Co do formatów zapisu :

standard: PAL/SECAM (SECAM tylko na wejściu)
25 klatek/sekundę / 50 półobrazów/sekundę
rozdzielczość klatki: 720 x 576
kompresja: DV, MJPEG, MPEG, ( opcjonalnie jeśli masz kodeki to : Divx :))




Jak masz czas to powiedz coś więcej na temat tego softa, no chyba że nie chcesz.

Zastanawiam się nad tym bo robiłem ostatnio zdjęcia znajomym na roczku i wpadłem na pomysł że może lepiej zapodać im dodatkowo taką prezentację na DVD niż np. surowe pliki na CD.

Marcingreen,

A dlaczego miał bym nie chcieć ?? ;)

IMHO Jeśli wydatek :
Pinnacle Studio Plus 10 700-PCI 749,00 PLN - to wer. PCI
lub
Pinnacle Studio Plus 10 700-USB 839,00 PLN - to wer. USB

to dla Ciebie nie problem ( zauważ że piszę o wersji z nr,. 10 która niedawno się pokazała na półkach ) a w perspektywie masz zamiar zafundować sobie jakąś kamerkę TO ŚMIAŁO KUPUJ !!! :)

... może gdzieś jeszcze znajdziesz jakąś mocno przecenioną wer. nr 9 !!!

A radocha i zadowolenie klientów to najwyższa zapłata za Twój wysiłek.

Na śląsku masz może niedaleko :
KSK Dystrybucja sp. z o.o.
ul. 11 Listopada 11
40-387 Katowice
032 / 251 69 59 oraz 759 16 22
032 / 759 17 13


pozdrawiam
Moris

P.s. Ja to mam ochotę na cuś o półkę wyżej ;) .. :
Pinnacle Liquid Edition 6.1 Pro 5 099,00 PLN

Zielony
07-11-2005, 22:19
Świetnie Moris. Dziękuję ze obszerną odpowiedź <winko>

Diabeł
07-11-2005, 23:31
Zastanawiam się nad tym bo robiłem ostatnio zdjęcia znajomym na roczku i wpadłem na pomysł że może lepiej zapodać im dodatkowo taką prezentację na DVD niż np. surowe pliki na CD.
jest jeszcze taki prosty i całkiem przyjemny program do prezentacji zdjęc na dvd Ulead DVD PictureShow 2 ze strony producenta mozna pobrać wersję trial.