PDA

Zobacz pełną wersję : Żarówki błyskowe + kostka synchro - Pytanie



Aeromax
05-04-2010, 10:02
Witam, bliżej lata planuję zakup dwóch żarówek błyskowych 72Ws, ze statywami itp. Najpierw pewno będę się bawił z fotocelą (zakrywając lampę, odpalając ręcznie przyciskiem * pomiar TTL i dopiero strzał, wtedy lampki powinny strzelić w dobrym momencie). Problem w tym, że czasem jednak kabel się przyda więc kupię pewno i kostkę synchro z gniazdem PC i tutaj pytanie. Czy kostka synchro będzie wysyłała sygnał z pomiarem TTL (wtedy odpalą lampy) czy na właściwym błysku?
Chciałbym się upewnić, bo wydaje mi się, że kostka wyśle sygnał wraz z pomiarem TTL, a wtedy pupa zbita.

PS. Jeśli to ważne, aparat - Canon 450D

arturs
05-04-2010, 11:42
Witam, bliżej lata planuję zakup dwóch żarówek błyskowych 72Ws, ze statywami itp. Najpierw pewno będę się bawił z fotocelą (zakrywając lampę, odpalając ręcznie przyciskiem * pomiar TTL i dopiero strzał, wtedy lampki powinny strzelić w dobrym momencie). Problem w tym, że czasem jednak kabel się przyda więc kupię pewno i kostkę synchro z gniazdem PC i tutaj pytanie. Czy kostka synchro będzie wysyłała sygnał z pomiarem TTL (wtedy odpalą lampy) czy na właściwym błysku?
Chciałbym się upewnić, bo wydaje mi się, że kostka wyśle sygnał wraz z pomiarem TTL, a wtedy pupa zbita.

PS. Jeśli to ważne, aparat - Canon 450D

powinien wysłać sygnał wtedy kiedy migawka będzie się otwierać..
ale jeśli dobrze zrozumiałem to nie masz lampy zewnętrznej tylko chcesz zasłaniać wbudowaną albo * wyzwalać żarówki.. po jednym dniu takiej zabawy szlag cię trafi i się zniechęcisz więc przejdź do kolejnego etapu od razu ;) czyli albo kup kostkę (tyle że kable się plątają) albo lepiej zamiast kostki kup sobie (albo po rodzinie czy znajomych popytaj) jakąkolwiek zewnętrzną lampę błyskową (nie dedykowaną tylko coś z najprostszym manualem) żeby dało się z mocą zjechać i jej używać jako wyzwalacz (głowica ruchoma to jedyny warunek, no i może na baterię a nie ruska na 230V) - wtedy bawisz się manualnem (przysłona, czas migawki i ISO bo żarówki nie mają chyba regulacji mocy) i masz sporo zabawy i nauki a nie wkurzasz się niepotrzebnie

Aeromax
05-04-2010, 13:44
powinien wysłać sygnał wtedy kiedy migawka będzie się otwierać..
ale jeśli dobrze zrozumiałem to nie masz lampy zewnętrznej tylko chcesz zasłaniać wbudowaną albo * wyzwalać żarówki.. po jednym dniu takiej zabawy szlag cię trafi i się zniechęcisz więc przejdź do kolejnego etapu od razu ;) czyli albo kup kostkę (tyle że kable się plątają) albo lepiej zamiast kostki kup sobie (albo po rodzinie czy znajomych popytaj) jakąkolwiek zewnętrzną lampę błyskową (nie dedykowaną tylko coś z najprostszym manualem) żeby dało się z mocą zjechać i jej używać jako wyzwalacz (głowica ruchoma to jedyny warunek, no i może na baterię a nie ruska na 230V) - wtedy bawisz się manualnem (przysłona, czas migawki i ISO bo żarówki nie mają chyba regulacji mocy) i masz sporo zabawy i nauki a nie wkurzasz się niepotrzebnie

* nie wyzwalałbym żarówek tylko błysk TTL, bo u mnie nie da się go wyłączyć, tylko nie wiem jak to by było z podpiętą kostką, wtedy chyba nie wyśle żadnego sygnału do żarówek, chyba wtedy nie działa TTL.

Tak, zasłaniałbym wbudowaną na błysk TTL, a na otwarcie odsłaniał i powinno banglać.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Gdzieś tam wyczytałem na innym forum, że jak się podepnie kostkę to w ogóle nie ma przedbłysków, jest jeden błysk - właściwy, zgadzacie się z tym?

jaroslaw.majcher
06-04-2010, 18:44
Gdzieś tam wyczytałem na innym forum, że jak się podepnie kostkę to w ogóle nie ma przedbłysków, jest jeden błysk - właściwy, zgadzacie się z tym?

Aby były przedłbyski aparat musi widzieć lampę jako TTL. Więc jak kupisz kostkę http://www.funsports.pl/p,pl,388,kostka+pss-01+sc-2+z+gniazdem+pc.html i podłączysz z lampą przez kabel który dostaniesz razem z lampą to będzie działało tak jak chcesz :-)

Kostkę kup od razu. I tak ją będziesz musiał kupić. A jak nie masz sklepu z tego typu akcesoriami pod nosem to zapłacisz za przesyłkę tyle co za kosteczkę...

Aeromax
06-04-2010, 19:00
A jak nie masz sklepu z tego typu akcesoriami pod nosem to zapłacisz za przesyłkę tyle co za kosteczkę...

Dokładnie :/ Pasuje kupić u jednego gościa i lampy, i kostkę, ale teraz kurde na tło mi nie starczy pieniędzy, bo to kolejne 50zł (33 tło i 17 przesyłka). No nic, jakoś trzeba będzie wysępić gdzieś pieniędzy i pokupować.

Uspokoiłem się, że mi przedbłyski nie będą przeszkadzać... Dzięki wielkie.
Tak nawiasem, jakby ktoś miał te żarówki (byle jakiej mocy) proszę, napiszcie do mnie na gadu-gadu 1775564, chciałbym pogadać.

Aeromax
11-04-2010, 14:30
Zdecydowałem się, że kupię zestaw http://www.allegro.pl/item995494406_2b4p_zestaw_pro_swiatlo_blyskowe_2x7 2ws_wawa.html
Do tego chciałbym kostkę i wybrałem tę http://www.allegro.pl/item990144757_bl2_kostka_synchro_z_gniazdem_pc_gor aca_stopka_waw.html
Nie pisze, że do Canon, ale chyba to jest uniwersalna prawda?
Powinno wszystko chodzić no nie?
Pozdrawiam.

arturs
11-04-2010, 15:02
Zdecydowałem się, że kupię zestaw http://www.allegro.pl/item995494406_2b4p_zestaw_pro_swiatlo_blyskowe_2x7 2ws_wawa.html
Do tego chciałbym kostkę i wybrałem tę http://www.allegro.pl/item990144757_bl2_kostka_synchro_z_gniazdem_pc_gor aca_stopka_waw.html
Nie pisze, że do Canon, ale chyba to jest uniwersalna prawda?
Powinno wszystko chodzić no nie?
Pozdrawiam.

stopka powinna chodzić ale moim zdaniem kupowanie tych żarówek to wyrzucanie kasy - kup cokolwiek z regulacją

Maver
11-04-2010, 15:08
stopka powinna chodzić ale moim zdaniem kupowanie tych żarówek to wyrzucanie kasy - kup cokolwiek z regulacją

Nie koniecznie. Do prostych zastosowan wystarczaja. Zazwyczaj maja regulacje cala moc/polowa mocy, do tego zawsze mozna je odsunac/przysunac do fotografowanego obiektu.
Do prostych zastosowan, majac na uwadze ich ograniczenia mozna spokojnie uzywac takich zarowek.

A co do samych TTlow itp.... to po co komu TTL jesli chce fotografowac w warunkach "studyjnych" gdzie mozna spokojnie wsyzstko ustawic w manualu.
TTL przydaje sie gdy masz pol sekundy na zrobienie zdjecia, w innych warunkach lepiej pracowac bez zadnej automatyki i miec pelna kontrole nad ekspozycja.

Aeromax
11-04-2010, 15:47
Będę focił osoby, mam dość miejsca także odsunąć zawsze można, za dużo światła napewno nie będzie. ;)
Nie mówcie, że to za mało światła do całej postaci, jeżeli będzie mało, zawsze można podbić ISO, szumy i tak do 400 są znikome.
Pozdrawiam.