PDA

Zobacz pełną wersję : Wszystkie pytania do LR to TUTAJ



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7

mateuszw3
11-04-2010, 23:39
Witam
Często mam pytania co do LR i na pewno będą też niejedne od innych użytkowników, więc chyba lepiej założyć taki jeden ogólny wątek niż sto porozrzucanych.

A teraz oczywiście pytanie :-D
Czy da się coś zrobić aby zaznaczony przez pędzelek obiekt "znikł" ?
Dokładniej: aby zamiast jakiegoś obiektu było tło, a kolor by się pobrało już z oryginalnego tła ?
Tak, wiem że jest Spot Removal, ale to jest dość niedokładne jak na moje wymagania.
Chyba można też to zrobić w Paintcie, ale raczej nie chciałbym kilkaset zdjęć robić na 2 programach i przesyłać te zdjęcia pomiędzy nie. Byłoby to trochę męczące i zniechęcające.

Jeżeli macie jakiś pomysł to dawajcie, bo szybko potrzebuję.
Z góry dzięki :mrgreen:

airhead
12-04-2010, 00:28
nie da się

Adso
12-04-2010, 08:09
poczekaj jeszcze trochę na CS5:)

dinderi
12-04-2010, 08:45
poczekaj jeszcze trochę na CS5:)
Ale to i tak nie będzie LR

mateuszw3
02-05-2010, 22:09
Witam ponownie
Czy da się obrobić zdjęcie w podczerwieni w LR lub w jakimś innym darmowym programie ? Jeśli tak to jak ?
Aha, jeszcze pytanie może nie do tego tematu no ale... Czy da się robić foty w podczerwieni na 450D ? bo słyszałem coś o filtrze na matrycy i jestem zmieszany. Gdzieś pisali że można, ale wolę się zapytać
Pozdrawiam

Mr_Black
10-05-2010, 13:29
Czy ktoś z was może powiedzieć gdzie się podziało sortowanie w LR3? (np po metadanych, po gwiazdkach itp) W module Library było po lewej stronie, pod nawigatorem itd. Gdzieś w google przeczytałem o odrębnym od programu module sortowania, który można dokupić. Tzn, że wbudowanego już nie ma? Czy jestem po prostu ślepy :?:
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Olśnienie, znalazłem http://www.computer-darkroom.com/lr3_beta_2_preview/lr3-beta2-1.htm, trzeba przejść do figure 13, tam wszystko jest wyjaśnione.

jools
11-05-2010, 15:19
Witam ponownie
Czy da się obrobić zdjęcie w podczerwieni w LR lub w jakimś innym darmowym programie ? Jeśli tak to jak ?
Aha, jeszcze pytanie może nie do tego tematu no ale... Czy da się robić foty w podczerwieni na 450D ? bo słyszałem coś o filtrze na matrycy i jestem zmieszany. Gdzieś pisali że można, ale wolę się zapytać
Pozdrawiam

prosto z google'a np.
http://lightroom-news.com/2008/02/13/infrared-in-lightroom/
http://www.gantico.com/en/2008/10/lightroom-bw-infrared-presets-comparison/
http://www.flickr.com/groups/presets/discuss/72157612664073371/

itd. itd...

mateuszw3
16-05-2010, 14:51
Czy jak wgrywam zdjęcia do LR to on to gdzieś zapisuje, czy muszę mieć je zapisane w folderze z którego je importowałem ?

krzysztofr
16-05-2010, 17:47
Jeżeli podczas importu zaznaczyłeś aby kopiował do nowej lokalizacji (pozycja File Handling w menu import), to nie musisz ich mieć zapisanych w tym folderze.
Lightroom zapisuje w swojej bazie tylko informacje o plikach i obróbce.

mateuszw3
18-05-2010, 20:27
...nowej lokalizacji...

No właśnie, gdzie LR zapisuje foty ? Albo może trochę inaczej - gdzie sprawdzić gdzie on to zapisuje ?

krzysztofr
18-05-2010, 22:55
Podczas importu, masz pozycję "Copy to". Tam wybierasz folder do którego mają być skopiowane zdjęcia podczas importu.

mateuszw3
20-05-2010, 22:16
Ok, wielkie dzięki :D

mateuszw3
30-05-2010, 17:14
Kolejne pytanko :D
Co zrobić aby jak wyłączy mi się LR powróciły mi "przyciski" maski pozwalające edytować maskę ? W moim przypadku to działa tyle że losowo. Na około 5 włączeń wskakuje mi ??opcja?? która pokazuje te "przyciski". Bardzo proszę o pomoc.

SebaWolf
02-06-2010, 08:41
Kolejne pytanko :D
Co zrobić aby jak wyłączy mi się LR powróciły mi "przyciski" maski pozwalające edytować maskę ? W moim przypadku to działa tyle że losowo. Na około 5 włączeń wskakuje mi ??opcja?? która pokazuje te "przyciski". Bardzo proszę o pomoc.

H - ukrywa/przywraca - przyciski korekcji
O - pokazuje/ukrywa - maskę

Regss
03-06-2010, 21:57
Przy imporcie plików z aparatu LR pyta się jak nazywać katalogi. Można gdzieś edytować format nadawania tych nazw? Ponieważ chciałbym aby format wygladał tak: RRRR_MM_DD a LR proponuje tylko w formacie RRRR-MM-DD

oskarkowy
04-06-2010, 22:02
Na jakiej zasadzie w nowym LR będzie można "prostować piony", czyli robić coś na miarę TS-E? Czytałem, że to będzie, wiecie może jak to będzie realizowane? Coś równie luźnego jak obecnie w PS, czy może jakieś ograniczenia?

dziobolek
05-06-2010, 18:30
Na jakiej zasadzie w nowym LR będzie można "prostować piony", czyli robić coś na miarę TS-E? Czytałem, że to będzie, wiecie może jak to będzie realizowane? Coś równie luźnego jak obecnie w PS, czy może jakieś ograniczenia?

Mniej więce tak - przynajmniej tak jest w CR 6.1.
Ściągnij triala i sprawdź sam.

SebaWolf
09-06-2010, 09:10
Gdzie fizycznie na dysku przechowywane są "camera profile", prócz adobe standard, camera standard itd.... mam jeszcze raz to samo w wersji beta1 ?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Gdzie fizycznie na dysku przechowywane są "camera profile", prócz adobe standard, camera standard itd.... mam jeszcze raz to samo w wersji beta1 ?

Okej mam dla potomnych w XP: C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\Adobe\CameraRaw\CameraProfiles

mateuszw3
27-06-2010, 22:33
Witam
Mam w LR 2 mały problem. Otóż, mam w bibliotece foldery z datą ( 2008,2009 itd. ) i mam folder "zdjęcia" gdzie są pozostałe zdjęcia których nie ma w folderach z datami. Co zrobić aby ten caaaały folder "zdjęcia" dodać do folderów z datami, jednocześnie, aby "utrzymać" te daty, czyli nie przenieść wszystkich zdjęć do np.2010 tylko w datach jakich zdjęcia zostały dodane, bo wiem że istnieje opcja "łapania i przenoszenia", ale właśnie boję się w/w problemu.
Jeśli mało jasno to spróbuję wymyślić lepsze wytłumaczenie.
Z góry dzięki.

Art Mag
28-06-2010, 13:41
W Moje dokumenty tworzy folder np: 2010/data. Tak przeważnie jest domyślnie, chyba że to zmieniłeś. Aby zobaczyć gdzie są zdjęcia kliknij prawym w zdjęcie i wybierz z menu - Show in Explorer. Otworzy wtedy folder ze zdjęciami.

mateuszw3
28-06-2010, 14:47
W Moje dokumenty tworzy folder np: 2010/data. Tak przeważnie jest domyślnie, chyba że to zmieniłeś. Aby zobaczyć gdzie są zdjęcia kliknij prawym w zdjęcie i wybierz z menu - Show in Explorer. Otworzy wtedy folder ze zdjęciami.

Nie o to dokładnie mi chodziło. Więc spróbuję wytłumaczyć to trochę łatwiej. W bibliotece LR mam foldery z datami np. 2009. Jak na to klikę to wyświetlają mi się dokładniejsze daty ( dzień, miesiąc, rok ). Oprócz folderów z datami mam też folder "zdjęcia" i tam mam "podfoldery" czyli np. moje pierwsze foty, lepsze foty etc. I chcę teraz zrobić, aby wszystkie te "podfoldery" dodać do folderów z datami. Jak je chwycę i przeniosę to w follderze z datami znów mam np. moje pierwsze foty, a mi chodzi, żeby już przy przenoszeniu, program zmienił nazwę na datę. Czyli jak przeniosę to nie chcę, aby było "moje pierwsze foty" tylko data np. 2009-01-01.

Sory, ale jaśniej nie potrafię, no chyba, że już desperacko na screenie.

mateuszw3
28-06-2010, 21:18
Dobra, jakoś problem sam rozwiązałem, lecz dużo czasu pochłonie ta praca. I tu kolejne pytanie. Co oznacza symbol szarego folderu ze znakiem zapytania ? Nie wiem czemu z tego folderu nie mogę przenieść zdjęć do innego folderu.

iktorn92
28-06-2010, 21:23
To moze ja mam kilka pytan:) Importuję zdjęcia do LR. Powiedzmy 4gb rawów i te 4gb z miejsca docelowego jest równiez kopiowane na dysk C gdzie mam bibliotekę. Nie musze mowic ze dość szybko i nie potrzebnie dla mnie miejsca ubywa, gdzie mozna to wylączyć o ile się da oraz po włozeniu karty pendriva czegokolwiek przenosnego odpala sie LR i chce kopiować zawartość i za nic nie moge znalezc gdzie da się to wylączyć. To tyle, proszę o o odpowiedzi o ile sie da! Pzdr

mateuszw3
28-06-2010, 23:02
Chodzi o to, aby nie LR nie kopiował plików to swojej biblioteki ( zazwyczaj Moje Obrazy ) ?

mackw
29-06-2010, 02:50
Jesli chodzi o to aby niewyskakiwalo okienko import po wlozeniu karty do komputera to na windows w lightroom: edit->preferences, w okienku "general" odznaczyc ptaszek przy "show import dialog when a memory card is detected"

SebaWolf
29-06-2010, 08:53
To moze ja mam kilka pytan:) Importuję zdjęcia do LR. Powiedzmy 4gb rawów i te 4gb z miejsca docelowego jest równiez kopiowane na dysk C gdzie mam bibliotekę. Nie musze mowic ze dość szybko i nie potrzebnie dla mnie miejsca ubywa, gdzie mozna to wylączyć o ile się da oraz po włozeniu karty pendriva czegokolwiek przenosnego odpala sie LR i chce kopiować zawartość i za nic nie moge znalezc gdzie da się to wylączyć. To tyle, proszę o o odpowiedzi o ile sie da! Pzdr

W opcji importu masz do wyboru Copy, Move, Add jeśli zdjęcia masz już fizycznie na dysku i chcesz je tylko dodać do biblioteki LR nie kopiując na nowe miejsce to wybierasz Add.

kiray
29-06-2010, 19:47
Czy jest opcja, żeby zaimportować nastawy(ustawienia suwaków), które już zrobiłem w zdjęciach z LR 3.0 tak, żeby były już widoczne w Adobe Bridge.

kiray
30-06-2010, 21:47
Czy jest opcja, żeby zaimportować nastawy(ustawienia suwaków), które już zrobiłem w zdjęciach z LR 3.0 tak, żeby były już widoczne w Adobe Bridge.

Poradziłem sobie - wystarczy w LR wyeksportować zdjęcie do .dng i otworzyć w ACR i zapisać preset.

dawideem
01-07-2010, 13:24
Jak uaktywnić opcję "open as smart object in photoshop" (jest szara) ... opcja "edit in photoshop" działa :/

mackw
01-07-2010, 14:41
Jak uaktywnić opcję "open as smart object in photoshop" (jest szara) ... opcja "edit in photoshop" działa :/

opcja ta dziala tylko jak masz Photoshop 4 and up zainstalowany

maki1000
02-07-2010, 14:32
Jak się pozbyć miejscowo niebieskiego zafarbu sukni pani młodej?
Na razie w LR radzę sobie w ten sposób, że jak na zdjęciu nie ma nieba to po prostu ściągam niebieski HLS Saturation. Jednak jak sobie poradzić gdy w kadrze mamy jeszcze coś niebieskiego i chcemy żeby dalej takie pozostało?
Jakoś tam tez sobie radze ale nie tak jak bym chciał. Mianowicie daję pędzelek i saturation na ok -90 i ściągam miejscowo z białej sukni kolor. Sprawa się komplikuje gdy suknia jest np. kremowa :(

Jak ustawić LR żeby miejscowo pędzelkiem ściągać jedynie niebieski kolor ?

molsar
02-07-2010, 14:38
Jak się pozbyć miejscowo niebieskiego zafarbu sukni pani młodej?
Na razie w LR radzę sobie w ten sposób, że jak na zdjęciu nie ma nieba to po prostu ściągam niebieski HLS Saturation. Jednak jak sobie poradzić gdy w kadrze mamy jeszcze coś niebieskiego i chcemy żeby dalej takie pozostało?
Jakoś tam tez sobie radze ale nie tak jak bym chciał. Mianowicie daję pędzelek i saturation na ok -90 i ściągam miejscowo z białej sukni kolor. Sprawa się komplikuje gdy suknia jest np. kremowa :(

Jak ustawić LR żeby miejscowo pędzelkiem ściągać jedynie niebieski kolor ?

to juz raczej nie da sie w LR ale mozna pokombinowac:
zrob jak wczesniej desaturacja selektywna a poten nowy brush z wyzerowanymi sowakami tylko dodaj "color" pokryj nim wybrany obszar...moze cos z tego wyjdzie.
niemniej jednak lepiej by bylo to w PS zrobic.

marekb
02-07-2010, 14:59
Jak się pozbyć miejscowo niebieskiego zafarbu sukni pani młodej?
Na razie w LR radzę sobie w ten sposób, że jak na zdjęciu nie ma nieba to po prostu ściągam niebieski HLS Saturation. Jednak jak sobie poradzić gdy w kadrze mamy jeszcze coś niebieskiego i chcemy żeby dalej takie pozostało?
Jakoś tam tez sobie radze ale nie tak jak bym chciał. Mianowicie daję pędzelek i saturation na ok -90 i ściągam miejscowo z białej sukni kolor. Sprawa się komplikuje gdy suknia jest np. kremowa :(

Jak ustawić LR żeby miejscowo pędzelkiem ściągać jedynie niebieski kolor ?nałożyć miejscowo krem:)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Poradziłem sobie - wystarczy w LR wyeksportować zdjęcie do .dng i otworzyć w ACR i zapisać preset.
a nie prościej zapisać od razu preset w LR..??

MaciekH
02-07-2010, 16:31
Wtyczką NIK Viveza 2 do LR możesz zdjąć sam niebieski zafarb. Ze strony NIKa może pobrać 15 dniowy trial i sprawdzić czy faktycznie zadziała.

dawideem
02-07-2010, 23:18
opcja ta dziala tylko jak masz Photoshop 4 and up zainstalowany
:/

dzięki :)

Mad_Mac
03-07-2010, 08:59
Usunolem sobie rawy przez przypadek juz jakies 2 tygodnie temu. LR caly czas wyswietla miniatury w galerii z komunikatem ze pliki zaginely.
Czy wiecie gdzie LR trzyma te miniatury bo chociaz je chcial bym sobie zachowac?

mateuszw3
03-07-2010, 09:25
Usunolem sobie rawy przez przypadek juz jakies 2 tygodnie temu. LR caly czas wyswietla miniatury w galerii z komunikatem ze pliki zaginely.
Czy wiecie gdzie LR trzyma te miniatury bo chociaz je chcial bym sobie zachowac?

Wejdź w Moje Obrazy -> i poszukaj po tych katalogach, a jak tam nie ma to zorientuj się gdzie LR kopiuje zdjęcia jak je importujesz do biblioteki i tam szukaj, no chyba że kazałem mu ich nie kopiować...

Pretender
03-07-2010, 17:00
Usunolem sobie rawy przez przypadek juz jakies 2 tygodnie temu. LR caly czas wyswietla miniatury w galerii z komunikatem ze pliki zaginely.
Czy wiecie gdzie LR trzyma te miniatury bo chociaz je chcial bym sobie zachowac?

hmm, a nie lepiej spróbować je odzyskać? Chyba, że niepotrzebne są.

maki1000
04-07-2010, 12:59
Wtyczką NIK Viveza 2 do LR możesz zdjąć sam niebieski zafarb. Ze strony NIKa może pobrać 15 dniowy trial i sprawdzić czy faktycznie zadziała.

Ta wtyczka tak działa, że juz szybciej jest edytować zdjęcie w photoshopie :)

MaciekH
04-07-2010, 15:15
Zapomniałeś dodać na początku "U mnie..."
Ja nie widzę zauważyłem żeby wolno działała.

A btw, nie sprecyzowałeś, że chodzi o rozwiązania na olimpijskie zawody w usuwaniu zafarbów na czas...

kiray
05-07-2010, 13:22
nałożyć miejscowo krem:)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

a nie prościej zapisać od razu preset w LR..??

No mam zapisany, i jak go przenieść do ACR w PS.

MaciekH
05-07-2010, 15:19
A po co chcesz preset przenosić do acr? Zdjęcie z wszystkimi zmianami możesz bezpośrednio eksportować do ps...

A jak już Ci bardzo zależy to Ctrl+S (Save Metadata to File) i LR zapisuje plik *.xmp w folderze gdzie masz zdjęcie i po otwartciu tego zdjecia w acr wszytywane są wszystkie ustawienia.

Druga opcja to eksport z LR do PS jako obiekt inteligentny. Później jak klikniesz 2x na warstwe otworzy Ci się acr z ustawieniami z LR.

W obu przypadkach możesz wejsc w zakładke z presetami w acr i zapisać aktualne ustawienia.

blackninja
06-07-2010, 01:05
No mam zapisany, i jak go przenieść do ACR w PS.

Spróbuj programu LR2ACR. Konwertuje presety LR do postaci czytanych przez ACR. Wskazujesz preset jaki chcesz przerobić i program wrzuca ustawienie automatycznie do ACR. :)

Piasek1989
06-07-2010, 14:10
ja mam problem tego typu:

obrabiam sobie zdjęcie w LR z wesela wszystko zrobiłem kolory eleganckie takie jak chcę czas na PS i się zaczyna, zdjęcia na dworze i CZ-B są kolorystycznie ok. A już z kościoła totalnie niebiesko różowe tak jakby balans bieli był zły a w lightroomie wygląda to ok i nawet temperatura balansu bieli by odpowiadała.

ktoś może wie co jest przyczyną takiej anomalii??

mateuszw3
06-07-2010, 18:06
Czy można prznieść gdzieś sam preset bez foty, bo kupiłem ostatnio dysk zewnętrzny i chcę aby LR mi czytało zdjęcia z dysku zew. a nie z dysku w lapku i już przeniosłem zdjęcia, tylko teraz pozostały same miniaturki i boję sie je kasować bo co z presetami ?

Mogę je ( same presety ) gdzieś skopiować ?

MaciekH
06-07-2010, 23:30
W LR3 masz coś takiego jak "Update folder location" jak klikniesz lewym na wybrany folder (w widoku Library ofkors). Bez przerwy przenoszę zdjęcie pomiędzy folderami na dysku i korzystam z w/w funkcji i wszystkie zmiany na zdjęciach są updatowane do nowego położenia zdjęć na dysku...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

ktoś może wie co jest przyczyną takiej anomalii??

Twoja niewiedza na temat profili kolorów w ogólnym zakresie i konkretnie w przypadku LR...

blackninja
07-07-2010, 00:43
Twoja niewiedza na temat profili kolorów w ogólnym zakresie i konkretnie w przypadku LR...

Ileż w Tobie człowieku jadu... pyta, bo nie wie. Rozumiem, że w każdej dziedzinie wiedzy masz tak ogromną wiedzę jak w obróbce fotografii, że nigdy nikogo o nic nie pytasz. Gratuluję i pozdrawiam.

MaciekH
07-07-2010, 00:52
Rozumiem, że w każdej dziedzinie wiedzy masz tak ogromną wiedzę jak w obróbce fotografii, że nigdy nikogo o nic nie pytasz.
Ależ masz człowieku zdolność do analizy psychologicznej i intelektualnej ludzi których nie znasz. Gratuluję.
Do mojego folderu w Twojej kartotece możesz dodać informację, że sam miałem podobny problem i odpowiedź właśnie przez internet uzyskałem, nie jestem pewny czy na tym forum, ale podejrzewam że google po wpisaniu słówek kluczowych takich jak "lightroom problem kolory" zaprowadzi do odpowiedniego rozwiązania, bo jest to często ostatnio poruszany temat...


pyta, bo nie wie.
Przecież odpowiedziałem... Wymijająco bo wymijająco ale wydaje mi się, że wskazówka w czym (zapewne) tkwi problem jest wystarczająco zauważalna...

A teraz się zastanów co Twój post wniósł do tematu...

kiray
07-07-2010, 09:59
A po co chcesz preset przenosić do acr? Zdjęcie z wszystkimi zmianami możesz bezpośrednio eksportować do ps...

...bo kończyła mi się wesja beta LR i kupiłem PS-a więc chciałem szybko przenieść moje presety z LR-a



A jak już Ci bardzo zależy to Ctrl+S (Save Metadata to File) i LR zapisuje plik *.xmp w folderze gdzie masz zdjęcie i po otwartciu tego zdjecia w acr wszytywane są wszystkie ustawienia.

Druga opcja to eksport z LR do PS jako obiekt inteligentny. Później jak klikniesz 2x na warstwe otworzy Ci się acr z ustawieniami z LR.

W obu przypadkach możesz wejsc w zakładke z presetami w acr i zapisać aktualne ustawienia.

...o taką informacje mi chodziło, dzięki

mateuszw3
07-07-2010, 11:08
W LR3 masz coś takiego jak "Update folder location" jak klikniesz lewym na wybrany folder (w widoku Library ofkors). Bez przerwy przenoszę zdjęcie pomiędzy folderami na dysku i korzystam z w/w funkcji i wszystkie zmiany na zdjęciach są updatowane do nowego położenia zdjęć na dysku...


A jak to wygląda z LR2, bo 3 nie posiadam ?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
A sory, jest taka opcja także w LR2.

Hiv
07-07-2010, 12:47
Gdzie fizycznie na dysku przechowywane są "camera profile", prócz adobe standard, camera standard itd.... mam jeszcze raz to samo w wersji beta1 ?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


Okej mam dla potomnych w XP: C:\Documents and Settings\All Users\Application Data\Adobe\CameraRaw\CameraProfiles


Warto przenieść sobie te bazy w inne miejsce na dysku aby bez problemu odzyskać z kopii zapasowej(warto je robić co jakiś czas) ostatnie ustawienia. LR bowiem nie robi operacji bezpośrednio na plikach do czasu exportu.
Katalog LR zajmuje poza tym dość dużo miejsca jełsi mamy skatalogowane wiele zdjęć.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Ta wtyczka tak działa, że juz szybciej jest edytować zdjęcie w photoshopie :)

A jak taką operacje zdjęcia niebieskiego z białej sukni zrobić w PSie?

blackninja
07-07-2010, 14:00
Przecież odpowiedziałem... Wymijająco bo wymijająco ale wydaje mi się, że wskazówka w czym (zapewne) tkwi problem jest wystarczająco zauważalna...

I za to Ci chwała.


A teraz się zastanów co Twój post wniósł do tematu...

Wystarczy, że zwróciłem Twoją uwagę na fakt niezbyt uprzejmego tonu wypowiedzi w bardzo wielu przypadkach (nie tylko w tym wątku). Taki był cel tego postu. Kultura wszystkich obowiązuje, nawet tych których nie znam, ze szczególnym uwzględnieniem ciężkich przypadków do analizy psychologicznej i intelektualnej.

Reasumując. Masz wiedzę i chcesz nią dzielić, to bardzo fajnie, ale czy musisz przy okazji udowadniać komuś, że jest głupszy od Ciebie? Przyznajesz się, że wiedzy również szukałeś w necie, co też czynią pytający na tym forum.

PEACE.

mackw
29-07-2010, 20:30
Apropos niebieskiego koloru na sukni to w LR pod ustawieniami do pedzla masz kwadrat z kolorem i jak wybierzesz kolor to dzialania pedzelka odbywaja sie na tym kolorze - a nawet mozesz ustawic kolor na jaki ten wybrany ma byc zamieniany- jezeli saturation w pedzlu bedzie na zero a w kolorze na 100% - jesli inne proporcje to kolory beda odpowiednio mieszane - ciezko to opisac ale poeksperymentuj z tym
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Ech brakuje edit
Nawet jest taka sztuczka, ze jak masz pipete na tenczy kolorow i trzymajac nacisniety przycisk myszy wjedziesz na zdjecie to mozesz wybrac kolor bezposrednio ze zdjecia

MaciekH
29-07-2010, 20:49
jak wybierzesz kolor to dzialania pedzelka odbywaja sie na tym kolorze

No niestety tak to nie działa, sprawdzałeś w ogóle co piszesz?

Kwadrat z kolorem to po prostu kolor jakim pędzel będzie malował...

allxages
29-07-2010, 20:51
Dobra, pytanie mam takie. W ACR jest tzw. Preview gdzie widzimy zmiany dla danej zakładki itd. W LR jest Before/After, ale dla wszystkich operacji. Jest jakaś możliwość bardziej selektywnego oglądania Before/After ? Np. bawie się skórą to interesuje mnie tylko HSL itd.

MaciekH
29-07-2010, 20:58
Przyznajesz się, że wiedzy również szukałeś w necie, co też czynią pytający na tym forum.

Ale zauważ, że nikt już raczej nie pyta np. co to jest migawka i jak działa, bo takie pytanie ktoś na pewno już kiedyś zadał i padła na nie odpowiedź i wiedza jaka płynie z takiej odpowiedzi nie zmieni się, choćby takie samo pytanie zadawało na forum dziennie 1000 osób, więc po co te 1000 osób ma ponownie pytać a kolejne 1000 odpowiadać, skoro odpowiedź na ich pytania już padła?

A dzisiaj można znaleźć w necie odpowiedź na zdecydowaną większość tego typu zagadnień, tylko, niestety wymaga to już odrobiny wysiłku, a na forum zapytać zapewne łatwiej...

mackw
29-07-2010, 21:00
No niestety tak to nie działa, sprawdzałeś w ogóle co piszesz?

Kwadrat z kolorem to po prostu kolor jakim pędzel będzie malował...

no i nie masz racji - ustaw sobie saturation na inne niz 100% i zobacz jak te dwa kolory beda sie mieszaly dajac kolor wynikowy ;)

MaciekH
29-07-2010, 21:04
allxages

Przy każdej zakładce w module Develop jest taki prztyczek-elektryczek:

https://canon-board.info/imgimported/2010/07/hsl-1.jpg
źródło (http://i42.photobucket.com/albums/e319/MaciekH/hsl.jpg)

mackw
29-07-2010, 21:06
allxages

Przy każdej zakładce w module Develop jest taki prztyczek-elektryczek:

https://canon-board.info/imgimported/2010/07/hsl-1.jpg
źródło (http://i42.photobucket.com/albums/e319/MaciekH/hsl.jpg)

ale my mowimy o kolorze wybieranym przy pedzlu
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
sorki widze, ze to bylo nie do naszego tematu

MaciekH
29-07-2010, 21:11
no i nie masz racji - ustaw sobie saturation na inne niz 100% i zobacz jak te dwa kolory beda sie mieszaly dajac kolor wynikowy ;)

Ale nie jest tak, że jak np. sobie pipetą "zbiore" niebieski z nieba i suwak exp dam na -2 to mi zjedzie ekspozycją tylko z koloru jaki wybrałem, bo zjedzie z każdego i całość (chmury też, mimo że są białe) za barwi na ten pobrany kolor...

mackw
29-07-2010, 21:25
Ale nie jest tak, że jak np. sobie pipetą "zbiore" niebieski z nieba i suwak exp dam na -2 to mi zjedzie ekspozycją tylko z koloru jaki wybrałem, bo zjedzie z każdego i całość (chmury też, mimo że są białe) za barwi na ten pobrany kolor...

no tak ale chodzilo o kremowa suknie - jak wybierzesz pipeta kremowy z sukni, a saturation w pedzlu dasz na -100 - to kolora po jakim malujesz (w tym przypadku niebieski ) bedzie zamieniony na kremowy - a jesli wartosc saturation w pedzlu bedzie inna to kolory te zostana zmieszane w odpowiednich proporcjach i bedziesz malowac kolorem wynikowym

MaciekH
29-07-2010, 21:44
Jeśli dam saturation w pędzlu na -100, to choćby suknia była w kolorach tęczy to pędzel cały kolor zdejmie, przez co poniękąd i niebieski zafarb zniknie... A po takim zabiegu (jak suknia jest cała w skali szarości czyt. biała) faktycznie można ją na dowolny kolor zabarwić (np wcześniej "zebrany" kremowy).

Spróbuj tak zrobić np z łąką pełną maków, żeby każdy z nich nie był czerwony tylko żółty (używając tej domniemanej zamiany kolorów:P)

mackw
29-07-2010, 21:48
zrobisz na takiej samej zasadzie co powyzej tylko zabawy wiecej

chodzilo mi o to - ze kazdy kolor bedzie mieszany z pedzlem w odpowiednich proporcjach tzn. jak bedziesz malowal po calej lace nie tylko po makach to kolor laki tez zostanie zmieszany z tym ktorym malujesz

allxages
29-07-2010, 22:22
Warto przenieść sobie te bazy w inne miejsce na dysku aby bez problemu odzyskać z kopii zapasowej(warto je robić co jakiś czas) ostatnie ustawienia. LR bowiem nie robi operacji bezpośrednio na plikach do czasu exportu.
Katalog LR zajmuje poza tym dość dużo miejsca jełsi mamy skatalogowane wiele zdjęć.

Co do tego że nie robi operacji bezpośrednio na plikach to ja nie do końca rozumiem dlaczego to jest niby wyjątkowość LR. Przecież żaden program nie ingeruje w pliki CR2. Ja osobiście mam włączoną opcję zapisywania plikow XMP dla poszczegolnych plików. Dzięki temu spokojnie moge to otworzyc np. w ACR jeszcze.

Z LR dopiero zaczynam przygodę więc troszke mnie te katalogi męczą i nie mam 100% pewności czy mój workflow jest optymalny. Póki co zrobiłem sobie tak, że każdy katalog z setem jest jakby osobnym katalogiem w LR zapisanym w katalogu ze setem. Dzięki temu mogę usunąć to łatwo itd. Poza tym mając zapis do plików XMP można bezpiecznie usuwać te katalogi. LR i tak zaimportuje pliki XMP, jedyna różnica taka że zniknie nam historia zmian, ale to akurat jest najmniej ważne.

PS. MaciekH dzieki za odpowiedź!

namoamo
30-07-2010, 08:47
Hej.
Często po załadowaniu zdjęć automatycznie ustawiona jest "brightnes" na +50. Czemu?

MaciekH
30-07-2010, 14:46
Hej.
Często po załadowaniu zdjęć automatycznie ustawiona jest "brightnes" na +50. Czemu?

Bo to wyjściowa pozycja dla tego suwaka dla rawów...

Regss
01-08-2010, 12:14
Czy LR 2.6 jest możliwość wyszukiwania duplikatów zdjęć, oprócz opcji wykrywania duplikatów podczas importu?
Importuje zdjęcia poprzez LR ale czasem żona importuje przez systemowy program i kiedy zsynchronizowałem foldery w LR okazało się że jest pełno duplikatów chociaż miałem zaznaczoną opcję aby je wykrywał.
Może w LR 3 beta jest już taka opcja?

Tomzozo
01-08-2010, 20:20
Witam,
Mój znajomy ma problem z Lightroom-em 2 wczytuje zdjęcia NEF, CR2 lub jpg zdjęcia pojawiają się w imporcie i znikają w głównym module programu czyli w bibliotece, edycji poprostu ich nie widać (brak podglądu) wprowadza zmiany na niewidocznym zdjęciu i wywołuje ten plik do jpg. W folderze docelowym pojawia się zdjęcie obrobione w całej okazałości nie widać co i jak się obrabia ale się wywołuje bez problemu!) Co jest nie tak??? Proszę o pomoc.

zaitsev
23-08-2010, 21:53
Ja mam pytanie o usuwanie zdjęć w LR 2.1, Win XP 32. Czasem kiedy kliknę delete i "Delete from disk", jest chwila ciszy, po czym komunikat "The file named xxxx.cr2 could not be moved to the Recycle Bin". I żeby usunąć zdjęcie muszę czasem powtórzyć operację nawet z 2-3 razy. A na przykład następne zdjęcie usuwa natychmiast. Dzieje się to zarówno z surówką, jak i obrobionymi zdjęciami, zarówno jak równocześnie robię coś innego na kompie/w LR, jak i wtedy kiedy nie robię nic. Jest to dość denerwujące, bo trochę czasu to zabiera... A generalnie sam LR mi nie zamula.

namoamo
23-08-2010, 22:06
Ja mam pytanie o usuwanie zdjęć w LR 2.1, Win XP 32. Czasem kiedy kliknę delete i "Delete from disk", jest chwila ciszy, po czym komunikat "The file named xxxx.cr2 could not be moved to the Recycle Bin".
U mnie dzieje się tak gdy zdjęcie jest ładowane. Czekam aż zniknie napis: "loading..." i wtedy usuwa. Tak mnie to irytuje ze przechodzę z "Develop" na "Library" - zdjęcia nieco szybciej się ładują.

zaitsev
23-08-2010, 22:22
U mnie dzieje się tak gdy zdjęcie jest ładowane. Czekam aż zniknie napis: "loading..." i wtedy usuwa. Tak mnie to irytuje ze przechodzę z "Develop" na "Library" - zdjęcia nieco szybciej się ładują.
Zdaje mi się, że u mnie to występuje niezależnie od tego co napisałeś... Usuwam przeglądając w Library. Ale jeszcze zwrócę na to uwagę, dzięki.

Mr_Black
24-08-2010, 18:27
Jeśli chodzi o usuwanie/segregację. W LT wstępnie usuwam fotki skrótem X, daje to czarną flagę. Kiedy przenoszę cały folder z lapka na PC, łącznie z katalogiem LT, flagi nie są zachowane. W bridge jak wcisnę delete, to mają flagę do usunięcia a mimo to, zapisuje się to w xmp. W LT da się coś podobnego zrobić? (mam zaznaczoną opcję zapisywanie do xmp, stąd nie wiem WTF)

oskarkowy
24-08-2010, 20:47
Gdzie w LR 3 mam wrzucić ten profil od prostowania samyanga?
Wcześniej podawaliście dwa miejsca, żadnego u mnie nie ma :(
Mam raczej standardową konfigurację, podprowadźcie mnie proszę choć trochę.

allxages
24-08-2010, 23:37
Czy jest możliwość przekładania kolejności zdjęć w Grid mode? W Bridge można sobie poustawiać zdjęcia tak jak się chce, tutaj widzę tylko możliwości różnego sortowania, ale ręcznego ustawienia coś niestety nie :(

mackw
25-08-2010, 06:01
Czy jest możliwość przekładania kolejności zdjęć w Grid mode? W Bridge można sobie poustawiać zdjęcia tak jak się chce, tutaj widzę tylko możliwości różnego sortowania, ale ręcznego ustawienia coś niestety nie :(

musisz zrobic kolekcje i wtedy mozesz przestawiac do woli :)

Paul80
27-08-2010, 20:20
Mam pytanie, czy po eksporcie Rawa do jpg w Lr3, można sprawdzić jaki profil kolorów był przydzielony?

airhead
27-08-2010, 20:30
no w JPG-u sprawdź

Paul80
27-08-2010, 22:05
no w JPG-u sprawdź

Chodzi mi o profil z Camera Calibration, mam podejrzenie że coś jest nie tak z tymi profilami u mnie, co jakiś czas, mimo iż zrobiłem świeży system, po odpaleniu lightrooma 3, wywala mi informację - camera profiles missing, dziwne sytuacja, przecież dodatkowe profile są razem z lightroomem 3, po odpaleniu sprawdzam i rzeczywiście nie ma innych oprócz ACR 4.4 i 3.6, więc ręcznie je instaluje, ale sytuacja po paru odpaleniach się powtarza i znów profile znikają.

A teraz dlaczego pytam o to, czy w jpg można zobaczyć nazwę profilu z Camera Calibration, bo mam taki problem:


Witam

Mam taki problem z kolorkami:

1. Eksportuję Rawa do jpg w DPP i podgląd w Fastone - kolorystyka taka sama
2. Eksportuję Rawa do jpg w Lightroomie3 (profil Adobe Standard) i podgląd w Fastone - kolory nasycone i chyba inne

Jak to możliwe, że po eksporcie z DPPdo jpg kolory w Fastone są takie same? a z Lightrooma już nie?. Sprawdzane również na przeglądarce Zoom Browser i to samo.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Oczywiście przy eksporcie do jpg w lightroom, profil kolorów to srgb.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Ps.
Nie chodzi o porównanie kolorów z DPP i Lightrooma !!!
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Pewnie wielu z Was patrzy i się denerwuje, że znowu o to samo ktoś pyta, a no pytam i nie o to samo. Mam otwarte DPP i wywołuję jpg i oglądam go w Fastone- kolory są praktycznie identyczne i kropka. A teraz to samo, tylko z Lightroom, wołam do jpg i oglądam w Fastone, kolory są inne niż na podglądzie w Lighroomie.

link do postu http://canon-board.info/showthread.php?t=27462&page=25

airhead
27-08-2010, 23:03
raczej nie, te camera calibration to wewnętrzna sprawa Lr, myślałem, że o profil kolorów pytasz

Paul80
28-08-2010, 18:50
Jeszcze mam taki pytanie do znawców obróbki w lightroomie, chciałbym Was zapytać o taką istotną rzecz, jak sobie radzicie, jeżeli ustawicie sobie profil w Camera Calibration na Camera Standard i skóra jest za czerwona, czym modyfikować nadmiar czerwieni w HSL i target adjustment i saturacja na minus , czy odjąć saturację red w Camera Calibration. Wedle mojego odczucia, ruszając Camera Calibration saturację red na minus, na pewno zielony blaknie i nie jest to najlepsze.

allxages
28-08-2010, 20:01
Ogólnie raczej nie ma co ruszać Camera Calibration jeżeli nie walczysz z paszportami i innymi rzeczami. Ze skórą to w HSL się walczy.

Paul80
28-08-2010, 20:19
Ogólnie raczej nie ma co ruszać Camera Calibration jeżeli nie walczysz z paszportami i innymi rzeczami. Ze skórą to w HSL się walczy.

Wielkie dzięki, też tak myślałem, ale wolałem zapytać.

SebaWolf
08-09-2010, 19:18
Jak nie urok to sraczka, zawsze coś nie tak - Od pewnego czasu zauważyłem dziwną przypadłość w LR nie wiem czy ma to związek z aktualizacją do wersji 3.2 czy też problem leży w grafice /niedawno wymieniłem Geforca na Radka/ mianowicie w trakcie poruszania jakimkolwiek suwakiem, jakość zdjęcia pogarsza się jakbym pracował na jakimś podglądzie i wraca do normy dopiero po powiększeniu zdjęcia i ponownym zmniejszeniu lupą, ktoś potrafi coś zaradzić ?

SebaWolf
08-09-2010, 21:56
Czytam i czytam i jedyne co udało mi się znaleźć to że problem dotyczy głównie pracy w rozdzielczości 1920x1200 w połączeniu z W7: http://forums.adobe.com/message/3078277 http://forums.adobe.com/thread/659107?start=0&tstart=0 niestety rozwiązania problemu brak, normalnie krew zalewa.

micles
12-09-2010, 05:36
Ja też miałem jakieś dziwne odczucia co do wersji 3.x i przesiadłem się z powrotem na 2.x w oczekiwaniu na poprawnie działające 3.x.

Komm
19-09-2010, 23:21
Jak zrobić korekcję szkła wszystkich zdjęć zdjęć podczas importu?
Wydaje mi się to naturalne,skoro szkła mają wady,programy to eliminują więc czemu z tego nie skorzystać już podczas importu i oglądać prawidłowo "wyprostowane" zdjęcia?
To samo pytanie dotyczy eskportu.
Robię preseta,zapisuję go ale podczas ustawień exportu nie mogę go dodać.

oskarkowy
20-09-2010, 09:00
Robię preseta,zapisuję go ale podczas ustawień exportu nie mogę go dodać.

Jeśli w zapisanym presecie masz zaznaczonego ptaszka od korekcji, to bez żadnego problemu wczytany preset powinien działać z tą funkcją.

BeatX
20-09-2010, 09:10
chyba w zlym watku napisalem posta dotyczacego mojego problemu.
no nic, link do mojego pytania znajduje sie ponizej (ostatni post):
http://canon-board.info/showthread.php?t=64304&page=26
poprosze moderatora o ewentualne przeniesienie mojego postu w odpowiednie miejsce.

Daniell
20-09-2010, 17:35
Witam,
Nie wiem czy to ja cofam się w rozwoju czy poszukiwana opcja jest jakoś ukryta. Otóż w programie ligtroom 3 w modułach Print oraz Web możemy stworzyć przy pomocy naprawdę wielu opcji swój własny watermark. Problem w tym, że zdjęcia ze znakiem nie chcę drukować a jedynie zapisać je na dysku. Niestety nigdzie poza dwoma powyższymi modułami nie potrafię znaleźć opcji dodawania znaku wodnego a co za tym idzie nie jestem w stanie zdjęcia ze znakiem wyeksportować. Proszę o pomoc w znalezieniu tejże opcji. Nie chcę używać innego programu w obawie że zdjęcie straci na jakości po dodatkowej obróbce. Może znacie jakiś program w którym ten problem nie występuje(chciałbym, żeby jakość ani wielkości pliku nie uległa zmianie)?

gadget_zary
20-09-2010, 17:38
Przy eksportowaniu zdjęć na samym dole jest opcja "watermark"

Daniell
20-09-2010, 18:06
Wielkie dzięki za szybką odpowiedź. Faktycznie jest. Jak to mówią co ślepemu po oczach:)

Goranick
23-09-2010, 15:38
A ja z innej beczki:
Czy ktoś próbował łączyć dwie biblioteki LR -jeśli tak to w jaki sposób?

Pytam, bo na wakacjach po zaimportowaniu kilkudziesięciu zdjęć do LR padł mi dysk twardy w lapku. Na szczęście mam kopie zdjęć i backup LR do tego czasu.
Włożyłem nowy dysk(na nowo system, na nowo LR) i resztę zdjęć z wakacji i późniejsze obrabiałem na tym dysku.
Po powrocie z wakacji w total commanderze jakoś udało mi się odzyskać całą stara bibliotekę LR z padniętego dysku.
Tyle tylko, że teraz mam dwie. W zasadzie mogę zaimportować wszystkie poprzednie zdjęcia (jest tego z 10000) do nowej biblioteki na nowym dysku, ale może jest jakis sposób na scalenie obu...?

yellowpliszka
23-09-2010, 17:10
Przechodze na lightroom 3, przynajmniej sprobuje. Nie pierwszy raz mam po prostu dosc zawieszajacego sie DPP. Stad mam szybkie pytanie, czy dodajecie pracujac na RAw-ach 'saturation' i 'contrast ktora jest ustawiona default na 0 ? I czy jest jakis sposob na szybsze kopiowanie ustawien (cos co w DPP nazywalo sie 'copy setting'), niz klikanie prawym i przechodzenie do drugiego z kolei okna aby odnalezc funkcje. Moze jest na PC jakis skrot klawiaturowy na te funkcje?

rysiaczek
23-09-2010, 20:46
A ja z innej beczki:
Czy ktoś próbował łączyć dwie biblioteki LR -jeśli tak to w jaki sposób?
Pytam, bo na wakacjach po zaimportowaniu

Menu File->Import from catalog...

Goranick
24-09-2010, 17:20
Menu File->Import from catalog...


Dzięki
...Najciemniej pod latarnią...

nilhi
30-09-2010, 11:21
Czy miewacie taki problem, że przy importowaniu do LR3 większej ilości zdjęć pomimo zaznaczenia opcji "check all" LR losowo nie importuje pewnej grupy zdjęć (przeważnie sąsiadujących ze sobą)?
Zdarzyło mi się to już 3 raz.
Zdjęcia nie są ani mniejsze, ani większe, ani w żaden sposób "inne" od tych, które poprawnie zaimportował.
Komputer jest mocny, nic nie rzęzi, a LR nie wysyła komunikatu że brakuje mu czegokolwiek.
po prostu - ma katalog z np. 500zdjęciami (tak, wiem, masa) a importuje 470 i trzeba wyszukać te, które pominął :neutral:

Jak temu zaradzić?

quail
01-10-2010, 08:21
Czy miewacie taki problem, że przy importowaniu do LR3 większej ilości zdjęć pomimo zaznaczenia opcji "check all" LR losowo nie importuje pewnej grupy zdjęć (przeważnie sąsiadujących ze sobą)?
Zdarzyło mi się to już 3 raz.
Zdjęcia nie są ani mniejsze, ani większe, ani w żaden sposób "inne" od tych, które poprawnie zaimportował.
Komputer jest mocny, nic nie rzęzi, a LR nie wysyła komunikatu że brakuje mu czegokolwiek.
po prostu - ma katalog z np. 500zdjęciami (tak, wiem, masa) a importuje 470 i trzeba wyszukać te, które pominął :neutral:

Jak temu zaradzić?

Odznacz opcję "Don't import suspected duplicates". Zdjęcia importujesz z dysku czy z karty? Jeśli nie pomoże, to upewnij się, że masz najnowszą wersję i zgłaszaj bug w supporcie.

nilhi
05-10-2010, 23:02
Quail, dzięki. To może być to. Zaznaczyłam ta opcję przy okazji walki z innym problemem :mrgreen: A importuję z twardego dysku.
Teraz lecimy na urlop ale przy następnym imporcie sprawdzę czy to rzeczywiście nie była przyczyna.

Komm
09-10-2010, 22:05
Jak zaimportować zdjęcia przy korzystaniu z dysku zewnętrznego do LR 3?
Tzn zaimportować potrafię ,niestety po podłączeniu tego samego dysku zewnętrzego np. za kilka dni LR nie widzi tych zdjęć informując "The file named"IMG ...... is offline or missing" o co chodzi,może muszę to jakoś inaczej importować?

arek33
13-10-2010, 10:31
Czy ktoś z Was orientuje się gdzie w LR2 włącza/wyłącza się button od adjustment brush ? Podejrzewam, że niechcący wcisnąłem klawisz, który za to odpowiada i po zakończeniu edycji zdjęcia zmiany są zachowane, jednak button znika i ponownej edycji na tej samej masce zrobić już nie mogę.

Poniżej zamieszczam zdjęcia, aby wiadomo było o co mi chodzi :)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img375.imageshack.us/img375/4403/40221922.jpg)

Z góry dziękuję za pomoc.

SebaWolf
14-10-2010, 08:58
Czy ktoś z Was orientuje się gdzie w LR2 włącza/wyłącza się button od adjustment brush ? Podejrzewam, że niechcący wcisnąłem klawisz, który za to odpowiada i po zakończeniu edycji zdjęcia zmiany są zachowane, jednak button znika i ponownej edycji na tej samej masce zrobić już nie mogę.

Poniżej zamieszczam zdjęcia, aby wiadomo było o co mi chodzi :)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img375.imageshack.us/img375/4403/40221922.jpg)

Z góry dziękuję za pomoc.

H - włącza/wyłącza pinezki O -włącza/wyłącza podgląd maski

Hiv
15-11-2010, 00:59
Chyba coś niechcący przestawiłem ale od pewnego czasu LR3 przy malowaniu pędzlem nie przykrywa mi krawędzi pędzla delikatnym gradientem tylko tworzy coś w rodzaju ziarna w tych miejscach przykrytych na mniej niż 100% maską.
Dopiero gdy pomarzę to miejsce na 100% wszystko jest ok ale przecież nie o to chodzi.

Czy ewentualnie LR posiada gdzieś opcję przywracania ustawień "fabrycznych"?

SebaWolf
15-11-2010, 09:31
Chyba coś niechcący przestawiłem ale od pewnego czasu LR3 przy malowaniu pędzlem nie przykrywa mi krawędzi pędzla delikatnym gradientem tylko tworzy coś w rodzaju ziarna w tych miejscach przykrytych na mniej niż 100% maską.
Dopiero gdy pomarzę to miejsce na 100% wszystko jest ok ale przecież nie o to chodzi.

Czy ewentualnie LR posiada gdzieś opcję przywracania ustawień "fabrycznych"?

Odptaszkuj Auto Mask

Goranick
15-11-2010, 12:52
Jak zaimportować zdjęcia przy korzystaniu z dysku zewnętrznego do LR 3?
Tzn zaimportować potrafię ,niestety po podłączeniu tego samego dysku zewnętrzego np. za kilka dni LR nie widzi tych zdjęć informując "The file named"IMG ...... is offline or missing" o co chodzi,może muszę to jakoś inaczej importować?

Nie wiem czy dokładnie o to Ci chodzi,ale spróbuj przypisać inna literę dysku w systemowym Menedżerze dysków najlepiej na taką której system raczej sam nie przypisze np: T lub S itp.
Po w/w będziesz musiał znaleźć Twój folder w bibliotece na "nowym" dysku klikając PPM -> "Find missing folder" i podać ścieżkę dostępu
Po każdorazowym podłączeniu dysku zewnętrznego LR bez problemów powinien znajdować Twój dysk/ foldery

wagteil
15-11-2010, 16:56
Mam klopot z Lightroom 3, nie moge sie dostac do programu a wyskakuje mi taki komunikat:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img526.imageshack.us/i/capturetax.jpg/)

Powodem moze byc fakt ze byl przez chwile byl podlaczony dysk znajomego, z inna wersja lightrooma. Druga sprawa ze tuz przed ta operacja zrobilem backup.. Dysku kumpla juz nie ma, problem pozostal. Stworzylem nowy katalog jak doradzal program, ale cala robote sz..trafil, jest w innym przeciez katalogu. Jak sie dostac do katalogu gdzie mam dane i backup ?

Hiv
17-11-2010, 15:30
Masz obok opcję wyboru innego katalogu, stary jest zwalony po prostu.
Wybierz ją i odszukaj w miejscu gdzie masz katalog Lightrooma i backupy ostatni jaki robiłeś i pracuj dalej ;)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Odptaszkuj Auto Mask


Działa ;)

wagteil
19-11-2010, 18:43
Masz obok opcję wyboru innego katalogu, stary jest zwalony po prostu.
Wybierz ją i odszukaj w miejscu gdzie masz katalog Lightrooma i backupy ostatni jaki robiłeś i pracuj dalej ;)

Wlasnie problem w tym ze on go nie widzi. Moze by tak skopiowac niektore z folderow z srodka i wrzucic do nowego? Boje sie ze narobie biedy bo w nowym mam juz troche pracy.
Ktore mozna by bez obaw tam przeniesc?
-Lightroom 3 Catalog Previews.lrdata
-Lightroom 3 Catalog
-Backups

wagteil
20-11-2010, 08:38
A teraz doszedl komunikat przy odpalaniu: Now is checking integrity of Lightroom 3 Catalog. Czy to oznacza ze cos jest zle?

panmateusz
22-11-2010, 11:00
Kiedyś na forum natknąłem się przypadkowo na parę postów poruszających tematykę optymalizacji systemu pod Lightrooma. Niestety, aktualnie nie mogę ich znaleźć, gdyż nie pamiętam w jakich wątkach się znajdowały.

Użytkownicy opisywali krok po kroku jak ustawić odpowiednie opcje w systemie oraz samej aplikacji, aby zwiększyć wydajność pracy. Stoję przed ponowną przesiadką na PC i z tego co wstępnie widziałem, to Lightroom potrafi się nawet mocniej przymulić niż na Maku. Będę pracował na maszynie z procesorem Intel Core 2 Duo 2.8GHz oraz 4GB pamięci DDR2. Stoję jeszcze przed wyborem systemu, co będzie wydajniejszym rozwiązaniem jeżeli chodzi o pracę Lightrooma - system 32-bitowy czy 64-bitowy?

Następnie po instalacji systemu - jak skonfigurować system, aby zwiększyć jego wydajność względem Lightrooma?

micles
22-11-2010, 12:25
x64, polecam. Problemów z nim jest na prawdę mało, a korzyści dużo. Między innymi wykorzystanie twoich 4gb (jak będziesz miał 32bit, to dostępne będzie tylko 3,2gb ramu...)

1982wojtek
19-12-2010, 19:49
szukam profilu kalibracyjnego do 50d gdzieś kiedyś widziałem stronkę ze wszystkimi profilami może ktoś podrzuci link

oryx
23-12-2010, 17:04
Witam, mam taki problem. Czasem zdarza mi się po otwarci LR3, że widać foldery ze znakiem zapytania. Żeby odszukać foldery i aby widział LR wszystkie foty muszę ręcznie wykonać na każdym folderze operację Find Missing Folder. Czy jest jakaś możliwość zautomatyzowania tego, bo folderów mam sporo... Co może być przyczyną "gubienia łączności" LR3 z folderami?

MaciekH
23-12-2010, 17:56
A nie ruszasz plików na dysku? Mam coś takiego jak nieopatrznie zmienie np nazwe folderu który już dodałem do LR'a, albo kiedy recznie czyszcze niepotrzebne stare backup'y...

oryx
23-12-2010, 20:39
nic nie ruszam. Odpalam LR i kicha. Ale jak hurtowo wykonać Missing Folder???

Greg200
28-12-2010, 11:55
Zwróciłem uwagę, że LR nie widzi klasyfikacji / gwiazdek / dodanych do .cr2 np. ZommBrowser-em / ten zapisuje je tak jak w jpeg-ach tj. we właściwościach/.
Wyczytałem, że zamierzonym działaniem jest nieingerowanie LR w pliki raw, tylko dlaczego Brigde_CS5 widzi te "gwiazdki" normalnie ?

akustyk
28-12-2010, 12:11
LR z zalozenia jest zaprojektowany tak, ze katalog bedzie normalnie dzialac nawet przy odlaczonych woluminach. tzn. mozesz miec skatalogowane pliki na dyskach zewnetrznych i normalnie te zdjecia przeszukiwac.

mateuszw3
22-02-2011, 23:59
Chce eksportować zdjęcie z LR bo tylku tu mam je po wstępnej obróbce. Wyświetla mi się, że zdjęcie jest niedostępne. Klikam "Find missing folder" i szukam, a gdy znajduję i zaznaczam wyskakuje mi "The selected folder or a folder it contains is already in lightroom".
Okazało się, że po "przeprowadzce" na zew. dysk twardy mam prawie wszystkie foldery niedostępne. Co zrobić, aby szybko wszystkie zdjęcia były dostępne ?

Zaznaczę, że zdjęcia zostały również porozmieszczane do innych folderów niż były wcześniej ( zmiana nazwy, ilość zdjęć w jednym folderze itp. ).

marekb
23-02-2011, 08:45
jak zmieniłeś nazwę zdjęcia to jak chcesz je odnaleźć??

mateuszw3
23-02-2011, 09:42
Nazwa zdjęcia pozostała taka sama, tylko nazwa folderu w którym się wcześniej znajdowało się zmieniała

velviana
23-02-2011, 16:21
Witam !

Mam mały dylemat.

Wywołałem rawa w LR i wyszło fajne zdjątko.
Niestety, pech chciał,że padł mi system i nie mogę użyć presetu,jaki sobie zrobiłem sobie na podstawie tego zdjęcia.
Czy jest jakaś szansa,żeby zrobić tego identycznego preseta na podstawie tego rawa i wywołanego jpga ?

mateuszw3
25-02-2011, 15:30
Żadnych pomysłów ?

Goranick
25-02-2011, 16:04
Chce eksportować zdjęcie z LR...

Zaznaczę, że zdjęcia zostały również porozmieszczane do innych folderów niż były wcześniej ( zmiana nazwy, ilość zdjęć w jednym folderze itp. ).


Nazwa zdjęcia pozostała taka sama, tylko nazwa folderu w którym się wcześniej znajdowało się zmieniała


A foldery które "zaginęły" są podświetlone czy wygaszone ze zn. zapytania?
Jeśli są podświetlone, może spróbuj PPM i Update Folder Location.
BDW ...trochę namieszałeś

Generalnie takie operacje jak opisałeś powinieneś robić z poziomu LR

mateuszw3
25-02-2011, 18:43
A foldery które "zaginęły" są podświetlone czy wygaszone ze zn. zapytania?
Jeśli są podświetlone, może spróbuj PPM i Update Folder Location.
BDW ...trochę namieszałeś

Generalnie takie operacje jak opisałeś powinieneś robić z poziomu LR

Foldery są wygaszone i ze znakiem zapytania. Gdy próbuje je odnaleźć i wreszcie znajduje folder gdzie takowe zdjęcia się znajdują pisze mi "The selected folder or a folder it contains is already in lightroom".

Co ciekawe, wcześniej nie było takiego problemu. Nie wiem czy to coś pomoże, ale zdjęcia są przechowywane na zew. dysku.

Kiedyś, dawno temu, robiłem podobną czynność na wew. dysku i nie było problemu

Goranick
26-02-2011, 13:56
...po "przeprowadzce" na zew. dysk twardy mam prawie wszystkie foldery niedostępne

Zaznaczę, że zdjęcia zostały również porozmieszczane do innych folderów niż były wcześniej ( zmiana nazwy, ilość zdjęć w jednym folderze itp. ).

Czy nazwy tych nowych folderów są takie same jak starych - tych w bibliotece?
Porównaj , które foldery ci zostały a które zniknęły. Czy np.nowe foldery na zewnętrznym nie są w folderach nadrzędnych o takiej samej nazwie jak folder nadrzędny w bibliotece LR. BTW - jest coś takiego jak "uaktualnienie (?) do folderu nadrzędnego - nie pamiętam jak to jest dokładnie z ang - PPM na folder i są tam opcje do wyboru (teraz jestem w pracy - sprawdzę w LR jeszcze wieczorem ), jest tez coś takiego jak "update folder location" albo coś podobnego - tylko nie wiem czy to działa na "zaginionych folderach"
Kiedyś narobiłem sobie bałaganu w podobny sposób i jakoś to rozkminiłem. Nie pamiętam dokładnie, ale chyba chodziło głównie o nazwy folderów i nazwy folderów do nich nadrzędnych i ich umiejscowienie.

Cóż, ...kombinuj

allxages
28-02-2011, 00:57
Czy ktoś wie czy da się wyfiltrować/pokazać tylko te zdjęcia która posiadają snapshoty?

namoamo
19-03-2011, 20:00
Potrzebuję wywołać kilkadzieisąt zdjeć, ale w dwóch wersjach. Jednak zależy mi na zachowaniu ustawien dla każdego zdjęcia. Jak to zrobic aby te same rawy były w dwóch róznych folderach?(Bo to chyba jedyna możliwość zachowania ustawień?)

Goranick
19-03-2011, 21:36
Potrzebuję wywołać kilkadzieisąt zdjeć, ale w dwóch wersjach. Jednak zależy mi na zachowaniu ustawien dla każdego zdjęcia. Jak to zrobic aby te same rawy były w dwóch róznych folderach?(Bo to chyba jedyna możliwość zachowania ustawień?)

Nie muszą być w dwóch rożnych folderach. Stwórz po prostu wirtualna kopię (swoją droga to możesz ich zrobić dowolna liczbę) Każda kopię możesz dowolnie edytować jak osobne zdjęcie

Kagyu
31-03-2011, 22:58
ściągał ktoś ze strony adobe update do ver 3.3? zassałem już 2 razy i wypakować się nie chce :(

akustyk
31-03-2011, 23:05
ja mam 3.4 RC i z malymi zgrzytami, ale dziala. czekam na wersje finalna, moze im troche lepiej wyjdzie...

mathom
01-04-2011, 08:31
Witam !
Niestety, pech chciał,że padł mi system i nie mogę użyć presetu,jaki sobie zrobiłem sobie na podstawie tego zdjęcia.
Czy jest jakaś szansa,żeby zrobić tego identycznego preseta na podstawie tego rawa i wywołanego jpga ?

Tak, jeśli przy eksporcie do jpega nie wyciąłeś metadanych to wszystkie tam są. Napisałem kiedyś mały util do wyciągania ustawieć z jpega prosto do preseta. jak chcesz to Ci wyślę.

Ciboq
01-04-2011, 09:18
kiedys napewno zadano już to pytanie ale nie moge tego znalezc wiec
przy otwarciu zdjęcia zauważyłem ze zostaje ono rozjaśnione, nie wiem czy jakieś inne parametry również, jasność najbardziej rzuca się w oczy o co w tym chodzi i jak to wyłączyć ??

akustyk
01-04-2011, 10:06
kiedys napewno zadano już to pytanie ale nie moge tego znalezc wiec
przy otwarciu zdjęcia zauważyłem ze zostaje ono rozjaśnione, nie wiem czy jakieś inne parametry również, jasność najbardziej rzuca się w oczy o co w tym chodzi i jak to wyłączyć ??

odpowiedz na to pytanie juz byla. setki, jesli nie tysiace razy...

velviana
01-04-2011, 11:44
Tak, jeśli przy eksporcie do jpega nie wyciąłeś metadanych to wszystkie tam są. Napisałem kiedyś mały util do wyciągania ustawieć z jpega prosto do preseta. jak chcesz to Ci wyślę.

Nie kasowałem metadanych w jpg-u.
Jakby dało się podesłać ten util to byłbym bardzo wdzięczny.
E-mail : velviana@gmail.com
Jeszcze raz dzięki!

Jaca9
01-04-2011, 13:34
Gdzie można by znaleźć jakieś dodatki do Lightroom?

dziobolek
01-04-2011, 17:41
Gdzie można by znaleźć jakieś dodatki do Lightroom?


https://canon-board.info/imgimported/2011/03/414-1.gif
źródło (http://emoty.blox.pl/resource/414.gif) http://www.google.com/search?hl=pl&client=opera&hs=3Ch&rls=en&channel=suggest&q=addons+for+lightroom&btnG=Szukaj&aq=f&aqi=&aql=&oq=


https://canon-board.info/imgimported/2011/03/414-1.gif
źródło (http://emoty.blox.pl/resource/414.gif) http://www.google.com/search?hl=pl&client=opera&hs=MDh&rls=en&channel=suggest&q=lightroom+plugins&aq=f&aqi=g1&aql=&oq=

Pozdrówka!
https://canon-board.info/imgimported/2011/02/gwizdze-1.gif
źródło (http://emoty.blox.pl/resource/gwizdze.gif)

Jaca9
01-04-2011, 18:57
Dzięki bardzo, jak szukałem wujku Google to musiałem gdzieś to przeoczyć :)

Ciboq
01-04-2011, 23:16
odpowiedz na to pytanie juz byla. setki, jesli nie tysiace razy...

to ze bylo wiem
sam nawet widzialem chcialem podeslac koledze link no ale dzieki .... poszukam

Ciboq
02-04-2011, 17:45
ok musze sie przyznac ze troche grzebalem ... tylko potwierdzcie czy dobrze znalazlem - rozjasnienie spowodowane jest standardowym ustawieniem brightnes na 50

oskarkowy
02-04-2011, 18:08
ok musze sie przyznac ze troche grzebalem ... tylko potwierdzcie czy dobrze znalazlem - rozjasnienie spowodowane jest standardowym ustawieniem brightnes na 50

No faktycznie nagrzebałeś się. Tak, to dość prawdopodobna przyczyna.
Jeśli chcesz, żeby program zachowywał się bardziej przewidywalnie to pogrzeb jeszcze trochę w temacie ustawiania presets. Od razu napiszę, że to banalne zadanie i raczej nie znajdziesz chętnych na rozwodzenie się przy pytaniach pomocniczych.

Ciboq
02-04-2011, 22:36
ok dzieki oskarowy
oczywiscie rozumiem pojecie presetow i chyba wiem o co chodzi

ac3
03-04-2011, 15:50
Panie i Panowie...
mam po raz pierwszy problem z lightroomem. Mianowicie, podczas importu zdjec pojawiaja sie tylko ramki bez zawartosci. wszystko juz przerabialem,wlacznie z przeinstalowaniem.
Dodam,ze LR wisi w windows 7
Bardzo prosze o rady jak sobie z tym poradzic.

oskarkowy
03-04-2011, 16:20
Bardzo prosze o rady jak sobie z tym poradzic.

Ja cierpliwie czekam aż się zdjęcia zaimportują do końca. Pomaga pójście po kawę.

ac3
03-04-2011, 16:33
m polega na tym,ze one sie importuja do katalogu,tylko LR ich nie wyswietla tak jak jakiegokolwiek innego zdjecia

dziobolek
04-04-2011, 11:25
Panie i Panowie...
...wszystko juz przerabialem,wlacznie z przeinstalowaniem...

A czy po odinstalowaniu, usunąłeś ręcznie pozostałości po LR w rejestrze systemowym, Moje dokumenty itp, itd.???

Pozdrówka!

ac3
04-04-2011, 13:20
Wyczyscilem kosz i rejestry. Niestety nic to nie dalo

dziobolek
04-04-2011, 15:26
OK... a korzystasz z tego samego pliku "lrcat"???

ac3
04-04-2011, 16:09
Jezeli to robi problem to tak

dziobolek
04-04-2011, 18:45
Jezeli to robi problem to tak

Nie wiem, czy to robi problem ;)
Zakładam, że próbowałeś bez... tzn. nie korzystać z tego pliku???

mathom
05-04-2011, 09:02
chyba w tym 3.4 RC jest jakiś leak, bo po obrobieniu 2 zdjęć z mocnym wykorzystaniem stempla LR zajął 2,5GB ramu :/

mathom
05-04-2011, 18:57
dla przyszłych pokoleń ;) - LR rzęźi na stemplowaniu jeśli stemplowanie jest ostatnim etapem - czyli leżą już jakieś pędzle, crop itd.

Husky
10-04-2011, 20:18
Gdzie w ustawieniach można zmienić zapisywanie wielkości liter aby przy eksporcie z Lightrooma końcówka JPG była zapisywana z małych liter?

jacam
10-04-2011, 20:25
Sekcja: File Naming
Po prawej stronie: Extensions: Lowercase

Husky
10-04-2011, 20:34
Dziękuję bardzo. :)

airhead
15-04-2011, 13:38
szybkie pytanie jak wywalić wszystkie domyślne "presety" (najbardziej mi chodzi o te z develop)

1982wojtek
23-04-2011, 15:30
Podczas eksportu zdjęć pojawia okno Export One File (z niebieską ramką),problem jest taki że widać tylko jego część i niewiem jak zrobić pełen podgląd tego okna.

wiktor2323
25-04-2011, 12:24
Mam problem z lightroomem 3. Po odpaleniu go czasami wyskakuje komunikat o wysyłaniu błędów i program się wyłącza. Kiedy chce wywołać jpg, za każdym razem wyskakuje komunikat i się wyłącza. Do tej pory było wszystko ok. Zaczęło się tak dziać po tym jak zgrałem na kompa i zacząłem pracować na sraw.

airhead
28-04-2011, 18:07
szybkie pytanie jak wywalić wszystkie domyślne "presety" (najbardziej mi chodzi o te z develop)po dłuższych próbach pod dłuższym kombinowaniu wychodzi mi, że... się nie da. a szkoda, bo to jedyne okienko z presetami, w którym nie da się zwinąć "Lr presets"

gadget_zary
17-05-2011, 23:47
Mam pytanie co do wirtualnych kopii. Posiadam folder z sesji (200+ zdjęć) i chce je obrobić w 2 wariantach (kolor i bw) z tym że chciałbym rozdzielić na 2 foldery te kopie, jest jakiś sposób prócz ręcznego przenoszenia żeby to zrobić ??

Michał Świerkot
18-05-2011, 02:24
Witam serdecznie, korzystam z Lightroom-a 3.3. Chciałem zapytać czy ktoś potrafi mi pomóc, mianowicie, po załadowaniu foldera i przejściu do develop widzę na miniaturkach, że moje raw-y są jakby automatycznie poprawiane tzn widac, że program dłubie coś w miniaturkach, po przesunięciu suwaka w prawo, miniaturki dalej są " poprawiane". Wtedy mój komp zamula a procesor wrze, czy gdzieś da się wyłączyć tę opcję ?

akustyk
18-05-2011, 07:58
Mam pytanie co do wirtualnych kopii. Posiadam folder z sesji (200+ zdjęć) i chce je obrobić w 2 wariantach (kolor i bw) z tym że chciałbym rozdzielić na 2 foldery te kopie, jest jakiś sposób prócz ręcznego przenoszenia żeby to zrobić ??
ja bym kombinowal tak:
zalozyc folder Master i folder Kopie
wszystko wrzucic do Kopie
wlaczyc prztyczka w LR, zeby pokazywal tylko wersje Master
zaznaczyc wszystko i przeniesc do Master

iREM
18-05-2011, 08:34
Witam serdecznie, korzystam z Lightroom-a 3.3. Chciałem zapytać czy ktoś potrafi mi pomóc, mianowicie, po załadowaniu foldera i przejściu do develop widzę na miniaturkach, że moje raw-y są jakby automatycznie poprawiane tzn widac, że program dłubie coś w miniaturkach, po przesunięciu suwaka w prawo, miniaturki dalej są " poprawiane". Wtedy mój komp zamula a procesor wrze, czy gdzieś da się wyłączyć tę opcję ?

To moim zdaniem nie jest poprawianie a renderowanie "normalnego" widoku zdjęcia. Miniaturki korzystają z wbudowanych w rawy małych jpgów, stąd ważne jest aby ustawiać na dzień dobry picture style zgodny z tym w puszce, wtedy różnica wyglądu między ekranem lcd aparatu a wyświetlaną prewką lightrooma jest najmniejsza, ale kiedy przechodzisz do edycji, generowany jest nowy podgląd, już (o ile dobrze pamiętam w przestrzeni kolorystycznej PRO photo RGB), a ponieważ masz rawy z piątki, a to duże pliki, to słabsze maszyny może przytykać.
Popróbuj jeszcze z ustawieniami cacha, wielkością prewek, kiedy mają być usuwane, czyszczeniem cacha, optymalizacją itd...
Jeśli coś popieprzyłem to poprawcie mnie proszę.

gadget_zary
18-05-2011, 12:29
ja bym kombinowal tak:
zalozyc folder Master i folder Kopie
wszystko wrzucic do Kopie
wlaczyc prztyczka w LR, zeby pokazywal tylko wersje Master
zaznaczyc wszystko i przeniesc do Master

Wielkie dzięki :) Wystarczyła mi opcja pokazania tylko VCopies. Reszte przeżyje

airhead
18-05-2011, 14:12
nie wiem, czy ten problem pasuje do tego wątku, ale sprawa jest następująca:

używam Lr i dwóch monitorów
na drugim monitorze (powiedzmy nie głównym) kolory są dalekie od naturalnych - wyglądają trochę jak crossprocess
jednocześnie wszystko inne wygląda na nim normalnie

macie jakiś pomysł, jaka może być tego przyczyna i jak to rozwiązać?

akustyk
18-05-2011, 15:58
nie wiem, czy ten problem pasuje do tego wątku, ale sprawa jest następująca:

używam Lr i dwóch monitorów
na drugim monitorze (powiedzmy nie głównym) kolory są dalekie od naturalnych - wyglądają trochę jak crossprocess
jednocześnie wszystko inne wygląda na nim normalnie

macie jakiś pomysł, jaka może być tego przyczyna i jak to rozwiązać?

tak. uszkodzony badz zle ustawiony profil ICC dla monitora. przynajmniej mnie sie ostatnio tak zrobilo przy aktualizacji Catalystow i koniec koncow do tego wniosku doszedlem.

airhead
18-05-2011, 21:06
tak. uszkodzony badz zle ustawiony profil ICC dla monitora. przynajmniej mnie sie ostatnio tak zrobilo przy aktualizacji Catalystow i koniec koncow do tego wniosku doszedlem.
jesteś pewny? bo tak to wszystko na nim wygląda dobrze (internet, windows)

oskarkowy
18-05-2011, 21:38
jesteś pewny? bo tak to wszystko na nim wygląda dobrze (internet, windows)

Bo internet i windowsa widzisz bez żadnego profilu (znaczy ten standardowy).

Może być też tak, że karta wyświetla Ci profil z jednego monitora na drugim, wtedy to już każdy kolor jest możliwy.

airhead
18-05-2011, 22:07
Bo internet i windowsa widzisz bez żadnego profilu (znaczy ten standardowy).
oprofilowane jpgi z Infrana też mi wyświetla poprawnie. czy to o czymś świadczy?


Może być też tak, że karta wyświetla Ci profil z jednego monitora na drugim, wtedy to już każdy kolor jest możliwy.
mi się to wydaje, bo kolory są... prawie tęczowe. profil jest szerokogamutowy.
no dobra, ale jak sobie z tym poradzić?

oskarkowy
18-05-2011, 22:18
mi się to wydaje, bo kolory są... prawie tęczowe. profil jest szerokogamutowy.
no dobra, ale jak sobie z tym poradzić?

Jak masz możliwość przypisania w ustawieniach profilu do drugiego monitora, to oprofilować drugi i będzie śmigać na obu.. Ale to chyba zbyt oczywiste, żebyś na to nie wpadł.

akustyk
18-05-2011, 22:52
jesteś pewny? bo tak to wszystko na nim wygląda dobrze (internet, windows)

pewny nie, bo moze byc zupelnie inna przyczyna. ale u mnie tez cala reszta wygladala w porzadku, tylko LR mial zwalone kolory. wiec jest to nadal mozliwe.

airhead
18-05-2011, 23:46
Jak masz możliwość przypisania w ustawieniach profilu do drugiego monitora, to oprofilować drugi i będzie śmigać na obu.. Ale to chyba zbyt oczywiste, żebyś na to nie wpadł.
ustawiam zarówno profil monitora i sRGB w ustawieniach windowsa. może gdzieś indziej trzeba poustawiać?

Lulu1988
23-05-2011, 19:49
Nie chcę tworzyć nowego wątku, dlatego piszę tutaj.

Ma ktoś pojęcie dlaczego może nie działać pędzel korekty w camera raw (6.4)?
Wszystko wcześniej śmigało jak należy, aż nagle pędzel przestał działać.

allxages
23-05-2011, 21:24
Spodziewasz się, że ktoś Ci odpowie po tak zadanym pytaniu? :)

Lulu1988
23-05-2011, 21:31
Pytanie zrozumiałe lub nie...udało się znaleźć odpowiedź.
Gdyby ktoś miał taki problem to Janusz Body podpowiada:


Nie trzeba odinstalowywać. Wciśnij Shift+Alt+Ctrl przed uruchomieniem PSa, potem trzymając wciśnięte uruchom PSa i odpowiedz OK na pytanie na ekranie.

chris-gda
31-05-2011, 19:18
czy ktos z Was uzywal moze dodatku "Perfect Layers"? pozwala to nalozyc warstwe z maska i pozniej ja edytowac?

wiktor2323
01-06-2011, 12:39
Chris ze strony producenta można ściągnąć triala na 30 dni ;) Ściągnij i próbuj:)
Sam muszę pobawić się tym dodatkiem bo wygląda na interesując :)

tomdz
01-06-2011, 13:26
Zainteresowanych pluginem odsyłam do tego linka, trochę wam entuzjazm opadnie:
http://regex.info/blog/2011-04-23/1753

chris-gda
01-06-2011, 18:52
dzieki za linka. czytam i faktycznie wyglada to slabo. sciagne wersje testowa, zeby potwierdzic.

allxages
02-06-2011, 22:45
Czy w katalogu zdjęcia z wielu lat, posegrowane na różne foldery. Czy da się foldery jakoś otagować/oznaczyć/pokolorwać?

Chciałbym sobie zaznaczyć, które foldery/sesje są skończone, a do których muszę jeszcze zaglądnąć.

Czy ktoś wię jak to zrobić, ew. jak Wy sobie z tym radzicie?

dinderi
02-06-2011, 23:01
Czy ktoś wię jak to zrobić, ew. jak Wy sobie z tym radzicie?Dopisuję do nazwy katalogu "-dn"

chris-gda
04-06-2011, 13:29
odnosnie Perfect Layers - zainstalaowalem wersje testowa, jak dla mnie sciema. mozna zlozyc sobie 2 zdjecia, zrobic maske. natomiasto nigdzie nie widze opcji dla ktorej cala taka zabawa mialaby sens - tzn. automatycznej podmiany zdjec wyjsciowych w momencie ich zmiany w Lightroomie

Janusz_K
04-06-2011, 20:17
Koledzy oświećcie mnie.

Warstwy ma przecież Bibble 5 - w tutorialach (video) jest niezły przykład, jak to można zrobić dobry balans bieli, pozostawiając przy granatowym, zachodzącym niebie. Jest to oczywiście tylko przykład, ale pokazujący, że warstwy doskonale działają.

Bibble 5 (kompletny program z dobrym odszumiaczem Noise Ninja) w wersji Pro kosztuje 200 Euro, a w wersji Lite 100. Plugin, o którym rozmawiacie (Special pre-order price!) kosztuje po przecenie również 100 dolarów i wymaga Lightrooma. Czy w takim razie, nie lepiej za te same pieniądze kupić kompletny program z warstwami?

Z http://bibblelabs.com/products/bibble5/features/pro-lite.html wynika, że wersja Lite ma możliwość otwarcie trzech warstw na zdjęciu (przydatne, jak np. chcemy część obrazka zostawić w kolorach, a z części zdjąć saturację do zera - odcienie szarości). Wersja Pro ma tych warstw 11, ale te trzy warstwy za cenę pluginu chyba wystarczą? Nie wspomnę, że Bibble ma wspomaganie języka polskiego.

I stąd moje wątpliwości - co lepiej - plugin, który tu jest dość krytykowany, czy kompletny program, który jak widać z testów radzi sobie też nieźle. A może wersja Pro, przynajmniej dla osób, które stoją dopiero przed zakupem programu? Sam nie wiem.

Wiem, Bibble nie obsługuje DNG. Też argument. Ale przy okazji: http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=502581 - cytuję: I am using Bibble Pro with Photoshop CS2. I found them to be the best combo - wy również uważacie może, że best? Przy okazji, żeby pomóc w ocenie: http://www.phildweddingphotography.co.uk/index.php/2010/04/lightroom-3-beta-2-vs-capture-one-pro-5-vs-bibble-5-pro-vs-dxo-optics-pro-6/

adino
05-06-2011, 17:10
mam problem po odpaleniu lightrooma 3 improtuje zdjecia i widzę normalnie ikony zdjęć a niestety już w zakładce Library widzę coś takiego :(


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/839/beztytuufai.jpg/)

może mi ktoś pomóc?? dlaczego nie widzę normalnie zdjęć :(

ac3
05-06-2011, 22:56
Mialem dokladnie to samo. Testowalem i czyscilem co sie dalo. Dopiero przeinstalowanie systemu pomoglo. Oczywiscie w moim przypadku

chris-gda
06-06-2011, 19:28
jeszcze trochę o Perfect Layers:

http://regex.info/blog/2011-04-25/1755

jakby ktos przetestowal, dajcie znac.

Mr_Black
07-06-2011, 14:21
Z innej beczki trochę, używacie lightroom'a do generowania galerii na własną www? Jeśli tak, to jak to się sprawdza, ewentualnie którego stylu (kilka ich jest) używacie?

adino
08-06-2011, 10:50
Mialem dokladnie to samo. Testowalem i czyscilem co sie dalo. Dopiero przeinstalowanie systemu pomoglo. Oczywiscie w moim przypadku

o nie :( na formata nie mam teraz czasu... ma ktoś może jeszcze jakies inne doświadczenia z tym problemem ??

airhead
08-06-2011, 11:48
o nie :( na formata nie mam teraz czasu... ma ktoś może jeszcze jakies inne doświadczenia z tym problemem ??
1. przeinstaluj Lr
2. stwórz od początku katalog Lr
3. wyczyść wszystkie ustawienia użytkownika, cache i inne cuda od Lr

betinus
08-06-2011, 13:32
Z innej beczki trochę, używacie lightroom'a do generowania galerii na własną www? Jeśli tak, to jak to się sprawdza, ewentualnie którego stylu (kilka ich jest) używacie?

Ją korzystam czasami z szablonów Lightroom'owych, ale nie tych z Airtight'a (simpleviewer, itp.) bo wyjątkowo mnie drażnią.
Jak wrzucam swoje prywatne zdjęcia to korzystam ze zmodyfikowanych pod kolor mojej www szablonów Flash lub HTML, w zależności który mi bardziej pasuje do tematu.
Do komercyjnych zdjęć kupiłem wtyczkę od SSPro, bardzo fajna a i cena przyzwoita.

Według mnie to LR całkiem nieźle się spisuje jako generator galerii.



Sent from my HTC Hero using Tapatalk

ukasus
09-06-2011, 15:55
Co zrobić by Raw w LR wyglądał identycznie jak jpeg tego samego zdjęcia wywołany przez aparat (przy ustawieniu RAW+jpeg)?

akustyk
09-06-2011, 18:36
ustawic sobie w aparacie wybrany Picture Style, a w presecie importu LR analogiczny profil kalibracji.

adino
11-06-2011, 13:49
3. wyczyść wszystkie ustawienia użytkownika, cache i inne cuda od Lr

nie jestem zbytnio obeznany dlatego pytanie: gdzie to znajdę?? :/

1982wojtek
12-06-2011, 22:56
Jak mam zmienić numer zdjęć w lr mam np. img321,img322 a chcę mieć 1,2

allxages
13-06-2011, 02:37
Naciśnij F2

airhead
14-06-2011, 00:03
nie jestem zbytnio obeznany dlatego pytanie: gdzie to znajdę?? :/
C:\Users\x\AppData\ wszystko z Lr

wagteil
16-06-2011, 17:04
Czy sa jakies inne metody wypalenia plyty w LR3 niz eksport do napedu DVD ? Czy ktos moze sie podzielic wiedza, jak to zrobic?

adino
17-06-2011, 21:40
usunąłem wszystko przeinstalowałem i nic nie pomogło :(((( trudno chyba poświęcić troche czasu na przeinstalowanie systemu :((((

mescalito
18-06-2011, 00:44
Jest jakiś patent żeby zaimportować RAW z 5D mkII do LR2?

Merde
18-06-2011, 16:33
Jest jakiś patent żeby zaimportować RAW z 5D mkII do LR2?

Po raz tysięczny i pierwszy: tak, przekonwertować do dng darmowym narzędziem od Adobe.

ppawcio
24-06-2011, 14:26
czy da się jakoś zrobić, aby z obrazkiem, który jest przy eksporcie wrzucany jako watermark nic się nie działo - w sensie nie zmieniała się jakość a przede wszystkim rozmiar? Bo pomału staje się dla mnie uciążliwe eksportowanie zdjęć, a potem odpalanie windowsa żeby podpis dorzucić :)

StaryHerman
26-06-2011, 00:48
Witam
natomiast ja proszę o pomoc
jak w LR zrobić podpis zdjęcia np foto by .....

tomik23
26-06-2011, 13:03
Witam
natomiast ja proszę o pomoc
jak w LR zrobić podpis zdjęcia np foto by .....


Klikasz na zdjęcie prawy myszki -> export -> szukasz watermarking tam rozwijasz select - klikasz edit watermarks
lub
Menu górne -> edit -> edit Watermrks

Matias
26-06-2011, 14:51
Chciałbym "cofnąć" o godzinę datę wykonania grupy zdjęć, mam na myśli dane zapisane w exif. Czy coś takiego jest możliwe w lightroomie? A może w innym programie?

tomik23
26-06-2011, 23:21
Chciałbym "cofnąć" o godzinę datę wykonania grupy zdjęć, mam na myśli dane zapisane w exif. Czy coś takiego jest możliwe w lightroomie? A może w innym programie?


Rozwiązanie z lightrooma.
Zakładka Library lub klikasz g - podgląd wszystkich miniaturek, zaznaczasz interesujące Cię zdjęcia.
Z prawej strony masz dane dotyczące zdjęć, szukasz praktycznie na samym dole "Capture Time" klikasz w ikonkę z prawej strony.
Pojawia się okno "Edit Capture Tiem", zaznaczasz radio button - Shift by set number of hours (time zone adjust) pojawia się select obok "Correcter Time"
Ustawiasz za pomocą tego selecta czas -/+ :)
Klikasz "Change All" i zrobione.

wiktor2323
27-06-2011, 20:18
Panowie szybkie pytanie. Mam zdjęcia na dysku zewnętrznym które były obrobione ale nie wywołane. W między czasie zrobiłem format i skopiowałem katalog LR w którym sa zapisane ustawienia suwaczków do danych fotek. Po zainstalowaniu Lr wczytałem ten katalog i tu pojawia się problem, ponieważ dysk wcześniej był oznaczony jako partycja G i w LR widnieje ta partycja i zdjecia, jednak pisze że nie można wywołać zdjęć ponieważ partycja jest niedostępna. Da się zmienić w LR zeby to co było uprzednio na G czytało z dysku J ? Co z tym zrobić?

ces
27-06-2011, 20:33
Jak klikniesz prawym na niedostępny folder jest opcja find folder

Wysłano z HTC Desire Cyanogenmod 7

kromka1983
27-06-2011, 20:34
Panowie szybkie pytanie. Mam zdjęcia na dysku zewnętrznym które były obrobione ale nie wywołane. W między czasie zrobiłem format i skopiowałem katalog LR w którym sa zapisane ustawienia suwaczków do danych fotek. Po zainstalowaniu Lr wczytałem ten katalog i tu pojawia się problem, ponieważ dysk wcześniej był oznaczony jako partycja G i w LR widnieje ta partycja i zdjecia, jednak pisze że nie można wywołać zdjęć ponieważ partycja jest niedostępna. Da się zmienić w LR zeby to co było uprzednio na G czytało z dysku J ? Co z tym zrobić?

Zakładam, że pracujesz na windowsie....
Klikasz na Mój komputer prawym klawiszem myszy i wybierasz zarządzaj.
Później klikasz po lewej stronie na Magazyn>>zarządzanie dyskami.
Następnie wybierasz interesujący Cię dysk (musi być w tej chwili podpięty) klikasz PKM i wybierasz Zmień literę dysku lub ścieżki... Zmiana dysku J na G.

Pozdrawiam

wiktor2323
27-06-2011, 20:44
Dziękuje:)Nie sądziłem że to będzie takie proste :P

spr
27-06-2011, 22:05
StaryHerman
library -> export...->watermarking -> stawiasz "ptaszka" przy watermark -> rozwijasz listę i dajesz edit watermarks. reszte bedziesz wiedział co zrobić

gandalf23
28-06-2011, 08:55
Mam pytanko. Wczoraj po obróbce w LR3 eksportowałem zdjęcia do *.jpg i do *.tif Po konwersji zdjęcia niestety różniły się w odbiorze - tj. tif-y były mniej nasycone i kontrastowe niż jpg-i i to w bardzo widocznym stopniu. Zaznaczę, że jpg-i były takie, jak widać zdjęcia w trakcie obróbki w module Develop w LR3, czyli poprostu tif-y zbladły :D

Z czego to może wynikać? Jak można zapanować nad tif-ami - tak, żeby były takie, jak widzę przy obróbce?

akustyk
28-06-2011, 09:18
Mam pytanko. Wczoraj po obróbce w LR3 eksportowałem zdjęcia do *.jpg i do *.tif Po konwersji zdjęcia niestety różniły się w odbiorze - tj. tif-y były mniej nasycone i kontrastowe niż jpg-i i to w bardzo widocznym stopniu. Zaznaczę, że jpg-i były takie, jak widać zdjęcia w trakcie obróbki w module Develop w LR3, czyli poprostu tif-y zbladły :D

Z czego to może wynikać? Jak można zapanować nad tif-ami - tak, żeby były takie, jak widzę przy obróbce?

ustawic odpowiednia przestrzen kolorow dla TIFF-ow.

gandalf23
28-06-2011, 18:00
Jakie to proste :D Dzięki! :D

akustyk
30-06-2011, 16:14
mala podpowiedz dla osob narzekajacych na wydajnosc wywolywarki Lightrooma 3.0...

potencjalnym winowajcom moze byc korekta dystorsji obiektywu. o ile jeszcze korekta winietowania i aberracji uchodza przyzoitemu procesorowi na sucho, o tyle korekcja geometrii zabija wydajnosc.

rozwiazaniem problemu wydajnosci jest ograniczanie na ile tylko sie da korekt obiektywu do winietowania i aberracji. mozna to zrobic przy pomocy presetow:

1. otworzyc wybrane, najlepiej niewywolane jeszcze zdjecie w module Develop

2. w panelu "Lens Correction" zaznaczyc pole "Enable Profile Corrections", a nastepnie z rozwijanej listy "Setup" ponizej wybrac "Custom".


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://szmaragd.im.pwr.wroc.pl/~akustyk/temp/lightroom-distortions/lightroom-distortion1.gif)

3. zapisac nowy preset - w panelu Presets nacisnac znak plus u gory po prawej stronie panelu


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://szmaragd.im.pwr.wroc.pl/~akustyk/temp/lightroom-distortions/lightroom-distortion2.gif)

4. kiedy pojawi sie okienko "New Develop Preset" odznaczyc wszystkie pola wyboru ("Check None") a nastepnie zaznaczyc wylacznie "Lens Profile Correction".


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://szmaragd.im.pwr.wroc.pl/~akustyk/temp/lightroom-distortions/lightroom-distortion3.gif)

5. znalezc nowo dodany preset na liscie w panelu Preset, kliknac na nim prawym przyciskiem myszki i wybrac opcje "Show in Explorer".


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://szmaragd.im.pwr.wroc.pl/~akustyk/temp/lightroom-distortions/lightroom-distortion4.gif)

6. w oknie Eksploratora kliknac prawym przyciskiem myszki na pliku presetu (ma ta sama nazwe co preset w LR) i otworzyc go w Notatniku.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://szmaragd.im.pwr.wroc.pl/~akustyk/temp/lightroom-distortions/lightroom-distortion5.gif)

7. zmienic linijke "LensProfileDistortionScale = 100," na "LensProfileDistortionScale = 0,"


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://szmaragd.im.pwr.wroc.pl/~akustyk/temp/lightroom-distortions/lightroom-distortion6.gif)

8. zapisac zmiany, zrestartowac Lightrooma.

9. do kompletu mozna utworzyc drugi profil dla obiektywu/lensa z pelna korekta dystorsji (j.w. do punktu 4).


dobrym pomyslem jest tez uzywac tego presetu jako ostatniego "kliku" przy wywolywaniu.

a jak ktos wykmini jak to zrobic ogolnie, dla dowolnego lensa, to sponsoruje dobre belgijskie piwko!

powodzenia!

tomik23
30-06-2011, 20:32
Przed chwilką miałem lekki zawał - może komuś się przyda :)
Odpalając lightrooma okazało się że bazka plik.lrcat na której opiera się lightroom oznajmił mi, że się nie da uruchomić i mogę jedynie naprawić uszkodzony plik.
Naprawianie nic nie pomogło, jedynie zaciągnięcie starszej wersji lub stworzenie nowej jest dostępne. Tyle pracy, foldery, opisy do zdjęć szlak miał trafić to wszystko?
Nie ze mną takie numery :)
Lekkie googlowanie, okazuje się ze plik to nic innego jak sqlite3.

W takim wypadku robimy kilka podstawowych rzeczy:
1. Odpalamy w windowsie cmd, przechodzimy do folderu z uszkodzonym plikiem.
2. echo .dump | sqlite3 plik_uszkodzony.lrcat >back.sql
3. sqlite3 new.lrcat <back.sql

Mogą pojawić się errory:
SQL error near line 27398: Adobe_AdditionalMetadata.incrementalWhiteBalance may not be NULL
SQL error near line 27399:

Po chwili pojawia się cały new.lrcat - odratowany.
Można go spokojnie zaciągnąć do lightrooma :)

Uf uratowaliśmy zbiory :)
Szkoda że program sam nie może tego naprawić i trzeba robić takie kwiatki.

Mad_Mac
01-07-2011, 19:17
Panowie mam problem, w zasadzie odkad zaczolem uzywac LR.
Mianowicie jak proboje odszukac zaginiony folder lub np probuje podac do czegos nowa lokalizacje i otwiera sie te male okienko "browse for file..." LR nie widzi zadnego dysku czy folderu poza pulpitem i tym co jest w moim folderze usera. Newet w preferencjach w file handling jak chce wskazac nowa sciezke to nie widzi nic oprocz tych 2 lokacji.
Mialem to w LR3.0 teraz mam 3.4 i dalej to samo. Pomocy bo nawet nowego miejsca na katalog nie moge podac a miejsce na partycji c mi sie konczy.

https://canon-board.info/imgimported/2011/07/lrerror-2.jpg
źródło (http://www.precious-moment.co.uk/work/lrerror.jpg)

tomik23
01-07-2011, 22:35
Panowie mam problem, w zasadzie odkad zaczolem uzywac LR ...[/IMG]

Zerknij tutaj http://forums.adobe.com/message/2652239

Mad_Mac
02-07-2011, 09:50
Zerknij tutaj http://forums.adobe.com/message/2652239

Super. Wielkie dzięki. Swoją droga bardzo dziwny problem i jeszcze dziwniejsze rozwiazanie.

wagteil
12-07-2011, 00:18
Mam folder paru tysiecy zdjec, ktore sa ustawione czasowo a co drugie ma byc czarno biale. Czy ktos wie jak zaznaczyc z automatu w LR co drugie zdjecie? Klikanie ich slupkami doprowadza mnie do szalu.

wagteil
12-07-2011, 06:44
I jeszcze jedno pytanie do znawcow programu, czy mozna uzywac samego katalogu do plikow na roznych dyskach. Powiedzmy ze mam dwie kopie na roznych dyskach, foldera w ktorach sa te same zdjecia. Czy dam rade je obslugiwac jednym katalogiem LR?

akustyk
12-07-2011, 08:58
Mam folder paru tysiecy zdjec, ktore sa ustawione czasowo a co drugie ma byc czarno biale. Czy ktos wie jak zaznaczyc z automatu w LR co drugie zdjecie? Klikanie ich slupkami doprowadza mnie do szalu.


Mam folder paru tysiecy zdjec, ktore sa ustawione czasowo a co drugie ma byc czarno biale. Czy ktos wie jak zaznaczyc z automatu w LR co drugie zdjecie? Klikanie ich slupkami doprowadza mnie do szalu.

1. Show in Explorer
w eksploratorze windy:
2. Nowy folder "Temp"
3. Widok: Lista
4. ustawic szerokosc okna tak, zeby widac bylo dwie kolumny
5. zaznaczyc ta kolumne, w ktorej sa zdjecia czarno-biale
6. skopiowac do "Temp"
z powrotem w LR:
kliknac na danym folderze w katalogu i zrobic mu synchronizacje z dyskiem
7. otagowac jakos pliki w podfolderze "Temp"
8. w eksploratorze skopiowac z powrotem do macierzystego folderu

voila ;)

nie do konca automat, no ale jednak mniej klikania...


I jeszcze jedno pytanie do znawcow programu, czy mozna uzywac samego katalogu do plikow na roznych dyskach. Powiedzmy ze mam dwie kopie na roznych dyskach, foldera w ktorach sa te same zdjecia. Czy dam rade je obslugiwac jednym katalogiem LR?

zasadniczo, katalog LR jest przewidziany do istnienia na jednej patrycji, a to teoretycznie wieksze nawet obostrzenie niz jeden dysk twardy.

z tym ze... w normalnych systemach operacyjnych istnieje cos takiego jak symboliczny link do folderu, ktory pozwala widziec zasoby jednego nosnika jako czesc drugiego. Windows ma cos takiego jak skrot do folderu, ale nie wiem, czy LR da sobie z tym rade.

potencjalnie istnieje takie rozwiazanie:
jesli jeden z dyskow zawiera wylacznie zdjecia, mozna go w Windowsie zamontowac nie jako dysk z literka, tylko jako folder na innym dysku (czyt. tym drugim z fotami). to sie robi z poziomu uprawnien Administratora w programiku "Zarzadzanie dyskami" (najczesciej wsrod Narzedzi Administracyjnych w menu Start). z tym LR powinien sobie spokojnie dac rade, bo taki folder jest widziany przez system jako normalny folder, nie jako skrot.

wagteil
18-07-2011, 17:14
Dziekuje za ostatnie podopwiedzi! Mam teraz maly problem z folderami.. Zniknely mi z niewyjasnionych przyczyn podfoldery z biblioteki. Wczesniej mialem tam pare glownych folderow a w nich podfoldery. Teraz czesc podfolderow z jednego z glownych folderow, pokazuje sie w drzewku jako glowne, a jeszcze inne z tego samego zupelnie zniknely.. Czy naezy uzuc backup folder a moze po prostu jest cos zle ustawione w wyswietlaniu?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Chcialbym uniknac ponownego importownia folderow o ile to mozliwe.

Regis
18-07-2011, 17:55
Witam. Obecnie zastanawiam się nad przejściem na LR, dotej pory korzystałem z ACR z PSE 6 i było fajnie, ale ten ACR jest troszkę za skromny. Aktualnie mam triala LR 3 i testuję, w sumie wrażenie bardzo korzystne, pytania do zawansowanych użytkowników pojawią się później. Traz mam jedno, tak z czystej ciekawości, czy coś wiadomo o ew. nowej wersji LR nazwijmy sobie 4.0 ?

Feudos
23-07-2011, 17:18
Mam problem z Light roomem.
Po załadowaniu zdjęć, mam same szare ikonki.

Pewnie jakaś błahostka, ale w Lightroomie jestem newbie, help!


http://img35.imageshack.us/img35/4194/beztytuuyzm.jpg

m-a-r
23-07-2011, 21:04
odśwież katalog w LR, pewnie przeniosłeś zdjęcia w inny folder lub zmieniłeś ich nazwy
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Witam. Obecnie zastanawiam się nad przejściem na LR, dotej pory korzystałem z ACR z PSE 6 i było fajnie, ale ten ACR jest troszkę za skromny. Aktualnie mam triala LR 3 i testuję, w sumie wrażenie bardzo korzystne, pytania do zawansowanych użytkowników pojawią się później. Traz mam jedno, tak z czystej ciekawości, czy coś wiadomo o ew. nowej wersji LR nazwijmy sobie 4.0 ?

LR to ACR tylko w innej oprawie graficznej + katalog do zarządzania zbiorem zdjęć. Możliwości obróbki zdjęć są identyczne i jakość jest identyczna bo to ten sam silnik graficzny.

Merde
23-07-2011, 22:03
Możliwości obróbki zdjęć są identyczne i jakość jest identyczna bo to ten sam silnik graficzny.

Nie do końca, PSE ma okrojoną wersję ACR.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

m-a-r
23-07-2011, 22:15
aktualna wersja ACR jest taka sama jak akutalna wersja LR. Jeśli masz PSE 6 to porównaj to do LR 2 - będzie to samo. Jeśli porownujesz starą wersję ACR z PSE 6 do LR 3 to jest to porównywanie poprzedniej generacji z nową nie ma sensu.

Merde
24-07-2011, 14:08
aktualna wersja ACR jest taka sama jak akutalna wersja LR. Jeśli masz PSE 6 to porównaj to do LR 2 - będzie to samo. Jeśli porownujesz starą wersję ACR z PSE 6 do LR 3 to jest to porównywanie poprzedniej generacji z nową nie ma sensu.

Porównuję najnowsze PSE 9. Tam po prostu ACR jest specjalnie okrojony, zobacz na ilość zakładek:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img819.imageshack.us/img819/1156/acrpseps.jpg)

A to nie są wszystkie różnice...

Regis
24-07-2011, 16:25
Powodem, dla którego zacząłem rozważać przejście z ACR w PSE na LR 3 jest właśnie to, że w PSE ACR jest okrojony i najzwyczajniej w świecie kilku narzędzi mi brakuje. Miałem też okres korzystania z dużego PS i tamtego ACR, więc mam porównanie. Jednak z uwagi, że mam wyłącznie legalne programy, dużego PS nie kupię, natomiast LR 3 mogę, mieści się w budżecie. Zastanawiam się tylko nad tym czy, skoro premiera obecnej wersji LR odbyła się rok temu, kiedy może wejść wersja następna, czyli LR 4.0?. Natomiast odpowiadając na rozważania szanownych forumowiczów, PSE 6 a wiec ACR z nim związany, jeśli wymienię to w dalszej przyszłości i mimo tego taki ACR wciąż będzie okrojony. A ja właśnie możliwości obróbki na poziomie RAW chciałbym zwiększyć.

allxages
24-07-2011, 18:51
Patrząc na to, że LR2 był wypuszczony w 2008 roku, to raczej nie aż tak szybko. Poza tym upgrade do LR4 będzuesz miał za 1/3 ceny więc moim zdaniem nie ma co czekać.

allxages
24-07-2011, 23:05
Takie pytanko z ciekawości. Jeżeli importuje JPGa do katalogu i coś na nim robię, to oryginał pozostaje nie naruszony. Zmiany są zapisywane gdzie? W pliku katalogu tak?

strideer
25-07-2011, 01:24
W bazie Lightrooma i/lub w metadanych XMP, osadzonych w oryginalnym pliku lub w pliku .xmp zapisanym w tym samym folderze co oryginał.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

_igi
25-07-2011, 14:37
Takie pytanko z ciekawości. Jeżeli importuje JPGa do katalogu i coś na nim robię, to oryginał pozostaje nie naruszony. Zmiany są zapisywane gdzie? W pliku katalogu tak?

Była taka opcja do zapisywania plików xmp obok zdjęć, dokładnie na modłę ACR-a, ale za chiny nie pamiętam gdzie to było (i w gruncie rzeczy po to tutaj zaglądam :))

Mr_Black
25-07-2011, 15:32
Była taka opcja do zapisywania plików xmp obok zdjęć, dokładnie na modłę ACR-a, ale za chiny nie pamiętam gdzie to było (i w gruncie rzeczy po to tutaj zaglądam :))

Edit/Catalog Setings/Metadata i dać ptaszka przy Automatically write changes into XMP

allxages
31-07-2011, 02:49
Ale ja o JPG a nie o RAW pytałem...


a jeszce inne pytanie, jestem przekonany że gdzieś było, tylko nie mogę teraz znaleźć...chciałbym aby Metadata preset był załączany do wszystkich importowanych zdjęć do katalogu. Da się? Jak?

strideer
31-07-2011, 09:19
Lightroom zapisuje metadane XMP do plików RAW, DNG, JPEG i TIFF.

Preset z metadanymi i ustawieniami wywoływania możesz włączyć w oknie importu, w panelu Apply During Import (po prawej stronie).

allxages
31-07-2011, 13:22
Ah! Dzięki!

ac3
02-08-2011, 06:37
Szukalem ,szukalem i zdecydowalem sie zadac pytanie w tym dziale...
Jak sadzicie czy do obrobki zdjec studyjnych uzywac:
a. Lightrooma
b.Photoshopa

Zdaje sobie sprawe ,ze nawet z darmowego programu mozna wyciagnac wiele.Dylemat polega na zakupie oprogramowania do studia.
Osobiscie bardziej preferuje LR i to za jego prostote w obsludze. Do PS nigdy nie moglem przywyknac.
Czekam na Wasze opinie na ten temat

akustyk
02-08-2011, 09:44
LR to przede wszystkim katalog zdjec. plus sensowna wywolywarka.
PS to przede wszystkim program do obrobki plikow graficznych. plus ta sama wywolywarka.

funkcjonalnie pod wzgledem konwersji RAW jest podobnie, moze z lekka funkcjonalna przewaga LR. kwestia do rozstrzygniecia pozostaje to, czy potrzebujesz dodatkowych mozliwosci edycyjnych PS-a i chcesz za nie zaplacic. z Twojej specyfikacji wychodzi mi, ze z tych mozliwosci tak czy siak nie korzystasz, wiec moze jednak LR. plusem jest to, ze licencja jest od razu na 3 kompy, wiec mozesz tez sobie na jakim lapsie zainstalowac do pracy w terenie. z PS-em nie wiem czy taka rozpusta (3 stanowiska na jedna licencje) jest...

strideer
02-08-2011, 09:45
Szukalem ,szukalem i zdecydowalem sie zadac pytanie w tym dziale...
Jak sadzicie czy do obrobki zdjec studyjnych uzywac:
a. Lightrooma
b.Photoshopa

Zdaje sobie sprawe ,ze nawet z darmowego programu mozna wyciagnac wiele.Dylemat polega na zakupie oprogramowania do studia.
Osobiscie bardziej preferuje LR i to za jego prostote w obsludze. Do PS nigdy nie moglem przywyknac.
Czekam na Wasze opinie na ten temat

Jak potrzebujesz wykonać szparowanie czy retusz zdjęć, raczej typowe czynności w odniesieniu do zdjęć studyjnych, to wybór jest raczej prosty :-) Lightroom lepiej sprawdza się przy obróbce dużych serii zdjęć reportażowych, koncertowych, ślubnych. Kiedy trzeba coś dopieścić, to raczej tylko w PS.

Lightrooma można było (nie wiem czy jeszcze ta oferta jest aktualna) otrzymać prawie za darmo przy zakupie tabletu Wacom Intuos4 od rozmiaru M w górę. Przy czym sam tablet to przynajmniej 1500 zł, ale jeśli planujesz wydatki na studio to może PS i tablet z LR w pakiecie jest jakąś opcją?

ac3
02-08-2011, 10:11
Hmmm powiem,ze PS tak strasznie mi nie lezy,ze podswiadomie bardziej akceptuje LR. Musze dokladnie przeanalizowac emat,dlatego prosze Was o rade.

strideer
02-08-2011, 10:13
Hmmm powiem,ze PS tak strasznie mi nie lezy,ze podswiadomie bardziej akceptuje LR. Musze dokladnie przeanalizowac emat,dlatego prosze Was o rade.

No ale nie da się jednym programem zastąpić drugiego. To są narzędzia przeznaczone do różnych celów, które łączy silnik do wywoływania RAW-ów (jakkolwiek implementacja tegoż w Lightroomie jest zdecydowanie wygodniejsza w obsłudze). W praktyce najlepiej mieć po prostu oba.

ac3
02-08-2011, 11:04
Panowie oczywiscie ,ze jest fajnie miec oba te programy. Zastanawia mnie tylko czy LR "da rade" i poradzi sobie z portretem jak i z reportazem nie wspominajac o weselach.

akustyk
02-08-2011, 11:28
Panowie oczywiscie ,ze jest fajnie miec oba te programy. Zastanawia mnie tylko czy LR "da rade" i poradzi sobie z portretem jak i z reportazem nie wspominajac o weselach.

na upartego mozesz sobie zawsze dokupic, za nieduze pieniadze, PS Elements, jakby Ci bardzo brakowalo edycji... nadal taniej niz kompletny PS

Merde
02-08-2011, 11:43
Panowie oczywiscie ,ze jest fajnie miec oba te programy. Zastanawia mnie tylko czy LR "da rade" i poradzi sobie z portretem jak i z reportazem nie wspominajac o weselach.

Jeśli obróbka polega na ustawieniu właściwego balansu bieli, poprawie ekspozycji, kolorów, ew. dodaniu winiety, to tak, wystarczy ci sam Lightroom.
Jeśli w grę wchodzi retusz, to już nie ma zmiłuj.
Lepiej mieć tylko Photoshopa z ACR, niż tylko Lr. Lr nie ma żadnej przewagi technologicznej nad ACR+Bridge.

akustyk
02-08-2011, 12:05
Lepiej mieć tylko Photoshopa z ACR, niż tylko Lr. Lr nie ma żadnej przewagi technologicznej nad ACR+Bridge.

a w Bridge'u/ACR mozna kopiowac selektywnie ustawienia konwersji (lightroomowskie: Ctrl+Shift+C/Ctrl+Shift+V)?
bo jak nie, to znalazlem jedna duza przewage :)

Merde
02-08-2011, 12:50
a w Bridge'u/ACR mozna kopiowac selektywnie ustawienia konwersji (lightroomowskie: Ctrl+Shift+C/Ctrl+Shift+V)?
bo jak nie, to znalazlem jedna duza przewage :)

Nawet jeśli się nie da (nie wiem, nie sprawdzałem) , to nie jest to przewaga technologiczna, tylko ergonomiczna.

Edit: o to chodzi?:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img843.imageshack.us/img843/9212/unled1hfn.jpg)

akustyk
02-08-2011, 13:09
Nawet jeśli się nie da (nie wiem, nie sprawdzałem) , to nie jest to przewaga technologiczna, tylko ergonomiczna.

w pierwszej wersji miales "funkcjonalnej" ;) no to juz pasuje do definicji. technologicznie to trudno porownywac, skoro i tu i tu pod spodem siedzi ten sam dcraw i te same suwaki...



Edit: o to chodzi?:
http://img843.imageshack.us/img843/9212/unled1hfn.jpg

nie do konca. synchronize dziala niby podobnie, ale jednak mniej wygodnie...

wersja LR:


https://canon-board.info/imgimported/2011/08/12851020copy-1.jpg
źródło (http://www.e-fotografija.si/articlefiles/1285-10%20copy.jpg)

z czego glowny bajer polega na tym, ze to jest zwykle copy-paste

dinderi
02-08-2011, 13:24
Lightroom to nic innego niż aktualny Bridge+ACR, które sa w pakiecie Photoshopa.
Z poziomu Bridge można bez otwierania ACR skopiowac ustawienia wyeksportowane wczesniej z innego zdjęcia. Miesiąc temu starałem sie znaleźć przewagę LR (30-dniowa wersja demo) nad CS5 w kwestii wołania rawów, ale nie znalazłem. Jedyna różnica, to że z LR dostajemy kilka fajnych presetów, które w ACR trzeba sobie samemu wypracować, ew/ przekonwertowac. Jest konwerter presetów na sieci więc to nie problem.

Wg mnie tylko CS.

strideer
02-08-2011, 13:28
Lightroom to nic innego niż aktualny Bridge+ACR, które sa w pakiecie Photoshopa.


:-)

Lightroom jest szybszy i wygodniejszy jeżeli idzie na przykład o synchronizację metadanych i parametrów wywoływania w dużych grupach zdjęć. Owszem - w sensie dostępnych narzędzi to oba pakiety dają prawie te same możliwości. Ale pod względem ergonomii użycia to Bridge od Lightrooma dzieli przepaść. Ja bym się nabawił nerwicy jakbym miał selekcjonować i synchronizować zdjęcia ze ślubu w Bridge. Niemniej jasne jest, że wszystko zależy od osobistych preferencji.

Merde
02-08-2011, 13:41
Ale pod względem ergonomii użycia to Bridge od Lightrooma dzieli przepaść. Ja bym się nabawił nerwicy jakbym miał selekcjonować i synchronizować zdjęcia ze ślubu w Bridge. Niemniej jasne jest, że wszystko zależy od osobistych preferencji.

Dobra, to wróćmy do meritum - jak odpowiesz na pytanie o wybór: Tylko Lr czy tylko PS+ACR+Bridge?

PS: Przyszło mi do głowy, że Lr + PSE ma sens, ze względu na wykastrowany ACR w tym drugim.

strideer
02-08-2011, 13:47
Dobra, to wróćmy do meritum - jak odpowiesz na pytanie o wybór: Tylko Lr czy tylko PS+ACR+Bridge?

PS: Przyszło mi do głowy, że Lr + PSE ma sens, ze względu na wykastrowany ACR w tym drugim.

Napisałem już wcześniej, że jeżeli w pracy będzie wykonywany retusz i/lub szparowanie, to Photoshop. Do reportażu, ślubów, etc Lightroom będzie wygodniejszym narzędziem.