PDA

Zobacz pełną wersję : RAW ostry a TIFF znacznie mniej....



dominikb
05-04-2010, 22:44
Jest jakiś sposób aby zdjęcie nie straciło zbytnio na jakości ... chodzi mi głównie o ostrość. Mając otwarty raw ostrość jest zadowalająca... natomiast po konwersji do Tiff obrat nie jest już tak zachwycający... powiedział bym nawet lekko mydlany... Jest na to jakiś sposób? Czy pozostaje tylko lekkie wyostrzenie rawu zanim przekonwertuję do tiffu? Pozdr.

sebcio80
05-04-2010, 22:53
ogladasz pomniejszonego Tiffa w jakims programie graficznym?

dominikb
05-04-2010, 23:01
Poprostu przekonwertowalem rawa do tiff w jakości 350dpi. Poza tym nic nie zmniejszałem itp... a otwieram go przy pomocy "Podgląd obrazów i faksów systemu windows". Wydaje mi się, że kiedy miałem otwartego rawa w programie dpp to widoczny obraz był ostry a otwierając później tiff z poziomu pulpitu za pomocą właśnie "Podgląd obrazów i ...." obraz był mniej ostry....

Cordant
05-04-2010, 23:01
moze zmien stopien kompresji tego TIFF'a. Przynajmniej u mnie w PS pyta o jakies ustawienia przy zapisywaniu do TIFF
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
a daj 180 dpi i pisz czy Cie bedzie obraz zadowalal

sebcio80
05-04-2010, 23:04
Poprostu przekonwertowalem rawa do tiff w jakości 350dpi. Poza tym nic nie zmniejszałem itp... a otwieram go przy pomocy "Podgląd obrazów i faksów systemu windows". Wydaje mi się, że kiedy miałem otwartego rawa w programie dpp to widoczny obraz był ostry a otwierając później tiff z poziomu pulpitu za pomocą właśnie "Podgląd obrazów i ...." obraz był mniej ostry....

ale ogladasz go zmniejszonego do wielkosci ekranu czy 1:1?

jak zmniejszonego to winny jest sam podglad, temat poruszany juz dziesiatki razy

odpal tego Tiffa sobie w DPP

dominikb
05-04-2010, 23:33
Do wielkości ekranu. Posiadam monitor crt 19calowy. Zawsze sądziłem, że monitory crt są jednak najlepsze do odwzorowywania obrazów...

sebcio80
05-04-2010, 23:35
Do wielkości ekranu. Posiadam monitor crt 19calowy. Zawsze sądziłem, że monitory crt są jednak najlepsze do odwzorowywania obrazów...

to nie wina monitora, tylko przegladarki, ktora zmniejsza fotke i nie wyostrza, scignij sobie darmowa przegladarke Irfanview i zobaczysz jak wtedy bedzie ten Tiff wygladal

dominikb
05-04-2010, 23:44
Ok, dzięki. A czy otwierając plik w dpp powinienem później powiększać go 100%, czy raczej oglądać w formie dopasowanej do okna programu?

sebcio80
06-04-2010, 00:26
ostrosc ocenia sie tylko ogladajac zdjecie 1:1

Wyspa Bahama
06-04-2010, 11:31
Jest jakiś sposób aby zdjęcie nie straciło zbytnio na jakości ... chodzi mi głównie o ostrość. Mając otwarty raw ostrość jest zadowalająca... natomiast po konwersji do Tiff obrat nie jest już tak zachwycający... powiedział bym nawet lekko mydlany... Jest na to jakiś sposób? Czy pozostaje tylko lekkie wyostrzenie rawu zanim przekonwertuję do tiffu? Pozdr.

jesli obraz jest optycznie ostry i zostalo to zapisane w rawie

to pozniej mozesz z ta ostroscia robic w komputerze co chcesz.
zawsze mozesz ja obnizyc .
jesli widzisz mniej ostry obraz w tifie to jest kwestia ostrzenia w przegladarce , ktora ogladasz to zdjecie.

Ostrosc jest zawsze wyliczana

to samo zdjecie otwarte roznymi przegladarkami moze roznic sie subiektywnie postrzegana ostroscia.

np std przegladarka windowsa ma tendencje do raczej miekkiego pokazywania zdjec i chyba nie ma mozliwosci nastawy stopnia ostrzenia.
to samo zdjecie inna przegladkarka z regulowanym stopniem ostrzenia bedzie odpowiednio do nastaw ostrzejsze lub mniej.

Maver
06-04-2010, 12:09
Po pierwsze. RAW'a zawsze sie podostrza, zeby zniwelowac to co zrobil filtr AA w aparacie.

Po drugie. Na litosc boska przestancie mylic rozdzielczosc na monitorze (w pixelach) z rozdzielczoscia na papierze (DPI) bo to ile sobie DPI ustawiles nijak nie ma znaczenia przy pracy w programie graficznym, jesdynie moze ci przeliczyc z automatu jakiej wielkosci (w cm) bedzie zdjecie kiedy zrobisz z niego odbitke przy danym DPI.

Po trzecie
Na pewno nie zmieniles rozdzielczosci? Na pewno nie zmieniles na 8bit kolor?

Po czwarte:
Zrob odbitke na papierze, nie bedziesz mial "mydła"

ds74
06-04-2010, 12:40
Otwórz obraz w windowsowym podglądzie tak jak to robiłeś do tej pory zapamiętaj sobie jaka jest jego ostrość, zmień powiekszenie na 1:1 a potem zmniejsz z powrotem do wielkości ekranu i porównaj :)

Wyspa Bahama
06-04-2010, 13:03
Po pierwsze. RAW'a zawsze sie podostrza, zeby zniwelowac to co zrobil filtr AA w aparacie.

Po drugie. Na litosc boska przestancie mylic rozdzielczosc na monitorze (w pixelach) z rozdzielczoscia na papierze (DPI) bo to ile sobie DPI ustawiles nijak nie ma znaczenia przy pracy w programie graficznym, jesdynie moze ci przeliczyc z automatu jakiej wielkosci (w cm) bedzie zdjecie kiedy zrobisz z niego odbitke przy danym DPI.

Po trzecie
Na pewno nie zmieniles rozdzielczosci? Na pewno nie zmieniles na 8bit kolor?

Po czwarte:
Zrob odbitke na papierze, nie bedziesz mial "mydła"

wybacz ale trudno zgodzis sie z takimi tezami

ad 1. Rawa nie masz mozliwosci wogole podostrzenia.
raw jest zapisany tak jak zapisany prosto z matrycy. tam sa dane , ktorych nie zmieniasz. Dopiero dla obrazu jaki zobaczysz z rawu w przegladarce mozesz sobie dowolnie liczyc ostrosc - w gore lub w dol w zalznosci od upodoban. o samo mozesz robic przegldajac zdjecie w kazdym dowolnym formacie.

ad 2. zarowno rozdzielczosc wzgledna monitora jak i drukarki ( czyli pozniej na papierze )jest wyrazana w dpi .
nastawa i zapis dpi w exifie nie ma zadnego wplywu na rozdzielczosc monitora.

ad3 - postrzegana subiektywnie ostrosc nie ma nic wspolnego z glebia slowa.
nie przybywa ani nie ubywa rozdzilczosci , zatarciu ulegaja jedynie subtelnoieci , ktorych i tak na monitorze nie mozna spostrzec gdyz obraz jest zawsze wydawany w 8 bitach - zarowno z rawu np 14 bitowego jak i jpeg 8 bit jak i tiffu 16 bit.

glebokosc slowa mo duze znaczenie przy obrobce obrazu .

ad 4 ???? jesli zrobi odbitke na papierze powiedzmy 10 *15 cm to oczywiscie rozdzielczosc spada , a wiec i spadnie mozliwosc postrzegania subiektywnego nieostrosci.

im mniejszy obraz tym zawsze wydje sie mniej nieostry - ale to nie jest odpowiedz na pytanie , dlaczego na monitorze postrzega obraz tif mniej ostro niz z rawu.
jesli zrobi wydruk na paierze np 2*3 m to nie musze tlumaczyc co z ostroscia.

to kwestia tylko i wylacznie parametrow w programie przegladajacym / konwertujacym zdjecia.

dane wyjsciowe sa jakie sa - niezmienne.

t00mcio
07-04-2010, 07:09
dominkb - ściągnij i obejrzyj b.dobre tutoriale autorstwa forumowego kolegi Janusza Body kilka_tutkow (http://canon-board.info/showthread.php?t=55279)
jest tam kilka słów nt. podglądu i wyostrzania na dużych plikach.




ad3 - postrzegana subiektywnie ostrosc nie ma nic wspolnego z glebia slowa.
.....
glebokosc slowa mo duze znaczenie przy obrobce obrazu .


o ile Cię dobrze zrozumiałem - w języku polskim pardziej trafne są formy "szerokość słowa" albo "głębia koloru"




ad 4 ???? jesli zrobi odbitke na papierze powiedzmy 10 *15 cm to oczywiscie rozdzielczosc spada , a wiec i spadnie mozliwosc postrzegania subiektywnego nieostrosci.

im mniejszy obraz tym zawsze wydje sie mniej nieostry - ale to nie jest odpowiedz na pytanie , dlaczego na monitorze postrzega obraz tif mniej ostro niz z rawu.
jesli zrobi wydruk na paierze np 2*3 m to nie musze tlumaczyc co z ostroscia.


wytłumacz mi proszę jak można osiągnąć "spadek rozdzielczości" przy drukowaniu na papierze 10x15 ?

wybacz ale trudno zgodzis sie z takimi tezami :)