PDA

Zobacz pełną wersję : Czarne fotki na ETTL z lampą 580EX II



Wlodas
02-04-2010, 03:11
Nie jestem profesjonalistą ale. Po zakupie kilka dni temu lampy 580EX II do Canona 50D. Miałem problem. Założyłem lampę do aparatu i fociłem sobie w domu żeby potestować sprzęt. Ustawiłem w aparacie dane dotyczacej lampy i fotografowałem na ustawieniach w lampie na ETTL. Zdjęcia seryjne i pojedyńcze ok spoko. Multi manual. Moc większa mniejsza ok. Jeszcze tylko jedno co zauwazyłem, że przy ciemniejszej scenie wolniej wyzwalają sie zdjecia seryjne. Pewnie dlatego , że wiecej porzebują mocy do doswietlenia. Bo jak jest widno to zdjecia seryjne spoko lecą.
:evil: Ale po załączeniu zasilania przy dodatkowych lampach błyskowych które zakupiłem wczesniej do doswietlania małych rzeczy nagle okazało się, że lampa która jest na aparacie bez zadnych przestawień nie działa prawidłowo przy ustawieniu na ETTL na wyswietlaczu lampy. Pojedyńcze pierwsze pstryk fotki są czarne. Choć lampy wszystkie odpaliły. Przy zdjeciach seryjnych lampa speedlite działa raz za razą ale dwie pierwsze fotki czarne i dopiero 3 i 4 jest ok. Dopiero po ustawieniu na manual dało oczekiwany rezultat. I pojedyńcze fotki raz za razą są naświetlone. Wiadomo, że przy podłączeniu lamp studyjnych dodatkowo nik nie robi zdjęc seryjnych. Ja tak testowałem celem sprawdzenia poprawności działania. Dlaczego wciśniecie spustu migawki do końca w momencie gdy załączone są dodatkowe lampy bezprzewodowo z fotocelą bez regulacji aparat nie zarejestruje poprawnie zdjecia , tylko jest czarne. Mowa o trybie ETTL na wyswietlaczu lampy 580EX II. A lampa wyzwala bezprzewodowo inne lampy.:shock:

Peri Noid
02-04-2010, 08:28
Zgaduję, że lampy błyskowe masz wyzwalane za pomocą fotoceli? Jeśli tak, to upewnij się, że fotocele reagują poprawnie na przedbłysk pomiarowy.

iso
02-04-2010, 09:27
Znając życie tak nie jest, więc przestaw lampę w manual, albo fotocele na drugi błysk. Miłej strzelaniny.

Wlodas
02-04-2010, 09:39
Tak jak w moim tekscie napisałem dodatkowe lampy bezprzewodowo połaczone i wyzwalane fotocelą. Tak celowo nie pisałem , że przed zrobieniem faktycznej zamierzonej fotki wciskam przycisk * AE/FE. po wyzwoleniu błysku czekam na załadowanie lamp i dopiero wtedy są poprawne fotki. Moje pytanie było dlaczego tak się dzieje, że lampa która jest na aparacie raz za razem działa a w momencie podłączenia zasilania do dodatkowych lap błyskowych. Lampa ustawiona na ETTL przy pierwszym wcisnietym spuscie choć widać , że lampy wyzwoliły błysk - aparat nie zarejstruje tego jako prawidłowego zdjęcia tylko jest czarna klatka. Nic nie jest podłączone przewodowo, żeby obciąźało tą lampę. A wygląda na to, że jagby całą energia wyzwolona z lamp została skradziona. Aparat tego nie rejestruje. Pewnie przy innym czasie 1s może by zarejestrował to, że lampy bedą widoczne na zdjęciu a nie czarna fotka.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Może jeszcze raz dopiszę, że to są lampy FunSports SDW-45M które nie mają możliwosci regulacji. Ja wiem, że można inaczej manual i wogóle. Ja nie pytam się jak to uruchomić. W pierwszej wypowiedzi raczej starałem się dokładnie opisać nietypowe zjawisko. Wiem, że mogę kupić inne lampy i dokupić wyzwalacz radiowy bądź w tym przypadku na podczerwień wystarczy. Pytam dlaczego tak się dzieje gdzie ten błysk jest skoro go widać a aparat tego nie rejestruje?

iso
02-04-2010, 10:31
lampa w trybie ttl wyzwala dwa błyski - przedbłysk, który aparat wykorzystuje do pomiaru ekspozycji - jest on emitowany przed otwarciem migawki, i blysk właściwy. Fotocele na Twoich lampach reagują na przedbłysk i strzelają przed otwarciem migawki, dlatego masz czarne zdjęcia. Lampa w manualu strzela tylko raz, błyskiem właściwym - bo moc ma ustaloną przez Ciebie.

arturs
02-04-2010, 10:54
to jeszcze jakbyś zadał sobie trud i zajrzał do DWÓCH przyklejonych wątków w dziale w którym piszesz to na pewno byś był sporo mądrzejszy:
1. ETTL - co to jest i JAK DZIAŁA : http://www.canon-board.info/showthread.php?t=2421
z tego dowiedziałbyś się o przedbłysku pomiarowym
2. BEZPRZEWODOWE WYZWALANIE LAMP http://www.canon-board.info/showthread.php?t=30095 hmm - czy to czasem nie to chcesz zrobić? może coś będzie pasować ;)

Wlodas
02-04-2010, 16:17
Czy to czytałem :
Przedłbysk w E-TTL'u następuje minimalnie przed otwarciem migawki i podniesieniem lustra. Można w praktyce zobaczyć ten błysk w wizjerze zanim lustro zasłoni matówkę odsłaniając matrycę (czy film), kiedy to dopiero następuje właściwy błysk lampy. Jest to tak szybkie że większość ludzi z obok nie zauważa tego że lampa błyska dwa razy. Zasadniczą wadą tego rozwiązania jest że sporo osób jest w stanie mrugnąć w wyniku przedłbysku, co powoduje, że na zdjęciach są z zamkniętymi oczami.

Tak czytałem a czy tu jest napisane że zamiast mrugnięcia masz czarne fotki ?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
T jeszcze dopisze tak. Tam gdzie dzwoniłem powiedziano mi , że lampy dodatkowe które podłanczam nie są lampa firmowymi Canona w zwiazku z tym nie udzielają wypowiedzi. Bardziej taka odpowiedz mnie cieszy .....

arturs
02-04-2010, 19:51
Więc po kolei:


T jeszcze dopisze tak. Tam gdzie dzwoniłem powiedziano mi , że lampy dodatkowe które podłanczam nie są lampa firmowymi Canona w zwiazku z tym nie udzielają wypowiedzi. Bardziej taka odpowiedz mnie cieszy .....

Skoro ta odpowiedź Cię cieszy to się ciesz i pozostań w świadomości że jest dobra i zgodna z prawdą skoro tak fajnie Ci odpowiedziano - bo po przetłumaczeniu z polskiego na ludzki powiedziano Ci że mają cię w d... i się męcz sam.. mnie by to wkurzyło a nie cieszyło.
Nie zastanowiło Cię czasem że Canon nie robi lamp studyjnych a jakoś ludzie używają innych lamp innych producentów i nie wychodzą im czarne zdjęcia..Bo mnie to by zastanowiło - ale skoro cię cieszy to że sprzedawca ma Cię gdzieś i nie zna się na tym co sprzedaje to fajnie..



Czy to czytałem :
Przedłbysk w E-TTL'u następuje minimalnie przed otwarciem migawki i podniesieniem lustra. Można w praktyce zobaczyć ten błysk w wizjerze zanim lustro zasłoni matówkę odsłaniając matrycę (czy film), kiedy to dopiero następuje właściwy błysk lampy. Jest to tak szybkie że większość ludzi z obok nie zauważa tego że lampa błyska dwa razy. Zasadniczą wadą tego rozwiązania jest że sporo osób jest w stanie mrugnąć w wyniku przedłbysku, co powoduje, że na zdjęciach są z zamkniętymi oczami.

Tak czytałem a czy tu jest napisane że zamiast mrugnięcia masz czarne fotki ?

Tak, dokładnie to jest napisane - tylko trzeba umieć czytać..
skoro lampy dodatkowe masz wyzwalane fotcelą działającą na pierwszy błysk to znaczy że lampy odpalają w czasie pierwszego przedbłysku (pomiarowego), po czym nie zdążą się naładować, a w aparacie tymczasem otwiera się migawka , lampa na aparacie błyska (ale słabo bo pomiar ekspozycji został dokonany razem z lampami studyjnymi) ale lampy studyjne nie zdążyły się naładować więc nie błyskają - bo czas pomiędzy przedłbyskiem pomiarowym a właściwym jest b. krótka. A jak używasz * w aparacie to wtedy przedbłysk wyzwalasz ręcznie i po kilku sekundach studyjne są naładowane i po wciśnięciu spustu już leci błysk właściwy bez przedbłysku? teraz jasne?
Możesz też lampę na aparacie przełączyć na M i małą mocą 1/128 używać tylko jako wyzwalacza lamp z fotoceli..
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Możesz też używać fotoceli która może działać na 2gi błysk jak koledzy napisali powyżej ale to jest wg mnie bez sensu - jak chcesz się bawić w studio to tylko w Manualu.. eTTL jest super na szybko ale do studia tylko ręcznie bo wiesz co i jak błyska..

Wlodas
02-04-2010, 22:15
Wielkie dzięki za wyjaśnienia ale nie dokońca mnie nie zrozumieliście. Doszedłem do tego sam dlaczego tak się działo. To wszystko jest mi zrozumiałe to co piszesz i tak robiłem fotki czyli manual lub ETTL ale z przebłyskiem po naciśnięciu spustu. Również funkcja multi też wyzwala raz za razą. Problem tkwił w tym, że po wyłączeniu lamp albo na chwilę właczenia i wyłaczenia tych lamp pozostaje w pamięci aparatu lub lampy zamocwanej na aparacie. Sama lampa zamocowana bez lamp dodatko podlączonych robi czarne fotki. Dopiero jeden dwa pstryki wyzwolenia migawki na pusto powraca do normy. Większośc ludzi jak ma problemy to siedzą cicho i dumają lub zakupuja inny sprzęt. A ja jestem dociekliwy. Moje lampy słabe bo słabe 45w pez problemu działają po założeniu wyzwalacza na podczerwień o którym też pisałem. Wyzwalają się też kabelkiem. Pozostał tylko ten problem, że jak na chwile włączyłem i wylączyłem lapy to lapa użyta w trybie ETTL nie rejestruje prawidłowego naswietlenia tylko czarne . Następna fotka jest ok. Wielkie dzięki. Te lampy tak działają w tym trybie .Pewnie te drozsze z regulacjami odpalane nadajnikami i odbiornikami działaja poprawniej. Ja chciałem dążyć do tego, że skoro działa na manualu niech to działa tak na automacie. A to cieszenie o którym wspomniałem to w przenośni smuci mnie takie załatwienie "pozbyli sie klienta" . Mam swoje lata i pewnie dlatego inaczej myślę.

arturs
02-04-2010, 22:50
Wielkie dzięki za wyjaśnienia ale nie do końca mnie nie zrozumieliście.
:mrgreen: - ciekawe podwójne zaprzeczenie

Czekaj, czekaj - nie tak szybko ;) bo teraz to już zupełnie zamieszałeś,

pozwól że poproszę Cię o dodatkowe wyjaśnienia:


Problem tkwił w tym, że po wyłączeniu lamp albo na chwilę właczenia i wyłaczenia tych lamp pozostaje w pamięci aparatu lub lampy zamocwanej na aparacie.

Co pozostaje w pamięci aparatu?? a lampa nie ma żadnej pamięci więc nic nie może w niej zostać (w sensie zapamiętany pomiar - bo nastawy oczywiście zostają)


Sama lampa zamocowana bez lamp dodatko podlączonych robi czarne fotki. Dopiero jeden dwa pstryki wyzwolenia migawki na pusto powraca do normy. Większośc ludzi jak ma problemy to siedzą cicho i dumają lub zakupuja inny sprzęt. A ja jestem dociekliwy. Moje lampy słabe bo słabe 45w pez problemu działają po założeniu wyzwalacza na podczerwień o którym też pisałem. Wyzwalają się też kabelkiem. Pozostał tylko ten problem, że jak na chwile włączyłem i wylączyłem lapy to lapa użyta w trybie ETTL nie rejestruje prawidłowego naswietlenia tylko czarne . Następna fotka jest ok. Wielkie dzięki. Te lampy tak działają w tym trybie .Pewnie te drozsze z regulacjami odpalane nadajnikami i odbiornikami działaja poprawniej. Ja chciałem dążyć do tego, że skoro działa na manualu niech to działa tak na automacie. A to cieszenie o którym wspomniałem to w przenośni smuci mnie takie załatwienie "pozbyli sie klienta" . Mam swoje lata i pewnie dlatego inaczej myślę.



Sama lampa zamocowana bez lamp dodatko podlączonych robi czarne fotki.

No teraz to już zupełnie dziwne - bo moja lampa nie robi fotek tylko błyska


Dopiero jeden dwa pstryki wyzwolenia migawki na pusto powraca do normy.
czyli że jak? po czasie czy jeszcze coś?



Większośc ludzi jak ma problemy to siedzą cicho i dumają lub zakupuja inny sprzęt. A ja jestem dociekliwy.

tu na pewno nikt cicho nie siedzi.. i my też dociekliwi jesteśmy..




Moje lampy słabe bo słabe 45w pez problemu działają po założeniu wyzwalacza na podczerwień o którym też pisałem. Wyzwalają się też kabelkiem. Pozostał tylko ten problem, że jak na chwile włączyłem i wylączyłem lapy to lapa użyta w trybie ETTL nie rejestruje prawidłowego naswietlenia tylko czarne . Następna fotka jest ok. Wielkie dzięki. Te lampy tak działają w tym trybie .Pewnie te drozsze z regulacjami odpalane nadajnikami i odbiornikami działaja poprawniej. Ja chciałem dążyć do tego, że skoro działa na manualu niech to działa tak na automacie. A to cieszenie o którym wspomniałem to w przenośni smuci mnie takie załatwienie "pozbyli sie klienta" . Mam swoje lata i pewnie dlatego inaczej myślę.

mam prośbę - napisz tylko dokładnie co masz (nawet z linkami do stron gdzie kupowałeś) i jak to wszystko masz połączone bo teraz to zupełnie dziwnie to brzmi - lampy błyskowe mają moc w watosekundach Ws , Ty podajesz w Watach - nie wiemy czy mają regulację mocy itp.,
poza tym oprócz systemowych lamp wszystkie studyjne działa w manualu więc w automacie nie będzie - i choćbyś nie wiem co robił - poprawnie działać..

Wlodas
02-04-2010, 23:29
Właśnie. Jeszcze raz może dokładnie. Lampa 580ex II zamocowana na canonie 50D. Odpalam aparat lampę i pstrykam jest ok. Na ustawieniach ISO200, f/13 , 125s. Lampa działa fotki ok. Załaczam lampę lub 2 SDW 45M np tu link . http://www.e-cyfrowe.pl/fun-lampa-studyjna-sdw45m-p-2580.html z tej strony taka lampa jak moja. Nie przestawiając ani aparatu ani lampy na ETTL i jest czarna fotka z takimi samymi ustawieniami jak wyżej tylko dlatego że podłaczyłem lampę 45M. Nawet po wylączeniu jej jeszcze raz muszę na pusto zrobić pstryk lub dwa z lampa na takich samych ustawieniach bo jeszcze i tak po wylączeniu jest klatka na czarno pomimo ustawień i lampy na aparacie. Czy teraz ok.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Nawet jeszcze dopisze tak. Oświetlenie jest dodatkowe i swiatło zastane w ciągu dnia to sila rzeczy jak nie wyzwoli lampa błysko to bedzie zdjęcie niedoswietlone a nie czarne i brak zycia na tej klatce carne nawet zadnego wykresu na histogramie. Dane EXif są ale nic więcej.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Coś mi klawiaturai szwankuje

arturs
02-04-2010, 23:52
no to już więcej jest jasne - to co kupiłeś to niestety lampą studyjną nie jest (sprzedawca "trochę" przegiął z nazewnictwem) - prawdziwa nazwa to "żarówka błyskowa", nie ma niestety regulacji..
ale do rzeczy - na pierwszy rzut oka to właśnie masz problem z czasem ładowania i przedbłyskiem..


Odpalam aparat lampę i pstrykam jest ok. Na ustawieniach ISO200, f/13 , 125s. Lampa działa fotki ok.

Tylko czy aparat jest na Av czy na M, i jak jest lampa ustawiona (Ettl czy M) multi nie używamy..


Załaczam lampę lub 2 SDW 45M np tu link . http://www.e-cyfrowe.pl/fun-lampa-studyjna-sdw45m-p-2580.html z tej strony taka lampa jak moja. Nie przestawiając ani aparatu ani lampy na ETTL i jest czarna fotka z takimi samymi ustawieniami jak wyżej tylko dlatego że podłaczyłem lampę 45M. Nawet po wylączeniu jej jeszcze raz muszę na pusto zrobić pstryk lub dwa z lampa na takich samych ustawieniach bo jeszcze i tak po wylączeniu jest klatka na czarno pomimo ustawień i lampy na aparacie.

z tego co piszesz to wygląda że lampa jest w ettl ustawiona, chociaż nie pasuje mi to że z tego co piszesz że po wyłączeniu tych żarówek też jest czarne..

Wlodas
02-04-2010, 23:54
Pozjadało literki. Sorki....
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Aparatem robię na Manual i tak było ustawione. Lampa Na ETTL . Na Manual lampa działa poprawnie. ETTL też działa poprawnie ale jeżeli wcisnę wcześniej przycisk na aparacie *. I własnie tylko na takich samych ustawieniach ISO200 ,f/13, 1/125s. Fotka jest czarna nawet po odlaczeniu zasilania z lampo zarówkach. Treba pstryknac tak dla wyzwolenia dodatkowo 2 razy , żeby miec pewnośc że dalej bedzie ok. JA wiem wszystko że kabel, nadajniki , Manual w lampie. Ale tu problem w ETTL automat lampa 580EX II podlaczona iso200 i klatka czarna bez zycia i histogramu. Robie w RAWach. To przecież nie klamie mam fotki. I czytam Metadane.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
A co dziwnego fotka czarna ma 15MB.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Sorki coś widac jak dodałem Expozycje +4, wypełnienie światła 100, jasnośc +150 ledwo coś tam widać.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Dobrze jednym słowem te lampy nie uzywać na ETTL i po wyjaśnieniu. A dlaczego czarne. Niech tak zostanie.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Na jednej fotce mam że lampa się zapaliła przy takich ustawieniach a jest czarna....

Tomasz1972
03-04-2010, 10:00
mam nadzieję że napiszę to w miarę prosto :)

Lampa na aparacie podczas fotografowania w ETTL wysyła błysk pomiarowy milisekundy przed głównym.
Błysk pomiarowy (przedbłysk) wyzwala dodatkowe lampy.
System pomiarowy analizując sytuację "stwierdza" że światłą jest dużo, więc obniża siłę błysku lampy na aparacie.
Następuje główny błysk, który jest słaby, a na dodatek dodatkowe lampy się nie wyzwalają, gdyż w ułamku sekundy nie naładują się.
Zdjęcie wychodzi mocno niedoświetlone, czyli czarne.
Dlatego też gdy naciśniesz *, czyli ręcznie wyzwolisz błysk pomiarowy, a główny błysk będzie chwilę później będzie wszystko OK.

iso
03-04-2010, 10:40
czyli mogę z czystym sumieniem powtórzyć: przestaw lampę w manual i miłej strzelaniny :) TTL nic Ci nie da skoro tych żarówek nie da się regulować.

Tomasz1972
03-04-2010, 10:46
czyli mogę z czystym sumieniem powtórzyć: przestaw lampę w manual i miłej strzelaniny :) TTL nic Ci nie da skoro tych żarówek nie da się regulować.

Dokładnie tak.

Wlodas
03-04-2010, 11:28
Nie jestem profesjonalistą ale. Po zakupie kilka dni temu lampy 580EX II do Canona 50D. Miałem problem. Założyłem lampę do aparatu i fociłem sobie w domu żeby potestować sprzęt. Ustawiłem w aparacie dane dotyczacej lampy i fotografowałem na ustawieniach w lampie na ETTL. Zdjęcia seryjne i pojedyńcze ok spoko. Multi manual. Moc większa mniejsza ok.

Tu napisałem bardzo zrozumiale celem potestowania sprzętu i to , że MIAŁEM PROBLEM.


Ale po załączeniu zasilania przy dodatkowych lampach błyskowych które zakupiłem wczesniej do doswietlania małych rzeczy nagle okazało się, że lampa która jest na aparacie bez zadnych przestawień nie działa prawidłowo przy ustawieniu na ETTL na wyswietlaczu lampy. Pojedyńcze pierwsze pstryk fotki są czarne. Choć lampy wszystkie odpaliły.

Tu starałem sie opisać to co się dzieje na ETTLu i jaki rezultat.


Przy zdjeciach seryjnych lampa speedlite działa raz za razą ale dwie pierwsze fotki czarne i dopiero 3 i 4 jest ok. Dopiero po ustawieniu na manual dało oczekiwany rezultat. I pojedyńcze fotki raz za razą są naświetlone. Wiadomo, że przy podłączeniu lamp studyjnych dodatkowo nik nie robi zdjęc seryjnych. Ja tak testowałem celem sprawdzenia poprawności działania. Dlaczego wciśniecie spustu migawki do końca w momencie gdy załączone są dodatkowe lampy bezprzewodowo z fotocelą bez regulacji aparat nie zarejestruje poprawnie zdjecia , tylko jest czarne. Mowa o trybie ETTL na wyswietlaczu lampy 580EX II. A lampa wyzwala bezprzewodowo inne lampy

Tu co opisałem też starałem sie to opisać, że na Manualu jest ok i jest prawidłowo.Tak należy fotografować z lampami dodatkowymi. Napisałem, że zdjęcai seryjne w studio się nie robi. Ja to tylko testowałem i byłem dociekliwy dlaczego takiej opcji nie ma na ETTL co jest na Manualu. Napisałem, że mam lampy na fotocelę są bez regulacji. I przy takich ustawieniach fotki są czarne niedoswietlone.


mam nadzieję że napiszę to w miarę prosto :)
Błysk pomiarowy (przedbłysk) wyzwala dodatkowe lampy.
System pomiarowy analizując sytuację "stwierdza" że światłą jest dużo, więc obniża siłę błysku lampy na aparacie.
Następuje główny błysk, który jest słaby, a na dodatek dodatkowe lampy się nie wyzwalają, gdyż w ułamku sekundy nie naładują się.
Zdjęcie wychodzi mocno niedoświetlone, czyli czarne.
.

Wyczerpująca jedna odpowiedz wielkie a to wielkie dzięki. Na taką odpowiedż czekałem. Zdrowych spokojnych Świąt.... Dzięki wszystkim.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Przychodzi mi na myśl teraz coś takiego. Zakładamy, że jest dziesięc osób fotografujących ta samą osobę, są blisko siebie i każy ma na aparacie lampy błyskowe, ustawione max siłą błysku. Fotografując w takiej sytuacji ETTL też sie pogubi ? Tu robił bym zdjęcia seryjne bo wiadomo ciekawsza mina, zamkniete oczy żeby nie wyszły..

arturs
03-04-2010, 13:33
Wyczerpująca jedna odpowiedz wielkie a to wielkie dzięki. Na taką odpowiedż czekałem.
W poście nr 8 opisałem Ci praktycznie to samo



Przychodzi mi na myśl teraz coś takiego. Zakładamy, że jest dziesięc osób fotografujących ta samą osobę, są blisko siebie i każy ma na aparacie lampy błyskowe, ustawione max siłą błysku. Fotografując w takiej sytuacji ETTL też sie pogubi ? Tu robił bym zdjęcia seryjne bo wiadomo ciekawsza mina, zamkniete oczy żeby nie wyszły..

Nie pogubi się.. czas pomiędzy błyskiem pomiarowym a właściwym to milisekundy - oczywiście czasem jest możliwe takie "zgubienie" ale to raczej kwestia pojedynczych klatek na setki zrobionych - zwróć uwagę czasem w TV pokazują jakąś "gwiazdę" i tłum fotoreporterów błyskają flesze i bez problemu każdemu wychodzą zdjęcia


Zdrowych spokojnych Świąt....

i wzajemnie ;)

b300
01-06-2012, 16:24
A ja wczoraj zauważyłem u siebie przedziwne zachowanie właśnie 580EXII, objawia się ono tym, że lampa w trybie ETTL nie synchronizuje się dobrze z aparatem. Jak przełączę na TTL, manual, multi to jest okej, ale w ETTL zdjęcia wychodzą za ciemne, mimo że nawet na minimalnej mocy powinny wyjść okej.

Lampę sprawdzałem na innym aparacie i to samo.

Miał ktoś kiedyś coś takiego? Czy szykować się już tylko na wizytę w serwisie?

dodatkowo powiem ze aparat to 40D z niemałym już przebiegiem, i lampa też ma już sporo wybłyskane.

od razu zapewnię że baterie są naładowane, a styki czyściłem z 3 razy...

sylwek2k
02-06-2012, 12:47
A nie masz ustawionej kompensacji blysku? :P

b300
02-06-2012, 14:08
nie mam. Specjalnie nawet kasowałem wszystkie ustawienia w aparacie i lampie i nic...

tlustyx
02-06-2012, 14:55
od razu zapewnię że baterie są naładowane,
Ale czy na pewno. Może któraś jest uszkodzona i nie trzyma napięcia pod obciążeniem.
Miałem tak w 430EX II i winny okazał się jeden uszkodzony akumulatorek. Wyglądało to tak jakby po przed błysku lampa nie zdążyła się naładować i błyskała zbyt słabo.
Proponuję spróbować tak: w ciemnym pomieszczeniu lampę ustawić na 2 kurtynę, migawkę powiedzmy na 10s i zrobić zdjęcie. Lampa będzie miała 10s na naładowanie po przed błysku.
Jeszcze jedno u mnie w ustawieniach lampy C.Fn.-07 Błysk próbny z automatyką błysku 1/32 mocy - czy też tak masz ustawione?

b300
03-06-2012, 15:14
odnośnie aku, wszystkie są sprawne, sprawdzałem z dwoma kompletami.

co do C.Fn.-07 jest ustawiony na 1/32

a zdjęcia z 2. kurtyną są ciekawe. Lampa o tak błyska dwa razy, raz z 1.kurtyną raz z 2. z czego pierwsza w ogóle nie naświetla zdjęcia, ale drugą kurtynę już łapie.

chyba jednak poleci do serwisu tam zobaczą co się dzieje...

tlustyx
03-06-2012, 17:01
odnośnie aku, wszystkie są sprawne, sprawdzałem z dwoma kompletami.

co do C.Fn.-07 jest ustawiony na 1/32

a zdjęcia z 2. kurtyną są ciekawe. Lampa o tak błyska dwa razy, raz z 1.kurtyną raz z 2. z czego pierwsza w ogóle nie naświetla zdjęcia, ale drugą kurtynę już łapie.

chyba jednak poleci do serwisu tam zobaczą co się dzieje...
Pierwszy błysk to błysk testowy. Aparat ustala moc błysku, tylko 2 błysk naświetla. Gdy masz ustawione na 1 kurtynę to też jest podwójny błysk z czego pierwszy testowy. Czy to zdjęcie na 2 kurtynę i długi czas jest poprawnie naświetlone?

b300
03-06-2012, 18:37
jest prześwietlone.
no ale skoro aku są dobre, specjalnie kupiłem wczoraj nowe enloopy rozładowałem i ładowałem je to co moze byc nie tak?

tlustyx
03-06-2012, 19:06
zdjęcia wychodzą za ciemne,

jest prześwietlone.
Najpierw były za ciemne teraz za jasne, a czy wychodzą też prawidłowe?
Spróbuj z różnych odległości. Czy zawsze jest tak samo, czy efekty są różne.
Czy jest różnica jak ustawisz na 1 lub 2 kurtynę i krótkie oraz długie czasy migawki?
W przypadku 2 kurtyny i długich czasów lampa ma czas na doładowanie się po przed błysku (błysku testowym).
Prześwietlone zdjęcie będzie na pewno wtedy, gdy przysłonisz 1 błysk lampy.

b300
04-06-2012, 11:14
Teraz lampa to już w ogóle ześwirowała.

Jeżeli chodzi o synchronizację, w trybie ettl jej nie ma. jak przełączę pomiar światła na ttl, ręczny czy manual, to synchro jest, ale wszystkie zdjęcie wychodzą prześwietlone - bez znaczenia czy robię zdjęcia w trybie ttl, czy z ręcznym pomiarem światła, parametry tak ustawiam aby pomiar światła wskazywał miedzy 1i1/3 a 1i2/3 EV poniżej zera, ale to jest chyba spowodowane tym, że jak przełączę się w tryb błyskania manual, to nie ma różnicy czy moc błysku ustawie 1/128 czy 1/1 - błyska z taką samą mocą.

jak ustawie za ciemne parametry o kilka EV niżej(np poprawnie naświetlone zdjęcie jest na przesłonie 3,5 a ja zjadę do 11) to wtedy zdjęcie jest w okolicach dobrze naświetlonego, no ale to jest spowodowane raczej tym, że nie ma regulacji mocy..

adi760303
04-06-2012, 11:41
Ja miałem podobny przypadek - w moim wypadku był palnik dziwnie uszkodzony - niby działała a niby nie chciała. Serwis który naprawiał ta usterkę powiedział że tak dziwnie spalonego/przepalonego palnika nie widzieli.

b300
04-06-2012, 17:09
a ile ta naprawa Cię kosztowała.

madc0w
04-06-2012, 18:03
ptrzetrzyj spirytusem styki przy gorącej stopce w aparacie i w lampie, bardzo dokładnie, gdzieś coś mogło zaśniedzieć lekko czy coś i dlatego wariuje

b300
04-06-2012, 18:33
czyściłem dokładnie, z 5 razy... ale juz nie mam siły do tego więc wysle do serwisu..

pawelo1
04-06-2012, 18:36
ptrzetrzyj spirytusem styki przy gorącej stopce w aparacie i w lampie, bardzo dokładnie, gdzieś coś mogło zaśniedzieć lekko czy coś i dlatego wariuje

b300 juz pisał w poście 1 czerwca że przetarł styki aż 3 razy i nic to nie dało. Najlepiej oddać do serwisu żeby sprawdzili bo samemu się nic z tym nie zrobi skoro już wszystkie możliwości wypróbowane