PDA

Zobacz pełną wersję : Tamron 17-50 f2.8 - paprochy, ratunku !!!



gixxxer
08-04-2010, 21:04
witam! dzisiaj zauważyłem pod szkiełkiem od strony korpusu kilka drobnych paprochów i jeden trochę większy wielkości prawie główki od szpilki. nie wiem jak do tego mogło dojść, dbam o szkiełka :(
mam pytanie - CZY DOMOWYMI SPOSOBAMI MOŻNA TO JAKOŚ "PRZEDMUCHAĆ / WYCZYŚCIĆ / USUNĄĆ ??? :confused:
... czy pozostaje jedynie serwis ?

Eberloth
08-04-2010, 23:04
Domowym sposobem NIE MA MOŻLIWOŚCI ZOBACZYĆ TYCH PYŁKÓW NA ZDJĘCIACH :D

Nie stresować się. Focić. Po paru tygodniach machania szkłem w torbie pyłki przemieszczą się w inną część słoika i problem sam się rozwiąże. Albo dokleją się nowe ;)

zaitsev
08-04-2010, 23:34
Jestem onanistą sprzętowym! Jak się wyleczyć?! POMOCY! :(





ekhm... widać na zdjęciach? :roll:

Cichy
09-04-2010, 07:25
witam! dzisiaj zauważyłem pod szkiełkiem od strony korpusu kilka drobnych paprochów i jeden trochę większy wielkości prawie główki od szpilki. nie wiem jak do tego mogło dojść, dbam o szkiełka :(
mam pytanie - CZY DOMOWYMI SPOSOBAMI MOŻNA TO JAKOŚ "PRZEDMUCHAĆ / WYCZYŚCIĆ / USUNĄĆ ??? :confused:
... czy pozostaje jedynie serwis ?

Tamron jak tamron, ja mam tak w 85 L, a też dbam :/

dinderi
09-04-2010, 07:52
witam! dzisiaj zauważyłem pod szkiełkiem od strony korpusu kilka drobnych paprochów i jeden trochę większy wielkości prawie główki od szpilki. nie wiem jak do tego mogło dojść, dbam o szkiełka :(
mam pytanie - CZY DOMOWYMI SPOSOBAMI MOŻNA TO JAKOŚ "PRZEDMUCHAĆ / WYCZYŚCIĆ / USUNĄĆ ??? :confused:
... czy pozostaje jedynie serwis ?

Przez 15 lat miałem wewnątrz Heliosa paproch o średnicy 2 milimetrów. Nie było go widać na żadnym zdjęciu. Daj spokój. Zacznij się tym przejmować, kiedy to będzie widać na zdjęciach.

roshuu
09-04-2010, 09:23
Na jutubie gdzie tam pokazane jest jak wywalic paprochy :)
Swoja droga walic to. Teoretycznie do kazdego ob obiektywu moze sie dostac kurzyk.

pawciolbn
09-04-2010, 10:01
właśnie.. ja popadłem w paranoje i po dniu użytkowania wysłałem na Żytnią 17-55/2.8.. wyczyścili i co?... wczoraj zassałem ponownie pyła.. nic nie widać na zdjęciu więc.. olewka

.

roshuu
09-04-2010, 10:06
właśnie.. ja popadłem w paranoje i po dniu użytkowania wysłałem na Żytnią 17-55/2.8.. wyczyścili i co?... wczoraj zassałem ponownie pyła.. nic nie widać na zdjęciu więc.. olewka

.

ile zaplaciles za te cudowna usluge?

pawelknapik
09-04-2010, 11:16
Ja mam nieduży paproch w 50/1.8 i niestety ma wpływ na zdjęcia w przypadku stosowania pierścieni makro + mocno przymkniętej przysłony. Czy to działa na zasadzie analogicznej do "ujawniania się" brudów na matrycy przy dużych liczbach przysłony? Na zdjęciach bez pierścienie pośrednich nie zauważam paproszka. Póki co czyszczę go podczas obróbki, ale nie wykluczam fizycznego rozprawienia się z draniem (raczej samodzielnie).

pawciolbn
09-04-2010, 11:19
ile zaplaciles za te cudowna usluge?

0zł - bo w ramach gwarancji.. ale przez telefon wyczułem, że "zawracam im gitarę".. w przypadku tego szkła - wiadome jak ssie..

.

Zeeb
09-04-2010, 14:51
dmuchać gruchą w obiektyw nie radzę, w efekcie miałbys jeszcze więcej paprochów między soczewkami niz przed(wiem coś o tym:)

roshuu
09-04-2010, 15:16
Ja mam nieduży paproch w 50/1.8 i niestety ma wpływ na zdjęcia w przypadku stosowania pierścieni makro + mocno przymkniętej przysłony. Czy to działa na zasadzie analogicznej do "ujawniania się" brudów na matrycy przy dużych liczbach przysłony? Na zdjęciach bez pierścienie pośrednich nie zauważam paproszka. Póki co czyszczę go podczas obróbki, ale nie wykluczam fizycznego rozprawienia się z draniem (raczej samodzielnie).

tak ujawnia sie jak bardzo mocno domkniesz.

Feelip
09-04-2010, 15:25
Ja też mam w Tamronie 17-50 / 2.8 pyła (bo pyłkiem to już nazwać nie można). Siedzi jak jajo na środku tylniej soczewki, widać go w wizjerze ale na zdjęciach nie widać, nawet na f22. Pisałem do Fototechniki ile taka przyjemność kosztuje ale odpisali że muszą zobaczyć i wycenić (co tu wyceniać to ja nie wiem?), także chyba sobie odpuszczę...

roshuu
09-04-2010, 15:44
Ja mialem Tamrona przez ok 2 lata i jakos paprochow nie bylo - no moze jakies mikro.

Look
09-04-2010, 16:36
w 35L tez mialem paproch :) i na tym ze byl sie skonczylo :) nic na zdjeciach nie bylo widac

Wyspa Bahama
09-04-2010, 16:45
dmuchać gruchą w obiektyw nie radzę, w efekcie miałbys jeszcze więcej paprochów między soczewkami niz przed(wiem coś o tym:)

a moze krtos zechce odessac odkurzaczem ?
ciekaw jestem wynikow.
w moim nie mam jeszcze pylkow ale jak sie pojawia to taka alternatywe rozwaze. z tylu tamrona po wysunieciu tubusa robi sie taka fajna dziura - pasuje jak ulal pod zassawe odkurzacza.

Paviarotti
09-04-2010, 21:04
Można spróbować zassać go ręcznie - ustami :) (w moim przypadku czasami działa).
Jak nie pomoże to dać sobie spokój i iść w plener :P

APP
10-04-2010, 06:43
Ja też mam w Tamronie 17-50 / 2.8 pyła (...) Siedzi jak jajo na środku tylniej soczewki, widać go w wizjerze ale na zdjęciach nie widać (...)

Jeśli faktycznie mowa o pyłku w obiektywie, to te dwie rzeczy się wykluczają.
Albo widoczny w wizjerze pyłek to nie ten na w obiektywie, albo za słabo przyglądzasz się zdjęciom ;)

overseer
10-04-2010, 09:33
Można spróbować zassać go ręcznie - ustami :) (w moim przypadku czasami działa).
Jak nie pomoże to dać sobie spokój i iść w plener :P

metoda usta-usta :) hehe

Cluer
10-04-2010, 09:56
dmuchać gruchą w obiektyw nie radzę, w efekcie miałbys jeszcze więcej paprochów między soczewkami niz przed(wiem coś o tym:)
grucha jest dla amatorów :P
prawdziwi hardcorowcy używaja sprężonego powietrza.
nie pamietam co to było za szkło... wraz ze zmiana ogniskowej tylna soczewka odsuwała się i robiła szczelinę - koleś centralnie wpakowal tam rurke na jakieś 5 cm i jak psiknął to powietrze az przodem wyszlo :twisted:

roshuu
10-04-2010, 21:45
grucha jest dla amatorów :P
prawdziwi hardcorowcy używaja sprężonego powietrza.
nie pamietam co to było za szkło... wraz ze zmiana ogniskowej tylna soczewka odsuwała się i robiła szczelinę - koleś centralnie wpakowal tam rurke na jakieś 5 cm i jak psiknął to powietrze az przodem wyszlo :twisted:

tylko nie wstrzasac przed dmuchaniem :)

zonk
11-04-2010, 00:25
tylko nie wstrzasac przed dmuchaniem :)

A w czym to przeszkadza?
Nie wolno tylko psikać pod kątem/ "do góry nogami" ;-)

gixxxer
11-04-2010, 08:00
Jestem onanistą sprzętowym! Jak się wyleczyć?! POMOCY! :(





ekhm... widać na zdjęciach? :roll:

na szczęście (jeszcze) nie, bo znajdują się 1/3 od brzegu.
to moje jedyne szkiełko w tym zakresie stąd taka panika ;)

czy ktoś z Was orientuje się jak szybko działa serwis Tamrona? ... w sumie gwarancja jest :-D

Cichy
11-04-2010, 09:51
czy ktoś z Was orientuje się jak szybko działa serwis Tamrona? ... w sumie gwarancja jest :-D

Na forum jest wiele legend na temat serwisu Tamrona. Ze swojej strony dodam, że kilka miesięcy temu serwis uległ reorganizacji i i działa naprawdę sprawnie. Zresztą można to poznać po braku negatywnych komentarzy na jego temat w ostatnim czasie.

gixxxer
11-04-2010, 10:10
dzięki Cichy za odp jak również innym forumowiczom za wskazówki ;) sprężarka w garażu jest w stanie podwyższonej gotowości jakby co :mrgreen:

dinderi
11-04-2010, 10:13
dzięki Cichy za odp jak również innym forumowiczom za wskazówki ;) sprężarka w garażu jest w stanie podwyższonej gotowości jakby co :mrgreen:

Powiem tak. Jeśli nie masz specjalnych filtrów na sprężarce, to możesz sobie narobić niezłego bałaganu tą metodą. Odkręć śrubę inspekcyjną z bańki i wylej zawartośc. Zobaczysz, co sobie możesz nadmuchać do obiektywu ;)

Feelip
13-04-2010, 22:29
Jeśli faktycznie mowa o pyłku w obiektywie, to te dwie rzeczy się wykluczają.
Albo widoczny w wizjerze pyłek to nie ten na w obiektywie, albo za słabo przyglądzasz się zdjęciom ;)

Miałeś rację pyłek na matówce był. Ale w obiektywie tak czy siak siedzi drań :)