PDA

Zobacz pełną wersję : Czy fotolaby podrasowują fotki ?



Shadow
23-10-2005, 14:06
No właśnie, pytanie dość prozaiczne a sens jego jest taki czy warto równoważyć poziomy w PS czy maszyny w fotolabach zrobią to z automatu. Zabawa z histogramem chwilę trwa a jak się ma 100 czy 200 zdjęć do wywołania to trwa nawet więcej niż trochę.

Jac
23-10-2005, 14:08
to zalezy od labu jak im powiesz zeby nie podciagali to nic nie zrobia i naswietla tak jak im dasz pliki... z tylu na odbtce masz opisane korekcje jakie zostaly wprowadzone

Adam_Max
23-10-2005, 16:44
Laby podciągają kolory, kontrast i jasność czasem ostrość ale robią to ogólnie dla całego zdjęcia. Poza tym korektę na zdjęciu każdorazowo wykonuje operator według własnej oceny zdjęcia a nie "maszyna z automatu".

maro25
23-10-2005, 16:58
jak mi zdjęcia podciągnęli w sieci fotolabów "sonar" to się o mało nie przewróciłem, delikatnie mówiąc nie poznałem swoich zdjęć. Lepiej żeby oni nie ruszali zdjęć

kedar6890
23-10-2005, 17:47
niestety skaner w labie nie jest doskonały.Po włączeniu funkcji auto. program troske podciągnie nasycenie i kontrast.Można też wyostrzyć.Najczęściej jednak laborant robi zdjęcia według swojego gustu.

Danon
23-10-2005, 18:13
Ostatnio musiałem zwrócić uwagę gościowi w labie aby nic nie zmieniał na zdjęciu bo zaczoł się bawić jasnością/kontrastem itp... bo było mu za ciemno, jak jedną mi zrobił to wylazło przepalenie, więc kazałem mu tylko optymalnie wyostrzyć fotki i wyszły naprawdę extra (20x30).

Vitez
23-10-2005, 23:44
No właśnie, pytanie dość prozaiczne a sens jego jest taki czy warto równoważyć poziomy w PS czy maszyny w fotolabach zrobią to z automatu. Zabawa z histogramem chwilę trwa a jak się ma 100 czy 200 zdjęć do wywołania to trwa nawet więcej niż trochę.


Podrasowuja - nad kazda fotka siedzi laborant i robi wg swojego widzimisie.
Jesli nie zalezy ci mocno na koncowym efekcie kazdej z tych fotek, i nie byly one robione w wymyslny sposob czy w trudnych warunkach a sa to proste fotki np z wyjazdu czy imprez - to raczej bez obaw mozesz oddac je do wywolania do labu, nawet zaznaczajac "z korekta" .
Tylko daj na poczatek np 5 fotek, tych samych ale z rozna zawartoscia (jedna nocna/imprezowa, jedna spacerowa, jedna jakas trudniejsza, jedna jakas BW itp) do kilku labow, wybierz ten ktory wg ciebie zrobil najlepsze odbitki i dopiero do tego labu wrzuc te swoje 200 fotek "z korekta".

Ja jednak osobiscie wole przygotowac zdjecie od pcozatku do konca i do labu dac "bez korekty" - sprawdzilem juz ze kolory na monitorze zgadzaja mi sie (w akceptowalnych dla mnie granicach) z tym co uzyskuje z odbitek dlatego prosze bez korekty by mi nic w efekcie koncowym nie namieszali i zdjecie wyszlo tak jak je przygotowalem na monitorze. No ale ja daje po kilka a nie kilkaset zdjec do odbitek :roll: .

SenK
24-10-2005, 01:23
jak mi zdjęcia podciągnęli w sieci fotolabów "sonar" to się o mało nie przewróciłem, delikatnie mówiąc nie poznałem swoich zdjęć. Lepiej żeby oni nie ruszali zdjęć

No właśnie ja też miałem podobny poblem.. dodali nasycenia i z drzew sie zrobiły generalnie plamy jakby sie ktoś pędzlem bawił(odbitka 10x15). A zdjęcie gorsze jakościowo niz to samo w rozm 20x30 z innego labu, ale tam siedzielm nad każdą fotą z babką...

To co Vitez mówi to też prawda, jeżeli to są jakieś fotki nazwijmy to "rodzinne" to dobrze mieć wypróbowany lab, z którego jesteśmy zadowoleni i mozemy oddać fotki bez większych obaw.

maro25
24-10-2005, 10:14
ja polecam http://dve.pl wywołałem już u nich jakieś 500 zdjęć rodzinnych i jestem bardzo zadowolony. nie polecam labów w dużych domach towarowych które robią fotki w 15min nie dość że są cholernie drogie to zawsze coś spieprzą.

a może wie ktoś gdzie w Krakowie albo w sieci wywołują zdjęcia naprawdę profesjonalnie ?

dentharg
24-10-2005, 10:37
Kolega jest bardzo zadowolony z odbitek w Pamprofil (http://www.pamprofil.pl/). Mają też aukcje usług na allegro.

Reno
24-10-2005, 10:39
Ja jestem zadowolona z fotek wywoływanych za pośrednictwem Tesco: www.tesco.pl

CYNIG
24-10-2005, 12:18
a może wie ktoś gdzie w Krakowie albo w sieci wywołują zdjęcia naprawdę profesjonalnie ?

Normalne zdjecia robie u nich http://www.fotograf.net.pl/ a wystawowe drukuje u Jakuba Jewuły.

Smaczny
24-10-2005, 15:09
Jeśli życzymy sobie odbitki "bez korekcji" to można też pomyśleć o przekonwertowaniu zdjęcia w Photoshopie do profilu ICC konkretnego labu. Wówczas jest nadzieja, że kolory na zdjęciu będą bardziej zbliżone do tego co oglądamy na monitorze. Ja tak robiłem swojego czasu gdy odbitki zanosiłem do Wilabu na Świętokrzyskiej w W-wie - tam mają Agfa d.Lab2 (lub 3 nie pamiętam). Ściągnąłem z internetu profil ICC tego labu, i w PS-ie zdjęcie obrabiałem już pod tym profilem. W efekcie miałem praktycznie idealną zgodność kolorów, nawet bez kalibracji monitora. Wcześniej, bez ICC, moje odbitki z Wilabu zawsze miały jakąś żółtawą nienaturalną poświatę.

Shadow
24-10-2005, 15:35
Ja w sumie wywoływałem w jakiś dwóch fotolabach internetowych i w sklepie dla idiotów i odziwo w tym ostatnim jakość była najlepsza. Tylko wtedy nie dokonywałem sam żadnych korekcji a teraz tak i ciekawi mnie czy fotolab to wszystko jakoś uśredni czy nie. Nie zauważyłem w MM żeby gdzieś zaznaczało się czy zdjecia mają być z korektą czy bez.

Tomasz Golinski
24-10-2005, 17:10
Ja raz odebrałem swoje nocne fotki znad morza rozjaśnione i odniebieszczone. I stało się światło. Facet nie rozumiał, czemu mi się nie podoba. Nawet kasy nie chciał oddać. "Przecież 99% klientów byłoby zadowolone."

Shadow
26-10-2005, 08:29
Właśnie odebrałem zdjęcia z MM i wygląda na to że uśrednili kolory, ale z jasnością nic nie kombinowali. Trochę wnerwia mnie to przycinanie fotek. Przecież przy formacie 10x15 i proporcjach matrycy w "dziesiątce" nic nie powinni przycinać. A jednak trochę widać. Nie wiem czym to jest spowodowane przecież to nie proporcje kompaktów 4:3 żeby tak robić ?

kocis
26-10-2005, 08:48
Ja naświetlam w Foto Joker (z racji bliskości do centrali) i chyba tam mają profil "kocis", bo efekty są doskonałe. Ale nie korzystam z usługi internetowej. Materiał na płycie oddaję osobiście do rąk Pana Grzesia.