PDA

Zobacz pełną wersję : CZ Jena DDR SOnnar 2.8/180 - co z przysłoną?



dedeKrk
11-04-2010, 10:57
Witam serdecznie.
Od razu przyznam, że nie jestem maniakiem fotografii. W porządkach wiosennych natknąłem się na cacko opisane jak w temacie.
Chcę dowiedzieć się dokładnie, jakie ma parametry, żeby móc go sprzedać, bo po co ma się u mnie kurzyć.

Na wygląd zewnętrzny to wersja taka jak tu: http://www.allegro.pl/item987908965_aj_tele_carl_zeiss_jena_sonnar_2_8_1 80_psix.html

Wizualnie nówka - bez żadnych obtarć, rys itd. Są dekielki, futerał.

Z tego co wyczytałem na sieci, to jest to wersja starsza i nie electric tylko auto, co można zdaje się poznać po stylistyce (brak "zebry").
Nie mam natomiast pojęcia, czy jest to stało czy zmiennoogniskowy obiektyw (coś takiego podobno ma znaczenie, ja nie mam o tym zielonego pojęcia :D

Pytanie: na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę i jak wogóle sprawdzić, czy jest w pełni sprawny, żeby się potem nie ogłupić przy sprzedaży ;) Po czym poznać, czy jest z adapterem czy bez. Itd. Martwi mnie też, że przysłona nie chce chodzić, albo może ja coś źle robię. Ponoć trzeba przy kręceniu pierścieniem dociskać jakiś bolec czy coś ;p Jak sprawdzić, czy nie jest uszkodzona?

Z góry dziękuję za pomoc :)

PS. Gdyby ktoś był zainteresowany, mogę wystawić na allegro za satysfakcjonująca cenę, ewentualnie sprzedać z ręki do ręki w Krakowie lub Wieliczce.

mate00sh
11-04-2010, 12:20
To jest zdecydowanie stałoogniskowy obiektyw. Przysłona powinna się domykać po przestawienia przełącznika na M. Jeżeli się nie domyka to wystąpiła standardowa przypadłość Zeiss'ów z Jeny - skleiły się listki przysłony. Trzeba oddać do serwisu foto na czyszczenie, pewnie jakieś 50-100 zł robocizny.

suchyHc
11-04-2010, 12:33
Od strony filmu, matrycy w aparacie powinieneś mieć bolec, taki wystający ze 3mm z obiektywu. Spróbuj go docisnąć.

VomitroN
11-04-2010, 13:29
A mi tam sie czerwona lampka zapala i mam nawet hipoteze, ze to nowy chuuyyyt materkindowy na ominiecie 2-tygodniowych przerw z dzialu SPRZEDAM w dodawaniu ogloszen z ofertami sprzedazy :)

suchyHc
11-04-2010, 13:40
A mi tam sie czerwona lampka zapala i mam nawet hipoteze, ze to nowy chuuyyyt materkindowy na ominiecie 2-tygodniowych przerw z dzialu SPRZEDAM w dodawaniu ogloszen z ofertami sprzedazy :)

No w sumie fajne szkło, ale jeśli przysłona nie działa... :razz:

dedeKrk
11-04-2010, 14:56
A mi tam sie czerwona lampka zapala i mam nawet hipoteze, ze to nowy chuuyyyt materkindowy na ominiecie 2-tygodniowych przerw z dzialu SPRZEDAM w dodawaniu ogloszen z ofertami sprzedazy :)

Fatalne pudło.

Panom wyżej dziękuję za poradę, w takim razie udam się do serwisu.

jkl8
11-04-2010, 15:34
w takim razie udam się do serwisu.
Zdecydowanie do serwisu, to bardzo zacne szkło i warte jest reaktywacji przesłony i dalszego użytkowania. W dzisiejszych czasach jedyną wadą (na szczęście nie dla wszystkich) jest brak autofokusa, pod względem optycznym ten "staruszek" bije na głowę niektóre nóweczki.

tomko66
11-04-2010, 16:41
Mam taki sam obiektyw i taki sam problem z przysłoną. Daj znać ile taka usługa kosztuje. Zastanawiam się nad naprawą i sprzedażą tego szkła, ale nie wiem czy ta gra warta jet świeczki...

mate00sh
11-04-2010, 17:11
To jest tylko czyszczenie listków i ponowne smarowanie, raczej 100 zł nie przekroczy. Ja pewnie też będę oddawał - mój tak ma od roku, ale ostatnio go nie używam wcale i nie mam motywacji.

VomitroN
11-04-2010, 19:39
Fatalne pudło.

To nie byl strzal. To tylko hipoteza, oparta zreszta na zbyt szczegolowym opisie samego obiektywu a w znacznie mniejszym stopniu problemu z przyslona :lol:

Paviarotti
12-04-2010, 00:27
Bardzo zacne szkiełko. Jeśli masz napisane niedaleko mocowania gwintowego filtru "MC" to znaczy, że lepiej być nie może :)
Do serwisu zdecydowania opłaca się dać na naprawę przesłony. Na Czapskich taka usługa 100 zł, pytałem kiedyś, bo w moim "Karlu" też się skleiły listki.
Na Twoim miejscu nie sprzedawałbym go, już teraz ceny są wysokie a w przyszłości mogą być jeszcze większe!

dedeKrk
18-04-2010, 10:45
Dokładnie tak, 100zł w punkcie na Czapskich.
Tak więc obiektyw hula. W razie czego można pisać PW.

tomko66
18-04-2010, 10:56
na Allegro gość wystawił nawet takie szkiełko i chce za nie jedynie 2000... Oj, chyba oddam swój do serwisu i potem pchnę albo zamienię na coś do Canona :-)

Paviarotti
18-04-2010, 12:47
A w skład naprawy przesłony wchodzi jeszcze jakieś czyszczenie wnętrza obiektywu czy ogólny przegląd (np. praca pierścienia ostrości)?
Jak na samą naprawę pierścienia przesłony to trochę sporo, szczególnie, że po pewnym czasie listki znowu mogą się skleić - jest jakaś gwarancja?

Co do ceny (2000) za Sonnara to raczej wątpię żeby ktoś aktualnie się skusił, może za kilka lat :)

tomko66
18-04-2010, 12:51
No, cena z kosmosu wzięta :-) Na wakacje zrobię ze swoim porządek. Ciekawe, czy ktoś robił tym szkłem zdjęcia z podpiętym cyfrowym body. Chętnie bym oglądnął wynik tych zmagań :-)

tomekqrrr
18-04-2010, 13:14
Używam go z 300 10 i 5 , jakość obrazu powala.
90 % zdjęć z rekonstrukcji jest z tego szkła zdjęcia (http://www.qrrr.com.pl/rekonstrukcje/rekonstrukcje.html)
Poza zaletami jakościowymi ma jeszcze taką że niestraszny mu kurz .
Wada - po godzinnym pstrykaniu można przypakować hehehe

Paviarotti
18-04-2010, 15:14
Ja coś tam wrzucałem do wątku okołobokehowym :)
Piękne rozmycie tła i to nawet z dużej odległości to chyba główny atut tego szkła. Nie wiem czy tylko ja mam takie problem, ale na 50D na pełnej dziurze strasznie mydli. Wiem, że na f/2.8 nie można spodziewać się cudów, ale u mnie jest straszna lipa. Możliwe, że to też przez przejściówkę, która nie ustawia soczewek obiektywu idealnie równolegle do matrycy. Spotkał się ktoś z takim problemem?
Po przymknięciu obiektywu (co zresztą czyniłem jeszcze przy Zenicie, ale Sonnar akurat musiał mi się zaciąć jak zakupiłem cyfrowe body :) ) na pewno jest lepsza sytuacja, ale wciąż szkoda kasy na naprawę.
Waga jest ładna, ale wzrok ludzi nie do opisania ;)

slonkaap
21-04-2010, 12:37
Witam.Rok temu kupilem ten obiektyw z ta przypadloscia.Naprawa w jednym z punktow w Poznaniu-naprawa przyslony i czyszczenie-to koszt 100 zl.Ale warto.Cudowne szklo,wspaniale rozmycie.Robilem z Markiem II i jest super.Niestety nie pros o foty,poniewaz pisze maila z Niemiec gdzie pracuje. Pozdrawiam

astroadamo
21-04-2010, 14:13
100zł za czyszczenie? Ale macie ceny. Ja w Poznaniu w foto-pryzmat za naprawienie sklejonych listków płaciłem od 50 do 80zł w zależności od szkiełka. Obsługa dobra, szkiełka doprowadzone do stanu używalności w max 3 dni.
Naprawiałem u nich właśnie sonnara 180, Pancolara i coś tam jeszcze.

tomko66
21-04-2010, 14:29
W zamierzchłych czasach używałem tego szkła z Kijevem 60, strzelałem z ręki, ale ciężko było:-)

przemko216
28-06-2011, 21:21
wszedłem w posiadanie szkiełka 2.8 200 sonnar mc kilka fotek i powiem wam że ostrość powala na kolana a bokeh jest przepiękny .po kilku dniach użutkowania niestety zacięła się przesłona postanowiłem rozebrać wyczyścić.
Czy ma ktoś może jakiś tutorial na ten temat jak to rozłożyć?proszę o pomoc bo utknąłem z pracami na etapie wykręcenia tylnej soczewki